tarnen op is... lange weg Gatsby-look reeds bij de Society Shop jeld Wereldraad voor lumanitaire doeleinden }hilip Potter wijst kritiek af CQBBüBBBBa Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leerdam: J. Groene- boom te Vriezenveen, te Bleskensgraaf (toezegging): C. Treure te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Voorthuizen: K. Schipper te Dordrecht; voor Hoog- en LeegkerkJ. G. Kuiper 'e Dokkum; voor Delft: J. Wieman te Alblasserdam; voor Bodegraven: J. Vroeg inde wij te Emmeloord. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Klundert-Zeven- bergen: drs. D. de Bruijn te Ber- gentheim; naar Amstelveen-Buiten- veldert: mej. E. G. van Egmond, predikante in algemene dienst voor de evangelisatie te Baarn. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te SassenheimJ. J. Rebel te Hilversum; te Wildervank-Veen- dam: W. F. Kruis, kandidaat te Apeldoorn, te Zeist, Utrecht, Urk, St.-Jansklooster en Zwartsluis: A. Baars, kandidaat te Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk (Zld.)P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Br 3- da: N. W. Söhreud'er te Goes Fresco's onder dikke kalklaag In de oude hervormde kerk in Aalten (Gld.) zijn tijdens schoonmaakwerk- zaamhed'en middeleeuwse wandschil deringen ontdekt. De schilderijen zaten verborgen onder verschillende lagen kalk op de muren. De wand schilderingen bleken van een dusda nige kwaliteit, dat is besiloten Lot herstel en conservering over te gaan. Bij deze restauratie, die naar worde verwacht enige jaren zal duren, is ook Rijksmonumentenzorg ingescha keld. Het aantal fresco's is nog niet bekend en ze zijn ook niet allen van dezelfde kwaliteit. De belangstelling van monuijientenzorg gaat vooral uit naar enkele schilderingen van om streeks twee bij anderhalve meter, die wellicht vrij zeldzaam zijn. Synodale benoemingen De Hervormde synode heeft in haar zitting op "Hydepark" in Driebergen, de volgende benoemingen gedaan: tot lid van de raad voor de eredienst, in de vacature-ds H. Snoep: ds. O. Boonstra te Leidsohendamtot leden vanwege de Hei-vormde Kerk in het bestuur van de Interkerkelijke stich ting voor het kerklied, per 1 juli '74; in de vacature-dis. C. B. Burger: ds. W. G. Overbosoh te Amsterdam: in de vacature-ds. F. H. Landsman: mr. L. W. Sluyterman van Loo te Den Haag; tot lid van de Raad voor de Zending, in de vacature-ds. P. Koe man: de heer G. C. Geluk te Ed'e; tot lid van de raad voor de verhou ding van kerk en Israël, in de vaca ture M. J. Groeneveld: dr. A. Krijger te Den Haag. LEIDEN "Niemand heeft kunnen bewijzen dat de steun m de Wereldraad door Afrikaanse bevrijdingsbewegingen is ibruikt voor iets anders dan humanitaire doeleinden." Met ;ze woorden heeft dr. Philip Potter, secretaris-generaal van Wereldraad van Kerken, het afgelopen weekeinde beschul- gingen van de hand gewezen, dat het geld van het Anti-racis- lefonds van de Wereldraad wordt gebruikt voor aankoop van apens. Het is de vierde maal dat de Wereldraad steun geeft jn deze bewegingen, aldus Potter, "en ons vertrouwen in deze wegingen het zijn serieuze organisaties is niet be- haamd". in cue ae wereiaraaa o.m. aan rijdingsbewegingen geeft, is dat i Antirasciimefond's niet als voor- irde voor bijdragen stelt, dat op besteding ervan controle moet [den geoefend. Overigens schijnt vaak voor te komen, dat de or- usaties vrijwillig en onverplicht Genève een overzicht verstrek- van de bestedingen, commentaar van Potter slaat reacties in Zuid-Afrika op de st" van het Anti-racis- [onds, die vorige week door het roerende comité (dagelijks be ur) van de Wereldraad is goed- leurd in zijn bijeenkomst in het Bad Saarow. Deze lijst omvat 450.000 dollar, waarvan ruim twee derde gaat naar instellingen die zich bezig houden met het bestrijden van het racisme in zuidelijk Afrika. Bij die instellingen zijn ook enkele bevrijdingsbewegingen. Het grootste bedrag (100.000 dollar) gaat naar de bevrijdingsbeweging voor Guinee- Bissau en de Kaapverdische eilan den. Deze beweging heeft voor Gui- nee-Bissau (een Portugese kolonie) de onafhankelijkheid uitgeroepen. Het Frelimo in Mozambique krijgt 60.000 dollar, de Swabo voor Nami bië (het door Zuid-Afrika bezette vroeger VN-trustgebied Zuidwest-A- frika) krijgt 30.000 dollar, twee be wegingen voor Angola elk 26.000 dollar. Deze organisaties krijgen als ont vangers van geld uit het fonds de meeste aandacht; ze worden door degenen die door bevrijding be dreigd worden „terreurorganisaties" genoemd. Terroristen" Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft het besluit om weer steun aan deze „terroristen" te geven „ten scherpste veroordeeld." De enige „zwarte anglicaanse" bis schop in Zuid-Afrika, Alpheus Zoe loe, verklaarde zich „teleurgesteld" door deze steun. Bisschop Zoeloe wordt wel eens genoemd als moge lijke opvolger van de anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad. Hij is lid van het presidium van de We reldraad, maar was niet aanwezig op de vergadering. Hij noemde het verkeerd van de Wereldraad, terro risme te steunen. Ook een methodistenleider uit Zuid-Afrika noemde de bevrijdings bewegingen terroristen en zei, te verwachten dat de gift voor wapen- aankopen zal worden gebruikt. gereformeerde hoogleraren dr. Berkouwer en dr. H. N. Rid- ios hebben het deze week nogal erduren gehad in de hervormde die hun de kritiek niet op de „praeve van een een- geloofsgetuigenis als een mo ke weg naar een nieuw belijden het oog op de vragen van deze t stuk hadden ze enigszins te genstribbelend ten behoeve van de gereformeerde synode ge maakt. Het was ook op de agenda van de hervormde synode ge plaatst omdat het mogelijk een rol zal spelen in plaatselijke en landelijke besprekingen in het ka der van verdergaande samenwer king tussen beide kerken. De hervormde kritiek In de syna- de was lang .niet mals. Men miste van alles, vond het een beetje we reldvreemd en onevenwichtig (een uitgebreid verhaal bijvoorbeeld over het gezag van de Bijbel - wat natuurlijk wel gegriipelijk is gezien de meningsverschillen die daarover in gereformeerde kring aan de dag zijn getreden). Eigenlijk konden alleen de confes sionelen in de synode er goed mee uit de voeten. De middenortho doxen hadden wel wat detailkri tiek, maar konden er verder niet mee overweg, al waren ze er niet tegen. („Het doet geen kwaad, het kan wel de kerk worden inge stuurd, maar het hoeft niet"). Een deel van de middenortho- doxie en de vrijzinnigen vonden het veel te star en ook te stellig. De uiterste rechterzijde vond het daarentegen veel te veel afwijken van de oude belijdenissen. De kritiek op de synode liet de heren niet onberoerd, na de Juich tonen op de gereformeerde synode en in het rapport dat twee her vormde synodeleden over het stuk hadden gemaakt. Pas in tweede instantie kwam Ridderbos een beetje los (hij kan een vermake- De monumenteiiraad heeft onlangs 136 rooms-katholieken kerkengebouwd tussen 1825 en 1925 op de monumentenlijst gezet. Er zijn al enkele van deze "jonge" kerken gerestaureerd. De rijks dienst voor de Monumentenzorg vindt de Sint Catharina in Eindhoven (op de foto het interieur) een goed voorbeeld. lijk en toch zakelijk spreker zijn). Er was een duidelijk verschil ge bleken. „Wij kunnen met dit stuk nog in gereformeerde kring te recht. Ik begrijp na de discussie wel dat uw synode er niet veel mee aankan. Men moet het niet de kerk insturen om ons een ple zier te doen. Men moest dat zeker maar niet doen, als het een ver hindering zou zijn om „samen op weg" te gaan. Maar voor ons is het wel een wezenlijke zaak en u zult haar bij het samen op weg gaan regelmatig tegenkomen." Met een matige meerderheid werd besloten het stuk niet de kerk in te sturen. Twee kombinaties in tweed, een materiaal waarmee met de nodige fantasie goed ge- kombineerd kan worden. Hoeden en petten zijn erg aktueel, terwijl ook de knickebocker weer in het modebeeld terug is. Bij de jassen signaleren we twee belangrijke trends: het korte wat wijdere model en de trenchcoats. Deze jassen zijn in tweeds uitgevoerd. Mannen lopen er wat 'gangster-achtig" bij AMSTERDAM De Para- mountfilm "The Great Gatsby", gebaseerd op een boek van Scott Fritzgerald werpt z'n schaduw ai vooruit. Hoewel pas dit na/jaar de film in Nederland te zien zal zijn baseerde de Society Shop in Am sterdam him nieuwe mannenmode op deze film. Het resultaat is dat hoewel natuurlijk "Gatsby" al leen maar een uitgangsthema is, de mannen er een beetje gang sterachtig gaan bij lopen. Vooral in de zwarte cabanpakken en zwarte tuniekcoats waaronder zwart met witte schoenen worden gedragen leken de dressmen zo uit Chicago overgevlogen. Ook hun slappe hoed en de grote pet (zo als je in de series "Bartje en Me- rijntje Gijzen zag) zullen dit Jaar de mannenhoofden moeten sieren Daarnaast moeten de sportieve- lingen aan de knickerbocker of plusfour. Bij dat alles wordt na tuurlijk een vest gedragen. Ves ten sommigen met kleine re- vertjes worden weer een essen tieel deel van de kleding. De meeste modellen zijn zo uitge voerd, dat ze ook een eigen leven kunnen leiden. Geen glimmend, zijde achterkant maar van dezelf de stof als het voorpand waardoor het Jasje rustig een keer thuisge- laten kan worden. Naast de Gatsby-look brede schouders liep als een rode draad de combineermode door de collectie. Voor vrouwen is het al lang gewoon dat ze verschillende kledingstukken combineren. Bij mannen houdt zo'm poging toch iets armoedigs. In de Society Shopcollectie was duidelijk aan het combinatie-effect veel aan dacht besteed. Het nadeel is na tuurlijk wel dat Je nu aan twee van die prijzig pakken vast zit. Het kleurenbeeld voor deze zo mer is een beetje herfstig. Het loopt van roestbruin via groen naar blauw nuances en grijs. Wat de gebruikte stffeti betreft er zijn veel tweeds (in rustige kleuren), saxony's (gefouleerde kamgaren- stoffen met een heel soepele struk- tuur) en katoen. Katoen krijgt weer alle kansen, zeker voor de vrije tijd. De Society Shop toonde in katoen een serie grappige bla zers met reclame-achtig opdruk, bijzonder geschikt voor de vakan tie. In de vrije sector is de "over- down" een nieuw verschijnsel. Dit is een combinatie van hemd- jasje en pantalon, met hetzelfde dessin en in dezelfde stof. Ook voor de avondkleding mag wat de ontwerpers van de Socie ty Shop veel. Op een fluwelen plusfour lieten zij een gedessi neerd (bijna alle overhemden de ze zomer zijn dat) musketiers- hemd met grote sherp dragen. HENRIETTE V. D. HOEVEN Alleen de klompen leuk in Bata-collectie Wie voor deze zomer iets wilds of extravagants zoekt op schoenenge- bied kan de Bata dit keer wel over slaan. Op enkele uitschieters na heeft de Bata voor dames en heren deze zomer maar weinig dat je als "nieuw" zou kunnen betitelen. Alleen in de serie klompen waren echt leuke din gen te zien. De klompen voor deze zomer soms voorzien van bandjes hebben dikke plateauzolen van touw of kurk. Het bovenwerk is op gesierd met spijkers, metalen strips en leerapplicaties. Grappig waren ook de muilen, de Bata levert deze in alle felle mo- detinten met de heel hoge hakken, 't Bovenstuk wordt gevormd door twee „geplisseerde" stukken leer. On danks de hoge hakken konden de mannequins er goed op uit de voe ten. Verder zullen de vrouwen de ze zomer veel op sandalen moeten lo pen. Bata brengt er een hele serie van, die afgezien van de goede kleur combinaties, feitelijk is. Vooral de platte hakken zullen zoals onder mannenschoenen niet elegant lopen niet bevorderen. Op dit soort schoenen zien de meeste vrouwen er uit als doordouwerige kenau's en dat kan toch niet de bedoeling zijn. Wel elegant was de Batalure-se- rie voor de niet meer tiener en twen. Deze schonen, vaak uitgevoerd in twee modetinten passen goed bij de wat klassiekere lijn die de mode dit jaar gaat volgen. Uitblinkers in de collectie waren de ensembles tas en schoenen van Blok van Heyst. Fraaie kleurstellingen en gracieuze leest. Die ensembles kosten Jammer genoeg bijna f200,- en dat is meer dan de meeste vrouwen voor een tas en 'n paar schoenen willen uitgeven. De mannen kwamen er helemaal ka rig vanaf. Hogere hakken, kleine plateau's en meer kleuren. Dat was al het nieuw dat men voor hen in to had. HENRIETTE v. d. HOEVEN Een model (met tas in zelfde kleuren en materiaal) uit de Balalure-serie. Een setje dat komt op f 258,90.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11