Restauratie van Noordwijks Betrapte mbreker Grote Kerk vordert snel Oliesjeiks prikkelden Samsom tot de cursus beter bellen Architect Piet van der Sterre kundig bouwmeester boksbeugel altijd bij zi sloeg twee vrouwen L )ijna doo PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 6 MAAR NOORDWIJK-BINNEN Kerkrestaurateurs zijn kun stenaars. Dat staat vast. Men moet maar eens in Noord- wijk-Binnen gaan kijken. Daar vordert men gestaag met de restauratie van de fraaie, historische hervormde kerk. Een bedehuis, dat een centrale en overheersende plaats in neemt in dit dorpsdeel. Wanneer alles meezit en waar om zou dat niet het geval zijn dan is de kerk in oktober in oude luister hersteld. Na vier jaar van intensieve restau ratie-arbeid zal de Grote Kerk als hèt monument van de ..Noordwijken" dan weer voor de eredienst ingebruik kun nen worden genomen. Een moment waarnaar rijkhalzend door hee 1de gemeenschap wordt uitgezien. Dit monumentale kerkgebouw is het centrum van het Binnen-dorp. Het is er niet weg te denken. Zo heb ben de Noordwij kers het ook aange voeld toen, nu al weer jaren geleden, restauratie dringend nodig bleek en de kerkvoogdij van de hervormde ge meente een beroep deed op de inge zetenen om financiële steun voor het niet subsidiabele deel van de restau ratie. Er werd spontaan op gerea geerd. Door leden en niet-leden van de kerk. Met z'n allen voelde men 't aan. dat dit bedehuis in oude luister moest worden hersteld en dus be waard moest blijven voor het nage slacht. Open houden Door Cees Combee Foto Jan Holvast Wanneer de restauratie voltooid is kan de Leiderdorpse architect Piet van de Sterre weer een kerkgebouw bijschrijven op de lange lijst van kerken, die hij de laatste jaren heeft gerestaureerd. Hij zal op dit vlak van de architectuur blijven doorgaan. Het boeit hem zeer. Van der Sterre heeft er nationale en waarschijnlijk ook wel internationale bekendheid door gekregen. Vakmensen Het is beslist de moeite waard die restauratiewerkzaamheden van de Grote Kerk van Noordwyk-Binnen eens aandachtig te bekijken. De bui tenzijde is bijna van de steigers ont daan. Alleen aan de noordelijke zijde tegenover het raadhuis staan ze nog. De restaurateurs van hoog tot laag zonder meer knappe vakmensen zijn begonnen met het dak. Het werd geheel vernieuwd. Daarna nam men de buitengevels met de monumentale ramen onderhanden. Men moet eens kijken met hoeveel nauwkeurigheid men die muren en ramen heeft ge restaureerd. Steen voor steen is er met zorg ingezet. Men gebruikte er oude baksteen afgewisseld met tuf steen en ook natuursteen voor. In de vensters heeft men lichtgroene glas- in-loodramen geplaatst. Opvallend is. dat de ramen van het koor anders zijn dan het overige deel van de kerk. Dat stamt uit het verleden, want in 1450 teisterde een hevige brand het kerkgebouw en werd overgegaan tot vergroting en vernieuwing van dit bedehuis. Alleen de toren behield de oorspronkelijke vorm. Men is thans aan de westzijde nog bezig met de opbouw van de sacristie. Deze was in het verleden verdwenen, maar geluk kig heeft men de funderingen kun nen blootleggen, en het bouwsel re construeren. zodat dit deel van de kerk ook kon worden herbouwd. Interieur Inwendig moest er begrijpelijk eveneens heel wat gebeuren. Ook daar was het historische kerkgebouw aangevreten door de tand des tijds. Zeer minutieus heeft men de muren ontdaan van alle ongerechtigheden door ze af te bikken en van een pleisterlaag te voorzien. In de kerk staat het nog vol steigers. Met het interieur is men nog wel even bezig. Er moest een geheel nieuw gewelf in worden aangebracht van plankjes. Dit tongewelf met gordelbogen, schoren en velden voldoet geheel aan de oor spronkelijke toestand. Ook wat de kleuren grijs en rood betreft. Bij de restauratie heeft men heel toevallig ontdekt hoe die kleuren vroeger wa ren. Van der Sterre is erg gelukkig geweest met deze vondst. Onder de vloer van het bedehuis zal een centrale verwarmingsinstalla tie worden aangebracht. Omdat er zoveel zerken en tegels in die vloer lagen en men deze moest verwijderen voor de restauratie en het leggen van de verwarmingsbuizen heeft men voor het begin alle details op de ge voelige plaat vastgelegd, zodat men ze straks weer in de oorspronkelijke vorm kan neerleggen. Dat zijn alle maal van die dingen, waarmee men bij herstel van oude bedehuizen re kening moet houden. De uit 1792 daterende graftombe van Janus Doesa en zijn naasten met het ijzeren hek en de fraai bewerkte grafzerken van de Heer van Noord- wijk Jan v. d. Boechorst en zijn ge malin Elisabeth van Alkemade 1479) en van de baljuw van Noordwijk Floras van Boechorst en zijn vrouw Janna van Schagen worden straks weer in de oorspronkelijke stand neergezet in de kerk. Het interieur zal bestaan uit stoelen en enige ban ken. die uit het verleden bewaard zijn gebleven. Eén ding is wel duidelijk, da Noordwijk eind van dit jaar wee over een in oude glorie hersteld mo nument kan beschikken. Een kerkge bouw. dat naar onze mening niet al leen zondags de deuren geopend moe houden, maar ook op door-de-weeks dagen. Gewoon om belangstellendei in historische bedehuizen in de gele genheid te stellen het te bezichtiger en om hen. die behoefte hebben aan stilte, die rust voor een moment te gunnen, zoals dat ook bij oude ker ken in het buitenland het geval is. Voorts is het wel duidelijk, dat dit bedehuis, wanneer de restauratie eenmaal is voltooid en het fraaie or gel is geplaatst, weer zal gaan funge ren als muziektempel. In het verle den hebben de orgelconcerten en andere uitvoeringen op muzikaal ge bied altijd veel belangstellenden ge trokken. Vooral tijdens het zomerseizoen. wanneer Noordwijk overspoeld wordt door vele duizen den binnen- en buitenlandse vakan tiegangers. Dan behoren die concer ten tot de evenementen, die de bad plaats node kan missen. De steigers rond de historische hervormde kerk in Noordwijk-Binnen, die men thans aan het res taureren is, zijn aan de buitenkant nagenoeg verwijderd. Men krijgt nu een goede indruk van herstel. ALPHEN AAN DEN RIJN Vertegenwoordigers zouden er beter aan doen een deel van de week aan de telefoon, dan achter het stuur van hun auto te zitten. Drs. J. L. Grijpma, directeur van de onderwijs-afdeling van Samsom n.v. in Alphen is er van overtuigd dat de vertegenwoordiger z'n tijd dan beter gebruikt: "als u de verhouding ziet tussen de uren dat een vertegenwoordiger in de auto rijdt en de uren dat hij oog in oog met de klant zit, die verhouding is in het algemeen bij zonder ongustig. Als een vertegenwoordiger naar Amsterdam gaat en hij moet daar op de grachten achter een vuilniswagen rijden en telkens wachten tot die weer een deur verder gaat: wat kost dat allemaal niet?" Door Henk de Kat Foto Wim Dijkman SAMSOM n.v. heeft het antwoord op deze problematiek klaar. Verpakt in een diplomatenkoffer, die (met inhoud) de somma van f 3900 kost. Het is een cursus die onder nemingen wil leren hoe er meer uit de telefoon kan worden gehaald. Aanleiding tot dit leerpakket is de oliecrisis geweest. Weliswaar was men bij Samsom al vóór die tijd in de weer met de voorbereiding van lessen in efficiënter bellen, maar de sjeiks hebben Samsom wel ertoe ge prikkeld daar dieper op in te gaan dan aanvankelijk in de bedoeling lag. „Grotere aandacht voor een meer structureel probleem", aldus drs. Grijpma, „namelijk: de voortduren de kostenstijgingen als gevolg van steeds hogere energieprijzen. En nu kom Je op een interessante zaak: de vertegenwoordigers bij een bedrijf zijn bij de vaststelling van de ver koopprijs van de artikelen een zeer belangrijke factor. Niet alleen door hun salarissen, maar ook door de manier waarop zij werken. Als zij met auto's op pad zijn, zul len ook hun kosten stijgen omdat de autokosten voortdurend omhoog gaan. En dat. terwijl het de vraag of of zij bij hun klanten wel tot de Juiste mensen doordringen". Vier mille De „koffer-cursus" van bijna vier mille leert bedrijven en hun verte genwoordigers hoe er efficiënter kan worden gewerkt. Hoe er kostenbespa rend kan worden gehandeld. Door eens vaker wat van zich te laten „hoorn". De in Aarlanderveen wonende drs. Grijpma: „we hebben het hele ver koopproces geanalyseerd. Er zijn verscheidene fasen. De klant moet eerst aandacht voor het produkt krij gen, dan interesse, om uiteindelijk het spul te willen hebben. Maar som mige van die fasen hoef Je helemaal niet via de vertegenwoordiger met z'n dure auto te doen. Je kunt schriftelijke dingen toe sturen en daarna opbellen om te vra gen wat men daarover nog voor in formatie nodig heeft. Pas als die man zo ver is dat hij is geïnteres seerd en na wil gaan of hij het pro dukt kan gebruiken, dan stop je met de telefoon en de brieven. Dan moet er een vertegenwoordiger heen. Maar dan heb je een veel efficiënter gebruik gemaakt van je vertegen woordiger". Uitrolt Deze categorie werknemers hoeft overigens niet bang te zijn dat drs. Grijpma hen het brood uit de mond wil stoten. Wat hij wel wil: "de ver tegenwoordiger die nu op maandag morgen in z'n auto stapt en er vrij dagavond weer uitrolt, die zou nu één of twee dagen thuis moeten gaan telefoneren. HU kan dan méér klan ten op een goedkopere manier be werken". en buitendienst van bedrijven. Ook dat zit in "de koffer". Drs. Grijpma: "met deze cursus kun Je zeggen: ik ga mijn klanten schriftelijk en te lefonisch zo voorbereiden, dat ik mijn vertegenwoordiger veel selectiever naar de klanten kan sturen". Die koffer dan, bevat dia's, een bij behorende geluidsband, oefenband jes om te leren telefoneren, het boek "Telefonisch verkopen" van drs. J. L. Wage, een werkboek, gesprekssi tuaties en een handleiding voor de- geen die de cursus gaat geven. De opzet is, dat dit een leiding geven de functionaris zal zijn van het be drijf dat de koffer aanschaft. Auto-gebruik De aankoopsom van f3900 mag van CRM en de Belgische n van Nederlandse cultuur, J, bert, hebben op advies van d de PrUs der Nederlandse L 1974 toegekend aan de V schrijver Marnix Gijsen, voc letterkundige werk. De prijs I gin oktober uitgereikt worden 24ste algemene conferentie d derlandse Letteren in Utrecht. De in 1956 ingestelde driejt se prijs bedraagt f12.000 en eerder toegekend aan Hermai linck, A. Roland Holst, Stein veis, Jacques Bloem. Gerard schap en Simon Vestdijk. Gas vondst in P deel v. Noord DEN HAAG Petroland E Nederlandse dochtermaats< van de Franse groep Elf-Eraj gas aangetroffen tijdens de L 7-5 in het Nederlandse de< het Continentale plat. Er zuil proeven worden uitgevoerd on gaan of een exploitabel gasi men is aangetroffen, aldus land. ROELOFARENDSVEEN - kortsluiting in een ketel vi olieverwarming ontstond gisl aag brand in de kwekerij Kamp aan het Noordeinde i lofarendsveen. Aanvankelijk de men de brand zelf te blussen met een poeier-blusap De voorraad poeder was echl toereikend en rond drie uur men toch de vrijwillige bra alarmeren. Deze was snel ter en had de brand in korte tiji controle De schade bleef 1 beperkt tot een aantal gesn ruiten en een defecte verwas toeteL Den Haag/Noordwijk "Ik han delde in een paniekreactie". Zo ver klaart een 21-Jarige lasser uit Noordwijk voor de Haagse recht bank het feit dat hij met zijn boks beugel bijna twee vrouwen heeft doodgeslagen die hem betrapten tij dens een inbraak. Paul. één keer eerder veroordeeld voor diefstal, was in de nacht van 2 op 3 oktober door Noordwijk aan de wandel -"wegens slapeloosheid", be- weet hij - toen hij van een flat op de eerste etage aan de Clusiusweg de balkondeuren op een kier zag staan. Spontaan besloot hij eens te gaan kijken of er wat te halen viel. Met gymnastisch gemak hees de jonge sportman zich aan de balkonrand naar boven. Toen hij was binnen geslopen bleek hij zich te bevinden in een slaapkamer In elk van de twee bedden lag iemand te slapen, van wie één zich plotseling oprichtte terwijl Paul langs liep. "In paniek sloeg ik toe", zegt het Jongmens. De gevolgen waren rampzalig. Met de zelfgemaakte zware en scherpe ijzeren boksbeugel beukte de krach tige Jongeman als dol geworden op het hoofd vam Aaltje Talsma (36). Toen hierdoor in 't andere bed haar vriendin Willy de Bruyn (31) wak ker werd en begon te gillen, barstte de storm van geweld ook op haar hoofd los. Willy de Bruyn werd zeer ernstig gehavend. Maar Aaltje Talsma kwam er veel slechter af. Haar tan den werden uitgeslagen. Een pink brak. En door een van de klappen met de boksbeugel brak haar sche deldak en werden haar hersens be schadigd. Neurochirurgen hebben ter nauwernood haar leven kunnen red den. Er is grote kans dat zij nimmer meer geheel zal herstellen. De rechtbank vraagt zich af wat Paul speciaal in het huis van twee Jonge vrouwen had te zoeken. "Maar ik wist niet dat het vrouwen waren. Het had net zo goed een le vensgrote vent kunnen zijn", zegt Paul. Hij verklaart de boksbeugel al tijd bij zich te dragpn in een zijzak van zijn jasje omdat hij eens zou zijn bedreigd door onderwereldfigu- In zijn kamer werd een monster achtig groot dolkmes gevonden. "Dat heb ik voor de sier" zegt de ver- dachte. Een scherpe bijl dien leen maar als gereedschap E gummiknuppel hield hij er "zo, op na. De Jeugdige geweldenaar is mlnderd toerekeningsvatbaar, blijkt uit het over hem uiteet rapport van de psychiater di< beschrijft als een neurotisch gen die uit een chronische co situatie reageerde met een a{ ve explosie. Toen hij het dellt ging verkeerde de dader in een naamde uitzonderingstoestand. De psychiater vreest voor 1 ling als Paul niet psycho-thei tisch zal worden behandeld. Officier van justitie mr. R. J brengt eerst hulde aan de poll aan het recherche-bijstands: ea alle beschikbare mensen hebb gezet om dit gruwelijke misdi te lossen. De dader was dan oo) nen 24 uur gearresteerd Mr. Beer kan het niet ove hart verkrijgen om in deze zaa gedeeltelijk voorwaardelijke sti eisen, zoals is geadviseerd doo deskundige voorlichters. "We n de gemeenschap beschermen, moet er eerst nóg een slach vallen?", zegt de officier. Zijn eis tegen Paul luidt and jaar gevangenisstraf met afti voorwaardelijke ter beschikkit ing van de regering. Nadat di dediger heeft bepleit dat Pa gauw mogelijk zal worden vri ten. om te worden behandeld, b de rechtbank net vonnis op 19 Veranderinge\ Boterhuispola LEIDERDORP De Kroon enige wijzigingen aangebracht door Gedeputeerde Staten ge< lijk goedgekeurde bestemminj „Boterhuis polder" van de gen Leiderdorp. Er is ondermeer i roep gewezen op het risico var miteiten van bebouwing on< vlak bij de hoogspanningsleidii Kroon nam echter aan. da.t 1 sico niet van dien aard is dat bebouwing uitgesloten dient t< den. De door het electriciteitsl opgelegde beperkingen moetet den geacht een voldoende wa te zijn. Wel meent de Kroon aanleiding bestaat om de bepei bepalingen in de bestemminj ling zelf op te nemen, weshal deel van het plan niet is goedg^ Een ander bezwaar geldt i constructie van de Leidsewt onthielden hieraan goedkeur^ gezien naar hun oordeel ten o te met deze raamconstructie rekening is gehouden. De weg onderdeel van de bestaande 1 ding met Oud Ade en Rijpwe Het toekomstige profiel en he stip van realisering staan echt vast. In verband daarmee koi de Kroon op dat moment onjui nu reeds rekening te houde de profielswijziging. Er bestal ook geen aanleiding om aan di' gedeelte goedkeuring te ontb Voorts hebben bij de Knx denkingen bestaan tegen enl het plan behorende voorscl Marnix Gijsei krijgt prijs Ned. Letterer Samsom-onderwijsdirecteur drs. Grijpma: "méér klanten op een goedkopere manier" bij een goed gebruik van de telefoon. op het eerste gezicht veel lijken, als de koffer goed wordt gebruikt gedu rende meer keren, dan is dat bedrag het besteden waard, meent drs. Grijpma: "als Je ziet wat ze in de binnen- en buitendienst aan salaris verdienen en wat ze dan nog kosten aan autogebruik, dan is het duidelijk dat de kosten uitgesmeerd per man vrij laag zijn". Deze Samsom-cursus "commer cieel telefoneren" is thans al in ge bruik bij Bruynzecl, Van Gend en Loos en Centraal Beheer. En naar drs. Grijpma meedeelt met gunstige resultaten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4