roep iets innigs aet forse lok humor We zijn de groene blaadjes van de Merenwijk Oorpsmen- aliteit ^lodig; dan maar met =omstmest BewonersTrekvlietweg nu ter disscussie stellen LEZERS SCHRIJVEN PAG 9 MAART 1974 LEIDEN 'vjEN De Merenwijk is een barre buurt, denken veel Er worden de hele dag palen de grond in gejaagd en der spat je om de oren. Er is geen boom te zien en de die er wonen zijn eigenlijk dwaas. De mensen die er hebben het, ondanks alle narigheden die een nieuwe net zich meebrengt, eigenlijk best goed en gezellig. Ze wat ruimte, een modern huis of flat en zien die allengs veranderen in perkjes, waar een schuchter e aan een paaltje staat vastgeklonken. rolfswinkel Jl y lvast j al van die Jonge bewo- ilktbesloten eens „iets" te Iets zinnigs, met een forse Ou or. Ze hebben zich gegroe- tls dat heet, en noemen zich Elf vrolijke mensen die versé niet willen dat ze "IQ" worden genoemd. Gewoon "Q" en dat zullen de mensen weten ook. „werkgroep „Q". Wat is „Q", wat doet „Q" en wie zitten er achter „Q"? Zelf zeggen ze in een stencil een beweging van jonge mensen, die be langstelling hebben voor de mens en de wereld. Ze zyn kritisch en maat schappelijk geëngageerd, maar ze zijn ook rijk aan fantasie, originaliteit en creativiteit. Werkgroep „Q" is een bundeling van krachten met als enige ideologiedie belangstelling voor mens en wereld". De werkgroep kent geen leden, maar deelnemers aan projecten. Iedereen da hu Groen „Q" geeft ook een blaadje uit. „Dat groene blaadje" zeggen ze zelf. Vraag je aan bewoners uit de Merenwijk wie of wat „Q" is, dan halen ze vaak de schouders op. Vraag Je ze of ze „het groene blaadje" kennen, dan staan vele gezichten meteen begrijpend. Paul Delfgaauw, een van de grote pu- bliciteitszoekers van de groep, maar echt wel een aardige jongen, zegt dan ook op een gegeven moment vrolijk: „Ja, haha wij zijn de groene blaadjes van de Merenwijk". Het is maandagavond als ik in een smerige lift stap. op de verkeerde etage eruit kom en met de trap ver der moet. Iedere deur is gelijk. Je vergist je erg gemakkelijk. Ik was uitgenodigd, nadat ik mezelf had uit genodigd. Moest naar een andere flat toe, „want daar zijn meer stoelen" en verwachtte er een man of zes te tref fen. Het waren er elf. De meeste op sokken en in pantoffels. Iedereen heeft dolle pret, de koffie gaat in soepmokken rond en het vra gen kan beginnen. Menno Knul vertelt het meeste, aan gevuld met wat vrolijke kreten zoals: „Je moet eens een vergelijkend win- kelonderzoek doen. hier in de wijk. Sinds die Kortimarkt er is. zijn de prijzen bij de andere winkeliers met sprongen naar beneden gegaan". Elf ontzettend enthousiaste mensen, die duidelijk willen maken niet een werkgroep „IQ" te zijn en het ook op prijs stellen dat hun beroepen worden genoemd. Twee verpleegkundigen, een secretaresse, iemand die bij een zie kenfonds werkt, een graficus, een medewerker aan een woordenboek (maar die best buschauffeur zou wil len zijn), een medewerker van een bibliotheek, een vertaler, een student wiskunde een computerbaasje. 't Langste over Hoe is men nou gekomen aan dat „Q"? Knul: „Kijk, in het scrabblespel is dat de letter met de hoogste waarde; die blijft ook het langste over". Is het een soort wijkverenigiug? Verbaasde gezichten en een collec tief „Nee, en dat willen we ook nooit zijn. We kennen het systeem van bestuur ook niet. We zijn gewoon „Q". Daar kijken de mensen wel eens vreemd tegenaan". „Q"-mensen hebben, zoals iedereen, probleempjes in het werk en erbui ten. Samen praten ze de zaken door, toetsen ze eikaars mening en dat wil len ze eigenlijk ook gaan doen met de andere bewoners van de wijk. 't Loopt nog niet zo soepel allemaal. Ze worden soms met een kluitje in het riet gestuurd en dat kluitje wil len ze teruggooien. De discussie moet op gang worden gebracht. Het loopt allemaal wel, maar het kan veel en veel beter, vinden de „Q"-mensen. Knul: „Je moet eigenlijk een soort dorpsmentaliteit veroorzaken. Je ziet de mensen hier nauwelijks. O.K., dan moet je een beetje kunstmest gebrui ken. Het echte contact moet je heb ben". „Q" heeft op een gegeven moment zelf bordjes gemaakt en opgehangen aan lantaarnpalen, als hulp voor hen die de weg niet weten. Tot twee keer toe zijn ze verdwenen. De ene keer door de storm, de tweede keer door louter vandalisme. Wanneer ik het idee opper om, zoals dat ondermeer in Zoeterwoude het geval is, een wijkplattegrond te tekenen en aat in een kastje te hangen, wordt er meteen gereageerd. „Daar zijn we druk mee bezig. Dat komt er ook". Hoe is het contact met de gemeente? Wat vindt „Q" van de weigering van een aantal bewoners de huurverho ging te betalen? Knul: „We hebben één keer contact met het stadhuis gehad; we kennen ze niet goed. Wat die weigering be treft: we hebben ons volledig achter de BHW geschaard. Zondermeer. De „Q"-mensen kunnen niet exact vertellen hoe ze nu eigenlijk met el kaar in aanraking zijn gekomen. Dat is een raadsel voor zp. Nog steeds. Ze kunnen even gemakkelijk weer ver dwijnen als ze zijn ontstaan. Maar dat vinden ze niet erg; ze hebben geen grote ambities, zoals ze het zelf zeggen. Hoe komt „Q" aan geld? Het uitge ven van een periodiek kost natuurlijk wel het een en ander. Is er een giro nummer of zoiets? Bezwaren De grote bezwaren van „Q" richten zich op enkele belangrijke dingen, zo als het openbaar vervoer („erg po ver"), de vreemde bouwtoestanden, de entourage van de flats, het einde loos wachten op een brug. Is die brug er eindelijk na negen maanden, dan blijkt dat er geen oprit is. En dus zegt „Q": „Wij gaan die brug zelf openen met allerlei rare dingen er omheen". „Q" staat te popelen om de mensen te leren kennen. Er leven volgens hen zoveel ideetjes bij de mensen. Die willen ze horen en als het kan ge bruiken. Niet alleen het blaadje in de bus stoppen en dan denken en zeker weten: „Ha, die gaan lekker lezen. Mond open en eten. Ze moeten zelf ook iets doen". „Wat kunnen de mensen nou doen hier? Ze kunnen bij „Elementum" op de po gaan zitten, maar er is toch veel meer mogelijk?" Paul Delfgaauw zegt dit met een vertwijfelde klank. De man ziet eruit of hij iedereen wil le ren kennen en activeren. Waar „Q" ook bezwaren tegen heeft is de accommodatie van winkels, ban ken, postkantoor, speelplaatsen. „Ze bouwen eerst de woningen en pas la ter. als iedereen er woont, gaan ze denken aan de rest. Da's toen idioot". Meer dingen, die met een lach (grim lach) worden gezegd: vlak bij de school is een speelterreintje voor de kinderen. Aan het water. Met een trappetje naar het water toe. Een arts is er maar een half uur per dag. Als iemand een hartinfarct krijgt, is hij meteen dood, want de chauffeurs van de ziekenwagens ken nen de wijk niet. Maar treuren doen ze niet, die „Q"- luitjes. Ze hebben dikke pret. zijn erg dankbaar dat ze gelegenheid krijgen van de fotograaf zich te kunnen pre senteren in de hal van de flatkolos en zijn erg hoopvol wanneer de mensen aankloppen of -bellen op Buizrrd- horst 61. Wees welkom, de koffie wordt gul geschonken en hardop den ken is min of meer verplicht. «bouw de juiste aannemer j renovatie uinstadwijk DEN Een aantal bewoners van de Tuinstadwijk wil i raad weten of het juist is, dat de gemeente geen toe ing wenst te geven en geld te verstrekken aan de uit- van de tweede fase van de renovatiewerkzaamheden, deze niet gegund worden aan aannemer Arbouw. stuur van de woningbouw- 'g Tuinstadwijk had deze r. die ook de eerste fase voor Hing had genomen, niet meer erking kwam, omdat er te ihten van bewoners over hem ïfeomen. Volgens de bewo- 'fiet bestuur daar later onder het gemeentebestuur op te- Hen. In een stencil aan de schrijft het bestuur, dat de Leiden van oordeel is, dat wel volledig en goed aan zijn I dingen heeft voldaan en dat tect daar 't zelfde over dacht, leze aannemer zou men niet Hen gaan. Gemeenteambte- heeft dit later ontkend. estuur wil nu de leden laten over twee mogelijkheden: met de firma Arbouw en Van den Berg of het "ge- loorzetten, met het doel de Wieden met een andere aan een andere architect voort te zetten. De laatste oplossing zou een aanzienlijke vertraging inhouden. De leden willen van het bestuur nu eerst weten wat de klachten waren, die er toe zouden leiden, dat Arbouw niet voor de tweede fase van de renovatie in aanmerking kwam en wie van de gemeente-ambtenaren heeft meege deeld, dat Arbouw wel aan zijn ver plichtingen had voldaan. Ook van de gemeenteraad wil men weten hoe de gemeente nu over de werkzaamheden van Arbouw heeft geoordeeld, wat de oorzaak is van de eventuele tegenstrijdigheid daarin, om welke klachten men het werk van een aamiemer kan afkeuren en of het Juist is "als een ambtenaar uit kamer 319 mededeelt dat al die in spraak van de bewoners flauwekul is". Tot slot willen de bewoners we ten waarom aannemer Arbouw bijna alle renovaties in Leiden krijgt toegewezen. Hun brief staat op de ingekomen stukkenlijst van de ge meenteraadsvergadering van aan staande maandag. LEIDEN Een aantal bewoners in de omgeving van de Trekvliet hebben een schrijven gericht tot de gemeen teraad, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de voortgang van de werkzaamheden op de gedempte Trekvliet -zoals bekend bestaan er plannen om daar een vierbaansweg aan te leggen - en de reconstructie van de aansluiting van de Witte Sin gel op het Noordeinde. De zaak van de gedempte Trekvliet komt maan dag in de raad aan de orde. De ondertekenaars van de brief wil den vóór maandag een voorlichtings avond organiseren voor de wijkbe woners, waarop ze wethouder Kret en de gemeenteraadsleden hadden willen inviteren. Kret is echter niet op dat verzoek ingegaan, omdat, zo schrijven de bewoners, hij vindt dat tijdens een hearing op 16 maart 1972 reeds voldoende informatie over het totale wegenplan is verstekt en dat op die avond de mening van de wijkbe woners ook in de plannen betrokken is. Kret vindt dat er geen nieuwe argumenten aanwezig zijn om de plannen nu te wijzigen. Bovendien is de gemeenteraad er om de belangen van de bewoners te behartigen. De briefschrijvers zijn het daar niet mee eens. Zij wijzen er op, dat de hearing van 16 maart 1972 plaats had, terwijl de dempingswerkzaam heden bij de Trekvliet al begonnen waren. Op die avond zou bovendien voornamelijk gesproken zijn over de kwestie van aansluiting van de riole ringen. De bewoners vinden dat, nu de staatssecretarissen Schaefer en Klein de uitvoering van het universi taire Witte Singelplan weer ter dis cussie hebben gesteld, hetzelfde moet gebeuren met het wegenplan, gezien de relatie, die tussen beide plannen bestaat. De aanleg van een weg op de gedempte Trekvliet dient afhankelijk te worden gesteld aan de uitkomst van deze discussies. Men vindt overigens de consequenties van een vierbaansweg over de Trek vliet, Andries Schotkade en Kas tanjekade onaanvaardbaar en ver zoekt de raad nu de eerder geplande hearig toch doorgang te doen laten vinden in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan, maar dan op een avond in de week van 18 tot en met 23 maart Dr. O. C. van Belle uit Oegstgeest heeft zich bereid verklaard om de discussie te leiden. LEIDEN Op korte termijn zal begonnen worden met de aanleg van een speelplaats in de Van der Werfstraat, op de plaats, zuaar nu een parkeerterrein is. Het plan is alweer enige tijd oud, maar kon nog niet uitgevoerd ivorden, omdat de subsidiebeschikking van het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk nog niet binnen was. Dat is nu wel het geval. B. en W. antwoorden dit op vragen van het raads lid Waal (PvdA). Over de voorzieningen, die in de Emmastraat zijn aangebracht, zegt het college, dat deze tot stand zijn ge komen in overleg met de beivoners en met instemming van het buurtcomité Noord-vest-west. (Foto Jan Holvast) Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Parkeerplaats Na kennis genomen te hebben van de belachelijke plannen die C&A heeft (het bouwen van een parkeergarage in de -binnenstad (Ketelboetersteeg/ Wolsteeg) schrokken we nu van de plannen van de exploitatiemaatschappij Vexam. (Dit is een dochteronderneming van Bredero, degene die ook Hoog Catherijne in Utrecht gebouwd heeft!). In dit blad van 5-3-'74 stond dat de Vexam in onderhandeling is met een aantal gegadigden voor het gebouwen- komplex van de Rotogravure. Welke dit zijn willen zij voorlopig nog niet meedelen. Wel stond er letterlijk: het voormalige gebouwencomplex van de Rotogravure aan het Galgewater wordt wellicht supermarkt of een parkeer terrein. Verder stond er in het artikel dat de gemeente nog niet best mee werkt. We hopen dat dit zo blijft! Een parkeerplaats op een plek waar nu nog een in goede staat verkerend gebouw staat is zeker in een stad als Leiden een absurde zaak. Waarom zou men dit gebouw niet proberen bewoonbaar te maken of er anders een onder dak voor bepaalde instellingen of verenigingen van maken. Of zou de Vexam zo'n absurd hoge prijs vragen dat alleen een supermarkt het misschien zou kunnen betalen? Mocht er een supermarkt komen dan zal deze er zeker een parkeerplaats bij willen hebben, welke gebouwen gaan we dan weer afbreken? Er is destijds door bepaalde personen in Leiden gewaarschuwd dat als we zo doorgaan er over enkele jaren geen sprake meer is van de stad Leiden maar van ver keerspunt Leiden. Het enige voordeel op dat moment dat het verkeerspunt Leiden dan wel voldoende parkeergelegenheid heeft. AKTIEGROEP KAMERNOOD. p/a Noordeinde 2a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3