uizer na ensatie oploper DE ZIJL/LGB OP DREEF Theo Koomen spreekt voor 'Club 101 Eervol verlies volleyteams Leidse schaakstrijd Moeiteloze zege op Neptunus Amersfoort8-5 ACV geen partij voor Noordwijk MAARbAG 4 MAART 1974 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT 3o, r stgeefl ibruggpEN Dankzij een sensationele overwinning op Bongers je kopman van de schaakclub Voorschoten, Huizer, al- e leiding genomen in de strijd om het Leids schaakkam- chap. Eerst wist hij de onduidelijke afgebroken partij uit rde ronde tegen titelverdediger Ad v. d. Berg in een om te zetten, waarna hij kon aantreden tegen Bongers, jen Joop Piket tot een remise was gekomen. iSSE 1—1. Zwt DCV ïen Dobbelaar 5SE A -1. overlj %»ot ïe\ ASC 3- rartiei -O. af,fl genoegen van zijn naas- leek Huizer echter in eer ie zijn Waterloo te gaan een geladen Bongers, die gecompliceerde positie- >1 enigszins zag zitten. In laag tempo traentten beide tositionele strikken uit te zet- wat Bongers duidelijk Deter De tijdnoodfase ging hij met een „gezonde" pluspion ilide stelling gemoedelijk in. Huizer duidelijk in ment. Hij demonstreerde een enkel taktisch trucje 2 vijandelijke toren op slu- bemachtigen, waarna Bon- Stand na vijf ronden: 1. A. W. Huizer 4% uit 5; 2—4 A. M. J. v. d. Berg, R. A. G. de Graaff en Th. Piket 4 uit 5; 5. J. Piket 3% uit 5. Huizer 4% uit 5; 2—4 A. J. v. d. Berg, R. A. G. de Graaff en Th. Piket 4 uit 5; 5. J. Piket uit 5. Uitslagen groep 2: R. v. d. Aard wegC. v. Oosterom J. v. d. Wijngaard—P. v. d. Aardweg 1—0; J v. OudshoornE. Eerland 10; P. Zwetsloot—A. D. v. Ingen Sche- nau 1—0; Th. P. v. d. Berg—G. J. Bannink 0—1; E. v. Dijk—A. Ra- vensbergen 10; A. GeyerJ. v. Beek 01; J. KampsR. den Ton- kelaar W. Koops—T. Rijns- burgers 0—1; B. Kwakenaat G. Merchant 01 regl. ACV. Doelman Reder is al ge- zal het in dit geval niet wor- van links Hans Westgeest, passeerd, maar een doelpunt den voor Noordwijk. Derde met rugnummer 8 Bröring. (Foto Jan Holvast) met Huizer nog op gelijke tASS ft laatstgenoemde; datzelfde overi iter ook voor een in goede ekende Theo Piket. Tegen v. hield de met wit spelende E A jiket zijn koning in het cen- ging zelf furieus ten aanval „gerocheerde" koning van genstander. Ofschoon deze vrij soepeitjes verliep bleken wel haken en ogen aan te )e witte koning stond name- alleen, open en bloot in het v. d. Berg natuurlijk tgenheid gaf voor de contra- Een plotselinge afruil bracht een remisestand op het bord. deed zijn uiterste best om m Defence-opstelling van Graaff vla eveneens een ko- ival, plat te walsen. Enkele verdedigingszetjes van de De Graaff deden de ogen- jk niet onaardige aanval van volledig ineenstorten, waar- Philidor-kopstuk Bakker rustiger weg volledig de kon boren. Ook in de ont- SikkerJoop Piket kwam ind|ilaire „Modern Defence" op Sikkel mocht na de misère irtij met Haasnoot (waarbij hem nog net een benauw- opleverde) niet klagen over uit de opening kwam. Toen teveel in zijn schulp m Joop Piket zich herstellen :1 met een kwaliteitswinst ver uitgekookt spelende Miere- pstreed 00 JorLS niet zijn tpens, te weten hét dispu- [orra gambiet. De Jong had itwoord op deze onverwachte kon in de late uurtjes op- tobbelaar had gedurende lan- in licht initiatief tegen Hou- een massale afruil bracht een remise-eindspel op het lv< aar bracht Barendse wat 111 stheorie bijtoch duurde het :er het eindspel voordat er een nerf ïg geforceerd kon worden. Op jeven moment was Barendse doemd om een pion en daar- partij te verliezen. Postma Jgen Berg aardig het hoofd hnnripn mMr nn Vipfr. mn- Door [acques de Graaff LEIDEN De Zijl/LGB heeft zaterdagavond voor eigen publiek weinig moeite gehad om het duel met staartploeg Neptunus Amersfoort in winst om te zetten. De Leidenaren liepen in het tweede speldeel uit uit van 22 tot 62 en daarmee was de strijd in feite al beslist. De eindstand van deze door arbiter Fred van Dorp goed geleide wedstrijd werd tenslotte 85. van formaat hebben, wisten met de hen door het zönesysteem geboden vrijheid totaal geen raad. De Zijl LGB kreeg de gelenheid snel uit de verdediging te komen en profiteerde daar goed van. Twee goals van Rob Schouten, die op bijna identieke wij ze tot stand kwamen, brachten De Zijl/LGB op afstand. Toen na een break Leo Onderwater met een boog- bal voor 52 zorgde, en Kees Brons veld vrij voor keeper Van Dort raak knalde was het wel gebeurd. De gas ten deden in deze periode nog even wat terug. Frits Smink bracht de tegengoal op zijn naam, toen Paul Belt voor een minuut op de kant zat (63). Rob Schouten werd in het derde kwart vervangen door Pim van der Bosch, en dat scheelde De Zijl/LGBe en stuk in de aanvalskracht. te meer daar Albert Spijker nog steeds niet van de partij was. De Leidena ren kwamen in dit part éénmaal tot scoren. Leo Onderwater schoot van af de tweemeter 73 in. Het slot- offensief van Neptunus Amersfoort leverde de rode lantaarndragers twee goals op: van Beckers en Be- Slechts in de eerste periode heeft Neptunus Amersfoort het De Zijl/ LGB moeilijk kunnen maken. Beide ploegen kregen in dit speldeel, dat het aanzien volop waard was, legio kansen, maar vaak stond het hout werk goals in de weg. Leo Onder water mocht de score voor de thuis ploeg openen, toen hij volledig vrij gelaten werd. De zeer gevaarlijke Loet Geutjes maakte al spoedig ge lijk. Door Frits Welling, die profi teerde van een numerieke meerder heid, kwamen de rood-witten wel op 21. maar weer was het Geutjes die gelijk maakte. In het tweede speldeel liet coach Hans van der Moolen zijn ploeg een zóneverdediging toepassen om mid- voor Geutjes beter te kunnen uit schakelen. Dat lukte uitstekend, want toen bleek pas hoe zwak Neptunus eigenlijk was. De Amersfoorters, die de laatste jaren een groot aantal top- spelers hebben zien vertrekken, en nu alleen in Geutjes nog een speler Neptunus-doelman Van Dort is kansloos op een hard schot van de niet op de foto zichtbare Rob Schouten die hiermee De Zijl/LGB een 32 voorsprong bezorgt. (Foto Jan Holvast) LEIDEN In de zaterdag competitie zorgde Pluvius er voor dat Quick Boys, Ter Lee- de en RCL niet in actie hoefden te komen. Het degradatieduel Noordwijk ACV vond daaren tegen wel doorgang. De rood- witten grepen die gelegenheid aan om de prolongatie van het eerste klasseschap bijna tot een feit te maken door een over tuigende 31 overwinning. De zege had nog groter kunnen zijn als de ploeg van trainer Eel- man vijf minuten na rust, na dat Rudi Bröring voor 30 had gezorgd, niet had overgescha keld op ongeïnspireerd en po ver voetbal. Voor rust werden de Drenten namelijk gedegradeerd tot leerlingen, die soms volledig werden weggetikt en bij vlagen in hun eigen defensie werden opgesloten. Verantwoordelijk daarvoor was vooral het sterke middenveld van Noordwijk met Vreugdenhil, Karstens en Bar- ten. Daarnaast verzuimde het wel erg lieve ACV resoluut uit te verdedigen. Uit de veelheid van kansen destilleerden Barten en Westgeest, beide uit hoek schoppen, de eerste twee tref fers. Nadat Bröring de score naar 30 had getild kreeg ACV alle gelegenheid om terug te komen. De ploeg uit Assen kwam echter niet verder dan het reddeü van de eer via Hoek stra. OEGSTGEEST Hoewel Oegstgeest tegen Naaldwijk een groot deel van de wedstrijd het initiatief heeft gehad moesten de Voscuylbewo- ners toch met 0—1 beide pun ten afstaan. Voor rust werden de Westlanders niet eenmaal ge vaarlijk. Wogen de teams in die fase van de strijd nog goed te gen elkaar op, de kansen waren voor Oegstgeest, dat echter ook deze keer geen af ronder in zijn gelederen had. Na rust kwam het gemis van een afmaker no? duidelijker naar voren en toen Oegstgeest heer en mees ter leek. Leek, want in de 65ste minuut nam Naaldwijk wèl de leiding. Bij een vrije trap, toe gekend na 'n handsbal van v. Duyvenbode. liep de Oegst- geest-verdediing goed uit. Scheidsrechter Kastelein liet echter doorspelen op het mo ment dat twee spelers buiten spel stonden, van welk „ca deautje" Naaldwijk dankbaar profiteerde. houden, maar op het it het een beetje begon te Let hij zich prompt mat zet- ndriksen lanceerde op de damevleugel een of- op de koningscleugel van Piet len ietwat onnauwkeurige ging en de aanwezige tijd- etekende het einde van Piket, rse scoorde een reglementai- op een van de drie teleurge- die zich teruggetrokken heb- dé Huizer het dan vermoedelijk ïten opnemen tegen acnter- Theo Piket en bovendien de twee meest gevaarlijke co RAG de Graaff en Ad elkaar treffen, roep 2 blijft de spanning er in: De koplopers R. v. d. en C. v. Oosterom deelden interessante „Modem De- waarin Oosterom de iets be- insen had. broederlijk het rwijl J. v. d. Wijngaard zich dit tweetal schaarde door te profiteren van een hlun- O. v. d. Aardweg. agen vijfde ronde: Groep 1 Huizer—E. Bongers 1—0; Th. M. J. v. d. Berg or ker R. R. de Graaff 01; LoonG. Haasnoot uitg.; D. -J. Piket 0—1; R. M. Miere- J. de Jong 10; L. Ko- Th. v. Halderen uitg R. tar B. Houweling J. lrL. Barendse 10; J. -C. C Berg 0—1; A. J. Hen- -P. J. Piket 1—0; A. W. rse—x.x. 1—0 regl. O Boksen De Nederlandse zwaargewicht Jan Lubbers heeft vrij dagavond in Madrid een overwin ning op punten behaald op de Spaanse kampioen Casimiro Marti nez. Lubbers heeft zijn tegenstander geen enkele kans gegeven. Hij bracht vrijwel alle ronden op zijn naam. Oefenwedstrijd jeugdselectie LEIDEN In het kader van het jeugdplan Nederland zal morgen avond een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de B-selecties van de afdelingen Leiden en Dordrecht. Do Leidse selectie, bestaande uit 15- en 16-jarigen, zal gecoached worden door Lugdunum trainer Leo Halkes. De wedstrijd zal gespeeld worden aan de Boshuizerkade op het terrein van LFC en beginnen om half acht. LEIDEN Een bericht van de „Club 101Een goed bericht, want de idee om via de „Club" het sport leven in de Leidse regio te injec teren, door (vooral financieel) be hulpzaam te zijn bij het organise ren van grote evenementen en zich daarbij tegelijkertijd op charitatief terrein te bewegen, blijkt te zijn aangeslagen. Waarnemend voorzitter Piet Era des mag dan ook tevreden melden, dat de toeloop van leden, die bereid zijn 250 gulden contributie per jaar te betalen het „werkkapitaal* „alleszins verheugend is". De „Club 101 op 5 april wordt zij defini tief opgericht gaat zich nu ook naar buiten manifesteren. Op vrij dag 15 maart a.s. wordt in de kan tine van de voetbalvereniging Lug dunum (Kikkerpolder) en introduc tie-avond belegd, waarop films van Europa Cup-finales (Ajax en Feye- noord), van de finale van het we reldkampioenschap voetbal in Mexi co en van grote schaats- en wielren- evenementen zullen worden vertoond. De films zullen van commentaar worden voorzien door de spreek- stalmeester van Tros-sport, Theo Koomen, die de belangstellenden (veel vrienden uit het zaken- en be drijfsleven, hoopt het voorlopig be- NIJMEGEN Massale start tijdens de Nederlandse veldloopkampioenschappen die gisteren in de bosrijke omgeving van Nijmegen wer den gehouden. Bij de heren legde politie-agent Egbert Nijstad uit Dioingelo (op de foto rechts vooraan) beslag op de titel, bij de dames bleek Anneke de Lange uit Den Haag inderdaad de sterkste. Leython AC en Gemini/Kangeroes op dreef tegen koplopers Theo Koomen stuur van „Club 101ook iets zal vertellen van wat zich bij de topsport „achter de schermen" afspeelt. Aanvang 8 uur. LEIDEN De dames van Ley thon/AC en de heren van Gemini/ Kangeroes hebben eervolle nederla gen geleden tegen respectievelijk In terland Zaan en Van Houten/VC. Leython AC heeft tegen het sterke Interland Zaan, dat zonder twijfel als onbedreigde nummer één in de tweede divisie B zal eindigen in de Vijf Meihal een zeer goede wedstrijd gespeeld. Zo goed dat de gasten, die naar onze mening een aanwinst zul len worden voor de eerste divisie, zich ten volle moesten geven om pun tenverlies te voorkomen Dat scheel de met de score 15—12, 10—15, 12—15 en 1416 dan ook maar bitter wei nig. Leython AC ging er vanuit toch kansloos te zijn en speelde van meet af aan frank en vrij. De start was zo voortvarend, dat Interland Zaan duidelijk overrompeld was. Toen de ploeg eindelijk begon te draaien bleek echter meteen hoe ge vaarlijk de aanval is. De set-ups gin gen naar buiten en op die set ups volgde geen diagonale smashes, ■oals bij de meeste formaties in de tweede divisie, maar harde klappen, waarmee de bal langs de lijn werd geslagen. Leython AC ving het ge weld echter goed op en beantwoordde het eveneens met sterk aanvalsspel. Vooral Iris Arendse onderscheidde zich met keiharde smashes, die zelfs voor de felle en beweeglijke Zaanse verdedigsters te grote problemen vormden. Toen Interland Zaan ech ter in de tweede set het tempo nog verder opschroefde moest Leython AC terug. Niet dat de Leidse da mes toen werden overspeeld. Inte gendeel, geen moment kon Interland Zaan zich permitteren de druk op Leython/AC te verminderen. De wedstrijd bleef derhalve het aanzien volkomen waard en na afloop kre gen beide ploegen in de Vijf Meihal van het publiek dan ook een "open doekje". Bewondering was er al evenzeer voor de wijze, waarop Gemini/Kan geroes in Heerlen de koploper van de eerste divisie B, Van Houten VC, partij gaf. Ook in dit treffen lag 'n winstpuntje binnen bereik van de verliezer. De Limburgers wonnen uit eindelijk met 15—3, 15—12, 12—15 en 1513 na een 1113 voorsprong voor de Voorschotens/Leidse combinatie. In die slotfase van de strijd werd Jan Bloot behoorlijk gemist. Nu moest de nog steeds met een rug blessure kampende Lambert Hoeve proberen het door de lengte van de spelers van Van Houten VC moeilijk te passeren blok, te kloppen. Een da verende aanval van Van Houten VC en een foute stop van de service. brachten de Koploper langszij: 13— 13. Piet Pijnakken miste vervolgens bij een sprong-set-up en kreeg een knalharde smash in het gezicht te incasseren. De stevige en harde spelverdeler van Gemini/Kangeroes verblikte echter niet en leverde prompt daarop een afgemeten steek- setup af aan Lambert Hoeve. Als deze fit was geweest dan zou *t blok van Van Houten VC vermoedelijk hebben moeten kapituleren. Het Van Houten-blok won en daarmee ging de set naar de gastheren. Een ster ke Indruk maakte aanvaller Hans de Jong, die vooral bij de gestoken set ups het blok van Van Houten VC, herhaaldelijk te snel af was. Leython AC—2 verloor in een uit wedstrijd met 15—13, 15—5, 15—13 van koploopster DOS in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11