Kotter 'Hans' gaat maandag aan het werk ac Supermarkt aan Keerweer draait al een week... GEEN ANDERE OPLOSSING DAN HET KTS-TERREIN DRUKBEZOCHTE 'KIJKMIDDAG' IN KATWIJK Hearing over Voorhouts bejaardencentrum: GEEN AD VERTENTIE VOOR LEER LINGENWER VING IN VALKENBURG DINSDAG 5 MAAR! lAG 5 1 KATWIJK AAN ZEE Zwitser B.V. in Katwijk aan Zee heeft de eerste nieuwbouw-kotter van 1974 gereed. Het is de KW 189 "Hans", gebouwd in opdracht van de Katwijkse rederij Van der Pias-Van der Wiel. Er zullen er dit jaar zeker nog drie volgen: de KW 117 voor rederij Jaap van Duijn, de HD 65 voor rederij P. Kraak en Zn. en de KW 150 voor rederij Maarten van Duijn. De KW 189 is vanmorgen, getrokken door een sleepboot en het achterschip gelicht door een drijvende bok, uit Katwijk naar IJmuiden vertrokken. Daar wordt de prachtige kotter een belangrijke aanwinst voor de Katwijkse vissersvloot visklaar gemaakt om na de proefvaart van zaterdag de maan dag daarop te gaan deelnemen aan de visserij. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Zwitser B.V. heeft in visserijkrin gen een zeer goede naam. Vooral wat de bouw van schepen betreft. In de afgelopen jaren werden er niet al leen Katwijkse kotters gebouwd doch ook Helderse en Urkse. Zelf beschikt Zwitser niet over een hel ling, waarop de casco's kunnen wor den vervaardigd. Die worden daarom steeds uitbesteed. Voor de drie Kat wijkse schepen, die dit Jaar door Zwitser zullen worden afgeleverd, geschiedt dat bij de Belgische cas cobouwer "Seghers" in Oostende. Daar heeft men de meeste pretti ge ervaringen mee. Reder Klaas van Duijn was de eerste Katwijker, die in Oostende een casco bestelde. Dat was bestemd voor de KW 34 "Rose Marie". Nadien hebben meer dere Katwijkse kotterreders zijn voorbeeld gevolgd. Het casco voor de HD 65 komt van Van der Beidt In Westgraftdijk. Nadrukkelijk stelt Zwitser: "Seg hers bouwt bijzonder goede casco's. M'n relaties zijn er namelijk zeer te vreden over. Ze zijn zeer zeewaardig en de stabiliteit is uitstekend. We hebben nu een hele serie bij deze Oostendense Scheepswerf onderge bracht. Dat wil echter niet zeggen, dat we aan Seghers gebonden zijn. De opdrachtgevers kunnen natuur lijk zelf bepalen door wie ze de cas- cobouw willen laten verrichten. Wij zorgen hier voor de afbouw en daar bij schakelen we graag zoveel mo gelijk Katwijkse bedrijven in, zoals Van Duyvenbode voor de electrische installaties. Taat voor de betimme ring en isolatie en D. Schonenberg, voor het schilderwerk. Die samenwer king bestaat ook al jaren". De KW 189 heeft een lengte van 32.98 meter, een breedte van 7,53 me ter en een holte van 3,65 meter. De bruto-inhoud is 207,74 registerton. De hoofdmotor is een 1235 pk Stork scheepsdieselmotor van 800 omwen telingen per minuut met een Brevo- keerkoppeling, reductie 4.56:1. Het schip is verder voorzien van twee 72 pk DAF-hulpmotoren 1500 t.p.m. met interkoeling, een Luyttreilwinch met electrische aandrijving 145 pk, een Seffle hydraulische stuurmachi- ne en twee R.F.D. dinghy's voor elk tien personen. De electrische installatie is 220 volt. Er zijn voorts aan boord een Leba visspoelmachine. een Freon 12 koel installatie, een scherfijsinstallatie, een lectrische anker onder de voor kop compleet met ankers en kettin gen, een centrale verwarmingsin stallatie, en sanitaire voorzieningen. De KW 189 is uitgerust met een 2500 mm mangaanbronzen schroef met straalbuis. De voorportaalmast met visbomen staat achter de voorkop en de achterportaalmast is geplaatst op de achterbrug. Als navigatie-appa- ratuur is in de stuurhut geplaatst een radarinstallatie, een radio-zend- en - ontvanginrichting, twee echoloden, decca, intercom enz. Prachtig schip ZOETERWOUDE Op het mo ment dat vorige week in de ge meenteraad de "geruchten" wer den besproken dat een groot le- vensmiddelenbedrijf zich aan de Zoeterwoudse Keerweer zou gaan vestigen had dat bedrijf de deuren voor de consument al geopend. En terwijl tijdens die raadsvergade ring werd gesteld dat die deuren na de opening binnen tien secon den al weer zouden zijn gesloten, konden de klanten ook vandaag nog terecht in die "cash en carry met het karakter van een super markt". Want zo wordt het bedrijf door de heer v. d. Meer, als woord voerder van een combinatie van middenstanders omschreven. Als een "levensmiddelenbedrijf in de ruimste zin van het woord", waar "aardappelen, groente, fruit, brood, melk en andere levensmid delen" te krijgen zijn. "Geen vlees". "Wij mikken", zegt V. d. Meer, "op de veertig procent mensen die buiten Zoeterwoude kopen. Duidelijk gericht dus op de consument, ter wijl een gemeentelijk bestemmings plan Westeinde I voor het betreffen de gebied aan zou geven dat daar al leen groothandelsbedrijven mogen worden gevestigd. "Weet ik niet" zegt V. d. Meer. "Ik weet alleen uit de krant dat de zaak direct weer ge sloten zou worden, als hij openging. Wij zijn ook wel benaderd door de ge meer.te. maar dat is via onze ad vocaat gegaan. Sinds verleden week woensdag al kunnen de mensen hier kopen. Dat is geen geheim, want wat moet Je weghouden?" Een detailhandel bijvoorbeeld op een plek waar alleen groothandels zich mogen vestigen. Of is het be stemmingsplan zo goed bestudeerd, dat het gevaar van sluiting kan worden uitgesloten? V. d. Meer: "Dat moet U dan maar aannemen". En "Ik ben ervan overtuigd dat verschil lende partijen elkaar op het mense lijke vlak zullen vinden. Het is geen oorlog, maar een gezond zakelijk streven om in de behoeften van de consument te voorzien. De plaatselij ke middenstanders zullen er ook zo over moeten denken, als ze naden ken. Ik heb uit die richting trouwens Van der Meer in zijn "DM"-zaak. (Foto Jan Holvast) nog geen enkele negatieve reactie gehoord. Dat er vroeger 2 bedrijven in Zoeterwoude gesloten zijn heeft niets met deze zaak te maken en dat er nu koppen zouden gaan vallen? Ach ik heb zelf ook 'n kop en die valt heel gemakkelijk". Voorlopig staat die echter nog ste vig op de romp. "Morgenmiddag kunnen we volledig zijn ingericht. Er komt ook een aanduiding op het ge bouw "Dagmarkt" met het vignet DM. Want het is een dagmarkt met concurrerende prijzen omdat we min der service geven. De service zit in het grote assortiment minder ser vice zal worden gegeven bij het weg helpen. Voorbij de kassa moeten de klan ten zelf zien dat ze thuiskomen. Vanochtend was bij de chef algemene zaken van de gemeente Zoeterwou de nog geen bericht binnengekomen van de opening van een detailhan del aan de Keerweer. Hij zei echter vissers zich te douchen. Kortom een aanwinst voor de Katwijkse vissers vloot, die er zijn mag. Het is te ho pen, dat het schip een goede vaart heeft en dat de reders niet al te zeer zullen worden geplaagd door ongun stige economische omstandigheden, waardoor het moeilijk is zo'n kotter, die een investering heeft gevergd van een kleine drie miljoen gulden, te ex ploiteren. aan de afbouwkade van Zwitser. Het schip komt in de plaats van de uit 1968 daterende „Hans", die is ver kocht. Velen bewonderden het prach tige schip, onder wie politiehoofdin specteur Lameris en inspecteur Provi- ly en vele leden van de Katwijkse Vereniging van Schippers-eigenaren. Zonder uitzondering had men bewon dering voor het schip en voor de moed en het doorzettingsvermogen van de reders om hun vloot uit te breiden in een tijd, waarin het be paald niet gemakkelijk is voor de vis serij. Wel staat vast, dat men alleen in de running kan blijven als de sche pen steeds weer worden aangepast aan de eisen, die worden gesteld en worden voorzien van de modernste snufjes op visserijgebied. Dat is het echter niet alleen. De schipper en zijn bemanningsleden moeten ook de nodige kennis hebben en over een beetje geluk beschikken bij het op sporen van de visscholen. Bekwame schipper Jan Aandewiel en zijn me dewerkers wordt een goede vaart toe- Vader Cor en zoon Cot der Plas in de met kostbari strumenten ingerichte stuu Velen kwamen gistermiddag de afbouwkade van Zwitser een kijkje nemen op de niet aanwinst van de Katwijkse sersvloot, de kotter KW 189 T van rederij Van der Plas en der Wiel. gewenst als hij maandag 11 i s k« voor het eerst met de nieuwe K\ y} „Hans" naar de visgronden gaat. Zwitser heeft met de onderaanne mers gezorgd, dat de KW 189 een prachtige kotter is geworden, waar mee nagenoeg alle vistechnieken kunnen worden uitgeoefend. Het is een lust om een kijkje in het inwen dige van het schip te nemende brug met daarachter het verblijf voor de schipper, de hutten van de beman ningen, de pantry, de machinekamer, het gekoelde visruim en ga zo maar door. Al het mogelijke is gedaan de be manning een zo goed mogelijk on derkomen te bieden voor de tijd, dat niet wordt gevist. De hutten zijn prachtig afgewerkt en voorzien van warm en koud stromend water. Bo vendien is er gelegenheid voor de dat een dergelijke detailhandel in strijd zou zijn met 't vigerende, en 't nieuwe nog niet goedgekeurde be stemmingsplan. De voorzitter van de Zoeterwoud se winkeliersvereniging WIZO wist ook niet dat het bedrijf al open was. "De WIZO kan hier niets tegen on dernemen", zei hij. "We moeten af wachten wat de gemeente gaat doen" De voorzitter van de middenstands commissie Paardekoper had wel ge hoord dat de zaak was open gegaan maar wilde verder geen commentaar leveren. "We hebben de zaak in handen van onze advocaat gegeven", was de reactie van wethouder Duindam gis termiddag. "Hij heeft de zaak voor ons uitgezocht". Welke maatregelen worden genomen wilde de wethou der niet zeggen. Ook niet wanneer deze zouden worden uitgevoerd. We willen voor de Zoeterwoudse midden stand zo snel mogelijk tot een oplos sing kom^n. was zijn commentaar. VOORHOUT Het Stichtingsbe stuur Bejaardencentrum "Nieuw Schoonoord", voor twee Jaar terug in Voorhout opgericht, hield in de aula van Huize St. Agnes een hearing welke door vele bejaarden, niet al leen uit Huize St. Agnes, jongeren uit de gemeente, nagenoeg alle raadsleden, broeders van de KTS te Voorhout met hun superieuren en vele notabelen uit de gemeente werd bezocht. De aula was geheel ge vuld. De besprekingen waren en niet alleen van de bejaarden soms zeer emotioneel. Wethouder J. G. Huigsloot vertelde welke doelstelling de stichting be jaardenzorg "Nieuw Schoonoord" had: woongelegenheid zoeken voor de bejaarden in Voorhout. En omdat er vooral de laatste tijd nogal acties waren geweest voor en tegen de plannen van de stichting om te ko men tot de bouw van een verzor gingshuis met bijbehorende gebou wen, over de Nagelbrug, meende het bestuur dat het zinvol zou zijn hier over een hearing te houden. Als tijdelijk voorzitter van de stichting sprak burgemeester G. A. Stolwijk. Hij noemde het onderwerp niet alleen zeer belangrijk voor de bejaarden van nu, maar ook voor de bejaarden van de toekomst. "In 1970 kwam het bericht van ho gerhand dat Huize St. Agnes de ex ploitatie moest staken. Nu. na bijna vier Jaren besprekingen, ziet men een lichtpuntje om over de Nagel- brug aan de Leidsevaart een verzor gingshuis bij de KTS te bouwen in samenwerking met de eigenaresse, van het terrein. En deze plaats is nu het grote knelpunt geworden". Bur- VALKENBURG Een verzoek van de vereniging voor openbaar on derwijs in Valkenburg om in de dag bladen te mogen adverteren voor t aantrekken van leerlingen voor de school is door Valkenburgs B. en W. afgewezen. B. en W. achtten het niet noodzakelijk. Deze mededeling werd gisteravond gedaan tijdens een ledenvergadering van de openbare school vereniging. gemeester Stolwijk betreurt het ove- dat men zich goed moest voorstellen, rigens dat er akties zijn gevoerd te- dat niet het stichtingsbestuur of wel gen deze plannen, door een comité, het gemeentebestuur de oorzaak wa- *n ook individueel, zonder enig over- ren dat Huize St. Agnes was afge- leg met het stichtingsbestuur of ook keurd voor bejaardenzorg. „De be- maar met één van hen. De uitlating van "De bejaarden het bos maar in sturen" (Overbos) noemde hij onhar telijk. Burgemeester Stolwijk ver wacht dat wel goedkeuring van hoger hand te verwachten is voor bouw op het KTS-terrein, maar dat voor ver bouwing of uitbreiding van huize St. Agnes geen goedkeuring verkregen zal worden. Na de burgemeester sprak J. P. van Eijk, voorzitter van het aktieco- mité "Niet over de brug". Hij deed een beroep op "alle weldenkende mensen te helpen voorkomen dat vooral minder valide bejaarden over de Nagelbrug, uit de gemeenschap gestoten zullen worden". Meerdere bejaarden uit Huize St. Agnes bleken hun woordjes nog best te kunnen doen, al was het soms wat emotioneel. Ook van de zijde van Jongeren kon men instemming horen om de bejaarden niet buiten de gemeenschap te plaatsen. Er wa ren aanwezigen die een herkeu ring van St. Agnes wensten; „Er is grond genoeg bij St. Agnes om een hoge flat te bouwen. Laat ons maar met de lift naar boven gaan, als men ons maar in dit huis laat", poneerden anderen. Voorstanders van bouw op het KTS-terrein zagen geen andere en betere oplossing dan deze. Met nadruk werd gezegd: „Wij allemaal, willen de bejaarden in de kom van het dorp houden". Na een drie uur lange bespreking over en weer, kreeg de vraag vanaf de bestuurstafel of men dan soms geen andere en betere plannen als alter natief kon stellen, geen antwoord. langstelling voor de be Jaar denzo JJ Voorhout heeft een hoge priorit* ernstige aandacht. Men kan te: len tijden ten gemeentehuize on£f^ lichtingen komen". Burgerlijke stand van Leiden ..agemaker ei peschaar. Shirley Natascha. van Rhee en C. Remkes, Martin Arij. zn v. G BerkheiJ en M. Wardenaar. Klrsten, dr v. T. A. M. van Gaaien en P. C. Kemp, Robbert, zn v. H. J. Smit- tenaar en M. A. C. Borreman, Johan na Petronella. dr v. D. G. P. Heems- Hartog. Gijsbertje Bertina, dr v. C. A. Freke en J. B. Haasnoot. Mirjam, dr v. P. de Putter en M. A. Ketting. Maria Sylvia Katharlna. dr v. J. G. M. Hoo- geveen en A. A. M. Dobber. Robert Willem, zn v. A. A. F. A. Caspers en E. W. G. Steen voorden. Gehuwd: W. Beijer M. G. Klein, N. Overleden: N. Zo zag het kleine postkantoortje in Hazerswoude er gistere* na de overval uit. In de haast vergeten briefjes van vijfen twintig gulden liggen nog op de grond. De politie heeft d rovers, die er met 14 mille vandoor gingen, overigens nog nit te pakkem.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4