1ESSMER {LIJFT GEMIER Kissinger had lijst namen al een week MARINE ETHIOPIE OOK IN OPSTAND Crisis-verkiezing in Engeland Solzjenitsin wordt oninteressant J STERBAND TS-BANDENSERVICE iind Franse crisis De komplete lichtgewicht! Compacta van Uitslag vannacht om één uur bekend Aan auto show zal dertigtal bedrijven deelnemen ?ERDAG 28 FEBRUARI 1974 BUITENLAND MOSKOU (AP) De Westerse pers heeft al laten doen uitkomen dat de verbannen schrijver Solz jenitsin niet zoveel meer nieuws waarde heeft als toen hij nog in de Sowjet-Unie woonde, aldus schreef de Literetoernaja Gazeta gisteren. Het blad haait om dit te bewijzen een stuk aan uit de 'ru briek van William Saffire in de New York Times, die zei dat de schrijver ophield een martelaar te zijn toen hij twee weken gele den werd gedeporteerd. De Gazeta citeerde voorts een stukje uit de Londense Guardian, waarin Solzjenitsin op de vingers werd getikt omdat hij zich geïr riteerd had getoond toen de Wes terse pers hem had gevolgd. De Guardian, aldus 't blad, dat wordt uitgegeven door de Russi sche schrijversbond, had geschre ven dat Solzjenitsin de Westerse pers ten eigen voordeel had ge bruikt maar nu weigert met haar te blijven samenwerken. .,In de Westerse pers", aldus de Literetoernaja Gazeta, kan men al lezen dat Solzjenitsin niet meer zo in teressant wordt bevonden als vroeger. Als hij zich niet went aan de gewoonten in de wereld waarin hij thans leeft, en zal blij ven leven, „zou hij een lastige ex- held kunnen gaan worden". Solzjenitsin is inmiddels per trein vanuit West-Duitsland in Basel aangekomen, op doorreis naar Zürich. De verbannen No belprijswinnaar maakt zijn trein reis Oslo-Kopenhagen-Hamburg- Zürich in een eerste klas coupé. Na een kort oponthoud op het station van Basel vertrok de trein naar Zürich. Mevrouw Solzjenitsin, die gezegd heeft dat zij niet het land uit zal gaan zonder haar mans boeken, heeft in Moskou meegedeeld dat zij had vernomen dat het zeker een maand zou duren alvorens werd besloten dat Alexanders per soonlijke bibliotheek zou mogen worden uitgevoerd. Natalja Solz jenitsin, in Moskou achtergeble ven met haar vier kinderen en haar moeder, is dinsdag naar de Lenin-bibliotheek gegaan om voorbereidingen te treffen tot het meenemen van haar mans archief dat daar berust. Zij kreeg te horen dat zij eerst een lijst moest maken van de 500 èt 1.000 boeken waarover het hier ging, en dat die lijst vervolgens door het museum moest worden goedgekeurd. En dit zou op zijn minst een maand gaan duren." Zij voegde eraan toe: „Ik ga niet het land uit zonder Alexan ders boeken. Hij heeft zijn kinde ren nodig, maar zijn boéken even zeer." Mevrouw Solzjenitsin is nog niet begonnen met het invul len der officiële vertrekpapieren omdat zij nog steeds niet weet waar haar man zich blijvend zal gaan vestigen. ADVERTENTIE TS-bandenservice heet nü: Leiden, (bij Herenstraat/5-Meilaan), Zoeterwoudseweg 7, Tel.01710-43590. IJS (AP) Zes uur nadat het aftreden van de rege- Messmer bekend werd gemaakt heeft president Geor- 'ompidou Messmer opdracht gegeven een nieuwe rege- te vormen, die de economische moeilijkheden die de se welvaart bedreigen te lijf moet gaan. ens politieke bronnen zullen enkele ministeries worden heven, terwijl anderen zullen worden gereorganiseerd :o efficiënt mogelijk te kunnen werken. Deze bronnen :n ook dat minister van Financiën VaJery Giscard aing en minister van Buitenlandse Zaken Michel Jo- deel uit zullen maken van het nieuwe kabinet. De Franse president Georges Pompidou heep, snel een eind gemaakt aan de Franse kabinets crisis door Pierre Messmer, die gisteren zijn ontslag indiende, opnieuw te belasten met de vor ming van een regering. Het nieuwe kabinet zal aanzienlijk kleiner worden. Na de vergadering waar dit werd besproken werd Messmer bestormd door journalisten. Bmer is er de afgelopen tijd aide malen van beschuldigd 't ichap en originele ideeën te i op het moment dat de eco- ;he positie van Frankrijk bedreigd door de energiecrisis, ens de vergadering van gisteren impidou dat het noodzakelijk om de onderlinge samen- solidariteit in het kabinet groten. Messmer heeft na zijn ïoeming tegenover verslagge- srklaard dat Pompidou 'n klein team wil. Met andere hij wil meer samenhang en. lotst mogelijk efficiëntie in het kabinet. ►7-jarige Messmer is gistermid- og begonnen met de formatie en nieuw kabinet. Naar wordt lersteld zullen drie bekende sten, minister van Verkeer, a. minister van Industrie Charbonnel en minister van rncentrales nvloeden het Ruimtelijke Ordening Olivier Gui- chard, geen zitting hebben in de nieuwe regering. In het totaal zal wellicht een tiental ministers verdwij nen. Men verwacht dat de samen stelling van het nieuwe kabinet mor gen zal worden bekendgemaakt. Messmer is sinds Juli 1972 premier en volgde premier Chaban Delmas op. Hij zou met de drie gaullisten, die waarschijnlijk niet zullen terug keren, herhaaldelijk onenigheid heb ben gehad over economische kwes ties. Hoewel de afgetreden regering volgens Messmer belangrijke en nut tige dingen tot stand heeft gebracht, wordt men in heel Frankrijk steeds ontevredener over de economische situatie. Ondanks alle kritiek die aan het adres van Messmer is geuit, heeft hij ongetwijfeld het vertrouwen behou den van president Pompidou en men verwacht dat Messmer in het nieuwe kabinet de touwtjes stevig in han den zal nemen en wellicht strengere maatregelen zal nemen met betrek king tot het beperken van de loon stijging en de stijging van de kosten van het levensonderhoud. verneur-generaal van de provincie Eritrea, waarvan Asmara de hoofd stad is, was woensdag in zijn paleis ADDIS ABEBA (AFP) De Ethiopische marine heeft zich aangesloten bij de muitende eenheden van de tweede leger divisie, die dinsdag de stad Asmara hebben bezet, zo is uit wel ingelichte kringen vernomen. De muiterij zou ook zijn uitge- de muiters hem daar onder huisair- broken aan boord van het admiraalschip „Ethiopië". De opper- test hebben gesteld, bevelhebber van de marine, admiraal Alexander Desta, de Ethiopische regering kleinzoon van keizer Haile Selassie, bevond zich op dat ogen blik aan boord van een mijnenveger. JERUZALEM (AP/AFP) Toen Kissinger mevrouw Meïr de namen lijst overhandigde waren zowel zij als David Elazar, stafchef van het Israëlische leger, tot tranen bewo gen. Terwijl Kissinger over dit emo tionele moment tegenover verslagge vers sprak, onthulden Amerikaanse functionarissen dat een groot deel van de lijst al een week in Kissin ger's handen was. Kissinger's doorbraak op het punt van de krijgsgevangenen wordt be schouwd als een belangrijke stap op weg naar de besprekingen tussen Is raël en Syrië over de scheiding van hun troepen op de hoogvlakte van Golan. De minister, die drieëneen half uur met de Israëlische leiders heeft overlegd, zal morgen de Israë lische voorstellen aan de Syrische leiders voorleggen. Tegelijkertijd zei een functionaris dat hij ondanks de gemaakte vorde ringen niet verwacht dat het Arabi sche olie-embargo tegen de Verenig de Staten en Nederland op zeer kor te termijn zal worden opgeheven. In een nationale televisierede heeft mevrouw Meïr minister Kissinger bedankt voor zijn inspanningen. Twee functionarissen, die hun na men niet onthuld wilden zien, hebben gezegd dat de Israëlische krijgsgevangenen wellicht tijdens de eerste fase van de troepenscheiding zullen worden vrijgelaten. Er werd echter geen verklaring gegeven voor het feit dat Kissinger een week ge- Voor zover bekend is de legerre- volte niet gericht tegen het bewind van keizer Haile Selassie, maar is bedoeld om soldij verhoging af te dwingen. De Ethiopische marine is niet groot. Ze telt ongeveer 1300 manschappen. in Massawa zich aansluiten bij de rebellerende militairen in Asmara, of dat zij bepaalde eigen grieven tot uiting willen brengen. In Asmara is inmiddels een door keizer Haile Selassie afgevaardigde delegatie aan gekomen om onderhandelingen te be- premier bekleedde, aanvaard. ADVERTENTIE Volgens berichten uit Addis Abeba ginnen met de muiters. Hun leiders lieten maandag i bezetting van de stad lij'k radiostation een verklaring uit zenden, waarin zij hun trouw aan de keizer betuigden, maar tevens somden ze een lijst met 22 eisen op, die betrekking hadden op loonsver hoging en verbetering van leef- en arbeidsomstandigheden. De toestand in de stad schijnt Massawa is de belangrijkste basis rustig. Veel winkels zijn normaal open en het leven op straat gaat min of meer zijn gewone gang. De gou- hebben rebellerende soldaten rinemannen de haven van de stad Massawa bezet. De bezetting zou zonder bloedvergieten zijn verlopen. De rebellie heeft zich nog niet uitge breid tot de rest van Massawa. In middels schijnt ook een luchtmacht eenheid zich aangesloten te hebben by de muiterij. LEWENSTEIN L. Westerduin, Maarsmansteeg 8, Leiden. Tel. 01710 - 2 06 85 maat E De hoeveelheid overtol- armte die vrijkomt bij elektri- lentrales in Europa heeft een peil bereikt dat zij dreigt het gaan beïnvloeden. Dit heeft lomische commissie voor Euro- de Verenigde Naties in Ge- kendgemaakt. lande op de huidige groei van mergieverbruik zal genoemde Iheid warmte tegen 1985 zijn voudigd en wellicht in 2000 tot envoudige zijn gestegen. De stelt dat de warmte die nu pt, ook nuttig kan worden ge- „De warmte die bij een cen- net een capaciteit van 700 tot negawatt verloren gaat, kan ad van 500.000 tot een miljoen verwarmen", aldus het rap- hina wordt langrijke lieproducent (Van onze correspondent) LONDEN Hebben de Britse liberalen inderdaad voor de politieke aardverschuiving gezorgd, die zo hardnekkig is voor speld? Vannacht omstreeks drie uur zullen de 57 miljoen Brit ten het weten. Op dit moment wordt er nog druk gestemd in de 635 kiesdistricten in Engeland, Schotland, Noord-Ierland en Wales. Vanavond om tien uur gaan de stemlokalen dicht. De eerste belangrijke uitslagen, conferenties af. De vele honderden zullen om een uur vannacht bekend journalisten uit binnen- en buiten zijn. Voor de bijna uitgeputte Britse land luisterden eerst zoals gewoon lijk naar de krachtige mannen-broe derstaai van Ted Heath, om vervol de verkiezingen in Enge- gens massaal het plein over te ren nen naar het hoofdkwartier van La bour om te horen welk onheil de Conservatieven de laatste Jaren over het eiland Albion hadden ge bracht. "Alleen de Conservatieven hebben Jeremy in het verleden getoond door daden en beslissingen Groot-Brittannie te kunnen regeren. En de Conserva tieven alleen. Een goed beleid kan men slechts zelfstandig voeren, zon derde partij, zoals de Li er je schouder heen meerderheid behaalde, kijkt", zei Ted Heath met een knik- procent, zegge en schrijve kende Lord Carrington, minister van Energie en voorzitter van de Conservatieve partij, naast zich. Chaos elektriciteitscentrales zal het re dag worden, want de belangstel ling land is groter dan ooit, en de mees te Britten, zo wordt verwacht, zul len opblijven tot het bittere einde. "Laat het gezonde verstand spre ken en niet de gevestigde dogma's van de grote partijen", was het ad vies van Liberalenleider Thorpe, aan de kiezers. Hij gaf het op zijn laatste persconferentie voor dat hij zich terugtrok in het hart van zijn -kiesdistrict in North Devon aan de Britse Zuid-westkust, waar hij in der dat 1970 bij de laatste verkiezingen beralen, slechts 369 stemmen. Onheil Terwijl overal in het land de stem buslokalen in gereedheid werden gebracht en de laatste opinievoor- jspellingen van de daken werden Labour-regering een "complete Ui tgeschreeuwd, sloten ook de twee dustriële chaos zou veroorzaken als voornaamste politieke leiders. Ed- zij plannen als nationalisaties op gro- ward Heath van de Conservatieven en te schaal, vrije loononderhandelingen Harold Wilson van Labour drie i het stopzetten van de bestedings- weken hun dagelijks slopende pers-, beperking zal doorvoeren, wat zij volgens het verkiezingsmanifest van plan is". Labourleider Wilson begon zijn persconferentie met te verklaren, dat "geheime rapporten van verkie zingsagenten in de verschillende dis tricten duidelijk aantoonden dat La bour aan de winnende hand was". Alle Labourkandidaten hadden inmiddels van het hoofdkwartier 'n telegram gekregen waarin deze ver heugende mededeling de basis vorm de voor de oproep "er nog harder te genaan te gaan". De oppositieleider, die volgens de laatste opiniepeilingen plotseling meer kans heeft vannacht Enge- lands nieuwe premier te zijn, hoe wel Edward Heath nog een neus lengte voor ligt, maakte volledig ge bruik van de uitlatingen van Camp bell Adamson, de directeur-gene raal van het Britse werkgeversver bond. Deze zei eergisteren dat een nieuwe regering de omstreden wet op de industriële betrekkingen, de knevelwet voor de vakbonden, zou moeten herroepen. Wilson: "Deze uitspraak heeft de basis, waarop Heath de verkiezin gen heetf uitgeroepen, volledig on dermijnd. Samen met de desastreuze handelscijfers betekent het het vol ledige bankroet van de Conservatie ve regering. "Op een vraag wat een toekomstige Labourregering het eerst zou doen, antwoordde de grij ze Labourleider: "De kasboeken van de Tories bekijken, want naar onze informaties is de toestand waar En geland in verkeert veel erger dan zij ons willen doen geloven, ook al lijkt dat haast onmogelijk". Bejaarden Asmara. Het is niet duidelijk of leden de namen van de krijgsgevan genen had en die niet bekend maakte Inmiddels is de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, gisteravond voor een on verwacht bezoek in de Syrische gister avond afgetreden. Keizer Haile Se lassie heeft het ontslag van de ne gentien ministers, onder wie Aklilu hoofdstad Damascus aangekomen. Haptewold, die sinds 1966 het ambt Bij aankomst op het vliegveld zijn bezoek ten doel Vrijwel iedereen zag in de drukte het kleine vrouwtje met het protest bord over het hoofd dat midden op het plein zat. Ze was hoogbejaard en op haar bord stond dat ze Heath geen aardige man meer vond, om dat hij zijn beloften ten opzichte van de bejaarden was nagekomen. Shirley Williams, een vooraan staand vrouwelijk Labour-lagerhuis- lid, had verteld dat 27 procent van de Britse bejaarden nog altijd moest rondkomen van 45 gulden in de week. "Dat is te weinig, meneer", zei ze. "Dat kan ik u verzekeren. Sinds korte tijd durf ik de mensen uit de onderontwikkelde landen aan te kij ken, want ik weet nu, ook wat het is om honger te hebben. In de oorlog at ik meer". had „de betrekkingen tussen twee bevriende landen te verstevigen". In diplomatieke kringen in Moskou vraagt men zich af wat het werkelij ke doel is van Gromyko's plotselin ge bezoek aan Damascus. Men zag het in deze kringen als een poging van de Sowjet-Unie haar invloed in 't Midden-Oosten te herstellen na de successen die de Amerikaanse minis ter Kissinger heeft weten te boeken. Gromyko had gisteren eigenlijk een gesprek zullen hebben met Gon Bahr, de speciale vertegenwoordiger van de Westduitse bondskanselier Willy Brandt over economische samen werking tussen beide landen, de kwestie-Berlijn en het voorgenomen bezoek van Brandt aan Moskou. Nu heeft Bahr alleen met partijleider Leonid Brezjnew gesproken. Gromy ko kwam in Syrië aan kort nadat zijn collega Kissinger uit Damascus naar Israël was vertrokken. In Leidse Groeiioordhal LEIDEN De show van gebruikte auto's half maart in de Groenoordhal onder auspiciën van de Bovag gaat definitief door. Op 15 maart gaan de deuren 's a/vonds om 7 uur voor het publiek open. Om negen uur stopt men tot de volgende ochtend tien uur, waarna men tot zes uur 's avonds terecht kan. In totaal zullen zo'n dertig bedrij ven uit Leiden, Alphen aan den Rijn, Koudekerk, Katwijk, Zoetermeer. Noordwijk, Oegstgeest, StompwilK. Rijnsburg, Voorschoten, Sassenheim en Abbenes deelnemen. Zij komen met een kleine tweehonderd wagens naar de Groenoordhal. Alle aangeboden auto's van de deel nemende bedrijven zullen by bin nenkomst door een commissie op algehele conditie worden beoordeeld. Alle wagens worden voorzien van 'n vraagprijs op de voorruit. De auto's, die de klanten willen in ruilen, zullen door een onafhankelij ke taxateur op waarde worden ge schat. Deze inruilprijs is bindend, dat wil zeggen, dat elk Bovag-lid die prijs zal betalen bij aanschaffing, van een gebruikte auto, die wordt af geleverd met het Bovag-garanttebe- wijs. In de hal zullen ook drie financie ringsmaatschappijen aanwezig Zijn, zodat eventuele financiering van de gekochte auto ter plaatse in orde kan worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9