Aees (24) ipoot 'wee jaar )pium Alfred (28) spoot vijf jaar heroïne DE CRIMINELE HANDEL IN DE LEVENDE DOOD ui „/e spuit angst weg tot je bent uitgeteerd. 99 'DAG 2 MAART 1974 I^^RDAM Het gebruik van neemt in ons land barend toe. Daarop zal in de Kamer volgende maand met worden gewezen, wanneer Idigen tijdens een hoorzitting 1 vanvisie zullen geven op het jleid van de regering. te cijfers over de mate. L ert men zich van deze zeer waaiende en levensgevaarlijke [drug bedient, zijn niet te omdat de heroinehandel zich Ul afspeelt in de illegaliteit, fingen en aanwijzingen zijn er 1 te over. Eén daarvan is jt huiveringwekkend. „Vooral ^Jloop van Heroinepatiënten" is ^^augustus vorig Jaar overstel- j zegt het medisch consultatie- voor alcoholisme en drugs in Dagelijks worden op het bureau, beter bekend als de Jellinek-kliniek, zo'n tweehonderd mensen behandeld tegen heroine verslaving. Wekelijks melden zich vijftien tot achttien nieuwe Junkies aan, van wie er door geldgebrek echter steeds maar drie kunnen worden opgenomen. De overigen komen op een pas bestaande wachtlijst, die inmiddels is uitgelopen tot vier maanden. „Hoeveel er van die mensen nog in leven zijn, daar kan Je alleen maar naar raden", zegt D. B. W. Postma, directeur van het consultatiebureau, bitter. Ook het totaal aantal heroineverslaafden in ons land laat zich nauwelijks becijferen. „Omdat het aantal patiënten, dat zich aanbiedt, veel groter is dan het aantal, dat in behandeling kan worden genomen", aldus mr. Postma, ,Je weet niet wat er met al die mensen, die Je niet onder Je hoede hebt, gebeurt". Hulpverlenende instanties in Am sterdam, de hel van de heroine, houden het op zo'n vijfentwintighon derd „hard users", hard drug-gebrui kers in de hoofdstad alleen. Zeker achttien van hen, onder wie buitenlanders, overleefden vorig Jaar de zoveelste spuit niet. De narcoticabrigade van de Amster damse recherche is niet minder overtuigd van een flinke toename van het heroïnegebruik, ook al zijn haar gegevens al even gebrekkig. Benauwend zijn ze echter genoeg. Zo werden in 1972 260 personen aangehouden in verband met hard drugs. Vorig Jaar waren dat er al 418. fcdam. ,Je weet niet wat er met weet op te sporen. In 1970 was dat welgeteld 2 gram. in '71 al 50 gram. in '72 2,2 kilo en vorig Jaar niet minder dan 23 kilo. Daar zat dan wel een „gelukkige slag" van dertien kilo bij, waardoor het best eens mogelijk is dat dit Jaar weer minder heroine wordt gearresteerd. Cijfers, die toch heel wat zeggen over een snel groeiend heroinege- zwel met alle afzichtelijke gevolgen vand'ien. Wait immers is heroine precies? Heroine, zegt de Stichting Drug Informatie (SDI), behoort met opium en morfine tot de zeer verslavende drugs: de opiaten. ODium wordt gewonnen uit de bol van de papaverplant, die sinds eeuwen in ongecontroleerde hoeveel heden in Zuid-Oost Azië wordt verbouwd. Papaverplanten groeiden vroeger ook in Turkije en Perzië, maar onder druk van de Ameri kaanse regering is de kweek daar sterk verminderd en wordt er streng gecontroleerd. Regelmatig gebruik van opium veroorzaakt in het lichaam een zogeheten tolerantie: er is steeds meer van het middel nodig om hetzelfde effect te krijgen. Zo zijn gevallen bekend, waarbij verslaafden via een speciale techniek 40 gram per dag inspuiten. Opium remt het ademhalingscentrum en kan bij overdosering verstikking tot gevolg hebben. De actieve stof in opium is morfine, die door zuivering uit de opium wordt gehaald. Opium bevat twintig tot dertig procent morfine, een wit poeder, dat uitsluitend kan worden gespoten. Het geeft dezelfde effecten als opium, verslaving en dood door overdosering, maar het is veel krachtiger. Aan morfine kan men binnen 48 uur verslaafd raken. Nog veel verslavender dan morfine is heroine, bekend in drie varianten: bruine of witte poeder en de bruine korrel, onder de junkies met valse vriendelijkheid aangeduid als „bruine suiker". Heroine is een mengsel van morfine met de chemische stof acetyl. Wie niet binnen korte tijd na het uitwerken van heroine een nieuwe „shot" neemt, krijgt ontwenningsverschijn selen: een lopende neus,' tranen, grotere oogpupillen en vreemde, vage pijnen Hasjiesj en alle andere soft drugs zijn een lachertje in vergelijking met heroine, zoals ook de handelaren in soft en hard drugs niet zijn te vergelijken. Hasj is gemakkelijker op te sporen, omdat de smokkelaars partijen van omvang moeten vervoeren, willen zij nog wat eraan verdienen. Heroine, via ons land ook doorgevoerd naar West-Duitsland en Amerika, is echter harde misdaad, waarmee enorme bedragen zijn gemoeid voor betrekkelijk kleine hoeveelheid. In Nederland is één gram heroine voor 150 gulden te koop, in de Verenigde Staten kost hetzelfde grammetje 500 tot 800 gulden. Handel in de levende dood, in ons land voornamelijk bedreven door Chinezen, die in vrijwel .verrotte" verslaafden gewillige dealers hebben. Een bodemloze put van de dofste ellende, waar nog maar weinigen weten uit te komen. Hieronder het verhaal van twee gelukkigen, die de heroineverslaving overleefden. Een voorbericht aan de Tweede Kamer. p het verzoek met een „stevige" junkie te mogen praten geert mr. Postma aanvankelijk met een schampere lach. ite rgeet dat maar gerust", zegt hij, „een werkelijke heroïne- ;laafde ligt of onder de zoden of er valt geen zinnig woord hem te wisselen. Een junkie is er verschrikkelijk aan toe, tussen de shots in. Een gesprek met jongens, die er af zijn, kan wel". Het worden er twee. Kees (24) spoot twee jaar |(um. Hij is nu vier jaar schoon. Alfred (28), Oostenrijker van Doorte, leefde bijna vijf jaar met morfine en heroïne. Hij doet I pas vier maanden zonder. Kees, ooit eens huisschilder, heeft t bleek, wat pukkelig gezicht onder blond, halflang haar. !red, eens bezig met een studie bouwkunde, vallen de don- •e lokken tot over de schouder. De ogen liggen diep in zijn r| icht, dat verder geen fnuikende levenswandel verraadt. den komen soms moeilijk uit hun woorden, spreken zacht, plegen bijna. ed: „Roken is zo verschillend I hard drugs. Ik was twintig. Ik :te een half jaar zonder dat het effect had. Een modeverschljn- eigenlijk, al vond ik het wel ,ntrekkelijk om bij mensen te zijn, {rookten". „Waar gerookt werd had ik e^tact en dat vond ik prettig. Ik zeventien. Ik voelde me saam, ongelukkig. Ik wilde uit sfeertje breken. Zo kwam ik in groep mensen waar gerookt d. Het was een hechte groep. We Iden plezier, we deelden de jen, alles samen." •ed: „Dat milieu, dat is het enige band, dat ik bij mij tussen roken hard drugs zou kunnen leggen, is volgens mij niet zo dat Je t spuiten, omdat Je meer wil dan »J of zo. Ik heb een hele tijd niet ookt voor ik de eerste shot nam". ?s: „Je hoort van vrienden: een uwe, betere kick. Je bent )or ian Overhoff vsgierig, je wilt het proberen. Ik belust op iets anders, belust op ik wilde groter, meer innemen, leefde vervelend. Slapen in lakhuizen, niet werken, niks eresseerde me meer". nzaam fred„Ik zat in Italië zonder rblijfsvergunning. Ik had altijd udgetrokken. Ik zat in grote oeilijkheden. Ik voelde me een- am. ik kon geen aansluiting ijgen bij mensen, die de hele dag rkten, die hun leven hadden pvuld. Ik verveelde me. at gaf een enorme spanning. Waar (t ik, waar slaap ik vanavond. Ik m er niet tegen, ik kon niet meer apen. 's Nachts zwierf ik over raat. Op een terrasje van een ifé in Torino kwam ik steeds welfde mensen tegen. Ze gaven iets om mij, maar ik was niet leen. Zij vroegen of ik een shot ilde, morfine, gratis. In het begin >nd ik het niet eens lekker, maar kon slapen, ik was mijn spanning Jrijt". ees: „ik kreeg de opium van mnissen. Ik vond het spannend, ik *d ontzettende trek. Gevaarlijk? ch. je kan niet vooruit zien. Je 'aliseert Je niet wat erna gebeurt". Alfred: „Ik denk dat die mensen het mij gaven uit angst. Junkies willen niet alleen verslaafd raken. Ze haalden de morfine op valse recepten, steeds bij een andere apotheker. Ik voelde me «liet lekker ra de eerste shots, overgeven en zo. Maar dat was altijd nog beter dan die spanning. Ik begon met één shot per dag, die hield ik zo'n 24 uur vast. Dan voelde ik mij heerlijk, een supermens, geen spanning, geen angst. Binnen een week kreeg ik behoefte. Was de shot uitgewerkt, dan kreeg ik enorme maagpijn en ik ging erg zweten. Je voelde Je zo naar, dat Je wel weer een spuit moest nemen. Na een week spoot ik al zes keer per dag. Verslaving? Dat kon ik me niet voorstellen. Ik hield me voor dat ik altijd nog kon stoppen". Slapen Kees: „Ik vond de eerste shot al lekker. Ik werd er niet ziek van als het spul was uitgewerkt. Ik kon erop slapen en de volgende dag ging ik gewoon werken. Ik nam twee shotjes in de week. Na twee maanden spoot ik iedere dag. Dan ga Je merken dat Je verslaafd bent, maar dat is het laatste dat Je voor jezelf durft te bekennen". Alfred: „Waarom zou Je ook. Een shot gaf Je een totale bevrediging. Als Je spuit, stroomt de shot in Je bloed snel naar Je hersenen. Op het moment, dat het spul Je hersenen bereikt, heb Je het gevoel van een enorm orgasme. Daarna komt er een complete rust over Je. Je hebt geen enkele behoefte meer, geen eten, geen drank, geen sex. Als Je onder invloed bent. is een erectie trouwens onmogelijk. Je bent impotent". Kees: „Maar als het uitgewerkt is, voel Je Je steeds vervelender. Je hebt het spul al nodig om Je een beetje fit te voelen en ik moest wel werken om het te kunnen betalen. Aanvankelijk spoot ik voor vijftig gulden in de week aan opium, later werd dat honderd piek". Alfred: „Op die valse recepten kregen we 24 ampullen, 48 shotjes voor nog geen drie gulden. Maar eens moest het misgaan, dat voedde Je. We hadden alle apothekers in Torino gehad. Het werd heel moeülijk om er nog aan te komen. Dat gaf vreselijke spanningen, boosheid onder elkaar en dan spoot Toen het mis ging ben ik naar Canada gegaan. In Vancouver kwam ik bij andere mensen terecht, die nooit hadden gespoten, alleen een beetje hasj. Ik had een vriendinne tje, ik voelde me veilig, heel zeker. Ik spoot een half Jaar niet. Liohamelijk viel die afkick mee. De morfine in Italië was heel zuiver. Ik voelde me zo goed, dat ik legaal in Canada wilde blijven, maar dat ging niet. Dat gaf weer spanningen, het ging kapot met mijn meisje en toen ben ik naar Toronto gegaan. Daar spoot ak onmiddellijk heroïne. Twintig dollar, toen nog zo'n zeventig gulden, voor eentiende gram. Dat geld had ik door het dealen in hasj en marihuana, in het groot gekocht en doorverkopen. In Toron to ging het pas echt mis. Puur een financiële kwestie. Elke dag was het weer: hoe kom ik aan de shots en hoe kom ik aan het geld. Ik heb gekropen voor de heroïne, ik heb erom gesmeekt. De shit werd daar door pure onderwereld verkocht. Italiaanse maffia, die de prijs opvoerde als Je het spul bitter nodig had. Goed georganiseerd ook daar. De heroïne werd bijna openlijk in grote biljartzalen verkocht, maar als de politie een inval deed, kwam er hoogstens een paar gram hasj op tafel. In Toronto ben ik de dood onder ogen gaan zien. Ik zat daar met 800 man in een studentengebouw, 28 hoog. Het was er een grote drughandel. Een gekkenhuis, ieder een rookte en spoot. Angst had Je allang niet meer. Je was constant onder invloed. Je wist bijna niet meer wat Je deed. Toen nam ik ook een paar keer een overdosis, waaraan ik bijna kapot ging. Dan lag ik twee, drie dagen te slapen. Ze moesten me slaan om me wakker te houden. duur. Je spuit Je angst weg tot Je helemaal bent uitgeteerd. Een vriend van mij ging toen naar de kliniek hier in Amsterdam. Dat heb ik ook gedaan". Afgericht Alfred: „In Toronto deed de politie een inval in mijn kamer. Ik was er niet, maar toen was het over voor mij. Ik kwam bij een vriend, die nooit had gespoten. Een ander milieu, ik voelde mij er beter, al kon ik drie weken lang niet slapen. Drie maanden heb ik daar afgekickt. Toen ben ik naar Nederland gevlogen om naar vrienden in Zweden te gaan. Van Schiphol ging ik rechtstreeks naar het Centraal Station. Veel geld had ik niet meer, ik moest met de trein naar Stockholm. Op het station werd mijn tas gestolen, pas weg, alles weg. Wat moest ik doen? Ik liep de stad in, richting Dam. Een Amerikaanse Jongen bood me opium aan. Ik was twee uur in Nederland en het was weer mis. Hij verwees me ook naar een Jeugdhotel, een centrum van hard arugs hier. In Amsterdam heb ik alleen maar gestolen om aan geld te komen voor heroïne. Heroïne dealen heb ik nooit gedaan. Dat non ik niet. Als iemand erom smeekte, gaf ik het gewoon. Maar er zijn ook junkies die heroïne dealen. Ze nemen zelf een shot van een halve gram en vullen de andere helft met rotzooi aan om te verkopen. Je weet met heroïne dan ook nooit wat Je in handen krijgt, dat is het gevaar. Hoe sterk is het? Hoeveel kan Je ervan spuiten zonder er dood aan te gaan? Je weet het niet. Om nog maar te zwijgen van de troep, waarmee ze het aanvullen. Strychni ne, puur vergif, hoeveel zijn daar al aan kapot gegaan? Er is geen enkele controle. Depressief Vrienden had Je allang niet meer. Ze spoten Je vol en als Je dan sliep, jatten ze alles bij Je weg wat Je had. Er werd alleen maar gestolen, vreselijk was het. Vooral de laatste winter in Toronto was heel zwaar, heel depressief. Ik had al zo'n tien man uit mijn omgeving dood zien gaan aan de heroïne. Ik was zo ziek als ik niet onder invloed was, ik kon niet meer. Ik wilde eraf. Toen heeft iemand me barbituraten, zeer zware tran quillisers, verkocht om af te kicken. Die waren nog veel verslavender. Het waren pillen, die Je moest slikken, maar ik spoot ze. Levensge vaarlijk, maar dat besefte ik allang niet meer. Ik lag dan drie dagen te slapen. Als ik opstond viel ik om, als ik naar de wc wilde, knalde ik tegen de muur. Als ik in de spiegel keek, had ik blauw opgezwollen armen, mijn gezicht was open en bebloed van het vallen. Praten kon ik niet meer, mijn plas en mijn poep kon ik allang niet meer ophouden. Ik was volslagen gek". Kees: „Die spiegel, die kom Je onherroepelijk eens tegen. Je bent ziek, Je wordt mager, Je gaat er slecht uitzien. Je hebt steeds meer nodig en Je kan het niet betalen. Dan hg Je dagenlang op bed te wachten tot Je weer spul krijgt. Je darmen en Je maag gaan vreselijk tekeer, Je hele lijf is in opstand". Als Kees even thee gaat halen zegt Alfred: „Ik voel het nu gewoon weer in mijn maag. Ik heb ondanks alles een dagboek bijgehouden, maar ik durf er nog niet in te kijken". Kees: „Angst, dat is het op den Onderwereld De onderwereld heeft het heft in handen, ook in Amsterdam. De grote bazen, in mijn tijd Amerika nen, nu Chinezen, zie Je niet, maar de onderwereld handelt. Veel Surinamers, gewapend ook. Je hebt Je geld laten zien en in plaats van de heroïne pakken ze een revolver uit hun zak. Zo heb ik eens vierduizend gulden verloren. Dat gebeurt veel". Kees: „Het gevaar, waaraan Je bloot hebt gestaan, zie Je pas achteraf In de roes besef Je dat geen moment. Ik ben in de kliniek met Methadon geholpen. Lichamelijk valt de afkick nog mee. Dat komt door de sfeer, waarin Je zit. Je eet normaal, Je krijgt aandacht, Je voelt Je zeker. Pas als Je uit de kliniek komt wordt het moeilijk. Je merkt dat je bijna geen eigen gezicht meer hebt. Je gaat ontzettend moeilijk om met mensen. Je bent boos op Jezelf en anderen. Om dan weer voor Jezelf te zorgen, om opnieuw te leren praten, te leren lopen, te leren omgaan met mensen, die géén aandacht voor Je hebben, dat is heel moeilijk. Dat doet verschrikkelijk veel pijn" Alfred: „Ik heb ook met Methadon afgekickt, al zat ik niet, zoals Kees, een tijdlang vast in de kliniek. Ik besef, dat het leven nu pas eigenlijk voor mij begint. Ik moet nu vechten, omdat ik niet verslaafd wil zijn. Mocht ik toch weer in verleiding komen, dan weet ik in ieder geval waar ik naar toe moet gaan." Kees: „Een verslaafde zal het zelf moeten doen, eraf willen komen Ik heb geen boodschap voor de mensen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19