'Ik ben van mening dat ik aan mijn rust toe ben' "Ons Nut en Vermaak nimmer vergaan PROTEST TEGEN TREK- VLIETWEG Racebaan EVEN TERUG NAAR Wethouder Elsgeest: ir is in 100 jaar veel veranderd, maar fltPAG 16 FEBRUARI 1974 LEIOEN LEIDEN In een open brief aan de raad van Leiden protesteren ne gen bewoners van de Groenhoven- straat tegen het voornemen om van de Gedempte Trek-vliet een snelweg te maken. Zij dringen er op aan dat er een behoorlijke inspraakprocedu re zal plaatsvinden voordat er een definitief besluit genomen wordt. Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet. te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Lezers schrijven Hoera, het waakzaam oog van de Werkgroep Milieubeheer heeft weer niet gefaald (zie artikel over aan leg Trekvliertweg, deze krant van 13 februari jl.) Hulde aan deze mensen. Ook hier weer een verkeer-sbimuls- rende racebaan waar hele buurten nog voor moeten worden afgebroken en andere weer onleefbaar worden, door verkeersgevaar voor de bewo ners en overmatig lawaai? Waarom inderdaad iniet de wat kronkelende tweestrooksweg als b.v. de singels met' alle mogelijkheden zoals in plan van werkgroep? Laat de ge meente nu eens écht de alternatie ven bekijken zodat deze buutten weer leefbaar worden. G. ULJé Rijn en Schiekade 5a Fam. VAN KRALINGEN Rijn en Schiekade 5 Fam. NEGER, Rijn- en Schiekade 12 Fam. SCHOLTEN Rijn en Schiekade 7, dr. ir. J. P. van ES Rijn- en Schiekade 8 Fam. SEVENSTER Rijn- en Schiekaae 6. 1874 De "Muziek en Too- neelvereeniging Nut en Ver maak" wordt opgericht. 1888 Tarievenlijst Stadsge hoorzaal Rhun f 0.10, Pilsner f 0.15, Biefstuk met aardappe len f 0.90. 1912 Wedstr ij da vond-pro gramma: Af deeling A: Drama tisch reciteeren, Af deeling B: Komisch reciteeren. Er zal ge pauzeerd worden op één door de jury aan te geven tijd. 1917 "Nut en Vermaak" voert in de Schouwburg het Too neelstuk "De Tante van Char ley" op. 1917 Reglement wedstrijd avond: Deelnemers (sters) aan de beurt van optreeden, niet teegenwoordig of gereedzijde, kunnen van de wedstrijd bui tengesloten worden zonder recht op teruggave van de waar borg. 1917 Thalia-theater pre senteert de grootste en meest besproken wereldfilm "De strijd kreet om de Vrede". Prijs per persoon: 5 cents. 1919 Aan den Burcht zul len er costuums te bekomen zijn, terwijl de Heer A. Kouwenberg als Kapper aanwezig zal zijn, tevens is er de gelegenheid ge- photografeerd te worden. 1922 Advertentie J. Meijers: In onze speciale etalage alle soorten jaegerondergoederen, beleefd aanbevelend. 1926 "Nut en Vermaak" Koninklijk goedgekeurd. 1927 Toegangspri jsHeer en Daame (met inbegrip tekst boekje) 35 cents. 1974 "Nut en Vermaak" bestaat honderd jaar. te lichten of anderen te hinderen in de uitoefening hunner rol". Dat is duidelijk. Niet waar? Mocht nu evenwel de indruk gewekt zijn, dat "Nut en Vermaak" slechts goed was voor goede feesten, dan moet ik u wel waarschuwen. Leest u maar: "Het moge buitenstaanders vreemd in de oren 'klinken "Nut en Ver maak", voor hun was het alleen maar "Vermaak" wat deze vereeni- ging beoogde, daarbij terugdenken de aan de jaarlijks terugkerende luis terrijke Bal-Masqué's. Ingewijden, weten wel beter. Veel liefdadigheids voorstellingen werden gegeven. Zo'n uitvoering voor werklozen bracht 1000 gulden op. Wij denken ook aan het vergaan van de monitor "De Ad der' 'voor Scheveningen waarbij twee leden van onze vereeniging Bont en Lintvelt het leven lieven. Een uit voering bracht toen 500 gulden op". Dat is duidelijke taal. J. Th. Ter- burch, voorzitter van de Regelings commissie tussen haakjes Feest commissie. doet met deze wij ze woorden uw ideeën al in 1924 ver dwijnen, als sneeuw voor de zon. Het verleden verder "doorsnuffe lend" mogen we stellen dat twee mensen in deze voorbije eeuw voor "Nut en Vermaak" wel erg belang rijk zijn geweest. Allereerst was dat de (historische) oud-burgemeester, van Leiden, jonkheer mr. dr. N. C. de Gijselaar, die zich als beschermheer beschikbaar stelde en penningmees ter J). A. Hageman. Vooral laatstge noemde vanaf de oprichting tot het 50-jarig Jubileum' in dezelfde functie werkzaam komt natuurlijk bij zonder goed uit de pen van de "ge schiedschrijvers der vereeniging". "Als een "geldduivel" (in den goe den zin des woords) heeft hij ten al len tijde met de grootste eerlijk heid de penningen bij elkaar ge schraapt en gehouden" Zoo'n penningmeester is voor de vereeni ging een parel aan de kroon die "Nut en Vermaak" siert". Het Leidsch Dagblad liet zich in de tijd dat de vereniging nog duch tig aan de weg timmerde niet onbe tuigd. In het nummer van 12 febru ari 1949 lezen wij onder de kop"Nut en Vermaak verovert Gent": "In het kader van de uitwisseling met de Kon. Mij. "De Meloman-en" ging "Nut en Vermaak" naar Gent. Na 'n "warme" ontvangst werd 's avonds "Polly Perkins", spel van liefde en list, opgevoerd. Het dankbare publiek beloonde de Leidenaars met een ova tioneel applaus". De schrijver staat vervolgens nog even stil bij het feit dat de beide Volksliederen in die twee dagen, maar liefst mvler maal klonken en eindigt: "De Gentse trip is een waardig slot geweest van de viering van het 75-jarig bestaan van "Nut en Vermaak", dat Gent als 't ware stormenderhand heeft veroverd en vriendschapsbanden voor het le ven heeft geslagen". De gebroeders Oudshoorn in een gezamenlijk op treden: "Die uitwisselingen hebben een jaar of vijf standgehouden, maar bleken later niet meer te reali seren. Op dat moment kondigde het "einde" zich eigenlijk al aan. Het lij'kt inderdaad duidelijk dat "Nut en Vermaak" zijn grootste glo rietijd achter de rug heeft. De tijd dat deze vereniging als tweede in de Drie-oktober optocht, direct na de Drie Oktober-vereniging, haar plaats had gevonden, komt naar al le waarschijnlijkheid niet meer te rug. Dat hoeft eigenlijk ook niet. Maar het lijkt ons inziens toch ook niet noodzakelijk dat deze vereni ging, met zo'n rijke, "eeuwenoude" traditie, van het toneel zou moeten verdwijnen. "Iets" om over te den ken, wanneer u de nu volgende slot regels onder uw ogen laat verdwij nen (Oudejaarslied 28 juni 1909) Uren, dagen, maanden, jaren Vliegen als een schaduw heen Ach wij vinden waar wij staren Niets bestendigs hier beneen Op den weg die wij betreden Staat geen voettstap die beklijft Al het heden wordt verleden Schoon 't in 't hart geschreven blijft Nu zelf overmand door de wee moed, die mij altijd bekruipt wan neer ik bezig ben met "zaken" van ver voor m'on tijd, toch aiog een "toe giftje", bestemd voor de "ouwe ge trouwen van "Nut en Vermaak": (December 1886) Rustig werkend gaan wij immer voort Vieren wij heden het feest wat ons behoort Jublen wij allen: Ter eere van het bestaan Ons Nut en Vermaak; Zal nimmer vergaan..... LEIDEN Jan Cornelis Elsgeest zal eind augustus van dit Jaar dü yoor het laatst de deur van kamer 210 van het stadhuis van Leiden achter zich sluiten. De 71-jarige wethouder van financiën hoeft jij jjch dan niet meer te bekommeren om de krappe inhoud van de fceldse gemeentekas. Hij trekt zich terug. "Ik ben van mening aa! dat nu langzamerhand aan mijn rust toe ben", zo motiveert hij zijn besluit. De CHU had hem nog graag een Jaartje in de «tu politiek willen houden. 11! Bij een afscheid hoort een levensloop. Het Leidsch Dagblad van 22 Juni 1948 meldde: "Als nummer negen van de Prot. Chr. fractie lac hoopt de heer C. J. Elsgeest zijn intrede in de raad te doen. Hij js als financieel expert naar voren gebracht door de afdeling Lei- em den der C.H. nie. Hij werd in 1902 geboren en zijn belangstelling 23 |s vooral sterk geïnteresseerd in de kringen van het bankwezen en het verzekeringsbedrijf. Geen wonder, gezien zijn levensloop: in 1928 procuratiehouder van het bijkantoor Ede der Rotterdamse Bankvereniging, in 1931 inspecteur van de Eerste Rotterdamse Mij. voor verzekering tegen ongevallen, sinds 1946 districtsinspecteur. De heer Elsgeest is hoofdbestuurslid van de Vereniging van bui- («ndienst-ambtenaren in het verzekeringsbedrijf, maar vervult ook functies op kerkelijk terrein: diaken van de Ned. Herv. Gemeente, ha en ook bestuurslid van de Diaconie, penningsmeester van wijk 7 (Maredijikkwartier)quaestor van de algemene kerkeraad en pen ningmeester van de wijkvereniging "Phebe". Ten slotte is de heer >o] Elsgeest bestuurslid van de vereniging "Koninginnedag". Dat was 1948. Elsgeest deed zijn intrede in de raad. Om er in 1952 uit te verdwijnen. De Prot. Chr. fractie verloor één zetel. Op 1 september 1962 keerde Elsgeest terug in de raad. Om er tot 1 september 1974 niet meer uit te verdwijnen. Op 10 april ki 1973 werd hij wethouder. Tegen wil en dank. "Ik heb dat alleen gedaan uit een gevoel van plichtsbesef. Uit politieke overwegingen V en als verplichting tegenover het plotselinge aftreden van de heer m Harmsen. Ik heb het zelf nooit verwacht. Mijn werkkring is nu dus- 81 danig inspannend, dat ik zestig a zeventig uur per week maak. Op mijn leeftijd heb Je daarnaast veel behoefte aan slaap. Dat doe ik gelukkig goed. Maar mijn particuliere leven is weg." Aan bovenstaande levensloop kunnen nog diverse functies in de wereld van het prot. chr. onderwijs worden toegevoegd. Waar hij m straks misschien weer in terugkeert. "Maar dan wel tijdelijk". 1 Zestien jaar lang was hij ook ambtenaar van de burgerlijke stand, uitsluitend voor het voltrekken van huwelijken. En ter completering: ei zijn wieg stond in Woubrugge. Twee maanden na zijn geboorte ver trokken zijn ouders naar Noordwijk, waar hij zijn Jeugd door- f bracht. Daarna heeft hij ook nog een periode in Alphen gewerkt en op kamers gewoond. Leiden heeft hü sinds 1931 niet meer ver laten, "En verder heb ik 25 jaar lang met de belasting overhoop gelegen", zegt hij. Ter geruststelling: dat ging niet over geld. Maar over een letter, de "t", die in de naam Elsgeest in zijn geval niet 1, tussen de "s' en de "g" thuishoort. uner 210 van het stadhuis. Een brengt koffie, Elsgeest rookt j lgaar. Vertelt op eigen initia- een verhaal en wacht daarna dingen die komen gaan. Be niet zonder genoegen de op- ing, dat hij sterk de neiging tot teren heeft. Het steekspel in de beroert hem niet of nauwelijks. is eigenlijk nooit een politicus st. Met enige verbazing con- irt hij: „Over één woord kan 1 uren gedebatteerd worden. De houdt zich vandaag de dag veel el met details bezig. Toen ik in in de raad kwam, heb ik het Jaar min of meer alleen maar iterd". Meer wil hij er niet over n: natrappen ligt niet zo in aard. Nog een echte CHU'er, net zo als zijn vader was. Hij be treurt het, dat het PAK niet in het college van B. en W. is vertegen woordigd. Staat ook niet hard te juichen bij de voorgenomen confes sionele samenwerking, die ARP, KVP en CHU in een CDA verenigt en de SGP van zich verwijdert. Maar hij wil er in het openbaar zijn mening niet over geven: „Ik heb me er be wust niet mee bemoeid". Een voorzichtig man, een relativist. Toch kon de opmerkzame toeschou wer tijdens de raadsvergadering, waarin-Elsgeest namens B. en W. *n sluitende begroting aanbood, op 't ge laat van de wethouder een teint waarnemen, die ietwat meer naar het donkere neigde, dan gewoonlijk. Het was toen het raadslid Van Dam namens het PAK kritiek spuide op Door Foto John Kroon Jan Holvast het streven van de wethouder naar •een sluitende begroting, hetgeen sinds 1967 niet meer het geval is ge weest. Nu ook niet eigenlijk, maar de reserves, die Leiden nog in de kas heeft, worden gebruikt om het gat te dekken. Elsgeest noemt het een „stukje beleidsombuiging, die bepaalde con sequenties heeft". Hij is nog steeds overtuigd van de juistheid daarvan. „Niet-sluitende begrotingen frustre ren de zaak. Het onderhoud met de staatssecretaris in november, waar bij ons een aanvullende uitkering van acht miljoen (waardevast, dat wil zeggen: 8V2 miljoen in 1974) werd toegezegd heeft ons aan het denken gezet. In 1970 heeft het college een inhaalprogramma opgesteld: men wil de in vijftien jaar de achterstand die Leiden heeft, inlopen. Mijn fi nanciële instelling is er ook niet naar om ons spaarpotje op te maken. Maar doordat we allerlei uitgaven niet goedgekeurd hebben gekregen, heb ik onze achterstand steeds gro ter zien worden en onze spaarcenten worden door de inflatie steeds min der waard. Nogmaals: het heeft con sequenties dat we onze reserves gaan opmaken. Van gemeentewerken vin den we, dat ze aan een nieuwe be huizing toe zijn. Dat is nu voorlopig niet haalbaar. De nieuwe brandweer kazerne staat ook op het verlang lijstje, maar wanneer? Daar staan andere dingen tegenover. Op de be groting staat een bedrag van dertig mille uitgetrokken voor preventieve schooltandverzorging. Met een slui tende begroting, die goedgekeurd is, weet Je, dat je die dertig mille daar voor ook zondermeer mag uitgeven". Elsgeest zet zijn visie in rustige bewoordingen uiteen. Het is even, alsof we weer in de raad zitten. Hij had de kritiek van het PAK wel ver wacht. „Ik kan ver met de heer Van Dam meegaan, maar toch scheiden onze wegen zich. Ik neem vanzelf sprekend een risico. Maar in vertrou wen dat in de naaste toekomst het rijk toch bereid zal zijn om Leiden verder te blijven helpen, geloof ik dat we dit risico moeten nemen". Een „stukje beleidsombuiging": Elsgeest en zijn dienst hebben die in korte tijd gerealiseerd. Werktijden van zes tig a zeventig uur per week. Op 1 september, wanneer de nieuwe gemeenteraad gaat functioneren, is het voor hem afgelopen. „Verwacht U van mij geen ingezonden brieven" zegt hij, ,ik zie het wel. Misschien kom ik nog wel eens in de raad kij ken". Als toeschouwer op de publieke tribune". „Er zal nu in mijn leven een gat vallen. Het is voor mij een open vraag in hoeverre ik me daaraan zal aanpassen. Of ik volledig werkloos zal blijven of dat ik uit een zekere levensbehoefte toch weer in be paalde functies terecht kom, ik weet het niet. Voorlopig wil ik eerst van mijn rust genieten. Ik heb niet veel hobby's, ze beperken zich tot lezen en puzzelen en, o ja, contacten on derhouden, dat is ook een hobby van me. Daar ben ik de afgelopen pe riode niet aan toegekomen". Oprichter H. W. Hageman DEN „Het was in het voorjaar van 1874 dat de heer [eman zeide tegen zijn vier zonen, die gewoonlijk met nden onderling declameerden en musiceerden: „Waar- richten jelui onderling geen vereeniging opf, dan kunnen met anderen zich verder toeleggen op voordrachten, eel en muziek". De grondslag der vereeniging was ge en in een vergadering op 29 juni 1874 ten huize van heer F. Hageman, Hooigracht 63 werd tot oprichting oten. De navolgende Heeren werden benoemd: voor- er D. van Gelderen, secretaris J. Plantfeber, penning ester D. A. Hageman (tot op „heden" nog in dezelfde ctie) en directeur van de muziek W. van der Blij. De eeniging ontving de naam „Nut en Vermaak". Aldus in juni 1924 door secretaris H. W. Nelck het ontstaan li de Muziek- en Toneelvereniging „Nut en Vermaak" jchreven im een jubileum-nummer ter ere van het 50-ja- hestaan van deze vereniging. Nu, weer vijftig jaar ver- leert een simpele rekensom ons dat „Nut en Vermaak" het feit kan gaan vieren dat het een eeuw gele- Werd opgericht. Er is echter wel erg veel veranderd. brzitter Joop Oudshoorn, vijftien "Nut en Vermaak" wederom ge- 'geleden broer Hennie opvolgend toond heeft, der vereeniging I dan ook tot zijn grote spijt te kunnen feestvieren. "Er is een onmiskenbaar da- °"s 'edental *e1bespeu" Carnaval Eens' had de vereniging zo'n leden. Nu zijn we al op de "Maar", stelt voorzitter Joop Ouds- 5 beland. Er is in deze tijd blijk- hoorn, telefonisch aangevuld door geen plaats meer annex toneelvereniging. Dat is Mr, maar het is nu eenmaal (.oudere) broer Hennie: "Dat kun nen we nog steeds. Ook voor dit jaar zal het traditionele carnavalsfeest 23 anders. Wel hebben we nog februari in de Grote Burcht, beslist weer het hoogtepunt vormen van het jaar. Het bijzonder goede werk van me vrouw Schipper, de vrouw van de penningmeester M. Schipper het voorzitter Ouds- bestuur bestaat verder nog uit de le- een fijne gezelschapsvereni- —met twee-wekelijkse kaart- den en een grootse carnavals- d. Vooral dat bal-masqué is nog s een begrip in Leiden". berend 1 en vervolgens bladerend door *at vergeeld archief moet je tot de conclusie komen, den G. Roes en J. Koot en secreta ris M. van Vliet staat zeker ga rant voor een opkomst van zo'n 300 r wel bijzonder veel veranderd mensen". de laatste vijftig jaar. Niet 'ostalgie lees je Juni 1914: "Helaas moest de Terugduikend in een nog vrij verleden vult Hennie Oudshoorn a "Direct na de oorlog 40/45 was *-afdeeling worden opgeheven belangstelling toch wel "wat" gro- de oprichting van vereenigin- 1"~ m g zich uitsluitend op muziek Anders is het gegaan met a^e zalen speelde een band; tot Toneel; deze heeft ge- dat de naam der vereeniging steeds met eere staat aange ven in deze stad", een lofzang op de voorzitters in 40 jaar, de Heeren Arents, de koffiekamer toe.Het was zelfs zo sterk dat er door de feestvierders in twee groepen moest worden ge danst, anders was de ruimte beslist niet groot genoeg geweest Uit het Reglement van orde, be- a en Hoogekamp, "die door trekking hebbend op het "Groot Luis- ^zielende leiding het ledental terrijk Bal Masqué", gegeven op 21 februari 1925: "Het is niet geoorloofd de kleeding eener ener andere sekse, apache en van een Ne derlands uniform van den tegen- 1 op te voeren naar een hoogte, fit dat der andere vereenigingen te verschijnen gebied verre overtrof!", sluit geestelijke orde, i feestcommissie" vervolgens het al af met een fraaie volzin: kunnen na de feestviering met woordigen tijd «u Het is ening terugzien en getuigen dat strengsten verboden het masker Oprichter L. J. Hageman Oprichter D. A. Hageman Door Gert jan Onvl'ee

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3