Actiegroep 'Stop Gifgevaar' wil bedrijf Vos verplaatsen' agendi Raad keurt reconstructie sportaccommodaties goed Bewoners van Rijndijk verontrust 'er ei ALPHENSE NACHTWAKER BETRAPTE INBREKERS OP HETERDAAD Burgerlijke stand van Warmond DINSDAG 5 MAA STAD EN RAND Dinsdag Breestraat 19. sociëteit vooi d leap ten. 25 RQnsburgerweg ZOETERWOUDE De (toekomstige) vestiging van een chemicaliën distributiecentrum op het industrieterrein de .Grote Polder" in Zoeterwoude, op nog geen tweehonderd meter van de kleuterschool en de nieuw te bouwen lagere school heeft onder de inwoners van Zoeterwoude/ Rijndijk vooral de laatste week de nodige opschudding te weeggebracht. Naar aanleiding van deze vestiging, tijdens de raadsvergadering van de gemeenteraad van Zoeterwoude op 20 juni 1973 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, hebben enige verontruste bewoners van deze wijk zich in een actie-groep verenigd. Door Gert Jan Onvlee Verhaar, Schouten, Baars, De Winer en OEGSTGEEST Er was gister avond opvallend weinig meningsver schil en discussie in de 'raad over 't voorstel tot de reconstructie van de hockeyvelden en tennisbanen. Na mens alle fracties werd met de voor stellen instemming betuigd en nie mand had behoefte na de blijkbaar vele besprekingen, die vooraf zijn gegaan nader op details in te gaan. Geprezen werd de zelfwerkzaamheid die de sportbeoefenaren aan de dag willen leggen. Alleen al daarom zou de raad niet tegen kunnen zijn merk te Brouwer (P.C op. Wel wilde hij accentueren dat het hier gaat om een eerste fase, zonder dat hij en zijn fractie zich wilden vastleggen op de tweede fase. Er zijn nu eenmaal in financieel opzicht belangrijke ver anderingen opgetreden sedert maart 1971 toen over deze reconstructie, 't eerste besluit werd genomen. Wij moeten nu kei-hard "neen" zeggen, met de wetenschap, die we nu heb ben als men wil dat we ons vast leggen t.a.v. van een 2de of verde re fase. Want dan 'kan het best zijn, dat de voorkeur wordt gegeven aan b.v. de aanleg van het overdekt zwembad, dat altijd nog op de ver langlijst staat. Toch liet Gmelich Meyling (VVD) een ander geluid horen. Hij zou er toch wel op willen aandringen dat een tweede fase een logisch gevolg is van het begin dat nu gemaakt wordt. Gelukkig zijn er bij dit voor stel van vanavond geen voorwaarden gesteld, waardoor het ons gemakke lijk wordt gemaakt er zonder be zwaar geheel achter te staan". In fei te bleek hij het met Brouwer eens te zijn. Alle toekomstige wensen moeten nauwkeurig worden bestudeerd; (o.m. overdekte velden voor A.S.C.). Wet houder Temminck, dankbaar voor de vlotte medewerking van de raad was vol goede hoop op spoedge finan cieringsmiddelen, waarover hij met G.S. gaat overleggen. Wethouder van der Voet merkte op, dat er over de technische zaken zoveel overleg is geweest dat hij nu geen behoefte eraan had over details te praten en wethouder Thorn vond het een suc ces dat de padvinders niet het kind van de rekening worden. Ook zij krij gen een plaats waarmee ze naar schatting tien Jaar vooruit kunnen, hetgeen een gelukkige ontwikkeling is nu het met de padvinderij weer de goede richting opgaat. Een tweede toegevoegd voorstel was de uitbreiding van het aantal volkstuintjes. Niemand was er tegen doch mevr. Gouverneur (KVP), waarschuwde dat er wel aan ge dacht moet worden dat de ligging van de tuintjes niet zo gunstig is t.o.v. de grote verkeersweg, zodat loodvergif- tiging niet uitgesloten is. Men zal dus voorzichtig moeten zijn met ge kweekte groente en fruit. De voor zitter zag het niet zo somber in en merkte op, door er nu zwaar aan te tillen het voorstel een Jaar moet wor den uitgesteld. Het is nu de tijd om te gaan tuinen. Niettemin kan het verstandig zijn "Wageningen" in te schakelen, aldus Olivier (D'66). In elk geval zal aandacht aan dit probleem worden geschonken en kan nu al wor den toegezegd, dat Cr meer groen voorziening komt. Diabetes Komende donderdag zal in 't ge bouw "Gemeentecentrum" aan de Lijtweg in Oegstgeest een voorlich tingsavond worden gehouden van de Diabetes Vereniging Nederland. Als spreker zal optreden dr. R. Vink internist van het Diaconessenhuis in Leiden. Er zal eveneens een diëtis te aanwezig zijn, die van allerlei pro blemen met de mensen wil en kan bespreken. Alle leden, donateurs en belang stellenden zijn van harte welkom en worden tegen de klok van acht ver wacht. Nog erg veel mensen die aan suiker ziekte lijden, zijn niet op de hoogte van een dergelijke vereniging. Zij worden zeker met open armen ont vangen. 1 april verkrijgbaar bij mevrouw Bos-Zandvliet, Lammenschansweg 3 i Leiden, telefoon 33474. Ijstijden Weer een uitnodiging. We blijven bezig. Op dinsdag de twaalfde om 8 uur 's avonds zal prof. dr. E. P. J. van den Heuvel een lezing houden over "Ijstijden". Hij is door de Leidse weer- en sterrekundige kring daar toe uitgenodigd. Er wordt die avond een astrono misch verhaal gehouden. Van den Heuvel, hoogleraar in Amsterdam heeft enkele Jaren geleden over dit onderwerp een serie artikelen in het blad "Hemel en Dampkring" gepu bliceerd. De Kring deelt verder mede dat in de derde week van maart een zwak ke komeet die de naam Bradfield draagt, te zien zal zijn met een sim pele prismakijker. Triduum Nog een berichtje, dat ruim van te voren op ons bureau dwarrelde en daarom bij u in de bus glijdt. Het Jaarlijkse eucharistisch zieken- triduum wordt dit Jaar op 14, 15 en 16 mei gehouden in de Christus Die naar Kerk in Zoeterwoude. Aanmel dingsformulieren hiervoor zijn vanaf Boekenweek Het is boekenweek. Dat betekent ondermeer dat wanneer u ter waar de van een tientje aan boeken koopt dat u dan 'n geschenk cadeau krijgt. De boekenweek staat dit jaar in het teken van Louis Couperus. Het boe kenweekgeschenk is dan ook een boekje vol met "occulte knipsels uit het werk van Couperus, verzameld door Karei Reijnders". Zeer de moei te waard voor hen, die een beetje nieuwsgierig zijn naar al die ge heimzinnige zaken die onder de naam occultisme bij elkaar worden gezet, zoals de achterflap weet te vertel len. Rheumafonds Veel mensen hebben reumathiek, en de kans is groot dat er 'n de naaste omgeving van u iemand is, die aan deze kwaal lijdt* Wanneer dat het geval is, kimt u natuurlijk ze ker instemmen met de doelstelling van de stichting Nationaal Rheuma fonds: het inzamelen van gelden om de rheuma te bestrijden, de gevolgen ervan te verlichten of wellicht te bedwingen. Van 11 tot 17 maart zal heft reuma fonds bij u komen om wat steun in de vorm van geld. Niet door mensen te laten aanbellen die een collectebus in de hand hebben, maar door mid del van een enveloppe, waarin een briefje zit en een stortingskaart, waarop het gironummer 2900545 staat vermeld. Natuurlijk hoeven de men sen niet te wachten op die kaart; 't eigen giroboek is natuurlijk even veel waard. Of de ABN, Breestraat, ten name van het Rheumafonds, afd. Leiden. Redaktie Paul Wolfswinkel Nieuwe Boekhuis op vrijdag 8 maart vanaf 8 uur in de aula van het scho lencomplex aan het Valkenpad een avond die aan het boek zal zijn ge wijd. Het programma luidt als volgt: de schrijver J. M. A. Biesheuvel leest voor uit eigen werk; informa tie over het goede kinderboek door Truus Sanders van Boek en Jeugd. gen. Mede door het "supersnelle" werk van deze actie-groep ("Stop Gifge vaar") zal op donderdag zeven maart (om elf uur 's morgens...) een hoor zitting worden gehouden in het Ge meentehuis van Zoeterwoude, waar op op de grond van de hinderwet be zwaren naar voren unnen worden gebracht tegen de vestiging van dit bedrijf: de Handelsmaatschappij Vos en Co BV. Welke problemen zal de actiegroep as. donderdag ter discussie stellen? Een gesprek met de heren J. J. Schouten donderdag "woordvoer der" A. J. Baars en P. R. d. Win ter, allen lid van het inderhaast ge vormde actie-comité, brengt de no dige duidelijkheid en brengt even eens het antwoord op de vraag waar om de groep pas zo "laat" aan het werk Is gegaan. "We zijn nu pas met de actie ge start, omdat we tot voor kort ge woon te weinig informatie hadden over wat er precies op deze vestiging zou gaan gebeuren. Akkoord we wisten dat het bedrijf zich zou gaan bezig houden met de opslag en overslag van allerlei chemische stoffen. Wel ke chemicaliën was echter geheel onduidelijk". De heer Baars, de eigenlijke "gang maker", valt in: "Op donderdag 21 februari kwam bij de Protestants Christelijke School, waar mijn vrouw als secretaresse werkzaam is, een aanvraag binnen voor een Hin derwet-vergunning. Ik ben de dag daarop de stukken eens gaan bekij ken en zag (als biochemisch stu dent) al vrij snel dat er van de wei nige, met name genoemde, stoffen enkele bijzonder gevaarlijk zouden kunnen zijn. We zijn meteen om de tafel gaan zitten en besloten tot de oprichting van een actie-groep om onze stem op een hoorzitting duidelijk tot uitdruk king te kunnen brengen. We hebben dan ook de volgende dag al een stencil gemaakt en die in de wijk verspreid. De kans om, via 'n hierbij ingesloten bezwaarschrift, de Gemeente in kennis te stellen van de onder de mensen levende veront rusting werd door vrijwel iedereen met beide handen aangegrepen. Van de 450 verspreide formulieren wer den er zo'n 380 opgestuurd naar het Gemeentehuis. In dit stencil is onder meer ge steld dat de Gemeenteraad niet goed op de hoogte is geweest van de ern stige gevaren die dit bedrijf met zich meebrengt. Ook wordt in dat „Alarm", onder de kop „Levensge vaarlijke toestanden op het indus trieterrein" verschenen, een lijst gegeven met namen van chemicaliën, die in het bedrijf zullen worden op geslagen. Daaronder bevinden zich o.a. trichloorethyleen, perchloor- ethyleen, methyleenchloride, furfu ral. chloroform en pentachloorfenol. Verschillende van die chemicaliën kunnen door blootstelling aan lucht of zonlicht, of aan hoge tempera turen (brand!) het zeer gevaarlij ke gifgas fosgeen doen ontstaan Deze levensgevaarlijke "chemi sche toestanden" zullen binnenkort vlakbij de woonwijk en de scholen worden opgeslagen en zullen natuur lijk ook door diezelfde woonwijk moeten worden getransporteerd. Heeft de raad dit alles niet onder kend? De Winter: „We zijn bang dat de gemeenteraad zich teveel heeft „blind-gestaard" op de omschrijving „opslag". Terwijl Juist het manipu leren met de voorraad en het ver voer grote risico's met zich meebrengt Het is de leden van de raad na tuurlijk niet kwalijk te nemen, dat het geen veiligheids- of chemische experts zijn, maar men mag die mensen wel verwijten dat er beslist onvoldoende informatie over de ma terie aan onze „wijk" is verstrekt. Overigens leeft er onder de inwo ners van Zoeterwoude/ Rijndijk toch al geruime tijd enig ongenoegen over de manier waarop het „Dorp" de spe cifieke problemen van de „Rijndijk" behandeld. „Dit is weer zo'n voorbeeld, waar uit duidelijk blijkt dat wij eigenlijk geen eigen mening schijnen te mo gen hebben. Waarom wordt er niet eerst een „hearing" georganiseerd om onze bezwaren aan te horen. Nu is de hele zaak officieel al in kannen en kruiken, voordat we onze, beslist gefundeerde, argumenten ter tafel kunnen brengen". En dat is eigenlijk ook nog half om half „toevallig" gebeurd, want als de heer Baars niet vla vla een kijkje was gaan nemen, had er nie mand binnen de tien dagen gerea geerd de officiële termijn om be zwaren bij het Gemeentehuis ken baar te maken en was er verder naar alle waarschijnlijkheid hele maal niets gebeurd 'str' W Leidei Konlngskerk. Ned. Christel wenbond afd. Leiden-Noord, le Hagen, "tekenen van de wede jEN 8 uur nam. me Zoölogisch Laboratorium, Sterrenwachtlaan (zijstraat straat). Het Wereld Natuurfofnoet tuurfllm i Stadhuis Lelden, openbare ring commissie onderwijs. 4.30 idem commissies vol ksh u lsvestlng de 1 te", ids i Woensdag Ten Katestraat. speeltulngetx T Jaardensociéteit Humanltas, 2- )ta Geverstraat 65. Oegstgeest. voor kamerbewoners en all missie Lakenhal. 4.15 uur Kreatief Sentrum. B boetseren, kleien, metaalbewerl ecre deren, lassen, schilderen tigr Donderdag Geverstraat 65. oor kamerbewoners Het koepeltje van een van de torens van Kasteel Oud-Wasse- Apotheken naar, dat er tijdens de storm af waaide is vanochtend weer op z'n plaats gezet. Het karwei trok na tuurlijk alle aandacht vande he wonersL Kreatief Sentrum. Breestra JR- defenslevoorllchting, 8—9 uur o b St-adhuls et vergadering commissie volkshui^ s en openbare werken. 4 uur nam. Kreatief Sentrum. Breestra£^ muzlekspeclal. 8 kersvergadering. Gemeente Centrum, njtweg.j geest. Voorlichtingsavond van betes Vereniging Nederland, derlandse Vereniging van Sullfren ten. aanvang 8 (Foto Jan Holvast) Een eerste succes heeft de actie groep „Stop Gifgevaar", zuiver spon taan. maar ook a-politiek opgericht, al behaald. Nog geen vier dagen na de oprichting stond directeur Van Vlimmeren van Vos B.V. al voor de „deur". De Winter: „Het was zonder meer een positief gesprek. Natuurlijk wa ren er meningsverschillen wij zien de risico-factor veel groter dan de heer Van Vlimmerenmaar dat deed aan de goede sfeer in het ge heel niets af. We hebben als actie-groep gesteld dat we de grootst mogelijke garanties willen hebben. Als de vestiging on danks alles doorgaat, zal het complex veel verder van de woonwijk moeten worden neergezet. Van Vlimmeren toonde daar zeker begrip voor. Een pluspunt dus." Na nog gesteld te hebben dat de "bewoonbaarheid van de wijk" voor op staat wil de Groep nog wel even naar voren brengen dat de tijd van de hoorzitting wel bijzonder onguns tig is gekozen: "Elf uur 's-morgens is voor negen van de tien mensen een ondoenlijke tijd. Wie er niettemin toch een uurtje voor uit kan trekken vragen we met klem te komen." Om met een passage uit het sten cil "Alarm" te spreken: "Denkt u nu niet: "Het valt wel mee". Als we nu niet protesteren, zitten we straks met een levensgevaarlijke situatie opge scheept De avond-, nacht- en zonda der apotheken in de regio wordt waargenomen door: A] Centraal, Breestraat 74, tel. Apotheek Voorschoten, Leidse I tel. 01717—2525. Apotheek Beka weg 4, Oegstgeest, tel. 55482. Vogelasiel Dierenambulance. Tel. 01 SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, tel. I 25202. Voor allen die in moe: den verkeren dag Kinderopvang LJA Na ruim 25 jaar is de LJA (de Leidse Jeugd Actie) uit het ver trouwde kantoor van het Stadhuis gegroeid. Vanaf komende maandag, 11 maart, kan men de LJA vinden op een ge heel nieuw adres. In het hoofdge bouw van de voormalige Zeevaart school aan het Noordeinde op de eer ste verdieping, links, worden de ten ten opgeslagen. Het telefoonnummer wat heet, de telefoonnummers maar liefst, zijn de volgende: 30249 en 40020. Deze week. er wordt verhuisd, is 't kantoor bij het Stadhuis dicht en gesloten. De actie van de Leidse jeugd moet even worden stopgezet. KREK De werkgroep KREK (kuituur-re creatiekunst) van de buurtvereniging "De Horsten" in de Merenwijk, or ganiseert in samenwerking met bat ALPHEN AAN DEN RIJN Een nachtwaker heeft vannacht twee in brekers, een veertigjarige Rotter dammer en een 23-jarige inwoner van Nieuwer kerk aan den IJssei op heterdaad betrapt. Beiden waren aan de achterzijde het winkelpand van het elektriciteitsbedrijf Ponsioen aan de Van Mandersloostraat bin nengedrongen door een raam uit de sluiting te wringen. De nachtwaker dwong één va® de dieven plaats te nemen in zijn auto terwijl hij de ander in het pand „ge vangen" hield. Door het kabaal werd slager Timmers wakker, die de politie waarschuwde. De politie vermoedt, dat de mannen het op geld hadden vooralen. „Zij reden in een te kleine auto om grote apparaten te kunnen vervoeren", aldus haar verklaring. LISSE Het bestuur van de afde ling Lisse van de Partij van de Ar beid heeft de volgende lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen vastge steld: 1. A. A. Kalis (thans raadslid); 2. C. J. Martijn, 3. W. M. Rosdorff, 4. J. H. Bosma, 5. A. M. Henneken- van der Burg. Vrijdag 8 maart zal bij stemming tot definitieve vast stelling en volgorde besloten worden. Warmond Overleden: Johannes F. N. Leuring, 70 Jr, Hubertus J. Hem- LEIDEN In de nacht van zon dag op maandag is ingebroken in 'n woning aan de Atjehstraat. Er werd een bedrag van f3500,- ont vreemd. De daders zijn de woning via de achterzijde binnengekomen, waar zij voor f750,- schade hebben aangericht. De grofvuilophaaldienst in Voor schoten zal worden hervat. Eind de cember 1973 deelden B. en W. mee, dat de gemeente door vermindering van toewijzing van brandstoffen, het verbruik van energie door de ge meentelijke diensten zo veel moge lijk zou beperken. Nu na twee maanden de grofvuil ophaaldienst weer is hervat zal door de normale vuilnisophaaldienst uit sluitend huisvuil in plastic zakken worden meegenomen. OEGSTGEEST Ophalen grof vuil op donderdag 7 maart: De Kem- penaerstraat - Terweeweg - Waldeck Pyrmontlaan - Griethuijsenplein - Louise de Colignylaan - Anna van Burenlaan - Ch. de Bourbonlaan - Oranjelaan - Emmalaan - Boon straat - Juffermansstraat - Sport manstraat - Spaargarenstraat - Dui venvoordestraat. nü verschenen De „ware" waarheid over de Watergate-affaire Wounded Knee „a deal ie a deal" den Uyl versus Wiegel W.W.W. *74. een bundeling van nieuws en informatie, brengt u verder: alles over plastics, nieuwe religieuze stromingen, het nieuwe kabinet, automodellen 1974, het einde van de Vietnam oorlog. Wie? Wat? Waar? 1974 wordt gekompleteerd met handige naslagtabellen en een chronologische lijst met „nooit Ie vergelen data". WIE?WAT?WAAR 71974 Verkrijgbaar aan ons kantoor WITTE SINGEL 1. ad f7,50. Thuisbezorgd f 1,25 extra. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, l J Aanvragen hulp bejaarden - rig zieken en gezinsverzorj, 45. tel. 49441 (ma. t/m vrij. 9—1 voorm). Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres I h Volkshuls. Apothekersdijk 33 nlngstijden, dinsd woenad. dond. uur, do. 79 uur nam Dienste i trum Hogendorpstraat 3C. vrij nam Morskwartier. clubhuis Morsweg 59. tel. 60581 Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatscli Werk Leiden. Oude Rijn 44c, tel. 20931. Spreekuur dagelijks 3 uur. maandagavond van 7— woensdagochtend van 9.301( Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging voo. wen en weduwnaars, tel. Lelds ac bureau: 61112. Dienstencentrum Noordelnpleln 2b. tel. 40483, alg ne informatie, dag. van 10 Sociale raadsvrouw Maandag: 10.30—11.80 uur, vou gendorpstraat 36; dinsdag: 10.30—, uur Driftstraat 49a; woensdag: 10' 11.00 uur Dijkstraat 2a en 16.30- uur. Gerecht 10; donderdag: 18 20.00 uur. Stadhuispplein l; vrj 10.3011.30 uur Herenstraat 45 LEIDSCH DAGBLAl Uitgave: Leldsch Dagblad B. Witte Singel 1 - Lelden Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon directie e® admlnlstr tie 01710-25041. Teieloon redactie 01710-21607.! Hoofdredacteur Ha® Mulder Maandabonnement t 10, Kwartaalabonnement t 30, Per Po6t f 32; Jaarabonnement f 110, Losse nummers f 0.5 Abonnementsgelden b(J voorul betaling te voldoen Bli auto mi tiscne overschrijving geen a minlstratle- e® incassokosten Nabezorging van 18.0020.00 Zaterdag van 16 00—18.00 a TelefooD 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2