firote klap valt bij PTT VROUW VERGIFTIGDE MAN IN ZIEKENHUIS „Deltaplan veel te eenzijdig" deze maand elke zondagmiddag j? Voorlopige verhuislijst van rijksdiensten bekendgemaakt Vn HAAG Volgens de voorlopige plannen van legering zullen in de komende vier tot vijf jaar niet ^00, maar meer dan 8000 rijksambtenaren met hun tnsten uit de Haagse agglomeratie naar andere lands- 'Vn moeten verhuizen. De grote klap valt bij de PTT. DE BONTE KOE, DE KAAG XYZ COMBO Scheuring \n D'66 [otterdam 'Ongelukkig geringd' Industriebond NVV wil 25 leden van Hoogovens royeren Nog dit jaar alle KLM-motoren schoon Oosterscheldecommissie uit felle kritiek IRDAG 2 MAART 1974 BINNENLAND 3 kabinet vindt dat de centrale naar Emmen gaat een aantal on- iifle van de PTT met een aantal derdelen van Defensie: de leger-, foto Jjale hulpdiensten (4300 arbeids- en filmdienst (40). het stafbureau |sen) naar Groningen moet ver- aanleg, bouw en onderhoud van vlieg - t, Leeuwarden krijgt een aantal velden (30), de inrichting tot uitgifte ,An van boekwerken (80), het commando opleiding landmacht (125), de topo grafische dienst (170) en het verifica tiebureau korpscommando's (70). In totaal ruim 500 arbeidsplaatsen; naar Groningen en Leeuwarden gaan de reeds aangegeven PTT-dien- sten, waaronder de centrale directie. feiensten van de PTT (1000 blaatsen) [een nota noemen minister De Fortman en staatssecretaris (beiden Binnenlandse Zaken) jrhuizing van de centrale directie PTT naar Groningen een „uit erlijk grote operatie", die alleen goede voorbereiding en in een I tempo uitgevoerd kan slagen, lijkt niet mogelijk deze operatie I september 1978 te voltooien, zo- i wat ruimere termijn moet genomen. De aanvankelijk omen verplaatsing van een aantal kleinere diensten naar hoorden is onvoldoende om de gelegenheid en de economische jtuur daar een krachtige impuls Niet compleet jachteschets Daarmee is overigens de voorlopige verhuislijst nog niet compleet. Er moet nog worden beslist over een eventuele verhuizing van de staf in spectie geneeskundige dienst van De fensie. de Rijks Geologische Dienst en misschien een of meer onder delen van Rijkswaterstaat. De Tweede Kamer heeft zich inder tijd verenigd met de uitvoering van de eerste fase van de spreiding van de rijksdiensten, zoals die al door het kabinet-Biesheuvel ter tafel was ge- T4mhll„ „„or,- Ho v,0m bracht- In die eerste fase zouden in et CBs"uOT frbM^pl2teen) V'er t0' vl,f )aar 6500 arbeidsplaat- et CBS (1100 arbeidsplaatsen), van rijksdiensten in de Haagse agglomeratie worden overgebracht naar het noorden en Limburg. In november 1972 verscheen de eer ste lijst met namen van te verplaat sen rijksdiensten met samen bijna T"" "00 arbeidsplaatsen. Later volgden hoofdafdeling dienstplichtza. nM k J. - r als volgt uit: nieuwe) registratiedienst Zuid- irg (400), het ontvangkantoor irispectie van de directe belastin- en accijnzen (Kerkrade, 110 ar- iplaatsen), van Defensie de afde- pensioen- en wachtgelden (110) nog enkele lijsten met samen enkele honderden arbeidsplaatsen. Ook be sloot het kabinet al tenminste dui zend van de tweeduizend effectieve arbeidsplaatsen van het CBS naar Limburg over te brengen. Inspraak Het kabinet-Den Uyl heeft inge stemd met een nieuwe inspraakpro cedure, die het mogelijk maakt dat ook de ambtenaren zelf meebeslissen over de verplaatsing van hun dien sten. Maar de ambtenarenbonden be twijfelen of het om echte inspraak gaat. ABVA-voorzitter J. Hoogerwerf: „Het is zeer de vraag of men bereid is die inspraak waar te maken. Dat ERDAM In de afdeling Rot- geldt temeer nu minister Duisenberg an D'66 is een scheuring van Financiën deze week al in Gro- Het vorige week genomen ningen heeft verklaard dat het noor- ïit van de algemene vergadering den des lands er in de regeringsplan- ïh, ondanks eerdere beslissin- nen goed afkomt. Dan denk Je eerder zelfstandig deel te nemen aan aan een politieke beslissing dan aan jerkiezingen voor de gemeente- reële inspraak". De bonden zijn niet gekant tegen redelijke mate van spreiding. 280). In totaal ongeveer 2000 i ilaatsen; Zwolle gaat het Rijks In- au (400), Thallium in fles vruchtensap RAALTE De echtgenote van de kingen waren verricht, bracht de op 4 februari onder verdachte om- vrouw hem op 30 Januari in het zie- standigheden overleden 35-Jarige kenhuis een fles vruchtensap mee Joop G. Oosterlaar uit Raalte heeft bekend, dat zij haar man heeft ver giftigd. Op 19 Januari werd de man wegens 'n vreemde ziekte opgenomen in het ziekenhuis De Wezenlanden in Zwolle. Nadat allerlei onderzoe- w a ar in zij thallium had opgelost. Op 4 februari is de man na een vre selijk lijden overleden. De patholoog-anatoom dr. Zelden- rust stelde bij de sectie vast, dat er afgevoerd, daarom werd by het drie milligram thallium per liter uri- ste ziekenhuisonderzoek niets aa ne aanwezig was. Gelukkig voor zijn medepatiënten had Oosterlaar de fles alleen leeggedronken. De vrouw was thuis haar vergifti- gingspog-ing begonnen met haar man ratten gif te geven, de stof wordt ech ter snel door de urine opgenomen en Rijnmondraad, heeft i brominente leden, onder wie het Uiige afgetreden bestuur, er toe Dgen D'66 te verlaten. Deze men- AN DIJK Het heeft niet veel en las haar eigen naam als in- Maar dan moeten er ook overeen- gescheeld, of de trouwdag van de scriptie komstige maatregelen het be- 22-jarige Kees Straaten uit Pastoor Stet kwam vliegensvlug 'Uien v°ortaa£.®ftief dryfsleven worden getroffen. Het gaat Lutjebroek betekende het defini- met een brok zeep aandragen, niet soneel voor de spreiding gelegenheid opdraait. de Arbeid, kramma het meest zal overeenko- I met hun doelstellingen. |>t de 'dissidenten' in D'66-Rotter- behoren ook twee van de vier iteraadsleden en de complete T TJTP T7T/~ TT1 Rijnmondraadsfractie. Uil Tri IX i l~1 1 hen hebben een plaats- :krTn.0p Jd<'„V.0,0.rl0F.lg.e ,!T1" AMSTERDAM - Een uit testten per- sonen bestaande c» voor f 20.000,- uit Amsterdam laten kopen. dat alleen het overheidsper- tieve einde van zijn ringvinger, want de in de knel zittende vin- de werk- Kees gaf gistermiddag zijn ja- ger van de bruidegom werd reeds woord aan de 18-jarige Lia Mans- pimpelpaars. Zeep mocht echter handen uit Andijk. niet baten, evenmin als een kaars- de PvdA. Het ligt in de verwachting dat deze tici eveneens voortaan alleen nog de vlag van de PvdA zullen Ze geven er echter de voor- Op de plaats i te wachten met het be- slooppand wil e hun standpunt tot de maatschappij Nadat de pastoor C. Stet de veter. Het bruidspaar liet zich toen in allerijl naar een juwelier in Wer- degom niet zo gladjes om zijn vershoof rijden. Drie kwartier van vinger te passen. De nieuwbakken vruchteloos zagen, knijpen en bo- echtgenoot nam dat niet en zette ren mocht geen millimeter soe laas bieden. Een andere gealarmeerde juwe lier arriveerde wat later in de De reden daarvan liet zich na- feestzaal met een enorme tang, het betreffende derhand in de pastorie tijdens het waarmee de benarde trouwvinger post hebben gevat, dat zü de huwelijks- uiteindelijk kon worden verlost. heeft zich er krachtdadige pressie achter. kraakpand in Mikte toen, zij het ietwat pijnlijk. tomende vergadering van de ge- Rijnmondraad. Alle ge ilde D'66-ers en ex D'66-ers wa- I reeds geruime tijd geleden lid li de PvdA geworden in het streven ,jr een progressieve volkspartij. anbesteding ,ieuw huis m bewaring pgeschort STERDAM Staatssecretaris .tra Van Loon van Justitie, heeft aanbesteding van het omstreden iwe grote huis van bewaring van iterdam bij Diemen, die in febru- zou plaatsvinden, opgeschort tot riaart. De reclasseringsraad Am- dam, die deze week met de be isman sprak, is bezig met een plan voor een opvang- en ad- centrum in de stad voor de de- van voorlopig gedetineerden de eerste twaalf dagen. Na de- ermijn moet dan worden bezien r met hen gebeurt: doorzending een huis van bewaring of een ere inrichting. raad moet nu voor 31 maart bij staatssecretaris een uitgewerkt indienen voor zo'n centrum in gebouw voor circa 70 gedetineer de Amsterdamse actiegroep 'stop S van bewaring' heeft dit op een ^conferentie meegedeeld. Een dele- le van deze actiegroep (maat- Bppelijk werkers) heeft gister- ïdag met de staatssecretaris ge- bken. ïeze stelde dat het opvang- en riescentrum ingepast moet wor- l in het complex van het nieuwe is van bewaring. De bewindsman biet bereid wijziging in het plan r het nieuwe huis van bewaring k te brengen, de bouw moet door- In, maar wel kan over enkele de- Is worden gepraat, aldus een Drdvoerder van^Be actiegroep ten neerzetten. De volwassenen en 4 kinderen plan het geld te benutten reis naar Japan. i Engelse beleggings- ondertekenen kantoorgebouw la- acte achterhalen. De ringvinger Kees draagt de eerstkomende da- 12 van de bruidegom was inmiddels gen zijn trouwring aan de rech- sterk opgezwollen. troffen wat verdacht leek, aldus de politie. Twaalf dagen na het onder zoek mengde de vrouw het veel ster kere thallium door de vruchten drank. De lege fles nam de vrouw weer mee naar huis en maakte die goed schoon, waarna ze deze bij de winkelier Inleverde. De recherche van de rijkspolitie heeft de zaak opgehelderd via het buurt onderzoek. langs de weg van ver kooppunten voor dit vergif liep men vast. Iedereen kan dit kopen en land bouwers hebben soms wel 30 liter in voorraad. Het gezin dat vier kinderen telt. die nu elders zijn ondergebracht, was wat in disharmonie geraakt. Zijn vrouw verdacht hem ervan amoureu ze paden te bewandelen. Op haar beurt ging zij ook de deur uit en leerde ondermeer een Turk kennen, die er overigens niets mee te maken bleek te hebben. Op een gegeven mo ment moet bij de vrouw, de gedachte haar af moest. Dinsdag had de po litie voldoende aanwijzingen voor 'n arrestatie en donderdagavond viel AMSTERDAM Het bondsbe- stuur van de Industriebond NW heeft gisteren besloten "in ver band met het overtreden van de regels der democratie niet anders te kunnen doen dan de leden van de groep-Bunte (bij Hoogovens - red ANP -) van het lidmaat schap vervallen te verklaren". Het gaat hier om de vijfen twintig leden van de bond die, naast de door het bondsbestuur als enige officiële erkende lijst van kanriidaten voor de eind maart te houden verkiezingen van leden van de ondernemings raad van Hoogovens, zelfstandig als leden van deze bond een kan didatenlijst hebben opgesteld. Voor de eind maart te houden verkiezingen van leden van de ondernemingsraad bij Hoogovens zijn nu zeven lijsten met kandi daten ingediend. De industriebon den van NVV, NKV en van CNV komen elk met een lijst, evenals de Algemene Vereniging van Hoogovenpersoneel. De twee be- ambtenbonden, Unie BLHP (aan gesloten bij het NKV) en de NBT (niet bij een vakcentrale aange sloten), hebben samen een lijst. De Vereniging van Hoger Hoog ovenpersoneel (aangesloten bij de NCHP) is ook met een kandida tenlijst vertegenwoordigd. Als laat ste lijst is er die van de groep- Bunte. De ondernemingsraad van Hoogovens telt het volgens de wet op de ondernemingsraden maxi male aantal leden: vijfentwintig. De verkiezing van de leden van deze raad zou het vorige jaar al haar beslag moeten hebben gekre gen, maar Juist een jaar geleden maakten de stakingsacties van de Industriebonden van NVV en van NKV bij het bedrijf die verkiezing onmogelijk. Naderhand heeft de Industriebond NVV nogmaals uit stel verzocht teneinde te probe ren interne moeilijkheden, die tij dens de stakingsacties en daarna aan het lichttraden. uit de weg te ruimen. Bij de voorbereiding voor de nu te houden verkiezingen stond de heer Bun te op de vijfentwintigste en laatste plaats van de ontwerp- kandidatenlijst de bedrijfsleden- groep van zijn bond. Hij gaf op een der vergaderingen van die be dril fsledengroep te kennen dat hij zich terugtrok, elk enige ande re leden, die bij de eerste tien op de ontwerp-lijst stonden, trokken zich terug. Overeenkomstig de mogelijkhe den die de wet op de onderne mingsraden daartoe biedt, stelden dertig werknemers van Hoog ovens een kandidatenlijst op en dienden deze in. Op die lijst staat, de heer Bunte op de eerste plaats. Bondsvoorzitter Groeneveüt en lbondssecretaris De Jong hebben, in opdracht van het bondsbestuur, in twee gesprekken met de leden van de groep-Bunte gepoogd die leden te bewegen zich neer te leg gen bij het resultaat van de stem ming over de vaststelling van de kandidatenlijst van de bedrijfsle- dengroep. Het laatste van twee gesprek ken, heeft, tot resultaat gehad dat de groep, op een enkeling na. voet bij stuk heeft gehouden en met de eigen lijst aan de verkie zingen wil deelnemen. SCHIPHOL De KLM zal voor het einde van het jaar alle motoren van haar DC-9-vliegtuigen zodanig hebben veranderd dat deze reukloos en zo goed als rookloos zullen zijn. De verandering van deze Pratt- and-Whitney-motoren komt neer op het aanbrengen van sterk verbeter- terhand, zijn gehavende vinger uiteindelijk de bekentenis. Gisteren de verbrandingskamers, waardoor *n DEN HAAG De commissie- Klaasesz, die gisteren in een rapport aan minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft geadviseerd de Oosterschelde zodanig af te sluiten dat het milieu en de schelpdieren- kweek behouden kunnen blyven, heeft forse kritiek geuit op de een zijdigheid waarmee tot dusverre in het Deltagebied de aandacht werd gericht op de veiligheid. Met name waar de voorgangers van minister Westerterp, maar ook deze zelf, hebben tegengehouden dat er nieuwe argumenten tegen het afslui ten van de Oosterschelde werden aangevoerd, vindt de Oosterschelde commissie dat de overheid heeft ge faald. Deze situatie wordt in het advies van de commissie rechtgebreidde Oosterschelde blijft zout, de oester- en mosselcultuur blijft behouden, de kinderkamerfunctie van de Ooster schelde voor garnalen en vissen wordt niet aangetast. Volgens de commissie kan de ge wenste beveiliging tegen overstroming van de Zeeuwse eilanden worden be reikt door de afsluiting in drie fasen te bewerkstelligen. Allereerst zou in de monding van de Oosterschelde een blokkendam gelegd moeten worden, met openin gen van een zodanige grootte dat een beperkt getijverschil mogelijk blijft en de vissen ongehinderd tussen de Noordzee en de Oosterschelde heen en weer kunnen. Terwijl de gaten tussen de beton blokken langzaam dichtgroeien met algen en schelpdieren, zou op het middelste van de drie werkeilanden in de Oosterschelde (Neeltje Jans) een stormvloedkering moeten worden gebouwd. Door deze kering, bestaande uit reusachtige kokers met een mid dellijn van enkele tientallen meters, kunnen te allen tijde worden afge sloten, zowel bij extreem hoge water standen als bij zeer laag water, wan neer plaat- en dijkvallen plegen op te treden. Om het vloedbassin achter de dam te verkleinen en de afmeting van de stormvloedkering te beperken wordt de aanleg van een tweede dam in het Keeten, tussen St. Philipsland en Noord-Beveland. bepleit. Aan de westzijde van de in aanleg zijnde Rijn-Scheldeverbinding zou eveneens een dam moeten komen, zodat daar met zoet water een halt kan worden toegeroepen aan verzilting van het grondwater in West-Brabant en de scheepvaart kan worden afgeschermd van de schelpdierenkweek. In de laatste fase zou de blokken dam echt gedicht moeten worden. Volgens de commissie kan er dan weliswaar een verkeersweg op aange legd worden, maar die zal dan hoofd zakelijk een recreatieve, in plaats van zoals oorspronkeylk in de bedoeling lag. een ontsluitende functie krijgen. Mr. J. Klaasesz, oud-commissaris der koningin in Zuid-Holland en voorzitter van de Oosterscheldecom missie, zei gisteren by de presentatie van het rapport dat het nieuwe voor stel dezelfde optimale veiligheid ga- randeerd als werd beoogd in het Deltaplan. De Deltawet hoeft er niet voor worden gewijzigd maar de regering- Den Uyl zal er volgens mr. Klaasesz politiek niet omheen kunnen het oor deel van de Tweede Kamer te vra gen. In voorlopige reacties op het voor- stel-Klaasesz toonden de woordvoer ders van de politieke partyen die voor commentaar bereikbaar waren, zich nog uiterst voorzichtig. KVP, CHU en WD met name kondigden aan het verschil in kosten (1 tot 1.6 miljard gulden méér by een volledige afsluiting) nog eens goed te willen overwegen. De PPR beperkte zich tot het instellen van twee commissies die half maart over de Oosterschelde-af- sluiting met stormvloedkering advies moet hebben uitgebracht. De Zeeuwse Polder en Wa ter se ha psbond en de Unie van Water schappen zyn blij dat niet voor een volledig open zeegat is gekozen en de Vereniging van Zeeuwse Visserijbe- langen (Zevibel) houdt er rekening mee dat eventueel nog bestaande be zwaren overkomelijk zullen zyn. Het actiecomité Oosterschelde Open toonde zich evenmin ontevre den. Vandaag zouden de in het S.O.S. verenigde milieu-groepen een geza menlijk standpunt formuleren. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat kreeg uit handen van mr. Klaasesz het rapport van de Oosterschelde commissie. rookloos kunnen de motoren eenter niet worden gemaakt. De rook is evenwel niet schadelijk voor het mi lieu, omdat deze uitsluitend uit roetdeeltjes bestaat. De modificatie wordt uitgevoerd door de Zwitserse Luchtvaartmaat schappij Swissair, die de zorg heeft voor het onderhoud van de DC-9 motoren. Ruim een kwart van de 51 motoren (inclusief reservemotoren) voor de 19 vliegtuigen tellende DC- 9 vloot is nu veranderd, zodat het kan voorkomen, dat in de overgangs fase een KLM-DC-9 met één "scho ne" motor vliegt, terwijl de andere i.og een rookpluim produceert. De totale kosten van deze modifica tie bedragen bijna 3 miljoen gulden. In '73 3500 winkels minder DEN HAAG Het aantal winkels in ons land is in 1973 verminderd met 3500, zo heeft het centraal re gistratie-kantoor detail-ambacht be kend gemaakt. Het aantal markt- handelaren daalde met 500. Het grootst was de teruggang -n de levensmiddelhandel2200. Sedert '50 is het aantal winkels in deze bran che teruggelopen van 81.000 tot 42.000. Vorig Jaar was er eveneens opval lende achteruitgang in de branches brandstoffen (300), rijwielen (240), tabaksartikelen (350) en textiel (250). Pompen Den Haag zondag gesloten DEN HAAG De benzinestations van het district Den Haag en om streken van de Bovag heeft met over grote meerderheid van stemmen be sloten om met ingang van zondag a s. op zon- en feestdagen te sluiten. Daarmee wordt het advies van eni ge tijd geleden opgevolgd van Bovag, benzinemaatschappijen, vervoers organisaties. ANWB en overheid Bovendien zullen op werkdagen de benzineverkooppunten geopend zijn van 07.00 tot 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7