Vee miljoen voor de rkiezingskampagnes 3x5= 15... heus, 't kan! RECHTER OP DE BRES VOOR DE SURINAMERS artinfarcten stap terug in volksgezondheid broodprijs maandag weer omhoog Stafleden Dennendal accepteren vonnis Heeft u het al... het vouwblad van de ANWB over zuinig rijden en brandstof besparen? yekoek: Mijn plaat is propaganda genoeg We moeten uit zien te komen met 15% minder benzine. Adoptie uit buiten land wordt 1 maart vergemakkelijkt eidse hoogleraar prof. dr. A. C. Arntzenius: tfPAG 15 FEBRUARI 1974 BINNENLAND «i*an HAAG (ANP) De prij- »&iLn van in de winkel afgehaald aan huis bezorgd brood mogen overleg met het ministerie Economische Zaken met in- mg van maandag worden ver- •J jogd- Voor de meer eenvoudige brood- wrten bedraagt de toegestane ;ing per heel brood met een gram ten hoogste cent, indien de prijs op donder- 14 februari 1974 in de winkel Ier dan f 1,15 of in de be zorging minder dan f 1,19 bedroeg. Indien de prijs op laatstge noemde datum, in overeenstem ming met de eerdere wijziging van de prij zenbeschikking brood 1973—2 (rom), in de winkel f 1,15 of meer, resp in de bezorging, f 1,19 of meer was, bedraagt de toegestane verhoging ten hoogste 6 cent per brood van 800 gram. Voor de zgn halve broden van 400 gram hangt de prijsverho ging eveneens sa memet de prijs op 14 februari 1974, bedroeg deze in de winkel minder dan 58 cent, resp in de bezorging minder dan 60 cent, dan is de toegestane verhoging 1 cent. Was de prijs op laatstgenoemde datum in de winkel 58 cent of hoger, resp. in de bezorging 60 cent of hoger, dan bedraagt de toegestane verho ging ten hoogste 3 cent. In dit verband, zo deelt het mi nisterie van Economische Zaken mede, geldt als winkelprijs de prijs die in de winkel voor 't des betreffende brood op donderdag 14 februari 1974 in rekening werd jebracht, exclusief het eventuele extra bedrag dat voor het snij den en verpakken in de winkel, wordt berekend. Deze broodprijsverhogingen vloeien, behalve uit doorbereken- bare loonkostenstijgingen in de bakkerij vooral voort uit per 18 februari 1974, na overleg met het ministerie, door de maalin- dustrie toe te passen prijsverho gingen voor bloem en meel. ADVERTENTIE AG (ANP) De Neder- nlitieke partijen besteden rond twee miljoen gul hun verkiezingscampagnes provinciale statenverkiezin- |j7 maart. partijen zijn "klaar voor De affiches zijn gedrukt ikbeurten van de partij- voor het grootste deel Enkele partijen hebben hun campagne een "lan- i" gekozen. geeft van alle partijen 't voor propaganda: tussen [en 600.000 gulden. DS'70. minst uitgetrokken: 25.000 de overige partijen zijn jen als volgt begroot: KVP - ARP f 200.000. WD f 150.000 CPN f125.000. PSP iPV f 100.000 en SGP f 50.000. de Boerenpartij, de RKPN konden (nog) geen bedrag sctieleiders Wiegel (VVD). P vd AAndriessen j ie Gaay Fortman (PPR). i (GPV) en Drees (DS'70 h a tournee maken waarbij zij provincies aandoen om te ip verkiezingsbijeenkomsten, öere partijen hebben geen schema uitgestippeld. ARP- id Van de Berg: "We wil- deze verkiezingen geen lan- lak maken. Als er provincies ici vragen, gaan we wel tot geval kijken wat er aan kader van de verkiezingspro- I hebben PvdA, PPR en SGP delijk motto" genomen. De de PvdA is gevallen op: xen is eerlijk delen", ffiches van de PPR komt te Iet de PPR in alle staten", SP vraagt de kiezers: "be- politieke partijen heb ei geen leuze vastgesteld, ^fractievoorzitter H. Koe- fij hebben geen motto no- Tammofoonplaat die ik heb ("Den Uyl is in den olie") janda genoeg. Er zijn al lemplaren van verkocht, n prognose over de uitslag, trkiezingen durven de mees den van de partijen zich te wagen. Alleen bij de ide men zich bij voorbaat eh. "Ik reken zonder meer terdubbeling van het aantal aldus een woordvoerder artijbestuur. diverse plaatsen waar de partijen op de avond van zingen hun landelijk cen- !en inrichten, is binnen de party bes turen nog overleg Vraag ernaar bij benzinestations, garagebedrijven, ANWB-kantoren, technostations en wegenwachten, VVV-kantoren, Horeca-bedrijven of rijscholen. Dit is een publikatie van liet ministerie van Verkeer en Waterstaat, in samenwerking met ANWB, Bedrijfschap HORECA, BOVAG, CBR, Nationaal Bureau voor Toerisme en R.A.I. Enkele duizenden dienstplichtige militairen hebben gisteravond in Utrecht gedemonstreerd voor meer wedde en meer compensatie in vrije tijd voor weekend diensten. De deelnemers aan de de monstratie, die was georganiseerd door de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM), wa ren met meer dan honderd autobussen uit alle hoeken van ons land naar Utrecht gekomen. Zij staan terecht voor afpersing van een winkelier in Surinaamse levens middelen, aati wie zij eerst gehakte laurierbladeren voor hasjisch hadden verkocht, om vervolgens onder be dreiging mat een hakbijl betaling van hem te eisen. "Kom op met Je rot geld of ik sla Je in elkaar", had Benny (21) gezegd terwijl hij rijn jasje opende om de bijl in zijn broeksband te laten zien. "Betalen of we slaan Je hele winkel kapot", voegde Jacques (28) er aan toe. En in de hand waarmee hij op de toonbank sloeg flitste metaal. Eer mes? "Welnee, edelachtbare, dat moet mijn gouden ring zijn geweest", lacht Jacques vrolijk. De twee vn enden uit Paramaribo tillen niet zwaar aan het incident, "want", beweert Jacques, "We wil den hem heus niet doodslaan, alleen maar een beetje bang maken". "Ja", zegt Benny, "wij Surinamers gaan nu eenmaa1 een beetje ruw met elkaar om". Rechtbankpresident mr. Stolk be nadrukt dat de verdachten geen en- kei recht hadden op geld van hun winkeldryvende landgenoot. "U had hem bedrogen door hem gehakte lau rierbladen ce leveren in plaats van hasj. Als u hpm dan onder bedreiging met een bijl -tot betaling dwingt, dan noemen wij dat hier afpersing!" Jacques ziet het niet zo somber. Surinamers zijn nu eenmaal van cultuur uit veel heftiger", roept het Jongmens. Jacques en Benny staan ook nog terecht voor verduistering, omdat zij een week later in dezelfde winkel zijn terugg'komen, "om boodschap pen te doen". Zij grepen eigenmach tig drank uit de koelkast en liepen tenslotte W3g met een tas vol lekker nijen, zonder dat de geïntimideerde winkelier durfde aan te dringen op betaling. Officier van Justitie mr. Hillen: "Die winkelier was gewoon bang". Jacques: "Welnee, wij waren een beetje brutaal maar zo zijn Surina mers onder elkaar". De oudste rechter, mr. A. J. O. ba ron Van Wassenaer van Catwijck, kan het éindelijk niet langer aanho ren. "Zo zijn Surinamers helemaal niet", interrumpeert hij. "U zegt wel steeds dat uw gedrag normaal is voor Surinamers, maar het is niet waar. Het kan be-t zijn dat Surinamers wat emotioneler praten en reageren dan Nederlanders, maar zaken doen onder bedreiging met een bijl is niet de gewoonte onder Surinamers. U geeft hier een scheve voorstelling van zaken die beledigend is voor het hele Surinaamse volksdeel!" Jacques zwijgt beschaamd. Maar hij praat weei opgewekt van zich af als zijn overige wapenfeiten ter sprake kom ia Diefstal van 240 gul den van een meisje dat drie nachten bij hem had geslapen ziet hij welge moed als betaling voor kost en inwo ning. Van een vulpenpistool, waarmee hij het meisje had bedreigd, zegt hij te hebben gedacht dat het een zak lantaarn was. En de gouden armband, die een vriendin van hem tijdens het toe passen van de "babbeltruc" heeft ge stolen uit een Juwelierszaak aan de Spuistraat, oeweert hij alleen maar even voor deze dame te hebben oc- waard. "Ja", weet de president, "al leen maar even bewaard. In uw on derbroek". Officier van Justitie mr. Hillen eist in totaal oen gevangenisstraf van vijf en een halve maand tegen Jac ques, waarvan drie weken voorwaar delijk. Buitendien eist de officier de tenuitvoerlegging van een voorwaar delijk opgelegde straf van vier we ken. De eis tegen Benny luidt vier maanden met aftrek. Vonnis 28 fe bruari. to komt tAAG De Nederlandse augustus gaan draaien, minister van Doorn meegedeeld in de Tweede 4 oierigens nog niet hoe 't ran de lotto-organisatie er wil, dat de werknemers- erin zijn vertegenwoor- UTRECHT De zeven ontslagen stafleden van Dennendal hebben besloten gevolg te geven aan het ver bod van de president van de recht bank, de terreinen en gebouwen van de Willem Arntzstichting te be treden. Maar ze willen beschikbaar blijven voor 157 groepsleiders en an dere medewerkers die achter heu staan en die ook voor een Nieuw Den nendal zijn. Daarom hebben ze in een huis aan de Hertenlaan in Den Dolder een nieuwe „ontmoetings ruimte" ingericht. In een verklaring zeggen de ze ven stafleden, dat de gevaarlijkste consequentie van de uitspraak van de rechter in het kort geding is. dat het conflict nu „direkt op de groe pen van Nieuw Dennendal is komen te liggen". „Omdat het laatste schild voor de groepleiding, namelijk de zeven stafleden, nu is weggevallen, komen de 157 Nieuw Dennedallers onder 'n dubbele druk en bedreiging te staan: van het bestuur van de W.A.-stich- ting dat pupillen wil gaan deporte ren en van de zes gezagsgetrouwe stafleden in wie de groespleiding al lang het vertrouwen heeft opgezegd, aldus de zeven. Volgens hen komen nu niet alleen de groepleiders onder grotere druk te staan, maar ook de pupillen voor wie ze verantwoordelijk zijn. „Niettemin gaat het werk in de groepen nog steeds door". De zeven stafleden protesteren er tegen, dat de uitspraak van de rech ter liet hun onmogelijk maakt, hun vrienden die op het terrein van de stichting wonen in de privé-sfeer te ontmoeten. Tenslotte spreken ze de hoop uit, dat de commissie-Langemeijer zal in zien, dat haar opdracht nauwelijks uitvoerbaar zal zijn zolang dit soort maatregel nog van kracht is. De commissie-Langemeijer is een adviescommissie die staatssecretaris Hendriks heeft ingesteld om de eva cuatie van pupillen uit drie pavil joens van Dennendal voor te berei den en uit te voeren en om na te gaan hoe structuren tot stand kun nen worden gebracht en voorwaar den kunnen worden geschapen om de vernieuweingsgedachte in de zwakzinnigenzorg te behouden. Het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne heeft gister avond de samenstelling bekend ge maakt van de adviescommissie. Als leden daarvan zijn naast mr. G. E. Langemeijer. oud-procu- reur-generaal van de Hoge Raad, aangewezen prof. dr. G. Brenninkmeijer, hoogle raar in de organisatiepsychologie in Nijmegen, J. F. Calje, hoofd van de afdeling psychiatrie van de GG en GD in Rotterdam, prof. dr. C. J. Lammers, hoogleraar in de organisatiesociologie in Leiden, dhr. F. A- Vissers, ziekenhuisdirec teur in Haarlem, en mej. mr. E. De tweeling Frederik (links) en Gerrit Willem Schreibelt vierden gisteren hun negentigste verjaardag. In café Kerk- meyer in Borculo kwamen velen het tweetal feliciteren op een feestje dat de familie 's avonds organiseerde. DEN HAAG (ANP) Staatssec retaris mr. J. F. Glastra van Loon van Justitie heeft nieuwe richtlijnen vastgesteld voor de opneming en toelating van buitenlandse pleegkin deren. In grote lijnen heeft hij daarbij de voorstellen omtrent niet "familie-kinderen" gevolgd van de commissie buitenlandse pleegkinde ren. De nieuwe richtlijnen treden 1 maart 1947 in werking. In plaats van bijzondere regelin gen voor bepaalde categorieën bui tenlandse pleegkinderen komt er nu een algemene regeling voor de toela ting, onder bepaalde voorwaarden, van pleegkinderen voor wie in het land van herkomst geen aanvaard bare toekomst is weggelegd. De regel, dat geen buitenlands pleegkind mag worden opgenomen als er al twee of meer eigen kinde ren of pleegkinderen in het gezin zijn, is vervallen. Het maximum leeftijdsverschil tussen het op te nemen pleegkind en ieder van de afspirant pleegouders is gesteld op 40 jaar. In bepaalde gevallen, waarin een afwijzende beslissing in overweging is, wordt het verzoek voorgelegd aan de adviescommissie buitenlandse pleegkinderen dan wel aan de ad viescommissie voor vreemdelingen zaken. Bij beide commissie krijgen adspirant pleegouders gelegenheid zelf hun belangen en het belang van het pleegkind te bepleiten. Aanrandingen ALMELO De 35-Jarige G.F. uit Wierden heeft tegenover de Nilver- dalse politie bekend onlangs twee liftende meisjes te hebben aange rand. Dat gebeurde in Nij verdal. F. had de meisjes, 15 jaar oud. langs een stille weg opgepikt en was er mee het bos ingereden, waar hij ''ch aan hen vergreep. De man is inge sloten. f - 'In 1951 14.000 sterfge- hartinfacrct. In 1970: toename in 20 Jaar zó hier moet worden gespro - stap terug in de volks- prji. dr. A. C. Arntzenius in Leiden in zijn inaugu- als hoogleraar interne ge- fk (in het bijzonder de car- aaa de Rijksnuniversiteit in [Amtzemus gaf om het pro- nog enkele cijfers. £'•000 hartinfarcten voegen «.is bijna evenveel slacht- i andere hart- en vaatziek ten. Die ruim 50.000 sterfgevallen zijn weer bijna de helft van het to taal aantal sterfgevallen in Neder land. (109.609 in 1970). Ter vergelij king had prof. Arnitzenius ook het aandeel van de hart- en vaatziekten in de totale sterfte in 1900 opgezocht. Het bleek tien pet te zijn. "Curatieve en preventieve cardio logie lijken een vanzelfspreken de twee- eenheid. Wat is er natuur lijker dan dat hartziekten bestreden worden door preventieve maatrege len en dat de patiënten behandeld worden. Toch is gebleken dat beide vormen van zorg niet vaak verenigd zijn op één ai deling en dat er weinig cardiologen zijn, die aan beide aspec ten onderzoek wijden, aldus prof. Aïntzenius. Hij weet dit aan de verschillen ln Desluitvorming achter beide vormen van zorg. De zieke wordt onder zocht en als men weet wat hem man keert, neemt men zijn maatregelen. Bij preventie moet men uitgaan van een kansberekening. De kritiek van de "curatieven" en de "preven tieven" over en weer is vaak niet mals, aldus prof Arntzenius. Toch is het nodig, zo stelde hij, beide vormen van cardiologie t<- bedrijven. Pas in 1964 is het epidemische ka rakter van de coronaire hartaandoe- ningen (angina pectoris, hartinfarct en hartdoodi in Nederland aan het licht gebracht "Het is verwonderlijk dat deze epidemie zo lang, tot in de zestiger Jaren, ook door artsen vaak fatalistisch tegemoet is getreden, zei hij. Prof. Arntzenius stelt daar te genover dat coronaire hartziekten te bestrijden zijn. Wel zal daartoe de preventie meer aandacht moeten krijgen. „Als de overheid met alle haar ter beschikking staande mid delen de verbetering van de preven tieve en curatieve cardiologie steunt, behoeft het geen twijfel te lyden dat belangrijke vooruitgang is te boe ken, ln een niet te verre toekomst", stelde de Leidse hoogleraar. Hij constateerde verder dat kri tiek en apathie over wat reeds be kend is over de factoren, die bijdra gen tot het ontstaan van het hartin farct. Die factoren zijn voornamelijk sigaretten roken, teveel cholesterol (een soort vetten) ln het bloed, ver hoogde bloeddruk, te weinig li chaamsactiviteit en overgewicht. Acceptabele veranderingen in de eetgewoonten verminderen, aldus prof. Arntzenius. de hoeveelheid cho- lesteral in het bloed: gewichtsver mindering alleen al werkt dubbel, want het verlaagt ook de bloeddruk. De kosten van preventieve onder zoeken noemde hij gering: per onder zoek inclusief de begeleiding f 100,- minder dan de helft voor een dag ziekenhuisopname in een hartbewa- kingseenheid. Deze kosten zinken in het niet bij de financiële schade die de gemeenschap ten gevolge van hart infarct lijdt. De totale schade schatte prof. Arnt zenius in Nederland op een miljard gulden per Jaar. „Indien de stijging van het aantal infarcten door lan delijke georganiseerde opsporing en preventie zou omslaan ln een da ling van slechts énkele procenten, zouden de baten reeds opwegen te gen de kosten. In werkelijkheid zal de daling vrijwel zeker groter zijn dan enkele procenten", aldus de Leidse hoogleraar. Er moet wel vroeg met preventie worden begonnen, zo ging hij ver der omdat te illustreren wees hij op he vinden van vernauwingen van de kransadervaten van het hart bij in Korea en Vietnam gesneuvelde Amerikaanse militairen en op een onderzoek van 2400 kinderen van 9 tot 12 Jaar in het Westland. waar bij is gebleken dat 30 pet. van de kinderen een te hoog cholesterolge halte in het bloed heeft.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7