rijz. Hervormden liet biij met lervormd gebaar Liedboek Kerken oplaag miljoen NORHTGO Beroepingswerk Kijckenborg-mavo bestaat 60 jaar Kerkbalans prachtig resultaat Archeologische lezingen in Zoeterwoude )AG 8 MAART 1974 njjmjii.aunj'ü ADVERTENTIE Irijfsongeval" met het briefje het hervormde moderamen Ie Vereniging van vrijzinnig len heeft opnieuw een on gevolg voor de leiding Hervormde Kerk gehad. Het pestuur van die vereniging een pittig vraagje aan het fimen voorgelegd, dat zijn ge- voor de verhouding tussen rvormde kerk en de Gerefor- Kerken kan hebben, lervormde zijde is nu wel één ilt dat briefje ingetrokken, de rest van de brief is blijven zo schrijven de vrijzinnigen, rfefje. ondertekend door ds. G. assessor, en dr. A. H. van den I, scriba, bedoelde indertijd ongerustheid aan vrijzinnige reg te nemen over de toena- tot de gereformeerden, cd om. in dat „het van bij betekenis is te blilven be- fnden. hoe ook in de Geref. het verschilnsel van het irijzinnig theologisch denken Jk en theologisch verwerkt te kunnen worden", nnetje is de gereformeerden in rkeerde keelgat geschoten en ïede bijgedragen tot de wat houding van de gerefor- synode. de gereformeerden zeer boos heeft men v an hervormde [esteld, dat het briefje eigen- in concept was, dat niet in ting is gekomen en in een lakt ogenblik is ondertekend en verstuurd. Sommige gereformeer den kijken vooral de scriba op dit briefje aan, maar aangenomen moet worden dat het concept elders in het Synodegebouw is klaar gemaakt De zinsnede is teruggenomen. Niet teruggenomen is een andere zin. die 't verkeerde gereformeerde keeüigat niet had bereikt: „Wij zien het vrijzinnig theologisch denken als een verschijnsel dat aan de kerk in haar brede geestelijke verscheiden heid wezenlijke vragen stelt O.Een kerk in deze tijd dient, naar onze mening, te leven met deze vragen. De dialoog die aldus ontstaat ach ten wij te behoren tot een wezen lijk aspect van het kerk-zijn in deze tijd en een voorwaarde om geza menlijk een Christus-belijdende ge meenschap te zijn". Kerk en wereld, het blad van de Verenlelng van vrijzinnig hervorm den, schrijft over die zin: „Wanneer de gereformeerde synode met enige heftigheid ontkent dat deze vragen bij haar op tafel liggen en deze dialoog ook in haar midden wondt gevoerd, zal van hervormde kant de vraag gesteld moeten worden of zij daarmee niet een plicht verzaakt (..Een kerk in deze tijd dient te le ven met deze vragen") en een we zenlijk aspect van het kerk-zijn verwaarloost". Au! Geen wonder dat het hoofdbe stuur weliswaar niet erg gelukkig is met het hervormde gebaar (al be grijpt het dit wel), „maar nu ook weer niet erg ongelukkig. Het te rugnemen van deze ene zin bete kent immers dat de rest van de brief blijft bestaan. Spaanse bisschop beveelt lezing prot. bijbel aan De Spaanse editie van de bijbel in hedendaagse, zo veel mogelijk be grijpelijke taal (in Nederland: „Goed nieuws voor u"), die wordt uitgege ven door het Spaanse (protestantse) bijbelgenootschap, zal in het vervolg een woord van aanbeveling van de r.k. bisschop Briva Miravent bevat ten. Mgr. Miravent is voorzitter van het Spaanse r.k. secretariaat voor het oecumenisme en met zijn in stemmend voorwoord wil hij duide lijk maken dat de eenvoudige bijbel vertaling „God spreekt tot de mens" waardering, lezing en bestudering verdient, Juist ook van en door rooms-katholieken. Wegens het (bo ven) confessionele gehalte van de vertaling aoht hij lezing ervan zeer nuttig voor het interkerkelijk ge sprek. Het LEIDSCH Dagblad organiseert Speciale bezichtigingstocht naar het tomeinse schip in Zwammerdam HiSfifiEEGSS Zwammerdam, 1 maart- De opgraving van het Romeinse schip in Zwammerdam is thans zover gevorderd, dat er voor de belangstellende leek weer het nodige te zien is. Graag stellen wij daarom onze lezers in de gelegenheid deel te nemen aan een boottocht met als doel de bezichtiging van dit schip. Op zaterdag 16 maart om 13.00 uur vertrekt het luxe salonschip Avifauna van de Leiderdorpse brug in de richting van Zwammerdam. Aan boord trakteren wjj u graag op een kopje koffie terwijl de bekende amateur-archeo loog P. C. Beunder uit Bodegraven in begrijpelijke taal ons iets zal vertellen over de opgravingen. Daarbij komt zowel het schip, de haven, als het castellum aan de beurt. De heer Beunder heeft van de Zwammerdamse opgravingen zijn specialiteit gemaakt. HU is van het prille begin af tot heden bU deze opgravingen betrokken geweest. U krijgt de berichten dus uit de eerste hand! Bandleiding Na een rondleiding over het terrein, alweer onder leiding van de heer Beunder komt u weer aan boord, waar wU u nog een verversing aanbieden, terwUl we terug varen naar het punt van vertrek. De hele tocht duurt circa 4% uur. Redt het Romeinse schip Door mee te varen met de LEIDSCH Dagblad-boot steunt u bovendien de stichting „Redt het Romeinse schip". Het netto-overschot van deze tocht komt namelijk ten goede aan deze stichting. De kosten van deelname aan de boottocht bedragen, inclusief rondleiding over het terrein, f 3,50 voor volwassenen en f 2,50 voor kinderen (tot 14 Jaar). Zy dienen geluk met inle vering van de bon te worden overgemaakt op giro 57055 ten name van Leidsch Dagblad B.V. Leiden. a. opsturen (onder girering van de k06ten) b. inleveren bU Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 Lelden (bU gelyktydige betaling). BU betaling ontvangt u de gewenste toegangskaarten. Ja' Ik ga mee naar Zwammerdam Naam: Adres: aantal volwassenen (èt f 3,50): ^ntal kinderen (a 1 2,50) w geld is overgemaakt op giro 57055 ten name van Leidsch Dagblad Leiden/contant betaald. De kerk van de parochie van de HH Maria en Brigida in Geldrop is een voorbeeld van een 'jonge' kerk, die met succes is gerestaureerd. Monumentenzorg heeft nu 136 van deze tussen 1825 en 1925 gebouwde rk kerken op de monumentenlijst gezet. Een kleine acht maanden nadat het in de handel kwam heeft het Lied boek voor de Kerken een oplaag van een miljoen bereikt. Volgende week zal de Interkerkelijke Stich ting voor het Kerklied aan dit ge beuren in een openbare vergadering aandacht schenken. Het Liedboek is aanvaard in de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eist B. Schroten te Langerak. te Vlaardingen G. Post te Arnemuiden, te As péren G. J. Rebel te Eiim, te Breevoört C. D. Israël, te Huizum. Bedankt voor Benschop L. Dop pen berg te Nunspeet, voor Wouden berg C. Treure te Katwijk a. Zee, voo De Lier N. Schukken te Beesd. Geref. Kerken Beroepen te Emmercompascuum- Emmererf scheiden veen A. J. Verhoog kandidaat te Schoonhoven, te Vlis- singen E. Hoogerwerf, voorheen mis sionair predikant in Indonesië. Aangenomen naar Hardegarijp drs M Kieviet te Wieringerwerf. Geref. Kerken (vrijgem.) Beroepen te Rouveen T. Dekker te Capelle a.d. IJssel, te Spakenburg C. J. Breen te Amsterdam, te Haren (G) W Wieren ga te Berkel en Rodenrijs, te Lancaster in Tasmamië bU de Fre- Reformed Church P. Schelling te Middelburg. Aangenomen naar Gouda J. v.d. Haar te Leiden. Geref. Kerken (vrijgem. buiten verband) Bedankt voor Zaandam J. C. Jan- se te Velp. Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande J. van Haaren te Amersfoort, te Zeist C. v.d. Poel te Yerseke. Chr. Geref Kerken Aangenomen naar Wildervank- Veendam W. F. Kruis, kandidaat te Apeldoorn die bedankte voor Bos koop. Kerken, de Lutherse Kerk, de Re monstrantse Brooderschap en de Doopsgezinde gemeenten. Het bevat de 150 psalmen in de berijming van enkele jaren geleden alsmede een kleine vijfhonderd gezangen. Het boek werd vorig jaar mei offi cieel gepresenteerd, maar het duur de tot in de zomer voordat van de kleine standaarduitgave de eerste exemplaren in de handel kwamen. Vertraging in de papieraanvoer was een van de oorzaken van de vertra ging. Later verschenen nog een gro tere uitgave en een boek met bege leidingen. Heit hoge verkoopcUfer toont aan dat de bezwaren die tegen het boek worden ingebracht, bij de kerkleden zelf niet overmatig zwaar wegen. Van rechtzinnige zijde vond men de liederen wat vlak, vergeleken met vroegere, aan vrijzinnige kant is vooral de laatste tijd sprake van ernstige bezwaren tegen het ortho doxe en verticalistische karakter van de meeste gezangen. Voor de uitgeverij Boekencentrum waarvan de Hervormde Kerk de aandelen bezit is het Liedboek een uitkomst geweest. In 1971 moest het bedrijf alle plaatselijke edities van het weekblad Hervormd Neder land van de ene dag op de andere afstoten. De drukkerij Blommen- daal en toeleverende bedrijven raakten door deze maatregel in moeilijkheden. Het weekblad zelf kwam echter vorig jaar uit de rode cijfers. De smalle basis van dit kerkelijk uitgeversbedrijf is door het als een trein lopende Liedboek aanzienlijk verbreed. Grote winstuitkeringen heeft de kerkelijke kas echter niet te verwachten. „Dochteronderne mingen kosten altijd geld", zo werd vorig Jaar ter synode gezegd: „Of er moet geld bij omdat ze verlies lijden, of er moet geld in gestoken worden omdat het zo goed gaat en er geïnvesteerd moet worden". LEIDEN Achter de vrij stren ge en gesloten voorgevel van het per ceel Levendaal 54 bruist het van Jong leven. Daar hulst namelijk, buiten een kleuterschool en een basisschool, de afdeling mavo van de rk. scholen gemeenschap Banaventura-KUcken- borg. 227 leerlingen, die hier him dage lijkse portie kennis vergaren, gaan in de komende maanden feestvieren. Ze gaan herdenken dat 60 Jaar ge leden de zusters van de voorzienig heid hun lagere school tot het tien de leerjaar uitbouwden en daarmee de eerste meisjes gingen opleiden voor het mulo-diploma. Al spoedig ontstond hieruit de rk meisjesschool voor ulo „St.-Barba ra". Onder deze naam. bij veel Lei- denaars bekend, is de school blijven voortleven tot 1968, toen het ulo krachtens de mammoetwet mavo werd. De school kreeg toen ook een andere naam: KUckenborg, een his torische naam die verweven is met de plaats waar de school staat. Ondertussen was er nog meer ver anderd: al in 1966 waren de eerste gehoord bi| 143, f Het HiFi-stadion is gereed De toeschouwers kunnen binnenkomen f fei-fl centrum overgaauw BREESTRAAT 148 LEIDEN Jongens toegelaten en de in Leiden toen zo geheten "blauwe zusters" hadden de leiding aan leken overge dragen. Nog grotere verandering kwam in 1971, toen Kijckenborg met het Bo- naventuralyceum fusioneerde en de afdeling mavo ging vormen in de scholengemeenschap Bonaventura- Kijckenborg. De eerste klassen ver huisden toen naar de Mariënpoel- straat, alleen de tweede, derde en vierde klassen van de afdeling ma vo bleven in het gebouw aan het Levendaal, dat van binnen vriende lijker aandoet dan aan de buitenzij de lijkt, gevestigd. Waren er de eer ste keer twee eindexamenkandida ten, thans levert de mavo er jaar lijks zo*n 90 a 110 af. Door allerlei oorzaken is de viering van het jubileum wat vertraagd. Als begin van het feest hebben de leer lingen vandaag een toneel-avond. Daarna komen er, over de komende maanden verspreid, nog diverse fees- telUkhedesn, o.a. een sportdag, een zeilkamp, een fotowedstrijd, een handvaardigheidstentoonstelling, en een puzzelfietstocht. In de Hervormde gemeenten die reeds nu de resultaten van de bij- drage-actie kerkbalans '74 weten zijn de jaarlijkse vrijwillige bijdra gen voor de kerk met vijftien pro cent gestegen. Het betreft 120 ge meenten. Van die plaatsen staat vast dat zij de inflatie zijn voorge bleven. Het la niet onmogelijk dat gemeen ten die de resultaten van Kerkba lans moeizamer aan de weet komen ook tenslotte op lagere resultaten uitkomen. Wel schijnt het in de grote steden .stukken beter" te gaan dan vorig Jaar. Kerkbalans '74 is de verzamelnaam waaronder protestantse gemeenten en r.k. parochies elk in eigen huis proberen de bUdragen van de kerk leden gelUke tred te laten houden met de stijging van de kosten. De kerken kennen geen vastgestelde contributie, maar rekenen hun le den voor hoeveel alles kost. Hier en daar worden deze kosten nog wel bij hoofdelijke omslag (soms kerke lijke belasting geheten) aan de be lijdende leden in rekening gebracht. Maar dit systeem blijkt meer te kosten en minder op te brengen dan een beroep op de leden om aan de hand van een bepaalde richtlijn (één tot twee procent van hun in komen) in de kosten bij te dragen. Waar dit beroep gepaard gaat mét financiële openheid en geneigdheid het plaatselijke beleid met de be trokkenen door te spreken zijn de opbrengsten het hoogst. VOORSCHOTEN Het raadslW mr. J. Goosens heeft het ooilege van B. en W. een aantal vragen gesteld over de verhoging van de centrale verwarmingskosten van de gemeen tewoningen in de Rembrandtlaan en het Van Ostadehof. De gemeente heeft als grondslag een zodanige olie prijs aangenomen, dat de verhoging meer dan honderd procent bedraagt: 22 gulden boven het bestaande be drag van achttien gulden. Goosens wil weten of de olieprijs contractueel vast staat en zo niet welke inzichten in de toekomstige olieprijs dan hebben gegolden. Hij vraagt zich voorts af of het Juist is dat de maandeUjkse stookkosten in bepaalde gevallen nu al bijna de helft van de huur bedragen. Het raadslid dringt er op aan dat de ge meente indien zulks nog niet ge beurd is de van rijkswege in uit zicht gestelde tegemoetkoming in stookkosten van gemeenschappelijke oliestookinstallatics aan te vragen. Hij vraagt het college of het dan mo gelijk is om te komen tot een verho ging van vijftien gulden zoan in de Leidse Meien wijk tooiaats van 22 gulden. Ten slotte wil Goo- sens weten of rente wordt vergled aan degenen die te veel blijken te hebben voorgeschoten als gevolg van een foutieve calculatie van de ver moedelijke toosten. vraagt voor de afdeling debiteuren boekhouding een administratief MEDEWERKSTER Leeftijd 17 jaar. Met enige type-ervaring. Houtindustrie Norhtgo Industrieterrein 't Heen - Katwijk - tel. 01718 72244 AANGEBODEN DOOR Garage KOPPERS Dorpsstraat 77, Warmond Tel. 01711 2406. CITROEN ID, 1968 met radio en trekhaak. MORRIS 1000, okt. 1971, kleur okergeel. V.W.-bus met zUruiten 1969 FIAT 124 sportcoupé, kleur rood. FORD 20M TS, 1967. TAXI? IN ALLE GEVALLEN IN IEDER GEVAL ELTAX - LEIDEN DAG EN NACHT GEOPEND TELEFOON 22444 22513

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11