MOEILIJKE EN GEVOELIGE ZAAK Tandarts en sprookjes hERVOER GEHANDICAPTE KINDEREN: _)disch restaurant Doea Koentji Baroe uRegEeSTRAAT 51 LEIDEN Wonderlijk vulmiddel voor vakiiiaii en gezin PORION rfAABf -(DAG 4 MAART 1974 advertentie rerheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening genover Stadsgehoorzaal) DE HOUTWARENHOEK HOOFDSTRAAT 9, LEIDERDORP TELEFOON 32068 LEIDEN Wethouder Lijten was vanochtend vroeg aanwezig in het Slachthuis om kennis te maken met de heer Philip uit Rotterdam, die in het kader van het rendabel maken van het slacht huis een contract met de gemeente heeft afgesloten. Philip komt met de exportslachtingen naar Leiden. Om dat optimaal te laten verlopen komt er een nieuwe slachtlijn. Voorlopig wordt nog met de oude slachtlijn gewerkt, maar ovqr een maand of twee hoopt men de volledig geautomatiseerde slachtlijn in ontvangst te nemen. (Foto Jan Holvast) pEN Dagelijks worden in Leiden zo'n 169 moeilijk lichamelijk of geestelijk gehandicapte kinderen of busje van huis naar school en terug vervoerd. niet om een of andere reden nauw bij betrokken weinig of niets van de problemen, de knelpunten et geringe gevoeligheden die zich hierbij voordoen, wordt omgeven door een betrekkelijke stilte, ordt alleen doorbroken en dan niet zo zuinig ook zich een incident voordoet. Er zijn kinderen van beneden de tien die met gemak met z'n tweeën op één zitplaats kunnen. Die houden bij wijze van spreken nog ruimte over. Maar er zijn er ook, die zo fors van gestalte zijn dat ze een hele zit plaats nodig hebben". De gemeente Leiden, die dit ver voer voor zijn rekening neemt, ziet ook de problemen wel, maar bekijkt de zaken toch met wat milder oog. De ambtenaren J. Smit en J. H. Th. v. Beest zeggen er dit over: "Je kunt bij regelingen als deze nooit exacte getallen geven. Het is niet met een latje na te meten. De wet gaat uit van gemiddelden. Wij zijn ook van mening dat de taxibedrijven bij het vervoer van de kinderen heel goed weten wat zij doen en niet zozeer letten op de leeftijd van de kinderen, als wel op de plaats die ze stuk voor stuk innemen. De Indruk bestaat vaak dat zo'n busje erg vol is. De kinderen stoeien nogal eens bijv. om in de zg. katte bak te komen, de ruim te achterin de busjes. Als je van bui- ten tegen al dat gewoel aankijkt dan ben Je gauw geneigd te denken: nou, werd op enkele opval- nou> daar zitten er nogal wat in. toestanden en merkwaardige Maar dan valt 't in werkelijkheid wel j mee. We hebben het aan de verkeers politie voorgelegd. Die mensen zijn bepaald niet gemakkelijk op dit punt. Als er iets niet deugt dan hoor Je het wel. Ze hebben gezegd: met het boekje in de hand valt er niets op aan te merken. Onze conclusie is dat het incidenteel best eens zal voorkomen dat een busje te vol is, maar wij zijn er van overtuigd dat het niet stelselmatig gebeurt". een week geleden was er an zo'n stukje beroering. Op pagina paradeerde een bericht jonge Leidse kinderen, die vervoer naar school uit een gevallen. Dat was ge- zij zelf de achterdeur van hadden geopend (dat portier van de wet niet wor- om sinaasap- buiten te gooien. Het twee moeilijk opvoedba- eluk, dat in de Tweede Ka- vermeld met het oogmerk in de wet „autovervoer per- aan te brengen, liep tamelijk Maar de zaak wekte nogal omdat de buitenwacht Paauw r op het gebied geestelijk en licha- gehandicapte of moeilijk op- kinderen bestaan. Het is het schijnwerperlicht daar over te laten schijnen, wel de moeilijkst tot op- )i7if* *e brengen kwestie is: hoe- deze kinderen mogen er nu in zo'n busje worden ver- Ir. Van der Ree, voorzitter oudervereniging van de My- zegt daarover: „Dat is één punten die steeds weer op onderwerp van bespre- De ouders krijgen nog- Tijdstip E enander punt, aldus ir. Van der Ree, waarover op ouderavonden nog wel eens een woordje valt, is het te de indruk dat de busjes te vroege of te late tijdstip dat kinde- 1--- ten 's ochtends worden opgehaald. De gemeente zegt, bij monde van de heren Smit en Van Beest, dat via de schoolhoofden daarover ook bij haar wel eens klachten binnenkomen, "en De bepalingen geven aan het vervoer kinderen beneden Jaar niet behoeven te wórden er van kinderen tussen 4 Jaar twee op één zitplaats dat bij de categorie 10ook over de gehaastheid er in totaal 12 in mogen. Als Je als vervoerder alles wat" hebt, dan is het niet te bepalen hoeveel kin- precies in mogen, der Ree noemt die indeling kinderen volgens leeftijd Waar het omgaat, zo zegt niet de leeftijd, maar de han- van het kind. De heer M. J. van het gelijknamige ta- dat in Leiden al meer dan dagelijks met busjes e gehandicapte kinderen ook kritiek: „De bestaan - klopt niet. mige chauffeurs". Ook hier geldt dat het probleem niet eenvoudig is op te lossen. Smit: "Zo'n busje moet vaak 's ochtends twee keer een rit maken om kinderen op te halen. Dat kan bete kenen dat de kinderen die het eerst worden vervoerd een half uur voor het begin van de lessen al bij school aankomen. Te vroeg? Daarover valt te twisten, maar Je kunt in de situa tie waarmee we te maken hebben ta- onmogelijk alle kinderen precies bij 'er- het luiden van de bel afleveren. Dat moeten we wel voor ogen houden". Maar goed, als dan eenmaal een daar worden overigens gehandicap ten per taxi aangevoerd. Dat ge beurt allemaal tot volle tevredenheid van directeur W. F. Tierolf. ("De taxi-chauffeurs zijn zeer behulp zaam"). Maar het overgrote deel van de mensen van de Sociale Werk plaats komt met het openbaar ver voer naar het werk. De heer Tierolf is daar een groot voorstander van. "Als ouders voor de eerste keer met een verstandelijk gehandicapt kind hier komen dan zeg ik: nu wordt het tijd dat hij leert met het openbaar vervoer te reizen. Nou, dan zijn de rapen gaar, hoor. Sommige ouders schrikken daar geweldig van. Ze zeggen meteen: dat kan niet. want hij loopt in honderd sloten tegelijk. De praktijk heeft ons geleerd dat dat niet zo is. Het is heel goed als zo'n jongen via de bus leert aan het maatschappelijk leven deel te nemen. De wereld gaat een beetje voor hem open. En andere mensen leren om te gaan met een gehandicapte. Dat heeft te maken met een stukje inte gratie. Dat streven is ons tot op he den goed bevallen". En wat gebeurt er als ouders zo'n stap met een kind niet aandurven? Tierolf: "Dan zeg gen we: brengt u uw kind de eerste maand op onze kosten met de bus naar het werk. Kijk hoe hij reageert. Desnoods doet u dat nog een maand. Het enige dat Tierolf dringend ge wenst acht is een stoplicht en een ze brapad bij de bushalte Zijlsingel/ verlengde Trompstraat, opdat zijn werknemers goed en veilig kunnen oversteken. „We twijfelen er niet aan of de gemeente zal daarvan het belang en de noodzaak inzien". LEIDEN Mardet van j Gennip (sport), Irene de Jong I (allround), Joost Italianer 9 (kunst en literatuur)Arie Teeuws (sociale vakken)Dick- jan Nieuwenhuizen (allround), V Otto Nijhuis (sport), Willem- Jan Atsma exacte vakken), Katie Willems (sociale vak- i. ken), Yolande de Lusenet (kunst en literatuur), Karen Wassink (exacte vakken). En Fruin natuurlijk. Tien leerlin gen van het Stedelijk Gymna 25 sium en hun mascotte zullen 23 vanavond op de NCRV-televisie >5 te zien zijn in de kivis "Twee kamp" voor middelbare scho- 0 lieren. Begin februari zijn de opnames al gemaakt (de uit slag is dus bekend) maar van avond kan het volk er pas ken nis van nemen. Morgen en overmorgen gaat de hele club, inclusief dertig supporters en twee coaches, de dames Obbema en Van Schilf- gaarde, weer naar Hilversum om dan te strijden tegen ploe gen uit Roermond, Doetinchem en Amsterdam. Uitbundig jubelend zit het stel op de trappen van de school te grijnzen naar Jan Holvast, die de foto maakte. Het lijkt allemaal Leiden ivat er vanavond te zien zal zijn. Om tien voor half negen, op Nederland I bij de NCRV kan men het programma "Muziek in uw straatje" zien. Het Le germuseum in Leiden gaf op royale wijze zijn medewerking, voor het decor wel te verstaan. Maar ook het 400-jarig ontzet van de Sleutelstad komt aan de orde. De heer Ruyter de Wildt, voorziter van de 3 okto ber vereniging, zal tussen de muziek van Peter and his Rockets bijzonderheden vertel len over de naderende festivi teiten. Hij wordt door Gerard van den Berg geïnterviewd. Verdere medewerking aan het programma verlenen o.a. Sati- dra en Andres, het Ettens MannenkoorArne Jansen en Frits Rademachers. Tandarts M. G. Wieringa zegt in dit dagblad van 28 februari een paar nuttige dingen (minder snoepen, be- PROFESSIONEEL... MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfliciënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN. VOEGEN. UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION. de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 tere mondhygiëne), maar heeft als sprookjesverteller toch geen succes. Sprookje nr. 1: Er is geen tekort aan tandartsen. De ziekenfondsen, de wethouder van gezondheidszorg en de hele Leidse bevolking weten al lang beter. Ook in het onderschrift bij de gerucht makende foto voor de prak tijk van tandarts Steinz aan de Ho ge Rijndijk zet de redactie terecht: „Een tekenend beeld van het tekort aan tandartsen in het algemeen en in Leiden in het bijzonder". Sprookje nr. 2: Verhoog nu het ge halte van het fluoride in het lei dingwater (de stof fluoride zit er nor maal toch al in). Welnu, dat doet men in Rotterdam nu bijna acht jaar en toch luidde het gemeentebe stuur van de Maasstad enkele maan den geleden de noodklok om twee maal zoveel tandartsen. Dat zegt toch wel wat over het effect van de fluoridering van drinkwater op de bitten. Overigens is het fluoride, dat van nature in het drinkwater aanwezig is calcium-fluoride. Bij de proef Tiel- Culemborg werd in 1953 natrium- fluoride toegepast, maar direct na het einde van de proefperiode werd overgeschakeld op natrium-silico- fluoride- product van de Albatros Superfosfaatfabrieken, terwijl tot voor kort in Amsterdam kiezelfluor- waterstofzuur werd gebruikt. In de ministeriële „goedkeuring" aan Am sterdam kan men lezen, dat dit spul Opnemen van brieven Id deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens Is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te velgeren daD wel iD te korten niet meer dan 1 mg. fosfurzuur (H3 P04) mag bevatten, niet meer dan 100 mg. arsenicum en niet meer dan 1 mg. lood, alles per liter water. Dit nu is geen sprookje en dit spul willen tandartsen als de heer Wierin ga ons te drinken geven. N- A. VAN DEN TOORN, Fagelstraat 42, Leiden. 3e Ik ben geen contact persoon van deze actie. W. A. WENDEL Leuvenstraat 48 Leiden. Ik heb dit niet geschreven tijdstip is vastgesteld waarop een kind wordt opgehaald dan wil het wel voorkomen dat de chauffeur van 't busje (te) laat voorrijdt: Smit: De moeilijkheid is dat wanneer een chauffeur bij het eerste kind dat hij ophaald vijf minuten te laat is of vijf minuten moet wach ten, hij het bij elk volgend kind ook is. Gebeurt dat een paar keer, dan gaan sommige ouderser vanuitdat het kind voortaan later wordt opge haald, met alle gevolgen van dien". Schutte, die samen met Kerkhof het vervoer van de gehandicapte kinderen in Leiden in handen heeft, acht het precies rijden op de klok vrijwel een onmogelijkheid. Hij wijst op de verkeersdrukte, „die niet voor je opzij gaat". Maar hij heeft ook kritiek op de ouders. Althans op een aantal van hen. „Het gebeurt dat een chauffeur lang moet wachten, eenvoudig omdat de ouders het kind nog niet hebben aangekleed. Soms moeten we het kind zelf de Jas nog aan doen. Ach, ik wil niet overdrij ven, het geldt natuurlijk niet voor iedereen. Maar het gebeurt en het kost tijd". Schutte draagt nog enkele krasse voorbeelden aan over „oponthoud". Op zijn verzoek worden ze niet in dit artikel opgenomen. Ze geven voe ding aan het vermoeden dat een aan tal ouders op dit gebied ook niet al tijd een toonbeeld van punctualiteit is. Categoraal Gezien de moeilijkheden en de wrevel die uit het voorgaande opdui ken (al moet men zich daar nu ook weer geen overdreven voorstelling van maken) is het niet verwonder lijk dat er in sommige kringen aan categoraal vervoer wordt gedacht. Met name bij de Mytylschool is dat 't geval. Daarbij dient men wel te be denken dat het hier behalve om ge mak en doelmatigheid óók gaat om gevoeligheden dit niet met de elle- stok te meten zijn. Wie het over het gehandicapte kind heeft, praat over een wereld met zeer grote schakeringen. Er zijn lichame lijke en geestelijke handicaps en die laatste categorie kent weer een grote verscheidenheid aan groeperin gen die ver uiteen liggen. Zodra mengvormen optreden, zoals bij het vervoer per busje, ontstaat een zeker spanningsveld. Vooral bij de ouders. Eén imbeciel in een busje met kin deren die een geringe handicap heb ben, maakt het busje in de volks mond toch tot „imbecielenbusje". Gemeente-ambtenaar Smit: „Het is een uiterst gevoelig terrein, dat zijn we ons bewust. We hebben daar be grip voor. Er wordt in zekere mate rekening mee gehouden. Bepaalde categorieën worden zoveel mogelijk apart vervoerd. Maar het kan niet altijd". Het categorale vervoer, aldus Smit, betekent in de praktijk: elke school zijn eigen busje. „De gemeente zou dan zo'n busje of 15 moeten aan schaffen én bemannen. En dat voor bij elkaar ongeveer drie uur vervoer per dag. De kosten daarvan zouden een half mijoen per Jaar bedragen, tegen 100.000 gulden met de huidige regeling. Nu beseffen we heel goed dat Je niet alles in geld moet uitdrukken. Maar Ja, we dienen toch een beetje het huisje bij het schuurtje te hou den. Er is nog wel geopperd om die busjes dan ook in te schakelen bij het vervoer voor schoolzwemmen, maar we weten dat dat niet haal baar is". Niet nodig Men zou het categorale vervoer kunnen opdragen aan de taxibedrij ven. Daar stuit je ook op problemen. Schutte: "Je zou meer auto's nodig hebben. Dat is nog wel te doen. De moeilijkheid is alleen: waar haal je het personeel vandaan. Je zult moe ten werken met part-timers. Dat doen we trouwens nu al. Die mensen liggen niet voor het oprapen. Maar ik zie helemaal de noodzaak niet van het categorale vervoer. Voor kinderen met bepaalde handicaps moeten zekere voorzieningen worden getroffen. Maar dat doen we nu ook. Voor een groot aantal kinderen is dat helemaal niet nodig. Die kun nen zonder bezwaar gezamenlijk worden vervoerd. Categoraal vervoer betekent dan alleen een nodeloze stijging van de kosten". Tevreden Zo'n eigen busje heeft wel de So ciale Werkplaats in De Waard. Ook Terug naar het begin van dit arti kel: het ongelukje met de twee kin deren die door het openen van het achterportier uit een busje vielen. De wet staat vergrendeling van die deur ook niet toe. Er kan immers brand of een andere calamiteit plaatsgrijpen en dan moet men niet gehinderd worden door grendels. Rijdt een chauffeur dan niet met 't zweet in de handen bij de gedachte, dat het nogmaals kan gebeuren? Schutte: "Het is voor het eerst in twaalf jaar dat ik bij dit vervoer zo- iets meemaak. Er is in die tijd nog éen ongeval geweest, maar dat had hier niets mee te maken. Ik mag dus best zeggen dat de mensen van ons bedrijf safe rijden. Het is een in cident, meer niet". Een gesprek met een bedrijf buiten Leiden dat ook gehandicapte kinde ren vervoert, levert deze saillante in formatie op: "Wij vergréndelen de achterdeur. We trekken ons niets van de wet aan, want die is in dit op zicht levensgevaarlijk". Schutte vindt dat de wet op dit punt snel gewijzigd moet worden. "De rijksdienst wegverkeer zou eens wat meer met onze wensen en ver langens rekening moeten houden. Wat mij betreft worden alle portie ren zodanig vergrendeld dat niemand ze van binnenuit open kan doen, met uitzondering natuurlijk van 't chauf feursportier".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3