Veel veranderd In sfeer en den ken, maar taak bleef gelijk VIJFTIG JAAR HERV. SCHOOL NOORDWIJKERHOUT: GROTERE FUNCTIE VOOR HET PARK RUSTHOFF MOGELIJK OOK KINDERBOERDERIJ IN SASSENHEIM Boerderijbrand snel geblust Protest tegen afbraak woningen lÉ PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 20 FEBRUARI iq74 Foto links: Eén van de klas sen die Hervormd onderwijs heb ben genoten in Noordwijkerhout. Foto rechts: Het oude schoolge bouw op de hoek van de Have- straat en de Havedwarsstraat. Foto onder: Een plaat van domi nee Hofstede zoals de inwoners van Noordwijkerhout hem heb ben meegemaakt Door Willem Chr. Nijeboe Foto's Historisch archief P. A. Warmerdam NOORDWIJKERHOUT Een enorm verschil in geloofsbeleven en eeti veel grotere mondigheid van de bevolking. Dat zijn de twee zaken, die je sterk opvallen wanneer je je verdiept in het vijftigjarig bestaan van de Hervormde Schoolvereniging in Noordwijkerhout. "Vereniging tot oprichting en iin standhouding van hervormde scholen in Noordwijker hout" heet de jubilerende instelling officieel. Op negen maart wordt een reünie gehouden van alle leerlingen die ooit op de school, die een logisch uitvloeisel van de vereniging vormt, hebben gezeten. "Het was een principiële reden," herinnert zich dominee P. Hofstede, die samen met zijn kerkeraad de ver eniging vijftig jaar geleden op poten zette. "Ik wou een christelijke school hebben en die was er niet. Wel een openbare. Daar gaf ik godsdienstles sen. Ik was zelf voorzitter van het schoolbestuur. Het hoofd van de school, die ik heb benoemd, was een zekere Nooy, hij leeft nog." De bejaarde zieleherder, die thans van zijn rust geniet in het bijzonder luxueuze bejaardencomplex Arends dorp in Den Haag, heeft in Noordwij kerhout de stoot tot meer verande ringen gegeven. Dankzij z'n initiatief is er in Noordwijkerhout een protes tantse begraafplaats gekomen en dankzij zijn bemoeiingen kreeg Noordwijkerhout rond vijftig jaar geleden er een tweede protestants raadslid bij. "In de gemeenteraad zat toenter tijd één protestant. Ik heb toen op de kansel gezegd: Als jullie nou alle maal gaan stemmen dan kunnen er best meer protestanten in de raad. En ik zal 't controleren ook." De do minee hield woord en zat op de dag van de gemeenteraadsverkiezingen aan een tafel bij de ingang van het Noordwijkerhoutse gemeentehuis met de lijst van gemeenteleden van zijn toen ongeveer zeshonderd zielen tel lende parochie. "Daarmee heb ik Een doorn in het oog van de 83-ja- rige medeoprichter is het feit dat de enige basisschool, die de jubilerende vereniging beheert, Ireneschool heet. "Daar moet ik niks van heb ben, van dat vreselijke mens dat in Spanje woont en dat niks anders kan dan kinderen krijgen", zegt de krasse dominee fel. "Die naamsverandering op instigatie van het gemeentebe stuur. Ik had dat nooit gedaan". Toen de school vijfentwintig jaar bestond, heeft de dominee een feestrede uit gesproken. "Ik heb er toen wel aan merking op gemaakt. Hervormde school met den Bijbel, dat stond er vroeger aan de buitenkant op". Erg bereikt dat er twee inplaats van één protestant in de raad kwamen. Dat was toch wel aardig hè," vraagt de geestelijk herder, die ook nu nog wars is vain ieder samengaan van de drie confessionele partijen. Inspraak Rest de verslaggever op zo'n mo ment weinig meer dan te constate ren dat een dominee van zo'n vijftig jaar geleden toch wel een machtig en invloedrijk man moet zijn geweest. "Ja," glundert de dominee. "Ik ben altijd zeer gewaardeerd en ik heb nog altijd goede banden met Noord wijkerhout. Maar ik had het wel te zeggen, ja. Van inspraak was toen nog geen sprake. Maar er was een goeie verhouding hoor, ik had nooit problemen." Een „goeie verhouding" was er naar de mening van de dominee toen ook met de katholieken. "Ik ben zelfs nog bij de toenmalige burgemeester, die was ook katholiek, te eten ge vraagd. Dat was toch heel aardig. Maar ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik protestant De scheiding i Taak volkomen weg". "Die dominee van tegenwoordig, papt erg aan met de roomsen", weet dominee Hofstede. "Daar moet ik natuurlijk niets van hebben. Dat heb ik ook nooit gedaan". Met zijn collega ds. J. Streefland heeft de emeritus-predikant wel een gesprek gehad over zijn overtuiging. "Die vond het allemaal wel een beetje heel erg. Ik werkte ook met geen enkele roomse vereniging samen, en met kerkelijke verenigingen hele maal niet. Maar de toestanden en de verhoudingen waren toen heel anders, scherper", merkt de dominee vrijwel aan het eind van het gesprek op. Met die bewering kan het huidige schoolbestuur bij monde van voor zitter C. Parlevliet het volledig eens zijn. "Scherpt u de verschillen alstu blieft niet aan, want we hebben een uitstekende verhouding met de ka tholieken". Ook met het gemeente bestuur, waarmee dominee Hofste de destijds geregeld in de clinch lag. "Je zou bijna zeggen dat ze ons iets bevoordelen", zegt schoolhoofd F. Feenstra, "om niet de schijn tegen te krijgen dat ze ons achterstellen. Met de collega-schoolhoofden is een uitstekende samenwerking. Het is al lang niet meer zo dat de dominee bij de ouders op de stoep staat als er kinderen naar de katholieke school gaan. En omgekeerd ook niet. Er zijn nu ook andere factoren die een rol speslen. Denkt u eens aan het ver- "De taak is niet veranderd", i het schoolhoofd, dat al vijfendei jaar in het onderwijs werkzaam* "Als er in de taak van het chri lijk onderwijs zal worden veram dan komt dat door de linkse 1 tratie, die allerwege aanwezig Voor mij, en ook voor m'n perso is die taak nog net als vijfendi jaar geleden: het Woord aan de kinderen overbrengen. Ik 1 dat ik dat tot het eind va: baan volbreng. Ik ben danHi omdat ik nog steeds de vrucl mag plukken van wat ik heb". Vrijdag acht maart zal 's om zeven uur een herdenkingsl worden gehouden in het Witte K( je, de voorlaatste dienst v tauratie. Negen maart zal er tijdens de n daguren een reünie worden den in het schoolgebouw aan c ductweg. Het tegenwoordige 5 bestuur verwacht ongeveer z derd personen. "Er zijn 625 bril uitgegaan, waarvan twintig buitenland. Als nou eens d< komt met een echtgenote of ech noot, dan hebben we toch derd mensen. Maar", vult hoofd Feenstra aan: "We zijn o les voorbereid". Van een oud-li ling uit Naarden is al bericht (j vangen dat hij met z'n hele gezü komen. Ook op 9 maart zal het derde 11 kaal van de kleuterschool schoolvereniging officieel worden opend. Die opening zal gesold door de (katholieke) burgemfl H. J. M. Bosma van NoordwiJI hout. Wellicht is dat op deze f| dag wel het meest tekenend de veranderingen in vijftig jaar. ZOETERWOUDE De leerlingetjes van de openbare kleuter school vormden gisteren een erehaag voor het hoofd van de kleuterschool mejuffrouw Boon, die een contract voor het leven ondertekende met J. Dingjan. Dat gebeurde in het van Zoeterwoude. (Foto Jan Holvast) SASSENHEIM Nadat er vele tientallen jaren naast de activiteiten van de gemeentelijke plantsoenen dienst geen andere werkzaamheden in het rustieke, midden in de ge meente gelegen park Rusthoff wa ren uitgevoerd, wordt er nu sinds enkele weken druk aan „achter stallig" onderhoud gewerkt. Voor rond tachtigduizend gulden worden in het wandelpark gelegen vijver en wal- beschoeiïngen weer in gewenste staat gebracht. De activiteiten van het aannemers bedrijf Visscher vormen een nog op zichzelfstaand karwei. Toch is het uitdiepen van de vijver het ge durende tientallen jaren natuurlijke proces van vallende en rottende bla deren heeft van de vijverbodem een grote modderpoel gemaakt tot maximaal anderhalve meter diepte in het midden van de vijver; aan de kanten zal de waterhoogte in verband met de veiligheid niet meer dan een halve meter bedragen of zelfs minder en het herstel van de walkanten wel degelijk een begin van de renovatie van het park. een over gebleven tuingedeelte overigens van een oud landgoed, dat nog in de vorm van een park met een grote waterpartij tussen Charbonlaan en Koningspark doorloopt. Het park Rusthoff, in belangrijke mate hoog geboomte rond een door de vijver omgeven kleine weide, zal een grote re functie binnen de Sassenheimse woongemeenschap gaan spelen, ter wijl daarbij het rustgevende element in de drukke, door de Hoofdstraat doorsneden, dorpskom gehandhaafd blijft. Rond het park Rusthoff zijn de laatste tijd de nodige discussies ge weest. Raadsleden opperden sugges ties om het park méér dan een fraai stukje groen en gebaande (geasfal teerde) wegen te laten zijn. De Sas senheimse troetelschijf, een kinder boerderij op de midden in de vijver gelegen weide, werd een veelgevraagd nummer, terwijl met name de raads leden Pim Hulsbergen en Ben Rot teveel (resp. PvdA en VVD) met een aantal aanvullende voorzieningen kwamen om het park meer leven in te blazen. Die aanbevelingen varieer den van het plaatsen van dam- en schaaktafels tot méér speelruimte en een eventuele trimbaan. Zonder di rect dat laatste over te nemen is het Sassenheimse college wel van plan om de raad een uitspraak te laten doen met betrekking tot de te stellen prioriteit voor het „meer functie ge ven van het park". Centraal daarbij zal evenwel blij ven staan, dat het park Rusthoff „vanzelfsprekend geconserveerd dient te worden". Het park Rusthoff zal ook een nauwe betrokkenheid krijgen (over en weer) bij het te creëren voetgangerscircuit achter de bebouwing op de hoek Hoofdstraat- Kerklaan (plan Centrum) en op en kele plaatsen méér worden ontslo ten. Ondanks die grotere ontsluiting zal het park ook zijn rustgende ka rakter dienen te behouden. „Er is," zo lichtte het college toe, ook een groep bewoners, die graag alleen maar in een park willen wan delen. Ook die categorie moet aan zijn trekken kunnen komen. Ook voor hen zullen er wat aangepaste voorzieningen moeten komen". De kinderboerderij staat bij dat alles toch nog steeds hoog op de wen senlijst. De meerderheid van de ge meenteraad heeft zich al diverse ke ren en bij verschillende gelegenhe den voorstander van zo'n plan (al Ja ren geleden eens gesuggereerd door de niet meer in de raad zittende PvdA-vertegenwoordigster mevrouw A. de Meijer-Van Zon) getoond. Het college heeft er trouwens ook al ad viezen over ingewonnen. Zeer voor lopig en vrijblijvend allemaal, dat wel. Van de Heidemaatschappij en Staatsbosbeheer, de geraadpleegde in stanties, kwamen gunstige adviezen los. Ook een voorlopige raming van de kosten. Toen nog enige tonnen. Gezien de samenstelling van de grond van de weide, nu nog onverbiddel ijk het terrein van grazende koei en, een waarschijnlijk ook te lage raming, die nog wel de nodige her ziening zal eisen, wanneer de reali satie een feit gaat worden. „Maar," zo klinkt het nogmaals van gemeen telijke kant," de raad zal er straks uiteindelijk over moeten beslissen of men een dergelijke investering al dan niet een hoge prioriteit wil toe kennen". Voorlopig blijven de werkzaamhe den in het park Rusthoff tot me dio maart beperkt tot het uitbagge ren van de vijver en het opnieuw beschoeien van de walkanten. Werk zaamheden, die de laatste dagen be halve enorme hoeveelheden modder ook verrassend veel vis naar de op pervlakte brengen. Er zijn reeds en kele honderden vissen uitgehaald (en teruggezet) met als meest opzien barende „vangst" een karper van 72 centimeter grootte. Het visrijke vij verwater heeft het gemeentebestuur op de logische gedachte gebracht het park Rusthoff ook in dit opzicht een nieuwe recreatieve functie te la ten vervullen: als (beperkte) visvij ver, met langs de walkanten op een enkele plaats enige voorzieningen om vernieling van het groen tegen te gaan. Hoewel ook deze plannen nog niet op papier zijn gezet, wordt ge dacht aan die „rust-zoekende" catego rie van bijvoorbeeld bejaarden en mindervaliden. Ook ander vis zou wanneer de raad een aanvul lend krediet (je) hiervoor goedkeurt uitgezet kunnen worden. Met de overigens grote hoeveelhe den uitgebaggerde grond zal verder de weide worden opgehoogd en ge ëgaliseerd. Omdat de groei van gras daardoor zichtbaar zal worden ge stagneerd, zal er ook opnieuw worden ingezaaid. Het park is, het gemeentebestuur laat daarmede door al deze maatre gelen geen twijfel over bestaan, een kostbaar iets, dat zij tot in lengte van dagen angstvallig zal beschermen Ook 't bomenbestand ondervindt dat reeds. Ook daaraan wordt het nodige gedaan, omdat dat er de afgelopen maanden niet beter op is geworden. Niet in de laatste plaats door de stormen. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense brandweer werd gistermiddag rond half vier gealarmeerd voor een brand in de boerderij aan de Leidseweg 553. Bij aankomst van politie en brandweer had een voor bij gangster, die ook de brand had gemeld, de achterdeur al ingesla gen en was met enige buurtbewo ners honden aan het redden. De bewoners, de familie J. Koop- mans, waren niet aanwezig. Zowel politie als brandweer konden alleen constateren dat de vuurhaard was ontstaan in de keuken. Door het snelle optreden werd uitbreiding van de brand voorkomen. Alleen de keu ken werd beschadigd en met uit zondering van een vogeltje in een kooitje vielen er geen slachtoffers. In de boerderij was een kennel en een fokkerij voor honden gevestigd. De 19 vdlwaissen poedels en de 9 pups kwamen er met een natte vacht en enige schrik van af. iN( HAARLEMMERMEER van de huizen aan de Schipholj protesteren tegen de dreigende braak van hun huizen. Tot aft5' !ng werd besloten omdat de geiuidCjii irl der door het proefdraaien van vu is. dat bewof

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6