merika wil nog niet met uropeanen onderhandelen eer actief Nixon voortaan tegen „smerige praktijken Naaktlopen nieuwe rage slaat over naar Europa SPEEK VAN VOLGENDE WEEK AFGELAST Topleiders IRA gepakt Anoveros ndsdag rwerpt ■drag it Praag in vogelvlucht in vogelvlucht iAG 9 MAART 1974 BUITENLAND IEL (AP) De besprekingen over een Ameri- iropese principe-verklaring over economische-, po en veiligheidszaken die op 1 3 maart in Bonn zouden gehouden, zijn tot nader order uitgesteld, besprekingen zouden vertegenwoordigers van de pe Gemeenschap, Helmut Sonnenfeldt, assistent van Kissinger en de Amerikaanse onderminister voor Eu- r Zaken Arthur Hartman deelnemen. ordvoerder heeft gezegd dat nieuwe datum zal worden d voor de besprekingen in leiden tot de onderteke- twee verklaringen door Nixon ter gelegenheid van ■ig bestaan van de Noord- e verdragsorganisatie, narissen achten het on- gerezen moeilijkheden nog dat Nixon naar West-Eu- lomen om de twee verkla- ondertekenen. De Ameri- Unctionarissen hopen dat ai gebeuren voordat de in Juni naar Moskou gaat. klaring over economische moet worden getekend herenigde Staten en de ne- anden. Over de verklaring le politieke en veiligheids- in aspecten moet worden onderhandeld door de 15 NAVO-partners. De economische verklaring, die president Nixon volgende maand in Brussel zou ondertekenen, was eer der deze week naar Washington ge zonden. De Amerikaanse regering heeft echter laten weten meer tijd nodig te hebben om de verklaring te bestuderen. Het uitstel van de vergadering van 13 maart is in Bonn in verband gebracht met de klacht die Henry Kissinger eerder heeft geuit over het feit dat de Amerikaanse regering niet was geraadpleegd toen de Europese gemeenschap besloot de Arabische landen een dialoog voor te stellen op het gebied van industriële, economi sche en culturele samenwerking. ITCV Premier Medir van tft gisteravond via de tele- daard dat Israël twee dln- gedaan om te voorkomen lestand aan het gespannen it met Syrië tot uitbarsting erste plaats, zei ze, heeft ring een beroep gedaan op oale organen de vrede in Israëlische grensgebied te n Bwaren. en in de tweede lOjhet Israëlische leger paraat om op alle eventualiteiten te zijn. r Meir sprak nadat giste- het eerst in twee weken ge- lan het Golan front waren ra. Er werd tweemaal over geschoten, waarbij echter itoffers schijnen te zijn ge- dat ze bezorgd was over ecschappelljk Syrisch-Rus- imnique dat donderdag egeven na het bezoek aan van de Sow jetminister mlandse Zaken Andrei Er stond in dat tenzij Is- terugtrok uit alle bezette er kans was op een nieu- rstng die het Midden-Oos- el de wereld zou bedreigen, mier zei van "betrouwbare naar alle waarschijnlijkheid kgde Staten te hebben ge it het Kremlin militair op- xtfbereidt om het in de ok- og van 1973 verloren ge gaan Acabisch grondgebied te laten heroveren. Israël werd vóór de oktoberoorlog door de Amerikaanse inlichtingen diensten op voorhand gewaarschuwd (aan de hand van gegevens die door middel van spionage-satellieten wa ren verkregen, Red. LD) President Hafez Assad van Syrië heeft gisteren gezegd dat de oorlog met Israël niet is afgelopen. Hij riep zijn landgenoten op "de strijd onder elke gedaante voort te zetten tot we al onze doelstellingen hebben verwe zenlijkt". De oorlog zal niet eindigen tot dat alle bezette Arabische gehieden zijn bevrijd en het Palestijnse volk in al zijn rechten is hersteld", aldus As- Aanzienlijk minder ont hullend gekleeddan de 'streakers' die u elders op de ze pagina aantreft, was deze Iraanse student die in Stock holm de Perzische ambassa de met twintig collega's be zette als protest tegen de exe cuties in hun vaderland. U ziet hem hier in een hand tastelijke discussie met en kele leden van het ambassa de-personeel. Ook in Brussel en Wassenaar roerden de Iraanse ambassades geheel of gedeeltelijk voor korte tijd bezet in een protest-demon stratie. Het verliep allemaal nogal vreedzaam. BELFAST (AP; Het Britse'le ger in Noord-Ierland heeft gisteren bekend gemaakt twee topleiders van het verboden Ierse republikeinse le ger, Sean Convery en Frank Fitzsim- mons, te hebben gearresteerd. De mannen werden gepakt in een voorstad van Belfast, Andersons- town. Converey ontsnapte twee Jaar geleden uit een gevangenis in Bel fast. Volgens veiligheidsagenten heeft hij na zijn ontsnapping de lei ding van de "provisionele" vleugel van de IRA In Belfast op zich geno men. Functionarissen hebben gezegd te geloven, dat Frank Fitzsimmons, die vorig Jaar uit ten gevangenis ont snapte. het brein is achter de recen te golf van bomaanslagen in Belfast. Intussen was het in de buurt van Middeltown, langs de grens met de Ierse republiek, tot een treffen ge komen tussen Britse troepen en guerrilla-strijders. Volgens het leger zijn tijdens de gevechten, die onge veer 80 minuten duurden, geen slachtoffers gevallen. MADRID De Spaanse bis schoppen en de pauselijke nuntius in Spanje, mgr. Luigi Dadaglio, hebben gisteren vrijwel de hele dag in Ma drid vergaderd over de manier waar op een einde kan worden gemaakt aan de spanning tussen kerk en staat in verband met het optreden van de bisschop van Bilbao, mgr. Anoveros. Anoveros woonde de vergadering bij in zijn kwaliteit van voorzitter van de pastorale commissie van het Spaanse episcopaat. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft gisteren bij 't Con gres een wetsvoorstel ingediend, voor herziening van de procedure bij verkiezingen. De voorgestelde ver anderingen moeten de "smerige, streken" en de politieke sabotage on mogelijk maken waardoor de cam pagne voor herverkiezing van Nixon in 1972 werd gekenmerkt. In een boodschap aan het Congres stelde de president voor de bijdragen tot verkiezingscampagnes te be perken. volledige openbaarheid van dergelijke giften en hun herkomst ge heime contante betalingen aan kan didaten te verbieden en een federale commissie van Democraten en Repu blikeinen in te stellen om er voor te zorgen dat het eerlijk toegaat. Vol gens het voorstel moeten misdrijven ter verstoring van federale verkie zingen zoals de inbraak in 't hoofd kwartier van de Democratische Par tij in t Watergate-gebouw voort aan als federale misdrijven worden beschouwd en niet als een zaak die onder de Jurisdictie valt van de af zonderlijke starten Het wetsvoorstel houdt in dat con tante bijdragen aan een kandidaat of partij de 50 dollar (ongeveer f 140,-) niet te boven mogen gaan. Andere giften moeten in de vorm van cheques worden gegeven om het ontstaan van geheime fondsen te voorkomen. James McCord, een van de man nen die schuldig is bevonden aan de inbraak in het Watergate-gebouw, heeft in een open brief president Nixon er van beschuldigd, dat hij "welbewust bewijsmateriaal heeft achtergehouden" in de tijd dat in maart vorig jaar het Watergate- schandaal in de openbaarheid kwam. Volgens Mc Cord heeft Nixon in strijd met de wet verzuimd de justitie in te lichten, toen zijn naas te medewerker John Dean hem had verteld dat er zwijggeld was betaald aan de verdachten in de Watergate- zaak. '(Reuter) De Westduitse M waarin de oppositie de Nd bezit, heeft het verdrag van de verhouding verworpen. niet aan de eisen zou rol dag werd bijna drie maan- Wen getekend. Op grond hebben de twee landen di ke betrekkingen aange- Het akkoord gaat nu terug Bondsdag waarin de coali- -democraten en libera bondskanselier Willy jwer de meerderheid be- togenomen kan worden dat tog van de Bondsraad onge- worden gemaakt, van de bondsraad 'Christen-Democratische op het akkoord te veel con de kant van Bonn bevat uding tot hetgeen de Bands- t er voor terugkrijgt en dat 31 zal tot grote financiële van de kant van Praag. van Buitenlandse Zaken, sprak deze beschuldi- Hij verklaarde dat dit de laatste grote schakel 1 het streven van de huidige htor normalisering van de ?gen met de oommunisti- van Oost-Europa. De verkiezingsuitslag in Engeland betekent een dubbele teleurstelling: enerzijds voor de conservatieven van Heath, die op een duidelijke overwin ning hadden gerekend, anderzijds voor het parlementaire stelsel, omdat voor het eerst sinds 1929 geen der partijen een absolute meerderheid in het Lagerhuis heeft weten te ver krijgen. En dat laatste, die meerder heid, is alltijd het voornaamste punt geweest dat ten gunste van de dis trictsverkiezingen is aangevoerd. Te genover het nadeel van de niet- evenredige vertegenwoordiging in het parlement stond dan toch het enorme voordeel van een regeer baar land. Welnu, voor een conservatief-liberale combinatie ontbraken ditmaal acht zetels, voor een socialistisch- liberale groepering kwamen er drie zetels tekort. LaJbour-ledder Wilson heeft intussen van samengaan met de liberalen afgezien en daarmede de belofte ingelost, die hij op het Jongste partijcongres deed. Dus moet hij met een minderheidsregering uit de voe ten zien te komen. Overigens heeft Wilson in zoverre reeds een belang rijk succes weten te boeken, dart er nu weer gewerkt wordt in Engeland. En dat begon, met de chaotische sta kingstoestanden, een hoogst dringen de kwestie te worden. Dit neemt ove rigens niiet weg, dat het veelgeprezen Engelse kiesstelsel op een kritiek ogenblik verstek heeft laten gaan. Inplaats van één sterke partij hebben de verkiezingen twee zwakke opgele verd. Juister nog; twee zwakke en vier nóg zwakkere. Winnaars waren de liberalen van Jeremy Thorpe, die op veertien zetels kwamen. Maar niet vergeten mag worden, dart zij. uit hoofde van het stemmenpercentage ad. 19.1, bij een evenredige vertegen woordiging op 123 zouden zijn geko men. De conservatieven, met 38% van het aantal uitgebrachte stemmen, zouden er dan 242 hebben behaald en Labour, met 37.2%, zou op 236 zijn gekomen. Tengevolge van het dis trictenstelsel zijn de liberalen dus ver onder de maart der evenredigheid gebleven, terwijl de socialisten, met bijna één procent stemmen minder, vijf zetels méér kregen dan de conser vatieven. Wilson zal nu, met een minderheidkabinet van 301 op de 634, moeten proberen Engelands grote problemen in de kortste keren dich terbij een oplossing te brengen. Geen gemakkelijke opgave, zeker niet om dat tot die problemen óók een ge slaagde aanpassing van Engeland bij de Europese Gemeenschap behoort. Nu staat de socialistische leider, met zijn minderheidskabinet, allerminst alleen. In Noorwegen beschikken de socialisten over 62 zetels, tegenover 93 van de andere partijen bij elkaar; in Zweden bestaat een evenwicht tus sen voor- en tegenstanders van pre mier Palme; in Canada regeert Tru- deau met de steun van 109 afgevaar digden op een totaal van 261. Hoe dit zij, Wilson zal heel wat moeten laveren om aan het roer te kunnen blijven. Zal hjj het beter doen dan in 1964, toen hij aanvankelijk gedurende anderhalf jaar met slechts een meerderheid van drie vier zetels aan het bewind was? Het is nauwe lijks aan te nemen, nu hjj met een minderheid van zeventien zetels aan de slag moet. Daar staat tegenover, dat Wilson een gewiekste politicus met grote ervaring genoemd mag worden. En tot het Engelse „fair play" behoort ook een redelijke mate van bereidheid van zijn tegenstanders de allergrootste vraagstukken geza menlijk tot een oplossing te brengen. Ook Israël leek zich met een min derheidsregering te moeten behelpen toen de Nationale Religieuze partij weigerde aan de regering van me vrouw Meir deel te nemen. Op het nippertje is er nog een meerder heidsbewind bereikt, waarin Mosje Dajan opnieuw als minister van Defensie heeft plaatsgenomen. Dat deze samenwerking met de Arbeiders partij alsnog tot stand is gekomen moet worden toegeschreven aan nieu we gevaren op de hoogte van Golan, waar Israël zich nog altijd gecon fronteerd ziet met de Syriërs. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Kissinger, was er ge lukkig in geslaagd de Syriërs over te halen een lijst van Israëlische krijgsgevangenen ter beschikking te stellen. Alleen op die voorwaarde was Israël bereid te praten over troe penscheiding, een doel dat wél aan het Egyptische front maar nog iet aan het Syrische bereikt is. Maar Kissingers „shuttle diplomacy" (zijn snelle heen en weer vliegen tussen de tegenstrijdige partijen) en zijn gesprekken met president Assad van Syrië bleken nuttig te werken. Dat betekent nog allerminst, dat Is raël en Syrië het op korte termijn met elkaar eens zullen worden. De regering in Damascus eist immers Israëls terugtrekken uit het gebied, dat in 1967 werd veroverd; Israël daarentegen is alleen bereid gebied af te staan, dat in de recente okto- ber-oorlog werd bezet. De reden voor dat standpunt ligt voor de hand: de Israëliërs bedanken ervoor, dat hun dorpen in het noorden nog langer door de Syriërs worden beschoten en aangevallen. Ondanks een storings actie van Kissingers Sowjetrussische collega Gromiko, die de Arabieren aangemoedigd schijnt te hebben een hard standpunt te blijven innemen, bleek het optreden van de Amerikaanse minister toch meer in vloed te hebben. De mogelijkheid van een compro mis kwam daardoor toch dichterbij te liggen. Helaas, de berichten van de laatste dagen wijzen weer op het gevaar van een militaire botsing. Op grond van geruchten over het sa mentrekken van een grote Syrische troepenmacht, nog groter dan voor de oktoberoorlog, besloot Israël zijn leger in de hoogste staat van paraat heid te brengen. Er zouden nu, over een breedte van 65 km, meer dan duizend Syrische tanks gereed staan, enige honderden méér dan toen. Op Israëls binnenlandse politiek heeft deze ontwikkeling in elk geval het gunstige effect gehad, dat mevrouw Meir nu weer op een meerderheids kabinet kan steunen. In Damascus woeden intussen scherpe tegenstel lingen. Het leger zou eerst de smaad van de oktoberoorlog willen uitwis selen alvorens met Israël onderhan deld zo mogen worden. In tegenstel ling tot Egypte, waar Sadat aan de touwtjes trekt, berust de macht in Syrië niet alleen bij president As sad, maar bij de Baath-partiJ, met haar stromingen van "duiven" en "haviken". Zo is de hoogte van Go lan, in tegenstelling met het Suez- front. voorlopig nog een zeer heet hangijzer. En zelfs Kissinger zal het moeite kosten hier hetzelfde resul taat te boeken, dat hij aan de grens met Egypte zij het ook allerminst zonder grote inspanning wel reeds wist binnen te halen. RL NEW YORK Wie het ver makelijk vindt om een stelleitje aankomende intellectuelen poe delnaakt te zien ronddraven dan sen en springen ban momenteel in Amerika zijn hart ophalen. Op de universiteitscampussen, waar lang geleden in de Jaren zestig een revolutie leek te rij pen, is men teruggekeerd tot eenvoudiger student jolijt als je de arbeider niet kunt bevrij den, kun je hem nog steeds epa teren. De nieuwe ra-ge heet "strea king", wat letterlijk zoiets als "voorbijflitsen" betekent. In zijn oervorm gaat het als volgt in zijn werk: een groepje meest mannelijke studenten, ontdoet zich van alle lijfgoed en zet het bloot op een hollen, bij voor keur langs de woonvertrekken, van hun vrouwelijke studiegeno ten. Al naar gelang tempera ment is het voorbijflitsend mannelijk naakt voor de dames aanleiding om zichzelf te ontkle den of deuren en vensters gil lend te barricaderen. De streakers in schaapsvacht, verzamelen zich op flitsrijpe punten, zoals de gangen naast de collegezalen, een oprijlaan, de atletiekbaan kortom overal waar onschuldige toeschouwers kunnen worden verwacht. Vanzelfsprekend is ook strea king niet nieuw onder de zon. Het bouwt voort op een rijke traditie van, al dan niet aan sex gerelateerde, studentenjool. In de twintiger Jaren kende men het goudvis-happen, waarbij de student zoveel mogelijk levende goudvissen tot zich moest ne men. Net als bij streaking nu het geval is werden er aan de lopende band records gevestigd en gebroken. Het officieuze we reldrecord goudvishappen stond met 97 visjes op naam van 'n rechtenstudent aan het Whittler college in Califomië. En wie herinnert zich niet de rage, van "pak-hem-binnen" oftewel, hoeveel man gaan er in een te lefooncel, een volkswagen, een leeg wijnvat? Dan waren en zijn er natuurlijk nog altijd de zoge naamde: "panty - raids", 's Avonds laat verzamelt zich een groepje Joelendt en zingen de studenten rond de slaapzaal, der dames en eist op hoge toon het daar aanwezige frivole on dergoed op. Dan kunnen er twee dingen gebeuren het regent b.h.'s of ijskoud water. Streaking lijkt echter, als het dan historisch verklaard moet worden, eerder een kruising van twee oudere gebruiken die res pectievelijk bekend staan als „dropping trou" (het zakken van de broek) en „flashing the b.a." (het vertonen van de b(lo- te) k(ont). Het zakken van de broek was gebruikelijk wanneer twee oude maten elkaar ontmoetten, bin nenshuis dan wel te verstaan. Het vertonen van de b.k. had meestal plaats bij stoplichten of drive in restaurants, waar niets vermoedende Amerikaanse bur gers vanuit de belendende auto mobiel plotseling het tweede ge zicht kregen voorgeschoteld. Tijdens de studentenrevolutie van de jaren zestig toen de po litiek zijn intrede deed op de Amerikaanse campussen bon den de bewuste elementen de strijd aan met dit soort gebrui ken onder de leuze „politics or m Los Angelos pantyraids". Het is daarom niet vreemd dat men in de evaluatie van het fenomeen streaking aar zelt tussen een nieuwe vorm van protestgedrag en een revival. Kortom streaking is voer voor maatschappij beschouwers. Dr. Jay T. Shurley, een psy chiater in Oklahoma City geeft de nieuwe rage zijn zegen. „Er is niets menselijker dan iemand in zijn blootje," zo verklaarde hij. „Als kleine kinderen het doen vinden we het enig". En in een wat serieuzer toon voegt dr. Shurley er aan toe:, .streaking betekent een breuk met de conventionele gedragspa tronen die typisch is voor het generatieconflict. Fundamenteel gezien is de aandrang om dit soort dingen te doen kinderlijk, waarbij de streaker de draak steekt met onze cultuur". De streakers zelf gaan inmid dels onverdroten voort met het vestigen van records en het ont wikkelen van nieuwe varianten. Vier studenten van de universi teit van Illinois kwamen donder dag, slechts gekleed in parachute en gymschoenen, uit de lucht vallen en landden onder applaus van ca.6000 toeschouwers op het campusterrein. Op de campus van de Stephen Austin universiteit in Texas werd donderdagavond een groot streak-bal georganiseerd, waar honderden studerende naturis ten zich volgens de berichten ge weldig hebben geamuseerd. De politie van het conservatieve stadje Nacogdoches stond mach teloos. Een inspecteur verklaar de: „We kunnen niet ingrijpen op de campus tenzij het uni versiteitsbestuur ons dat vraagt". Gisteren is de rage naar Pa rijs overgeslagen. 13 Amerikaan se studenten trokken naakt in looppas langs de Eiffeltoren en de Ecole Militaire uit solidari teit met hun studiegenoten thuis. Solidariteit dus toch een protest? Het lijkt erop dat bloot even waardevol als waar devrij kan worden geïnterpre teerd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9