EIDSCH DAGBLAD lenry Kissinger weer naar M-Oosten Partij Nixon lijdt verlies \u voor troepenscheiding tussen Syrië en Israël vandaag NIEUWE BAAN PRINS IA US LEID5CH DAGBLAD CEBUTO De oliemaatschappijen houden nog vast aan maximum-snelheden Besluiten Dennendal waren al genomen Proef met beeld telefoon NSDAS 19 FEBRUARI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34251 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HAAG Prins Claus wordt nieuwe voorzitter van de Stich- Nederlandse Vrijwilligers (SNV). Eter J. P. Pronk van Ontwikke- ssamenwerking heeft hem daar- uitgenodigd. De prins volgt drs. ,M. van der Laar, burgemeester i Bergen op Zoom, op, die acht r SNV-voorzitter is geweest en ig jaar afscheid nam. i prins zal niet langer voorzitter van de opvolger van de „com- ie-Claus." de nieuwe Nationale imissie Voorlichting en Bewust- ling Ontwikkelingssamenwerking, inister Pronk onderstreept van- Een in Den Haag, dat er geen ie is dat Prins Claus naar een Ier politiek omstreden positie is Wist. De prins wilde zelf iets an doen, maar toch werkzaam blij- op het gebied van de ontwikke- siamenwerking. Bovendien wilde het voorzitterschap van de SNV combineren met een andere rzittersfunctie. 'el wordt Prins Claus lid van nieuw adviescollege Voorlichting Bewustwording Ontwikkelingssa- iwerking. Dit college past in het !r van de Nationale Commissie dichting en Bewustwording Ont- kelingssamenwerking, die op 28 uari door minister Pronk wordt Btalleerd. Deze commissie is de olger van hetgeen in de wande- de „commissie-Claus" werd ge- nd. Het mandaat van deze com- ie liep vorig jaar december af. Nationale Commissie bestaande vertegenwoordigers van diverse oren zal het werk van de com- ie-Claus voortzetten, waarvoor op BTOtlng van dit Jaar een bedrag 1.5 miljoen gulden is uitgetrok- Het adviescollege zal de minister name adviseren over de projec- die de Nationale Commissie ter keuring voorlegt aan de bewinds- Gslukt De vijfdaagse werk- i in Bulgarije is een mislukking eken. De Bulgaarse communis- partij en de ministerraad heb- daarom hun beslissing van een *nd geleden herroepen en op tilt gegeven tot de herinvoering werkweek. JERUZALEM/CAIRO Henry Kissinger gaat opnieuw een serie bezoeken afleggen aan Damascus en Jeruzalem om te trachten tot scheiding van de troepen tussen Israël en Syrië te komen, aldus welingelichte zegslieden in Jeruza lem. Hij ontmoet vandaag de Israëlische ambassadeur in Wash ington, Simha Dinitz. Daar hangt waarschijnlijk van af of deze reis al of niet doorgaat. 16 PAGINA'S Kret, de Leidse wethouder van verkeerszaken, is boos. Hy vindt het onjuist, dat gemeenten in de agglomeratie afhaken nu het ver- keers- en vervoersplan meer kost dan aanvankciyk was gedacht. „Gemeenten doen wat in het za kenleven niet mag", aldus Kret, die het er niet by laat zitten. Hij zal eventueel zelfs Gedeputeerde Staten te hulp roepen. PAGINA LEIDEN Het kamerdebat is by de hoge te levisiebazen in het verkeerde keel gat geschoten. PAGINA 5 De VVD wil per 1 april belasting verlaging. Maar wel over de hele linie. PAGINA 7 In Engeland wordt weer gepraat met de mijnwerkers. PAGINA 9 Lex Schoenmaker wil naar bui tenland. PAGINA 10 Fighting Mack won op punten van Gonzales. PAGINA 11 Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Je ruzalem zei vandaag dat Washing ton precies weet welke voorwaarden Israël stelt aan onderhandelingen met Syrië. Komt hij naar Israël, dan zal hy waarschijnlijk een aanvaard baar voorstel by zich hebben. Volgens de Israëlische bladen „Ye- dioth Aharonoth", „Davar" en „Maa- riv" komt Kissinger volgende week al naar Israël. Het laatste blad zegt dat dit betekent dat Syrië zyn stand punt inzake de krijgsgevangenen heeft verzacht. Hoewel Israël nog geen nieuwe regering heeft, zal het onderhandelingen niet afwijzen. „Davar" en „HatsoSrtt" menen dat er geen sprake van kan zijn dat Is raël meer grondgebied prijs geeft dan het in de oktoberoorlog had bezet „om duidelijke veiligheidsredenen". „Al Achram" in Cairo schrijft van daag dat Kissinger aan de ministers Isma'ïl Fahmi en Omar Sakkaf heeft beloofd voor de Golanhoogvlakte een akkoord te willen bewerkstelligen om de onderhandelingen in Genève te versnellen. De Egyptenaar Fahmi zou hebben verklaard dat scheiding der troepen geen absoluut dwingende voorwaarde is voor opheffing van het olie-embar go, zoals velen denken. Het blad meldt tenslotte dat de secretaris van president Sadat voor buitenlandse betrekkingen, Asraf Marouan, gisteravond met een bood schap voor Sadat uit Washington is vertrokken. Op de hoogvlakte van Golan is vandaag na twee dagen rust weer geschoten. Damascus zei dat er aan Israëlische zijde gewonden werden weggehaald; een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat de incidenten niet belangrijk waren. Striptease- danseres kijkt scheel' ROME AP) De 27-ja rige in Marokko geboren strip- teasedanseres Fatima Bajaly heeft een aanklacht en een eis tot 100.000 dollar schadevergoe ding ingediend tegen een plas tisch chirurg, omdat de ingreep die hij heeft verricht om haar te grote borsten tot de Juiste pro porties terug te brengen naar haar mening haar carrière heeft geruïneerd. Volgens de danseres stonden haar tepels na de operatie naar binnen gericht, waardoor haar boezem nu „scheel kijkt". Fati ma Bajaly vindt dat ze hiermee voor gek loopt. HARRISBURG (AP) De 48-jarige Thomas Gatch uit de Amerikaanse staat Virgi nia is gisteravond onder luid gejuich van zo'n 1000 ballon enthousiastelingen van de luchthaven van Harrisburg in Pennsylvania opgestegen voor een tocht over de Atlantische Oceaan. Meer dan een uur na zijn vertrek liet Gatch via zijn radio weten dat hij hoogte had verloren omdat een van zijn tien met helium gevulde ballonnen was leeggelopen. Na 49 minuten had hij de kust bereikt en hij bevindt zich nu boven de oceaan. Gatch hoopt twee tot vijf dagen te doen over zijn oce- aanvlucht en denkt in zuide lijk Frankrijk of in noordelijk Spanje terecht te komen. Hij heeft zijn vlucht tot dusver drie maal moeten uitstellen. Tweemaal stond er teveel ivind en de derde maal had hij als gevolg van de staking van de Amerikaanse vracht rijders niet genoeg helium. Gatch heeft twee jaar be steed aan de voorbereiding van zijn vlucht. Het heeft hem tot dusver 180.000 gulden gekost. Michigan kiest Democraat plaatsen droog htige oostelijke wind. Minimum- graden in het te Katwijk 2.37 Aanval op konvooi Cambod jaanse opstandelingen hebben gis teren een overval uitgevoerd op een konvooi schepen op de rivier de Me kong. Een schip dat 700 ton muni tie aan boord had werd opgeblazen; een tweede schip werd getroffen en raakte in brand, maar de beman ning slaagde erin het vuur te blus- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 6 maart 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. WASHINGTON (AP) De Demo cratische overwinning in Michigan dat een nieuw Congreslid moest kie zen als opvolger van Gerald Ford, die deze staat in Washington ver tegenwoordigde voordat hy vice-pre sident werd, heeft de Republikeinen gesterkt in hun vrees, dat de Water gate-affaire en president Nixon de verkiezingen van november negatief zullen beïnvloeden. De bewering van George Bush, voorzitter van de Republikeinse par ty, dat de Watergate-affaire het Re publikeinse imago geen schade zal be rokkenen, is met de uitslag van de verkiezingen in Michigan ontkracht. Tijdens de verkiezingen verzamelde de Democratische overwinnaar Van- derveen 53 procent van de stemmen, terwijl de Republikein Gerald Ford daar indertijd met 61 procent won en ook Nixon bij de presidentsverkie zingen in 1972 in Michigan 61 pro cent van de stemmen kreeg. Tijdens zyn campagne had de De mocratische kandidaat Richard Vanderveen voortdurend gezegd dat Nixon moest aftreden ten gunste van Gerald Ford. Zyn rivaal was de Re publikein Robert Vanderlaan. Maar weinig waarnemers geloofden dat Vamderveens woorden zo zouden inslaan by de kiezers dat dit van oudsher Republikeinse bolwerk Michigan heeft sinds 1910 alleen maar Republikeinen in het Congres gekozen nu Democratisch zou gaan stemmen. Congresleden van zowel de Repu blikeinse als de Democratische party hebben het verloop van de verkiezin gen in Michigan nauwlettend in de gaten gehouden om te zien of presi dent Nixons Watergate, de energie crisis en de economische moeilijkhe den nadelige gevolgen voor de Repu blikeinen zullen hebben. De eerste speciale verkiezingen in het 12de kiesdistrict van Pennsylva- BETER UIT MET reisbureau Doezastraat 30, Leiden Tel. 43612-25971 nia leverde 5 februari een uiterst kleine zege voor de Republikeinen op. De uitslag was zodanig, dat beide partijen er moed uit putten. Brand op dak flatgebouw DEN HAAG Doordat de Vlam in een teerpot van dakdekkers sloeg is vanmorgen brand uitgebroken op het dak van de bovenste verdieping van het flatgebouw „Nirwana" op de hoek van het Benoordenhout en de Van Alkemadelaan in Den Haag. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De flat is ontruimd. Aanvankelijk probeerden de dakbe- dekkers het vuur zelf te blussen toen dat niet lukte gingen zy naar bene den om de brandweer te waarschu wen. In de tussentijd ontploften twee ROTTERDAM De Nederlandse oliemaatschappijen zullen de regering nog niet laten weten dat de maximum-snelheden voor wat de olietoevoer betreft weer kunnen verdwijnen. In West-Duitsland is dat wél gebeurd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken blijft de toevoer van olie naar Nederland nog steeds zoveel achter dat de snelheidsbeperkingen, die op grond van de machtigingswet werden inge voerd, moeten worden gehandhaafd. De Westduitse minister over de heilzame gevolgen meer wil laten verdwijnen. De wachtcommandantdie de ontploffing hoorde, kon het snel om zich heen grijpende vuur met behulp van brandblussers meester ivorden. Later bemerkte men op- nieuw brand, toen het smeulende vuur zich via de zoldering uit breidde naar de zoldering van de uitgebrande kamer. Kort na de brand werd een ar restatie verricht. Het is een regel matige bezoekers van de sociëteit. Er zijn, aldus de politie, meer ar restaties te verwachten. LEIDEN „Wij hebben harde be wijzen in handen dat de besluiten die de laatste weken over Dennendal zijn genomen al in december door drs. Drechsel (bestuurslid Willem-Arntsz- stichting) in grote lijnen zijn voorbe reid". Dit is gisteravond verklaard door twee ontslagen stafleden van Den nendal, Martin de Rooy en Bax*tho Smit op een door de Leidse studen tenvereniging Augustinus belegde bijeenkomst over deze kwestie. De stafleden zeiden dat er min of meer een „draaiboek" was, „waarin Drech- sel aangaf hoe hij van ons af zou kunnen komen". Volgende week zal tot publikatie van deze gegevens wor den overgegaan, zo zeiden de staf leden, die weigerden verdere toelich ting te geven. Zy wilden ook niet zeggen of de „harde bewijzen" be rusten op tydens de bezetting van het hoofdgebouw van de W.-A. Hoeve buitgemaakte documenten. Willy Brandt: «Ik blijf Vit ivraak voor het optreden van de politie in de Baarnse jeugdsociëteit 'Het Sentrum' heeft een bezoeker van de soos vanmor gen vroeg een Molotov-cocktaïl door het raam van het politie bureau gegooid. Doelwit ïvas kennelijk de admi nistratie van de politie, maar hoe wel de kamer geheel uitbrandde, bleven de dossiers en archiefstuk ken onbeschadigd. Er vielen geen (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Willy Brandt heeft vandaag in een inter view met de Hamburger Morgenpost de berichten ontkexid dat hij zou overwegen af te treden. „Ik denk er niet aan mij een houding van moe deloosheid te laten aanpraten", zo verklaarde hij. Volgens Brandt worden de geruchten over zijn mogelijke aftreden in de wereld gebi-acht door mensen, die er belang by hebben om politieke redenen onrust te stichten DEN HAAG De PTT zal op 7 maart voor het eerst een demonstra tie geven van de zogenaamde beeld telefoon. Daarbij kan men elkaar tij dens het telefoneren op een scherm pje te zien. Bij de ontwikkeling van de beeld telefoon werkt de PTT nauw samen met Philips. Tydens de demonstratie zal een beeldtelefoon worden opge steld in het hoofdkantoor van de PTT in Den Haag, by Philips in Eindhoven en bij Philips-Telecom- municatie in Hilversum. De beeldtelefoon zal na een proefperiode aanvankelijk alleen worden gebruikt by het telefonisch vergaderen. By een telefonische ver gadering kunnen een aantal mensen, die op verschillende plaatsen in het land wonen, tegelijkertijd met elkaar praten. Behalve Philips, houdt ook het Duit se Siemens-concern zich bezig met de ontwikkeling van een beeldtele-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1