ECORD-TEKORT iLAG VOOR DWARD HEATH Liberaleneen middenpartij yrie probleem oor Kissinger ADVOCAAT NIXON BEKENT SCHULD Man eist voedsel voor gestolen schilderij itse economie op dieptepunt HANOMAG efficiënt transport HENSCHEL Leider Jeremy Thorpe zal geen coalitie aangaan DAG 26 FEBRUARI 1974 BUITENLAND let als andere politici tijdens een verkiezingscampagne reist \e Conservatieve leider Edward Heath door het land om met ijn kiezers te spreken. Hij aait kleine kinderen over hun bol, preekt met vrouwen over voedselprijzen en luistert serieus taar mannelijke kiezers. hmascus blijft anti-Israël ASCUS (AP) De Ameri- minister van Buitenlandse Henry Kissinger komt van- ir Syrië om een poging te scheiding van de Syrische .ëlische troepen op de hoog- van Goflan tot stand te bren- tls hij ook heeft gedaan met m het Suezfront. Kissinger in zijn pogingen het kunnen betekenen redesbesprekingen in Genève jrden hervat en dat het Ara olie-embargo tegen de Ver- Staten wordt verzacht. diplomatieke bronnen zal singer moeilijker vallen dan besprekingen over het Suez- anwege de oppositie in Da- met Israël te onder- .n Damascus zijn er van overtuigd dat Kissinger Syrische leiders de lijst met van Israëlische krijgsge- zal loskrijgen. Israël heeft geven van deze lijst als voor gesteld voor de onderhande- oet Syrië. iynsche president Hafez As- fling Hoessein >t officieren AN (AP) Koning Hoessein danië heeft, naar hier is be korden, ongeveer 10 hoge of- ontslagen in het kader van mieuwing" van zijn opperbe- arnemers geloven eerder dat ilag iets te maken heeft met ;en van de strijdkrachten garnizoen van Zerka, eer- maand. officiële bekendmaking is slechts het ontslag genoemd officieren, beide behorend f van de chef-staf van het n generaal Zaied Ben Sjakr. eieren, die door vier nieuwe rvangen, zijn generaal-ma- eleiman Kanda (Operaties) ïraal-majoor Mazjied HadsJ (Administratie). Duidelijk lat het vertrouwen van de generaal Ben Sjakr nog on- sas heeft vorige week in een inter view verklaard dat hij niet alleen de namenlijst zal vrijgeven, maar de gevangenen ook zal terugsturen. In ruil hiervoor moet Israël toestaan dat zo'n 170.000 gevluchte Syrische boeren weer naar hun land op de hoogvlakte van Golan mogen terug keren. Syrische bronnen hebben gezegd dat de besprekingen over de soheiding der troepen waarschijnlijk in Wenen zullen worden gehouden wanneer Kis singer er inderdaad in slaagt de partijen tot elkaar te brengen. De Syrische leiders willen liever niet nog een „Kilometerpaal 101" creëren. Bij kilometerpaal 101 op de weg van Suez naar Cairo stond de tent waar in Israëlische en Egyptische leger leiders over de scheiding aan het Suez-front onderhandelden. Syrië, dat de opening van de Ge- neefse vredesbesprekingen in decem ber boycotte, wil geen militaire be sprekingen in deze Zwitserse stad. Wanneer de Syrische delegatie naar deze stad gaat, zal dat zijn om de be langrijkste punten als de terugtrek king uit de bezette gebieden en de rechten van de Palestijnen te bespre ken. Syrië weigerde de Geneefse be sprekingen bij te wonen omdat de Syrische leiders van mening waren dat deze twee belangrijkste punten niet aan de orde zouden komen. LONDEN De Britse handels cijfers over Januari zijn in Engeland twee dagen voor de verkiezingen ingeslagen als een bom. De han delsbalans vertoont een record-tekort van 383 miljoen Pond Sterling, ruim tien keer zoveel dan de laatst gepubliceerde balans onder de La- bourregering in mei 1970. Boven dien wordt voorspeld dat het te kort over februari nog groter zal zijn, omdat het effect van de drie daagse werkweek, die sinds 1 januari geldt, pas dan goed zal zijn doorge werkt. Het huidige tekort is een absoluut dieptepunt in de geschiedenis van de Britse economie. In oktober en de cember had de balans ook al zeer grote tekorten vertoond van meer dan 300 miljoen pond. Vooraanstaande Britse economen hebben uitgere kend dat als de economische terug gang in Engeland in dit tempo door gaat, het totale tekort over 1974 wel licht 4 miljard Pond Sterling zal be dragen. In politieke kringen in Engeland vraagt men zich af of de desastreu ze cijfers de genadeklap zullen be tekenen voor de pogingen van de Conservatieve Partij de verkiezingen te winnen. Algemeen wordt namelijk aangenomen dat de zogenaamde slechte handelscijfers van de La- bourregering in mei 1970 de voor naamste oorzaak zijn geweest waar door de Conservatieven opnieuw aan de macht konden komen. De Conservatieve regering zei bij monde van haar minister van Fi nanciën, Anthony Barber, dat de ne gatieve resultaten voor een deel te wijten waren aan de driedaagse werkweek en voor een ander deel aan de energiecrisis, die de betalings balans in het bijzonder zou hebben verslechterd. „Geen enkele regering zou d't hebben kunnen voorkomen", al dus de Conservatieve bewindsman. Dennis Healy, Labour-schaduwmi- nister van financiën, noemde de cij fers de ergste sinds de crisis in de jaren '30. Hij voegde er aan toe dat ook een eventuele toekomstige La- bourregering daar de eerste twee jaar weinig aan zou kunnen ver anderen. Kalmbach gaf geld voor stemmen ,X>e gitaarspeler" van Johannes Vermeer, het schilderij dat zaterdag uit een Brits museum is gestolen door een man, die het alleen terug wil geven als ter waarde van drie miljoen gulden voedsel wordt gestuurd naar het onlangs onafhankelijk geworden eilandje Grenada in het Caraïbische gebied. WASHINGTON (AP) Herbert Kalmbach, eens een persoonlijke ad vocaat van president Nixon heeft verklaard schuldig te zijn aan twee tenlasteleggingen inzake zijn beleid als geldinzamelaar voor de Republi keinse Partij. Er waren de volgende aanklachten ingediend Het verdelen van 3,9 miljoen dollar in het district Columbia aan Republi keinse kandidaten voor het Congres, bij de verkiezingen van 1970, en de belofte aan de financiële steuner van de partij dat, als hij over de brug kwam, er een ambassadeursambt voor hem inzat. De verdeling in het district Colum bia had plaatsgevonden via een co mité dat slechts op papier bestond en er geen voorzitter of penning meester op nahield. De eerste overtreding kan worden gestraft met ten hoogste twee Jaar Hongersnood in Oman ADEN Het volksbevrijdings front voor Oman en de Arabische Golf heeft het Rode Kruis en de Rode Halve Maan „en alle patriot tische krachten in de wereld" om hulp gevraagd voor „200.000 mensen, die in Oman van honger dreigen te stenen". In de oproep wordt deze organisaties tevens verzocht druk uit te oefenen op de autoriteiten in Muskate om de economische blokka de op te heffen die al 7 jaar wor- toegepast tegen het platteland en op te houden met het bombarderen van huizen en boerderijen". gevangenis en een boete van 10 000 dollar, en de tweede met ten hoogste een jaar plus 1.000 dollar. De aanklachten tegen Kalm bach zijn ingediend door de speciale aanklager inzake Watergate. De man die Kalmbach had willen strikken voor een ambassadeurspost in Euro pa was J. Fife Symington, toenter tijd ambassadeur op Trinidad en To bago. Deze had toen 50.000 dollar bij gedragen voor de campagne der Re publikeinse kandidaten in 1970, en nog eens 50.000 dollar voor de presi dentscampagne van Nixon, in 1972. Maar Symington kreeg zinj promo tie nooit. Later zou Kalmbach hem hebben aangeboden het geld terug te betalen, maar Symington had gewei gerd het aan te nemen. Weduwe Allende vraagt hulp voor Chilenen J ermeer moet 3 miljoen opbrengen LONDEN (AP) Een onbekende man heeft in een telefoon gesprek met het Britse dagblad "The Guardian" gedreigd een uit een Londens museum gestolen schilderij van de zeventiende eeuwse Nederlandse meester Johannes Vermeer te vernietigen, tenzij de bevolking van het Caraïbische eiland Grenada drie miljoen gulden aan voedsel krijgt. voor een half miljoen pond s duidelijk Westindisch accent The wordt gegeven en dat moet binnen Guardian opbelde en zei: "Wij ko- veertien dageci gebeuren, anders zul- men uit Grenada. Wij willen dat len wij een andere actie onderne- dreigde het schilderij "De Gitaar- speelster", te vernietigen als men zijn eis niet inwilligde. Hij zei dat hij terug zou bellen om het antwoord te vernemen, ver voor klaarde juffrouw Stead. De man zei dat hij opbelde vanuit Highgate, een district in het noor- voed- den van Londen dat grenst aan het Grenada district Hampstead, Waar het rau- NEW YORK (AP) De weduwe van de vroegere Chileense president Salvador Allende heeft in de Ver enigde Naties verklaard dat haar land ten prooi is gevallen aan het schrikbewind van "vier krankzinnige Oproep De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Ebba Paus Paulus VI Eban, heeft Moskou gisteren opgeroe- pen alle Russische Joden toe te staan vrijelijk naar Israël te emigreren. In het Israëlische parle- Winstgevend H heeft de priesters van Rome gisteren gezegd dat zij moeten vermijden van him beroep een winstgevende een rede carrière te maken. Voorts waar schuwde hij hen dat ze priesterstu denten niet de gelegenheid moeten geven 's avonds laat in de stad rond Russische Joden te hangen. „Ik ben zonder een cent op zak naar Rome gekomen en nu heb ik een huis, een auto en een bankdeposito, dat is slecht", zei de paus. Over de priesterstudenten de paus: sleutels 's avonds laat uitgaan. Wat hebben ze op die tijd van de dag buiten te zoeken?" Jean Stead, de verslaggeefster van The Guardian die het telefoonge sprek voerde, zei dat de man zich zelf identificeerde als "Harïy" en Rapport Frelimo Volgens een bekendmaking van het „Frelimo" ment riep Eban „alle vrijheidslieven- hebben de guerrillastrijders in Mo- den ter wereldtop om druk te blijven zambique in de laatste vier maanden van 1973 in de provincie Niassa, in West-Mozambique, ongeveer 30 Por tugese militairen gedood, 12 militaire voertuigen vernietigd en een ver kenningsvliegtuig neergeschoten. Protest Jean-Paul Sartre, Euge ne Eunesco en vier Nobelprijswin naars zijn onder de bijna driehon derd schrijvers, artsen en andere in- „Er zijn studenten die de tellectuelen die gisteren hebben ge- de poorten hebben en protesteerd tegen de verbanning uit de Sowj et-Unie van de schrijver en Nobelprijswinnaar Alexander Solzje- nitsin. ligt vanwaar het schilderij terdagavond werd gestolen. Volgens deskundigen heeft "de gi taarspeelster" een waarde van meer dan zes miljoen gulden. Grenada, een klein maar vrucht baar eiland, verwierf eerder deze maand zijn onafhankelijkheid van Groot-Brittannië. Onder de dictato riale leiding van premier Eric Gairy ontstond onmiddellijk na de onafhan kelijkheidsverklaring felle burger twist. De Britse politie heeft verscherpte veiligheidsmaatregelen bij alle zee- en luchthavens getroffen om te voor komen dat het schilderij het land wordt uitgesmokkeld. "De fascistische dictatuur in mijn land heeft de ergste daden van Hit ler's nazisme nog overtroffen", zo verklaarde mevrouw Hortensia Allen de in een toespraak tot de VN-com- missie voor de rechten van de Zij verzocht de commissie om de Chileense junta onder leiding van generaal Augusto Pinochet .te veroor delen en te eisen dat het huidige be wind in Santiago een einde maakt aan wat zij noemde "de massale ver drukking, die alle kenmerken van ge nocide in zich draagt". ADVERTENTIE Bejaardenhuis voor Rijnland VOORSCHOTEN De oud-commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz zal op vrijdag 8 maart a.s. de eerste paal slaan voor het te bouwen bejaardenhuis ,,'t Hofflantsch Huys" van de stichting humanistische bejaardenoord Rijnland aan de Tromp- weg in Voorschoten, nabij 'Ter Wadding" in het plan Noord-Hofland. Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. Automobielbedrijf ADRI MULDER B.Y. Rijnsburgerweg 86b - Rijnsburg - Tel. 01718-1 34 68 (Van onze correspondent) LONDEN Met nog ruim drie dagen voor de boeg zijn de Liberalen het gesprek van de dag in de Britse verkiezingsstrijd. Het verkiezingsmanifest van de partij is een bestseller gewor den. Het lijkt erop of de Britten nu pas gaan lezen wat de partij, die in de opiniepeilingen steeds meer oprukt, eigenlijk te ver tellen heeft. 0LERA OP ZAMBIQUE DODEN 1ENCO MARQUES (AP) muari tot 21 februari zijn op tugese "provincie" Mozambi- mensen aan de cholera over- is gisteren meegedeeld door ld der plaatselijke gezond- nst, dr. Campelo Dandrade. mtal patiënten van wie vast !t zij aan cholera lijden be- 117, aldus dr. Dandrade. De verkiezingsuitzendingen van Liberalenleider Jeremy Thorpe op de televisie krijgen een steeds gro tere kijkdichtheid. In politieke krin gen in de Britse hoofdstad wordt de mogelijkheid dat de Liberalen in derdaad voor een revolutionaire par lementaire ontwikkeling zullen zor gen, echter minder groot geacht. De toverwoorden van Thorpe zijn: „Verander het gezicht van Enge land". De Liberaal hamert er steeds op dat de moeilijkheden van Groot- Brittannië slechts kunnen worden opgelost als de gematigden het voor het zeggen krijgen. In 1972 waren er, volgens Thorpe, in Engeland 24 miljoen werkdagen door stakingen en andere acties verloren gegaan. Dit zou allemaal het gevolg zijn geweest van de voortdurende confrontatie tussen de twee grote partijen, ofwel het V~Qpitaal qu de arbeid. Thorpe zei onlangs dat alleen een bepaald beleid door een parlemen taire minderheid als ideaal is be vonden. Liberalen gaan met grof geschut de verkiezingsdag tegemoet. In 517 districten (in totaal zijn het er 635) hebben zij kandidaten. Bij de vorige verkiezingen behaalde de partij (slechts) zes zetels, maar bij de acht tussentijdse verkiezingen won nen zij er vier bij. Zoals bij veel kleinere partijen het geval is, kunnen de Britse Libera len in gemakkelijker bepaalde stand punten verkondigen dat hun twee grote broers, die alles wat ze zeggen waar moeten maken als ze eenmaal aan de regering zijn. Een van de voornaamste punten van de Libera len is dat ze een party van het mid den willen zijn. re partijen het machtigste blok in het Lagerhuis zullen gaan vormen. Het oude standpunt, dat er onder geen beding een formele coalitie met een van de beide andere partijen zal worden aangegaan, blijft overigens gehandhaafd. Oude glorie Jeremy Thorpe Teleurstelling Hier en daar hoort men in Enge land dat de winst van de Liberalen zal moeten komen van die mensen die diep teleurgesteld zijn in de grote partijen. Jeremy Thorpe gelooft dat die groep groot is. Hij schat het aan tal zetels dat de Liberalen in het La gerhuis zullen veroveren op zeker zestig, maar vermoedelijk meer. Hij gelooft dat de Liberalen, samen met de gematigde leden van de ande- De grote broers gaan voorlopig nog niet uit van de mogelijkheid dat de Liberalen dit keer wel een groot aantal zetels zullen behalen en nog minder van de gedachte dat de li berale gloriedagen van de negen tiende eeuw zullen terugkeren waar over Jeremy Thorpe en de zijnen diep in hun hart dromen. De vaak arrogante conservatieven praten er zelfs niet over. In geen enkele con servatieve verkiezingsrede valt het woord "liberalen". Een van de liberale Lagerhuiskan didaten, de ongelooflijk zwaarlijvige Cyril Smith, schaduwminister van Economische Zaken, opperde een de zer dagen alleen de mogelijkheid van het minderheidskabinet te vormen, door de conservatieve- of de Labour- partij. Het was tijdens een drie par tijen-gesprek. De slag om Downing- street 10 (Slot) Terwijl William Whitelaw, de huidi- geconservatieve minister van Arbeid, zwijgend voor zich heenkeek, was 't James Callaghan, een vooraan staand Labour-politicus die reageer de. De schaduw-minister van Buiten landse Zaken en voorzitter van de Labour-partij stoof op als door een adder gebeten en zei: "Wij zullen ten eerste nooit een minderheidsregering krijgen en ten tweede zullen we nooit met de liberalen in zee gaan. Het was daarop Cyril Smith, die uiterst minzaam glimlachte. ITALIË KRIJGT LIBISCHE OLIE ROME (AP) Italië en Libië heb ben een akkoord getekend voor bi laterale samenwerking. Het eerste praktische gevolg ervan zal zijn dat de Italiaanse invoer van olie uit Li bië zal stijgen van 25 miljoen ton in 1973 tot 30 miljoen dit jaar. Over de prijs is nog niets bekend gemaakt. De overeenkomst werd ge tekend door de Libische premier, Abdoes-Salem Djalloed, en de Ita liaanse premier Mariano Romor. In het communiqué dat na het vijf daagse verblijf van Jalloed is uitge geven staat onder meer dat Italië in ruil voor de olie "economisch, tech nische, en industriële faciliteiten, alsmede andere produkten beschik baar zal stellen die Libië zou kun nen gebruiken". De olie zal een ruilgoed zijn waar over de voorwaarden zullen worden vastgesteld door de staatsoliemaat schappijen der twee landen. Libië is vroeger een Italiaanse kolonie ge weest. AL 99 DODEN BIJ CARNAVAL IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO Tijdens de viering van het carnaval van Rio hebben in de periode van zaterdag C uur tot gisteren 12 uur al 99 men sen de dood gevonden. De betrokke nen kwamen om als gevolg van on gelukken, incidenten, moord en zelf moord. Demonstratie Zondag is in Ot tawa door duizend Canadezen van Oekrainische afkomst voor de Sow- jetrussische ambassade .gedemon streerd tegen de behandeling van de historicus Walenti Moroz. Volgens de demonstranten zit de 39-jarige Mo roz, die in 1970 „wegens politieke pro paganda en agitatie" was veroordeeld tot negen Jaar gevangenisstraf, in een gevangenis in de buurt van Moskou en is zijn gezondheidstoe stand kritiek. Scheepsramp De Zuidkoreaanse marine heeft gisteren bekend ge maakt dat het stoffelijk overschot van 111 opvarenden van een mari nesleepboot, die vrijdag in de haven van Chungmu zonk, is geborgen, 46 mannen worden nog vermist. Twee matrozen zijn overleden in een zie kenhuis nadat zij uit het water wa ren opgepikt. De sleepboot zonk ter wijl hij met 316 opvarenden op weg was naar een marinevaartuig dat buitengaats voor anker lag.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9