is over zo'n „Automarkt President van DAF-Car is een „self-made man" DE BAAS itirocco" - eerste van Volkswagens nieuwe trio uwe uitgave metiRAYANREYUE" AUTO „Ik voel me een Brabander in een typisch Brabants bedrijf. Ik heb me vanaf de eerste dag in de raad van bestuur van het DAF-concern als een vis in het water gevoeld". De heer L. van Dongen werd ruim een jaar geleden benoemd tot president-directeur van Van Doorne's Personenautofabriek DAF BV. Vier jaar daarvoor trad hij toe tot de raad van bestuur van het gehele DAF-concern, die voordien uitsluitend bestond uit leden van de familie Van Doorne. „Het eerste jaar hadden mijn woorden nog niet hetzelfde gewicht als die van de Van Doornes, maar al spoedig was het vreemde eraf", zegt hij daarover. „Ik verwacht niet dat er nog een outsiderin de raad van bestuur zal worden benoemd antwoordt hij. Daarvoor geeft de ontwikkeling van de orga nisatie van de DAF-groep voorlopig geen aanleiding". L. van Dongen (50) is, wat men met recht een self-made- man" kan noemen. Op zijn 17-de moest hij al de kost verdienen. Na de mulo, haalde hij het staatsexamen hbs in de avonduren. Door 's nachts stug door te studeren voegde hij hier nog een 20-tal diploma's aan toe. De heer Van Dongen is getrouwd en heeft zeven kinderen. Een groot deel van zijn vrije tijd gaat op aan het geven van allerlei adviezen aan zijn vele vrienden en kennissen, die graag eens komen aankloppen. DAF heeft namelijk de zuinigste au tomaat. En zuinigheid staat op het ogenblik groot geschreven. Zuinig heid is dan ook de kapstok van onze marketing" Moeten de autofabrikanten zich niet meer gaan toeleggen op auto's met een langere levensduur? De heer Van Dongen aarzelt even; schudt met zijn glas Campari. En schuift dan plotseling het voordeel van de zojuist ingestelde snelheids beperking naar voren. „Die snel heidsbegrenzing blijft bestaan" zegt hij. „De levensduur van de auto's wordt daardoor in ieder geval al langer, omdat ze nu niet meer op hun top worden beproefd. Ik vind een levensduur van acht tot tien jaar al heel behoorlijk. Auto's met een levensduur van twintig Jaar zouden bovendien onevenredig duur worden. De mensen raken er verder al gauw op uitgekeken" Maar het probleem van de uitput ting van de grondstoffen? „Dat moet men niet teveel dramati seren" meent Van Dongen. Ik denk dat er de komende Jaren wel vol doende vorderingen gemaakt zullen worden op het gebied van de recy cling (het terugwinnen van grond stoffen uit gebruikte produkten). Wat dat betreft heb ik veel ver trouwen in de vindingrijkheid van de mens. Er is voor elk probleem een oplossing te vinden. In dat op zicht ben ik een optimist. Ik ga dan ook liever 60 jaar als optimist door het leven, dan 80 Jaar als pes simist" De heer Van Dongen blijkt geen te genstander te zijn van een wat se lectiever gebruik van de auto. „Dat kan op vitale punten in het verkeer veel voordelen bieden" De steeds grotere verslaving van de mens aan de auto, vormt daarente gen nauwelijks een probleem voor de DAF-president. „De mensen ra ken overal verslaafd aan" vindt hij. „Ik geloof dat men de vrijheid moet hebben om aan prettige dingen ver slaafd te kunnen raken" Zelf is de heer Van Dongen in elk geval niet zo verslaafd aan zijn auto, dat hij een stukje fietsen op de zondag zou versmaden. Maar het openbaar ver voer zal hem vooralsnog niet als klant zien. Hoe staat het met het huwelijksle ven van DAF? Komen er nog regel matig aanzoeken van andere auto- fabrieken? „Nee, die tijd is voorbij" zegt Van Dongen. „We zijn nu netjes ge trouwd met Volvo. En op oneerbare voorstellen gaan we niet in" zegt hij lachend. „In het verlden hebben we wel veel contacten over samenwerking ge had. Zelf hebben we ook een tiental ondernemingen onder de loupe ge nomen" Hoe lang zal DAF zich nog als zelf standige onderneming kunnen handhaven? Van Dongen: ,Jk heb een beetje moeite met dat woord zelfstandig heid. Als Je trouwt, dan geef Je een stuk zelfstandigheid prijs. Maar Je kimt Je identiteit behouden. We hebben Volvo nu geaccepteerd als definitieve partner. De Volvo is als het ware de grote auto in het pro gramma van DAF geworden en de DAF werd de kleine auto bij Volvo" Gaan DAF en VOLVO misschien samen een middenklasse-auto ma ken? „Daarvoor bestaan geen plannen. DAF gaat wel zelf een nieuwe mid denklasse auto op de markt bren gen. Maar dat zal nog enkele Jaren duren. Er wordt wel al Jaren aan gewerkt. Want de ontwikkeling van een nieuwe auto kost zeker vier a vijf Jaar. De prijs van die nieuwe DAF zal zo liggen tussen die van de duurste DAF en de goedkoopste Volvo" Hoe staat DAF tegenover het afschaffen van de lopende band bij de autofabricage? Van Dongen: „Wij streven naar een menselijker systeem. Bij DAF be staat het inzicht en de bereidheid om wat te doen aan de eentonig heid van het werk in een autofa- briek en de strikte bandgebonden heid. Verbetering in de manier van leiding geven met de opvang van de mensen met hun problemen en een betere communicatie op de werkplek zouden de psychische en mentale oorzaken kunnen wegne men, waardoor een aanzienlijk deel van het personeel zich ziek meldt" Van Dongen wijst er echter op dat bijvoorbeeld ook het ziekteverzuim in de bouw erg hoog is, terwijl het werk in de buitenlucht daar toch afwisselbaar is. Sinds de invoering van de drie-» daagse werkweek bij de DAF-fa- briek in Born is het ziekteverzuim met de helft teruggelopen tot 8 procent. Wanneer de drie-daagse werkweek wordt opgeheven, kon de heer Van Dongen niet zeggen. „Dat hangt af van de verkopen in fe bruari en maart". DAF zal in de loop van dit jaar twee nieuwe fabrieken openen. In het Belgische St. Truiden start DAF in de tweede helft van maart met de produktie van onderdelen voor de personenauto's. Er komen hier zo'n 1000 tot 1200 mensen te werken, die DAF niet in Limburg of Brabant meent te kunnen wer ven. In Tilburg hoopt DAF met de produktie van een nieuwe transmis sie voor de personenauto te begin nen. Deze automatische transmissie een mechanische traploze over brenging, die hydraulisch wordt be stuurd steunt op een technische vinding van dr. H. J. van Doorne, die in 1928 de basis legde voor wat nu de DAF-groep is. Wat zal in de toekomst het image van de DAF personenauto worden? Van Dongen: .Duurzaamheid, solidariteit, veilig heid en zinvol comfort. Die punten zullen centraal staan. Dat is dus in overeenstemming met het Volvo- imago. Die lijn zullen wij ook vol gen" Vandaag de dag klopt dat beeld nog niet met de werkelijkheid, geeft Van Dongen toe. „Maar Volvo heeft in Zweden een aantal veiligheids- proeven met onze auto's genomen, waarbij een aantal verrassend goede kwaliteitsaspecten naar voren kwa men" happij bi eidingej binnen» i r telex is voor te met iweg 1, swagen komt dit jaar met nieuwe auto's. De gegevens de eerste zijn deze week be- geworden. De wagen heet rocco" naar 'n in het middel- se-zeegebied bekende hete. e wind. De Scirocco is een té. die In zeven versies lever- zal zijn. De prijs begint daar r de Passat ophoudt. Binnen naL-o-jle maanden kan nu ook de aKenriT" worden verwacht, in feite sedan volgens de technische leptie, die men in de Scirocco vinden. De wagen zal waar- fnlijk tussen de kever en de at worden geprijsd. Later zal dan nog een klein VW-tje Maar eerst de Srirocco met dwarsgcplaatste watergekoelde motor voorin en voorwielaandrij ving. Volkswagen gaat dus duide lijk verder op de weg, die met de Passat werd ingeslagen. De fa briek spreekt van 'n sportieve compacte coupé met veel binnen ruimte bij bescheiden afmetingen. 'Door de achterklep en 'n naar voren om te klappen achterzitting (waardoor bagageruimte van 347 naar 533 1. wordt vergroot) heeft de wagen ook 'n combi-karakter. De strakke lijn is een ontwerp van Girogio Giugiaro. De wagen zal worden gebouwd door de fir ma Kannann en zal verkrijgbaar zijn met een 1,1 of 1,5 liter motor. welke naar gelang 50, 70 of 85 DIN- pk levert. Topsnelheden lo pen van 144 tot 175 km per uur, het benzineverbruik variëert vol gens de fabriek van ongeveer 1 op 11 tot circa 1 op 12,5. Op het gebied van de veiligheid is er veel gedaan. Sterke remmen, gescheiden circuits, exacte wiel- geleiding, waarbij onder alle om standigheden wielvlucht en spo ring constant blijven, zware bum pers, kreukelzones voor en achter, beklede instrumenten, veiligheids besturing. De Sciirocco kan desgewenst met automatische versnellingsbak worden geleverd. Amsterdam DAF Car-president L. van Dongen arriveert per snelle Volvo. Dat kan hij rustig doen, sinds het huwelijk tussen DAF en Volvo een feit is. We ontmoeten de heer Van Dongen in de sjieke hal van het deftige Amstel Hotel, een laatste bolwerk van ouderwetse, statige hotellerie. Hij is wat verlaat. Maar het is dan ook even wennen aan de zojuist in gestelde maximum snelheid op de autowegen. De heer Van Dongen, een Joviale vijftiger gaat niet zichtbaar gebukt onder de huidige crisissituatie in de autowereld. Wel voorspelt hij dat de winst in de personenauto-afde ling van het DAF-concern die ern stig heeft geleden onder de gevol gen van de oliecrisis over het afge lopen Jaar met de helft is terugge lopen tot zes miljoen gulden. En voor dit Jaar rekent hij zelfs op een verlies. Maar dan is er toch het prettige vooruitzicht dat in ieder geval de ja-ren daarna weer succesvol worden voor DAF Car, het marktaandeel zal op den duur groter worden. Overigens benadrukt de heer Van Dongen dat de mindere resultaten bij DAF Car op het ogenblik lijn recht staan tegenover de uitsteken de gang van zaken bij DAF Truck. Daar komt nog bij dat het uitein delijke resultaat over 1973 van DAF Car weer zal worden opgekrikt door de forse winst op de Volvo-auto's in Nederland. Immers Volvo-importeur Niham werd per begin 1973 door DAF overgenomen. De heer Van Dongen zegt over de verder liggende toekomst: „Ik voor zie dat de automarkt over 15 Jaar niet meer zal groeien. Dan is er sprake van een verzadigingspunt in Nederland. Er zullen dan nog uit sluitend auto's worden gekocht om de oude te vervangen. Op het ogen blik komen er jaarlijks 200.000 au to's bij. Dat zal in de komende Ja ren iets minder worden, zeg maar 150.000 per jaar. Dat betekent dat we in 1990 op het verzadigingspunt van 5 miljoen auto's zitten in ons land" „Het marktaandeel van DAF in Ne derland is vorig Jaar met ruwweg een half procent teruggelopen tot 5.5 procent. Dat is vooral te wijten aan de agressieve penetratie. Van andere kleinere auto's de Japanse merken, die een bijzonder scherpe prijspolitiek voeren. Hetzelfde geldt voor de Franse merken" „Ik reken er echter op dat het marktaandeel van de DAF dit jaar weer licht zal stijgen. Maar de pro duktie zal dit jaar wel tien procent lager zijn dan vorig jaar, toen DAF ruim 100.000 personenauto's maakte". „Als de trend naar automatisering doorgaat, dan verwacht ik daarvan gunstige gevolgen voor DAF. De k De Ford Capri werd vijf ir geleden geïntroduceerd. Van*dsdien hebben meer dan fi miljoen mensen over de le wereld zo'n "sportieve tinswagen" gekocht. Nu lat de opvolger gereed: de \pri II. Waarbij wat meer ■druk is komen te liggen op t praktische gezinsgebruik ^or^iet^aanbreng^ derde (achter)deur. Dit in samenhang met een neer- klapbare achterstoel of bank. Een zee van ruimte dus. Ge makkelijk bijvoorbeeld voor wandel- of kinderwagen. Uiterlijk is er alleen het een en ander verfijnd. Er is iveer keuze uit vijf motoren: van 57 tot 138 DIN-pk. En natuur lijk variaties op de basismo dellen. Deze Capri II icordt deze maand leverbaar en gaat in de goedkoopste versie 12 mile kosten (de duurste f21.791). De fabriek zegt ruim twee miljoen manuren aan de ont wikkeling van deze Capri te hebben besteed. Een totale investering van 228 miljoen. land telt meer dan een miljoen caravans. In heel i zelfs zo'n kleine twee mil- roerisme per caravan heeft lidelijk een grote vlucht ge- Maar meer dan de helft i Nederlandse caravanbezit- ril een vast „stekkie" voor ie, wat zij als 'n tweede wo- zien. Dat de stacaravan .ve ook in een behoefte voor- "9* annen we gerust aannemen. awens, we behoeven langza- intwd het belang van de ca- ...- niet meer te onderstrepen. %ei van het caravanpark lt /dan tot stilstand zijn ge- f j, door de energiecrisis mag i verdere terugval in de ver- ^^feijn geweest, de laatste be- geilP ziJn al meer met optimis- jmkleed en wij verwach- '^"ël, dat de verkoopcijfers bin- tfzienbare tijd weer tot nor proporties zullen terugke- (jntfrte dan een caravan wil ko- bunnen wij aanraden de pas >OI<bencn „caravanrevue" aan lediaffen. Voor 9 50 gulden ver jaar bij boekhandels en kios- Uitgegeven door Inter- B.V. in Schiphol-oost. Meer ^80 pagina's met 'n bijna vd- overzicht van de in Neder- gebouwde of geïmporteerde toer- en vouwcaravans. Elke «even caravan voorzien van fngstekeningen en foto's van en buiten. Een aantrekke- J5 gids voor alle aspirant- ^yankopers. gasten aan boord cr iets ken. Want die kunnen druk in de weer zijn. Tijd is geld. Dus kan men vanuit de vliegtuigstoel tele foneren en dicteren (dictafoon aanwezig). Men kan ook via kop telefoons naar drie radiostations luisteren of via de huistelefoon met de secretaresse converseren. Die twee secretaresses zitten aan bureautjes, die volledig zijn uitgerust: elektrische schrijf machines-, fotocopieerapparaten, dicteer- en opnameapparatuur. papiervernietigers, intercom, kleu- ren-videorecorders, draadloos omroepsysteem, kortom alles- Maar we zijn er nog niet. Nog meer luxe aan boord. Achterin de bus een zitje met een bar, waar eventueel ook een ontbijt kan worden geserveerd. Het spreekt vanzelf, dat de bus is uitgevoerd met zonwerend glas, met lucht verversing, met dikke tapijten en leuke gordijnen, met een aparte garderobe en ook met twee kleu rentelevisietoestellen. De vering is bijzonder verzorgd om elk ongemak aan de reiziger te voorkomen. De air-conditioning zorgt niet alleen voor een aange name frisse temperatuur en on beslagen ramen, maar ook voor een luchtgordijn om de buiten lucht tegen te houden als iemand in- of uitstapt. Volgens Britsh Leyland rijdt zo'n bus al proef in Engeland. „Het gaat om 'n hele nieuwe vorm van openbaar vervoer. Maar het is pas mogelijk om te onderzoeken of er een markt is voor zo'n dure bus als er eerst zo'n kantoorbus is ingezet". ies ords Capri II heeft Openbaar vervoer met veel luxe. Dat staat British Leyland ook in Nederland -- voor ogen. De Britse automakers hopen de Ne derlandse directeuren te kunnen bewegen dagelijks van en naar kantoor te gaan pendelen in een bijzonder luxueus uitgevoerde bus, waarin zij desgewenst kunnen rusten, werken of eten. Het is natuurlijk geen goedkoop busje, waarmee British Leyland de zakenlieden wil lokken. Inte gendeel, het experimentele ver voermiddel dat zijn gasten via een bepaalde route met maar en kele stopplaatsen naar de zaak moet brengen kost niet minder dan een kwart miljoen gulden. Maar daarvoor worden naast het comfort van zalig zittende vliegtuigstoelen - ook alle zakelij ke mogelijkheden geboden. De bus geeft plaats aan twintig passa giers, twee secretaresses en na tuurlijk een chauffeur, die dit kantoor-op-wielen door het ver keer moet loodsen zonder dat de Vele apparaten op het bureau van de secretaresse.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21