en Napel: Kan allemaal fat eenvoudiger 'Plan zonder samenhang' EVENALS ANDERE JAREN WEDEROM KARNAVAL IN DE BONTE KOE DE KAAG Öjociale wetgeving rommelig Bezwaren tegen ontwerp Herengracht-Zijlsingel Benoeming Aad van Polanen DitisNeerlands zachtste borrel LEIDEN OP 16 FERUARI A.S. Aanvang 21.00 uur. Met medewerking van de „KANINE FAATEN" en de BOEREN BLAASKAPEL. De directie. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. De motivering is aldus: "Vergeefs hebben ondergetekenden gezocht naar een visie achter dit ontwerp. Wij hebben zelfs geen enkele sa menhang kunnen ontdekken in de plattegrond en de voorschriften wat toch wel een elementaire eis is voor een bestemmingsplan. Wij worden op gescheept met aan weerszijden van een te brede weg twee brokken bin nenstad, met een wanstaltig garage complex, met nog een parkeergara ge in het verschiet, met een gemiste kans op herstel van een stuk stads wal, met woonblokken waarvan de vormgeving in eerste en laatste in stantie door burgemeester en wet houders bepaald gaat worden, met voortgezette aantasting van de woon functie, en dit alles ten behoeve van de jacht op rijksbijdragen tot in de Nieuwe Rijn en Herengracht uitge zette en tot op de Hooigracht door getrokken exploitatiegrenzen". Men heeft in het kort de vol gende bezwaren geformuleerd: Het is misleidend om te beweren dat de Waardgracht uit een oogpunt van exploitatiemogelijkheden ge dempt moet worden. Het is misleidend te stellen, dat uit een oogpunt van verkeersveilig heid de Oosterkerkstraat veertien meter breed moet worden. Aangezien voldoende garages in de omgeving zijn, is het onaanvaard baar een buitensporig groot terrein voor een garage in de Langestraat te bestemmen. Een maquette van het plan Er is een onaanvaardbaar hoge parkeernorm aangehouden. Het is misleidend, of op zijn minst onvolledig, voor wat kantoren be treft mede te delen dat uitsluitend 't terrein van het Gewestelijk Ar beidsbureau die bestemming heeft, (met name vreest men, dat de He rengracht "ten dele of geheel" de zelfde bestemming krijgt) Wat op het terrein van de Grof smederij getekend is en in de tekst voor het gebied Herengracht-ZijU wordt voorgeschoteld, voldoet zelfs als vlekkenplan niet, omdat niet eens het wegenbeloop is aangege ven. Ook hier is hoogbouw onaan vaardbaar. De exploitatie-opzet geeft geen duidelijk inzicht en werkt ver warrend. Van inspraak van welke groep ook uit de burgerij is geen sprake. De materiële inhoud, gegeven aart (fg plicllt tot liPlfPnrlmaking pn tervisielegging van het plan is bene den de maat gebleven. Over alternatieven wordt met geen woord gerept (Leidse architec ten hebben daar belangeloos aan ge werkt). Op een bijeenkomst gisteravond in het gebouw Geloof, Hoop en Liefde, lichtten de ondertekenaars gister avond hun bezwaren nader toe. Buurtbewoners bleken het er gro tendeels mp<? ftpnft te haar partij. Toch is de rol die de po litiek in de Leidse gemeenteraad speelt hem geen doorn in het oog. Wel zegt hij: "De hele samenleving is in beweging, allerlei opvattingen veranderen. Je merkt het ook bij je zelf. En dan vraag je je wel eens af: hoe zal het met de ethiek van de amb tenaar gaan?" Voorbeeld: "Je heb een krot. En nou ga je de bijstand afstemmen op die omstandigheden. Er moet het een en ander gebeuren. Want er zit schim mel op de vloerbedekking, de padde stoelen groeien in alle vier de hoe ken .Nou goed, je zorgt dus dat er nieuwe vloerbedekking komt. Nou zou je je kunnen voorstellen dat er maatschappelijk werkers komen - en die komen er ook wel - die zeggen: waar ben ik nou mee bezig? Nou, ik ben bezig om bijstand te verlenen: klopt. Maar ik ben eigenlijk bezig om het probleem te camoufleren. Want als we alsmaar de symptomen bestrijden en doekjes voor het bloe den aanbrengenNee. We moeten zeggen: gemeenteraad, hup, hup, hup". Uiteindelijk: "Er moet dus op een gegeven ogenblik een orgaan komen dat aan de gemeenteraad objectieve waarheden verstrekt. En dan zou ieder raadslid - en al ben ik nou PvdA-man, dat maakt helemaal niets uit - die gegevens ook op een gege ven ogenblik moeten kunnen aanne- Ten Napel neemt ietwat afstand - "Wij zijn tenslotte een orgaan dat LEIDEN Een aantal Leidenaars heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied Herengracht—Zijlsin gel, zoals het door de gemeente is gemaakt. Het bezwaarschrift is opge steld door de heer P. Emanuel, en gisteravond mede-ondertekend door diverse buurtbewoners. wetten uitvoert. We hebben er dus minder mee te maken dan bijvoor beeld stadsontwikkeling". Bekent andermaal dat hij veel ziet in BOO en zegt zich wel te kunnen voorstel len dat de welzijnsraad (waarvan hij adviseur is) bij sommigen het ima go heeft van een orgaan waar niets uitkomt: "Dat moet zich helemaal ontwikkelen. En ik zou me kunnen voorstellen dat voorbereidend denk werk weinig zichtbaar is voor de bur ger". Ten Napel vroeger lid van het Leidsch Studenten Corps en landelijk preases van Politela, socialist en francofiel reageert losjes op een opmerking over zijn liefde voor de Franse keuken. Voegt er aan toe: Ik houd ook erg veel van kamperen". Relativerend: "Och, iedereen heeft zo z'n ziekten". Dat er 14 mede-kandidaten langs papieren weg zijn gevloerd bij de benoeming van Aad van Polanen tot trainer/coach van de nationale da- mesploeg is niet waar. Van Polanen moet weten dat er bij de Budo Bond Nederland niet gesol liciteerd kan worden omdat de B.B.N. de antieke gewoonte heeft func ties weg te geven. Net zo goed als dat ondergetekende zijn benoeming tot bondscoach van de nationale aspiranten en junioren- ploeg (1971/1972) te danken had aan „sterke man" Anten Geesink, heeft Van Polanen de zijne te danken aan mede compagnon Wim Luiten, die in het Nederlandse judo (helaas) op bestuurlijk niveau de dienst uit maakt. Als er sprake was geweest van solli citeren, dan had er minstens een ad vertentie moeten staan in het bonds blad of hadden de Nederlandse judo leraren via een rondschrijven in de gelegenheid gesteld moeten worden mee te solliciteren. Dat is niet ge beurd. Overigens wens ik Van Polanen in het belang van het Nederlandse judo veel succes! L. N. DE VRIES, Uiterstegracht 136, Leiden. Prediker woonruimte studenten LEIDEN Het gebouw Prediker in de Jan Vossensteeg zal worden om gebouwd tot woonruimte voor stu denten. De gemeente heeft de firma De Bolster een bouwvergunning ver leend. Het gebouw zal negentien ka mers gaan bevatten. Verbouwing tot een buurthuis, zoals het buurtcomité wenst, zou teveel kosten vergen, al dus een mededeling gistermiddag in de commissievergadering voor volks huisvesting en openbare werken. ta» U--T Jan Wll!em ten Napel „Pim" voor intimi formuleert bedacht- j. Hij kan sterk relativeren. Uitbundig grinniken. En sceptisch zijn. Aam de voor- ld van zijn vertrek uit de burelen van de Gemeentelijke Socoale Dienst waar hij als di- m »r twaalf jaar van zijn leven heeft gesleten: „Je hebt in je persoon een bepaalde kej wkkeDm-g. Ik ben nu 53, dus ik heb nog 12 jaar voor de boeg. Op 'n gegeven ogen- i2J moet je dan overwegen: blijf ik hier op die stoel zitten of wil ik nieuwe inspiratie m «n? Ie wetgeving is zó gediffe rentieerd en daardoor zo onduide lijk voor de burger dat misbruik van de bijstand vaak vermeend is. Neem nou de man en de vrouw. De man is werkloos, hij loopt in de WWV (Wet Werkloos heidsvoorziening) En de vrouw werkt. De man krijgt dus een uit kering en de vrouw verdient er bij. Dat mag. dat is helemaal le gaal. Nou heb je mensen die te gen mij zeggen: ach ja, je ziet zoveel gekke dingen in een stad als Leiden, die man kreeg een uitkering en de vrouw verdiende daarbijze hadden dus een dub bel inkomen. Nou is het zo, dat de man eerst in de W.W. komt, dan in de W.W.V. en daarna in de bijstand, de rijksgroepregeleing. En dan wordt er niet meer geke ken naar het salaris dat de man verdiende^ maar naar het gezins inkomen op dat moment. Als Je dan altijd een dubbel inkomen ge wend bent geweest, dan betekent dat wel wat. Iemand die nooit werkloos is geweest, snapt daar geen bal van". De Leidse Vereniging van Indu striëlen heeft er geen bal van ge snapt? Ten Napel: „Je kunt van zo'n uitspraak natuurlijk nooit zeggen: het is helemaal niet waar. Maai- ik vind wel dat het wat ge nuanceerder had gekund". In Leiden heerst een structure le werkloosheid. Voortgekomen uit het wegtrekken van de textielin dustrie, de weinig flexibele struc tuur van de oude stad en ver strekt door de kennelijke onmoge lijkheid indutrie aan te trekken. Ten Napel: „Dat is natuurlijk ook wel zo. En Je vraagt je dan af: hoe kim Je de kwaliteit van de Leid- Ten Napel stapt per 1 maart over naar het ministerie CRM. Hij krijgt daar de leiding over een afdeling die ïteert onder de coördinatie en toetsing van het bijstands- -11 id. Een afdeling die zich richt op de toetsing, via de nieuwe ithi ur van bijstandsconsulent.- Een soort intermedair tussen «m rale overheid en gemeenten, die ervoor moet zorgen dat bijstandswet in de gemeenten zoveel mogelijk uniform ui gevoerd. Is de afschaffing van de zg. wet en de komst van de bij- wet in '65 is de aandacht voor zaken en de sociale wetgeving toegenomen. Te sterk, vinden t", !gen. ons landje is inmiddels socialiseerd. Ten Napel: ;au aelig georganiseerd, dat vind der. De hele sociale wetgeving el vereenvoudigd kunnen wor- 5r zijn bepaalde overlappingen, onen de WW, de AWW, de l en noem maar op. En daar- rai egt de burger: wat mot ik nou? G.1 moeilijk voor de burger om i I snappen", iooi B iljn veel goede sociale voorzie- ik I, vindt Ten Napel, maar ook I ritte plekken. Hij is er mede ui ook voorstander van dat de ndsuitkering als een vast me- rar ime wordt gekoppeld aan het 8. minimumloon, een sociaal mi- 't ii dus, een optrekking. 90 M in het nauw ig Jaar signaleerde de Leidse )n iging van Industriëlen in haar igingsperiodiek dat met name I3i de jongere werklozen een be- percentage niet plaatsbaar mdat de juiste mentaliteit ont- j Een uitspraak die ook nu nog gehoord. Een omzichtige for- ing voor beroepswerklozen, üapel: "Ik geloof dat het on- lijk zou zijn om te zeggen dat f misbruik plaatsvindt. Dat immers overal tegen, ik denk a «an de belastingen. Ik zou pok zeggen dat men niet moet gj d dat men dit alleen terug- a bij de sociaal-zwaksten in de I >vin- 5 is het natuurlijk zo: een kat l nauw maakt vreemde sen. Iemand die een laag heeft en werkloos wordt zal geneigd zijn om een beroep bijstand te doen dan iemand emt in het geld", moet ook zeggen: de socia- Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast se arbeiders verbeteren? En hoe kun je industrie aantrekken? Daar wordt op het ogenblik op gestu deerd". „Bij de sociale dienst zijn we nogal bezorgd door de hoge eisen die worden gesteld aan het perso neel. Dat is natuurlij kook wel lo gisch, want als werkgever wil je dat er rendement voor terugkomt. Maar dan kom je terecht bij die vicieuze cirkel van mensen die htm milieu tegen hebben, hun I.Q. tegenhebben. Mensen die al een slechte start hebben. Mensen voor wie werken een aaneenscha keling is van op je duvel krijgen van je baas. En dan ga je dat verweer krijgen, die onverschillig heid. Dan gaat zo'n knaap de lepe vent uithangen tegenover z'n vrienden omdat-ie het toch maar geregeld heeft bij de bijstand. Maar hij zou er natuurlijk wel voor passen om tegen z'n vrienden te zeg gen dat hij nergens terecht kan. Dat is een probleem natuurlijk waar je niet omheen kan. Want die mensen staan midden in de samenleving". "Het is natuurlijk erg primitief om te denken dat dat minimumloon een oplossing zou zijn. Nee. Je zult moe ten komen tot een multi-disciplinaire aanpak. En dat begint al op de lage re school daar zijn ook al onder wijzers mee bezig; voor die mensen, daar neem ik m'n pet voor af. En de welzijnsraad, ik geloof dat ook die hier een taak zou kunnen hebben". Raad, hup, hup, hup Bij zijn officiële afscheid eergiste ren in het stadhuis verheelde Ten Napel geenszins zijn affectie met de Begeleidingscommissie Organisatie Onderzoeken, de stoot tot een nieuwe bestuurlijke en ambtelijke structuur. Ook meldde hij zijn verwondering voor het feit dat wethouder mevrouw Den Haan in haar beleid soms voorbij ging aan de politieke belangen van ADVERTENTIE Het enige SPECIALITEITENRESTAURANT met uitgebreide RIJSTTAFELS èn eenvoudiger gerechten INDISCH RESTAURANT KOeiltji BaKte Hegenover^StadsgehoorzaaU TREKVLIET: GEBREK A4N FANTASIE Met grote schrik lazen wij woens dag in deze krant, dat één van de heilloze plannen van de dienst sta is- ..ontwikkeling' weer uit de ijskast is gehaald. Over de gedempte Trek- vliet moet nu blijkbaar toch een vier- baansweg worden aangelegd. Als buurtbewoners vragen wij ons af waarom. Er is toch een uitstekende ringwegverbir.ding bestaande uit de Lammenscbr nsweg en de Churchil- laan. Het knelpunt voor het verkeer ligt niet da.ir, maar bij Haagweg en Noordeinde, en als oplossing voor dat probleem is een weg over de Trek viiet wel eei zeer vreemde omtrek kende beweging Bovendien zal zo'n vierbaans weg voorlopig kop noch staart heb ban, tenzij men er de woonruimte van honderden gezinnen aan wil op offeren. Wie is het dat waard? Het zal dan ook gedaan zijn met de rust van duizenden bewoners van de Rijn en Schiekade Witte Singel, Witte Ro zenstraat, Schelpenkade en Andries Schotkade, als daar tenminste nog iets van over is Zou deze weg dan alleen maar aan gelegd moet?n worden omdat de ge meente niet genoeg fantasie heeft om met de per ongeluk gedempte Trek- vliet iets leukers te beginnen? Er zijn toch goröe alternatieven, zoals bv. afwisselende laagbouw met veel groen. Laat de wethouder de moeite doen om de speciale ministeriële sub sidie voor iets anders te kunnen ge bruiken. Wij moeten toch als ge meente onze eigen prioriteiten kun nen bepalen. P. G. N. KRAMERS Witte Rozenstraat 28 Leiden. Maximum snelheid Met stijgende verbazing las ik maan dagavond het protest van de heer Van Dam uit Noordwijk tegen de algemene maximumsnelheid van 100 km/u. Meneer Van Dam voert aan dat het invoeren van deze bepaling het aantal verkeersongelukken niet zal beïnvloeden. Ja, als meneer Van Dam behoort tot die categorie weggebruikers die a^iid te hard rijden, nooit afstand houden, dronken achter het stuur zitten, door rode lichten rijden, bij mist noo-it groot licht voeren, verkeerd inhalen kinderen voorin auto's zetten, fietsers rakelings passeren en bij 'n „stop"- bord nooit stoppen, ja dan zal het aantal ongelukken zeker niet dalen. Zelfs al zou door de invoering van deze maximumsnelheid maar één verkeersdode per jaar ongedeerd blij ven, dan zijn alle inkomensverliezen door die invoering goedgemaakt. Want meneer Van Dam wil toch niet beweren dat hij me;t z'n verdiensten 'n leven kan kopen? Mijn ervaring met z.g. beroepsrijders, dus zowel personen- als vrachtwa genbestuurders is; dat de meesten, zo niet allen, behoren tot de boven vermelde categorie weggebruikers, dus zij die het niet zo nauw nemen met eigen en vooral andermans, le- Dat deze snelheidsbeperking nog niet eerder kon worden ingevoerd is voor al te danken aan hen die nog steeds het achterhaalde principe huldigen; „ieder voor zich, en God voor ons allen". HENK J. M. SLOOS, ws. „La Licorne," Hoofdstraat 99. Valkenburg Z.-H. Naar aanleiding van het schrijven van de heer van Dam uit Noordwijk in uw blad d.d. 11 februari, het vol gende De maximumsnelheid van 100 km per uur op de autosnelwegen is door minister Wester terp niet stiekem on der het mom van bezuiniging op het verbruik van benzine ingevoerd doch wel bespoedigd, want deze maximum snelheden waren al eerder een punt van bespreking i.v.m. de vele onge vallen met dodelijke afloop. Dat deze beperking niet of nau welijks tot vermindering van ver keersongevallen leidt, kan waar wezen, maar wel is bewezen dat het aantal dodelijke verkeersongevallen sterk is gedaald en dan spreken we nog niet over de materiële schaden bij aanrijdingen. Dat bij de meeste verkeersongeval len de zgn. "beroepsrijders" waar bij de heer van Dam zichzelf rekent zijn betrokken. Dit is toe te schrij ven aan het feit dat deze mensen een intensief gebruik maken van de we gen, al dan niet ervaren. Verder wil de heer van Dam de maximumsnelheid van 100 km graag opgetrokken zien naar 120 of 130 km per uur, daar bij een snelheid van 100 km zijh inkomsten lager wor den. Hoe dit mogelijk is weet ik niet want over een afstand van 200 km doet de heer van Dam er twintig mi nuten langer over als hij 100 km per uur rijdt, l.p.v. 120 km. dus hier zie ik geen vermindering van inkomsten in zitten. Een goede ervaren rijder maakt zich over een snelheid van 100 km of 120 km per uur op de auto snelwegen geen zorgen. Maar uit de trant van schrijven door de heer Van Dam maak ik op dat deze heer, rijdende met zijn auto op een autosnelweg, met zijn grote licht begint te knipperen als een andere automobilist op een af stand van 200 meter of nog meer voor hem een andere automobilist wil gaan inhalen. Aan zulke "ervaren en goede rij ders" hebben we totaal niets op onze Nederlandse wegen. A. J. TH. VAN KINS Kon. Marinelaan 6a,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3