)uitse taking an zich sterk uitbreiden Energieconferentie is begonnen Bittere sfeer rond Britse verkiezingen ïhaos in steden J ijdi agvaarding is illegaal" olzjenitsin wijst )pnieuw oproep af LIBIË NAAST AMERIKAANSE OLIECONCERNS Raketproef mislukt Waarnemers niet optimistisch over kans van slagen Nieuwe strijd op Golan hoogvlakte pAG 12 FEBRUARI 1974 BUITENLAND LONDEN De Britse verkiezings- kondigen van de verkiezingen in pa- campagne is in een sfeer van hit- niek gehandeld en de mijnwerkers terheid begonnen. De twee grote als zondebok gebruikt," zei Wilson, partijen verwijten elkaar alles wat Jeremy Thorpe, de leider van de mooi en lelijk is. Harold Wilson, lei- Britse liberalen, was het in grote lij der van de Labourpartij, aarzelde i met Wilson eens. Hij vond ech- zelfs niet om de verkiezingen „frau- ter wel dat een rijke vakbond best duleus" te noemen. Op de eerste dag van de verkie zingscampagne zei hy dat het ver wat mee kon betalen in geval van een staking. Aan de andere kant zei hij dat het voorstel van de conser- lonze correspondent) NDe staking van het niet-ambtelijk personeel in de Westduitse openbare dien- jreidt zich uit. Gisteravond hebben de werkgevers van rijk, deelstaten en gem een- lens in Stuttgart hervatte onderhandelingen de twee vakbonden voor het over- personeel een salarisverbetering van tien procent aangeboden, met een minimale oging van 140 D.M. per maand voor de laagst-bezoldigden. litter Klunckert van de vak- jpenöare dienst, verkeer en ort liet prompt weten dat de ?ers ftr goed aan zouden doen ibod tot vannacht twaalf uur wegen en dan verder te on- ielen. i vrijwel zeker dat de vak- dit aanbod zullen afwijzen, een verdere krachtige uit- j van de stakingen in het gebied van de Bondsrepu- oor de deur staat. Het uit- ant van de vakbonden is en ea eis tot loonsverhoging van 15 procenit, alsmede aanzien- rbeteringer vain het va pid. Voor nog gisteren de ters met hun verbeterd aan- ramen waren zij niet bereid verder te gaan dan 9,5 pro- let een minimum van 130 D.M. tokfurt heeft de vakbond spoorwegpersoneel het aan- i de spoorwegdirectie van tien procent met een minimum van 140 D.M. intussen als „volstrekt ontoereikend" van de hand gewezen. Tot nu toe waren de spoorwegen nog niet door de acties getroffen, maar het is waarschijnlijk dat dit beeld zich nu snel zal wijzigen. Geheel los van de onderhande lingen in Stuttgart heeft de staking zich gisteren al uitgebreid. In de gro te steden, vooral van de deelstaten Noor drijn-Westf alen en Baden- Würtemberg kwam het tijdens de spitsuren in de ochtend en de avond tot chaotische taferelen, nadat het openbaar vervoer volledig was lam gelegd. De postende stakingscomité's be hoefde nergens in actie te komen, omdat alle betrokkenen zich spon taan bij de staking hadden aange sloten. In talrijke steden kwam er ook een einde aan het ophalen van het huis vuil en de straatreiniging. Voor zie kenhuizen en bejaardencentra werd overigens een uitzondering gemaakt. Ook de posterijen zijn in vele gro te steden gisteravond in staking ge gaan. De bezorging van brieven en pakketten kwam daardoor stil te lig gen of werd ernstig vertraagd. Ook Nederlandse afzenders moeten er re kening mee houden dat hun post stukken geruime tijd onderweg zul len zijn voordat zij de plaats van bestemming bereiken. Minister Gen- scher van Binnenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat de gestaakte uren in geen geval door de overheid zullen worden uitbetaald. KOU (AP) De dissidente the auteur Alexander Solzje- heeft voor de tweede maal jvaaiding ontvangen van het ar ministerie, maar de auteur igd dat hij niet zal ver- Hij weigert de legaliteit dagvaarding te erkennen, lenitsui is de afgelopen weken lelwit geweest van officiële •anvallen, waarin hij leschreven als een verrader, anlelding van de verschijning i nieuwe boek „Goelag Ar- De aktie van de aanklager gezien als een eerste mogelij- ip om de schrijver langs ge lijke weg het zwijgen op te eerste dagvaarding werd vrij gegeven aan het huis van Solz- a, maar zijn vrouw accep- document niet omdat er voor de dagvaarding in id stond en omdat het geen re- ienummer droeg, aanleiding van de tweede arding verklaarde Solzjenit- steren„In een situatie van al- illegr»liteit die al Jaren in iad bestaat, weiger ik de lega - uw dagvaardingen te er- i zal ik niet voor onder door welk staatsorgaan dan (schijnen". ten verklaring die was gericht procureur-generaal en ook schikking is gesteld aan Wes- correspondenten zei Solzje- „Voordat u de burgers vraagt a te leven, moet u eerst hoe u dit moet doen. Be- onschuldigen uit hun ge nschap''. degenen die schuldig zijn axecutie sen het versprei en onjuiste informatie. Straf geerders en speciale lichamen icnsen hebben uitgemoord. Zet kale en regionale despoten die nbegrensde macht kunnen uit- m op de burgers aan de dijk. .vat aan de miljoenen legale (onderdrukte klachten", de tweede dagvaardiging heeft "sin de opdracht gekregen de afdeling onderzoek van tore au van de openbare aan- t€ melden. Het dokument was dw door A. Balashow, die ook dagvaarding zonder opgaaf «lenen uitgaf, ondertekend, procureur -generaal, een soort van Justitie, heeft veel macht 'ken te onderzoeken en vervol ta te stellen. 'Is alle openbare instanties staat toreau van de procureur-gene- onder toezicht van de Commu nistische Partij en de jongste stap pen tegen Solzjenitsin kunnen niet zijn ondernomen zonder dat de partij hierover een beslissing heeft geno men. Het is niec bekend of de akties is bedoeld als intimidatiepoging of dat men probeert Solzjenitsin officiéél in staat van beschuldiging te stel len. De openbare aanklager heeft vaker mensen opgeroepen voor een waarschuwing. In augustus was di'< nog het ge'al met de kerngeleerde Andrej Sachorosw, die de waarschu wing kreeg dat hij buitenlanders in formatie gaf die van belang waren voor buitenlandse inlichtingendiens ten. Later werd Sacharow's vrouw nog drie maal verhoord door de ge heime politie (KGB) TRIPOLI, LIBIë (AP) De Libi sche sterke man, kolonel Moammer Gaiddiaifi, heeft gisteravond drie Amerikaanse oliemaatschappijen genationaliseerd als tegenmaatregel tegen de wat hij noemde "provoce rende" conferentie van olieconsume- rende landen in Washington. In 'n regeringsdecreet dat werd uit gegeven door Gaddafi's revolutionai re raad, werd last gegeven tot de vol ledige naasting van de Texaco, de Libisch-Amerikaanse oliemaat schappij en de Asiatic uit Californië, volgens olie deskundigen de Libische benaming voor de Standard Oil of California. "Een hiertoe strekkende wet is door de revolutionaire raad van kracht verklaard op het moment dat in Washington de zogenaamde con ferentie van olieverbruikende landen plaats vindt.een provocerende actie die gericht is tegen de olie-pro ducerende landen", aldus een bekend making van de Libische regering. Er werd aan toegevoegd dat de na tionalisering een "praktisch ant woord" vormde op een boodschap die Gaddafi verleden week van presi dent Nixon had ontvangen en waarin het Amerikaanse motief voor 't bij eenroepen van de conferentie uiteen werd gezet. kiezingsmanifest van de conservatie- vatieve partij slechts een aardige ver kiezingsgeste was ten opzichte van de rechtervleugel van de partij van Heath, die al een aantal jaren aan dringt op een dergelijke wet. „Waarom heeft Heath anders ruim drie jaar geweigerd het voorstel ter tafel te brengen?". Thorpe, de man die met zijn partij in de verkiezin gen wel eens voor een grote verras sing zou kunnen zorgen, hekelde politiek die het kabinet-Heath zou eveneens als Wilson de confrontatie hebben gevoerd. „Volgens onze par tij is Heath meer geïnteresseerd ge weest in verkiezingen dan in het her vatten van het werk door de mijn werkers. Nog geen week geleden was de regering voor geen prijs bereid de mijnwerkers meer te geven dan mogelijk was binnen het kader van de anti-inflatiepolitiek. En nu blijkt dit plotseling wel mogelijk," al dus Jeremy Thorpe. ve partij een ideaal middel was om nieuwe arbeidsconflicten te creëren. Hij doelde daarmee op het voorstel van de conservatieven om, eenmaal weer aan de macht, de vakbonden wettelijk te verplichten bij staking voor de gezinnen van de leden te zorgen en niet, zoals nu gebeurt, de staat er voor op te laten draaien. Wilson gaf met een voorbeeld aan hoe onrechtvaardig het voorstel vol gens zijn partij was: „Als een man zijn kinderen verlaat, of hij gaat de gevangenis in dan zorgt de staat wel voor de vrouw en kinderen, maar men wil het nu afschaffen voor die mannen, die binnen hun democra tisch rechtsbeginsel een staking be ginnen". - Voorts*Zëi de oppositieleider dat het beleid van de regering de laatste maanden er uitsluitend op gericht was geweest een confrontatie met de vakbonden uit te lokken. „De conser vatieve regering heeft met het af- Het trampersoneel in Frankfort bespreekt de acties voor de lege trams in de re mise van de stad. Ook van daag lag het openbaar ver voer in vele Duitse steden ge heel stil. Genationaliseerd Drie Ameri kaanse oliemaatschappijen zijn in Li bië geheel genationaliseerd. Het is voor het eerst dat Libië is overgegaan tot volledige nationalisatie van Ame rikaanse oliemaatschappijen. Uit hoofde van diverse maatregelen voor nationalisatie had het land tot dus verre een belang van 51 procent in de maatschappijen. Protest Een groep van ongeveer 500 Franse wiskundigen heeft giste ren een petitie aan de Sowjetrussi- sche regering gepubliceerd waarin om aandacht wordt gevraagd voor de Russische mathematici Joeri Sji- kanowitsj en Leonid PloesJ, die na een proces dat zonder hun aanwezig heid werd gevoerd, voor onbepaalde tijd zijn geïnterneerd in een psy chiatrische inrichting. Treinongeluk in Serajewo SERAJEWO, JOEGOSLAVIë (AP)' Vier mensen zijn om het leven gekomen en een nog onbekend aan tal personen is gewond, toen giste ren 2 treinen in het Konjic-geberg- te nalbij Serajewo op elkaar botsten. Drie wagons en twee locomotie ven ontspoorden en een derde loco motief stortte in een ravijn toen een op een goederentrein die even bui ten een station was gestopt. Het ongeluk gebeurde in het baan vak in het Konjic-gebergte waar ex tra locomotieven worden ingezet om de wagons de steile helling op te trekken. KAAP CANAVERAL De proeflan- cering van een nieuwe Amerikaanse raketcombinatie, die een "Sphynx"- kunstmaan in een stationaire baan om de aarde moest brengen, is giste ren op Kaap Canaveral mislukt. De "Centaur"-trap van deze "Titan- Centaur" bleek acht minuten na de lancering niet te werken. Tot twee maal toe slaagde men er niet in de motor te ontsteken, zodat de raket uit de koers raakte en moest worden vernietigd. De Titan-Centraurcombinatie is ontwikkeld voor toekomstige onbe mande vluchten naar de planeten. Het project heeft 60 miljoen gulden gekost. De nieuwe raket had ook een proef model van een 3516 kg wegende Vi king bij zich, die in de toekomst op Mars moet landen. De Sphinx-kunstmaan moest een nieuw soort zonnecellen gaan beproe ven. De Centaur die nu geweigerd heeft is een van de betrouwbaarste Ameri kaanse raketten. Er is een hele reeks lanceringen mee verricht, onder meer voor onbemande maanlandingen. De Titan-Centaur moet niet alleen twee Vikings naar Mars zenden maar is ook bestemd voor de lancering van twee in West-Duitsland vervaardigde Helios-ruimteschepen naar een baan rond de zon. >r arbeidskamp De 29-jarige Kander Paton is gisteren rechtbank in Leningrad tot •r arbeidskamp veroordeeld het veroorzaken van brand ta hotel. Paton, bedrijfsleider van ®r in Glasgow, ontkent schuldig ta en zegt dat de brandbeveili- van het Jewropeiskaja-hotel in ■jsrad onvoldoende was. De 'ontstond op 27 november vorig door het wegspringen van een toen Paton met een lucifer een vilde aansteken. Er kwamen om het leven. (Van onze correspondent) WASHINGON Iedereen was er al. Het wachten was nu alleen nog op de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Jobert. Zijn auto kwam aanrijden voor de ingang van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, een klein halfuur nadat Kissinger de grote glazen deuren was binnen gestapt. Zo begon de energieconferentie van de dertien voor naamste olie-consumerende landen in Washington. Misschien was het geen demon stratie van Jobert, maar het karak teriseerde wel de sfeer. De stand punten van de Verenigde Staten en Frankrijk staan lijnrecht tegenover elkaar. Kissinger ziet de bijeenkomst als een begin van samenwerking: Jobert wil het hierbij laten. Frankrijks tegenzin kwam ook tot uiting in de Europese voorbesprekin gen in de Duitse ambassade zondag, teneinde te elfder ure nog een geza menlijke facade op te trekken. De vergadering van de ministerraad werd maar door acht ministers bij gewoond: Jobert liet zich vertegen woordigen door een nietszeggende, jonge Franse ambtenaar. De Euro pese verdeeldheid kon derhalve niet worden opgelost. Probleem De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Kissinger, opende de conferentie in Washington met 'n duidelijke Amerikaanse beginselver klaring. De energiesituatie, zei hij, bedreigt alle landen rijk en arm met een ernstige economische en politieke crisis. Een gezamenlijke actie is nodig om in een sfeer van sa menwerking, waarbij ook de onder ontwikkelde landen betrokken moe ten worden, het probleem het hoofd te kunnen bieden. Dat probleem heeft drie dimensies: het olie-em bargo, het tekort en de prijsstijging. Amerika heeft een programma van zeven punten om te komen tot samenwerking: conservering en ef ficiënt gebruik van de beschikbare energie, het aanboren van nieuwe energiebronnen, ontwikkeling van nieuwe technieken, verdeling van energie in tijd van nood, interna tionale economische samenwerking, speciale aandacht voor de ontwik kelingslanden en samenwerking tus sen olieproducenten en consumen ten. Taken De ministers van de dertien lan den moeten, aldus Kissinger, in 'n volgende bijeenkomst met afgevaar digden van de olieconsumerende ontwikkelingslanden deze taken in werkgroepen bespreken en tenslotte dient een derde conferentie belegd te worden van olie-consumerende en olie-producerende landen tesa- men. Amerika wenst geen per manente organisatie. De bestaande internationale kana len kunnen gebruikt worden. Voor 1 mei kan de zaak tenslotte rond zijn. Het Amérikaanse standpunt is wat soepeler dan men aanvankelijk ver wachtte: er is 'n duidelijke verschui ving te zien van "actie" naar "coör dinatie". Maar vermoedelijk is de wijn nog niet genoeg verdund. Ze ker niet voot de Fransman Jobert, die aan het eind van de dag pro beerde eeti wig te drijven in de aar dig op gang komende Amerikaans— Europese dialoog. De Nederlandse minister Van der Stoel had zich juist achter de Ame rikaanse voorstellen opgesteld, met uitzondering van de te volgen cocfe- rentieprocedure. Van der Stoel meen de dat a. d. eerstvolgende conferen tie direct al moet worden deelgeno men door de olie-producerende lan den en de ontwikkelingslanden. Engeland, bij monde van zijn mi nister van buitenlandse zaken, Sir Alec Douglas Home, en West-Duits- land, bij mo .de van de minister van financiën Schmidt, steunden onze minister. Maar toen kwam in de woorden van een zegsman de "niet zo feestelijke toespraak van Frank rijk". Front Jobert herinnerde er de andere Westeuropese landen vriendelijk aan dat ze direct konden spreken met de Arabieren. Die zouden bovendien zeer achterdochtig worden als de voornaamste olieverbruikers een ge zamenlijk front zouden vormen. Jo bert verdedigde tenslotte het recht om bilaterale overeenkomsten te sluiten, terwijl Kissinger het belang van een totaal-afspraak had bena drukt. De gespletenheid van Europa bleel tot gisteravond laat het grote strui kelblok voor het slagen van het energiegesprek. Dinsdagmorgen, Minister Van der Stoel (mid den voortijdens de openings plechtigheid van de energieconfe rentie in Washington door de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger. Aan de conferentie nemen de mi nisters van 13 belangrijke olie- importerende landen deel. vroeg zou wederom door de 9 mi nisters geprobeerd worden om de Franse barricade te slechten. De kans van slagen is vooralsnog zeer gering. Irak en Iran geven elkaar de schuld van grensgeschil h^r?^OET (AP) De Iraak« pers heeft Iran er gisteren van beschul digd troepen samen te trekken langs de Iraakse grens. Militaire woordvoerders in Irak zouden hebben gezegd dat de mili taire posities langs de grens nu mei worden versterkt nadat het zondag tot een treffen tussen de beide lan- den was gekomen. I^et was het eerste grensincident sinds Irak en Iran in oktober van het afgelopen jaar besloten weer diplomatieke betrekkingen aan te knopen en te gaan onderhandelen lenC kUïl slePenc*e êTensgeschil- Ook maandag zijn hevige gevech ten geleverd tussen Iraakse en Iraanse eenheden, waarbij 41 Iraan- se soldaten werden gedood en 81 ge wond, aldus is van de zijde van het leger in Teheran bekendgemaakt. DAMASCUS (AP) Syrische troepen hebben acht paramilitaire Is raëlische nederzettingen op de hoog vlakte van Golan gisteren bij artil leriegevechten "vernietigende sla gen" toegebracht, zo heeft een mili taire woordvoerder in Damascus be- kendgemaakt. Volgens een Syrisch communiqué, dat door radio Damascus werd uitge zonden begonnen de gevechten om 8.15 uur in de noordelijke sector van het front. Later breidden de gevech ten zich ook tot de gehele centrale sector uit. In het begin van de middag werd volgens de legerwoordvoerder nog steeds gevochten. Het was de tweede achtereenvolgen de dag van gevechten in de noorde lijke sector van het heuvelland waar Israël ver was doorgestoten tijdens de oktober-oorlog. Het bombarderen van Israëlische vestingen, aldus is te Damascus be kendgemaakt, vormde een weer wraak voor het beschieten door de Is raëliërs van onverdedigde Syrische dorpen Irnech, Mogr el Mir en Kanaker. Israël door VN-commissie veroordeelt NEW YORK (Reuter) De com missie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties heeft Israël ver oordeeld wegens "voortdurende ern stige schendingen" van de vierde con ventie Van Genève. Het betreft hier de behandeling van Arabische bur gers in de door Israël sinds 1967 be zette gebieden. In een resolutie die werd aangeno men met 21 stemmen voor, 1 tegen (Nicaragua) en 8 onthoudingen zegt de commissie dat deze acties worden beschouwd als oorlogsmisda den en een belediging van de mens heid". Verder wordt Israël veroor deeld wegens het "consequent nege ren" van verschillende VN-resoluties en wordt op de regering in Tel Aviv een beroep gedaan onmiddellijk op te houden met het vestigen van ne derzettingen in bezet Arabisch land. De resolutie was ingediend door Egypte, Libanon, India, Pakistan, Tanzania en Tunesië. Tot de landen die zich van stemming onthielden be hoorden Amerika en Nederland. Vo rig jaar had de commissie eenzelfde resolutie aangenomen met 18 stem men voor, 2 tegen en 10 onthoudin gen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9