Einde aan bestuurlijke passiviteit in Leiden Lof voor rapport werkgroep zwembad PvdA AANVAARDT KERNPROGRAMMA Wisselbeker voor kwintet aqenü Nieuwe begrotingsopzet maakt volgens B. en W. Mr. Klaasesz slaat eerste paal voor t Hoflants Huijs Ree stak weg over PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 9 MAAR IVAN VOORSCHOTENSE COMMISSIE VOORSCHOTEN De werkgroep Zwembad is unaniem van opvatting, dat alles in het werk gesteld moet worden om in Voorschoten 'n zwem bad te realiseren. Een meerderheid van de werkgroep heeft de voorkeur voor een overdekt bad by het be staande instruct iebad. Een minder heid van de werkgroep acht, zeker op langere termijn gezien, een overdekt bad in Adegeest aantrekkelijker. Op verzoek van de commissie voor maatschappelijk welzijn is vorig jaar een werkgroep samengesteld, die tot taak zou krijgen alle „voor en tegen" ten aanzien van een zwembad te on derzoeken. De werkgroep onder voor zitterschap van Drs. D. J. Engelen heeft niet alleen bekeken de vesti ging van een zwembad op de daar voor bestemde plaats in de wijk Ade geest. maar als alternatief ook be zien de bouw van een overdekt bad bij het reeds bestaande instructiebad in de Vlietwijk. Hoewel de werk groep het advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zwaar vindt wegen (eerst open bad bouwen en daarna uitbreiden met een over dekt bad), is er de opvatting van de zwemverenigingen, dat een open bad niet bruikbaar is. Deze zwemvereni gingen zijn bereid garanties te ver strekken ten aanzien van het ge bruik, de behoefte van de ongeorga niseerde sport en van de recreatieve sportbeoefenaars is niet precies te kwantificeren. Indien besloten zou worden tot het stichten van een overdekt bad bij het instruktiebad. dan is het uitgesloten daarbij nog een open bad te maken. Indien be sloten wordt tot het bouwen ran een combi-bad in de wijk Adegeest, dan moet ook in overweging genomen worden de opheffing van het huidige instruktiebad. De commissieleden spraken zich niet ui* over het finan ciële gedeelte, verklaarden zich ge lukkig met het rapport en verzoch ten de werkgroep om enige punten alsnog nader uit te werken. De commissieleden kregen ook een ,,Plan Essenlaan" te zien. Op de Veurseweg ter hoogte van de Essen- laan staat al jaren een groot bord dat aangeeft de bouw van een notel- verzorgingsflat van 9 lagen door de Coord.natiebouw B.V. De bouwmaat schappij is bereid deze door de raad LEIDEN Burgemeester en wethouders verwachten, dat de hogere overheden zich op korte termijn zullen verenigen met een sluitende begroting met een redelijk gebruik van de reserves. Het tekort van f 14 miljoen over dit jaar wordt, zoals gisteren reeds gemeld, weggewerkt door een verwach te aanvullende uitkering van f 8,5 miljoen en het aanspre ken van de reserves voor de rest. Boddaert Tehuis geopend LEIDEN Het Leids Bod daert Tehuis is gistermiddag of ficieel geopend. Sinds medio vo rig Jaar draait dit dagtehuis voor moeilijk opvoedbare kinde ren al optimaal. Deze vorm van hulpverlening voor kinderen in de leeftijd van 6—12 jaar is opgericht om kin deren met opvoedingsmoeilijk heden tijdelijk op te vangen. Ze gaan in de avonduren naar huis, zodat ze een deel blijven van het eigen gezin. Tijdens het verblijf van het kind in het Bod daert Tehuis ontvangen de ou ders een intensieve begeleiding, die erop is gericht meer Inzicht te geven in de problematiek van Hierdoor kunnen volgens B. en W. de geplande uitgaven daadwerkelijk worden verwezenlijkt. Er is dan een eind gekomen aan de op velerlei ge bied gedwongen bestuurlijke passi viteit, waardoor er wel veel voorne mens op papier bestonden, maar geen sprake was van gelijkheden tot uit voering op korte termijn. Het ooilege meent, dat op deze wij- Ze het belang van de stad het best gediend wordt en dat de bevolking tekort zou worden gedaan als een andere weg (zoals door de oppositie voorgestaan - redactie) zou worden opgevolgd. De ruimte, die binnen de begroting beschikbaar is voor nieuwe taken en intensiveringen, bedraagt f 1.200.000. Ruim 3.5 ton wordt gebruikt voor de uitvoering van het investeringspro gramma en ruim 8,5 ton voor nieuwe taken. Deze zijn: verhoging uitgaven renovatie f 195.000; plannen rehabilitatie De Kooi en Noord f 125.000; verhoging bedrag per leerling glo f 60.550; verhoging fonds clublokalen f 10.000; verhoging subsidie WV f 25.000; uitbreiding personeel sociale dienst f 300.000; opknappen saneringspanden f 50.000. Bezinning Volgens de begroting bedraagt het structureel tekort ruim f 18,5 mil joen met het grootste part voor de binnenstad, gevolgd door de zwakke sociale structuur, de centrumfunctie en de tekortschietende doeluitkerin gen. B. en W. vinden het van belang, dat er een nadere bezinning komt op de structurele achterstanden. Niet alleen zal aan de financiële zyde van het inhaalprogramma aandacht moeten worden besteed, maar ook aan de fysieke kant. Er moet een planning worden gemaakt, die aan geeft hoe binnen de financiële moge lijkheden het adequate voorzienin genniveau bereikt kan worden. De verfijning algemene uitkering historische stadskernen bedraagt voor Leiden in 1974 bijna f 3 miljoen. Dit bedrag wordt evenwel in mindering gebracht op de aanvullende uitke ring. Het totaalbedrag van met goedge keurde raadsbesluiten is gedaald van f 100 miljoen tot f 23 miljoen, in hoofdzaak veroorzaakt door de goed keuring van het krediet bouwryp- maken Merenwijk van f 68 miljoen. Het oudste niet goedgekeurde raads besluit is van begin 1969 en betreft de restauratie van de Zijlpoort. Voorts staan op deze lijst drie raads besluiten uit 1970, drie uit 1971, vijf uit 1972, negen uiit 1973 en drie van dit jaar. In de meerjarenraming wordt de ontwikkeling van de tekorten ge schetst tot en met 1978. In 1975 zal he»t even boven dat van 1974 liggen en in de volgende Jaren loopt het terug naar ruim f 12 miljoen. In 1975, 1976 en 1977 zijn er na aanvul lende uitkering en beschikking over reserves voordelig salch van resp. f 63.000, ruim f 1.5 miljoen en bijna f 2 miljoen, maar in 1978, als de re serves zyn uitgeput, is er een nadelig saldo van bijna een half miljoen. Groenoordhal Het tekort op de Groenoordhal is voor 1974 verlaagd met een bedrag van f 300.000 in verband met de on gunstige ontwikkeling van de vee markt, waarbij de kapitaalslasten van de te bouwen runderhal in ogen schouw genomen zijn. Voor de pe riode tot en met 1978 is wat de vee markt betreft rekening gehouden met een geleidelijke afname van het tekort, waarbij in 1978 de baten en lasten in evenwicht zullen zijn. Re kening is gehouden met een jaarlijkse tariefsverhoging van 11,5 procent. Voor het openbaar slachthuis is aangenomen, dat mede door de ge mechaniseerde kalverslachtlyn een sluitende exploitatie wordt bereikt. Nog een paar splinters uit de "gro te boeken", samen 9 cm dik, die gis teren bij de raadsleden in de bus zijn geploft: voor de viering van 400 Jaar Lei- dens ontzet is f 50.000 gereserveerd: de telefonische hulpdienst SOS en Release krijgen belangrijk meer subsidie, resp. f 25.000 tegenover f 5000 en f 35.000 tegenover f 19.000. Natuurlijk wilt u weten wat de bur gemeester en wethouders de stad kos ten. De eerste burger staat voor f 112.195 genoteerd en de zes wet houders samen voor f 416.862. En dat allemaal op een totaal aan uitgaven en inkomsten van bijna f 1300 miljoen. Maandag VOORSCHOTEN Mr. J. Klaa sesz, oud-commissaris der koningin in Zuid-Holland, sloeg gistermiddag de eerste paal in de grond in de wijk Noord-Hofland te Voorschoten voor de bouw van het bejaardencentrum r 't Hoflants Huijs". Sinds 1965 is het bestuur van de Stichting Humanistisch Bejaarden oord Rijnland met grote vasthou dendheid doende geweest een bouw terrein te verwerven en een bouw- contingent te verkrijgen. In oktober 1973 werd tenslotte de premie-aan vrage ingediend, waarop op 19 de cember 1973 goedkeurend werd be schikt. Het bejaardencentrum zal omvat ten 159 bedden, waarvan 107 één persoons en 10 tweepersoonseenhe den, daarnaast enige eenheden voor zieken, logeerkamers en personeels- kamers. Bij het centrum komen 12 woningen voor zelfstandige huisves ting, een recreatiezaal, biljartruimte, bibliotheek, winkel, reactiverings ruimte, grootkeuken, kamers voor dokter en maatschappelijk werkster e.a. en een mortuarium. De totale stichtingskosten bedragen ruim f9 miljoen, de bouwtijd zal ongeveer 18 maanden zijn. LEIDEN In het „Christelijk Ly ceum" Kagerstraat. rouleerde weer het g ebruikelijke klassieke muziek concours. Haast letterlijk besteed aan klassieken alleen en pre-klassieken. Klassieken: Hayden, Mozart. Beetho ven, Schubert, Mendelssohn, Pre- klassieken: Bach, Telemann. Sam- martini, de Utrechtenaar Jakob van Eyck. Loslopende bijfiguren, vanwe ge gitaristen, waren Neusiediler, Küff ner, Carcassi en de nooit ontmoette componisten Trowel en SchickhanJt. Er zijn 16 concourscomperanten ge weest. Solo, duo. trio of kwintet. Dat kwintet (4 alten, 1 bas) floot de wis selbeker naar zich toe. Met een Kon- zert van Schickhardt. Die vijf (drie Loenen- en een twee Langreis-en) noemen zich „Groep ccmspirito" wil zeggen dat ze spirit (us) in de blokfluiten hebben. Dat is niet ge logen, hun bijdrage was hoog posi tief door de teamgeest, de stabiele beweging, het technisch én muzikaal begrip. Nu stappen we over op Mariken Vriezen, hobo, die maar een aanmoe digingsprijs ontving voor haar ho- boconoert van Haydn. In haar spel zat natuur eai aanleg, in haar Haydn de authentieke rococo-gestalte. Klank en toonafwerking taakten, maar bereikten weliswaar niet het professionele. Nog niet. Aangestreept hadden we zes prijswaardigen, twee te veel. De tweede prijs verover de celliste Helga Mazured (aan de vleugel Chiel de Zeeuw) voor Arioso en Méditation van Trowel: kleine fijne gevoelige toon, alles netjes op tijd en plaats. Wat spirituoso erbij was een wens. De derde prijs ging naar Hans de Jong, piano, die in een Sohubert-Im prompt u tempo, me trum en notenbeeld goed meester was. Nu nog wat meer plastiek erin. Onze twee andere prijswaardigen waren duo Arie de Jager met Hans Blankenstein klarinet-piano) en Paul Leenhouts (sopraanblokfluit). KEES VERHOEP. Bereden groep rijkspolitie naar Nijmegen NIJMEGEN/WASSENAAR- De districtcommandant van de rykspo- litie Nijmegen heeft gisteren bekend gemaakt dat de bereden groep van de rijkspolitie in Wassenaar overge plaatst zal worden naar het district Nymegen. Het gaa-t hier om een groep van elf man. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie noemde als reden voor de overplaatsing: grotere mogelijk heden van de taakuitoefening voor de bereden groep in het district Nijme gen. De bereden groep zal ondergebracht worden in de gemeente Heumen, ver moedelijk aan de Heiweg in Malden. LEIDEN De heer A. L. Coetzee, klinisch psycholoog, is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor sociale wetenschappen op het proef schrift: „Making your own persona lity human modelling a new me thod in psychotherapy". Dinsdag Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Ververs- plein, Haven, Havenkade, Kalver markt, Kijfgracht, Minnebroers gracht, Zuidsingel. Herengracht. Korte en Lange Langestraat, Nwe. Waardstraat, Oosterkerkstraat Waardkerkplein en steeg, Waard- gracht, Oranjegracht, Kaarsemaker- straat, Looyerstraat, Weverstraat. Vestestraat, Groenestegen, Uterste- gracht. Kerksteeg. Breestraat, Langebrug, Ketelboeter- steeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, Gan getje, Botermarkt, Vismarkt. Stad huisplein, Koornburgsteeg, Dwars- koornbrugsteeg, Maarsmansteeg Mandemakersteeg, Vrouwensteeg. Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn den Burcht, Burchtsteeg, nieuw- straat, Hartesteeg, Beschuitsteeg Moriaansteeg, Hooglandsekerk- gracht, Koppenhinksteeg, Hoog- landskerkkoorsteeg. Middelweg, Oude Rijn, Hoogstraat, Kaasmarkt, hooigracht, St. Pancrassteeg, van Driessenstraat, Middelstegracht. hun kind en in de ties- Directeur Joop Schouw vertel de op 30 Juni van het vorig Jaar In deze krant reeds: „Het was vroeger zo, dat als een onmoge lijke situatie was ontstaan, het kind naar een internaat werd gestuurd. Alleen in de vakanties kwam het thuis en dan ging het vaak weer mis. Het was ook een vertekend beeld, want het kind leek de schuld te hebben. Dat is natuurlijk niet waar. De hele situatie was verkeerd; ook de ouders hadden er „schuld" aan. Het was een driehoek: thuis-in- ternaat-kind. Nu loopt dat in el kaar over. Het kind is thuis en hier. Op het moment dat een kind hier binnenkomt, ga je zeggen: „We willen Je weer zo snel mogelijk kwijt". (De ge middelde verblijftijd is twee Jaar. althans daar wordt naar gestreefd). De groepen komen bij elkaar na schooltijd. Ze blijven tot on geveer half 8 en gaan dan naar huis, of worden gehaald. Er wordt via de maatschappelijk werkster en de groepsleiding er naar gestreefd een zo nauw mo gelijke samenwerking tussen ou ders, kind en school te hebben. De opvang is erop gericht de gerezen opvoedingsmoeilijkheden in eerste instantie binnen de bestaande relaties op te lossen. Binnen het dagcentrum staan de persoonsontwikkeling van het kind en de relatie tot leeftijds genoten en groepsleiding cen traal. Een drukbezochte receptie gisteren liet zien dat er vanuit het wereldje van het maat schappelijk werk veel belangstel ling bestaat voor het Boddaert- Tehuis. Op de foto: Mevrouw Steenstra speltherapeute van 't Leids pedagogisch instituut biedt een beer aan voor de speelka- (Foto Jan Holvast). LEIDEN Op de Willem de Zwij gerlaan is donderdagavond laat 'n ree aangereden. Hoewel het dier ijlings naar een dierenarts werd gebracht is het nog tijdens de rit in de politie auto aan zijn verwondingen bezwe ken. De ree stak de rijbaan ter hoogte vaai de Groenoordhal over Juist op het moment dat er uit de richting Leiderdorp een auto naderde. De be stuurder van de auto, een inwoner van Oegstgeest, zag geen kans meer om het dier te ontwijken. De klap van de botsing kwam zo hard aan, dat de auto aan de voorzijde flink werd beschadigd. Het dier. dat aan een Leiderdorper toebehoorde, moet uit een weiland zijn ontvlucht. ZATERDAG Hooglandse Kerkgracht als lelijk te ziene torenflat te ver vangen door de bouw van 2 onder 1 kapwoningen, die samen 60 eenheden vormen. De commissieleden vonden het een lelijk plan.(De heer Zandee (PCK) noemde het „een parkeerter rein voor woningen"), maar waren bereid dit plan te aanvaarden indien dat de bouw van de torenflat tegen zal houden. De woningen gaan waar schijnlijk f 250.000,— per stuk kos- P5. Oegstgeest. teit. schaaklessen boeuf 10.00 ut Pleterskerkcho* Steenschuur 14. bijeei onderwerp "Het ongelooflllki Rl Inlands Lyceum: Tete a Ted de Braak en Sylvia Alt LAK-theater: 'Litterts Sacr "Interieur". 8.15 uur nam ZONDAG Antonlus Clubhuls, dansen, Middelweg 19c. Leids Popjx kindervoorstellingen. 2 30 uur Hooglandse Kerkgracht 48. Geverstraat 65. Oegstgeest, den. 8.00-12 00 uur nam. Kreatlef Sentrum. BreeTraati en bluesmuziek. 8.00-12 00 uui MAANDAG Rapenburg 10. gebouw Re hob se Amateur Fotografen V< Steenschuur 6. ruilavond Lel zegelvrlenden. 8 00 uur nam. Charlotte de Bourbonhof 1/t Praethuvs. Vrouwenkerkkoor cursus "inleiding in de beelde Steenschuur 6. Psychometrl* ce. aanvang 8.00 uur nam. Artsen Leiden De weekenddli zaterdag 10 00 tot zondag wordt waargenomen door: Morswegkwartier, binnenst Cityring: H. J. Klaassen. V 69. tel. 23089. Wijk II: Gi Kooi en Merenwijk: P. L. Sitterlaan 57, tel. 32227. D Waard. Professoren wijk. T wijk; J. H. Pleiter. Fruinlaa 31337. Wijk IV: Zuidwest. I kwartier; Schrama, bereikl tel. 31417. Leiderdorp S. P. Ol Loevestein 40. tel. 34924. Oegstgeest H. A. Reterl wecweg 152, tel. 50394. Voorschoten J. E. Jam seweg 51, tel. 2520 (zaten Tromp, Baron van Ghentlai 01710-62159 (zondag). Warmond A. W. Bo Aalberselaan 2, Voorhout, t< 11393. Apotheken De avond-, nacht- en zond der apotheken in de regio wordt waargenomen door: j Kok, Rapenburg 9, tel. 24801 Apotheek Voorschoten, Leidi tel. 01717-2525. Apotheek v Smallenburg, Loevestein 7, t Leiderdorp. Tevens zaterda uur, Oegstgeestse Apotheek, minapark 8. Oegstgeest. Wijkverpleging Leiden Zr. M. H. Am Schubertlaan 166, tel. 62839 Prins, Maredyk 161, tel. 231 Leiderdorp Zr. M. v. tel. 01710-33773. Oegstgeest: Zr. C. Meyboa Tromplaan 228, tel. 55480, b.g Voorschoten Gezondl trum, v. d. Waalslaan 25. tel Warmond Zr. S Posthu gerpleim 308, tel. 11463. Kinderopvang Voor weduwen en weduwnaars bureau: 61112 SOS-dienst hulpdienst, tel SOS-tel. 25202. Vo den verkeren dag en na Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Lelt gewonde honden, katten, Dag en nacht bereikbaar, te. Dierenambulance. Tel. 01710-3 Zoeterwoudsesinge (van Lammen- schansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, T Siegenbeekstraat, Hoodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat Cobetstraat, de Ridderstraat, Thor- beckestraat, Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P. J Blokstraat, Fruinlaan, de Gijselaar- straat. Kernstraat, Verdamstraat. Woensdag Korevaarstraat Plantsoen, 4e Bln- nevestgracht, Rijnstraat, Kraaier- straat, 2e en 3e Havenstraat, le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Le vendaal. Oranjeboomstraat, CathrtJ- nenstraat, Barbarasteeg, St. Joris- steeg, Koenesteeg, Nwe Brugsteeg, Wielmakersteeg, Hogewoerd Water- steeg, Plantage. Utr. Veer, Veer- straat. Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg, Kolfmakers- steeg, Molensteeg, Boisotkade. Kam- persteeg, Conciëntlestraat, Vliet. Douzastraat, St. Jacobshof, St. Ja- cobsgracht, Jan van Houtkade Hoefstraat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Heren- steeg, salomonsteeg, Kloksteeg Scheepmakersteeg, Houtstraat, Ge recht, Lokhorststraat, Zonneveld straat, Pleterskerkkoorsteeg, Dief- steeg, Berkendaelstraat. Pieterskerk gracht en straat, Pieterskerkhof. Papengracht. Witte Singel weer open voor verkeer LEIDEN De nioleringswt heden bij de Witte Singel 2 dagmiddag gereed gekomen, keer kan nu weer vanaf hel einde de Witte Singel oprjl LEIDEN De ledenvergadering van de PvdA- Leiden heeft gis teravond in "De Burcht" het ont- werp-kernprogramm^ voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen aanvaard. Dit programma is tot stand gekomen in samenwerking met D'66. PPR en PSP. Die samenwerking verloopt niet altijd even makkelijk. Voorzitter Dallinga wees in zijn beschouwing over de politieke samenwerking in Leiden op het feit, dat er voor de realisatie van het gezamenlijke kernprogramma wel wat water in de wijn is gedaan. "Met name de PSP is er op uit de eigen wensen erdoor te krijgen", aldus de PvdA voor zitter, "en wanneer dat in eerste in stantie niet lukt, probeert men het naderhand op een andere manier". Bovendien bracht de heer Dallin ga naar voren, dat hoewel in het kernprogramma de samenwerking met PSP, D'66 en PPR vastligt, aan de eigen positie van de PvdA wel vastgehouden moet worden. Voorzitter Dallinga kwam tenslot te een motie, die als volgt luidde: "de ledenvergadering van de PvdA-Lei- den besluit het haar voorgelegde ontwerp-kernprogramma te aan vaarden. De vergadering blijft van mening dat uitvoering op basis van een krappe, doch werkbare meerder heid in de raad de voorkeur ver dient. Deze meerderheid moet wor den bereikt met partijen, die het programma aanvaarden als uit gangspunt voor het vormen van 'n programcollege. De meerderheid dient allereerst worden gezocht bij die partijen die gezamenlijk het pro gramma hebben ontworpen". De voorzitter beargumenteerde 't indienen van deze motie met het feit, dat de PSP in het verleden eens heeft gezegd, dat die partij niet be reid was wethouders te leveren. In 't Veld en Vondeling brachten daar tegenin, dat de politieke bondgeno ten in goed vertrouwen behandeld moeten worden, en dat de PvdA zich niet van tevoren moet indekken te gen het feit, dat de anderen na de verkiezingen niet bereid zouden zijn zitting te nemen in het College. Bovendien wezen de tegenstanders van de motie erop. dat het kernpro gramma zelf duidelijk genoeg is. Daar staat immers in, dat 'VvdA, D'66, PPR en PSP voor de vorming van een programmacollege hebben gekozen. Indien de vier partijen de meerderheid in de gemeenteraad ha len, zullen zy gezamenlijk het college vormen. Het gezamenlijke programma wordt dan uitgevoerd". Tenslotte ging de voorzitter in op de suggestie van Eikerbout, om de gewraakte motie in te trekken. De vergadering aanvaarde toen una niem het kernprogramma. In het besloten deel van de ver gadering werd gesproken over de de finitieve vaststelling van de kandida tenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen. LEIDSCH DAGBL DAGBLAD VOOR LEU EN OMSTREKEN üitgaveLeidsch Dagbiai Witte Singel 1 - Postbus 54 - Giro 51 Telefoon redactie 01710-1 Hoofdredacteur Hod MuJd Maandabonnement Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement Losse nummers Abonnementsgelden DIJ betaling te voldoen Bi) h tische jverscnriJving ged ministro tie- en Incassolcof Nabezorging van (8 00—K Zaterdag van 16 00 18.00 Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2