Merenwijk, al of n mm meer wijk Theorie en praktijk Er is nog geen hart Huurhuis-bungalow ,1 Palen, palen, palen Polder verandert 'CajNA 3A WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 »r SS jns Melkert 8' ui )tOS J n Holvast Meren wijk nu: een groot aantal flats, een bescheiden aantal eengezinswoningen. Een nood winkel. En deze week komen er een supermarkt en een bankfiliaal bij, in een houten gebouw. In zijn kamer in het stadhuis het bordje meldt: chef stadsont wikkeling en grondbedrijf ziet M. A. Logtenberg in dit gebouw een bar en kleedkamers voor een tennisclub. Hij weet, dat hier ten nisbanen komen en ziet al de oplossing voor de accommodatie. Logtenberg weet precies wat er allemaal komt in het Leidse stads deel langs de grens met Warmond. In gedachten ziet hij alle 5800 huizen staan, waarin de 20.000 (nieuwe) Leidenaars zullen wonen. Het staat allemaal op papier in die stadhuiskamer en de man, die de lijnen aangaf, heeft haast om het in werkelijkheid te zien. Daarom beweegt hij zich zo nu en dan —in keurig blauw, maar met laarzen tussen de bergen grond, op de gladde wegen-in- aanleg, bij de stomende heimachines, de driftig draaiende drag lines en andere apparatuur. Ze hebben tegen het decor van een polder, die stad moet worden, iets van wezens uit een tijd, die ver achter ons ligt. Ze werken voor een tijd, die nabij is: dit jaar 1700 huizen klaar, volgend jaar meer dan 2000. „De grootste bouwplaats van Zuid-Holland", zegt de chef stadsontwikkeling en zijn arm maakt een wijde boog over een modderig veld, bagger, die extra wordt aangestipt door een lang niet malse regen. We gingen een middagje mee om met Logtenberg te concluderen, dat er hier in Leiden iets positiefs gebeurt. We zyn er nog lang niet, maar de Merenwijk is min of meer 'n wijk De Leiderdorpse architect v. d. Berg wist waar hij bouwde. Op een tekening in dezelfde stadhuiskamer plan voor ruim 400 wo ningen van de stichting Eigen Huis tekende hij ter verhoging van het décorum een fietser. Gebogen over het stuur. Dat klopt in de praktijk, want het kan hard waaien vlak langs de Zijl, waar de huizen worden gebouwd. Bewoners zijn er al, elke dag rijdt een andere verhuiswagen voor (foto rechts), maar een weg is er nog maar net. Die is in allerijl aangelegd. „Zeg maar gerust: die is erin gekankerd", zegt Logtenberg en hij doet een stap opzij om niet in het stomende, gloeiende asfalt te stappen (foto rechts onder). Vanaf die meteen door de regen glimmende weg kykt hij uit over een stapel hout (links onder). Waar graafmachines de bagger van zich af te schijnen te schudden, zal 't hart van de Merenwijk komen. Op papier ziet het er mooi uit: een overdekt winkelcentrum, waar alles „buiten" komt, met vlak ernaast een wijkcentrum met café en wat er verder thuishoort. In mei of juni zal ermee worden be gonnen. Architect Ganev omlijstte zijn schepping met drie terras flats voor bejaarden. Ja, woningflats. „Er kan veel als je maar lang genoeg doordramt", zegt Logtenberg. Hij herhaalt het als hij tevreden laat zien hoe groot het percentage woningwetwoningen en premiewoningen is op het totaal en hoeveel huizen er staan op een hectare. „Een grote woningdichtheid betekent, dat de huizen op elkaar staan en er geen ruimte is voor groen. We gaan dat be wijzen, o.a. met een plan, waar overdekte straatjes komen tussen de huizen". „Leedewijk" staat er op de kaart. In de praktijk is het een enorme zandvlakte achter de eengezinswoningen van Ons Doel, een vlakte, die over de grens van Warmond reikt. Negenhonderd huizen moe ten er komen. De Nationale Nederlanden gaat er het geld voor leveren en Logtenberg is niet voor niets tevreden met de weten schap, dat het grootste deel van de huizen bestemd is voor premie- verhuur. De architecten Nefkens, Hartsuyker en De Bruyn hebben het plan ontwikkeld, waarmee op 5 maart de provinciale planolo gische dienst en de raadscommissies stadsontwikkeling en en volks huisvesting en openbare werken worden geconfronteerd. Als deze molens snel draaien, kan er halverwege dit jaar ook hier worden gebouwd. Ook alleen nog maar op papier staat de bungalowwijk voor de mensen met een dikkere portemonnee. Maar die komen dan ook te wonen vlak langs de Zijl en dus in het verlengde van de Kaag. Waar vind je dat nog in de overvolle Randstad? En met de boot vóór de deur, want 't plan laat insteekhavens zien die alle bun galows „raken". Van papier naar praktijk: nu ligt er een weliswaar nieuw aangelegde, maar nog drassige dijk langs het water van de Zijl. Je kijkt ver weg weg de polder in. Dat wordt het uitzicht van de bungalowbewonersZe zijn niet de enigen. Langs de dijk komen ook andere huizen met dit riante uitzicht naar de om geving van de Kaag. Het mag er nu modderig zijn, in de toekomst zal het hier goed toeven zijn <4; - - 'éi'-' ij, 7** '-Jfe Papieren plannen, Ze krijgen gestalte en de toevoeging „lang zaam" is niet op haar plaats, want het gaat nu snel in de Meren wijk. Geheel links de sleuf, die de riolering moet worden voor de 260 huizen, die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaat bou wen, deels in de premie en deels in vrije sector. Direct achter de hoge flats. Op kaart ziet het plan er wat mathematisch uit. De man, die zo'n tekening lezen kan, verzekert, dat het alleraardigst wordt. Palen, palen, palen. Betonnen palen, houten palen. Ze vor men langzamerhand een bos in de nieuwe wijk. Ze staan al of liggen nog voor uitvoering van andere plannen voor de nabije toekomst. De Leidse Bouwers bouwen er meer dan 300. Van Wijnen NV blijft er in aantal niet zo ver onder. Du Prie gaat er 40 zetten. En Bohan Bouwgemeenschap BV doet het in het groot met 500 eengezinswoningen en de helft hiervan nog eens in flatbouw. Dat alles duikt op of gaat opduiken uit het vele water, dat nu nog een deel van de wijk vormt (kleine foto rechts). Er wordt hard ge werkt om zo snel mogelijk de waterbeheersing, gereed te hebben. Op verscheidene plaatsen is men bezig met de aanleg van het z.g. diepriool, de hoofdader, en andere rioleringen (foto onder). Op andere plaatsen wordt het water aan banden gelegd in vijvers, die levendige stukjes zullen vormen in de grote wijk (foto links onder). Aan groen en water is gedacht, hoewel er nog weinig van te zien is. ■tv* nKii Een polder verandert van karakter, heeft eigenlijk de grote klap al gehad. Eén ding is gebleven: de Broekweg, die vanaf het woon wagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart het land inslingert. De boompjes langszy geven precies aan waar het weggetje loopt en het ontbreken waar de landweg tijdelijk onderbroken is om een riool te leggen (foto onder). Ze vallen op, die boompjes, want in een wijk-in-wording is de stoffering nog kaaltjes. In het begin gaat het meeste in de grond. Het meeste geld ook. Er zitten al heel wat gul dentjes in de grond van de 800 miljoen, die er in totaal in moeten. Volgend plantseizoen zal er ook iets boven de grond komen. Een park is er overigens al, een aantrekkelijke long in de Merenwijk, die in het goede seizoen nu al velen trekt vanwege de bijzondere beplanting en de bijzondere bewoners. Tegen de grens met War mond staat een stuk groen, dat aan de polderperiode zal blijven herinneren, het z.g. Vikingbosje. Daar in de buurt staat ook de boerderij temidden van de oprukkende stad. Die hoeve zal er blij ven. De boer hoeft niet weg. Als hij zijn werk neerlegt, zal de boerderij blijven. De bestemming staat al min of meer vast: een kinderboerderij. U ziet, er wordt bij de opzet van een stadsdeel als dit niet alleen maar gedacht aan huizen, huizen en nogeens huizen. De Merenwijk is wat aanzicht betreft slecht gestart met een serie betonen woonblokken, maar het geheel zal vast en zeker een leef bare omgeving worden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3