Tekort aan autobanden, maar. FORD BRENGT TWEE NIEUWE TOPMODELLEN De 'Schlck-Bip' waarschuwt bij Ie snel rijden Deze pagina is samengesteld door Koos Post Veel belangstelling voor autorijden op vloeibaar aardgas AUTOOTJES PAGINA 15 panse auto-industrie maakt tijden door. Mede als van de oliecrisis. De vraag luto's is verminderd en de «snde inflatie veroorzaakt lijdelijke prijsstijgingen, jng konden de Japanse ^kanten hun produktie opvoeren, hun export- n groeiden evenredig. Het nu naar uit dat aan deze Ie een (voorlopig) einde is m, Voor het eerst sinds ren daalde de totale export apanse auto's in 1973 met Kr één procent, jpansie van de Japanse au- êstrie is meer dan opmer- geweest. Vlak na de Tweede ioorlog werden slechts 130 enauto's per jaar gefabri- vorig jaar bedroeg dit aan- ur liefst 4,47 miljoen een- Tezanien met de produk- n vrachtwagens (2,57 mil- n bussen (41.000) komt Iep een totaal van zeven mil- loertuigen. Daarmee heeft binnen 30 jaar opge- tot de op één na grootste oducerende natie ter we- V.S. staan al jarenlang an). japan zelf is Toyota de autoproducent. Zijn landeel bedraagt 42 pro- öat van Nissan (Datsun) 33 en de andere autoprodu- (zoals Mazda. Mitsubishi, Suzuki, Isuzu en Suba- len de overige 25 procent n rekening. De verkopen san zijn de laatste tijd joger dan die van Toyota, ■rika is voor Japan sinds dag de belangrijkste ex- 4 arkt. Die export naar de igde Staten was in 1972 0.000 personenauto's, maar in 1973 nauweljks boven- tie ekomen. Talrijke factoren ieraan debet geweest: de de- ie van de dollar, de re- ie van de yen en de hoge- jzen door stijging van lo- materiaalkosten. rdoor ontdekten de Japan- d 1973 voor het eerst sinds dat ze in Amerika niet meer ;en waren met relatief goed- Ze moeten nu op hun jrijkste exportmarkt con- en met kleine Amerikaan- gens, zoals Ford Pin to en ivrolet Vega. opa gaat echter voor de Ja rs ook steeds belangrijker In 1972 werden ruim Japanse auto's naar dit it uitgevoerd, maar het jaar was dit aantal al ge- tot bijna 400.000. Japan zelf is de invoer van iandse personenauto's nog Jein. In 1970 kwamen 10.200 nlanders" op de weg in varen het er 25.160 en het jaar werd een totaal be- ran 37.160 stuks. Deze toch :e toeneming moet voor tl worden toegeschreven aan urdevermindering van de De invoer van Amerikaan ss steeg met 118 procent 820 stuks en West-Duits heef t met 21.660 auto's op genblik het grootste markt- ;1 in Japan. De invoer van alandse auto's wordt nog een deel bemoeilijkt door de invoerrechten, hoewel er e is van een geleidelijke da- heeft er alle schijn van dat aeiende jaren van de Japan- lo-industrie niet zullen terug en dat de tijden, dat jaar verkoop- en exportstijgingen ta bereikt van meer dan'50 fht, voorbij zijn. De Japanse Mducenten zullen moeten leven met dezelfde stijgings die de fabrikanten auto's elders in de wereld iddeld tien procent) berei- En tegelijkertijd moet wor- altgekeken naar nieuwe ex- harkten. Japanner wil best toegeven, Hjwel al zijn produkten zijn auto's) niet origi- hja, maar zijn grote kracht '1 in het feit, dat hij van het produkt een kwaliteitspro- heeft kunn maken. De Ja- auto, comfortabel en vol- %erust, werd overal op de ld snel populair en indien de organisatorisch was geweest, zou zijn succes eerder zijn bereikt. Ook in •and stijgt de populariteit in 1971 een marktaandeel 58 procent, vorig jaar al 11.4 ®t> wat nog meer zou zijn ais Datsun geen leve- ^oeilijkheden had gehad. Europa hebben overigens tal autofabrieken het Japanse teld van de complete auto- ®iug gevolgd. In de toekomst de Japanners op hun ex- ■harkten dan ook een veel 'a concurrentie krijgen. Maar ''Hen er ongetwijfeld wel weer °P weten te vinden. De Ja- is vindingrijk. 1 had een zó geïsoleerd ge- land anders zó goedkoop sop zó ver afgelegen markten ■w zetten. van i Bnke Ford heeft de Escort-serie naar hoven uitgebreid met een GXL. Zo'n groepje letters staat bij Ford altijd voor een flink pakket extraatjes. De nieuwe GXL verschilt van de overige Escorts (er werden er inmiddels al bijna twee miljoen verkocht) door halogeen- hulp-koplampen, een vinyl dak, sportwiélen, centrale controle met klok, extra meters, een veiligheidsstuuriviel en achterruitverwarming. En binnenin nog wat andere luxe, zoals een fiks gebruik van houtfineer. De motor van 1300 cc produceert 72 pk, ivat goed is voor een top van 158 kilometer per uur. De GXL zal zowel in vier als twee deurs worden geleverd, de prijs is nog niet definitief bekend maar zal wel om en nabij de elf mille komen te liggen. Ook de Granada van Ford krijgt een nieuw topmodel: de Granada Ghia. Die toevoeging komt omdat de beroemde ontwerper Ghia uit Turijn aan het model zijn medewerking heeft gegeven. Een andere bijzonderheid is de nieuwe C3 automatische versnellingsbak uit de fa briek van Ford in Bordeaux. De verschijning van deze zeer luxueus uitgevoerde automobiel met o.m. een vinyl dak, kostelijke stoelen en zwaar tapijt is typerend voor de filosofie van Ford, dat ondanks het duurder en schaarser worden van de energie er altijd een groep auto mobilisten zal blijven, dat graag groot en extra comfortabel rijdt. Bovendien zegt Ford, dat deze nieuwe automatische bak extra zuinigheid garandeert. Ook van deze ongetwijfeld op het oog zeer gedistigneerde wagen is de prijs nog niet precies bekend. Op de foto het inte rieur van de Granada Ghia. Er is van vele zijden belang stelling getoond voor de bij het Gronings Energiebedrijf ont wikkelde methode om aardgas in vloeibare toestand te gebruiken als autobrandstof. De belangstel ling is enorm, aldus dr. ir. H. W. J. Kempen van het Gronings Gasbedrijf, onder wiens leiding de methode is ontwikkeld. De laatste weken zijn besprekingen gevoerd met allerlei gegadigden, waaronder gasbedrijven en par ticuliere bedrijven. Alvorens men echter met de toepassing van aardgas als motorbrandstof kan beginnen, moeten er regels zijn vastgesteld waaraan de auto's moeten voldoen. De Rijksdienst voor het Weg verkeer is daar nog mee bezig. Pas als deze regels er zijn, zullen de plannen kunnen doorgaan. Het Gronings Gasbedrijf heeft al enkele jaren auto's die op aardgas rijden, maar dat is nog maar bij wijze van proef. De be doeling is 'n groter aantal auto's voor aardgas om te bouwen, maar ook het Gronings Gasbe drijf moet wachten tot de regels van de Rijksdienst van het Wegverkeer er zijn, alvorens de ze auto's rijdend op aardgas de weg op gaan. Volgens de heer Kempen zijn de motieven van de gegadigden voor de toepassing van zijn me thode verschillend. Bij de een staat de strijd tegen de milieu vervuiling op de voorgrond, bij de ander speelt het feit, dat op aardgas rijden economischer is dan op benzine rijden de voor naamste rol. Velen echter heb ben zich wegens de oliecrisis tot het Gronings Gasbedrijf ge wend. Of die nu nog belangstel ling hebben is de vraag. De auto-accessoirehandel reageert altijd bliksemsnel op gewijzigde om standigheden. Nauwelijks was er benzinedistribu tie of ér verscheen een start-o-matic aan de markt, een apparaatje dat duidelijk benzinebesparend werkt in het stadsverkeer. Nauwelijks is de maximumsnelheid er door of ook uit Zwitserse koker komt er alweer een apparaatje dat heel beschaafd piept als men de gestelde snelheidsnorm overschrijdt. De Zwitserse Schick-fabriek is ver antwoordelijk voor de constructie van het vuistgrote kastje, dat elektro nisch de snelheid van de wagen zeer accuraat registreert en onmiddellijk waarschuwt als de autobestuurder 'n door hemzelf gestelde limiet te boven gaat. De man of vrouw achter het stuur kan de "Sohick-Bip" ook hele maal uitschakelen Het apparaatje wordt aangesloten, via een stroomdraadje en met een op of achter de snelheidsmeter te kle ven strookje, waarmee het magne tisch veld van de snelheidsmeter wordt afgetast. Het reageert in fei- te nog sneller dan de meter zelf. De montage van het kastje vergt vol gens alleen-importeur Janus van der Meulen ir. Eindhoven slechts tien minuten tot een kwartier. Maar die montage en de btw zijn inbegrepen in de prijs van 98 gulden. Volgens de importeur bestaat er in Zwitserland en Duitsland waar men de sne.heid inmiddels ook al aan banden beeft gelegd uitgebrei de belangstelling voor deze "Schick- Bip", die maakt dat de bestuurder zijn ogen op de weg kan houden. De snelheidsmeter behoeft hij niet in de gaten te houden. Er is inderdaad een tekort aan autobanden. Maar dat is een ge volg van een tekort aan grondstof fen. De schaarste dateert al van voor de crisis. De bandenindustrie kan heel gewoon de vraag niet bijhouden. Dat verklaarde direc teur Jeannin van Michelin Neder land op een persconferentie, die in Amsterdam ter gelegenheid van de bedrijfswagen-RAI werd gehouden. Natuurlijk werd deze bijeen komst niet belegd om de heer Jeannin gelegenheid te geven de ze opmerking te plaatsen en zijn hoopvolle verwachtingen voor een snellere verbetering van de situa tie in de toekomst uit te spreken. Michelin wilde de pers kennis la ten maken met een nieuwe ra diaal band voor vrachtverkeer op lange afstand. De band wordt XZA genoemd. De band heeft 'n vlak en breed loopvlak met ronde schouders, een profiel voorzien van speciaal bestudeerde doorlo pende groeven en veel lamellen. Bovendien is die profilering zeer gevariëerd, zodat de band wei nig geruis maakt. Vooral geschikt voor zware ladingen, die snel over lange, maar goede wegen moe ten worden getransporteerd. En Michelin zegt dan, dat dat met deze band kan tegen lagere kilo- meterkosten, met minder slijta ge en met grotere veiligheid en minder geluid. Als een auto 20.000 km per Jaar rijdt, hoeveel keer wordt dan de knipperlicht-schakelaar ge bruikt? Het juiste aantal is na tuurlijk niet vast te stellen maar kan veilig worden begroot op tus sen de 10.000 en 15.000 maal. Zo'n schakelaar is een weinig op vallend onderdeel van de auto en men verwacht er eenvoudig van "dat hij het altijd doet". Het is voor een autofabriek dan ook be langrijk die schakelaars zo goed mogelijk te maken, want als de berijders van een bepaald merk steeds moeilijkheden er mee zou den hebben, zou dat de wagens van dat automerk een slechte re putatie kunnen bezorgen. Daarom worden de schake laars in de fabrieken dan ook terdege getest. In het electrici- teits laboratorium van het ontwik kelingscentrum van Ford in Keu len bijvoorbeeld heeft men een in stallatie, die zes schakelaars te gelijk automatisch 120.000 keer in werking stelt: links, terugspringen rechts. Meestal houden de schake laars het zonder mankementen uit en dat betekent, dat men min stens drie Jaar met een auto kan rijden zonder moeilijkheden met de knipperlicht-schakelaar te on dervinden. Uitzonderingen daar gelaten, want niet iedere schake laar kan in de fabriek worden getest op duurzaamheid. Zuinig rijden blijft belangrijk. Het zuinigst rijdt men als de auto in de best mogelijk conditie is. Monroe wijst erop, dat dit ook geldt voor de schokdempers. Mon roe heeft daar belang bij, want die verkoopt die dingen. Naar zij zegt wel zuinige dingen. Na een jaar of twee is elke auto een ver lengstuk van de eigenaar. De auto past als een veelgedragen schoen. De gebreken zijn onmerk baar gegroeid, de bestuurder merkt ze dan ook niet. Daarin schuilt gevaar. Slecht werkende schokdempers bv zijn gevaarlijk: slingeren in de bocht, onzeke re wegligging en overdracht van teveel krachten en spanningen op de wielophanging. Hierdoor ont staat meer slijtage. En daar door groter benzineverbruik. Sinds Simca in 1967 met de 1100 op de automarkt verscheen is er na genoeg elk jaar aan gedokterd: Mis schien kunnen we beter zeggen: heeft men elk jaar de lijn wat uit gebreid. Eerst zat de motor van 56 DIN-pk alleen in de GL en GLS, de simpelste LS had nog maar 53 paardekrachten. Een jaartje later echter werd dit model ook door 56 paarden voortgestuwd. En aan de onderkant van de serie kwam er uitvoering bij een motor van 944 cc die 45 DIN-pk produceerde .Maar in het daarop volgende jaar werd weer ijverig gemorreld aan koppel en ci linder kop. Prompt perste men er toen 48 en 60 DIN-pk uit. Laten we met die gedetailleerde opsomming maar ophouden. Men is aan de gang gebleven. Onder meer met de toevoe ging van een Special, eerst met een motor van 1204 cc (75 pk) en later 1294 cc (ook 75 pk). Nu is er opnieuw een vlaggeschip aan de 1100-vloot van Simca toege voegd, de TI. Volgens Simca ge beurde dat op veelvuldig verzoek. Om meteen het verhaal compleet te maken: er zit ook een 1294 cc mo tor in. Maar dan wel in de uitvoering van de Matra Simca Bagheera (dat is dat sportwagentje met drie zetels naast elkaar) n.l. met twee dubbe le Weber-carburateurs. En de krachtbron in die uitvoering levert een vermogen van 82 pk. Wat bijna het dubbele is van de topkracht van wat eens het simpelste model in deze serie was. Het tekent de evolu tie. Het karretje, dat in vele kleinen le verbaar is, is inderdaad zeer compleet uitgerust. Maar dat zal 't toch niet zijn, dat de mensen ertoe brengt om 10.795 voor een vierdeurs of 400 gul den minder voor een tweedeurs neer te tellen. Dan moet je in die klasse wat meer in stelling brengen dan al leen 'n volledig geoutilleerde wagen. En dat doet deze TI inderdaad: lek ker pittig, goed snel en ondanks de zware maar exacte besturing vrij ge makkelijk te hanteren. We hebben dat alles voor 't sluiten van de snel- heidsmarkt op de Ned. wegen nog even kunnen constatereneen top van over de 160 km en een redelijk verbeten acceleratie. Maar wat gaan we nu doen met die top? "Den Haag" heeft er nu defini tief een stokje voor gestoken, zodat het weinig belangrijk meer is of een Remmen, verlichting en wegligging zijn aangepast aan de prestaties. De motor kan er best tegen, dat men lang' hard njdt, maar voor ons ls het geen genoegen. Voor een ander wellicht wel. Ander waren ze trouwens nooit gebouwd. Maar het kan nu niet meer. We mo gen niet harder meer dan 100 Kilo meter. Wat dat betreft heeft de TI een onbedoeld, maar zeker effectief waarschuwiagssignaal. Precies op de 100 kilometer komt er een niet te missen hinderlijke brom naar boven. En die kan men alleen verjagen door iets sneller (mag niet!) of iets lang zamer te rijden. Wat overigens wel scheelt m het gebruik. Bij een rustig rondtoeren met dit klevuige automobieltje haalt men gemakkelijk zo'n één op twaalf tot dertien. Op langere afstanden In dat krachtige topwagentje heb ben we een week gereden. Natuur lijk er helpt geen moedertjelief of welke variatie ook aan het is en blijft een 1100. De trekken zijn van huisuit mee gekregen. Maar er is toch wel heel wat veranderd sinds wij zo'n zes jaar geleden met een van de eerste modellen uit die serie op stap gingen. Het model is nog hetzelfde. De ruimte dus ook. Maar voor het ove rige. .Stap er maar eens in. Com pleet nieuwe stoelen met verstelba re hoofdsteunen. En nog heel goede stoelen ook. Een voortreffelijke zit met veel steun in de rug. Naar alle kanten. De zit is wel aan de erg hoge kant, zo'n buschauffeurs-idee. Maar niet onprettig. Integendeel, zouden we haast zeggen. Het dashboard is verre van mooi. Erg stijf. Maar het geeft wel door middel van een extreem uitgebreid instrumentenpaneel een enorme dot aan informatie. Op vijf ronde wijzer platen vindt men een macht van ge gevens. En op dat dashboard ook nog diverse waarschuwingslampjes waar onder één die een seintje geeft als het remsysteem niet goed functio neert. Een teken van de aandacht, die de veiligheid in dit autootje heeft gekregen. Je kan overigens wel meer van dergelijke snufjes blijven opnoemen. Voorruit vat» gelaagd glas, pneuma tische passeerhoorn, twee verstralers. twee mistlampen. En ook het groot licht is ha:ogeen. Bij elkaar maar liefst acht lichtbronnen aan <3m voor kant. auto vijf kilometer harder kan. Of niet. Trouw ius. dat was in ons gevoe. altijd al een weinigzeggende zaak, want hoevelen haalden in het verle den het onderste uit de snelheidskan. Bovendien hebben wij het hard rijden in zulke betrekklijk lichte wagens, die van huisuit niet werden gebouwd voor die opgevoerde moto ren. maar onder de druk van de vraag werden gecreëerd, toch altijd een zeer betrekkelijk genoegen ge vonden. Oh zeker, men voedt de snel heid juist in die karretjes meer dan ooit. Dat zal ook wel de attractie zijn. Maar meestal gaat het gepaard met een niet te onderschatten hoe veelheid kabaal en is de wagen ont vankelijk v jor elk zuchtje wind of welk strootje op de weg dan ook. Ir feite is dat ook het geval met deze TT. Natuurlijk, er zit een aërodyna mische spoiiei onder de voorbumper en een kleine boven de achterruit. met 100 km kan het nog beter. Maar fel en verbeten rijden kost heel wat. Maar dat is - gezien de snelheidsbe perkingen - geen haalbare kaart meer. En da.i vraag je jezelf af wat nog de zin is van zo'n sterk opge voerd model. Als Je die krachtbron niet meer kin benutten, dan kan ]e net zo goed een lichter uitgerust (maar ook goedkoper) model kiezen. Maar dat moet een ieder voor zich zelf uitmaken We zetten tenslotte de zaken nog even op een iijtje Een redelijk roya le wagen (z°ke voor bagage met die uitneembare kap boven de koffer ruimte). Zws>ar in het stuur, maar verder goed te hanteren. Erg prettig op de weg. Zee" vast, weinig gevoel voor wind. Uiterst compleet. Een beetje rumoerig. En vandaag de dag met een ovechoeveelheid kracht. Voor f 10.395 (tweedeurs).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15