KNVB: 18 procent water in de wijn Fides Pacta wil in breedte werken suys: Er zit el muziek Oranje" Van Cleef: „Ik moet er nog nachtje over slapen" APPIE HAPPIE essen en Brugman liven Pessoa voor Mulder wedstrijd geschorst Lugdunum - Lenig en Snel Dianne de Leeuw nog vierde Roodenburg-DRL LDWS - SJC SRDAG 9 MAART 1974 Jan II als: „Riemen, waaimee club moet roeien zijn te kort AMSTELVEEN/LEIDEN De mon delinge afspraak hield een overeen komst van drie jaar in. In de prak- tijk heeft de verbintenis slechts drie kwart jaar standgehouden. Met het tweede gedeelte van de veldcompeti- tie nog voor de boeg heeft Jan Wals de Leidse korfbalvereniging Fides Pacta als trainer/coach al weer ver laten. In de beste verstandhouding dat wel. Wals gaat verder bij het Dordtse Deetos, Fides Pacta balt ver der met Ton Ouwerkerk als trainer en Piet de Haas als coch. Het lijkt Door Jan Preenen een opmerkelijke wissel. In de over gangsklasse neemt de Leidse combi natie immers de tweede plaats in. De zes punten voorsprong, waarmee Wester kwartier zich al min of meer van het predikaat hoofdklasser heeft voorzien, zijn in de ogen van voor zitter J(an) de Haas van Fides Pacta echter voldoende om te kunnen stel len „De veldcompetitie heeft ons niets meer te bieden". Vandaar dat Jan Wals al zo snel de handen vry- kreeg. Ook al omdat Fides Pacta niets meer, maar wel minder in het vooruitzicht stelde. De Haas: „Tij dens een oriënterend gesprek hebben wij te kennen gegeven dat wij niet op dezelfde basis wilden verder wer ken. Wij willen de kosten van de se- lectiegroep drukken en meer geld gaan besteden aan de lagere teams. Ook de trainer zou dus minder gaan ontvangen. Wij willen de Jeugd op een hoger niveau brengen en zodoen de de basis voor ons eerste team ver breden. Op het moment dat ons mi cro-team brutaler werd en gewend raakte aan de nieuwe omgeving kre gen we te maken met blessures. Juist toen bleek dat we over te weinig goede vervangers bechikken". Jan Wals, de eerzuchtige, voelde er echter niets voor om een stapje terug te doen, door minder te ontvangen en minder te gaan trainen. Ook al om dat Deetos, dat hij al sinds 1 Januari eenmaal per week traint, de presta ties wèl met klinkende munt wilde betalen. „Als iedereen weet dat Je toch weggaat kun je beter maar met een vertrekken". Het afscheid was verre van glorieus, maar inspireerde velen wel tot ironische opmerkingen. Toen degradatie uit de micro-hoofd klasse eenmaal een feit was vroeg het Leidse achttal zijn trainer waarom hy niet door de ruiten was gespron gen. Had hij immers niet aangekon digd dat hij een aanval zou doen op het glaswerk bij zijn streven om zijn doel te bereiken? Een algemeen och tendblad honoreerde de degradatie van Fides Pacta met de „knuddeprijs" voor Jan Wals, die op dezelfde dag ook nog als speler van Pams 'n klas afzakte. „De meesten zien het meteen als falen. Natuurlijk ben ik niet ge slaagd bij Fides Pacta. Maar vergeet niet dat Fides Pacta nog erg veel te leren heeft. Alles verkeert nog in de hobbyistensfeer. In het verleden is het korfbal te veel benaderd vanuit één punt. Een vrij simpele opzet, die tot een bepaald niveau resultaat af wierp, maar daarboven viel men door de mand". Jaren achtereen was Vicus Orlëntis (met Fluks vorig Jaar gefuseerd tot Fides Pacta) opgetrokken met Jan Hensen, die in de afgelopen micro competitie Blauw Wit bijna aan de afdelingstitel hielp. Wals: „Tegenover een nieuwe trai ner stond men te afwachtend, zelfs een beetje argwanend. Eerst moest het team het tegendeel ervaren dan pas accepteerde het iets: Maar daar door gingen wel de nodige punten verloren". Met de mondelinge afspraak in ge dachten had Jan Wals een driejaren plan opgesteld. „Als ik van tevoren had geweten dat ik één Jaar zou blij ven dan had ik me niet op speltypes geworpen, maar had ik op resultaat gewerkt. Al zou het niet goed zijn ge weest de ontwikkeling nog langer te gen te houden. De taktiek, de wijze van verdedigen en aanvallen in tota liteit bezien was een braak liggend terrein. Ik heb trouwens de indruk dat veel korfbaltrainers zich te veel bezig houden met de conditie en met het trainen op schot en niets durven te doen aan taktische oefeningen. Van nieuwe ontwikkelingen kun Je nauwelijks spreken. In de hele trai nerswereld gebeurt te weinig. Ik wil de Fides Pacta verscheidene spel vormen leren, zodat gevarieerder kon worden gespeeld. Toen ik daarin leek te slagen kreeg ik te maken met bles sures en vooral ook met een gebrek aan zelfvertrouwen. Daarom is het niet zozeer de verdienste van de te genstanders, maar de schuld van Fi des zelf dat het gedegradeerd is. Het verschil tussen de dames en de he ren was ook te groot. Connie Carree, Nandy van Helden en Diet Rijsber- gen hoeven voor geen enkele dame in Nederland onder te doen. Ook in mentaal opzicht zijn ze sterker. De heren laten zich nog te snel uit hun spel halen. Tegen Het Zuiden bij voorbeeld. Met open ogen trapten ze in de provocatie. Prompt werden alle aanwijzingen vergeten. Het Zuiden is dan wel zo geroutineerd om daar volop van te profiteren. Een ander voorbeeld. Een wissel zagen de heren als een persoonlijke aanval. Bij de dames had ik daar geen last mee. Die zagen het wel steeds in het be lang van de ploeg". De kritiek overziend tekent Jan Wals aan dat hij zich bepaald niet wil af zetten tegen de vereniging. „Fides Pacta heeft zonder meer een goed willend bestuur, maar het moet ook roeien met de riemen, die men heeft en die zijn nu eenmaal kort. Daarom zal op langere termijn gewerkt moe ten worden". -8; K J >ort 2- d ambol Sr-Het. zou een aardige mnnen zijn voor een al ive quiz met de titel: Wie ïkende Nederlander? Er enthousiaste stem: alles van voetbal op de waarop elke doarsnee- t alles van voetbal af- aar ik was verbijsterd dat werd gevraagd als voor- Men had evengoed Mies in of Toon Hermans kun nen; nu ik gevraagd ben nijn taak ook van ganser >ed doen. Wamt mijn dage ren is al gevuld met mu- er zit wel muziek in het nds elftal." goed geraden. Duys is die bekende Ne- die voorzitter is ge- van de Stichting suppor ter lands elftal '74. Als er de kans een bedrag i in de kas van de stich- zich ten doel stelt gel- rerzamelen voor de spelers Nederlands elftal op weg richt itrekl i le Tombe eugd itie wereldkampioenschap, is vandaag de grote pas- gestart. Voor vijf gul- jn bij de bekende toto en by de 850 vestigin- de Amro-bank in Neder- le oranje paspoorten te Heine boekjes o.m. inhou- een regiaoratiekaart die dienstdoet als gratis kans- Zellig oor één van de 44 speciale jjj Bereizen naar de WK en ductiecoupons voor oefen- 1 |den van het Nederlands ter waarde van f 2,50 elk). jaren duidelyk verstrekte is. Heel wat omslachtiger gistermiddag tydens de fferentie van het WK-be- voorstell envan Duys itter voorbereid. In het ■sportcentrum in Zeist >uys als de bekende 'grote binnen na een lange van Maarten van directeur van het bu- rkos dat de 'sponsor'-ac- tivlteiten rond Oranje-op-weg naar-het-wereldkampioenschap regelt. Van Wamelen: "De Stichting heeft inmiddels rechtskracht, een eigen telefoonnummer, een eigen gironummer (80.000),een eigen postbus en eig enpersoneeL Er was alleen nog een bestuur van vier leden nodig. Drie leden daar van waren bekend (bondsvoorzit ter Meuleman, de WK-bestuurder Ton Zwikstra en Van Wamelen zelf), de naam van de voorzitter hebben we geheim proberen te houden. Omdat we het zo leuk vonden dat Juist hy het wilde doen. Omdat hy een typische ver tegenwoordiger is van het Neder landse volk. We zyn verschrikke- ïyk blij met Willem Duys." Als hy de verkoop van de pas poorten weet te stimuleren, kun nen ook de amateurclubs "bly' zyn. Van elke vyf gulden die wor den betaald voor zo'n paspoort, is één gulden bestemd voor het amateurvoetbal, de rest stroomt door naar de centrale "kassa' van het WK-bestuur. Meer geldstro men die daar naar zullen moeten gaan voeren, zullen moeten ko men van nieuwe sponsors. Naast de SRV, die normaal aan zyn reeds aangegane verplichtingen zal voldoen, hebben ook de Amro- bank, het weekblad Panorama en een niet by de naam genoemd Amsterdams transport bedrijf zich bereid verklaard Oranje te steunen. Panorama gaat een leeu wenlegioen oprichten dat zich achter de supportersvereniging zal opstellen en overweegt nog andere acties, het transportbe- dryf gaat o.m. de 8.000 beroeps chauffeurs in Nederland van een Oranje paspoort voorzien, de Amro-bank zal elk doelpunt dat het vaderlandse voetbalelftal in West-Duitsland scoort belonen met vyfduizend gulden, met een garantie van zes treffers (dus dertigduizend gulden). Van Wa melen (schertsend?): "Er is met de spelers gesproken en vyftien, zestien doelpunten vormen als ze de tweede ronde halen voor hen geen enkel probleem." Klonk er een stem (schertsend?) "Dan hebben ze zeker de herha lingen meegerekend." De Braziliaan Nel- heeft gisteren in Den deljjk gemaakt dit Jaar ty- eslol or Brabant een heersersrol spelen. Nu is het parcours wendingen, wat typerend t evenement in de kleine ra( ülen (de afmeting van de "7"8 by 62 meter), voor hem KTj geschikt om zich te onder- 28U Pessoa ree dhet interna- vire )eningsnummer, waarvoor teS mers zonder barrage op 33s Q en tijd werden geklas- i ook als betrof het een o ïconcours. Byzonder zeker fde volbloed Nagir naar de ja»; 49,1 sec. De Braziliaan daarmee de Engelsman ts ei e'c!l' dle als startruiter met 1 II de klok na een fout- 8 maar meteen op 50,1 sec. orde an' ^erd Wiltfang had met 017 nodig (derde) en we- loen David Broome bleef by Girl op 51,2 sec staan, 1 ^,aalf Nederlanders, die 196 middag presenteerden, ble- kias er foutloos: Henk Nooren, urea lins, Gerd Meier en Jan Als beste plaatste zich de Nooren, die achtste andere Nederlander, Ar- loor en, toonde in het eerste [run ttner *een internationaal i, te- mom s) veel geleerd te heb- ^hitigjarige ruiter hield in iig' te met negen combinaties 't f i: êl> bracht de gemakkelyk idsb Q Jumping Amsterdam zon- 53 *4e Jan Mulder en Piet Keizer (achtergrond) voor de leden van de tuchtcommissie. ZEIST De nieuwe en definitieve verdeelsleutel kan de deur naar enthousiaster voetbal voor Oranje hebben ge opend. Over de financiën hoeven de selectie-spelers van het Nederlands voetbalelftal onder weg naar het wereldkampioen schap, zich in ieder geval niet meer zo druk te maken als een groot aantal nog maar zo kort geleden deed. De KNVB heeft achttien procent water in de wijn gedaan. De oorspronkelijke verdeling van de "Duitse" afdracht, die 404020 (procenten voor spelers, clubs en voetbalbond) was, is met instemming van alle betrokken partijen gewijzigd in 49492. UTRECHT De tucbtcommdssfle van het betaalde voetbal heeft Jan Mulder voor één wedstryd geschorst. Mulder kreeg bovendien een voor waardelijke schorsing voor één wed stryd en een boete van 200 gulden. Jan Mulder was afgelopen zondag door scheidsrechter Geurens uit het veld gestuurd in de wedstryd Ajax AZ '67. De tuchtcommissie, bestaande uit de heren drs. J. Brons, mr. C. G. B. H. Winters, J. ByLeveld en J. G. Wille achtte bewezen dat Mulder in die wedstrijd een slaande beweging naar een tegenstander heeft ge maakt. Piet Keizer, die in hetzelfde duel een officiële waarschuwing had ge- kregen, werd vrijgesproken door de tuchtoommissie Op verzoek van Ajax werden de za ken gisteravond behandeld achter ge sloten deuren. Ajax besloot niet in beroep te gaan tegen de uitspraak van de commissie. De tuchtcommissie hoorde als getuigen scheidsrechter H. A. Geurens en zyn beide grensrech ters, Wildbret en manager Hart land van AZ. Ajax werd vertegenwoordigd door Krol, voorzitter Van Praag en penningmeester Timman. der mankeren over de lang niet mal se hindernissen en vergat daarby niet ook snelheid aan te houden: 36,6 sec. Maar de sterke Nelsan Pessoa moest toen nog komen. Iedereen verwachtte van de Braziliaan met Nagir een ver betering van de tyd van Neessen. Pessoa zou ook inderdaad geslaagd zijn in zyn opzet, als hy by een wen ding niet te veel risico had genomen en met een weigering van Nagir werd geconfronteerd, waardoor hy met drie strafpunten met de derde plaats tevreden moest zyn. Want naast Neessen moest de Braziliaanse ster ook Hans Brugman voor zich dulden. In zyn zelfverzekerde styi bleef hy met ArJo in 42,7 sec. zonder fouten. Meier eindigde als vierde, Nooren als zevende. Behalve Pessoa faalden de buiten landse topruiters Jammeriyk in het eerste parcours. Harvey Smith moest voortydig het parcours beëindigen, Broom, Wiltfang, Ligges, Paul Schockemöle moesten vier strafpun ten incasseren. Het laatste onderdeel van de eer ste dag van Indoor-Brabant, een pro gressief springconcours, werd na bar rage gewonnen door Paul Schocke- möhle met Abadir. Voor Hendrik Snoek (W.Dld.) en Gert Wiltfang (W.Dld.) Europees kampioen Paddy Macmahon (tobt met zieke paarden) en Alwin Schockemöhle (niet vol doende in vorm) ontbraken op de Indoor-Brabant. Zy hadden op het laatste moment afgezegd. LEIDEN „Een merkwaardige be slissing". Zo omschreef Ben van Cleef de schorsing van Rob de Wit. voordat hij gisteravond laat had ge sproken met BS Leiden-voorzitter Menken, zo ook duidde hy dat besluit aan, nadat hy telefonisch contact had gehad met Menken. „Ik weet dan ook niet of ik het werk van De Wit wel wil overnemen. Daar moet ik eerst nog een nachtje over slapen en met De Wit over praten. Maar ik durf hem nu niet uit zyn bed te bel len. Morgen (zaterdag) zie ik hem ADVERTENTIE Zondag a.s. 2 uur n.m. Terrein aan de Oegstgeesterweg Wielrennen Freddy Maertens, absoluut heerser in de Ronde van Andalusië, heeft gisteren in Torhout (België) een wedstrijd voor beroeps renners met voorsprong gewonnen. Omer Meeuws eindigde als tweede, Jos van Beers werd derde. echter de hele dag op 'n vergadering van eredivisie - coaches in Amster dam; daar kan ik met hem spreken daarna zal ik beslissen". Het besluit van het bestuur van BS Leiden om Rob de Wit, coach en technisch leider van het eerste he ren team tot nader order te schor sen, kwam als 'n koude douche voor Van Cleef. De assistent-coach van de Leidse basketbalclub was gisteren toevallig de stad uit (normaal ver zorgt hy de training op vrydag- avond) en moest het nieuws van onze sportredactie vernemen. Zyn reactie: „Dat overvalt me. Een merkwaardige beslissing, want van het bestuur was er niemand by de wedstryd tegen EBBC aanwezig. Het bestuur kan de zaak dus alleen uit de pers of uit de tweede hand beoordeeld hebben". En later na een gesprek met Men ken: „Het bestuur heeft ook contact gehad met EBBC en de Bond. Er komt een strafzaak van, dat stond ook op het weds try df ormulier en het bestuur is bang voor bepaalde sancties tegen de club. De schorsing van De Wit is min of meer een voor zorgsmaatregel. Maar ik weet ook nu nog echt niet of ik zyn werk wil over nemen. Ik was het donderdag volko men met de handelswyze van De Wit eens..." Ton Zwikstra, de financiële man van het WK-bestuur maakte nog een onderverdeling: "Van de 49 pro cent voor de spelers gaat 45 procent naar de selectie-spelers en 4 procent naar de spelers van het betaalde voetbal. De uitkering daarvan zal worden geregeld in overleg met het Nederlands elftal en de VVCS. Van de 49 procent voor de clubs, gaat 45 procent naar de clubs die spelers ter beschikking hebben gesteld, vier pro cent is voor het betaalde voetbal". Het bedrag van het laatste percen tage zal worden verdeeld door de FBO, dat evenwel met dat geld ook een fonds kan vormen. De mogelijk heid is opengelaten dat twee partij en onderling (spelers en clubs) sa men over een andere verdeling van het geld gaan praten als het natio nale elftal verder komt dan de eerste ronde. Zwikstra: "Er is geen limiet vast gesteld voor de bedragen van de spe lers. Maar we geloven niet dat die nu zo exorbitant hoog zullen worden. Ze moeten tenslotte door 22 worden gedeeld. En wat is exorbitant"? Tijdnood MUNCHEN De Nederlandse kunstrydster Dianne de Leeuw heeft tydens het toernooi om het wereld kampioenschap kunst/rijden op de schaats, dat plaats vindt in Mtin- chen. na de verplichte figuren en het verplichte gedeelte van het vrye ryden haar vierde plaats behouden. De Zwitserse Karin Iten verspeelde reeds na het eerste onderdeel van het vrije ryden haar by d)e verplichte figuren veroverde eerste positie. Deze is nu in handen van de Oostduitse Christine Errath. Het kampioenspaar uit de Sow Jet- Unie Ljoedmilla Pakhomova/Alek- sander Gorsjkov heeft de wereldtitel by het ysdamsen geprolongeerd. Het was de 5de keer in successie dat de gouden medaille aan het ongenaak bare Russische paar werd uitgereikt. Dat is in ieder geval niet het aan tal oefenwedstrijden van Oranje. Op dit moment staan nog slechts twee van die duels definitief vast: de wedstrijd in de Kuip tegen Oos- rijk (27 maart) en een confronta tie NederlandRoemenië op 5 Juni in een nog nader aan te wijzen sta dion. "Er zijn nogal wat moeilijkhe den omdat we in tijdnood komen", wist KNVB-secretaris-penningmees- ter Burgwal, "en dat is niet bevor derlijk voor het sportieve verloop van de competitie en de bekerstrijd. Daarom gaat een wedstrijd die op 30 april tegen Schalke was gepland, vrijwel zeker niet door. Omdat de be kerfinale op 1 mei wordt gespeeld. Op zaterdag 25 mei spelen we wel "n ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur DE COMPETITIEWEDSTRIJD Sportpark Noord. ZEIST Het medisch team, dat het Nederlands elftal naar West Duitsland zal begeleiden bestaat uit vier man, dokter Kessel, dokter Ha- melijnck, fysiotherapeut Wolff en de verzorger Van de Akker. Dit team staat onder leiding van bonds- arts Kessel. Deze deelde nog mede, dat voor het geval zich ernstige bles sures voordoen een specialist zal worden aangetrokken ln overleg met de clubarts van de betreffende spe lers. In West Duitsland staan in zie kenhuizen ploegen ter beschikking voor de verschillende formaties. In de onmiddellijke omgeving van het hotel, waarin de Nederlandse spelers worden ondergebracht bevindt zich een ultramodern ziekenhuis, aldus dokter Kessel. thuiswedstrijd tegen een buitenland se club (dat kaai Schalke zijn) en er is goede reden om aan te nemen dat op 1 Juni een thuiswedstrijd zal wor den gespeeld tegen Argentinië. In de periode dat de spelers in Zeist verblyven vanaf 21 mei worden er nog enige wedstrijden te gen Nederlandse clubs gespeeld. In die periode zal Oranje dan wellicht zonder Feyenoorders aan treden. Als die club in de strijd om de UEFA Cup de finales op 22 en 29 mei haalt, dan blijven de spelers volgens Burgwal: "in de eerste plaats beschikbaar voor him club.De bandsoefenmeesters zullen dan niet over hen kunnen beschikken. Maar het oefenprogramma gaat ge woon door". PAUL DE TOMBE. ADVERTENTIE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllltlllllllllllll Zondag a.s. Aanvang 2.30 uur LDWS terrein - Sportpark De Vliet iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii: LUI6TER SI6EOV YOO HAVE MATUUELyR WEL 'S 6EHOOED VAN DE BAHAMA EILAMDEM WieTWaag ALS-au- VAT zcxj kommen HAMDI6 6&SPEELD VAM COCKV MAFFIAMO.' als we Appie eep&t m1aag oibq De oceaaw wetêw te kej&êm, cam kXDMT-IE UBoeS of laat wel im A■fADISO/J ■squag

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11