Gerard Bakker speelt terker dan ooit TWEEDE STERKE PLOEG NAAST BS OOK ZONDER AMERIKANEN MOGELIJK APPIE HAPPIE cht jaar geleden als te oud afgevoerd Eervolle nederlaag Blokkeer LUGDUNUM-RKAVV Catcher Anton Geesink is nog wat onervaren lodenburg-Xerxes ERDAG 2 MAART 1974 IDEN Acht jaar geleden voerde de Nederlandse Tafeltennisbond de verjonging" Gerard Bakker moest er toen om lachen. Nu lacht de, weer eens in topvorm stekende, jarige Leidenaar er zo mogelijk nog harder om:" Op m'n zesentwintigste werd ik als oud" afgevoerd. Daarna heb ik de NTTB-cup nog tweemaal op het nippertje gemist en ens de finale-achtkamp van dit seizoen (begin februari) eindigde ik achter Nico van 20bbe toch weer op een gedeelde tweede plaats. Al die talenten, een Schoofs, een Deken destijds als grote „beloftes" binnengehaald kregen, ondanks hun achtjarige inter zonale ervaring, geen „poot" aan de grond. Wat heeft het gevoerde beleid dan nog >r zin? Nee, de steriksten moeten in 't nationale team. Dat is toch de meest logische 2 ik van de wereld. 25 13kker lui onderuitgezakt 31 e "werkdag" "Ik ben tö zo'n zes uur aan het trainen est" om dit weekeinde gtcht zo sterk mogelijk 21; te verschijnen van het Neder- 18 s Kampioenschap, kan Gerard 22^er zich toch nog erg druk over de wantoestanden, die top van de NTTB heersen: wel. dit is beslist geen aanval ondstrainer Tigerman. Dat is op best een aardige ok de normaalste zaak ld dat hij gewoon zoveel moge- geld probeert te verdienen, r het is wel kritiek op sommige in het Bondsbestuur, die baar niet in willen of kunnen op de verkeerde weg u moet ik wel zeggen dat Tiger- zich zonder meer slim "ge- heeft. Een speler die in aan- üng wil komen voor een natio- Door Gert jan Onvlee je nu met e< vaak giftig ling". Niettemin toch met de Jeugd pro beren? Gerard Bakker, op z'n 18de jaar (als hoofdklasser) al in de strijd om de NTTB-cup en nu zo'n 15 jaar actief ereklasser: "Ja, zonder meer. In dat verband zou 't ook niet zo'n "ramp" zijn als we het dit jaar niet zouden redden. Dan kan Je vol gend seizoen in de reserve ereklas se gaan bouwen; een team gaan sa menstellen met Anton Wil van Zoe- len en twee Jonge spelers. Op die bepaalde topspelers veel te- manier kan Sanocel over drie, vier jaar weer kampioen zijn. Maar dan moet je wel die jeugdige spelers jaar of vijf contractueel veel geld over, op of onder de tafel komt: "Als je nu hoort dat Bert van der Helm een aanbod van 20.000 gul den heeft gekregen bij paalde vereniging te gaan spelen, zeg ik op mijn beurt dat is waan zin. Die jongens maken dat geld ge woon niet waar. Ook al omdat ze be slist niet als sportmensen leven". De toekomst van Scylla ziet Bakker dan ook niet liggen in dat soort volgt: „Vroeger speelde ik ook in de "aankopen": "We zullen het juist lje" de club binden. Anders komt Tempo Ook een verandering van werk kring - Bakker runt nu 'n verzeke ringsbedrijf en is eigen baas - deed z'n spel verbeteren. "Ik heb nu meer tijd om te trainen en dat kan alleen maar positief werken." Bakker ver- eerste plaats voor het team. Dit sei zoen heb ik de achtkampen en de Ne derlandse Kampioenschappen bewust laten prevaleren en daar naar toe ge- de eigen kweek moeten hebben. Talent loopt er genoeg rond. Het is alleen jammer dat de meesten zo'n slechte mentaliteit hebben. Niet om mezelf een pluim op de hoed te ste- die eerzucht die ik Tigerman verzorgde centrale lingen te volgen. Als er dan door rlfde speler prestaties worden ge- d, is dat mede het gevolg van "goede" werk. En buiten hem worden er doodeenvoudig op in- ationaal niveau geen prestaties /erd; andere spelers krijgen ge- de kans niet. irard Bakker zit op z'n praatstoel in nog uren doorgaan training is op zich al ige instelling. Als Je bijvoorbeeld teamsport beoefent, is het nood- lijk dat Johan weet hoe Pietje bepaalde bal speelt. Maar bij ta- innis sta Je alleen achter die ta in zul Je het ook alleen moeten Daarbij komt het nog regelma- or dat topspelers die elkaar op training ontmoeten, misschien al dagen later voor de compteitie elkaar moeten uitkomen. In ;eval bestaat die centrale trai- uit een paar uur "lummelen", dch maar niet bloot te geven", man die tegenwoordig nog "anti-aanval in zijn spel doet" in eerdere Jaren, ziet een vrij ele oplossing: "Laat Tigerman. mand anders, als coördinator optreden. -trainingen bezoeken en met an- oefenmeesters overleg plegen voor uitzending in aanmerking t. Maar nee hoor. Als Avanti (de erswoudse tafeltennisvereniging Bakker nu zo'n vijf Jaar als ler werkzaam is) met veertien speelsters de halve finales de verschillende achtkampen be hoor Je niets van Tigerman. Peter de Groot, een Bettine Vrie- op, twee van de "talentvolle" dige spelertjes van de vereniging niet in aanmerking voor ver- owoordigende teams. En alleen .t toevallig ene Gerard Bakker •ris en omdat het bestuw van nti het standpunt van die Bak- inzake centrale trainingen volle- deelt. De waanzin ten top". Is deze verlegging van prioriteiten ken t ook de odrzaak van dat Sanocel/ vroeger had lijkt volledig te ontbre- Scylla dit seizoen minder draait? ken. Als ik toen Bert Onnes of Frans Zijn woorden zorgvuldig kiezend stelt Schoofs zag spelen, nam ik me voor fibA jj ge 0ver een paar jaar „van tafel te spelenIn de tijd dat ik nog een vierdeklassertje was kon Hans van der Voort op dat moment 'n ster ke hoofdklasser niemand vinden om mee te trainen. Dus kwam hij uiteindelijk naar mij toe. Zo van "Hé Jantje, partijtje slaan?" Ik heb me twee uur kapotgevochten. Na afloop zei 'ie: "Ik heb lekker ge- afvaardiging is verplicht de komt overvliegen en dat Anton wil Waanzin Team, Delta Lloyd of welke vereni ging dan ook, die Jongens wel even ophalen. Heb je mooi voor niets ge werkt". Bakker zou in die formule als vier de man willen fungeren. Misschien zou hij zelfs weer als trainer voor de talentvolle jeugd in actie gaan ko men. "Maar", stelt hij nadrukkelijk, "Avanti zal ik daarvoor nooit laten schieten. Ik werk daar ontzettend prettig èn met resultaat". Scylla heeft bij de Bond nog steeds de naam een "rotclub" te zijn. Is dat terecht? Gerard Bakker lachend en duidelijk genietend van een slok pils het voorstel van echtgenote Truus een glaasje limonade te nemen werd "van tafel geveegd" "We zijn de laatste drie jaar serieus bezig de "lieve jongens" uit te hangen. Maar nog steeds heb Je de scheids rechters vaak tegen. Die zie Je dan denken: „Hé, Scylla. even goed op letten". En dan direct een foute ser- aangeven of zo. Die gebetenheid traind. Jij bent gauw uit de vierde stamt uit de tijd dat Scylla als klasse". Nou, ik groeide. Maar als ste club buitenlandse contacten kreeg. Daar kwam ik die trucjes, van "Effe handdoek pakken", "veter vastmaken" en "balletje natmaken" voor het eerst tegen. Al dat soort grappen waaiden over naar de ande re spelers. Nu doet iedereen het, maar wij worden er nog op aange keken". Eerder op de avond had Bakker al gesteld 'dat hij nog nooit zoveel heeft getraind". Ook de opmerking: "zelfvertrouwen komt met veel trai- 1 Kallenberg over fusieplannen TRK en Essor: PARIJS Starlift Blokkeer is gis teravond in het Stade de Couber- tin van Parijs de finaleronde van het toernooi om de Europese volley- bakbeker begonnen met een neder laag tegen titelhouder CSKA Mos kou. Een ingecalculeerd verlies, dat met de cijfers 4-15, 15-8, 11-15, 6-15 (1-3) echter draaglijker uitviel dan was verwacht. Met name de tweede set was een openbaring: zó goed kan 'n Nederlandse ploeg nodig niet heb ben gespeeld. De Rijswijkse forma tie, die eerder deze week video-op namen van de Sowjetploeg bestu deerde, had niet de energie om op het serveer- en smashgeweld van de Eu ropese kampioen een antwoord te vin den. Maar het krachtsverschil was niet ontmoedigend groot. Wellicht 'n prikkel om tegen de andere fina listen, Dinamo Boekarest en SC Leip zig, de tanden te laten zien. Starlift Blokkeer begon aan het karwei- CSKA in de wetenschap dat Frank Constandse niet fit was: de 1.92 meter lange aanvaller was een griepaanval nauwelijks te boven. Bo vendien kon reserve-spelverdeler Ju- riaan Kooien wegens een gebroken middenhandsbeentje onder geen be ding spelen en arriveerde Jan Warns na een tentamen pas enkele uren voor de wedstrijd in Parijs. Met deze voorgeschiedenis was het niet te verwonderen dat Starlift moeilijk op dreef kwam. „Maar toch", vertelde na afloop Frank Constandse, „hebben de Rus sen vrijwel steeds met hun basisteam moeten spelen, wisselen durfden ze haast niet". De Voorburger, die „on der de peniciline" zat: „Je mag geen moment verslappen, dan is er tegen deze ploeg te spelen". En Jan Warns: „We hadden echt verwacht wegge- Een eenvoudige optelsom leert dus slagen te worden. Dat gebeurde in dat Gerard Bakker blaakt van zelf- feite ook wel, omdat deze mannen vertrouwen. Vooropgesteld dat het nog sterker zijn dan AZS. Maar dat we 77 minuten zuivere speeltijd hPb- ben gehaald is heel mooi". Juriaan Kooien had aan de kant al acht jaar te een puntenanalyse gemaakt, waaruit blijkt dat Starlift onder meer acht keer scoorde met de eigen aanval en negen keer met het blok. De Vink: „Daar verkeken ze zich nog al eens op. Het gebeurde ook vaak dat de hele ploeg ronddraaide voor er weer een punt tegen kwam". Johan van der Haar vond het Jcr^- mer dat verschillende lange rallies onnodig verloren gingen en dat de Russen, vooral door toedoen van de ijzeren tandem Saiko/ Staroenski meermalen vijf zes punten achter een maakten. De coach: „Dat mag hoe dan ook niet gebeuren. Maar aan de andere kant mag ik niet on tevreden zijn. Het ging ons er om op temperatuur te raken voor zater dag en zondag en dat is wel gelukt". Din/amuo Boekarest won met 3—0 (17-15, 15-2, 15-10) van SC Leipzig. gen. De speler die oud is, wil wel heel graag betrokkenen duidelijk gaan maken, "dat een man echt zo jong is als "ie zich voelt". LEIDEN Leraar lichamelijke oefening is hij officieel van beroep. Velen kennen hem echter vooral als leraar basketbal. Met de nadruk op leraar. Als geestelijk vader van deze sport in Leiden (s)preekt A. J. Kallenberg namelijk nog met even groot enthousiasme over basketbal als in de (pioniers)jaren vijftig. Als trainer van TRK, als invaller-coach van Essor, als inspiratiebron van het schoolteam van Bonaventura, maar ook zij het sporadisch als lichtend voorbeeld van de lagere schooljeugd, die op speelse wijze kennis maakt met de dyna mische sport via het mini-basketbal. Het begrip eerzucht is de amateur in hart en nieren daarbij niet onbe kend. Hij is een idealist, die Bona Stars maakte en een vallende ster werd toen zakelijkheid de plaats in nam van hobbyisme. "Ik ben mis schien wel teveel idealist. Ik ben geen zakenman. Anders had ik bal al veel geld verdiend". Kallen berg. de man van de eigen kweek. Toen hij het inmiddels in BS Leiden herdoopte Bona Stars met de onder scheiding "erevoorzitter" tie onvrede ("Vlak voor Pasen vorig Jaar kreeg ik niet meer hoefde te komen") verliet, vertrok hij niet naar Haarlem Car dinals, PSV of AMVJ, die wel belang stelling voor hem hadden, de hij terug naar de basis: de jeugd. "Ik wilde de stad niet uit het niet voor geld gaan doen. hij voor het eerst "echt" achter topsport had ik voorlopig tabak. Bij ifel stond - zeker nog even groot, destijds, leen moeten doen. Dan krijg je op hij als schuw Juniortje bij Sleu- den duur wel van die stress-toestan- de eerste beginselen onder de den met alle gevolgen vandien. Van de andere kant is het ook weer gemakkelijk werken als je aan de top iemand die op "gevorderde zit. Je kan aan de spelers veel Door Jan Preenen :housiast avondje met Gerard Bakker over tennis praten aoet wei neel dui- k het nog altijd jeugdige enthou- 34-jarige "routinier" omen. De "bezetenneid" van z'n itde sport is nu - zo'n 22 jaar ten meer dan de voorlaatste. Van- basket- daar dat ik 13611 bijgesprongen en het team al twee keer heb gecoacht. Offi cieel heeft Essor geen coach- De oprichter, Leo Stokhuizen, heeft zich een tijd met het leiding geven por- heiast, maar is er na verloop van tijd vorig m66 gestopt". telefoontje dat it Vooruitlopend op de gang van zaken filosofeert Kallenberg: "Het is mijn ideaal om met eigen Jongens een topteam op te bouwen. Zonder Ame- keer- rikanen, al is de afstand tussen hen de Nederlandse spelers nog erg ik'wifde groot. Dat is te veranderen door de Van JeuSd eerder te laten basketballen. In A. J. Kallenberg iwwujjig Bij Amerika speelt men bij wijze van Bo"na Stars" heb ik"pratt'isch"ailës al- spreken al vanaf de wieg. Daarom zie district Den Filmrol en veel peseta's voor Johan Cruijff BARCELONA Een filmpro ducer heeft Johati Cruijff een bedrag van 12 miljoen peseta's (ongeveer 600.000 gulden) gebo den als de Ster van FC Barcelo na 'n rol wil spelen in 'n film over sport in t algemeenen voet bal in het bijzonder. Volgens het Spaanse nieuwsagentschap Ci- fra beraadt Cruijff zich over het aanbod. Hij zou echter eisen dat zijn medespelers voor be hoorlijke bedragen eveneens in de film kunnen optreden. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.00 UUR N.M. i de Oegstgeesterweg. Veel geven, weinig nemen ROTTERDAM Een fors uitge voerde schouderpartij met een arm als een ankertouw en een buiten maatse hand er aan en aan die te geven en te weinig te nemen en er wordt nog geen hand naar hem uitgestoken of hij draait hem al om. Eén voet in zijn richting en Geesink i 250-ponder, die op het zit- zet een beenworp in. Daarmee doet vlak door de ring wordt gestuiterd. Als een kind dat met zijn Jojo speelt. Babyface Gees terug ln de ring. De 140 centimeter brede tors glimmend hij de klassieke catchformule geweld aan. die wil dat de held eerst lijdt dan pas zegeviert. Bovendien was Anton's- kalende, in de schijnwerpers, omdat Anton buikige tegenstander, de Amerikaan catch-as-catch-i worstelaar zijn interlockje thuis mag laten. Het eerste live-optreden van Geesink. Het publiek, lekker ge- Daddy Linch, gesierd met de titel van ex-wereldkampioen, te laat in Rotterdam gearriveerd om het betere gooi- en smijtwerk in te studeren. ik zoveel in dat mini-basketbal. Het niet mogelijk, toch verschrikkelijk Jammer dat Reserves ig, maar promotie is ben er voor e< daardoor het con- eigen jongens niet aan bod komen, omdat twee of drie plaatsen door Amerikanen worden bezet. Die tact op hoog niveau. Er 2 streefd moeten worden r werking tussen BS Leiden maakt door televisieflimpjes van An- Nu deed de Amerikaan niet veel meer ton's verwoestende activiteiten in de dan zijn gedrongen gestalte zo veel i overtuigd dat er plaats is Verenigde Staten en Japan, vulde mogelijk buiten de grijpende handen van Geesink te houden. Bij gebrek aan beter duwde Anton zijn tegen stander toen uiteindelijk eerst links tweede sterke ploeg in Lei- gisteravond het sportpaleis in Rotter dam tot ver in de tweede ring. Anton Geesink is nog wat eden. Niet in de eredivisie. Dat zo zijn voor de concurrentie, <ijd nog in de top i wil draai- eisen stellen. Topsport is natuurlijk °P l3an^ blijven zitten. i hebben de keus om weg te gaan we combinatie, zodat talentvolle re- zitten. Ook zonder Amerikanen", u- een eerste divisieteam zie ik hier wel salto's, verwurgingen en bijkans bot- varen in dit metier van knallende uit de ring en daarna rechts. Bij die En dat doet Gerard Bakker nog ook niet meer weg te denken. Een Tijdens de finale-achtkamp goede top stimuleert de jeugd". Bij serves van BS kunnen worden uitge leend". Essor en TRK (de fusienaam is nog onbekend; als kandidaat-vi tenbrekende nevenactiviteiten, die Waarna Kallenberg, tegenstander een avondje sportpaleis razend po- van het "inkopen" door teams in de hoogste afdelingen, één ideaal direct het rijk der illusies verwijst: laatste gelegenheid vond Linck het genoeg. Hij bleef liggen en de spea ker kon niet veel anders doen dan - ten in de nieuwe samenstelling dan petitie, Bona Stars 2 is al een paar wel voor een gewichtige partner van Wh hrtWgta van heTSWn WWach maal kampioen geworden van het BS Leiden zorgen. Kallenberg: "Ik ediger de eindzege op één ver- is precies het tegenovergestelde het art ij. Bakker: „Zonde dat ik in geval en injecteert de Jeugd Juist de !?n?i iïf erste partij voor schut ging te- oudere kern. Kallenberg, die zich Van Slobbe. Ik voelde sterk." aan de Leidse districts-eersteklasser was die hoge notering voor Ge- verbond"Er is veel talent. Velen zelf eigenlijk niet zo'n grote trainen vijf keer per week. De oude- assing: "Ik geloof dat ik nog ren, die steeds in het eerste team zo goed heb gespeeld als op dit hebben gezeten en zich nooit druk lent. Dat komt voornamelijk hoefden te maken over concurren- at ik de laatste Jaren eigenlijk tie missen de Juiste wedstrijdinstel- iwongen" meer aanvallend neb ling. De Jongeren moeten ze active- eeld. Bij Tigerman is iedereen ren en zo snel mogelijk proberen te verdedigt direct al afgeschreven, vervangen, zodat we eens hogerop ik probeerde het maar op een an- kunnen komen". "Promotie" kan voor manier, die me nou eenmaal niet TRK deze maand overigens al een feit worden als Essor, dat eveneens zijn domicilie heeft in Leiden, zich weet te handhaven in de tweede divi sie. Anders gezegd: de ledenvergade ringen van TRK en Essor hebben zich uitgesproken vóór een fusie. Es sor mist het noodzakelijke kader en de jeugd; TRK is het vooral om po sitieverbetering te doen. Daarom heeft de ledenvergadering voor de fusie gesteld dat Essor niet wegvalt uit de tweede divisie. Kallenberg: "Essor staat op de derde Sportpark Noord. plaats van onderen, met twee pui* pulair dreigen te worden. Want het Geesink tot knock out-overwinnaar is het publiek allerminst ontgaan uitroepen en de revanche op 5 april dat by catch-as-catch-can de scheids- in de Martinihal in Groningen aan- - "Samenwerking is natuurlijk mooi, rechter gemolesteerd mag worden kondigen. Het zou een overdreven gele of rode kaart voorstelling van zaken zijn om te zeg gen dat deze ontknoping bij het pu in dat opzicht is Leiden wel e moeilijke stad. Kijk maar naar al die voetbalverenigingen". Geesink heeft de neiging te veel bliek in goede aarde viel. AD VEHJi'EN TIE ZONDAG A.S. 2.30 UUR de competitiewedstrijd IK HEB N MIEUWE HCOFP- BESCHERMER, JE KAN ME NOO ECHT <3£Em PJM MEE re OoewOAAR Hoep J£ HEUé KI/ET JOORTE. 2JM

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11