Alternatief leefoord met handwerk en meditatie „Flora" zestig in bloemen Droom van Bruno Mertens: Vragen over Trekvliet 4 STREEK VRIJDAG 15 FEBRUAR] „Wat ik ervaren heb, is dat je door meditatie een nieuwe dimensie aan het leven kunt toevoegen. Een van de eerste ervaringen is dat je ziet dat een heel groot percentage van je denken geschiedt zonder dat je de motivatie ervan kunt achterhalen tachtig tot negentig procent van je denken ben je je niet gewaar. Door meditatie leer je dal denken in de hand te krijgen en dan ontdek je dat er een groot verschil tussen is of je iets doet wat je leuk vindt of iets dat je niet leuk vindt. En nou moet je in de meditatie het onaangename op dezelfde ma nier verwerken als het aangename; de ego-motivatie moet overwonnen worden, zodat je de dingen doet zoals ze op je afkomen. Door H. J. Oolbekkink "Nou rees op een bepaald mo ment bij mij de vraag tja, kijk, er zijn uiteraard bepaalde beroe pen die al mijn aandacht verlan gen, en dan ga je je afvragen: zijn er ook beroepen die gunstig liggen ten aanzien van de medi tatie, en dan krijg je een beeld van beroepen die handwerkelijk, ambachtelijk zijn Niet alleen omdat het beroepen zijn die al je aandacht verlangen, maar ook omdat je daarin bezig bent iets niet voor jezelf te doen maar voor een anderBovendien is het handwerk niet intellectueel en daardoor was het voor mij een interessante ontdekking dat ik als kunstenaar eigenlijk een timmer man ben. Timmerman Het is voor mij bijvoorbeeld geheel aanvaardbaar dat van Jezus Chris tus gezegd wordt dat hij scheepstim merman was, daa willen de mensen niet aan, maar ik zié dat helemaal, omdat het ambacht een bijzondere mogelijkheid tot meditatie biedt, en die combinatie nou heeft me er eigenlijk toe gebracht om zo'n gilde- dorp te stichten. "Ik geef cursussen in de meditatie in "De Kosmos" in Amsterdam en dat deed ik vooral met jonge mensen die al jaren neurotisch waren, naar psychiaters en inrichtingen liepen en zo, en toen zag ik hoe je deze men sen binnen heel korte tijd met medi tatie op een normaal spoor kunt te- staan zijn vanuit klanksymbolieken, en via meditatie ben ik dus gaan on derzoeken van hoe zouden die klan ken uitlegbaar zijn. Neem de A-klank. Daarbij wordt erg veel lucht uitge stoten, dat zou je kunnen zien als de laatste ademhaling; daar zit dus sterven, overgaan ;n; het terug naar de aarde. Maar in de diepste zin be tekent het begrijp :n# die A-klank." Oerwoord "Nou, om op dat woordje Ti terug te komen, dat is een combinatie van twéé klanken: de T en de I; een geluid waarbij ik met veel kracht in haal, een hoog geluid voortbreng dat de symboliek is van geboren worden, van iets ontkiemends vandaar ook dat in ons woordje kiem een I zit. Tja, en de T betekent symbolisch het allerhoogste, omdat die uitgespro ken wordt met de top van de tong het onbereikbare, dat is Ti: de aller hoogste kiemkracht. Het is eigenlyk het oerwoord voor God; neem Tibet, dat is waar Ti te bed gaat, en Tidorp is dus eigenlyk Goddorp of daar waar het creatieve principe werkzaam is. "Wat nu Tidorp zelf betreft, alles draait om geld, maar uiteraard ook om de mens-zelf, en gelukkig zijn er nog mensen die het zien zoals ik. Belangrijk daarnaast is dat er ook vanwege de overheid voldoende be grip komt, zodat ik met het dorp kan beginnen; dat hangt van de pacht- voorwaarden van het land af. Creatief Momenteel doet industriegrond in de Flevopolder tng per vierkante meter, nou ja, dat is veel te veel voor ons, maar omdat hele project een educatieve, hel- Bruno Mertens (59) is een (nu nog) in Bodegraven gehui veste architect-schilder die een geringe dunk van de we\ iverpmaatschappij heeft omdat hij er destijds achter is gek men dat het leven via meditatie tegelijk veel eenvoudiger rijker kan worden. De vrouw van een voormalig ambassi deur van Thailand heeft hem omtrent tien jaar geleden aanraking gebracht met het fenomeen meditatie, en sindi dien zit hij met zijn gezin dagelijks zo'n tweeëneenha uur in de kleermakerszit over te gaan tot een beter leven. Dat zou, vindt hij, ook een andere levensstructuur moett inhouden. Daarom heeft hij het plan ontwikkeld om in maagdelijke Flevopolder, terzijde van Dronten, te komen t een alternatief leefoord; een gildedorp waar ooit 10.000 mei sen onder het uitoefenen van ambachtelijke handwerken, <j hogere zin van het coöperatieve samenleven zullen moett ontdekken. Reeds telt hij ongeveer 60 medestrijders die bi reid zijn huis en haard te verloochenen om in die brakl IJsselmeerpolder van wanten te gaan weten. Bijkans in de schaduw van een zeven meter hoog, op <j wind bewegend kunstwerk tegenover zijn weggedoken hu\ aan de Zuidzij in Bodegraven biechtte Bruno Mertens zij aanstonds te verwezenlijken droom op. van bovenaf of Ik weet wel dat heleboel maar dat schrikt in buitenaf nodig, op die manier een mislukt zyn, niet af. Bruno Mertens allerhoogste kiemkracht rugbrengen, dus heb ik van daaruit pende inslag heeft, hopen we dat de moest ik dan wel permanente sico's voor de overheid van misluk- wii- Kijk, dat Ti in Tidorp, dat heb ik len dat we tien hectaren kregen, met dus eigenlyk luister, dat is niet optie op nog eens vijftig bot honderd zuiver wetenschappelijk, maar het hectaren zodat we, als we na een heeft voor my een byzondere beteke- paar jaar bewezen hebben dat het nis: dat gaat terug tot het Sanskriet, werkt, de mogelykheid tot uitbrei- tot nog verder, tot een oertaal. Vol- ding hebben. Op het moment hebben we zo'n gens my namelyk moet de taal ont- zestig mensen die meteen mee willen >'n één gulden vyf- doen, die zijn bereid hun beroep op te geven en helemaal in deze samen leving over te stappen. Wat we heb ben zijn bijzondere mensen met een bijzondere intelligentie; natuurlijk wél mensen die de maatschappij zo als die nu reilt en zeilt niet meer zien zitten, die creatief bezig willen zijn en dat zijn mensen van alle leeftijden, jonge mensen, maar ook van boven de dertig, veertig, en nog een paar écht ouderen. En daar zijn mensen uit de ver- pleegsector by, mensen van het on derwijs, mensen die weven, potten bakken, timmeren, metselen, lassen, metaalbewerken, een loodgieter, een architect, ik mag wel zeggen een heel tieve kracht ontwikkelen omdat belangrijke architect die ook mee- geen log administratief en dienstver- stormen onderdak zijn. Daar werd namelijk niet gemedi teerd en vaak waren ze op drugs ge baseerd. Nou, aan drugs doen we niet, en een van de ergste drugs is de religie, dus ook deze drug wijzen we af. Niet dat we met iets secta- risch bezig zijn ,hoor, dat willen we beslist vermijden, ik ga van geen én kel -isme uit, maar je moet het zó zien: als iets normaliter een jaar kost om te leren, dan kun je het met meditatie in één week leren. Hier thuis, bijvoorbeeld, staan we 's mor gens om zes uur op en om half ze ven gaan we zitten mediteren. Tot negen uur. "Nou kun je zeggen: in die twee- eneenhalf uur kun je ook wérken. Maar pas op, dóór die meditatie leer Je de mens beter te denken en daar door beter te werken. Discipline heb Je natuurlijk wel nodig bij zo'n pro ject, maar die moet niet uit het ego voortkomen maar vanuit een levens ritme, vanuit het begrijpen. Dat hele Tidorp staat of valt met mediatie en daarom bedoel ik: Je hebt geen om schreven wetten nodig, alleen na tuurlijke wetten zoals absolute vrij heid. absolute eerlijkheid, absolute aandacht voor de gezondheid en hel derheid van geest. Natuurlijk komt dat dorp er. Er zijn al Nederlanders, Zweden, Denen, Duitsers, Engelsen en Amerikanen die zich hebben opgegeven. Als we morgen de grond krijgen zijn er zó 25 mensen van wie ik zeker weet dat ze hun huis en hun spullen meteen verkopen en komen meedoen. Dat wordt dan eerst in tenten en cara vans wonen, tot we de noodzakelijke werkgebouwen klaar hebben, en dan pas gaan we aan onze eigen woningen denken. Als we maar vóór de herfst- LEIDEN De raadsleden 1 Oosterman (D'66) en C. J. D. (PvdA) willen een interpellatie den over de aanleg van een we de gedempte Trekvliet, waartoe' bereidende werkzaamheden reed de gang zyn. Ze willen het ce van B. en W. vragen of het Jul dat op korte termijn een aanb ding van de asfaltering van de dempte Trekvliet zal plaatsvi en als dat zo is of het college bereid is het bestek van de as! ring in de daarvoor bestemde i missies te bespreken. De raadsleden verzoeken B. ei om de interpellatie reeds aansta maandag te mogen houden, maai college stelt de raad de datum 11 maart voor. Geen wetten lenend apparaat nodig hebben. "Wetten komen er niet. Ik vind het persoonlijk bijvoorbeeld dus erg be- Bonden vrezei liquidatie van rederij UTRECHT (ANP) De fed tie van vervoersvakorganiaties de ondernemingsraad van de re Van Nievelt Goudriaan, een vol ge dochteronderneming van steenkolenhandelsvereniging (S zijn bang dat het concern van I Want we gaan géén ascese bedry- de rederij te liquideren, om i ik wil best dubbele beglazing langrijk dat er niet gerookt wordt, in mijn onderkomen hebben, zo ben "De eerste jaren zijn we natuurlijk maar ik ga het niet verbieden, dat alleen maar bezig met de opbouw om moet via meditatie uitgebannen wor- tot een ontwikkeling van 10.000 in- den en trouwens, iemand die medi- woners te komen, al zou het al heel teert róókt niet. mooi zijn als we in de eerste tien jaar 500 tot 1000 mensen bij elkaar krijgen. Maar je kunt je voorstellen dat er andere, soortgelijke centra bij komen die naar alkaar toegroeien, zo als ijsbloemen op een ruit op den duur in elkaar grijpen. Met die men sen kunnen we een enorme produc- Nee, dat is het hele punt ook wel weer. Je moet het zó zien: we gaan niet als wereld vreemde baasjes in een gemeenschap- Je zitten, we staan heus wel open voor de wereld. Alleen, religie wijzen we dus of hoe meer kerken er ver gaan een soepele leiding geven; als dwijnen hoe beter de maatschappij iemand bijvoorbeeld iets fout doet zal worden, en voor die kerken in de vraag je: maar hóe lang heb jy plaats moet je dan een meditatie- eigenlijk gemediteerd? Want iemand centrum krijgen waar het zó wordt die mediteert maakt geen fouten, dat het naar de kerk gaan het hier Daarom hebben we ook geen dwang en nu met elkaar bezig zijn is." LEIDEN/RIJNSBURG De acht en twintig burgemees ters van de gemeenten, waarin aanvoerders (kwekers) van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora" hun bedrijven heb ben, maakten gistermiddag in het grandioos met bloemtoe- ven versierde Leidse Holiday Inn de viering van het zestig jarig bestaan mee. Eén voor één „paradeerden" ze langs de bestuurstafel. Om van ,,FIora"-voorzitter Piet van Delft als jubileumgave een envelop met duizend gulden in ontvangst té nemen. Te bestemmen voor de bejaardenzorg, het jeugd werk of voor één of ander cultureel of sociaal doel in de gemeente. Een lieftallig Rijnsburgs bloemenmeisje voegde daar voor hun echtgenotes nog een prachtig boeket van tul pen, narcossen of forsythea's aan toe. Rijnsburg., eerste burger B. H. Koomans was de eerste, die deze ge schenken ontving en hij was het ook, die eti het „Flora"-bestuur feliciteerde met dit Jubileum. Koomans, die uit de mond van „Flora"-voorzitter Van Delft had gehoord, dat de veiling dit Jaar is ingejaan met grote verwach tingen en ruirrtezorgen zei: „Laten we hopen, dat die ruimtezorgen snel opgelost zU'Ihd worden e*i daardoor tot het verleden zullen gaan behoren. Hulde breng ik aan de oprichters, de elkaar opvolgende besturen, de kwekers en de handel. Het ga „rio- ra" goed". dat Oegstgeests burgemeester Jhr. T. A. J. van Ejsinga op een naar passen afstand beluisterde hij de toe- Niet makkelijk zijn collega's bedankte spraak van zijn collega Koomans dol gelukkig is, dat hij misschien „Flora" weer onder zijn vleugelen krijgt. „Flora's" algemeen vertegenwoor diger van hit bestuur Niek Hemmes leidde de door vele honderden be zochte feestviering in. Hij begroette de voorzitter van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", mr. P. P. A. Teumssen. vertegenwoordigers van het ministère van Landbouw en Vis serij en van de tuinbouwvoorlich- tingsdiensten, de burgemeesters, de delegatie uit- de partnergemeente Hüttental ea de bestuursleden van de andere b'oemenveilingen in ons land. Hemme: herinnerde eraan, dat „Flora" op Valentijndag is opge richt. Een dig, die dit jaar weer hoge omzetten heeft veroorzaakt. „Graag", zei hij, „wil het bestuur van de zes tigjarige veiling handelen in de geest van de monnik Valentijn, die de bezoekers vau het klooster nooit liet gaan zonder bloemen. Daarom zal iedereen, die hier vanmiddag aan wezig is ee.i boeket voorjaarsbloe men mee naar huis krijgen om zo mee te delen in onze feestvreugde". Dat bedansm was voor burgemees ter Koomans geen gemakkelijke taak. Althans zo voelden de meesje aanwezigen het. „Flora" is namelijk stellig van plan voor dat ruimtege brek Rijnsourg te gaan verlaten. Op Oegstgeest is het oog geval len. Het *al nog wel een aantal jaren duren voor het zover is, maai er wordt toch hard in die richting gewerkt. Dit bleek duidelijk tijdens de feestrede van Van Delft. Voor Rijnsburg wel een Jammerlijke zaak. We kunnen ons echter voorstellen, Terugblik „Flora'-voorzitter Piet van Delft gaf een terugblik op de afgelopen zestig jaar en richte het op ver trouwend naar de toekomst. Hij wees op het grote belang van het bestaan van de veilingen, waardoor het mo gelijk is de produkten geconcentreerd van de hani te doen. Klein begonnen is „Flora" uitgegroeid tot een streekveiling, waarvan thans nage noeg iedere kweker in de regio lid is. De blik richtend naar de toekomst stelde Van Delft, dat de veiling „uit Door Cees Combee Foto jan Holvast haar Jasje kraakt" en dat het daar om nodig is het probleem van het gebrek aan ru.mte snel op te lossen. Daar uitbreidingsmogelijkheden in Rijnsburg ontbreken moet worden uitgezien naar een nieuwe vesti gingsplaats. Als veiling geloven we in de uitbouw van de streek en ook van de bloemenafzet. Het belang van allen, die betrokken zijn bij de vei ling staat het bestuur steeds voor ogen. Hoe economischer een kwekei kan werken hoe meer hij kan inves teren. Bij dit Jubileum zo besloot de „Flora"-voorzitter, past dank aan Hem, die wasdom heeft gegeven en die de onzichtbare meerijder in al die Jaren is geweest van vele Jonge mensen, die met hun bloemen tot vpt over de landsgrenzen op pad waren en nog zijn. Presentatie Mr. P. P. A. Teunlssen, voorzittei van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterijgewaagde van de deel neming vau „Flora" bij acties naar buiten, zoals ae televisie, tentoonstel- Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg ontvangt uit handen van "Flora"-voorzitter Piet van Delft de envelop met inhoud. Wanneer de plannen doorgaan en daar lijkt het nu sterk op heeft de bloemenveiling de langste tijd haar domicilie in Rijnsburg gehad. lingen en corso. Met het doel propa ganda te maker voor de Nederland se bloemen. Bij presentaties van het vak in Frankrijk, Zwitserland, Ca de tolk van z'n collega's en 't Rijns burgse gemeentebestuur, Jan Bar- mentlo sprak namens de Federatie de Groothandel en het Bedrijfs nada, de Verenigde Staten en Duits- schap, Cees Noort bracht de geluk-, land, waaro.J veel jongeren betrok- wensen van het personeel over en ken werden bi.i de verwerking van Cees Leeuwenburg vertolkte de ge- bloemen en planten tot machtige en voelens van de Stichting „Rijnsburg s kleurrijke bouwsels, liet de zestigja- Bloemencoroso", waarbij hij aan al- rige nooit verstek gaan. Ie bestuursleden van „Flora" een Burgemeester B. H. Koomans was mand met heerlijkheden aanbood met aan hec hengsel een grote kaart met het opschrift „Zestig jaar Flo ra's kleurenpracht internationaal", 't motto waaronder het Rijnsburgse corso dit Jaar zai rijden. Het was bepaald niet het enige geschenk. Aile sprekers hadden wat meegenomen en ook velen van de honderden receptiegangers, die het officiële gedeelte het bestuur kwamen complimenteren. in de vloot geïnvesteerde kapi binnen te halen. Dit staat in commun'Jué van de feden waarin samenwerken de vervo bonden van NW, NKV en de 6 ratie van werknemersorganisatie! de zeevaart. De bonden zeggen over duidel aanwijzingen te beschikken da: SHV liquidatie van plan is. Zo a de de liquide middelen van de rt rij zijn toegenomen van f 13 mflj in 1969, toen de SHV de refl overnam, tot f150 miljoen nu. SHV heeft minstens 18 schepen' de vloot verkocht, meer dan de H van het totaal aantal schepen bi] overneming. Bovendien zouden reorganisatie-plannen die de II» tie van Van Nievelt Goudriaan er is daar over een onderzot* het bedrijf gaande de lign» van de rederij in fasen kunnen' gemakkelijken. aldus de bonden i hierover intensief overleg M met de ondernemingsraad van bedrijf. Leon Jaworski: Nixon weigert bewijsmateriaal WASHINGTON Leon Jawed de officier van Justitie speciaals last met de Watergate-affaire, l*j meegedeeld dat president Nixon der meer heeft geweigerd hem j geluidsbanden en ander mater! voor het onderzoek af te waarom hij 9 Januari had ven® Jaworski zal nu naar de Jus® commissie van de Senaat gaanj te overleggen welke stappen hij zal nemen. Jaworski heeft de macht het* wijsmateriaal van de president op eisen. Zyn besluit om eerst nté; Senaat te overleggen zou voortkoö uit de wens eerst zijn standpunt* een te zetten alvorens over te gsS tot een dergelijke drastische stap. Toen een soortgelijke impasse stond tussen Archibald Cox, de# ste speciaal aangewezen officier Justitie, en Nixon ontsloeg de dent Cox. Minister van Justitie* liot Richardson en onderminister fr Justitie William Ruckelshaus men toen ontslag. De Duitse toneelspeler en re? seur Kurt Horwitz is op leeftijd in München overleden. Hij heeft veel gedaan voor de* kenning van moderne toneelsct? vers als Max Frisch en FriedH Dürrenmatt. Hij leidde verschep premières van deze twee belan# Zwitserse dramaturgen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4