PRIJZEN STEGEN 0,6 PCT. nteresse voor vakantie )igen land niet groter jee n motieven om IRA. ader te arresteren" Plan luchthaven voor de kust bij Katwijk Tuinen m de '\onkheer nogen ïlijven Den Uyl: "Een geweldige meevaller" B-DIRECTIE VREEST DALING Verhoging prijzen onredelijk Apotheker verwijt industrie "onduld bare inmenging" Studie stedebouwkundig ingenieur: „Machtigingswet moet worden ingetrokken VIER MENSEN OVERLEDEN AAN GRIEP een miljoen gulden aan prijzen gpAG 12 FEBRUARI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 RNHEM De vrede tussen de neente Zevenaar en jonkheer Nispen van Sevenaar is na jarenlang geschil weer gete- j: de biologisch dynamische Den van de jonkheer blijven [aan, De gemeente ziet er van de grand vol te bouwen met je Gelderse gedeputeerde mr. W. A. baron Van Verschuer be te dit compromis nadat vorig minister Gruyters de tuinen bekeken teneinde in de .strijd gee de jonkheer en de gemeen- een salomonsoordeel te kun- i vellen Ie Jonkheer raakt wel dertig ttare grond kwijt die nog niet Éjn oedrijf waren opgenomen veel vei der van huis Sevenaar en. Bovendien mogen de fa ken die op het nabijgelegen ustrieterrein komen geen vuile t uitstoten: alleen schone be- jven zullen in Zevenaar een igingsvergunning krijgen. Ook t het er naar uit dat de Tur- ck-sigaiettenfabriek afziet van plannen om op het terrein be- fcruimte bij te bouwen. Ie moeilijkheden in Zevenaar Konden toen de gemeente in structuurplan de in weten- ippelijke kringen gewaardeer- nen bestemde tot woon ge- Gedeputeerde Staten en de on keu den later een bestem- gsplan daartoe af omdat er te nig groen in zat, maar Zeve- kwam met een nieuw bouw- vol groen dat door minister nyters zou moeten worden be- jeeld. De Engesle jazz-zangeres Cleo Laine heelt gisteren in Amster dam uit handen van cabaretier Hervan van Veen een 'Edison' gekregen. De onderscheiding werd haar toegekend voor haar grammofoonplaat '1 am a song'. Cleo Laine zal van 23 februari tot en met 1 maart een serie concerten geven in Amsterdam Rotterdam, Groningen, Utrecht, Hilversum, Apeldoorn en Hoo- geveen. istitie ontkent beschuldigingen m Engels blad "Daily Telegraph' STERDAM Volgens het tnse blad Daily Telegraph zou verboden Ierse Republikeinse (IRA) in Europa beschikken een klandestien netwerk, dat de en van de handel in verdovende elen aanwendt voor de aankoop lapens en om deze naar Ierland zenden. Dit net zou geleid wor- door de 32-jarige Ier Jim Mc- een belangrijk lid van de IRA, 1971 ontvluchtte uit een ge in Belfast. McCann zou eind 1972 in Nederland hebben 'd en zou zich volgens de En- krant op het ogenblik verbor- iden in Dublin. De Neder- politie zou volgens Daily Tele- verscheidene keren ge- hebben, doch niet hebben aan- rn, omdat de Nederlandse re- diplomatieke verwikkelingen vreesde in verband met de activitei ten van de IRA in Europa. Het ministerie van Justitie in Den Haag en de Amsterdamse officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, die wel op de hoogte is van deze zaak, deelden mede dat de bewering van de krant over het niet arresteren on juist is. Mr. Van Renesse voegde er nog aan toe, dat het ministerie op geen enkele wijze invloed heeft uitge oefend op zijn beleid in deze zaak. De Bredase officier van Justitie, mr. J. Reinders, bevestigde evenals zijn Amsterdamse ambtgenoot, dat McCann inderdaad in Nederland is geweest. In verband met een bomaanslag, die in september 1972 door een lid van de IRA was georganiseerd op het hoofdkwartier van Britse, Belgi sche, Nederlandse en Duitse NAVO- •ECHT Wanneer het voorstel minister Westerterp om de NS- ton per 1 mei met 12 procent te «?en door het kabinet wordt lenomen, zal de prijs van het ■kaartje sneller stijgen dan de m van levensonderhoud, pident-directeur Mr. M. G. G. Ifuin heeft verklaard dat de rei- tóarieven over de periode '57-'70 "d de kosten van levensonder - I hebben gevolgd. Daarna zijn ze Vergelijkenderwijs; de consumen tenindex ging met 25.2 procent om hoog tussen '70 en '73. De NS-tarie- ven 41. Volgens de heer De Brum zal de stijging van 12 procent vrijwel zeker een daling in het reizigersaanbod tot gevolg hebben. Met de te verwachte stijging erbij zal het treinkaartje de ze zomer bijna 20 procent duurder zijn dan in de zomer van '73. DEN HAAG De prijzen zijn van half december tot half januari volgens het ministerie van Economische Zaken ge- stegen met 0,6 procent. De mogelijkheid bestaat, dat de stijging alsnog op 0.8 procent komt omdat de verhoging van een aantal tarieven in de medische sector nog niet in de berekening kon worden opgenomen. Premier Den Uyl noemde de ge matigde prijsstijging gisteravond 'n "geweldige meevaller". Ook al om dat algemeen op een prijsstijging van twee tot drie procent werd ge rekend. De vakcentrales zijn al evenmin ontevreden over het prijzencijfer. Tweederde van de bevolking: dat de prijsstijging in februari wel eens kon tegenvallen zonder uitver koop en andere incidentele effec ten. Hij acht het ook mogelijk, dat de basis waarop het prijzencijfer van het CBS berust, een tikkeltje uit 't evenwicht is geraakt, ook al door het ze op basis van het bestedingspa troon moet worden aangepast. Wim Kok (NVV) beschouwt het nieuwe prijsindexcijfer als een mee valler, hoewel hij meent dat er nu alle aanleiding voor werkgevers en werknemers is om rond de tafel te gaan zitten en de positie van de la ger betaalden te bezien. CNV-voor zitter Lanser heeft de indruk dat eind vorig Jaar veel mensen door de druk van de oliecrisis zijn gaan ham steren, waardoor de verkopen in de nieuwe CBS-periode zijn achterge bleven. Het CBS becijferde dat er van half december tot half januari prijs dalingen waren voor kleding en schoeisel (als gevolg van de uitver koop), aardappelen, fruit en eieren, brood, koek, gebak, groenten, alco hol, margarine, materialen en ar beid voor onderhoud van de wonin gen, vloerbedekking, olie, gas, elek triciteit, water, medische verzorging, dagbladen, benzine, autoreparaties en schadeverzekeringen werden duurder. Wat de inflatie betreft slaat Ne derland ln Europa niet zo'n gek fi- AMSTERDAM De meeste Ne derlanders, namelijk 90 wel iets gemerkt van de prijsverho gingen van de afgelopen tijd. Vijf inflatiepercentage van 8,2. Alleen had ons land het afgelopen jaar een pet. heeft zelfs niets van prijsver hogingen gemerkt en eenzelfde per centage wilde geen antwoord ge ven op de betreffende vraag bij een NTPO-enquête op 28 en 29 januari. Zevenenzestig pet. van de onder vraagden gaf te verstaan de prijs- het percentage van Duitsland, België, Luxemburg, Oostenrijk, Noorwegen en Zweden lag iets lager. In het gehele OESO-gebied steeg 't tempo van de geldontwaarding in 1973 tot 10.3 procent. De sterkste inflatie werd gesignaleerd in Grie- strijdkrachten in München Gladbach (Noordrijn-Westfalen) werden enkele medeplichtigen gearresteerd. De po litie in München Gladbach maakte eind januari deze arrestaties bekend. Na maandenlange onderzoekingen was met behulp van de Engelse, Bel gische en Nederlandse politie deze bomaanslag tot klaarheid gebracht. By toeval stuitte de politie op het spoor van de daders, toen onlangs in Hamburg een 25-jarige Nederlander, een barkeeper uit Loosdrecht, en een 20-jarig Engels meisje in Hamburg werden gearresteerd by een poging 120 kg hasjiesj te verkopen. Deze Nederlander wordt er volgens de politie in München Gladbach van verdacht de ook voor de bommen ge bruikte butaangasflessen ln Turn hout te hebben gekocht en deze in opdracht van een IRA-vertegen- woordiger in Bergen op Zoom aan een technicus, W. v. d. K. te hebben geleverd. Deze technicus zou de bom men hebben gemaakt tegen betaling van f 2000. Van der K. werd eind december gearresteerd en zal vol gens de Bredase officier van Justi tie vervolgd worden ter zake van overtreding van de Vuurwapenwet, De man wordt thans psychiatrisch onderzocht. Er waren volgens de Bredase offi cier van Justitie indertyd geen mo tieven om de Ier aan te houden. Toen de zaak door het onderzoek in de bomaanslagen aan het rollen kwam, was de Ier niet meer in Ne derland. verhogingen onredelijk te vinden, 'n kenland namelijk 30.6 procent. Ook Kwart van de ondervraagden vond Portugal, Turkije en Finland zitten de prijsstijgen wel redelijk, omdat de grondstoffenprijzen nu eenmaal ge stegen zijn en 8 pet. had geen oor deel. BU de enquête kwam ook vast te staan dat 64 pet. scherp op de prijzen let (67 pet. bij de vrouw, 60 pet. onder de mannen), 27 pet. houdt bij het inkopen doen de prijzen niet zo scherp in het oog, 7 pet. nauwe lijks en 2 pet. wilde geen antwoord geven op deze vraag. Ook werd de geënquêteerden de vraag voorgelegd of zij de prijzen bij verschillende concurrerende zaken vaak vergelijken. 57 pet. doet dat wel, 26 pet. niet zo vaak, 16 pet. zel den of nooit en 1 pet. gaf geen antwoord. In totaal werd aan 968 mannen nationale luchthaven op een kunst en vrouwen boven de 18 jaar naar matig eiland in de Noordzee", sug- hun mening gevraagd. UTRECHT (ANP) De Haar lems e apotheker drs. M. van der Vlerk heeft de geneesmiddelen industrie ervan beschuldigd, dat zij met haar "industriële bijslui ter" op de stoel van de arts wil gaan zitten en dat zij door het forceren van het voorschrijven en afleveren van kleinverpakkingen, "onduldbare inmenging" pleegt. De kwestie van de bijsluiters, dicatiegebied wordt aangegeven, en dat de patiënt dan geneigd zal zijn, te denken dat alle ge noemde ziekten op hem slaan. Ook bestaat de kans dat de pa tiënt er achter komt dat hij een ziekte heeft waarvan de arts het beter vond die voor hem te ver zwijgen. Verder meent hij dat de in dustrie moet stoppen met het toe zenden van artsenmonsters, dat is nog steeds een heet hangijzer, de artsenbezoekers via de apothe- De apothekers en de artsen willen wolstaan met groepsbij sluiters, diverse categorieën genees- 'hun opwachting moeten maken", en dat er verandering moet komen in de publieksprijzen middelen (aangevuld met indivi- die de industrie vaststelt, duele informatie door arts en apo- Ook vraagt hij zich af waarom theker). De industrie blijft op het de prijzen van grootverpakkingen standpunt staan dat ze haar eigen produkten zelf van bijsluiter moet kunnen voorzien. In het Pharmacenbiscih Weekblad van belangrijke geneesmiddelen de laatste jaren 10-20 pet zRn ge stegen. Misschien om op tijd maatregelen te nemen voor het de Koninklijke Nederlandse geval de grootverpakkingen het bij Maatschappij ter bevordering der Pharmacie haalt drs. Van der Vlerk de resultaten aan van een enquête naar de wenselijkheid van volksverzekering van klein verpakking gaan winnen, of om bezwaren tegen de prijs van duurdere kleinverpakkingen voorlichting over samenstelling kunnen ontzenuwen, veronder en gebruik van geneesmiddelen, aan de bevolking. Daaruit bleek stelt hij. Arts, apotheker en industrie. volgens hem, dat 62 procent van kunnen het volgens drs. Van der de bevolking helemaal niet op Vlerk beter met elkaar eens zijn voorlichting gesteld is. Hij meldt dan allen hun eigen weg gaan. Het verder, dat de farmaceutische in- belang van de patiënt gaat voor dustrie 6 tot 15 procent van haar Groot algemeen onbehagen zo" totaal budget aan voorlichting van de artsen (lees reclame) uit geeft en dat maar 37 procent van de specialisten deze voorlichting voldoende betrouwbaar vindt. Van der Vlerk somt tien be zwaren op tegen de bijsluiters die de fabrikanten bij him geneesmid delen willen stoppen "papieren zijn die essentiële apparaten heb- dokters", zoals hij ze noemt, een ben gebracht ten bate van de ervan is, dat vaak een breed in- volksgezondheid. aanleiding kunnen ziin tot natio nalisatie v. d. farmaceut ;sche in dustrie. En dan is het volgen* Van der Vlerk de vraag of er bi1 die industrie nog voldoende drilf- veren zullen zijn tot verdere ont wikkeling. Niemand kan ontken nen, zegt hij, dat er industrieën Voorzitter en fractieleider WD: DEN HAAG Voorzitter mevrouw H. van Someien-Downer van de VVD meent, dat de machtigingswet ten spoedigste ingetrokken moet worden. In Nijmegen zei zij gisteravond: "Als premier Den Uyl dat niet doet maakt hij zich schuldig aan ernstig misbruik van macht." UTRECHT "Bouw een tweede studie ter gelegenheid van het afstu deren aan de Technische Hogeschool in Delft, die hij vanwege de actuali teit thans ook heeft gepubliceerd in een "Intermediair", het weekblad voor leidinggevende functionarissen. De heer Marinus heeft "zijn" tweede nationale luchthaven gesi tueerd op een kunstmatig Eiland (Brittenburg), ongeveer 10 km uit de noordzeekust ter hoogte van Kat wijk. Situering van de nieuwe lucht havens op dit kunstmatige eiland levert aanvliegroutes op evenwijdig aan die van Schiphol. "Brittenburg" zou vrijwel geen hinder opleveren voor natuur- en recreatiegebieden en ruimte voor uitbreidingen is er volop. Het grote probleem is even wel: hoe wordt de aansluiting op de landelijke infrastructuur opgelost. Dat wordt namelijk een kostbare zaak. De heer Marinus denkt voor een vaste oeververbinding in eerste instantie aan een tunnel. Ir. Marinus beschouwt zijn plan als "een bijdrage tot de discussie" over de tweede nationale luchtha- leven, waarop die wet is gebaseerd, zo als het loon- en prijsbeleid en zorgen voor een evenwichtige kostenverde ling. De wet is destijds in de Tweede Ka mer aanvaard door de fracties van KVP, ARP, CHU, PvdA, D'66 en PPR. De regering heeft er vergaande be- Fractieleider Wiegel van de VVD in voegdheden door gekregen om de so- de Tweede Kamer zei in Winschoten ciaal-economische gevolgen van HEERLEN Vier mensen in Heer len en omgeving zijn overleden aan longontsteking, die als complicatie optrad bij de heersende griep. De slachtoffers waren allen zogenaam de hoge-risico-patiënten die aan een hartafwijking of ernstige bronchitis leden. Onder hen waren ook patiën ten van vijftien en zestien Jaar. Dr. W. J. Balvert, directeur van de districtsgezondheidsdienst zuid-oost- Ir. Marinus becijfert de aanleg Limburg in Heerlen noemde het vrij vam het als vliegveld bestemde ge- snelle verloop van de complicatie 'n deelte van het kunstmatige eiland weinig voorkomend verschijnsel. "Op te zelfder tijd: "De VVD zal er de komende tijd alles aan doen aan ons volk duidelijk te maken, hoe gevaar lijk en onnodig de aanvaarding van de machtigingswet was." KVP-leider Andriessen zei gister avond op een KVP-bijeenkomst in Heesch (N.B dat de machtigingswet in elk geval gehandhaafd moet blij ven. "Maar dan moet de regering wel leiding blijven geven aan die ontwik kelingen in het sociaal-economisch oliecrisis op te vangen. Onder meer is op ruwweg f 1.2 miljard. Een kleiner het moment is er nog geen reden eiland op "vliegveld-maat" komt tot ongerustheid", zo zei hij. Overt op f2.1 miljard. gens is de griep al aan het afnemen. ADVERTENTIE &N HAAG Voor zover op het «ifc valt te bezien is de belang- van de Nederlander voor een mtie in eigen land beslist niet dan een jaar geleden, toen er benzinedistributie geen spra- en zelfs niet in de tucht hing. uitzondering is er echter: de inciale VVV in Zuid-Limburg 1 dat er in sommige plaatsen 'aanvragen zijn geboekt dan in B^de jaren rond dit tydstip. jf öJn licht opsteekt bij enige "s in Nederlandse toeristenstre- *°mt tot de conclusie, dat het ,°P het ogenblik weinig verschilt dat van andere Jaren. Weliswaar gevolg van de benzineschaar- maand december wat het boe- vaa vakantieaccommodatie be treft rustiger geweest dan andere Ja ren, maar de vraag heeft zich nadien hersteld, toen de energievooruitzich ten weer wat gunstiger bleken. Over het algemeen valt te ver wachten, dat in het hoogseizoen de bekende toeristenplaatsen geen ac commodatie meer over zullen heb ben, al zullen er altijd wel hotels zijn, die nog gasten kunnen onderbrengen, zo bleek uit informaties bij verschil lende VW's. Wie naar Drenthe wil wordt nog met open armen ontvangen, maar de wat genoemd worden geregistreerde bungalowterreinen (terreinen met meer dan vijf bungalows) zijn voor 95 pot. bezet. De hotels, pensions en kampeerterreinen hebben echter nog ruimte genoeg. Ook in verschillende plaatsen aan de Noordzeekust is wel wat meer be langstelling dan vorig Jaar en heeft men wat meer aanvragen uit Neder land zelf te verwerken gekregen. Veel mensen hebben daar ook reeds een bungalow besproken, maar er is nog plaats. Wat de Veluwe betreft het aantal aanvragen ontloopt dat van vorig Jaar niet veel, maar ook daar is nog ruimte genoeg, wanneer men tenmin ste niet wacht tot het hoogseizoen voor de deur staat. Ook in Overijssel eenzelfde beeld, maar misschien zal het er iets druk ker worden dan vorig Jaar, maar ook daar is nog best een plaatsje te vin den. De provincie Zeeland geeft ook een wat genoemd wordt normaal beeld te zien. Zeeland is, ook voor wat het hoofdseizoen betreft, nog niet uit verkocht, hoewel het hier en daar wat gaat spannen. De hotels hebben nog wel plaats, maar dat is het ge wone beeld: 'die lopen altijd wat achter'. Wel is er reeds 'druk merk baar' op vakantiewoningen, caravans en appartementen. In tegenstelling tot eerdere berich ten zegt de streek-VW, hart van Brabant te Tilburg, dat in midden Brabant op kampeerterreinen en in bungalowparken nog voldoende plaats is. Wat betreft zuid-Limburgexploi tanten van de campings meldden een groter aantal reserveringen (5 tot 10 pet) en Valkenburg boekte reeds 23 pet. meer aanvragen dtan vorig Jaar. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijstelling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7