9 K „Een vrouw moet slimmer zijn dan de duiver' Het eerste rapport en de witte muizen Lilietta isina er nnen hun litresses iG 8 MAART 1974 EXTRA PAGINA 13 IN 1960 werkt Giulietta Masiiia met haar echtgenoot Frede- rico Fellini aan een filmopname in de rosse buurten van Amsterdam. Natuurlijk ook voor hen het traditionele be zoekje aan Vólendam, toen nog beroemder om de klederdracht en paling dan door de voetballers en popmuzikanten die ook de slotscne van haar car- rire werd, want het vorige jaar stierf zij aan kanker. Een dienstmeisje in een keurig wit gesteven schortje deed mij open. „Het heeft zeker wel moeite gekost om ons huis te vinden", informeer de Guilietta Masina toen ik even later door het dienstmeisje met een lichte buiging in de zonnige zitka mer werd binnengelaten. Fellini's vrouw, die in 1954 door haar hoofdrol in „La Strada" een wereldberoemde filmster werd, zag er in haar donkergroene Jumper en simpele Schots geruite rok meer als een echtgenote van een dorpsdokter, dan als een vedette uit. „Wij hebben hier maar een eenvou dig appartement", zei ze bijna ver ontschuldigend, maar wij willen hier gewoon niet weg, want iedere steen, ieder huis en elk hoekje heeft hier zijn eigen geschiedenis. En ik geloof trouwens dat Frederico in een moderne droomvilla met au tomatisch sluitende deuren en een hete luchtverwarming in plaats van een open haard, nooit zo veel inspi ratie op zou kunnen doen, als hier in dit artistieke buurtje rond het Piazza di Spagna, het Saint Ger main des Pres van Rome. En ik voel mij hier trouwens ook hele maal thuis" bekende Giulietta. Het is gewoon zalig om 's-morgens op je gemak boodschappen te kun nen doen. Een vriendin op te zoe ken of genoeg tijd te hebben om ergens op een terrasje een glas Campari te gaan drinken. Ik ben namelijk helemaal geen gla- mour-vrouw, die zich per Rolls Royce van de ene exclusieve party naar de andere laat rijden. Inte gendeel, en daarom ben ik zo blij dat -ik het de laatste tijd wat rusti ger aan kan doen en daardoor weer helemaal mij zelf kan zijn". „La Strada" was in 1954 een dave rend succes. Het was de eerste gro te iflm, die ik met Frederico maakte. En ik begon er eerlijk gezegd wat aarzelend aan, maar toen de film in produktie kwam wérd ik ineens wereldberoemd. Het succes beang stigde mij overigens wel een beetje, want uiteindelijk verlangt het pu bliek iedere keer een nog betere prestatie van Je, en voor een actrice is het bijzonder moeilijk om iedere keer aan die verwachting te vol doen. Hoorspelen Toch zitten er aan roem natuurlijk ook wel plezierige kanten. Stel Je voor in 1940 was ik nog een een voudige studente, die om wat geld bij te verdienen, meewerkte aan een serie hoorspelen van de Italiaanse radio. En veertien jaar later, toen „La Strada" in een theater in Den Haag in première ging, was zowat de hele wereldpers er bij toen ik aan prins Bernhard werd voorge steld, die mij heel galant een hand kus gaf. Dat vond ik gewoon gewel dig. Frederico plaagde mij er later nog wel eens mee. Door „La Strada" maakte ik kennis met Nederland. De eerste keer kwam ik met de trein 35 uur tussen de rails, mijn God ik dacht dat er nooit een eind aan kwam. Maar achteraf had ik de reis er graag voor over, want ik vond de Hollan ders aardige en openhartige men sen. En ehwacht eens even, ik zal eens wat laten zien". Giullietta stond op en liet mij een ogenblik alleen in haar zonnige zitkamer, die bijna helemaal in beslag werd ge nomen door een leren saloon-bank stel, een sofa van donkerbruin cor duroy en een grote glazen tafel vol zilveren snuisterijen. Toen Giuletta weer binnenkwam zei ze. „Kijk die rode tulpen, die daar in die zilveren vaas op dat bureau staan, zijn niet de enige herinne ring, die ik aan Holland heb, want dit Nederlands-Italiaanse woorden boekje ligt al Jaren in mijn nacht kastje in de hoop dat ik ooit nog eens Jullie taal zou leren, maar daar is nooit iets van gekomen. Weet je wat mij in Holland altijd zo is opgevallen? En Guiletta, die weer tegenover mij op de leren bank gaat zitten, begint direct drif tig in het woordenboek te blade ren... en roeps dan ineens opgetogen uit dat ik in Nederland nog nooit o-p-g-e-d-i-r-k-t-e vrouwen heb ge zien. Excessen Ze slaat het kleine woordenboekje dicht, steekt een sigaret op en zegt „Ik geloof dat zoiets erg belangrijk is. want mannen willen geen c^g make up, maar de ogen van een vrouw zien. Er zijn op het ogenblik overal in de wereld zo veel excessen dat veel vrouwen karikaturen van zich zelf geworden zijn. Neem de hele feministische bewe ging. Natuurlijk hebben vrouwen recht op een volwaardige plaats in het maatschappelijke leven. En moeten vrouwen voor hetzelfde werk. ook dezelfde beloning als mannen krijgen. Maar het is ge vaarlijk om te ver te gaan. Het heeft namelijk naar mijn idee zelfs voor de meest vooruitstrevende Dol le Mina's geen enkele zin om zich mannelijk te gedragen omdat zij zich daarmee volkomen belachelijk maken aangezien vrouwen nu een maal vrouwen zijn. Maar dat is niet het enige, ik vind dat wij in een moeilijke tijd leven bekende Giulietta. „Dat merk ik iedere week weeer als ik de stapels brieven doorneem met noodkreten van mensen die mij dringend om raad vragen. Ze krijgen antwoord in mijn „Lieve Giulietta" rubriek, die al meer dan vijf Jaar in het grote Italiaanse dagblad „La Stam pa" verschijnt. Er zijn heel wat vragen bij van diep ongelukkige vrouwen die pas hebben ontdekt dat hun man een maitresse heeft". Een probleem dat in Italië meer dan in andere landen voorkomt?, vraag ik haar. Giulietta Masina, een kleine char mante vrouw, 's-wereld enige film ster, die ook nog doctor in de wijs begeerte is, maakte een afwerend gebaar. „Oh... neen mannen uit an dere landen zijn misschien alleen wat discreter. En kijk er is natuur lijk één ding. Je kan Jarenlang naar alle tevredenheid getrouwd zijn, maar plotseling op slag ver liefd op een ander worden. Dan zie ik dat als een geschenk van God. En voor de andere partner heeft het ook weinig zin om zich daarte gen te verzetten. In zo'n geval kan Je beter eervol terugtreden en bij een echtscheiding toch nog als goe de vrienden uit elkaar gaan. Maar bij andere oppervlakkige ver houding is er natuurlijk iets mis. De fout kan bij de man liggen, maar toch ook heel vaak bij de vrouw. Eenvoudig doordat zij te weinig interesse voor haar echtge noot toont. Vrouwen zouden volgens Giulietta Masina een hoop ellende kunnen voorkomen door een echte levenska meraad te zijn.. Door in alle om standigheden naast hun man te staan, karakter te tonen, hun mo raal hoog te houden, zich met pas sie aan hun gezin te wijden en zoals een oud Italiaans spreekwoord zegt, door slimmer dan de duivel te zijn". «A, DAMESMODE in exclusief jonge slii 8REESTRAATI08°-II2 LEIDEN ROME Wat kan een vrouw van midden vijftig begin nen als haar man plotseling een hartstochtelijke relatie met een beeldschoon jong meisje aanknoopt? De Italiaanse ac trice Giulietta Masina, die de hoofdrolspeelster in ,,La Stra da" en vele andere bekende films was, hoeft er niet lang over te denken. „Niets", zegt ze. „Eigenlijk niets, 'n vrouw kan dan alleen proberen om zoveel mogelijk zich zelf te blijven. Met begrip en tact is een huwelijk nog wel te red den, maar niet met ordinaire scheldpartijen of met een aan eenschakeling van scènes, want mannen hebben daar een verschrikkelijke hekel aan". vlakten, woest struikgewas en hoge bomen. Toen kwam dat eer ste rapport. Met Kerstmis en niet, zoals bij het kind, op een gewo ne dag in februari. Het hoofd der school, een soort standaard-heer met lorgnet, vest en zware horlo geketting deelde die dingen rond. Zoiets kon je natuurlijk onmoge lijk aan de juf overlaten. Hij sprak met de opgeheven vinger in de klassieke onderwijzerstaal. waarmee dit land groot is gewor den. Mijn rapport was dusdanig dat het vergezeld ging van een briefje. Daarin stond: "De vor deringen van uw zoon geven aanleiding tot zorg". Ja warempel, zo schreven ze dat toen. Een zinnetje dat nog Jaren door 't huis schalde als ik weer iets had gedaan dat niet door de beugel kon. Vooral mijn zwakke prestaties in het vak rekenen verdriette» mijn moeder, een ambitieuze vrouw, zeer. In de kerstvakantie spijkerde ze mij even bij. Dat ging van au. Ze plaatste mij voor de in de huiskamer staands bak met witte muizen mijn lief hebberij in die dagen. De bak werd in vakken gedeeld en daarin kregen de muizen een plaats. De muizen in die vakken moest ik bij elkaar optellen; uiteraard ver anderde ze de muizen per vak voortdurend. Het viel niet mee, hoor. Ik zweette peentjes. Boven dien Jongden die beestjes er ook nog tussendoor, wat de sommen er niet gemakkelijker op maakte. Ach, ach, er is daar wat afgele- den, door mij en de muizen, die natuurlijk ook de zenuwen kre- en. Terug naar school. In 14 da gen bleek ik mij ontwikkeld te hebben tot de beste reke naars van de klas. Al zie ik die juf nóg peinzend naar me kijken toen ik meldde dat vier plus vijf samen „negen witte muizen" was. Die hele geschiedenis trok mij razendsnel door het hoofd toen ik het rapport van het kind bekeek. „Rekenen middelmatig" stond er in het boekje. „Het rapport is goed, wat krijg ik er nou voor," vroeg het kind. Heel even wilde ik zeggen: „Witte muizen". Maar ik heb het ingeslikt. RUUD PAAUW De lagere sohool is niet meer t-ie geweest is. Je merkt dat [enlijk al meteen, als Je het ld voor de eerste keer de klas voert. Niet dat matglas meer de sponningen, niet meer die usachtige schoolbanken waar als zes-Jarige in verzoop en zo wat zaken die er vergele- a met de Jaren veertig een Bk fleuriger bij staan. Maar het sterkst voel Je de ver- dering als je het rapportteer- rapport van het kind in han- n krijgt. Nou, rapport, wat ét. Het is een soort boekje met j oeven van bekwaamheid op J it gebied van lezen, taal, schrij- I o en rekenen. Niks over ge- vlijt, orde en netheid! Ach- t rin staan enkele kwalificaties een cijfers) over zijn verrich- agen. Het rekenen blijkt aan de middelmatige kant te zijn. Twee i drie is nogal eens zes bij nem i vier en vijf tien. Het is mij nu i zonneklaar waar dat op uit oet draaienhet wordt later mand met twee kwartjes in Jn zak en voor een rijksdaalder «j orst. 'I Tot slot heeft de onderwijzeres artelijk in het boekje geschre- C"Het gaat fijn, hij doet goed best, al droomt hij nog veel". rr dat nou maar eens in 'n vast te leggen, dat lukt Je 1 6óit. Terwijl ik met het rapport van ét kind in handen zat, dacht ik aan de dag dat ik zelf voor '1 eerst de schoolbank besteeg, «j bidden in de oorlog. Ik was nog aar vijf jaar en niet schoolrijp. et leek er zelfs niet op. Maar wist het onderwijs wezen ge- ik nog niet wat dat precies f stekende. Het klasselokaal was f m van te gruwen en dat deed dan ook. Als ik de ogen sluit zie ij1 het weer haarscherp voor ij te: het hoge plafond, die vaalwit- ij muren met twee grote, saaie endplaten, drie geraniums in de énsterbank en al die donker stee tegen elkaar aangeseho- en schoolbanken. Die eerste dag am mijn gezicht zo snel de fiur aan van die grauwe omge- tog dat ik nog voor het speel- ffartier naar de naast de school 'onende arts werd gebracht. Ik droomde veel die eerste taanden. Van eindeloze gras- gelijking, lieve dames-romannetjes bij zijn. De onthullingen van Anna Salvado- ri, die Fellini beschreef als een sex- maniak en een contactman van de Maffia, werden breed uitgemeten in vrijwel alle Italiaanse boulevardbla den. En ze veroorzaakten zo veel opschudding dat Guilietta gemakke lijk had kunnen scheiden en een royale alimentatie in de wacht had kunnen slepen. Maar ze deed het niet... Toen Frederico weer bij haar terug kwam, sprak ze met geen woord meer over zijn afgebroken romance. Ze begon hun huwelijk gewoon op nieuw. En volgens vrienden zijn ze nu gelukkiger dan ooit. Toen ik die middag belde, kreeg ik Fellini aan de telefoon en nadat ik hem had uitgelegd dat ik Guilietta graag zou interviewen, zei hij, na dat hij een ogenblik had gezwegen... „Je hebt gelijk, ze is inderdaad een zeer bijzondere vrouw. Ik zal er jammer genoeg niet bij kunnen zijn omdat ik voor mijn nieuwe film naar Venetië moet, maar maak het haar alsjeblieft niet te moeilijk..." De Via Margutta, waar de Italiaan se filmregisseur en zijn vrouw al vele jaren wonen, zag er de volgen de ochtend in de prille voorjaarszon even romantisch uit als in de sloc- scne van Felini's suksesfilm „Ro- ma". De smalle straat met sfeervolle ze ventiende eeuwse huizen was weer net als toen* een oase van rust te midden van het jachtige verkeer. Hier en daar klonk uit een open deur, het geklop van een meubel werkplaats, waar enkele in het vak vergrijsde timmerlieden met verba zend veel gemak spliksplinternieuwe Lodewijk XVI-stoeltjes in elkaar monteerden. Een paar keken zich- baar verstoord op, toen zij merkten, dat ik even geïntereseerd was blij ven staan om te zien hoe zij, met een schot hagel, eenvoudige eiken houten kastjes in „eeuwenoude" meubelstukken veranderden. Een stukje voorbij de Bacchusfontein vond ik nummer 110. De ingang van het appartement van de Felli ni's. GIULIETTA die voor de foto even een feestelijke gastvrouwrok aantrok vindt het tegenwoor dig plezieriger om thuis te zijn. La Strada Anna Magnani had er op de bel gedrukt in de slotscne van „Roma" Giulietta Masina spreekt uit erva ring want haar man, filmregisseur Frederico Fellini, heeft in hun der tigjarige huwelijk al heel wat amoureuze slippertjes gemaakt. En toch zijn ze steeds bij elkaar geble ven. DE VIA MARGUTTA waar de Fellini's al vele jaren wonen Ttal™V^nah"e' is overdag even sfeervol als in de slotscène van Roma. Anna Salvador! lukte het niet om Frederico van Guilietta af te ne men. En Anna Salvadori maakt zich daarover zo kwaad dat ze een boek over haar verhouding met Fel lini scheef. Een ontboezeming met zo veel gepeperde details, dat de boeken van Jan Cremer er in ver-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13