RAMP PARIJS: 346 DODEN Hevig protest tegen executie GOLDA MEIR TREEDT AF ALS PREMIER Liberalen tegen coalitie met Conservatieven i Grootste ongeluk uit de geschiedenis een miljoen gulden aan prijzen 30 in 1973; 25 in 1972 Aantal luchtrampen neemt sterk toe Talloze demonstraties na wurging in Spanje BISSCHOP SPANJE NIE1 VERLATEN BUITENLAND MAANDAG 4 MA, ADVERTENTIE Een DC-10 zoals die ten noor den van Parijs is neergestort. Het is een driemotorig toestel dat veel passagiers kan vervoeren, maar toch gebruik kan maken van klei ne vliegvelden. ISTANBUL De ramp met de Turkse DC-10, die aan 346 mensen het leven kostte, hield mogelijk verband met de kaping van het toestel van British Airways, dat na de kaping door twee Arabieren op Schiphol in brand werd gesto ken, zo menen zegslieden van de Turkse luchtvaartmaatschappij. Vijf passagiers drie Japanners en twee Arabieren die in Parijs instapten in de DC-10, kunnen lid van een guerrillabeweging zijn ge weest. Volgens de zegslieden waren ze van plan een Brits toestel tijdens *n vlucht ParijsLonden te saboteren. Volgens schema hadden twee toe stellen van British Airways van Or- ly moeten vertrekken omstreeks de zelfde tijd als het Turkse vliegtuig Een vlucht ging niet door wegens 'n staking van personeel op de Lon- dense luchthaven Heathrow. De an dere vlucht moest worden afgelast omdat het toestel gekaapt werd. Deze Turkse zegslieden zeggen te beschikken over inlichtingen dat 't vijftal met explosieven in hun ba gage in Parijs aan boord ging van de DC-10. De bommen zouden tij dens de vlucht ontploft zijn. De passagiers voor de twee afgelaste vluchten waren overgeboekt op het Turkse vliegtuig. De Turkse lucht vaartmaatschappij heeft alle inlich tingen ter beschikking gesteld van t Turkse ministerie van Vervoer. De Turkse regering, die gister avond in spoedzitting bijeen kwam, heeft een missie van luchtvaartdes kundigen naar Frankrijk gestuurd om deel te nemen aan het onder zoek naar de oorzaak van de vlieg ramp. Ook Amerikaanse experts zul len aan dat onderzoek meewerken. De DC-10 was van Amerikaanse ma kelij. Als teken van rouw schrapte de Turkse televisie zondag alle amuse mentsprogramma's. De regering vroeg de bioscopen, theaters en an dere vermaakcentra te sluiten. Volgens de Turkse luchtvaart maatschappij is de DC-10 voor het vertrek uit Istanbul grondig door zocht. Als de ramp door explosieven is veroorzaakt zouden die in Parijs aan boord gekomen moeten zijn. De Franse politie zegt alle mogelijkhe den te onderzoeken, met inbegrip van sabotage. Het feit dat de lijken van de slachtoffers werden gevon den op 9 tot 12 kilometer afstand van het neergestorte toestel zou steun geven aan de theorie dat het vlieg tuig in de lucht explodeerde alvorens neer te storten. De ramp bij Parijs was het ern stigste vliegtuigongeluk uit de ge schiedenis van de burgerluchtvaart. Het reuzentoestel, dat op weg was van Turkije via Parijs naar Lon den, stortte kort na de start van het vliegveld Orly neer bij Emeninville, 40 km ten noorden van de Franse hoofdstad. Reddingsploegen vonden in de dichte bossen slechts onherken bare slachtoffers en wrakstukken. In de bodem was een gigantische krater geslagen van de kap waar mee het toestel neerkwam. De piloot had niets gemeld over moeilijkheden. Op onverklaarbare wijze verdween de machine plotse ling van het radarscherm. Het toestel baande zich een weg door het bos, waardoor eeuwenoude eiken als lucifers afknapten. Daar na is het ontploft. Op verscheidene kilometers afstand sprongen de rui- ten. De politie heeft een deel gevon den van de zogenaamde zwarte doos waarin zich de vluchtgegevens bevin den. De vondst ls zeer belangrijk om achter de oorzaak van de ramp te komen. In het donker werd het zoe ken voortgezet met behulp van een compagnie militairen. Er bevonden zich 334 passagiers en 11 bemanningsleden aan boord. Er waren 216 passagiers, meest Britten, maar ook Japanners en Fransen die op Orly waren inge stapt. Velen van hen waren van plan met een Brits toestel te reizen, maar door de staking op Heathrow waren zij genoodzaakt een ander vliegtuig te nemen en boekten zij bij de Turkse luchtvaartmaatschappij. Het nationale Britse rugbyteam had aanvankelijk ook het plan na zijn wedstrijd in Frankrijk het Turk se toestel te nemen. Het besloot op het laatste ogenblik echter op an dere wijze naar huis terug te keren. Op het Londense vliegveld Hea throw hebben zich gisteravond tries te tonelen afgespeeld toen het nieuws van de vliegtuigramp in Pa rijs bekend werd. Een 200-tal Engelsen bevond zich onder de 346 slachtoffers van de ramp met het Turkse passaglers- Brandweerlieden bergen het lijk van een der slachtoffers uit de Turkse DC-10, die bij Parijs neerstortte. Geen der 346 inzit tenden hébben het ongeluk over leefd. vliegtuig, dat kort na de start bij Parijs neerstortte. Snikkende familieleden en vrien den werden naar de Kingsford Smith Lounge gebracht om daar nader nieuws af te wachten. Plotseling raakte een Jongeman door het dolle heen. Hij stortte zich op een groep fotografen, die plaat jes schoten van de trieste groep na bestaanden en vrienden. „Waarom donderen Jullie niet op, rotzakken", gilde hij, een der foto grafen in het wilde weg schoppend en slaand. Hij kreeg de camera en het blitzapparaat van de fotograaf te pakken en smeet ze tegen de muur kapot. De Jongeman kon spoedig weer tot bedaren worden gebracht. Vervolgens begon een Jonge vrouw met haar naaldhakschoenen in te slaan op de fotografen. Een man van middelbare leeftijd viel flauw en werd op een draagbaar weggebracht. Politieman gedood Zaterdag is in een drukke straat van een buiten wijk van Belfast een politieman die er te voet zijn ronde deed, door twee jongemannen doodgeschoten. Zij Joe gen hem drie kogels door het hoofd, vluchtten toen een rk. wijk in en verdwenen. Met het verongelukken van de DC10 van de Turkse luchtvaart maatschappij Türk Hava Yollari heeft deze 41 jaar oude maatschap pij een triest record gevestigd. Dit jaar maakten de twee Turkse lucht rampen (op 27 januari van dit jaar verongelukte een Fellowship waarbij 70 doden te betreuren vielen) een to taal van 415 dodelijke slachtoffers. De maatschappij, ontstaan in 1933, had volgens de beschikbare gegevens drie toestellen van het type DC—10 vijf Fellowships, vier Boeings 707 en acht toestellen van het type DC-9 in gebruik. Volgens gegevens van Lloyds' in Londen gingen vorig Jaar 30 burger vliegtuigen verloren bij botsingen in de lucht en andere luchtvaartram pen. Dit kostte het leven van in totaal 933 passagiers. De waarde van de verongelukte machines bedroeg 151 miljoen dollar, (bijna een half miljard gulden). Een jaar eerder verloor de gezamenlijke burgerlucht vaart 25 toestellen, daarbij vielen 1300 slachtoffers te betreuren. Tot nu toe stond het grootste aan tal slachtoffers van een vliegtuig ramp genoteerd voor een in Nigeria verongelukte Boeing 707 van de Jor daanse luchtvaartmaatschappij Alia op 22 januari 1973. Toen kwamen er 176 passagiers om, vijftien meer dan bij de vorige „recordhouder," een DC-8 van een Japanse luchtvaart maatschappij ANA, die werd geramd boven de Japanse Zee door 'n Sabre- straaljager van de Japanse strijd krachten. Andere vliegtuigrampen waarbij meer dan 100 inzittenden om het le ven kwamen waren in de Jaren ze ventig een ongeval met een Iljoesjin- 62 van de Russische staats- maatschappij Aeroflot op 13 oktober 1972 bij Moskou, waarbij eveneens 176 inzittenden omkwamen, een mis lukte noodlanding bij het Parijse vliegveld Orly op 12 juli 1973 van een Boeing 707 van de Braziliaanse maatschappij Varig met 122 doden; de ramp met een Britse Vanguard op 10 april van het vorige Jaar bij Bazel, waarbij 108 doden uit een en dezelfde stad in Engeland te be treuren vielen, en het neerstorten na de start van een Britse Trident op 19 juni 1972 bij Londen. Formatiepoging toch mislukt JERUZALEM (AP) De premier van Israël, mevrouw Golda Meïr, heeft ftieegedeeld dat zij gaat aftreden als hoofd der regering. De 75-jarige maakte dit bekend, aldus minister voor Transport Sjimon Peres, na een besloten onderhoud met de leden van de uitvoerende raad van de Arbeiderspartij. „Mijn besluit staat vast", aldus had mevrouw Meïr gezegd. Minister Peres verklaarde „dat er een politiek wonder zou moeten ge beuren om de premier van mening te laten veranderen". In een uitzending van de radio is partij in gezegd dat premier Meïr haar besluit stuitten officiéél bekend zou maken aan pre- dident Katzir. Mevrouw Meir heeft de Israëlische regering geleid sedert 1969. Tot de voornaamste kandida ten voor haar post behoren de minis ter van Financiën Pnhas Sapir, de plaatsvervangende premier Jigal Al- lon en de minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban. „Ik heb getracht het land te die nen zo goed als ik kon", aldus haalde de radio de woorden van mevrouw Meïr aan. „Toen op de vergadering (van de bestuursraad van de arbei derspartij) bekend werd dat mevrouw Meïr zou gaan aftreden sloeg dit in als een bom. Iedereen riep en raad de haar aan te blijven, maar zij ne geerde dit alles, verliet het gebouw en reed naar huis". Het besluit van mevrouw Meïr volgde onmiddellijk na een medede ling van de rechtervleugel van haar partij, de „Rafi", dat deze geen zit ting wil nemen in het kabinet maar bij een vertrouwensvotum niet tegen de nieuwe regering zou stemmen. Dit was mevrouw Meïr blijkbaar niet genoeg. Zij had tot het laatste ogen blik gehoopt de „Rafi", waartoe o.a. minister van Defensie Mosje Dajan behoort, zou terugkomen van haar besluit geen deel uit te maken van een minderheidsregering, die de pre mier wilde vormen. Mevrouw Meïr ontving haar mandaat vier weken geleden na alge mene verkiezingen waarbij de Arbei derspartij zetels verloor en een min derheid kreeg in het parlement. Po gingen om de nationale religieuze regering op te nemen, de kwestie „wie is Jood", waarover de arbeiderspartij cn de nationale religieuze partij ver schillende opvattingen hebben. Op de vergadering van gistermid dag sprak Dajan zich opnieuw uit voor een brede coalitie van nationale eenheid. Mevrouw Meïr is fel gekant tegen een dergelijke coalitie, omdat zij niet met het rechtse Likoed-blok in een regering wil samenwerken. Spionage Een Israëlische krijgs raad heeft drie Druzische Arabieren uit de bezette hoogvlakte van Golan in Syrië veroordeeld tot gevangenis straffen van 10 tot 17 jaar wegens spionage en een poging een Israë lische agent van de veiligheidsdienst te ontvoeren. LONDEN In Londen wordt de mogelijkheid van een regeringscoa litie tussen de Conservatieven en de Liberalen onwaarschijnlijk geacht. De Liberale fractie in het Lagerhuis, die vandaag over het voorstel be slist. zou in meerderheid tegen zijn. De belangrijkste reden is dat de Li beralen niet zouden willen meewer ken aan een coalitie die zo bewust anti-Labour is. Jeremy Thorpe, die zaterdag bijna twee uur met pre mier Heath heeft overlegd, zei in principe voor een coalitie te zijn. In de Britse hoofdstad wordt aan genomen dat premier Heath Jeremy Thorpe een plaats in het kabinet heeft aangeboden, alsmede een voor Joe Grimmond, de voormalige lei der van de Liberalen, die in 1967 af stand deed van het leiderschap. Ook als de Liberalen het voorstel MADRID/PARIJS In talrijke Europese landen en in Spanje zelf is in het weekeinde geprotesteerd tegen de terecht stelling van de 26-jarige Catalaanse anarchist Salvador Puig Antich en de 33-jarige stateloze Pool Heinz Chez. Zij waren beiden ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op politiemannen, respectievelijk in september en december 1972. Het vonnis werd zaterdag door middel van wurging voltrokken. De executies zijn uitgevoerd door middel van de garrote, of wurgpaal, zo is in een officiële bekendmaking meegedeeld. Wurging wordt uitgevoerd door 't steeds strakker aantrekken van een ijzeren kraag rond de nek van het slachtoffer tot een scherpe punt de nekwervel doorbreekt. De executies gebeurden in Barcelona en Tarra gona. Een lid van de gevangenisdirec tie, een priester, een rechter van in structie en twee getuigen woonden de terechtstelling bij. Pogingen die de verdedigers van Antich de afgelopen nacht in het werk hebben gesteld om alsnog gra tie voor Antich te krijgen hadden geen resultaat. Het was voor het eerst sedert meer dan tien jaar dat in Spanje een doodvonnis werd uitgevoerd. Op 17 augustus 1963 werden twee anar chisten. Joaquin Delgado en Pran- cisco Granados, door wurging te rechtgesteld. Op 20 april van dit Jaar maakte een vuurpeloton een eind aan het leven van de communisti sche leider Julian Grimau. Sinds dien heeft generaal Franco steeds gratie verleend aan mensen die door een krijgsraad ter dood waren ver oordeeld. In Barcelona verzamelden zich verscheidene honderden demon stranten. Volgens de politie ver spreidden zij zich zonder ordever storing. Niemand werd gearresteerd. De Spaanse politie had al in verband met mogelijke reacties maatregelen genomen. De kranten in Madrid gin gen gisteren uitgebreid op de execu ties in en maakten melding van de protesten in *-t buitenland, maar ga ven geen commentaar. In Parijs gooiden vier mannen Molotov-cocktails naar binnen bij Spaanse bankfilialen. Verscheidene duizenden mensen demonstreerden in de buurt van de Spaanse ambas sade onder het uitroepen van "Fran co moordenaar. Franco fascist". In Luxemburg drongen vier Spaanse arbeiders het consultaat van hun land binnen en ranselden medewerkers af. In Toulouse hielden ongeveer 50 Jongelui de uit Parijs komende snel trein naar Barcelona op en schil derden met witte verf leuzen op de trein, zoals "Wraak voor Puig" en "Puig vermoord". In Rome gooiden demonstranten een benzinebom naar de Spaanse ambassade en er werden vier scho ten op het gebouw gelost. In Brussel was een Spaans reisbureu het doel wit van benzinebommen. Verdere protesten werden gemeld uit Genua, Milaan, Luik en andere steden. Op de internationale tentoonstelling voor toerisme in West-Berlijn be schilderden acht mannen de Spaan se stand met hakenkruisen en de woorden "Franco moordenaar". Voor het Spaanse consulaat-gene raal in West-Berlijn zongen 300 mensen de internationale. Het partijbestuur en de fractie van de Partij van de Arbeid hebben met verontwaardiging en afschuw kennis genomen van de executies in Span je. Zij stellen wederom met verbit tering vast dat onder het huidige re gime geen rechtvaardige en humani taire rechtpleging mogelijk is. „Met verontwaardiging en afschuw hebben wij kennis genomen van de executies in uw land", zo hebben de kamerleden van Eisen (KVP) en De Vries (PvdA) in een brief aan de Spaanse ambassadeur verklaard. Zij vroegen op 4 februari op de ambas sade namens 1200 Jongeren om een rechtvaardig proces tegen Puig An tich. „Het blijkt dat het regime in uw land bij voortduring doof en blind is voor algemeen erkende eisen van goede justitie en menselijkheid". „Het partijbestuur van de PPR spreekt haar afschuw uit over de executies van de Spaanse anarchis ten Antich en Chez. Met deze bar baarse daden drukt het Spaanse re gime haar minachting uit voor al gemeen aanvaarde rechtsopvattingen en humanitaire waarden", aldus een zaterdagavond uitgegeven verklaring van de PPR. Verscheidene internationale organi saties, zoals de „Internationale Com missie van Juristen" en het „Inter nationale Verbond van Vrije Vak verenigingen" hebben kort na de veroordeling telegrammen aan het Spaanse staatshoofd gezonden waar in zij pleitten voor clementie. Het IVVV waarschuwde dat het doodvonnis over Puig Antich zou kunnen leiden tot verheviging van het geweld in Spanje. Het christelijke Wereldvakverbond richtte telegramman aan de secre taris-generaal van de VN., Waldheim, aan „Amnesty International" en de „Internationale Commissie van Ju risten", waarin het stelde dat „het le ven van deze Jonge Spanjaard moet worden gespaard, die evenals anderen uit wanhoop tot geweldpleging is overgegaan om zich te verzetten te gen het geweld en de onderdruk king van de zijde van een der lang- durigst-e en wreedste dictaturen uit de geschiedenis", tot coalitie verwerpen kan pr! Heath doorgaan met regeren t<| in het Lagerhuis zal worden vj 1 gen. Meer aannemelijk is echta"B Heath in dat geval zijn ontsla! I Indienen. Harold Wilson heeft iq 1 dels laten weten bereid te zijn minderheidsregering te vormeis Labour-leider heeft echter opiCH uitdrukkelijk verklaard dat Idai partij met niemand een coalitie} 31 zal gaan. MADRID De Spaanse reg ik heeft bekend gemaakt dat a en vliegtuig ter beschikking heeft gi i aan de bisschop van Bilbao, die sa dagen geleden onder huisarrest geplaatst. Het vliegtuig naar Rome brengen. Volgens bekendmaking, uitgegeven dooie' ministerie van Voorlichting, wi. de bisschop dit aanbod te aan den. Bisschop Antonio Anovero6 l in conflict met de Spaanse au teiten toen hij in een heri10 schrijven aan de parochies ir bisdom opriep tot meer vrijhei lJ zeggenschap voor de Basken. dergelijk document betekent nai® mening van de apenbare aamk» een zeer ernstige aanval oj Q, Spaanse natonale eenheid"!- het regeringscommuniqué. geren de bisschop en de vicaris-! raai pater José Angel Ubieta, a] eveneens onder huisarrest staat, e Rome te vertreken en hebbe lt gezegd alleen te zullen ver: zij daartoe gedwongen worden het Vaticaan daartoe opdrachtj Gisteren raakte de politie slaags met 1.000 demonstra hun sympathie met de bisschop den uiten. Gromiko bij Sadat President C dat van Egypte heeft zaterdag ni s onderhoud van vier uren met Sowjetrussische minister van Biu landse Zaken Gromiko verklaar! Egypte en de Sowjet-Unie „het ledig eens zijn". Gromiko zal p» leider Brezjnew een uitnodigim if een bezoek aan Egypte overbrei c f

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4