Studentenverenigingen op de wip gemeenschappelijke lijst an PSP, D'66, LHC en 'PR op losse schroeven Weinig uitschieters bij de Margrietshow WAT IS DE TOEKOMST VAN POMONA? Welzijnsraad en LJA ïjn boos op elkaar OOK LEIDSE PKW MET GROTE SCEPSIS TEGENOVER WET-POSTHUMUS o-wedstrijden i Sterrenwacht Het Tapijtcentrum IdENSDAG 20 FEBRUARI 1974 jkoelingsperiode van een week IDEN De samenbundeling van D'66, PPR en PSP en zeker LHC op één lijst voor komende gemeenteraadsverkiezingen is op losse schroeven komen te staan. De leden ade vier krijgen een week de tijd om zich te beraden of ze de samenwerking doorzet- iof niet. LEIDEN De raadsleden Duive- steyn en Kwik (PvdA) vragen het college van B. en W. zekerheid te ge ven over het al dan niet verdwijnen van het sportcomplex Pomona. De voetbalvelden zouden moeten wijken voor uitbreiding van de Jam Mulder kliniek, maar het staat niet vast, of deze uitbreiding inderdaad plaats zal hebben. Als dat niet het geval is, moet Pomona voor de sport be houden blijven, vinden de raadsle den. Zij wijzen 'erop, dat op korte termijn duidelijkheid gewenst is, ge zien de verpaupering, die op Pomo na ontstaan is als gevolg van de on zekerheid. De velden zijn dringend aan een grote beurt toe. einde daarvan leek gisteravond nabij. Aan het einde van een arrige en emotionele ver eng stonden PSP en D'66 ener- en PPR anderzijds op één punt recht tegenover elkaar: over de of nu wel of niét uitdrukkelijk riffcelijk moet worden vastgelegd de drie partijen noch voor, noch de verkiezingen onderhandelin- met het CDA (Christen-Demo- jsbüi Appèl, combinatie van ARP, en KVP) zullen aanknopen, tal PSP, maar ook D'66 drongen Sterk op aan; de PPR zag er de n'iet van in. De emoties den hoog op. De PSP legde een die al eerder die avond was jrculeerd, op tafel .waarin voorge werd te besluiten geen gemeen schappelijke lijst te vormen, aange zien di't risico's draagt van het uit eenvallen van een toekomstige frac tie en dit te veel onduidelijkheid en onzekerheid voor de kiezers zou be tekenen. De motie was mede-onder- tekend door D'66, dat eerder op de Onwaarschijnlijk op de valreep aangenomen. Volgende week donderdag komen de drie par tijen opnieuw bijeen om dan een hopelijk definitief besluit te ne men. avond wel duidelijk had uitgesproken fcegey onderhandelingen met de CDA (,,of samengestelde delen, bv. de KVP") te zijn, maar er geen breek punt van te willen maken. Net toen de motie i.n stemming zou worden gebracht en de verwijten nog altijd over en weer gingen, kwam iemand op het idee, om de leden van de drie partijen te laten bekomen van hun opwinding: er werd een af koelingsperiode van een week voor gesteld. DaJt voorstel werd met 20-17 iebrek aan goede verhoudingen SIDEN De leden van de Wel- LJA eens dat men moeilijk een me- raad vergaderden gisteravond ning kan geven op een informatieve zichzelfhet functioneren van vergadering, als er tevoren geen over bad kwam gedurende de gehele leg met de achterban is geweest. J aan de orde. Menges vroeg aan Juffermans of ;n was het aan de openbaar- hij akkoord kon gaan met zulk soort rijsgeven van een vertrouwelijk bijeenkomsten, die dan later tot dis- t door de L.J.A. Argument van cussies zouden gaan leiden. l: De Welzijnsraad wil een be- Juffermans kon dat niet toezeggen* bijeenkomst beleggen over de het hangt helemaal van de zaak en ouwelijke concept-conceptnota van de betrokkenen af. Tooh was het verschil van jnzdcht in de mate van wenselijkheid tot onder handelingen c.q. collegevormiiing met de CDA tussen enerzijds PPR en an derzijds PSP en D'66 niet zo groot, als de emoties deden doen voorko men. PPR-voorzitter Du Gardijn zei: „Ik acht het zeer, zeer onwaarschijn lijk dat we na de verkiezingen in een college met loslopende KVP'ers of CDA'ers in een college gaan zitten. Maar dat kunnen we pas beslissen als bekeken kan worden of het col lege al dan niet als progressief kan worden beschouwd". Dat is overeen komstig de gedachte die achter een zinsnede zit van de PAK-overeen- komst, die PvdA. D'66, PPR en PSP gezamenlijk hebben opgesteld en die reeds enkele maanden geleden naar buiten officieel is gepresenteerd op een persconferentie, waarop de vier gezamenlijk vertegenwoordigd waren. Die zinsnede betrof de situatie wan neer de linkse vier ook met de CPN niet tot een werkbare meerderheid kunnen komen: „Dan zullen er ge sprekken worden gevoerd met indivi duen of groepen, om alsnog 'tot vor ming van een zo progressief mogelijk college te komen. In het gemeen- Tioee modelletjes uit de strandserie van Margriet. Links een doorknoopmaxirok en blouson rechts een overslagjasje met capuchon. De jasjes zijn zo gemaakt dat er ook een ivinterse versie van gemaakt kan worden. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Het begon allemaal ze twee categorieën heen, erg oneer- veredelde spijkerpak naast de "Joop schappelijke programma van de vier heel temperamentvol met Spaanse mag niets worden veranderd: er kun- muziek Mexicaanse sombrero's en oen alleen punten aan worden toegg- wijde tot op de grond reikende pon- voegd", aldus zou men hem kunnen cho's. Dat wordt een Margrietmo- samenvatten. Het raadslid Ooster- deshow waar de stukken vanaf vlie- man (D'66) zei het echter een „vol- gen, dacht ik, maar dat viel een beet- strekte illusie" te vinden om te den- je tegen. De Margriet-Knipcollectie __aw___J ken dat je mensen uit het CDA kan bleek heel wat minder progressief te bleek de verschijning van de dress- lijk want je zult in Nederland heel wat meer vrouwen in de categorie 40 46 tegen komen dan in die van 34 —38. Dressman Ook nog niet zo erg ingeburgerd. Een stafmedewerker van de Wel zijnsraad liet toen weten dat min of meer de vertrouwenskwestie t.o.v. de LJA moest worden gesteld. Kamphuis, directeur van de raad, vroeg zioh af wat er gebeurt met vertrouwelijke gegevens. "Ik mag toch wel weten wat men ermee doen gaat?" losweken en Amptmeijer (raadslid Zijn dan ^ie PSP) noemde een progressief college met de CDA „godsonmogelijk". Voor en PSP was er dan ook geen het concurrerende o.a. omdat men geen conibractbreuk" W'iEtde schenden (de PAK-overeen komst schenden), uit 'loyaliteit jegens de PvdA. ADVERTENTIE U houdt nog van de originele INDISCHE RIJSTTAFEL met pittige scherpe kruiden. INDISCH RESTAURANT DC^ Koeiltji BafOe U^ge^sldsge'ho™ opbouw. Wij zijn tegen onderons nota opbouwwerk is erg van voor allerlei buurtverenigin- speeltuinen enz. Als er dan in besloten vergadering over moet ien gepraat, verdwijnt de "gede- ratiseerdheid" en wordt het open 'iter van de Welzijnsraad ge- ad." De LJA heeft de nota in de ibaarheid gebracht en daar zijn wat mensen boos om geworden, aar halen ze het recht vandaan". te gek wat er gebeurd is" en fatsoensnormen worden met voe- getreden" waren enkele opmer en). Kffzitter Menges merkte op dat concept-conceptnota een discus- Rik was dat vanwege de informa- Tertrouwelijk moest worden be- ield. De LJA wilde niet 'mee- •en aan een informatieve avond cat is volgens Menges "een gron- gebrek aan vertrouwen. Het open maken van de nota laat een ek aan goede verhoudingen zien", legde de leden de vraag voor of mogelijk zou kunnen zijn dit besprekingen te kunnen hebben 'i toekomst. De Welzijnsraad geen bijeengeharkte club be ienvertegenwoordigers zjn. "Het luwwerk moet gesteund en ge- ctureerd worden. Wij sturen de 'i naar B. en W. en daar is een ie samenwerking voor nodig. Een rtopend onderling gekrakeel is on- rdig." 1 beer Biegstraten vond dat men eens na moest gaan waar de lictstof ligt. "Niet in die con- reonceptnota. Het ligt veel die- Hjj was het met Juffermans van „studenten-voorzieningen" van de selijke Kamer van Verenigingen, af- Landelijke Kamer van Verenigingen, deling van de landelijke kamer en het overkoepelend orgaan van overkoepelaar van dertien studenten- vrijwel alle studentenverenigingen verenigingen, leert verder, dat wat in den lande, wordt de onzekerheid er in de nota staat moeiteloos op de waarin de verenigingen verkeren, te- situatie in Leiden kan worden gepro- ruggevoerd op de voorgenomen jecteerd: grote scepsis tegenover de herstructurering van het weten- wet-Posthumus en het subsidiebe- schappelijk onderwijs (wet- Posthu- leid. mus). Dit zal een studieduurverkor- Toch lijkt het een voor de hand ting en daardoor een studieverzwa- liggende gedachte het wankele be ring tot gevolg hebben en een aan- staan van de studentenverenigingen doen op de vrije tijd van de te wijten aan een teruglopende be- De leerlingen van de diverse damesblad Libelle. Wel een pluspunt huishoudscholen die gistermiddag de voor deze show in de Stadsgehoor- zaal bevolkten hadden het zaal was dat men in ruime mate de lijk mee en de dressman Mick voel- ter Heuljurk" met verlengd lijfje plissé rok voor iedereen werkende vrouw 'n altemattief bood. 'n Grapje met zakdoeken zal vooral de jeugdi ge naaister hebben aangesproken. In de serie snelpatronen was een blouse te zien die was gemaakt van vier zakdoeken. (Deze zakdoeken 80 x80 zijn per meter in de stoffenhan del te koop). Voor wie het erg bont wil maken is het patroon te verlen gen tot een kuitlange jurk. Kuitlang waren ook de feestjurken, onveran- een dunne soepelvallende volslanke en de echt mollige vrouw de zich in dit gezelschap dat giechel de of floot duidelijk minder goed op derd derobe b.v. waarin chemisiers met zijn gemak. De kleren die Mick droeg stof- grappige gebreide spencers werden waren allemaal wat sportief, gecombineerd. De modemakers lo- zelfmaaksters zullen zich ni pen het liefst met een boog om de- middellijk aan een herencostuum <je wat oudere maar toch jonge Voor de tieners een rok met door elastiek ingerimpeld bovenstuk voor wagen, maar waarom eigenlijk niet. vrouwen een model met heel dun_ Wel voor zichzelf een broekpak ne bandjes of een g6plisseerd over- waarom dan voor hem geen zonnig slagmodel. Natuurlijk met een blo- .zakke" te v°01' wat dikkere figuren de jange plooirok met overslag blouse het heel goed. HENRIETTE VX>. HOEVEN. voorzien van ritsjes daar kan nie mand op kapot. Wat er het meest uitsprong was de "Aan het werk-serie", waarin 't Licht en geluid een ideaie combinatie Licht en geluid zijn eenheden gebaseerd op eenzelfde principe, namelijk straling. Althans, wanneer men ze aan wendt tot gebruik, zoals bijvoor beeld licht voor fotografie en geluidsgolven voor opname en weergave. Beide eenheden wor den dikwijls tezamen gebruikt in bioscopen of by de televisie. Dan vormen ze een ideale com binatie met elkaar, een combi natie die foto v. d. Horst zeer Niet in bovengenoemde samen stelling, maar gewoon los naast elkaar staand. Natuurlijk blijven er mogelijk heden te over om ze te combi neren (b.v. film-geluid), maar uitgangspunt is, om ze onafhan kelijk te presenteren. Sinds kort heeft foto v. d. Horst daarom op het Diamantplein en in de Doezastraat zijn poorten geopend voor HIFI-geluidsappa- ratuur en U weet; wanneer v. d. Horst iets doet, doet ie het goed! Zij selecteerden een grote sortering geluidsopname- en af speelapparatuur van de bekend ste grote merken w.o. Philips - Dual - Teleton en Akai. Zowel platenspelers, versterkers, tape-decks, tuners, tuner-ver sterkers, als ook luidsprekers en cassetterecorders heeft men in voorraad. Belangrijk, dat hebben zij uiter aard niet vergeten, zijn de toe behoren. Banden, cassettes, naalden, snoeren, stekkers, enz. zijn dan ook volop verkrijgbaar. Uniek is wel de selector waar mee men U vele combinatiemo gelijkheden van HIFI-stereo- apparatuur kan demonstreren. En U weet het, volgens 34-Jarige traditie garandeert men U: vakkundige voorlichting, uitge breide demonstraties en (zeer belangrijk) aantrekkelijke prij- zyn. LEIDEN De studentenverenigingen staan op de wip. Sinds de Wet Universitaire Bestuurshervorming (WUB) werd inge voerd en de verenigingen in sommige gevallen hun sterk besloten karakter enigszins prijsgaven, is de toekomst er niet zekerder op geworden. In een onlangs verschenen nota sprek met het bestuur van de Plaat- jöDEN Het elfjarige Go-won- i Robbie Schlemper gaat de ko- Ll?AW?keinden' Sarnen met Slag doen op ae vnje uja v. L&.i.W ,een, P°§inS d<?en student, zo redeneert de kamer. nationale uitdagingstitel in het te te veroveren. De winnaar Ithet recht op een serie wedstrfj- 1 tegen Nederlandse Go-kampioen SRebattu jr., die reeds enige ja- titel vast in handen houdt, die zijn topprestaties in 'Go-spel weet te combineren met meervoudig Nederlands bridge- Het is evenwél niet alleen de wet- Posthumus die (ook) de verenigin- Meiboom, voorzitter: „Als dat zo is, gen angst inboezemt. Ook de finan- dan zijn er niet genoeg oude struc- cieel verslechterde situatie van de turen bij de verenigingen overboord studenten speelt een rol, temeer om dat de kosten van exploitatie van verenigingsgebouwen en horeca-faci- liteiten stijgen en er (kennelijk) j, speelt in het tweede sprake is van een „weinig recht een simultaan tegen ieder, vaardig subsidiebeleid". In de nota wordt grote nadruk ge legd op de eigen rol did de ver enigingen kunnen spelen ef; liet gaat om het welzijn van de student. gezet. En dat betwijfel Ik". Caroline Boon, oud-bestuursllid van de PKW en lid van de universiteitsraad: „En kele jaren terug is er in de vereni gingen wel een soort crisissituatie e Go-stenen wil en kan vasthou- en uitleg maken dit dat vanwege het 5-jarig kan van de Leidse Go-club in het Maar ik geloof dat dat nu 'n beetje voorbij is". Max Meiboom: "De verenigingen in Leiden hebben een open karakter gekregen en zijn „Waar decanen en psychologen nu veel meer op de maatschappij van de Sterrenwacht wordt meestal slechts curatief werkzaam ouden, tot e<m mooie gelegenheid r diegenen die kennis willen ma- zijn, zijn de verenigingen vaak pre ventief. Zij kunnen dikwijls het ont- met het mysterieuze spel der staan van problemen verhinderen", gericht. In Amsterdam is het in elk geval bewezen dat er wel belangstel ling voor de verenigingen is, want daar is onlangs nog een nieuwe ver- £n. Het werd reeds zo'n vierdui- aldus de nota die er aan herinnert dat emgmg opgericht". Dieck v. d. Bosch: d jaar geleden in de Chinese hof- volgens onderzoekingen veertig pro cent van de studenten te kampen heefit met psychologische proble- ,en. Het bestaansrecht van de ver een der aanwezige spelers te enigingen wordt ook Wens het toernooi Cs zaterdags 's zondags van 14.0022.00 uur) is men, f iedereen gelegenheid 't zelfs eens NU OOK KARPETTEN "Er zijn hier in Leiden trouwens vierduizend van de ongeveer veer tienduizend studenten lid van 'n ver eniging. Dat is bijna een derde. En dat is toch niet weinig". De Plaatselijke Kamer van Ver- op die manier gemotiveerd. Een ge- enigingen is, als het om specifieke verenigingsaangelegenheden gaat, gesprekspartner van het college van ficiële stukken worden we nauwe- bestuur. Geregeld houdt zij voeling lijks genoemd. En in geen enkele met de verenigingen en raadpleegt universitaire commissie op één zij verschillende organisaties om, na, waar we adviseur zijn zijn Het bestuur van de Plaatselijke Kamer van Verenigingen: v.l.n.r. praeses Max Meiboom, abac- tis Leonoor Cronheim, questor Dick v. d. Bosch en assessor sport Edith Vreedenberg. Ontbrekend bestuurslid is Hermien ten Haajt, assessor vorm ingswerk. waar nodig, het "plaatselijk beleid' aan te passen. Het vijf man sterke bestuur is niettemin weinig tevre den over de relatie met de universi teit. Het wil meer erkenning. "In ofr we vertegenwoordigd". Het gesprek mondt echter steeds weer uit op de toekomst: de wet- Posthumus en de studiefinanciering van staatssecretaris Klein. Max Mei boom: "Achter deze plannen zit een duidelijke studiedwang. Dat betekent dat de studenten meer aandacht zul len moeten gaan besteden aan hun studie. En dan wordt het toch wel erg moeilijk om je naast je studie, nog eens bezig te houden met een vereniging". Caroline: "Als de studie vier Jaar wordt, wordt het een puinhoop. Maar het zal er helemaal van afhangen, hoe de faculteiten de wet-Posth* vereniging kunnen besteden. Want dat is gewoon nodig. Het vergt enorm veel". Het bestuur van de PKW vindt het ook onrechtvaardig dat de ver enigingen onbezoldigd moeten con curreren met betaalde universitaire instanties die uiteindelijk dezelfde doelstelling nastreven. Dat uit zich in de kennismakingstijd voor komende eerstejaars de leden van de uni versitaire Eerste Leidse Commissie Introductie dagen (El Cid) krijgen f 1500 per persoon, terwijl de leden Dan verenigingscommissies hun in spanningen beloond zien met een be drag van nul-komma-nul maar ook in de (studenten) horeca. Leo noor Cronheim: „De mensa van de universiteit krijgt een investerings subsidie per maaltijd. De verenigin gen kregen vroeger een investerings subsidie van vijftig procent, maar dat is vorig Jaar opgeheven". Caroline: „De verenigingseettafels moeten dus zelf voor hun personeel zorgen. Een kok kunnen ze soms niet betalen, dus ze moeten hun eigen mensen gaan inzetten. Een ander punt is dat ze ook nog hun dure gebouwen zelf moeten betalen". Analoog aan de wensen van de Landelijke Kamer van Verenigingen wil de PKW af van subsidiëring van- voorzieningen die eigenlijk niets met het student-zijn te maken hebben (eettafels, studentenhuisvesting etc.). Deze voorzieningen zouden moeten worden opgenomen in de algemene voorzieningen, zodat de student mid denin de maatschappij komt te staan. Als hij tenminste van een deugdelij ke studiefinanciering kan profiteren. En die is er nog niet. Zoals trouwens ook de wet-Posthu mus er nog niet is. Een wet die aan de ene kant sceptisch is uitgekleed, maar aan de andere kant het be staansrecht van de studentenvereni gingen nog eens flink zal onderstre- mus uitvoeren". Wij stellen ons bij- pen. Caroline: „Ik geloof dat een voorbeeld voor dat voor degenen die studentenvereniging met de wet-Pos- in de verenigingen een bestuurs- thumus juist een heel belangrijke functie vervullen, de inschrijvings- functie zou kunnen hebben. Want de duur met een jaar wordt verlengd zo- opvang van studenten is dan extra dat ze in ieder geval een jaar aan de hard nodig". HÓGfe RIJNDIJK 90 LEVENDAAL 157-161 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5