juropa wil Arabieren eunen LABOUR ZAL NIET ZO LANG REGEREN Rome steunt Spaanse bisschop Mevrouw Meïr krijgt twee dagen uitstel |J industrielandbouw en vervoer chtramp rolg van lotage? M \chtdoel etten mermen tte Huis een miljoen gulden aan prijzen Politici na val Heath: Osservatore Romano: Anoveros toegewijd aan bisdom 5 MAART 1974 ADVERTENTIE itir iL Het politiek overleg van de ministers van ndse Zaken van de negen EG-landen in Brussel leid tot het besluit dat de Duitse minister Scheel moet op gaan nemen met de Arabische landen, loet dat doen in zijn functie van voorzitter van de j ministerraad en leider van het politiek overleg egen EG-landen. el is maandag een reeks gebieden genoemd waarop f. irking met de Arabische landen mogelijk zou zijn. Aj van terreinen ziet er als volgt uit: industrie, land- grondstoffen, vervoer, wetenschap, technologie, e samenwerking en opleiding. P) Experts die een on- >tellen naar de oorzaak, otste vliegramp in de his- *32 n rekening met de moge- t het neerstorten van de —10 Ankara te wijten is Besloten is dat Scheel zo snel mo gelijk contact moet opnemen met de Arabische landen. Tijdens dat eerste contact zal vooral gesproken moeten worden over het karakter, de do meinen van samenwerking en de aan te wenden middelen voor samenwer king. Na het eerste contact van Scheel met een vertegenwoordiger van de Arabische landen kunnen, aldus de ministers van Buitenlandse Zaken van de negen, besprekingen op het niveau van de experts beginnen. In werkgroepen zullen dan concrete aan bevelingen voor samenwerking met de Arabische landen geformuleerd kunnen worden. aantal nauw bij het on- etrokken funktionarissen, it voorzichtigheid door te U bot age is slechts een van Sn die wij overwegen". De id is zeker niet uitgeslo- e ramp te wijten is aan e'0nisch mankement, zo ver- van hen. controleerden wrakstukken Jke sporten waaruit kan .tgesteld hoe de drie-moto- ine haar fatale "crash" is die noodlottig werd voor rittenden. llaats van de ramp is een "flight recorders" ap- aarmee alle relevante ge- c ens de vlucht worden vast uggevonden door een poli- Iet toestel was zwaar be- oud »n kilometer van de plaats ramptoestel uiteindelijk zijn zes redelijk onge in (lijken gevonden. Dit wijst deze slachtoffers uit het lijn geslingerd terwijl het hetgeen wijst op de mo fvan een ontploffing, aldus Palestijnen Tijdens de bespreking van het be langrijkste onderwerp van het poli tiek overleg, de Europees-Arabische betrekkingen, is van Nederlandse kant de nadruk gelegd op het ver schaffen, in het kader van vredesre gelingen in het Midden-Oosten, van hulp aan de Palestijnen. Neder land, aldus getuigde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Van der Stoel, wees ook op het be lang van het bijstaan van de landen in het Midden-Oosten, bij het om schakelen van de oorlogs- op een vredeseconomie. Het gesprek dat de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Scheel, met een vertegenwoordiger van twintig Arabische landen moet gaan voeren, mag niet, daar heeft de conferentie de nadruk op gelegd, het huidige vre desoverleg in het Midden-Oos ten doorkruisen. Het mag ook niet het exclusieve „olie-dialoog" worden. Het besluit van de ministers van Buitenlandse Zaken moet zo snel mo gelijk leiden, via de exploratoire be sprekingen van Scheel en daarna in gemengde werkgroepen, bemand met experts, tot een ministersconferentie van de negen en de twintig Arabische landen. „Dat eist allemaal zorgvuldige voorbereiding. Dit Jaar zie ik zo'n conferentie dan ook nog niet gehou den worden", aldus mr. Van der Stoel De eerste contacten tussen minister Scheel en de Arabische landen zag mr. Van der Stoel wel op korte ter mijn plaatsvinden, waarschijnlijk ziCh te nemen. Premier Golda Meïr nog tijdens dit eerste halfjaar van dus teruggekomen op haar beslikt 1974, het halfjaar waarin de Duitsers het voorzitterschap van de EG-mi- nisterraad hebben. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor. 135 km/u; voorwielaandrij ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijstelling IS Iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze Mevrouw Meïr en haar lijfwacht hij aankomst voor de resi dentie van -president Katzir. Zij vroeg daar om twee dagen de tijd om alsnog te proheren een regering te vormen. JERUZALEM - is Mosje Dajan als minister 1 Premier Golda Meïr van Israël heeft gister- avond van president Efraim Katzir nog twee dagen respijt ge- d* ^0ve^vre chèfstaf en ambassa- kregen om een nieuwe regering te vormen. Katzir deelde mee deur ln Washington. Dajan heeft ge- dat de premier had gevraagd dat haar meest recente mandaat weigerd zitting in het kabinet te ne- van zeven dagen verlengd zou worden tot morgen middernacht, men omdat zijn partij felle kritiek Haar Arbeiderspartij had er bij haar op aangedrongen terug te ^T°v?rfe- komen van haar besluit haar maand oude formatiepoging op te den Jaar zijn beleid heeft gevoerd, geven. De Israëlische radio en televisie maakten de terugkeer van mevrouw voortzetten", zo verklaarde Meïr op het politieke strijdtoneel onmiddellijk bekend LONDEN De weigering van de Britse Liberalen om een coalitie aan te gaan met de Conservatieve Partij heeft premier Edward Heath gisteren doen besluiten af te treden. Labour- leider Harold Wilson, wiens partij bij de jongste verkiezingen de meeste zetels kreeg, maar geen absolute meerderheid in het Lagerhuis, zal nu een minderheidsregering vormen. Een dergelijke situatie is in Groot-Brittannië sinds 1929 niet meer voorgekomen. Edward Heath nam zijn besluit omstreeks gistermiddag half vijf, na dat een speciale koerier het besluit van de Liberale Lagerhuisfractie per brief naar de ambtswoning in Downingstreet 10 had gebracht. In het schrijven hadden de Liberalen de mogelijkheid geopperd te komen tot een zogenaamde „grote coalitie" van Conservatieven, Labour en de Li beralen. In politieke kringen werd dit voorstel slechts als een louter po litieke geste beschouwd, om het Britse publiek te laten merken hoe gematigd de Liberalen wel niet wa- Het stond namelijk al vast dat tie van leiders van de Arbeiderspar- gevers. Mevrouw Meïr zelf, die de - zelfs de tegenstanders tij, die hem had meegedeeld dat zij dag heeft doorgebracht met het ont- beleid - slaakten een zucht mevrouw Meïrs besluit haar man- vangen van ministers, die haar al- luchting toen zij het nieuw daat ter beschikking te stellen, niet len hebben verzocht haar plotselinge had aanvaard en er bij haar op had ontslag weer in te trekken, heeft na de Israëli's nocb de Conservatieven, noch La- haar bour op een dergelijk voorstel i op- den Wiiien ingaan. De overlevingskansen van de nieuwe Britse minderheidsregering van Labour worden in Engeland niet zo hoog aangeslagen. De Liberalen hebben, bij monde van leider Jere- i de bijzonder ingewikkelde onder- vrouw Meïr haar formatie opdracht my Thorpe, reeds verklaard het i af te treden. Zij is begonnen met handelingen voort te zetten die zij wellicht zal teruggeven wanneer zij e de verkiezingen N NGTON (DPA> Ter ming van het Witte Huis lelfmoordaanvallen van- ucht zijn de leden van de dienst die de president beschermen, uitgerust iti-vliegtuigraketten. Dit het tijdschrift „Aviation is het blad is de maat- n gevolg van twee inci- waarbij in het ene ge- eidef so^aat me^ een &esto- lkopter op de grasveld Witte Huis landde en in lere een mogelijk geeste- SStoorde man geprobeerd en vliegtuig te kapen om het Witte Huis te laten formatiepogingen. De door ziekte geplaagde 75-jarige premier, is begonnen, Minister Scheel zal geen besprekin- die zondas aankondigde dat zij zou maken aan de huidige regeringscri- gen voeren met Israël Wel heeft het terugtreden, heeft beloofd door te sis in het land vooropgesteld dat zoeeheten Comité Dolitioue" (de di- eaan met het politieke loven en bie- zij binnen haar eigen Arbeiderspartij recteuren-generaal politieke zaken den in een poging een regering te voldoende steun kan krijgen van de ministeries van Buitenlandse vormen binnen een uiterste termijn: formatie Zaken) opdracht gekregen na te morgenavond. gaan hoe het overleg met Israël kan „Mevrouw Meïr heeft me tot mijn 31 december niet in slaagt voldoende steun in de einde kunnen rug te krijgen van haar partij bij de keuze van haar ministers. kabinet-Wilson niet te zullen steunen als het gaat om controversiële on derwerpen als de vergaande Labour- plantien tot nationalisatie en Enge- Mevrouw Meïr plotselinge besluit lands toetreding tot de EG. Zoals plaatsvinden. vreugde gezegd dat zij haar pogin- omvat zes nieuwe ministers. Verdi zondag om af te treden had de Israël nogal wat verwarring veroor- een minderheidsrege- zaakt omdat er geen sterke kandidaat was die alle politieke groepjes aan kabinet elkaar zou kunnen lijmen en een re gering zou kunnen vormen. bekend wil Labour de voorwaarden waarop Groot-Brittannië tot de ge meenschap toetrad, opnieuw in dis cussie brengen, zonodig via een refe rendum. Andere belangrijke punten, zoals 't rOLEZEN METIGEN ITUGEZEN ïAVTLLE (Reuter) Ango- eidsstrijders hebben op 23 in de enclave Cabinda een i bestaand peloton van het leger vernietigd, aldus een qué van de volksbeweging bevrijding van Angola dat gisteren in Brazzaville even. Het peloton was op twee Portugese waar- Kisten bij de stad Miconji, MPLA waren vernietigd. VATICAANSTAD (Reuter/AP/UPI) Het Vaticaans dag blad Osservatore Romano heeft gisteren bij alle betrokken par tijen aangedrongen op medewerking om "de moeilijke kwestie" van de bisschop van Bilbao tot een oplossing te brengen. Bis schop Antonio Anoveros is in Bilbao onder huisarrest geplaatst. De Spaanse autoriteiten hebben hem verzocht Spanje te ver laten in verband met de brief die hij in de kerken heeft laten voorlezen over de onderdrukking van de Basken. steun Een woordvoerder Indonesische ministerie van Zaken heeft gisteren Bid, dat de Chinese minister tenlandse Zaken Tsji Peng- igs zijn Indonesische ambt- flalik heeft doen weten, dat volksrepubliek besloten Hp aan „de communistische ilingen" in Indonesië op te De Osservatore Romano laat zich lovend uit over de bisschop en schrijft dat hij bekend staat om zijn toewijding aan zijn bisdom en zijn land. Het blad dringt aan op een „passende oplossing van deze ernstige gebeurtenis met eerbiedi ging van de Justitie en teneinde goe de betrekkingen tussen kerk en staat te bevorderen". Het Spaanse staatshoofd Francis co Franco en kardinaal Marcelo Gonzalez, aartsbisschop van Toledo en primaat van Spanje, hebben in Franco's ambtswoning in Madrid ge confereerd. Officieel is niet mee gedeeld waarover beide mannen van gedachten hebben gewisseld, maar van kerkelijke zijde is te kennen ge geven dat het gesprek gegaan is over de bisschop. De Spaanse regering liet zondag avond weten dat de inhoud van de brief van de bisschop van Bilbao „een zeer ernstige aanval op de Spaanse nationale eenheid" inhield. In Spaanse kringen vreest men dat de gespannen situatie rond mgr. Anoveros zal leiden tot de ernstigste confrontatie tussen kerk en staat in de 35 Jaar van Franco's bewind. Van kerkelijke zijde in Madrid is later nog meegedeeld dat vele ker kelijke autoriteiten in Spanje, zij het stilzwijgend, de bisschop van Bilbao steunen in zijn weigering Spanje te verlaten. Mgr. Anoveros zelf zou ook „zeer veel betuigingen van steun" ont vangen hebben. Hij heeft volgens zijn medewerkers verklaard dat hij het resultaat van het bezoek dat de pauselijke nuntius in Madrid, mgr. Luigi Dadaglio, aan het Vatic&an heeft gebracht, wil afwachten alvo rens een besluit te nemen. Pater Mounged El-Hachem, plaats vervangend woordvoerder van het Vaticaan, reageerde met „geen com mentaar" op de vraag van Journalis- schop heeft het aanbod van de re ten hoe het met de zaak-Anoveros gering om naar Rome te vliegen De bisschop van Bilbao omringd door zijn aanhangers, die toestemming kregen zijn huis te betre den. De bisschop is onder huisarrest geplaatst vanwege zijn brief over de onderdrukking van de Basken, die hij in de kerken van zijn bisdom heeft laten voorlezen. Hij heeft de opdracht ge kregen Spanje te verlaten, maar mgr Anoveros weigert tot hij opdracht van de paus krijgt. stond Van de zijde van het bisschoppe lijk kantoor in Bilbao is bekend ge maakt dat bisschop Anoveros en zijn vicarus José Angel Ubieta de pries ters van het bisdom Vizcay nooit de opdracht hadden gegeven in hun preken aan te dringen op meer vrij heid voor de Basken. De preek had de ergernis opgewekt van de regering Franco. De bis- afgeslagen en gezegd dat hü het land alleen zou verlaten als hij hiertoe met geweld zou worden gedwongen of wanneer paus Paulus VI dit zou willen. In de verklaring werd gereageerd op een regeringsverklaring van zon dag, waarin werd gezegd dat Vica rus Ubieta de priesters opdracht had gegeven de preek voor te lezen en dat monseigneur Anoveros zou heb ben geweigerd publikatie van de preek te voorkomen. Volgens de verklaring van het bisschoppelijk kantoor had Anove- de priesters gezegd dat het hen laten voorlezen. De bisschop had daarop geantwoord dat de tekst reeds in handen van de priesters was en dat er geen tijd was om deze nog te rug te trekken. De preek werd uit- vrijstond om te doen wat zij wilden, eindelijk in het overgrote deel van dat zij de hele preek moesten voorlezen wanneer zij het probleem van de Basken willen aanroeren. Op 22 februari zou de bisschop het verzoek van de pauselijke nuntius in Spanje hebben ontvangen waar in werd gevraagd de preek niet te gestuurd. de 200 kerken in het bisdom Vizcay a voorgelezen. De bisschop heeft verder ontkend dat de preek aan de internationale pers ter beschikking is gesteld voordat deze naar de priesters werd Salaam. Minister Pronk brengt Labour-leider Harold Wilson. loon- en prijsbeleid dat Laoour voorstaat, hebben de instemming, van de Liberale fractie in het La gerhuis niet. Thorpe heeft er geen twijfel over laten bestaan het kabi net "te zullen laten vallen" wanneer het bijvoorbeeld opnieuw over zou gaan tot vrije loononderhandelingen. Volgens de Liberalenleider is het on mogelijk enerzijds prijzen ondei re geringscontrole te houden en ander zijds de lonen vrij te laten. Belangrijk voor het kabinet-Wilson is het antwoord op de vraag hoe groot de druk zal zijn die de vakbon den op de regering zullen uitoefenen om haar te dwingen de belofte, ge daan op het partijcongres in Black pool eind 1973, gestand te doen.. Wil son verkreeg toen de steun van de grote vakbonden, die op zijn verzoek het voorstel van de partijraad af keurden om de 25 leidende Britse .in dustrieën, zoals Unilever, ICI en Bri tish Ley-land te nationaliseren. In ruil daarvoor moest hij echter wel Delo ven, eenmaal weer aan de macht, een aantal zwaarwegende politieke- en sociale veranderingen door te voeren zoals hogere pensioenen, vrije loon onderhandelingen, afschaffing van de gehate anü-stakingswet en de nieuwe onderhandelingen over het EG-lidmaatschap. Zonder direct in moeilijkheden te komen kan Wilson eigenlijk alleen maar de anti-stakingswet afschaffen omdat daarvoor een gegarandeerde meerderheid in het Lagerhuis te vin den is. Behalve Labour en de Libe laren zijn er ook vele Conservatieve afgevaardigden, voor wie de wet een doorn in het oog is. Prins Albert op reis Prins Al- bert van België, de broer van Ko ning Boudewijn, zal op 21 maart aan het hoofd van een economische dele gatie een officieel bezoek beginnen aan Saoedi-Arabië. Egoïstisch Het polariseren van de standpunten van de ontwikke lingslanden ten opzichte van mone taire hervormingen en internationa le handel en ontwikkeling is te wij ten aan de egoïstische houding van de geïndustrialiseerde landen, aldus minister J. Pronk van ontwikkelings samenwerking maandag in Dar es bezoek van vijf dagen aan Tanzanië.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9