Laagste nkomens uitzien" erzuim steeg flink „Wie rookt er nou 'n filter?" „Oude vijf zijn tegen NOS-uitbreiding KONINGIN BEKEEK DE VERSCHROEIDE AARDE MINISTER WIJST HOOGOVENS OP MAASVLAKTE AF Wel eens een Caballero filter geproefd? )uisenberg: PER DAG 80 Vertrouwelijke KLACHTEN stukken zoek oneisen nog niet bekend akbeweging wacht belastingplan vin de regering OVER PRIJS STIJGINGEN ii 7.8 naar 8.3 in 1973 jgtfSDAG 20 FEBRUARI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Met twee aan genomen moties heeft de Tweede Kamer gisteren de macht van de NOS aan banden wullen leggen. De oude vijf regeringspartijen stemden vóór de motie Van Dijk (VVD) waarin deze er bij CRM- minister Van Doorn op aandrong tussen de NOS enerzijds en alle omroeporganisaties anderzijds te gen te gaan. In de overwegingen stelde Van Dijk dat het niet in de eerste plaats de taak van de NOS is om een volledig programma te ma ken. De omroeporganisaties kun nen door hun actualiteitenpro gramma's in ruime mate in de behoefte van commentaar en achtergrondinformatie voorzien. De PvdA noemde deze motie: "Een ongemotiveerde aanval op mensen en him werk. Dit is een onderdeel van een reeks acties van de WD tegen de NOS en het omroepbestel". Ook de door minister Van Doorn ontraden motie dat het ANP de radionieuwsdienst moet blijven verzorgen haalde via de vijf oude regeringspartijen en de CPN een duidelijke meerderheid. De bewindsman had de onder handelingen hierover aan de NOS en het ANP zelf over willen la ten. Verworpen werd het voorstel van de KVP'er Van der Sanden om tot een gedragscode te ko men voor de niet-journalistieke programma-onderdelen van de omroep. Hiervoor bleken alleen de con fessionele partijen te stemmen. DS'70 kreeg met haar voorstel tot structurele verhoging van de bijstandsnormen alleen voor de genen die niet in staat zijn te wer ken van de Kamer geen enkele steun. Ook de motie over de invoering van het bejaardenpaspoort van de Democraten-Socialisten werd niet gesteund. Minister Van Doorn had namelijk al toegezegd dat hij nog deze herfst het be jaardenpaspoort landelijk zou in voeren. I HAAG Minister Duisenberg van Financiën ver- )t de belastingvoorstellen van de WD-fractie in de ede Kamer. ,,Ze zijn een slag in de lucht. Er zijn nog bldoende gegevens bekend over de economische ont- eling", zei de minister gisteravond. aan, dat de regering eks half maart met wets- lüen komt, maar dat de ver ingen over de omvang van istingoperatie niet te hoog ge- i moeten zijn. De regering ernaar haar belastingmaat- per 1 Juli te laten ingaan, die maatregelen er precies uit- ithulde Duisenberg niet. wel herhaaldelijk, dat in elk geval sen met de laagste inkomens wllen profiteren. Met zoveel a zei de minister, dat de VVD- ■ilen niet passen in het inko- leid van de regering, nberg rekende de Kamer at volgens deze voorstellen met hogere inkomens meer en dan anderen. In totaal de WD-plannen op Jaarbasis [fer van de schatkist van illjoen, volgens een berekening lanciën. De minimumloontrek- d zijn besteedbaar inkomen dit 79 gulden zien stijgen, als worden aan- (emiddelde werknemer gaat er llden per Jaar op vooruit. Ie- met een inkomen van vijftig Ï73 gulden. Iemand met een pn van zeventig mille 970 gui tiemand met een inkomen van 011.264 gulden. Een suggestie van AR-zijde om de vrije voet bij de vermogensbelasting met een kwart miljoen te verhogen, wees Duisenberg van de hand. Ook had hij overwegende bezwaren tegen hanteren van de wiebeltax een suggestie van de KVP. In de huidige economische situatie zou hanteren van de wiebeltax een verlaging betekenen van: loon- en belasting, omzetbelasting, benzine, accijns en verbruiksbelasting op personenauto's met elk ongeveer 3 procent. Duisenberg vond, dat de wiebeltax te weinig soelaas zou bieden aan de laagst betaalden. Bovendien behoort bij het systeem van de wiebeltax een extra verhoging van de overheidsuit gaven. "Tegen de consequenties daar van zag hij ook op. De regering overweegt tevens een herstel van de investeringsaftrek voor machines en andere outillage. Het gaat erom, zo vatte Duisenberg de doelstellingen van de regering sa men: de bedrijvigheid aan te wakkeren en daardoor de werkgelegenheid te bewaren; de lagere inkomenstrekkers te ont zien en de loon- en prijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. DEN HAAG Minister Lubbers ("Economische Zaken) staat afwij zend tegenover de plannen voor een hoogovenvestiging op de Maasvlakte. Tk zeg niet dat dit nooit realiteit wordt", aldus de bewindsman giste ren in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de wet Selectieve Investeringsregeling, "maar het feit blijft bestaan dat dit bedrijf daar nooit is toegelaten omdat dit iets te maken had met milieuverontreini ging en met het vraagstuk van de buitenlandse arbeiders. Als de zaak opnieuw aan de orde zou komen, zou den diezelfde invalshoeken weer be palend zijn". Lubbers kon zich tegen die achter grond voorstellen dat er bij de beslis sing wel-of-niet-toelaten zulke zwaarwegende argumenten op tafel komen dat men wel "nee" moet zeg gen. In dit verband wees hij erop dat een Hoogoven-aanvraag ook bij een geldende selectieve investeringsmaat regel op een negatief advies zou uit draaien. Een ander voorbeeld, waarbij men binnen de mogelijkheden van de SIR een vestigingsaanvrage van een be drijf zou afwijzen is volgens de be windsman het geval van een fabriek aan het water ofschoon "er amper schepen aankomen". "In zo'n geval moet Je gewoon "nee" zeggen", zo meende Lubbers. Een derde voorbeeld is volgens hem het bedrijf dat relatief veel buiten landse werknemers in dienst heeft. "Zelfs een bedrijf met ongeveer 20 procent buitenlanders zal wel met erg goede argumenten over de brug moe ten komen. Als zij die niet hebben kan ook in zo'n geval geen vergun ning worden gegeven". DEN HAAG Het VVD-tweede- kamerlid De Koster meent dat al lange tijd al of niet vertrouwelijke stukken over de controle van kern wapens en kernenergie voor vreed zame doeleinden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken zoek zijn. Hij heeft hierover schriftelijke vra gen gesteld aan minister Van der Stoel. ECHT De vakcentrales ko- zullen hebben. Verwacht wordt dat as met gedetailleerde c.a.o.- vanneer zij de plannen van de tot belastingverlaging kun- fêrzien. leeft het overlegorgaan van de «^centrales (NVV, NKV en leslist op een gisteren gehou- eenkomst. Aanvankelijk was «doeling dat de looneisen van «weging deze week zouden geformuleerd. ^beweging wil ook eerst be reik effect de belastingplan- het kabinet op de voor dit verwachten de vakcentrales in de loop van de volgende week zullen meedelen welke verbeteringen in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden zij globaal voor de rest van dit Jaar verlangen. Voordat er sprake was van een mogelijke belastingverlaging om de aarzelende economie een prikkel te geven waren de vakcentrales terug gevallen op hun eis van vorig na- Jaar: een verbetering van de arbeids voorwaarden voor 1974 met 2,5 pro cent. Over die eis kon geen overeen stemming met de werkgevers worden bereikt. De Nederlandse mariniers houden dezer dagen in het uiter- ste noorden van Noorwegen dus hoven de poolcirkel een zoge naamde "koud - weer - oefening". Een aantal kamerleden nam er een kijkje. De heer Wisselink kruipt hier op handen en voeten uit een iglo die door de mari niers in deze omstandigheden wordt gebruikt. Selectieve investering in september van kracht DEN HAAG De wet Selectieve Investeringsregeling (SIR) zal op 1 september, maar uiterlijk op 1 januari van het volgend Jaar, van kracht worden. Dit heeft minister Lubbers (Economische Zaken) giste ren in de Eerste Kamer medege deeld. Een groot deel van de Senaat toonde gisteren „grote aarzeling" over de invoering van deze maatre gel. Volgens de KVP-er Teijssen was hier sprake van het kweken van 'n ongunstig investeringsklimaat. „Ik zal de laatste zijn die zegt dat we geen zorgen moeten hebben over het investeringsklimaat in ons land", aldus de bewindsman, „maar we zijn er wel in geslaagd een consis tente groei te realiseren". Volgens Lubbers zal de SIR het industriële klimaat in de komende jaren juist verbeteren en ten goede komen. Er is zeker geen sprake van afremming van investeringen. „Het gaat hier om een spreidingsinstru ment, meer dan om een botte afrem ming", zo meende hij. YAMOESSOKRO (ANP) In 't binnenland van Ivoorkust en met name bij zijn geboorteplaats Ya rn oessokro laat president Felix Houphouet-Boigny gemakshalve 't oerwoud afbranden om op die ma niet terrein te ontginnen voor wegen aanleg en landbouw. Dit heeft het koninklijk paar gistermiddag van uit de F 28 ph-pbx kunnen zien, toen het op de tweede dag van het staatsbezoek vaci Abidjan naar Yamoessokro vloog. Bovendien maakten koningin en prins met enkele leden van het ge volg en met minister Van der Stoel een tocht in vijf helikopters van de Ivoriaanse luchtmacht naar het presidentiële buitenverblijf, waar ever de president tn Yamoessokro beschikt. Eerst worden de echte woudreu zen, die dat dubbel en dwars (ge zaagd) waard zijn, omgekapt o.a. door de Nederlandse NV Fijnhout geëxporteerd, maar al het overige kreupelhout wordt volgens het prin cipe van de verschroeide aarde ri goureus platgebrand. Op het vliegveld van Yamoessokro werd het koninlijk paar zoals kon worden verwacht opnieuw een uit bundige ontvangst bereid. De Nederlandse vlaggen hingen op dit vliegveld alle verkeerd om, dus blauw-wit-rood, maar het deed aan de feestelijkheid en de vreugde wei nig af en bovendien werd het Wil helmus door een militaire band vlekkeloos ten gehore gebracht. Naar het schijnt zoxgt de presi dent er steeds voor dat zijn gasten indien enigszins mogelijk ook een dag in zijn geboorteplaats waarop hij zeer trots is, doorbrengen. Hij heeft er zijn presidentiële verblijf laten optrekken, omgeven door een grote vijver, waarin hij uit curiosi teit krokodillen heeft laten uitzet ten. Ter meerdere glorie van de plaats heeft hij er bovendien zijn eigen ul tra moderne en super luxe notel Le President laten bouwen. Het staat ver buiten de stad midden in de onafzienbare vlakte waar het oerwoud is afgebrand en ogenschijn lijk staat het er wat overbodig. Al heeft de Ivoriaanse bevolking zich gedurende de eerste twee dagen van het staatsbezoek uiterst gedis ciplineerd getoond, gistermiddag werd het de achteraan staande rij en van het publiek te machtig. Toen de muziek het slot van de voorstel ling begon in te leiden, begonnen zij op te dringen. Hoewel er door en kele soldaten en agenten even kwis tig met venijnige zwepen op los werd geranseld, liet hogerhand de teugels op onzichtbare wijze vieren, zodat plotseling de hele menigte bijna ge vaarlijk door het grote enthousias me het marktplein opstroomde, tot vlak voor de tribune waarop zich de koninklijke gasten en de president bevonden. Er ontstond echter geen paniek. Op ca. vier meter afstand hield de stroom halt als door een barrière van eerbied bedwongen. De grote auto's konden dan ook rustig voorrijden en de hoge gasten afvoeren. DEN HAAG (ANP) De Economi sche Controledienst ontvangt dage lijks zo'n 80 a 100 klachten over ver hoogde prijzen. Een deel daarvan is niet gerechtvaardigd, maar de ont vangen klachten en het eigen onder zoek van de dienst leiden ook tot processen-verbaal en correctie van prijsverhogingen, aldus de heer L. M. Bruins, directeur van de Economistdie Controledienst. Het aantal prjjsover- treders, dat per maand moet worden verbaliseend, bedraagt ongeveer h"<n- derd. Het aantal prfjscorrecties, .at tot stand komt, bedraagt een v 1- voud hiervan. De geconstateerde prijsovertred ngen komen in alle sectoren van het eco nomische leven voor, aldus de heer Brums. Ze zijn gelijkmatig gespreid over de diverse branches, maar ckAZ over de diverse geledingen van het bedrijfsleven: ze komen dus gelijke lijk voor bij fabrikanten, grossiers en detaillisten. De heer Brums ziet de laatste maan den geen stijging van het aantal prijsovertredingen, maar hij acht het niet onmogelijk, dat de recente ver scherping van de prijsmaatregel tot meer overtredingen zal leiden. De Economische Controledienst (ECD) gaat optreden tegen de ille gaal in ons land gevestigde Moham medaanse slagerijen Hiertoe is be sloten op aandrang van het bedrijf schap voor het Jagersbedrijf. Volgens het schap zijn in ons land ongeveer twintig Mohammedaanse slagerijen legaal gevestigd en tenmin ste zestig illegaal. Alleen al in Rot terdam zy'n er twintig van deze sla gerijen, waar Turken, Marokkanen en Algerijnen hun volgens de Mo hammedaanse riten slachtvlees ha len, terwijl er in deze gemeente slechts acht gevestigd mogen zijn. ADVERTENTIE HAAG Het ziekteverzuim Nederlandse bedrijfsleven os laar plotseling omhoog ge- aantal ziekmeldingen schom- 4e laatste Jairen zo rond de **nt, maar in het afgelopen 'eg het opeens tot 8.3 procent, inuari zette de stijging zich ïoort, maar dit is bij uitstek «en slechte maand geweest, net de nu heersende griep, de vrouwelijke werkne- het aantal ziekmeldingen ten onder de mannelijke, ter- "tóarbeiders vaker ziek zijn Mnistratief personeel. 'geldt de stijging van het aan- Bneldingen zeker niet voor bedrijfsleven. de autofabriek van Daf in k het ziekteverzuim de laat enden gehalveerd. Een be- [e factor hierbij was zeker de Verkorting van vijf naar a°«n per week. Deskundige bovendien voorzichtig vast 1 teruggang in de conjunctuur daarmee gepaard gaande van de werkloosheid in vloed zou kunnen hebben op de da ling van het ziekteverzuim. Maar bij de tweede peiler van het Limburgse bedrijfsleven bleef het ziekteverzuim vrij constant. Want bij DSM (Staatsmijnen) schommel de dit ronde de 6.8 procent. Bijzonder gezond ziet de situatie eruit bij Shell. Daar zit men duidelijk onder het landelijke gemiddelde, met een ver zuimpercentage van 3,5 tot 4 procent. Een woordvoerder van Shell (18.000 man personeel in ons land) meent dat vooral de afschaffing van de routine-controle bij de zieken thuis een gunstig effect heeft gehad. "Dat werkt erg positief. Je geeft de mensen daarmee een groter verant woordelijkheidgevoel. Een bijkomen de factor is dat de mannen bij Shell al op hun zestigste jaar worden ge pensioneerd en de vrouwen, als zij 55 jaar zijn", aldus de woordvoerder van Shell. Bfj de Stoomspinnerij Twenthe in Almelo heeft een twee Jaar durend experiment - om zieke werknemers thuis niet meer te controleren - ook uitstekende resultaten afgeworpen. Het zoekteverzuim onder de textiel- werknemers, dat destijds verontrus tend hoog was, ging met sprongen achteruit. Ook bij het textielconcern Van Heek in Enschede heeft men een der gelijke proef genomen. Maar die had hier slechts weinig uitwerking. Want het ziekteverzuim daalde slechts van 14 tot 12 procent. Een lid van de ondernemingsraad: "Er zijn vooral veel rugklachten. De machines drijven de spinners op. Daardoor ontstaan ook psychische spannipgen. In de toekomst moeten nieuwe machines dan ook niet puur op economisch grondstaven aange schaft worden, maar op basis van de werkomstandigheden van de man". Bij Philips - die in ons land ruim 90.000 man in dienst heeft - is het verzuim iets gestegen tot 8 procent. Duidelijke oorzaken kan men daar niet noemen. De Hoogovens (25.000 man) zag het ziekteverzuim stijgen van 9,4 tot 10,6 procent. Maar op het ogenblik is er sprake van een lichte verbetering. Vooral in de afdelingen, waar vorig jaar werd gestaakt, zag men een dui delijke toename van het verzuim, Ed. Lam ens CoiUinenla»

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9