com nog iet in vnode Christelijke hoop is probleem geworden Vergadering Wereldraad Volgend jaar al verplicht tot betere isolatie? KARDINAAL ALFRINK OVER VASTENBRIEF: hen harde actie van ddenstand tegen ijsbeleid kabinet !r en Nu' op ere avond? TREA DOBBS 15 TEBUG 'VERSCHERPT PRIJSBELEID BLIJFT NOG' Cats treden niet meer in zalen op KARSTENS NEGENDE Fractieleiders willen protest tegen Russische regering Beroepingswerk auwe omroepstichting HAAG De plannen oor de opricht I p; van een re kerkelijke omroepstichting Ikom waarin het Ikor t Convent van Kerken zouden opgaan komen nog C!e orde in de komende fehruari-synode van de de Kerk. Het lag aanvankelijk wel in de bedoeling iruari de ontworpen statuten en reglementen aan de le voor te leggen. ierzoek naar praken van t Simonis 6 orale raad van het r.k. bis- itterdam heeft besloten een iep in te stellen naar aanlei- de uitspraken van de bis- mgr. dr. A. J. Simonis, dat ierken eigenlijk geen kerk zei de bisschop achteraf zich niet aan het bestaande ebruik wil onttrekken), tgroep zal de uitspraken van •hop, ook zijn later uitgege- üaring alsmede een niet ge- theologische ver ar t- daarvan. bestuderen. ;a' de werkgroep nagaan relevante uitspraken van Kort na de november-synode toen deze toezegging werd gedaan bleek echter, dat m het moderamen van de hervormde synode vragen leefden die te ernstig waren om zonder meer Ja of nee op de ontworpen sta tuten en reglementen te zeggen. Het moderamen van de hervormde sy node heeft in de ontwerpteksten een vrij groot aantal kleine en grotere wijzigingen voolgesteld, die alle be doeld zijn om de zeggenschap van de kerken te verdiepen over de wijze, waarop de nieuwe stichting de toebe deelde zendtijd verzorgt. Dit stand punt is aan de synode meegedeeld. Nieuwe structuur Het hervormde moderamen meent, dat niet de weg van de minste weerstand dient te worden gevolgd, die zou kunnen leiden tot een op dracht aan één van de bestaande om roepverenigingen om de zendtijd te verzorgen (zoals de r.k. bisschoppen hebben gedaan) of tot de stichting, van een orgaan, dat buiten verant- tede Vaticaanse concilie niet woordelijkheid van de kerken zend- imte zit dan de bisschop er tijd zou kunnen vullen. Totdat de hervormde synode an ders oordeelt menen de hervormde le„ den van het Ikor-bestuur daarin na mens de Hervormde Kerken verant woordelijkheid te vervullen. Het persoonlijke opvatting van modeZramen van de hervormde sy node wil in deze periode van onder handelen over het nieuwe statuut, niet de programma-mogelijkheden besnoeien, maar pogen een struc- Een en ander moet «oord opleveren op de vraag lifcsDraken van' de bisschop standpunt van de rk kerk dienen te worden dan wel FRANKFORT/MAIN Sjanti Singh, dochter van koning Birendra van Nepal en voorzitter van de Lepra-organisatie in dit land, legde in de plaats Pharping (nabij de hoofdstad Katmandoe) de eerste steen voor een kindertehuis, dat gezonde kleine kin deren van leprozen zal opnemen. Het huis zal eind 1974 wor den geopend. Het daagt de naam "Karl-Gerold-Tehuis". Ge rold, in 1973 overleden uitgever van het dagblad "Frankfurter Rundschau" (die in de Bondsrepubliek Duitsland verschijnt) had het initiatief tot dit project genomen, toen hij drie jaar geleden het Himalaja-koninkrijk bezocht. Na de dood van de publicist werd het door de evangelische hulporganisatie "Brood voor de wereld" verder bevorderd. Een grammofoonplaat en een gete kende strip begeleiden dit jaar de Vastenbrief van de Nederlandse r.k. bisschoppen, die gaat over het the ma „Macht, onmacht, hoop". Op de hoes van de plaat staat wel aangegeven, dat het hier geen offi cieel document betreft van de bis schoppen. Het is een klankbeeld dat de officiële Vastenbrief wil belich ten vanuit situaties die uit het le ven zijn gegrepen: tien mensen denken er hardop in over macht, onmacht en hoop. Er komt naast de l.p. ook een cassette met een ge luidsbandje. Waarom strip, plaat en cassette naast de 27 pagina's gedrukte tekst met de bisschoppelijke brief? Hoe groot de oplaag van zo'n brief ook is, de vraag mag gesteld of hij toeh niet alleen een betrekkelijk kleine groep bereikt. Er zijn hele volks stammen die van zo'n brok lectuur zeggen: dat is niets voor ons. Er zijn mensen die alleen gedrukte woorden van de alleruiterste sim pelheid tot zich nemen om ze direct weer te vergeten. Er zijn anderen die gemakkelijker toegang hebben tot gedachten wanneer ze in beeld en of geluid worden overgebracht. De brief van de bisschoppen is een vervolg op de Vastenbrief van vorig jaar, over welvaart, verantwoorde lijkheid. versobering. In de discus sies daarover kwam herhaaldelijk aan de orde de onmacht die men voelt om iets te ondernemen, de schijnbare onaantastbaarheid van macht. Hoop is probleem Kardinaal Alfrink heeft bij de pre sentatie van de brief een toespraak gehouden over de bedoelingen er van. In het persoonlijk leven en in de samenleving wordt men zich meer bewust van macht en on- groep bestaat uit de theo stor A.H.C. van Eijk uit id, de studentenpastor H.M. uit leiden, de „jongere" K. tuur te vindon die de nieuwe stich- ar en de ex-hervormde me lt Moolenburgh-Ekkel, bei- lenHaag ting en de kerken dwingt met de we zenlijke vragan voortdurend en in 'n brede groep bezig te zijn. De Indonesische Raad van Kerken is begonnen met de voorbereiding van de vijfde algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken.' die volgend Jaar in de hoofdstad; Djakar ta wordt gehouden. De assemblee is de vijfde bijeenkomst van afgevaar digden van alle kerken die lid zijn van de Wereldraad. De vorige vier assemblees werden gehouden in Amsterdam (1948), waar de raad werd opgericht, Evan- ston in Noord-Amerika (1954), Nieuw-Delhi in India (1961 en Up- sala in Zweden (1971). De Indonesische Raad van Kerken, die gastheer is van de wereldraad, heeft een vijftig man sterke voorbe reidingscommissie ingesteld. Voorzit ter is de generaal dr. T. B. Simatu- pang, die ook voorzitter is van de Indonesische Raad en lid is van het centrale en het uitvoerende comité van de Wereldraad. Het centrale comité is het Jaarlijks bijeenkomen de beleidsbepalende algemeen be stuur van de Wereldraad, het uit voerende comité is het dagelijks be stuur. macht en tegelijk zijn de vooruit zichten onduidelijk: de tijd van cultuuroptimisme is voorbij. De hoop is velen tot een probleem ge worden. ook de christelijke hooD. Waarop kan men nog hopen? Waarop zou men nog hopen? Het uitblijven van een antwoord, aldus de kardinaal, kan leiden tot een vlucht uit verantwoordelijkheid. Het antwoord, dat een christen zijn hoop moet stellen op God, mag niet leiden tot een wereldvreemde „ver- spiritualisering" (Vergeestelijking) Het gevaar ontstaat dan van een terugvallen op de eigen kerkelijke groep zonder dat. buiten het per soonlijke vlak, gezocht wordt naar een uitzicht voor de samenleving. De bisschoppen hebben het thema niet behandeld in de zin ven een sociologische maatschappij analyse. Zij hebben de mens zelf op het oog, zijn ervaringen met macht, zijn on- machtservaringen, zijn moedeloos heid. De brief heeft niet alle vormen en zijn ervaringen met macht, zijn on- machtservaringen, zijn moedeloos heid. De brief heeft niet alle vormen en oorzaken van macht genoemd, en brengt evenmin bepaalde machts concentraties op politiek of econo misch vlak ter sprake. Wel heeft de bisschoppen voor ogen gestaan de macht die in de techniek, de Indu strie. het bedrijsfleven, de economie een rol speelt met betrekking tot de samenleving. Maar de bisschoppen weten zich op deze terreinen niet deskundig. Zij hebben vanuit hun eigen gezichtshoek hun gedachten over de invloed op de mens en op de vraag naar vermenselijking. Zij spreken, aldus de kardinaal, vanuit een gelovig vertrouwvol den ken over de mens. Zij willen, op basis van het evangelie, spreken te gen fatalisme en wanhoop. De brief is als verkondiging bedoeld. Wezenlijke dimensie De christelijke hoop, zo ging de kardinaal verder, heeft wel degelijk betrekking op de wereld van van daag en de aardse toekomst van de mens. Al blijft zij daarbij niet staan, de „hoop in de wereld" is wl een wezenlijke dimensie van de christelijke hoop. „Dit hebben de bisschoppen, aan de hand van het Evangelie onder woorden willen brengen. Tegelijk hebben zij geprobeerd, dit geloofs gegeven te plaatsen in de ervarin- IAAG .G De middenstands- ües zien definitief af van «ties tegen het prijsbeleid. hbinet-Den Uyl nu minister (Economische Zaken) de ïeken een aantal duidelijke 5 heeft gedaan. Dit is beslist Sistermiddag in het Haagse ebouw gehouden bijeen- an het kader van de drie andsbonden. tóenstanders willen wel op mijn weer gaan praten met idsman, die heeft toegezegd, 1 april het prijsbeleid voor 't en kleinbedrijf kan worden ld. Ook in dit geval is het op nieuwe gegevens over de «he ontwikkeling in de rest laar. Het huidige prijsbeleid middenstanders uitermate ad. i van de organisaties, an hun leden opdracht ge let prijsbeleid van minister fêer kritisch te blijven vol gen. Dat geldt nog in meerdere ma te voor het beleid van minister Boersma (Sociale Zaken). "Wij heb ben stellig de indruk dat deze minis ter met zijn beleid Lubbers herhaal delijk voor de voeten loopt", aldus voorzitter H. Pors van het overleg orgaan van de drie middenstandsor ganisaties. Het kader had waardering voor 't optreden van de besturen van de or ganisaties. Heftige kritiek werd tij dens de besloten vergadering gele verd op de prijzenvoorlichting van de consumentenorganisaties. De mid denstanders hebben er vooral bezwa ren tegen dat het kwaliteitsaspect, in deze voorlichtingscampagne vol ledig buiten beschouwing wordt ge laten. I (ANP) De NCRV- stelt al het mogelijke in het oplossing te vinden voor moeilijker wordende situa- doordat de actua- van NCRV en de maandagavond op de met slechts zeer ge- staan geprogram- p de NCRV (evenals de hecht aan het gro- dat is verbonden aan het van de actualiteitenru- F vaste uitzenddag (maan den vast uur, overweegt bij f toch het belang van de e blijk heeft gegeven, veel k hebben tegen twee actua- op één dag. De al geruime tijd bezig, voor een oplossing te vin- moet grote moeilijkheden doordat op andere uitzend studio- faciliteiten be- zijn. omdat de NCRV nu voor een geheel Jaar de moest bespreken. is nu naarstig op zoek en hoopt, vanaf Hier en Nu" op andere AVRO's Televizier Maga- kunnen zenden. Trea Dobbs, die zangeres die zes Jaar geleden met haar werk stopte, is terug in de wereld van de lichte muziek. Ze heeft deze week opnamen ge maakt met het Vara-dansorkest oi.v. Charlie Nedeipelt, opnamen die spe ciaal bestemd zijn voor het Vara- radioprogramma Z.O. van zaterdag 16 februari &js Omstreeks kwart voor tien is zij te gast in Z.O. om over haar comeback te vertellen. Op 8 maart a.s. is Trea Dobbs ook te zien m het Vara-tele visie programma .Met de muziek mee". Schaatsen op radio en tv De NOS-radio en -tv zenden beide samenvattingen uit van de wereld kampioenschappen schaatsen (sprint voor dames en heren), die zaterdag en zondag in Innsbruck worden ge houden. Wat de tv betreft zijn die samen vattingen morgen van 18.15 tot 18.45 via Nederland I en overmorgen even eens op die tijd maar dan via Neder land H te verwachten. Op de radio worden morgen en overmorgen voornamelijk korte re portages via Hilversum ni uitge zonden. De 500 meter dames is mor gen om 13.55 uur als enige onderdeel via Hilversum I te volgen. Minister Lubbers: DEN HAAG (ANP) Alhoewel de stijging van het prijsindexcijfer over januari verheugend is meege vallen zou het, volgens minister Lub bers, van onwijsheid getuigen de hele detailhandel uit het verscherp te prijsbeleid te lichten en in ande re sectoren dan midden- en kleinbe drijf tot versoepeling van de door berekeningsmogelijkheden te komen. De bewindsman van Economische Zaken zei gisteren, in antwoord op mondelinge vragen van de liberale mr. Portheine, dat in de praktijk 'n soepel ontheffingenbeleid wordt ge hanteerd, met begrip voor het op houden van continuïteit en rentabi liteit. Mr. Portheine had gevraagd of er juist nu geen aanleiding be staat de verscherping terug te draai en tot het normale prijsbeleid. Volgens drs. Lubben? blijven er onzekerheden in de prijsontwikke ling aanwezig. De regering reageert daar voorzichtig en wellicht wel te voorzichtig op. Maar dit behoedzame optreden heeft niet tot ongelukken aanleiding gegeven, vond hij. Schaken De Rus Kortsjnoi heeft zich geplaatst voor de halve finale van het kandidaten toernooi, waar van de winnaar in 1975 het recht krijgt om de huidige wereldkam pioen, Bobby Fischer, nit te dagen tot een match om de wereldtitel. Kortsjnoi won in de dertiende par tij voor de derde maal van de Bra ziliaan Henrique Mecking. FC Amsterdam komt spelen tegen Verhart NOORDWIJK Verhart, zaalvoet balkampioen van District West 11, in het seizoen 72/73 en op dit mo ment koploper in de Noordwijkse competitie, is er in geslaagd voor dinsdag 19 februari a.s. een compleet selectie-achttal van de FC Amster dam naar de Nortgho-hal te halen. Aanvang van dit duel: acht uur. Voor de FC Amsterdam komen in 't veld: Jan Jongbloed, Jan Franz Chris Dekker, Abe van der Ban, Leen van der Merkt, Nico Jansen, Tsjeerd Koopman en Rob Bianchi. Het team van Verhart bestaat gewoontege trouw uit de volgende spelers: Bram Brandt, Bert Jansen, Sjoerd Teske, Leo Holl, Koos Haneveldt, Bas Bderveen en Ted Lumoindong. LEIDEN/VOLENDAM De Vo- lendamse popgroep de Cats treedt niet langer meer in zalen op. De groep zal nog wel grammofoonpla ten opnemen en voor de televisieca mera's verschijnen. De Cats heb ben dit meegedeeld naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten als zouden er in de groep problemen zijn. MENTON De Fransman Jacky Mourioux heeft gisteren in Menton de eerste etappe van de Trophee Mediterranee, een driedaagse wie lerwedstrijd in het zuiden van Frankrijk, gewonnen. Hij was de snelste van een groepje van acht renners van wie Louis Ocana zevende werd en Roger Pingeon achtste. Ger- ben Karstens, die de sprint van het peloton won, werd negende met acht minuten achterstand op de winnaar. De Belg Freddy Maertens won gis teren de vierde etappe van de Ron de van Andalusië en behoudt de lei ding in het algemeen klassement. Maertens won de sprint van een gro te groep renners. 9 De in Tsjecho-Slowakije gebo ren dirigent Rafael Kubelik is afge treden als muzikaal directeur van de Metropolitan Opera in New York. In een verklaring zei de 59-jarige Kubelik dat financiële problemen bij de opera hadden verijdeld „de artis tieke idealen die ik mijzelf had ge stel, te vervuhen". Kubelik zal nog drie opera's van Berlioz en één van Wagner leiden. De Volendammers zeggen vastom lijnde plannen te hebben wat betreft de opbouw van hun carrière in Amerika, Engeland en de rest van Europa. Wil dit plan verwezenlijkt kunnen worden, dan is het volgens de groep noodzakelijk dat de groep meer armslag krijgt. Bovendien is gebleken dat het zware programma van de laatste Jaren moeilijk door de Cats is vol te houden. Vandaar het besluit om met ingang van negen tien mei a.s. de zaaloptredens te sta ken. Alle lopende contracten zullen nor maal worden afgewerkt. De Cats zijn echter vast besloten hun carriè re verder uit te bouwen, hetgeen o.a. betekent dat grammofoonplaatopna men en televisieoptredens door zul len gaan. Hoewel oorspronkelijk het plan be stond om het 10-Jarig bestaan van de Cats eind april a.s. te vieren, is nu besloten onder druk van de vele buitenlandse verplichtingen in ver band met hun werk in Amerika ge produceerde langspeelplaat die „worldwide" zal worden uitgebracht, deze festiviteiten rond dit jubileum uit te stellen tot september 1974. Bij woningbouw: In Groningen heeft de sJotron- de plaats gehad van het nationaal Cum Laude Concours Groningen 1974. De deetneme'rs waren studen ten van de d- verse Nederlandse con servatoria, die allen cum laude zijn De Jury besloot eenstemmig om de eerste prijs, een bedrag van f 3000 toe te kennen aan Reinier Hoger- heyde, klartaertist van het conserva torium in Arnhem. De tweede prijs ter grootte van f 2000,- werd toege kend aan de violiste Else Krieg van het conservatorium in Amster dam. De bariton Gerard Witfaag van het conservatorium in Maastricht kreeg de derae prijs ter waarde van X1000. DEN HAAG (ANP) Waarschijn lijk al met ingang van volgend Jaar zullen nieuw te bouwen woningen voorzien moeten worden van dubbe le ramen, kleinere ramen of van 'n tochtwering. Het raamoppervlak zaJl, bij toepassing van ramen met en kele ruiten en zonder tochtstrippen per woning niet meer dan 35 procent van het totale Vloeroppervlak mogen bedragen. Bovendien zullen de spouwmuren van elke nieuwe wo ning, gesubsidieerd of niet, een iso lerende vulling en de daken een dik kere isolatielaag moeten hebben. Dit zal het gevolg zijn van een bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in voorbereiding genomen verscherping van de voorschriften, voor de warmte-isolatie in de model- bouwverordening en een verscher ping van de voorschriften en wenken van het ministerie van Volkshuisves ting op dit punt. Nagenoeg alle ge meenten hanteren deze verordening. In een artikel in het weekblad "De Nederlandse Gemeente" zegt de ver eniging dat een betere warmte-isola tie een aanzienlijke brandstofbespa ring zal opleveren, omdat de bewo ners minder hard behoeven te sto ken. Een betere isolatie betekent ook een verhoging van het woon comfort. De VNG stelt in het artikel dat zij Juist'daarom de voorschriften heeft willen verscherpen. Dat er te vens een besparing van energie door bereikt wordt, noemt de VNG een DEN HAAG De fractieleiders in de Tweede Kamer, met uitzonde ring van die van de CPN en PSP, hebben bij de regering schriftelijk aangedrongen op een scherp protest bij de Russstsche regering tegen de behandeling van Solzjenitsin. De uitwijzing en het vervallen verklaren van de nationaliteit van de schrijver achten zij in strijd met de verklaring van de Verenigde Na ties over de rechten van de mens. De Kamer wil weten of de rege ring bij een eventueel protest ook blijk geeft van haar opvatting dat eeo dergelijke handelswijze de ont- spanningsp'/.itiek tussen oost en west nadelig kan beïnvloeden. Wielrennen Eddy Merckx zal normaal starten in de klassieker Parijs—Nice, ondanks de deelne ming van Poolse amateurs. Zoals bekend hebben Franse en Italiaan se profs bezwaren geopperd tegen 't meerijden van de Polen in een wed strijd voor beroepsrenners. Kardinaal Alfrink gen van onmacht die de heden daagse mens zo dikwijls heeft. Daarom wordt ook gepleit voor een bewuste deelname aan een voort schrijdende democratisering van de samenleving. Daarin kan een weg gevonden worden om boven on machtsgevoelens uit te stijgen. Het moet met Wijven bij het maken van hoorgevende theorieën. Het is noodzakelijk dat op allerlei terrei nen een daadwerkelijke medezeg genschap, een actieve deelname tot stand komt". Over machtsmisbruik in de kerk, in de brief slechts terloops aangeduid, zei de kardinaal tenslotte: „Een ge nezing van fouten binnen de kerk zal zich niet geïsoleerd kunnen vol trekken. Er valt wel degelijk, ook voor de kerk, heil te verwachten van een, door het Evangelie geïn spireerde, bewustwording en heron- riëntatie in het algemeen-menselij ke vlak". Uit de brief zelf, die eindigt met een overweging van het Onze Va der, waarin steeds naar de actuali teit wordt gegrepen, noteren wij ta melijk willekeurig nog het een en ander. O „Misschien dat veel wat ons chaotisch voorkomt in de Jeugd of in de moderne kunst, te verstaan is als een kreet die in deze heldere, hygiënische, praktische wereld roept: er is méér in de mens, meer schoonheid, meer lelijkheid, meer mysterie, meer liefde, meer ernst". „Zijn onproduktieven eigenlijk profiteurs?" O „Anderen stellen zich optimisti scher op en menen m goed vertrou wen dat Juist het technisch denken zelf de problemen in de wereld zal oplossen. Misschien is deze houding niet zo verschillend van het fatalis me als het lijkt. Zij slaagt er wel licht alleen beter in de moeilijkheid dat de mens en zijn belangen bedreigd worden niet te herken nen". „Deze taak te werken aan een aarde waar gerechtigheid woont delen wij in feite met veel mensen die geen of een ander geloof heb ben. Er is in de kerk een sterker vertrouwen gegroeid in de anders denkenden" „Het is voor velen terecht on aanvaardbaar dat bijvoorbeeld de wapenindustrie en de wapenhandel buiten democratische vormen van medezeggenschap en controle vallen. Dit gaat rustig door, terwijl intus sen ontelbaar vele „ondeskundigen" zich het hoofd breken over uitban ning van wapengeweld. (Bij) demo cratisering van macht en verant woordelijkheid alsmede control» gaat het niet alleen om interne de mocratisering maar met name ook om de verantwoording naar buiten". „Als iemand in een regiem ver drukt wordt, wil dit nog niet zeggen dat hijzelf bijvoorbeeld niet mee doet aan een onderdrukking van mannen jegens vrouwen". „Het is niemand onbekend dat de kerk soms door systemen van verdrukking als ideale partner wordt beschouwd, omdat zij verge ving, liefde, geduld predikt. En zo kan zelfs de sfeer van vergiffenis misbruikt worden en vervormd tot een fatalisme tegenover schuldige structuren. Maar dit is niet volgens het Evangelie". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Den Haag (toe zegging): A. J. Wilzing, te Boxmeer en Vierlingsbeek: te Beverwijk, (buitengewone wijkgemeente)drs. L. W. van Rijendambeek, kandidaat te Breukelen. Geref. Kerken Beroepen te Gouda en te Harlin- gen: F. de Jonge, te Nijkerk: te Hardegarijp: drs. M. Kievit, te Wie- ringerwerf. Geref. Kerken vrijgem. Beroepen te Emmen: Joh. Strating, te Bunschoten: te Groningen-oost: P. Schelling, te Middelburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zwijndrecht: B. van Smeden, te Amersfoort. Geref. Gemeenten Bedankt voor Hilversum en voor Amsterdam-centrum: A. F. Honkoop, te Moerkapelle

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11