IAJAN WEIGERT CABINETSPOST Weer vredesmissie Kissinger handbouwoverleg opnieuw mislukt Solzjenitsin boos op Westerse pers }robleem voor mevrouw Meir 35 ARRESTATIES IRIEKSE „COUP' VERD VERIJDELD 'DRACHTEN 1ROPESE JNSTMAAN Bankovervallers doodgeschoten Over troepenscheiding op hoogvlakte van Golan Oppositie in Zuicl-Afrika aan banden 20 FEBRUARI 1974 BUITENLAND PAGINA (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministers van Landbouw van de negen EG-lan- den zijn er ook gisteren in Brus sel niet in geslaagd tot besluiten te komen over de Europese landbouwprijzen voor het ver koopseizoen 1974/75. Besloten is nu dat de volgende maand waar schijnlijk op 11 en 12 maart, een derde en laatste ronde aan de prij zen zal worden gewijd. Dat men gisteren evenmin als 'n week eerder spijkers met kóppen kon slaan, lag natuurlijk vooral aan het feit dat in Groot-Brittan- nië op 28 februari verkiezingen worden gehouden. De Britse mi nister Godber woonde maandag de discussies in de raad niet eens bij, maar kwam pas gisteren naar Brussel om te vertellen wat iedereen al wist. De conservatie ve regering van premier Heath, durft het in de hitte van de Brit se verkiezingscampagne, waarin de voor- en nadelen van de EG voor Engeland een belangrijke rol spelen, niet aan akkoord te gaan met belangrijke verhogingen van de gegarandeerde minimumprij zen die de boeren voor hun pro- dukten ontvangen, ook al zullen de consumenten daar in veel geval len niets van merken, omdat de marktprijzen daar nu al boven liggen. Ook in België worden op 10 maart verkiezingen gehouden, maar de Belgische minister La- vens zei dat hij wel bereid was ge weest om tot besluiten te komen, als de Engelsen het niet hadden laten afweten. Hij wilde echter de indruk vermijden dat wel reke ning werd gehouden met verkie zingen in een groot en niet in een klein land. Volgens de Nederlandse minister Van der Stee zijn er in maart wel mogelijkheden om uit de proble men te komen. Er was volgens hem gisteren geen sprake van 'n crisissfeer, maar hij gaf wel toe dat de standpunten van de ver schillende landen nog zeer ver uit elkaar liggen. Ook schept het handhaven van een gemeen schappelijk prijsniveau met be hulp van de zogenaamde mone taire compenserende bedragen volgens Van der Stee inderdaad "ontstellende problemen", met name voor Italië. Op lange ter mijn gezien zal men met de ge meenschappelijke landbouwpoli tiek vastlopen als er geen econo mische en monetaire unie tot stand komt. Tot troost van de Franse minis ter Chirac, die op het ogenblik bij na dagelijks wordt geconfron teerd met demonstraties van woe dende boeren, werd nog eens be vestigd dat de nieuwe prijzen voor rundvlees en zuivel in ieder geval met terugwerkende kracht tot 3 maart zullen worden vastgesteld. ADVERTENTIE AVIV (UPI, DPA, AFP) De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, [tegenover leden van zijn Israëlische Arbeiderspartij verklaard, dat hij zich niet be- ibaar stelt voor een functie in het nieuwe Israëlische lcabinet, aldus een bericht van de tiische radio-omroep. ;ens de Israëlische radio heeft Dajan verder verklaard, dat wegens de kritiek op hem Arbeiderspartijhij niet meer weet welke partij hij vertegenwoordigt en wie hem in iartij vertegenwoordigt. De verklaring van Dajan komt een dag voor het verstrijken liet mandaat (van 21 dagen) van premier Golda Meir tot het vormen van een coa- egering na de op 31 december vorig jaar gehouden verkiezingen. In politieke kringen in Israël is men de mening toegedaan, dat door de verklaringen van Dajan de invloed is versterkt van die elementen in de Arbeiderspartij en die leden van de Nationale Religieuze Partij, die een harder Israëlische houding eisen tegenover territoriale concessies bij toekomstige Vredesregelingen met de Arabische landen. De Israëlische radio meldt nog, dat Dajan zijn besluit heeft geno men met het oog op "de kritiek uit de gelederen van zijn eigen partij". De linkervleugel van de Socialisti sche Arbeiderspartij en vooral de groepsMaarach, hebben sinds de verkiezingen op 31 december 1973 't aftreden geëist van Dajam wegens "nalatigheden van de Israëlische le gerleiding" bij het begin van de ok- tober-oorlog in 1973. ENE De Griekse 'regering bekendgemaakt, dat zij een [rijke illegale organisatie van rboden communistische partij opgerold en 35 leidende figu- irvam heeft aangehouden, een persconferentie deelde de secretaris van voorlichting, rtos Karakostas, mee dat van lestanten er dertien deel uit- van de communistische te'rwijl de overigen behoor- tot twee nevenorganisaties, de Dunistische Jeugd van Grie- en de "AntHdictatoriale se Jeugd". Volgens hem waren rlegbare bewijzen gevonden i betrokkenen er op uit waren iige bewind omver te wer- een communistische dicta- vestigen. Karakostas zei had de poli- iff haar actie tegen de genoem- ïanisatie nieuwe studenten- sgeldheden kunnen voorkomen, communisten voor de perio- *n 17 tot 20 februari hadden In duizenden vlugschrif ten de studenten opgeroepen politieke collegestaking. On- arrestanten bevonden zich sden van het politieke bureau communistische partij, An- Abatielos. Nikolaos Kaloedis en Asimina Jannoe, en negen leden van het centrale comité. De met name genoemde drie zou den enkele maanden geleden klan- destien naar Griekenland zijn geko men om de communistische activi teit te coördineren. Zij zouden on der meer een rol hebben gespeeld bij de bezetting van de technische ho geschool in Athene in november Jl., waaraan het leger met geweld een einde maakte. Dit leidde toen tot de val van president Papadopoelos. Bij de in beslag genomen docu menten bevonden zich de notulen van het negende congres van de Griekse communistische partij, dat in december Jl. in Oost-Duitsland zou zijn gehouden. Volgens staats secretaris Karakostas was ook ge bleken, dat de leden van de cómmu- nistisohe organisatie steun ontving van communistische partijen in Oost- en West-Europa. Onder de 35 arrestanten bevinden zich negen vrouwen. Een woordvoerder van de Israëli sche minister van Verkeer, Sjimon Peres, die evenals Dajan tot de "Ra- fi-vleugel" (rechtse groepering) van de Sociaaldemocratische Arbeiders partij behoort, vertelaarde gisteren, dat Dajan zich verenigd had met de eis van de rechtse oppositie van het Likoed-blok en^ een regeringscoali tie geëist had met vertegenwoordi gers van alle partijen. Maar de eis vam de Likoed tot het vormen van een noodkabinet was door Golda Meir en de Maaraoh-meerderheid vierkant van de hand gewezen. Premier Golda Meir heeft volgens de Israëlische radio-omroep ver klaard, dat zij geen verlenging zal aanvaarden van haar mandaat van drie weken, tot het vonmien van een nieuwe regering, dat vandaag af loopt. Het (mandaat van mevrouw Meir loopt vanmiddag vier uur on ze tijd af. Zij zal dan zich naar pre sident Ephraim Katzir begeven die verlenging van het mandaat met nogmaals drie weken zou kunnen voorstellen. Premier Meir kreeg de opdracht tot het vormen van een nieuwe re gering omdat haar arbeiderspartij ondanks het verlies van zes zeteis de grootste partij was gebleven in het uit 120 zetels bestaande parlement. Meirs onderhandelingen met verte genwoordigers van de Nationale Re ligieuze Partij (NRP) en de onaf hankelijke liberale partij (ILP) de coalitiegenoten van de arbeiders partij in de aftredende regering zijn tot dusver vruchteloos gebleken. Vandaag heeft mevrouw Meir opnieuw tevergeefs besprekingen ge voerd met de NRP. De ILP heeft een miljoen gulden aan prijzen A ,flfr VOOT Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen,alsuvoor/ l.-meepuzzeltmetdeAktieNatuurindeze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, raet de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! Minister Dajan van Defensie verlaat het parlementsgebouw nadat hij bekend heeft gemaakt dat hij geen deel wil uit maken van de nieuwe regering. zich reeds uit de besprekingen te ruggetrokken en beschuldigt de NRP ervan exorbitante eisen te stel len aangaande religieuze zaken en aangaande de toekomst van de door Israël bezette gebieden op de weste lijke oever van de Jordaan. Mooht mevrouw Meir verlenging van haar mandaat weigeren, dan zou zij 'kunnen vragen om toewij zing van de opdracht tot het vor men van een nieuwe regering aan een andere pairtij. Waarnemers achten dit evenwel onwaarschijn lijk. Mevrouw Meir zou voorts een minderheidsregering kunnen sa menstellen. Dit laatste zou kunnen in de vorm van een regering der Arbeiderspartij alleen, die over 54 zetels beschikt, of in de vorm van een coalitie met de onafhankelijke liberalen, die over vier zetels be schikt. Verscheidene kleinere onaf hankelijke partijen hebben reeds te kennen gegeven, die zij een derge lijk minderheidskabinet in de mees te gevallen zullen steunen. Op de vuist In Rome en Palermo, op Sicilië, zijn gisteren linkse en rechtse studenten met elkaar op de vuist gegaan. In Palermo, waar de rector magnificus de politie te hulp riep om de strijdenden te scheiden, vielen verscheidene gewonden onder zowel studenten als politie. In Mi laan hebben zich maandag soortge lijke gevechten voorgedaan. ZURICH Alexander Solzjenitsin is boos op de Westerse pers. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt hij dat enkele correspondenten de afgelopen dagen verhalen hebben verzonnen en interviews schreven die hij helemaal niet heeft gegeven. Solzjenitsin schrijft: „Ik ben ge wend aan allerlei laster in de Russi sche pers, die niemand in het land kan corrigeren of ontzenuwen, maar ik had nooit verwacht dat een der gelijke onverantwoordelijkheid zich in het Westen zou voordoen". Toch heeft een aantal correspon denten gedurende de afgelopen vijf Trotzkisten De politie in Barce lona heeft verklaard een trotzkisti- sche cel op de technische school in deze Spaanse industriestad te hebben opgerold met de arrestatie van zeven eden van de Communistische Revo lutionaire Liga. I Executies Een vuurpeloton van het Perzische leger heeft gisteren zes mannen geëxecuteerd die dooi- mili taire rechtbanken waren veroordeeld wegens sabotage, moord, roof en te gen de staat gerichte activiteit. Arrestatie Een 24-jarige Engelse vrouw, Judith Ward, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld we gens medeplichtigheid aan de bom aanslag op een Britse legerbus, waar bij twee weken geleden 12 mensen om het leven kwamen. Over haar aandeel in de aanslag is niets bekend gemaakt. Veroordeeld Een rechtbank in de Westduitse stad Neurenberg heeft gisteren een Amerikaanse handelaar in verdovende middelen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en een geldboete van 10.000 mark. De Amerikaan, Royal Sihman Hale, heeft volgens de aanklacht in de afgelopen twee jaar hasjiesj en hard drugs ter waarde van enige honderdduizenden mark in de bonds republiek verkocht. dagen van mijn verblijf in het Wes ten opzettelijk situaties verzonnen die niet zijn gebeurd, interviews geschre ven die ik niet heb gegeven en denk beelden verspreid die indruisen tegen mijn principes. Deze hadden tot van daag echter geen kwaadaardig ka rakter. Deze verzinselen waren rela tief ontbloot van boosaardigheid, maar vandaag ben ik ten zeerste ont steld door de verklaring van een on bekende correspondentie vanuit Zü- rich". „Daaruit zou blijken dat Frank Crepeau, correspondent van Associa ted Press, die ik gisteren een inter view heb toegestaan, mij in Zurich een in Moskou geschreven brief "en mijn vrouw heeft overhandigd. Dit nu is een regelrechte leugen die tot doel heeft Crepeaus reputatie als correspondent in discrediet te bren gen. Ik heb geen enkele brief gekre gen, niet van de heer Crepeau en niet van iemand anders. Ik spreek elke dag met mijn vrouw via de te lefoon", aldus Solzjenitsin. PARIJS (DPA) Na een overval op een bank in de Franse stad Can nes zijn twee van de drie overval lers door de politie doodgeschoten. Een 53-jarige vrouw werd zwaar ge wond door een verdwaalde kogel. De drie gemaskerde en zwaar be wapende bandieten hadden al rond 30.000 gulden gestolen en zij wilden zich in een sportwagen uit de voeten maken. Een vrachtwagen versperde echter de weg. De inmiddels gear riveerde politie die door een getuige van de overval gewaarschuwd was, opende het vuur op het drietal. Een van hen was op slag dood, de tweede overleed op weg naar het zie kenhuis en de derde liep verwondin gen op. De ruimte-onderzoek heeft on- siageti in Frankrijk en Enge- ;9drachten verstrekt voor de ieluig van de Europese mari- tonstmaan „Marots". kunstmaan zal in augustus i een stationaire baan om de Korden gebracht, vanwaar uit BWgatie-gegevens voor de fr'aart moet verschaffen. zijn nu contracten van in 2,64 miljoen dollar afgesloten Gee' Marconi (Engeland) )n-0SF (Frankrijk) en Haw- Weley (Engeland), het lanceren van de „Marots" Jaar besloten op de Europese ^aartconferentie, waarop te- te projecten van een nieuwe *0 raket „Ariane" en een Moratorium (Spacelab) wer- Wgekeurd. KAAPSTAD (Reuter) De Zuid- afrikaanse regering heeft bij het parlement twee wetsontwerpen inge diend, die verdere beperkingen inhou den voor de activiteit van oppositio nele groeperingen in Zuid-Afrika. Een amendement op de „Wet op de samenscholingen" machtigt de over heid bijeenkomsten van twee of meer mensen te verbieden als het gevaar aanwezig wordt geacht dat de bijeen komst de orde zal verstoren, of dat aangezet wordt tot rassenonlusten. De bestaande wet voorziet alleen in verboden van bijeenkomsten van 12 of meer mensen. Deelnemers aan der gelijke bijeenkomsten kunnen gestraf worden met maximaal een half Jaar gevangenisstraf of 100 Rand (400 gulden) en mensen die er het woord voeren het maximaal twee jaar. Het tweede wetsvoorstel verbiedt geldelijke steun uit het buitenland aan „besmet verklaarde" organisaties. De president van Zuid-Afrika kan organisaties „besmet" verklaren als hij meent dat ze zich bezig houden met „politiek" en daarbij gesteund worden door of samenwerken met een buitenlandse organisatie of per soon, of deze raadplegen. WASHINGTON (Reuter/AFP) President Nixon heeft officieel bekendgemaakt dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, na de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Latijns-Ameri kaanse landen die deze week in Mexico gehouden wordt, naar het Midden-Oosten gaat voor overleg met de Israëlische en Syrische autoriteiten. Dit'overleg, aldus Nixon, zal erop gericht zijn tot een scheiding van de troepen in-de hoogvlakte van Golan te komen. De Amerikaanse president maakte dit bekend na een gesprek op het witte huis met de ministers van Buiten landse Zaken van Egypte en Saoedi-Arabië, die hem de voor waarden uitgezet zouden hebben die Syrië stelt voor onder handelingen met Israël over de troepenscheiding. Nixon zei tegen verslaggevers dat hij een zeer opbouwend gesprek met de twee Arabische ministers had ge voerd en dat het nu in eerste in stantie ging om de scheiding van de Israëlische en Syrische troepen. Omar Sakkaf, de Saoedi-Arabische minister van Buitenlandse Zaken, liet na het onderhoud doorscheme ren dat de Arabieren hun olie-em bargo tegen de VS nu mogelijk spoe dig zullen opheffen als gevolg van het nieuwe Amerikaanse vredesini tiatief in het midden-oosten. Sakkaf, Nixon en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fachmi, wilde echter niet ingaan op de vraag of er ook over de olie-boycot gesproken is. Conflict Van officiële Amerikaanse zijde is later meegedeeld dat Kissinger zon dagavond of maandag naar het Midden-Oosten vertrekt. Het is nog niet bekend óf hij eerst naar Jeruza lem of eerst naar Damascus zal gaan. President Nixon legde er op de persconferentie de nadruk op dat de troepenscheiding niet een doel op zichzelf is en dat het nodig is, na 'n akkoord over de scheiding van de troepen, tot een permanente regeling van het conflict in het Midden- Oosten te komen die het aankno pen van normale diplomatieke en handelsbetrekkingen tussen alle lan den in dit gebied mogelijk zal ma ken. Fachmi en Sakkaf hebben de Amerikaanse regering voorstellen voor stopzetting van de militaire ac tiviteit van het Syrisch-Israëlische front voorgelegd, die, naar Fachmi herhaaldelijk verklaard heeft, op de kleine Arabische topconferentie in Algiers zijn opgesteld en de goed keuring wegdragen van president Boumedienne van Algerije, presi dent Sadat van Egypte, koning Fei- sal van Saoedi-Arabië en president Assad van Syrië. Men verwacht dat Kissingers nieuwe taak nog moeilijker zal zijn dan die van de vorige maand, toen hij Egypte en Israël tot troepen scheiding aan het Suezkanaal wist te bewegen. Nu staat hij namelijk in de eerste plaats voor de kwestie van de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië. Israël wil geen onderhan delingen met Syrië beginnen over de troepenscheiding als Syrië niet eerst een lijst met de namen van de Israëlische krijgsgevangenen over handigt en vertegenwoordigers van het Rode Kruis deze gevangenen laat bezoeken. Dit Israëlische standpunt is dins dag nog eens bevestigd door Israël's minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. Het is bovendien moei lijker een scheidingslijn aan het front tussen Israël en Syrië af te ba kenen dan aan het front tussen Is raël en Egypte. Troef Aan het Suezkanaal had Israël een belangrijke troef in handen, name lijk 1.600 vierKante kilometer Egyp tisch grondgebied op de westelijke oever van het kanaal. Uitdunning van de Egyptische strijdkrachten op de oostelijke oever kon als voorwaar de gesteld worden voor de ontruiming van dit gebied. Aan het Syrisch-Israëhsche front staan de Israëlische troepen op een bepaald punt op rond 40 km van Damascus. Israël heeft laten weten dat het bereid is het gebied dat het in de oktoberoorlog aan dit front heeft veroverd, op te geven en de 15.000 Syrische dorpelingen die uit dit gebied gevlucht zijn, te laten te rugkeren. Olie Mogelijk is de Israëlische regering ook nog bereid met Syrië van ge dachten te wisselen over een of an dere vorm van demilitarisering van dat deel van de hoogvlakte van Go lan, dat Israël tijdens de zesdaagse oorlog in 1967 veroverd heeft. Maar Israël is kennelijk niet bereid de hoogvlakte van Golan in haar geheel aan Syrië af te staan. Het verzoek om bemiddeling door Kissinger is door Sakkaf en Fachmi namens Syrië gedaan tijdens hun onderhoud met Nixon. Aan alle spe culaties over een snelle opheffing van het olie-embargo werd echter door Sakkaf een einde gemaakt met President Nixon maakt tij dens een persconferentie in de tuin van 'het Witte Huis bekend dat hij zijn minister Kissinger weer naar het Midden Oosten stuurt. Dit gebeurt op verzoek van de Saoedi-Arabische minister Omar Sakkaf (links) en de Egyp tische minister Ismail Fahmy (tussen Nixon en Kissinger). de woorden: „Wij hebben er geen be nul van wanneer dit embargo wordt opgeheven. „Wij staan pas aan het begin. Het gaat hier om een zeer in gewikkelde kwestie". Niettemin twijfelen politieke waar nemers in Washington er aan of Ni xon wel ingestemd zou hebben met de reis van Kissinger naar het Mid den-Oosten als hij niet de verzeke ring had gekregen dat het olie-em bargo spoedig zal worden opgehe ven.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11