Dosis pech voor De Danaïden7 -8 Merckx regelt he koersverloop; Jos Bruyere wint BS erg veel pech Pech voor Sanders: toch prijs van duizend gulden Luto micro-korfbalkampioen Wielerprofs ook door Rijn- en Veenstreek In Omloop van het Volk Reggie Royals van BS Leiden in duel met Richardson van Transol. Dinkins (19), Heuts (11), Welch (12) en Wallaart (7) zijn de toeschouwers. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Luto is er pas na verlenging in geslaagd ten koste van AKV micro-korfbalkam pioen van Nederland te worden. De Amsterdammers, die steeds een ruime voorsprong hadden (kort na rust werd het zelfs 5—1) moesten in de slotfase van de finale een 84 voorsprong volledig prijsgeven en toonden zich eerst in de extra speeltijd de sterksten: 109. Afgezien van dit zaterdag door 4500 toeschouwers in het Rotterdamse Ahoy-sportpaleis bijgewoonde duel was het op de korfbalvelden erg rustig. Van de Leidse topteams kwam Alleen De Danaï den in actie. Het verloor een inhaalwedstrijd in de veldcompetitie van Die Haghe met 87. Die HagheDe Daniden 87 (5 2) De Danaïden heeft de tweede helft van de veldcompetitie niet suc cesvol ingezet. In een partij korfbal, die gerust als "matig" aangeduid kan worden, behaalde Die Haghe overigens fortuinlijk twee kostbare winstpunten. 0, 2—1 l ging de rust in met 4 sprong op hekkesluiter Ondo tot drie 2. Toen het na de hervatting zelfs 5—2 werd ging het er somber voor Tempo uitzien. Een doelpunt van Ank Kindt inspi reerde de ploeg echter dermate, dat de resterende speeltijd een overwicht punten. Overigens was het een tige wedstrijd, waarbij beide teams nogal moesten wennen aan de over gang van de zaal naar het (uitgere kend zaterdag) minder behaaglijke veld. Bovendien bleek het terrein Tempo te zien gaf. Tempo wist moeilijk bespeelbaar. Fluks maakte Door Wim v. Vliet De Leidse nederlaag was vooral te wijten aan een dosis pech, want met name in het laatste kwartier had den een groot aantal schoten een beter lot verdiend. Juist in die perio de nam Die Haghe en dat bleek uiteindelijk beslissend. Beslist leek de wedstrijd eigenlijk al veel eerder in het duel, toen beide partijen bereid waren veel energie ln de strijd te werpen. Die periode brak aan na de gelijkmaker van Hage naar Hulsman na het openingsdoel punt van Geard Nap. De Danaïden had toen moeite met het uitspelen van de bal vanuit de verdediging en daarvan profiteerde de thuisclub dankbaar. Onder andere door een aantal plaatsfouten kwam De Danaï den al halverwege op een 52 ach terstand te staan. De ommekeer kwam echter direct na de pauze. Na het derde doelpunt (gescoord door Nap) ging de Danaïden bouwen er dankzij de trefzekere Nico Kan bier goed van te profiteren door een waardevol gelijkspel uit het vuur te slepen. Nico Kanbier (3), Ank Kindt en Bob Vijfvinkel scoorden. Fluks—Fiks 3—4 (2—1) De grootste verrassing viel zaterdag middag in Noordwij k te beleven. Ti telkandidaat Fluks verspeelde op eigen terrein twee kostbare punten in de streekderby met Fiks. dat daardoor evenzo kostbare punten binnenhaalde. De Oegstgeestse ploeg vergrootte daardoor de voor- aanvankelijk zijn hogere positie vol ledig waar. 2—0 (rust 2—1) en 3—1 na 10 minuten in het tweede gedeel te Twee strafworpen van Fiks-aan voerder Jack v. Bertcum waren ech ter goed voor een spannend Slot, dat een verrassende ontknoping had. Prima uitverdedigen van Fiks, bracht Dick Jan Elzinga onver wachts vrij voor de korf: 34. Rob Schelvis, Jan v Drongelen en Anan- ne Gort scoorden voor Fluks; Jack v Berkum (2), Pietcr Heyboer en Dick Jan Elzinga deden dat voor Fiks. Ronde van Zuid-Holland op 16 maart LEIDEN De Ronde van Zuid- km lange wedstrijd ontsnapte Kars- Holland voor beroepsrenners zal op tens in gezelschap van de Fransen n£ altiTmit miS "ff!*16 maart do°!: een *rcot Talbourdet en Catieau uit een groep aantal plaatsen in de Leidse regio niet altijd met reglementaire midde- len beantwoord werd. Door Danaïden- aanvoerder Eric Filemon kon zo doende vanaf de strafworpstip waarna Casper v. Nierop zelfs een Leidse voorsprong tot stand bracht; 56. De Danaïden had op dat moment de beste papieren, voor al ook omdat het middenvak weer "ouderwets" op dreef was en soepel de bal van verdediging naar aanval "transporteerde". Een wat schle mielig tot stand gekomen strafworp "c®" maakte aan die periode van Leids verlaat Lelden dan overwicht echter een abrupt einde Bert v. Kregten benutte de kans met "beide handen", waarna de beslis sing alsnog in Haags voordeel zou uitvallen door o.a. de reeds geme moreerde dosis pech bij het afron den van de Leidse aanvallen. Via 8 6 bracht Eric Filemon de span ning nog wel terug, maar Die Haghe gaf de twee kostbare punten niet meer uit handen. Eric Filemon (3), Gerard Nap (2), Hans v.d. Leek en Casper v. Nierop scoorden. DERDE KLASSE Oranje NassauTempo 55 (4 2) Koploper Tempo verspeelde 'n punt in Vlaardingen aan Oranje Nassau, maar daar zullen de Alphe- naren niet ontevreden over zij a Oranje Nassau werd zoedoende op een punt afstand gehouden en dat is vlak na de inspannende microcom petitie geen slechte uitgangsstelling voor de rest van de competitie. Aan vankelijk had Tempo het erg moei lik zaterdag in Vlaardingen. Via 2— i twaalf man, die was ontstaan in Het rennersveld met o.m. de de moeilijke afdeling ploegen van Frisol (Fedor den Her- Bourgaille en Bargemon. Zijn mede- Vissers) zal om half elf uit Den Haag vertrekken en via Rijswijk, Voorburg, Leidschendam. Stompwijk en Zoeterwoude naar Lelden rijden. De route vanaf Zoeterwoude ziet er als volgt uit: Vrouwen wegro tonde Lammenschansweg- Kanaal- weg- Hoge Rijndijk. De karavaan i de Lei der dorpse brug en gaat dan langs Al bert's Corner naar Oud Ade, Ver volgens worden Rijpwetering, Roe- lofarendsveen. Oude Wetering. Lei- muiden, Nieuwveen, Nieuwkoop. Al phen en Waddinxveen „aangedaan", de renners via het Westland Den Haag zullen terugkeren. fase geen enkele kans. De uitslag luidt: 1. Gerben Karstens (Ned.), 152 km in 5 uur 27 min., 2. Talbourdet (Fr.) op 1 min. 45 sec., 3. Catieau (Fr.) op 5.25. RONDE VAN LIMBURG ST TRUIDEN De ronde van Limburg, die gisteren in St. Trui den en omgeving werd gehouden, heeft een levendige strijd te zien gegeven. Al spoedig na de start trok ken de Belgen De Cauwer. Bourguig- non, Georges Claes en Thomas er tussenuit en na de eerste omloop had den zij een voorsprong van 25 secon den. Zij bezweken tenslotte echter onder de druk van de achtervol gers. In de derde ronde ging onze NICE Gerben Karstens (32), rij- landgenoot Gerrie Knetemann al- leen op avontuur uit. En ZEGE KARSTENS dend voor het Franse merk Bic, heeft gisteren de laatste van de serie wed strijden in het voorseizoen aan de Cote d'Azur, die onder slechte weers omstandigheden werden gehouden (regen, wind en sneeuw), gewonnen. In de laatste kilometers van de 152 Voetbal Wolverhampton Wan derers heeft zaterdag in het Wem- bleystadion in Londen de finalewed strijd van het toernooi om de league cup tegen Manchester City met 21 gewonnen. De ruststand was 10 in het voordeel van de Wolves. scheen, niet zonder succes. Geduren de twee omlopen wist hij de Jagen de meute te ontlopen, doch zijn solo zou evenmin met de overwinning worden beloond. Bij het ingaan van de laatste omloop stak Leo Duyn- dam de lont in het kruitvat. Hem wachtte echter kort voor het einde hetzelfde lot als Knetemann en een massale eindsprint zou de beslissing moeten brengen. Frans Verbeeck. de nationale Belgische wegkampioen, was de snelste spurter. Tweede werd Roger de Vlaeminck. De beste Ne derlander was Ger Harings als zesde. (Door Ad van den Kommer) LEIDEIN Driekwart van de wedstrijd kon BS Leiden koplo per Transol goed volgen. De stand was toen: 60-72. twaalf punten verschil, precies even veel als bij de rust, die aange vangen werd met 40-52. In die tiende minuut fcreeg BS echter een paar uitvallers te noteren. Eerst moest Bob Heuts, die weer speelde als in het begin van de competitie, even afhaken met een echte enkelblessure. Hij bleef één minuut aan de kant, maar toen gaf de voet van Reg gie Royals er de brui aan; der halve het einde van de wedstrijd voor Royals. En nog geen mi nuut later moest Wim Petrid het veld uit toen hij na zijn vierde P een te fel protest liet horen wat hem een technische fout opleverde. Transol maakte van deze tegenslag direct ge bruik en binnen een mum van tijd was er een gat geslagen ven 22 punten: 66-88. Een duidelijk, verdiende en verwachte nederlaag voor BS (weliswaar de eerste van BS te gen Transol dit seizoen in de 5- Meihai), want Butch Weoster kon na zijn meniscus-opetrabie natuurlijk nog niet meedoen en Reggie Royals was er welis waar weer wel bij, maar nog niet helemaal hersteld. Deson danks speelde hij met Bob Heuts bij BS een hoofdrol. Het wordt zo langzamerhand pijnlijk dui delijk dat de Nederlandse in breng bij de Leidse ploeg veel te klein is. Van de 79 punten die BS zaterdagavond scoorde, na men Royals en Heuts er samen 52 voor hun rekening, en de an dere spelers 27 van wie Peter Kop die naarmate het seizoen vordert steeds beter gaat spelen met tien punten nog het best de Amerikanen kon volgen. Het lijkt op het zoeken naar een verklaring voor de nederlaag, maar als Butch Webster er wel bij had kunnen zijn en zijn ge middelde had kunnen scoren van 23 punten, dan had Transol het heel wat moeilijker gehad. Leuk Al met al heeft het grote aan tal supporters weer een erg leu ke wedstrijd gezien. Als er niet gespeeld werd <o.a. tijdens de time-outs) zorgden de Leidse cheergirls in hun eerste optre den voor het publiek voor een zeer aanvaardbaar kijk- en luis terprogramma. BS ging weer furieus uit de startblokken en nam brutaalweg een voorsprong die maximaal was bij 22-16. Na zijn afwezig heid had vooral Royals duide lijk weer bijzonder veel zin. Hij scoorde weer met zijn bekende vlakke schot en ook onder het bord liet hij goede dingen zien. Toch had de voorsrpong nog groter kunnen zijn als dezelfde Royals de bal niet na een mak kelijk uitziende pass uit zijn handen had laten glippen. Na een time out van Transol waarin coach Jan Bruin zijn pupillen weer even overtuigde dat het allemaal niet zo gemak kelijk zou gaan was het met BS gebeurd. Veel geconcentreerder spelend kwamen de Rotterdam mers eerst langszij om dan lang zaam maar zeker weg te lopen, culminerend in de twaalf pun ten voorsprong bij de rust: 40- 52, met Richardson en Loorhach voor Transol in de hoofdrollen. Balverlies Hoewel BS al 't mogelijke bleef proberen in de tweede helft kon het niet meer dichterbij komen, hoewel de kansen wel aan wezig waren, want beide ploegen hadden vrij veel balverlies. In die tweede helft ging echter Dinkins. die in de eerste helft niet zo uit de verf was geko men, echt spelen. Hij paart een enorme inzet aan schitterende passes en nuttige punten, een combinatie die hem tot de beste speler in Nederland maakt. Daartegenover staat dat hij wel veel te veel door de scheidsrech ters lijkt te worden beschermd! Zo ook gisteravond: men zag niet dat Dinkins buiten het veld de bal speelde, terwijl een schot- blok van Chris Verhoekx, waar niets op aan te merken was, werd afgefloten. Ook een duide lijke terugspeelbal van Transol op eigen helft, die niet werd afgefloten viel onder de noe mer scheidsrechterlijke blun ders. De wedstrijd bleef nog steeds het aanzien ten volle waard: zonder dat nu direct van een echt toptreffen kon worden gesproken. Toen het eenmaal 66 -88 was kon Transol rustig de strijd uitspelen en wat gaat wisselen. In de zeventiende mi nuut was er nog een onaange naam incident toen Wim Weem- hoff na een zeer geslaagd schot- blok zich "te pletter" liep op de basketstellage en hij krimpend van pijn met waarschijnlijk een ernstige knieblessure het veld moest worden afgedragen. Rest nog te vermelden dat Transol de honderd niet haalde, wat ook nog een aanwijzing is voor de zeer aanvaardbare prestatie van BS Leiden: eindstand 77-99. ZWIJNAARDE Walter Gode- froot zei het kort - en nors: „Het was te koud en Merckx was te sterk". Dat zinnetje moest het antwoord zijn op de teleurstelling, die alom heerste rond de eind streep van de Omloop van Het Volk. Zeker, men was content met een "verrassingswinnaar", want zoiets misstaat nooit in een ope- ningsklassieker - en Jos Bruyère mocht zo langzamerhand ook wel eens doorbreken, dan wel uit de schaduw van Eddy Merckx treden. Maar toch: teleurstelling. Omdat de Omloop zoveel goeds was voorspeld, zoveel spannende duels zou brengen. Nimmer, zo beweerde men in Vlaanderenland, waren zoveel cou reurs al zo vroeg in vorm geweest en nog nooit, zo meldde Patrick Sercu - zelf ook al een kanshebber - was er in de eerste koersen van het Jaar zo hard geknokt. „Vroe ger", zei Patrick, „waren de Spaan se en Italiaanse wedstrijden, en de ritten aan de Rivièra echte voorbe- reidingskoersen. Bij wijze van spre ken met de spatbordjes nog op de fiets. Maar tegenwoordig... Iedereen Door Fred Racké komt in volle vorm aan de start. Met een paar duizend trainingskilo meters in de benen". En dus mocht er in de eerste Belgische klassieker op bitse gevechten worden gerekend. Er was trouwens méér. Het eerste echte duel Merckx-Maertens na „Barcelona '73". Een voortzetting van de sprintgevechten in Sardinië tussen Rik van Linden en Sercu. De komst van Guimard, het debuut van Posts Raleigh-ploeg, het eerste optreden van Fedor den Hertog bij de profs, het "signalement" van Ro ger de Vlaeminck, die in Sassari- Cagliari had bewezen, dat zijn (min of meer mislukte) cross-escapade het „wegwerk" allerminst had ge schaad. En ga zo maar door. De Omloop zou een knaller van een koers worden en bovenal zou men voor het eerst van een massale an- ti-Merckx-actie kunnen genieten. Onder leiding bijvoorbeeld van Ro ger Swerts. nu „wegkapitein" bij de IJsboerke-ploeg van de slimme Rik van Looy. Schifting Het kwam er allemaal niet van. En Godefroot - ook hij was in de prognoses genoemd - vertelde pre cies waarom het niet gebeurde. Ga maar na: de helft van de coureurs was naar startpunt Gent gereisd met het gevoel van de warme zui delijke zon nog in de botten. Nu was de sneeuw weliswaar van de Vlaamse wegen verdwenen, maar de kille wind was er wél; de Vlaamse lente was nog érg pril. En dan was er wel degelijk de overheersing van Merckx. Het peloton holde weliswaar pittig weg, maar toch weer niet zo wanor delijk, dat de diverse kopmannen er prima het oog in konden houden. Het zou, zo voelde men aan de kop van het peloton, wel weer zo gaan als altijd: een eerste schifting na zo'n 120 kilometer op de Varent- berg, dan - twintig kilometer verder Drie Franse ploegen trokken zich terug voor de Omloop: Gan-Mercier (Zoetemelk, Bal), Lejeune en Peu geot. De Fransen zijn niet akkoord met het feit, dat Flandria met Gui mard als kopman nog een tweede fabrieksploeg laat rondrijden. Maer- tens leidt de andere formatie. De UCI heeft evenwel zijn goedkeuring aan de Franse Flandriaploeg ge hecht. Jos Bruyère heft de hand in triomf als hij als eerste over de finish gaat. Vfjf Nederlanders ontbraken in de Robot-ploeg van Ton Vissers. Zij hebben nog geen licentie. Kelleners: „die kost 670 gulden en die vroegen we niet aan voor we een contract konden tekenen. Nu konden we niet op tijd worden gekeurd". Vissers: „ik heb ze hier in Gent besteld om te tekenen. Nu ze niet kwamen worden ze waarschijnlijk ontslagen". - op de Muur van Geraardsbergen de aanval van de Grote Mannen en daarna moest het in de resterende vijftig kilometer een bikkelharde fi nale kunnen worden. Zo ging het ook. Alleen... van die finale kwam niets terecht. Want nadat Frans Verbeeck en Eddy Merckx de Muur met 20 se conden voorsprong hadden bedwon gen voerde Freddy Maertens met veel élan een tegenactie uit en lie pen 28 man samen. Eén renner had die gang van zaken kunnen door breken, en dat was Roger de Vlae minck. Maar die kon pas pal voor Geraardsbergen na een lekke band en een schitterende Jacht weer aan sluiten en op de helling stuurde hij ook nog eens bij een afleiding voor de volgwagens de verkeerde kant uit. Sercu: „komt Roger fris aan de voet van de Muur, dan loopt het allemaal heel anders. Zelfs als hij zich niet even had verstuurd, dan nog krijg je pal na de berg een heel ander strijdverloop". Maar dat mocht niet zo zijn en toen „de 28" eenmaal waren gegroepeerd bleek Merckx de beschikking te hebben over maar liefst vijf assisstenten Bruyère, Mare Lievens, Jos Spruyt, Jos Huysmans en Roger Rosiers. Vier Nederlanders streden tei mee in de voorste gelederen: en Tabak van Raleigh Poppe van Frisol. Niet Den Hij„uitrijden was mijn ste doel. Ik heb nog veel te kilometers gemaakt". Op een ven moment moest Den Hertl sen. Vreemd voor hem? had er geen moeite mee. vandaag maar eens op m wiel, om zo te zeggen". Hoofd Natuurlijk, ook andere ploeg*^ ren sterk vertegenwoordigd. Linden wist zich tenminste <J| door Roger Swerts. Ludo vlL Linden en Willy Planckaert. Verbeeck had Walter Plancka de formidabel debuterende Malfait bij zich. Maertens 1 ieder geval op Ronny de Wil kenen en dat zo opgeteld mo| concurrentie" toch eigenllj I krachten voldoende kunnen len om de Moltenis en Merely doende dwars te zitten. Toen| bleek weer eens dat koerw kwestie van de benen is- Merckx bedacht, dat dusv^ dereen op zijn wiel had aan de Italiaanse Rivlra j^e Sardinië. En dat hij zich eerste Omloop, waarin de n „voldoende maar niet super nog maar beter niet kon af. En dat Ffuyère nog donder Italië uitstekend had gekoens t De latere winnaar: „een kilfc of 35 voor het einde was Huysn gedemarreerd. Hij werd terug en Eddy vroeg: voel Je Je Ik zei Ja en toen antwooi dan nu gaan. Ik sprong weghf maats hielden de zaak 6chi aj in bedwang". Hetgeen door tuigen werd bevestigd. Cees „Merckx koerste geweldig, de z ren trouwens ook. Maar hij vaak zelf de achtervolgers Achtervolgers, die nooit hetf\ strijdwapen konden vinden, „warom hielpen die anderenie Maertens, niet? Er was totaai organisatie". Anderen sch „hij moet toch weten, dat demarrages nergens komt. dan iedere keer stilvalt en dan geen tempo gereden kaij\ den. En wie demarreerde Swerts". Waarmee het voni de kopgroep was bezegeld. 11 stormde - ondanks aanrijding door een volgauto ruim een minuut voorspro e Merkx brak voor zijn trouwe c tent voortdurend het tempo i achtervolgers. „Wij speeldenfcl hij glimlachend na afloop, „vi de kaart-Bruyèrf voelde er weinig rappe sprinters naar de statf' rijden. Dan ben ik geklopt. 0 ploeg trouwens, want je lost*11 de laatste kilometers toch meer. Welaan, dan maar zod teni kan weer tevreden zijn". (UITSLAG) 1. Jos Bruyere (België) de 1 in 4.35.0. 2. Patrick Sercu (Belg 1.22. 3. Rik van Linden (België)e Frans Verbeeck (België) ly Planckaert (België) z.t., 6.fe Merckx (België) z.t., 7. Jos mans (België) z.t., 8. Freddy tens (België) z.t., 9. Walter kaert (België) z.t., 12. Tino (Ned) z.t., 13. Hetik Poppe (Ne 14. Rene Pijnen (Ned.) Priem (Ned) z.t., 29. Jan vaa; wijk (Ned) op 1.32. De uitslag van de amatoedr strijd was: 1. Hans Koot (Ned) de 131 meter in 3.17.0, 2. P. Schej i (België), 3. L. van de Broeckp gië), 4. Toine van den Bunder ii* AMSTERDAM Ada Bakker en Fred Hemmes, zijn de nieuwe ten niskampioenen op overdekte banen. Ada Bakker nam de titel over van Marijke Schaar in een rechtsstreeks finaleduel (63, 57, 75). Hemmes schakelde de kampioen Hordijk in de halve eindstrijd uit. In de laatste partij had hij handenvol werk met de onfortuinlijke Loek Sanders 6-2, 4-6. 7-5. De overwinning van Fred Hemmes op Jan Hordijk gistermorgen, be zorgde Sanders, die tegelijkertijd constanter speelde dan Fleury in de anderhalve eindstrijd, in ieder geval de prijs van duizend gulden in het winter-toernooiencircuit. Zelf kon Hemmes door de eindstrijd te win nen nog vierde in de rangschikking worden met een troostprijs van 250 gulden. Het geld, het ging toch waarlijk niet om sensationele bedra gen, kan niet van invloed zijn ge weest op de zeer teleurstellende fina le. Hemmes, die 's morgens zijn bes te spel had laten zien, tegen Jan Hordijk, kon die kwaliteit in de avonduren slechts bij vlagen tonen. Sanders was er niet van onder de indruk. De nlezier-tennisser Sanders begon beter dan de leraar Hemmes, maar Sanders' ritme stokte ling, nadat lijnrechter Bonda recht overigens een opsla) Sanders wegens voetfout had teld. De student in de economl volledig uit zijn spel. De bac) van Sanders werd totaal waai en de scherp retournerende H« scoorde zonder moeite. Hij haal een achterstand van 1-2 acht achter elkaar en pas toen, op 3- Hemmes in de tweede set vo» ders zichzelf terug. Hij wo de set met 6-4, maar vergokte d de, mede door wat ongelukkil bitrale beslissingen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14