ederlander vermoord Londen Solzjenitsin is 'n miljonair fusie Guerrilla-strijders Voorzitter verdedigt Europese Commissie kiehoeksverhouding leidt tot drama Drink Claeryn als't jonge moet zijn Turken willen meer geld voor papaverboeren Russische schrijver vliegt vandaag naar Zurich Gastarbeiders in België moeten pleegkinderen terug sturen 15 FEBRUARI 1974 BUITENLAND i AIRES (AP) attkders van het ondergrond- revolutionaire volksleger p) hebben gisteren op een in geheim gehouden persconfe- verklaard dat zij samen n gaan werken met andere 11 ijjdamerikaanse guerrilla-orga- jaties ten einde een gezamen- jfce oorlog tegen het imperialis- en de verdrukking te voeren. drie guerrillaleiders gaven een jamenlij ke verklaring uit waar- bekend gemaakt werd dat het rP Is samengegaan met de Tu- jnaro-guerrillastrijders in Uru- iay, de linkse revolutionaire be- Eging in Chili en het nationale bevrijdingsleger van Bolivia. Later verklaarde ERP-leider Domingo Mena dat de ESSO Ar gentina, een dochteronderneming van de Exxon, geweigerd heeft in te gaan op de eis van de guer rillabeweging dat de maatschappij roor 10 miljoen dollar steun moet Oieden aan de armen. Hij verklaarde dat daarom het leven van de ontvoerder ESSO-directeur Victor Samuelson aan een zijden draadje hangt. Op de geheime persconferentie werd verder een communiqué voorgelezen waarin werd gezegdd dat het ERP Jorge Roberto Ibar- zabal terecht zal stellen als het Argentijnse leger niet binnen 48 uur in het openbaar bekend maakt hoe twee guerrillastrijders eraan toe zijn, die kort geleden werden gearresteerd. Ibarzabal is een kolonel van het Argentijnse leger die door het ERP is ont voerd. Het Marxistische ERP heeft in Argentinië een „nationale bevrij dingsoorlog" afgekondigd. De re gering van president Juan D. Peron en de Argentijnse veilig heidstroepen hebben op hun beurt de oorlog aan het ERP verklaard. Journalisten die naar de ge heime persconferentie werden ge bracht, wisten niet waar zij heen gevoerd werden of waar zij waren toen de persconferentie eenmaal begon. De guerrillaleiders die het woord voerden, stonden voor de ERP-vlag met de rode ster, ge flankeerd door foto's van Che Guevara en de Argentijnse be- vrijdingsheld generaal José Esan Martin. In het gezamenlijk communi qué van de vier organisaties werd gezegd dat hun strijd gericht is te gen het Amerikaanse en het Euro pese imperialisme en tegen de le gers die het verdedigen. Glas gratis Tijdelijk geeft uw jter u dit leuke borrelglas gratis bij elke hele liter Claeryn. j )EN (AP) In een Londense voorstad is de 48-ja- lederlandse zakenman Frans van Seumeren, directeur e in de Britse hoofdstad gevestigde firma Vanesco om het leven gebracht. Een man, wiens identiteit niet |e politie bekend gemaakt is, loste vier pistoolschoten geparkeerde auto van Van Seumeren en doodde de lander, die achter het stuur zat. !den van de politie ver- i dat de moord een crime iwas, de trieste nasleep van lesaffaire. Twee voorbijgan- probrerden de aanvaller te emden werden neergeschoten ad. Ooggetuigen verklaarden janveller zijn auto tot naast d van de Nederlander reed, iet Rnynes Park aan de rand voorstad Wimbledon ge- stond. Hij sprong uit zijn loste de fatale vier scho- I fe wagen van Van Seumeren. ndere schoten troffen voor- is een vrachtwagen- r die in het been werd ge- ieen oudere maai, die bood- i aan het doen was en een de borst kreeg. Daarna gaf iller zijn wapen aan een ga- Ier, die het pistool van hem De aanvaller werd door de i hechtenis genomen. Scot- rd deelde gisteravond mee d§ verhoord wordt. noieren, zo werd vernomen, q vrouw in Nederland. En- rasse i kinderen van de za- wontn in Engeland. Een za- le van Van Seumeren ver- In een vraaggesprek met een Krant dat de Nederlander LSBOM- ARMOM EGTUIG HAT.EN - Een man die zijn vlieg- te op het Geneefse vliegveld politie in Genève meege- t er een bom aan boord van el was, in de hoop, dat het igtuig zou terugkeren en izou nemen, zo heeft de po- gedeeld. in van de man viel echter in n hij - een Fransman - werd it hij gebeld had in hechte- omen. Volgens autoriteiten Geneefse vliegveld Cointrin t toestel dat een bom aan «hebben nog een half uur bomalarm boven Cointrin L Het landde vervolgens, n vloog verder naar Parijs. 1 werd (uiteraard) niet ge- behandelt chil Iran tlrak ORK De Veiligheidsraad Bigde Naties komt vanavond de klacht te behandelen t. dat Iran van agressieda- ■'t beschuldigd. Iran zegt Sen dat Irak voor de recente te incidenten verantwoorde- &akte begin deze week be- zondag in het grensgebied gevechten waren uitgebro- aan door artillerie, infante- Bits werd deelgenomn. Meer 'üg Iraanse militairen waren £dood en ruim tachtig ge- •ïgens Iran hadden Iraakse infanterie, gesteund door tiUerie, de grenspost Meh- ten oosten van Bagdad gelegen dorp Reza Abad De Iraanse defensie had Nlers verdreven etn gedwon- op eigen gebied terug te achterlating van veer- een aantal gewonden en wapens en munitie, pnatieke betrekkingen tus- landen zijn in de október- Egypte en Syrië met Is- pteld, nadat ze eind 1971 op 1 van Bagdad waren afge- „zeer rijk was en zowel in Engeland sis op het continent zakenrelaties had". Een politici unctionaris verklaarde dat de moord waarschijnlijk 'n crime passionel wis „Wij gaan uit van de theorie dat een driehoeksverhouding aanleiding uit deze moord was", zo zei hij. De politie stelde later een 52-Jari ge man, een zekere Edward Abbott, m staat var. beschuldiging wegens de moord oo Van Seumeren. Abbott, die als werkkos staat geregistreerd, wordt vandaag in Wimbledon voor geleid. Tegen motie van wantrouwen ISTANBUL (UPI) Turkije heeft de Verenigde Staten laten weten dat het overweegt de teelt van papaver (waaruit opium gewonnen wordt) weer toe te staan als de Verenigde Staten niet meer schadevergoeding beschikbaar stellen voor de nu werk loze boeren, zo bericht het Turkse dagblad "Hurriyet". Minister van Buitenlandse Zaken Turhan Gunes zou de Amerikaanse ambassadeur hebb enmeegedeeld dat de papaver- teelt op beperkte schaal zal worden hervat als er niet meer geld beschik baar komt. In Turkije is de teelt van papaver 13 maanden geleden verboden op ver zoek van Washington, dat beweerde dat 80 procent van de heroine, die de Verenigde Staten binnengesmok keld wordt, afkomstig is van de Turk se papavervelden. De Verenigde Sta ten hebben toen ruim 35 miljoen dol lar schadevegoeding uitbetaald voor de 70.000 papaverboeren, die van him broodwinning waren beroofd. De boe ren klaagden echter dat ze nauwelijks meer dan een fooitje kregen. Straf voor Basken Een recht bank in Madrid heeft zes mannen veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot tien jaar wegens him lidmaatschap van de verboden orga nisatie voor afscheiding van Basken land, ETA. Drie werden bij verstek veroordeeld. Veroordeeld Drie Turkse stu denten zijn gisteren in Istanboel ver oordeeld tot tgevangenisstraffen va riërend van 20 maanden tot zesen een half jaar wegens communistische propaganda en wapenbezit. De mili taire rechtbank sprak twaalf andere beklaagden vrij. Mevrouw Nixon (rechts) en haar schoonzoon David Eisenhower bij het betreden van het ziekenhuis in India- napolis, waar Julie Nixon Eisenhower gisteren geope reerd is. De president stond de hele dag telefonisch in verbinding met het zieken huis. De operatie is voorspoe dig verlopen. Arrestaties Na de ontdekking van een samenzwering tegen presi dent Peron zijn gisteren vijftien per sonen gearresteerd, zo heeftt de Ar gentijnse politie bekendgemaakt. BRUSSEL De voorzitter van de Europese Commissie, Ortoli, heeft verklaard dat de Commissie niet is tekort gescho ten in haar taak. In zijn jaarlijke rede over de nu bijzonder precaire situatie van de Gemeenschap legde hij tevens de na druk op de noodzaak van de vorming van een Europese Unie, die volgens de Parijse topconferentie tegen 1980 moet zijn ge vormd. In Brussel worden deze uitlatingen gezien als e°a: verdediging tegen de dreigende motie van wantrouwen die de socialistische fractie van 't Euro pese parlement tegen de Commis sie zal indienen. Als de motie wordt aangenomen wordt de commissie gedwongen af te treden. De socialistische fractieleider Fran cis Vals kondigde gisteren in Straats burg aan dat zijn groep deze mof-'e, bij voorkeur tezamen met andere fracties, mar.r zo nodig alleen, zai indienen. Het is overigens zeer de vraag of de motie de vereiste meer derheid zal behalen.Sinds de op richting \an het Europese Parlement ln 1958, is maar één maal, in 1972, een motie van wantrouwen inge diend, eveneens door de socialisten, ook op het punt van de parlementai re bevoegdheden. Deze motie werd "in de ijskast' geplaatst icn afwach ting van hetgeen de nieuwe Europe se Commissie Ortoli volgde Mans- holt op op het punt van de par lementaire bevoegdheden zou doen. Maar voor ae tijdelijke intrekking was reeds duidelijk dat zij geen meerderheid zou verkrijgen. De christen-democraten wezen de eerste, nooit in stemming gebrachte motie van wantrouwen van de hand. en waarnemers in Straatsburg meen den dat Oi-oli reeds was begonnen met een poging, de fracties in het Europese parlement tegen elkaar uit te spelen In oktobe- vorig Jaar kwam het Europese oarlement, op Christen- Democratisch initiatief, tot 'n meer derheidsuitspraak volgens welke het parlement slechts het laatste woord over de begroting kan uitspreken in dien deze begroting eenstemmig de goedkeuring heeft van de minister raad. Terwijl .socialisten en liberalen meenden dat het parlement zonder omwegen het laatste woord moest opeisen, waren de Christen-Demo craten van oordeel dat zulks gezien de politieke verhoudingen niet "haal baar" was. Bijvoorbeeld de Neder landse regermg, die sterk hecht aan uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement kon in feite het par, c ment het laatste woord ZURICH Gezien de royalties voor zijn boeken die op Westerse bankrekeningen zijn overgemaakt zou men Alexander Solzjenitsin kunnen beschouwen als eein van de rijkste schrijvers ter wereld. Hij be schikt over een fortuin van min stens 18 mlu. gulden aan royalties uit de verkoop van zijn boeken bu;- ten de Sowjet-Unie, zo schrijft het Parijse avondblad Framce-Soir don- Het blad heeft berekend, dat al leen reeds in Frankrijk ongeveer 1.7 miljoen bo=?ken van de Russische Nobelprijswinnaar zijn verkocht. Hij krijgt in Frankrijk 12 procent van de winkelprijs van gebonden exem plaren en 3 procent van de winkel prijs van paperbacks. De boeken van Solzjenitsin zijn in minstens 30 landen uitgegeven. Zijn Zwitserse advocaat, dr. Fritz Heeb heeft echter verklaard dait Solzjenitsin twee Jaar geleden uit drukkelijk aeeft bepaald dat dit geld uitsluitend moet worden be steed voor humanitaire doeleinden in de Sowjet-Unie. Advocaat naar deze verklaring. Hij weigerde iets mee te delen over de bedragen waar het om gaat. De totale wereld- oplage van Solzjenitsin's werken wordt geschat op enkele miljoenen exemplaren. Vorig jaar heeft Heeb een bewe ring van het officiële Russische persbureau Novosti, als zou Solzje nitsin "een miljoen" bezitten en in weelde bad m, als "een groteske en grove onwaarheid" van de hand politiek van ontspanning jegens het Westen. Het over de grens zetten van de schrijver zal volgens de diploma ten vrijwel zeker de internationale furore vermijden die een nieuw pro ces en nieuwe deportatie naar een strafkamp zouden hebben opgeroe pen. Deportatie "Overeenkomstig de wens van de auteur zuil ti deze gelden ten goede komen van humanitaire doeleinden in zijn vaderland zodra de moge- Familie lijkheid zich voordoet", zo verklaar de Heeb reeds in 1971 op verzoek van Solzjenitsin. Dr. Fritz Heeb verwees voor alle vragen naar de huidige financiële omstandigheden van de schrijve* Solzjenitsin is inmiddels begonnen met het maxen van plannen voor 'n nieuw leven in Westerse balling schap. In zijn tijdelijke verblijf plaats de boerderij van PEN-pre- sident Heinrich Böll bereiken hem van hemde en ver uitnodigin gen tot permanente vestiging. De gedeporteerde Russische schrij ver vliegt vandaag naar Ziirich in Zwitserland, zo heeft zijn advocaat bekendgemaakt Solzjenitsin weigert echter de pers te woord te staan. "Geen interviews. Geen vragen", zei een geprikkelde Solzjenitsin in het Russisch tgen de aandringende ver slaggevers. "Ik ben moe. Ik heb me te bekommeren om de zaken die me bezig houden Zijn groofste zorg is vanzelfspre kend de vraag of de Russische auto riteiten zijn vrouw en drie jonge- zoontjes spoedig zullen toestaan om hexn ia ballingschap te volgen. Bij Alexander Solzjenitsin de officiële bekendmaking van zijn deportatie heeft het persbureau Tass hierover dinsdag gezegd: "Zijn ge zin kan zich bij hem voegen als heit dit nodig acht'-. De wijze waarop de Sowjet-Unie zich heeft ontdaan van de voor haar irritante lastpost weerspiegelt haar wens er haar ontspanningspolitiek Jegens het westen niet onder te laten lijden. Westerse diplomaten in Moskou spraken als hun mening uit dat de deportie van de schrijver niet het einde inluidde van de drie Jaar oude De politiek van „deportatie" in de Sowjet-Unie gaat terug tot Trotsky, maar ze werd in de zomer van '72 nog toegepast op de dichter en verta ler Josip Brodsky uit Leningrad, die bij zijn aankomst in Wenen verklaar de dat hij tegen zijn wens over de grens was gezet. Het besluit tot het over de grens zetten van Solzjenitsin is volgens de diplomaten „op Politburoniveau" ge nomen. Het volgde op lange weken van toenemende agitatie tegen de schrijver, die werd afgeschilderd als een sympathisant van de nazi's, een verrader en bevuiler van het eigen nest Optreden tegen de schrijver was onvermijdelijk geworden omdat hij tot tweemaal toe een dagvaarding om voor de officier van Justitie te verschijnen, naast zich had neerge legd. „De Russen zouden tot de conclusie kunnen zijn gekomen dat er een wet is voor Solzjenitsin en een andere voor de gewone burger", zei een westerse woordvoerder. Van alle mogelijkheden die de Rus- siche overheid had en gezien het ver zet van Solzjenitsin, kwam haar „de portatie" naar alle waarschijnlijk heid voor als voor de ontspanning minst schadelijke optie. Tijdelijk zou de deportatie echter wel een nadelige invloed kunnen hebben op de bespre kingen in Genève over Europese vei ligheid en samenwerking, waarbij vrij verkeer tussen Oost en West aan de orde is. Propaganda De propagandamachine in de Sow jet-Unie is begonnen met het recht vaardigen van Solzjenitsin's uitwij zing via „spontane" reacties uit de bevolking. De eerste ingezonden stuk ken verschenen in de avondeditie van een man die onmiddellijk na de televisieuitzending van woensdag avond in de pen geklommen moet zijn om uiting te geven aan zijn „vol doening". Zijn korte brief was afkomstig uiit Bakoe, de hoofdstad van republiek Azerbeidzajan - 1900 kilometer van Moskou. Het feit dat de brief met de ochtendbestelling op de redactiebu relen van Izvestia is binnengekomen is een opmerkelijke prestatie van de anders niet zo snelle Russische P.T.T. Een tweede tevreden burger, V. Te- legin, arbeider in een Moskouse fa briek, wiens brief in Izvestia werd af gedrukt, verklaarde: „In onze dagen werkt het gehele volk aan de uitvoe ring van de grandioze communisti sche opbouwplannenterwijl wij het volste vertrouwen hebben dat wij de taken van het negende vijfjaren plan met ©re zullen kunnen vervul len, kunnen de lasterlijke tegen het volk gerichte daden van Solzjenitsin slechts verontwaardiging wekken bij elke i oprechte Russische burger". over de begroting verlenen door zich ln de minisfceraad van stemming te onthouden (waardoor niet langer, eenstemmigheid zou bestaan) De voorstellen die de Europese Com missie aan de ministerraad heeft voorgelegd en waarover de stand punten in de raad onlangs enigszins nader tot elkaar zijn gekomen - gaan nog minder ver dan wat de voorzitter van het Europese parle ment, mr. Berkhouwer, bij het begin van de vergadering het 'on ontbeerlijk minimum" noemde dat de steun van de parlementaire meer derheid heeft Zij voorzien slechts in een tweede lezing door het parle ment, en ln. overleg tussen parle ment en nunisterraad in geval van meningsverschillen. BRUSSEL Een vijftigtal gezin nen van gastarbeiders, in de meeste gevallen Marokkanen hebben van het Belgische ministerie van Justitie te horen gekregen dat zij hun pleegkin deren naar het land van herkomst terug moeten sturen omdat zij anders zelf ook zullen worden uitgewezen. Het gaat hier om wezen in de leeftijd van 8 tot 10 Jaar die in Marokko en enkele andere landen rond de Middellandse Zee door de rechter onder voogdij van de betrokken ge zinnen zijn gesteld. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Belgische Liga voor de rechten van de mens, die protest heeft aan getekend tegen de voorgenomen maatregelen. Volgens de Belgische overheid voldoen de voogdijkinderen niet aan de criteria die aan het be grip "familie" worden gesteld als gastarbeiders hun gezinnen willen laten overkomen Engeland mag kolenexport beperken BRUSSEL (ANP) Engeland mag, wat de Europese Commissie in Brus sel betreft, zijn kolen- en staalex- port beperken. De commissie staat welwillend tegenover het Britse ver zoek daartoe aan de commissie, zo heeft een commissiewoordvoerder in Brussel meegedeeld. Voor een exportbeperking van ko len- en staal, zoals de Britse rege ring die op 18 februari wil invoeren, is deels de goedkeuring van de com missie, deels die van de Europese ministerraad vereist. Voor de uit- voerbeperking van sommige staal- produkten kan de commissie "toe stemming geven. Voor het merendeel van de kolen- en staalprodukten is echter het fiat van de raad nodig. Deze kwestie zal vermoedelijk maan dag in de Europese ministerraad be slist worden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9