Restauratie witte kerkje gaat na 15 jaar uitstel beginnen "WIE ZEGT DAT ER TEVEEL INSPRAAK IS LEGT ZIJN HOOFD ONDER HET HAKBLOK" Alphen gaat goedkope huizen bouwen om woningnood te lenigen Alphense politie vindt glijbaan tè gevaarlijk PAGINA 4 STREEK DINSDAG 12 FEBRUARI NOORDWIJKF.RHOUT Na ruim vijftien jaar van twij fel, uitstel en discussie is het er eindelijk van gekomen: het witte kerkje in het centrum van Noordwijkerhout wordt ge restaureerd. Het hervormde kerkje, dat ruimte biedt voor ongever twee honderd mensen, is hard aan de restauratie toe. De witte muren waar het kerkje de alom bekende naam aan te dan ken heeft, zijn allang niet meer wit. Het interieur is uiterst schilderachtig, maar doet meer denken aan een provisorisch ingerichte schuur dan aan een huis van God. Maar, geluk kig voor dominee Streefland en zijn twaalfhonderd paro chianen: de kogel is door de kerk en de benodigde 600.000 gulden voor de verbouwing ligt op tafel. Dominee Streefland is zeer tevre- Noordwijkerhout weer een eisen do den over wat hij heeft bereikt. En minee, in de figuur van de Leidse koster Bouwmeester zegt: 'Toen mijn student Daniël van Peenen Deze dochter zo'n j~c - - - - - wilde trouwen. nilnee: "Meid, je mag wel opschie ten. want. anders kan het met 'n jaar of dertien geleden heeft het kerkje en daarbij de zes- de toenmalige do. tien leden van de kerk, eigenlijk ge red van een voortijdige ondergang. De toren van de kerk heeft in de loop der eeuwen ook het een en an der aan veranderingen ondergaan. In het begin moet hij veel la-ger zijn In de middeleeuwen stuk aangebouwd, getuige Misschien heeft de kostersdochte met haar huwelijk voor niets haas gemaakt, want volgende week wordt geweest dam pas begonnen met de bouw van stei gers en op 10 maart wordt de laatste de twee "galmgaten" (gat waardoor dienst gehouden Eén ding aan de restauratie is voor het dorp mischien niet zo aar dig. De muren zullen worden afge- bikt en wanneer blijkt dat de klokkengelui naar buiten "galmt"). Normaal is er slechts één zo'n gat in een toren, en bij het witte kerkje ontdekte men bij een verbou wing twas-f Jaar geleden een dicht- Door Elisabeth Tolenaar Boven: De buitenmuren van het schilderachtige kerkje zijn allang niet wit meer. Onder: Dominee Streefland, met hernieuwde moed en vol hoop voor de toekomst. ginele (rode) stenen nog goed zyn, gemetselde opening, onder het gewo- zullen die voortaan het aanzicht het "witte kerkje" bepalen. "Jam mer", vindt koster Bouwmeester, die 32 jaar geleden zijn vader als koster opvolgde en zeer verknocht is aan zijn kerk. "Het witte kerkje ne galmgat. Die toren had in vroeger tijden een speciale functie in het dorp Overtreders van de strenge voor schriften werden er voor korte tijd opgesloten. Waarschijnlijk gebeur- vuurtoren. een baken aan de de dit omdat de kerktoren het v/eg. Iederéén weet het witte kerkje te vinden en als het dan niet meer wit is. gaat er toch een stuk historie mee verloren." Geschiedenis De geschiedenis van het wittf kerkje dateert al van halverwege de dertiende eeuw. Oorspronkelijk was het door de katholieken gewijd aan de apostelen Petrus en Paulus. Toen was het kerkje een stuk groter dan nu, omdat er een "koor" was aangebouwd dat bijna even groot was als het kerkgebouw zelf. In de tijd van Leidens ontzet is het kerkje eens in brand gestoken. Men zegt dat de Spanjaarden hieraan schuldig waren, zoals veel van de verwoestingen die ir die tijd werden gebouw in het dorp was met een deugdelijke grendel en een ondoor dringbare deur. Als zo'n wetsovertre der 's avonds niet was vrijgelaten, gebeurde het wel dat het hele aorp midden in de nacht werd opgeschrikt door luidende klokken. Voor de veld- dat dan een teken dat de hongerige arestant eruit wilde.. Kostbaar Het behoud van het witte kerkje gaat Noordwijkerhout wel een hele boel geld kosten. De helft van ae kosten wordt betaald door monumen tenzorg, de provincie zorgt voor der tig procent van de zeshonderddui zend gulden en de gemeente draagt tien procent van dat bedrag bij. De hervormde gemeente zelf moet de gen. aangericht, aan deze strijders worden resterende tien proc. op tafel bren- toegeschreven. Na de brand was er weinig meer over dan de muren. De kerk zelf is later weer helemaal op gebouwd, maar het "koor" bleef, Van dat geld wordt het kerkje dan wel vrijwel geheel in het nieuw ge stoken. De buitenmuren en het dak dat men de ruimte toch niet nodig wordeii hersteld, binnen wordt de WÈÊ vloer, die nu bestaat uit morsige houten planken, gerepareerd en de Toen de reformatie kwam, moest kerkruimte wordt uitgebreid met de de kerk worden overgenomen door "consistorie-kamer" die nu nog af- de hervormde gemeente. De eerste geScheiden ligt. De dominee zal zich predikant kwam begin 1581, waarna na {je verbouwing, die ongeveer vijf- tot op heden nog veertig volgden. Moeilijk Die eerste predikanten hadden het erg moeilijk, omdat er vrijwel geen geld kerk De reorganisatie van "katholiek' tien maanden zal duren, moeten om kleden in de archiefruimte. Hij vindt dat zelf geen enkel probleem. Wel maakt hij zich wat zorgen over het orgel, dat eigenlijk ook een flinke het onderhoud van de opknapbeurt nodig heeft. Daar is nog het eigen levensonderhoud, geen geld voor, maar dominee Streef- land hoopt op een subsidie van mo- naar "protestant" speelde hen ook numentenzorg. "Als we dat óók nog ALPHEN AAN DEN RIJN Van de ongeveer 313 "lessenaar-wo ningen" (zo genoemd naar hun schuine dak) die Alphen nog dit laar in Ridderveld gaat bouwen, zijn er een 40 tot 5C bestemd voor de ver koop. Verder zijn het eengezinshui zen die een deel van de Alphense wo ningnood moeten gaan lenigen, ge zien de lage huren waarop wordt ge mikt: f240 tot f275 per maad, af hankelijk van het type huis. Deze prijsberekening is evenwel gemaakt op de bouwkosten van vandaag de dag, zodat de uiteindelijke huren nog wel iets hogei zullen uitvallen. De woningen, die zullen worden gebouwd door Elementum. komen te staan *en oosten van de Korenbloemweg/Bo- terbloemwej, aan de rand van het recreatie-sport-gebied Zegersloot dat daar is gedacht. Als de oozet. van dit bouwplan slaagt, zouden deze woningwet-wo ningen bijna de goedkoopste van heel Ridderveld worden. De kneep zit 'm hierbij in een razendsnelle bouw, waarmee men tussentijds? kostenstijgingen probeert te onder vangen. Als ce funderingen eenmaal zijn geheid, staan de woningen er kant en klaar binnen twee maanden. Dit is mogelijk door het elementen- systeem. Wanden en muren worden pasklaar gereed gemaakt in de fa briek en op de bouwplek aan elkaar gemonteerd. Het blok van 313 woningen is als volgt onderverdeeld 178 vrij smalle huizen; 4.30 breed, 11.50 meter diep drie lagen. Hier van wordt een deel in de premie verkoop gebracht. Prijs f 80.000 tot f85.000. Nu berekende huur: f275.-- per maand. 75 bredero woningen; 5.10 breed. 9.50 diep, twee lagen. De huur zoals die nu zou worden: f240 per maand. 23 eengezinswoningen volgens 't "Naaldkap-fype" ook met een 'esse- naar-dak, 5.10 breed. "Gewone", eengezinswoningen waarvan een deel ook is bestemd voor de verkoop. 29 patio-woningen. 8 hoekhuizen die nog een nadere vorm moeten krijgen, omdat ze bij voorbeeld gebouwd kunnen worden, voor kantoorruimte, atelier, aange paste bejaardenwoning, etc. Er wordt naar gestreefd om direct na de zomer-vakantie met de bouw aan te vangen. Mogelijk zijn de eer ste woningen (het zijn alle eengezins woningen) dan nog rond de jaarwis seling klaar. Rijn, welke ae verhuur op zichi nemen, dat woningen worden kocht. Volgens wethouder Duin samen met stadsontwikkelaar Pauw al deze bouwvoornemens teravond onthulde in de raad» missie voor m'mtelijke ordening stadsontwikkeling, is dit om een voordeliger huurprijs te kunnen werkstelligen. De bebouwingsdichtheid in di; bied in Ridderveld oost ga ningen per hectare bedragen, "normale" lichtheid, aldus ir. Pi die nog meedeelde dat de huizen schuurtjes krijgen. Per huis L> rekening gehouden met 1,25 parkeerruimte. Vergunning voor per brommer door duinen KATWIJK Dinsdag 19 febi zal 's morgens tussen tien i uur gelegenheid zijn voor bejaï een vergunning aan te vragen ol vergunning te verlengen bromfiets over het fietspad doe: duinen tussen Katwijk en Nooró te rijden. De bejaarden moeten: brengen: een oude vergunning i een bewijs dat men 65 jaar of a is. Invaliden die Jonger zijn dg j Jaar kunnen ook voor zo'n ven ning in aanmerking komen. Zij: ten een bewijs meebrengen validitiet, of een doktersverklari: 1 een WAO-verklaring. De vergun gen of de verlenging kan vragen in de zaal van de bejaar bond aan de Noordstraat. J rachtwagen reed door na botsing ALPHEN AAN DEN RIJN - streeks half twaalf gisterraa reed een vrachtwagen tegen portier aan van een auto die op parkeerstrook aan de Hoorn s geparkeerd. De openstaande werd los gescheurd. De vrachtwagen reed na de rijding door. De vrachtauto 1 aanhanger, een blauwe cabine e bruin dekzeil. De combinatie i l uit de richting van Alphen. G i gen wordt verzocht zich te me 5 bij de Alphense politie. In Avifauna ALPHEN AAN DEN RIJN De "hoogste glijbaan van derland" die vijf weken geleden werd gebouwd in de speeS bij het Alphense dierenpark Avifauna, is al te gevaarlijk, zijn de bevindingen van de plaatselijke politie. De glijbaai 6 hoogstpersoonlijk uitgeprobeerd door politieambtenaar J. Ki stra van de afdeling bijzondere wetten. Aanleiding tot d t proeftochtjes was een brief van een elfjarig meisje uit Amst di dam dat rugletsel opliep en bij de Alphense gemeentere klaagde over het gevaar van een zo hoge glijbaan. Het spi tuig, dat Avifauna inclusief plaatsing f30.000 heeft gei loopt nu kans weer te moeten worden afgebroken. Volgens de politie is er namelijk dening zou dat nodig zijn. )ok geen bouwvergunning aange- De omstreden glijbaan un!::„ ALPHEN AAN DEN RIJN "Iedereen die zegt dat er te veel in spraak is, legt zijn hoofd onder het hakblok", aldus mevrouw ir. N. C. de Ruiter, lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, tijdens haar inlei ding van de cursus "Politieke scho ling" voor de vrouw, waarvan gis teren de eerste cursusavond plaats vond in hotel Centraal. De cursus, die evenals vorig Jaar door de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen geor ganiseerd wordt, droeg als thema "Inspraak bij streekplannen en be stemmingsplannen". "Inspraak", zo ging het CHU-lid eerder, "moet Je zo formuleren en structureren dat het voor iedereen duidelijk is. Als het om gemeentelij ke bestemmingsplannen gaat is de inspraak van de bevolking beter om dat men concreter kan zien wat er gaat gebeuren. Bij streekplannen die door Provinciale Staten worden opge steld, ontbreekt die duidelijkheid vaak". Mevrouw de Ruiter betreur de het overigens dat de gemeente kennelijk no gndet zover is dat zij om inspraak vraagt, maar dat Juist de burgerij zelf nog om die inspraak moet vragen. Mede-inleider drs. H. v. Steenis uit Alphen (PSP), eveneens Provinciaal- Statenlid, hield zich vooral bezig met de vraag of het Juist is dat de provincie bepaalde gemeenten in de groei kan beperken en andere ge meenten daarentegen als "over- loop"-gemeente kan aanwijzen? Er klonk een duidelijk bevestigend ant woord. "Gemeenten, die als kleinste bestuurlijke eenheid het dichtst bij de bevolking staan, mogen niet te groot worden. Steden rond de 40.000 inwoners vormen toch wel een ma ximum. Een minimum is moeilijk vast te stellen omdat dan zaken als onderwijsvoorzieningen, grond e.d., een belangrijke rol gaan spelen". De problemen van een forensen gemeente oftewel "slaapstad" rie pen bij de cursisten felle reacties op. Drs. Van Steenis zag het als volgt: "Slaapstad is een emotionele kreet uit de kant van de planologie. Het probleem is namelijk niet van de laatste tijd maar speelt al sinds de opkomst van de industrie en is dus niet planologisch maar economisch bepaald. De slaapsteden zijn er dus en het enige wat Je er aan kunt doen is het wonen, werken en de re creatie integreren". Als voorbeelden van overloop- gemeenten kwamen Alphen en Roe- lofarendsveen ter sprake. Daarbij geldt Alphen volgens provinciale op vattingen wel als groeigemeen- te maar volgens rijksopvattingen niet. zeker ruimte voor fietspaden i Volgens het streekplan van de pro vincie is Alphen genoteerd op 65.000 delpaden e.d. was geweest, inwoners in vergelijking met Gouda steenis wenste het wat ruir 70.000. De tweede nota op de ruim telijke ordening geeft andere cijfers: Alphen 50.000 en Gouda 100.000 inwo ners. Tijdens de discussie die op de in leidingen volgde kwam vooral het streekplan rond het Plassengebied aan de orde. De bevolking had zich indertijd fel tegen het beoogde win nen van watergebieden ten gerieve van de waterrecreant gekeerd. Me vrouw De Ruiter vond eveneens dat er te weinig rekening gehouden was met de agrarische bevolking en dat deze super-glijbaan. Op Nederland, aldus Avifauna-bed' de algemene politie-veror- leider F. F. Engbertsen. Dieren? directeur A. v.d. Valk heeft he! paraat, dat eigenlijk uit drie te bestaat één van bijna 15 één van 10 en één van 3 meter!! te betrokken van een Belg firma. Alleen in België staat maar zo'n "mooie blikvanger",! Engbertsen het geval noemt. Avifauna vindt de glijbaan nie! vaarlijk, indien men gewoon naa.' neden roetsjt. Kinderen uit de f van het dierenpark gaan echter eens met een vuilniszak als legger van "de hoge' Daarmee f ze ln vliegende vaart kunstsof vvreaardiigde baan a! normaal glijden is er evenwel i gevaar aan het object verbod meent Engbertsen De Alphense politie is kennelijs andere mening toegedaan. Ook te en woningtoezicht is nu bij de betrokken. Waarschijnlijk nog1 week zal ex vaan zijn kant een menlijk advies uitgaan naar B r waarin maatregelen worden gesteld. De politie zal daarbij voor# om een mindere hoogte aan te5 den. Dit betekent dat Avifaun» vóór het officiële parkseizoen te met Pasen de zojuist ge1*5' super-glijbaan al weer moet si» zien en sprak in plaats van een streekplan voor het gebied rond de plassen van een streekplan voor de Haagse agglomeratie. De volgende cursusavond wordt maandagavond 18 februari gehouden. Onderwerpen zijn dan; "De func tie van de provincie in de maatschap pelijke- en in de volksgezondheids sector" en "Het subsidiebeleid van de provincie". Dan zullen vertegen woordigers van de VVD en de PvdA hun opwachting maken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4