rie rk scholen aan verdwijnen Poging tot nieuw Leidens ontzet, maar [eus tussen wel of geen lak boven je hoofd Gebrek aan leerlingen in zuid noopt stichting tot afbouw Pi MODELWONINGEN W. J. Zirkzee Li"'™ 22 LEZERS SCHRIJVEN Wat bewoners wel en wat ze niet willen Kantonrechter: verboden goudvink EIDEN Drie katholieke basisscholen en twee kleuterscholen in Leiden zullen verdwij- Vorige week viel het besluit om met name de St. Leonardus basisschool en de St. ransiscus basisschool (beide iin zuid) met ingang van dit jaar „af te bouwen", d.w.z. k jaar met een klas te verkleinen. Vorig jaar augustus werd daarmee een begin ge- aakt bij de Don Boscoschool aan de Franchimontlaan. Boewei de ouders van de leerlin- van de twee scholen in zuid het sluit van de Stichting Katholiek iderwijs, de oudercomité's en de loolhoofden vorige week vrijdag uit kranten hebben moeten verne- in, zijn ze inmiddels officieel inge- bt. Volgens W. W. Sanders, direc- ir van het bureau van de stichting, ren de stencils waarin aan de ders het besluit wordt meegedeeld, t tijdig gereed en moest de adver se voor aanmelding van nieuwe rlingen in elk geval vorige week kranten worden geplaatst, jeenkomstig een afspraak met de enge scholen in Leiden. eleidelijk In het stencil aan de ouders wordt |de nadruk op gelegd dat de af- Bw van de twee scholen in het be ne van de leerlingen die momenteel b scholen bezoeken, geleidelijk zal zodat deze leerlingen niet van il hoeven te veranderen. „Dit is ter alleen mogelijk wanneer de :rs van deze leerlingen meewer- p door hun kinderen niet naar een dere school over te plaatsen", folgens het stencil en de aanmel- igsadvertentie zullen dit jaar geen uwe leerlingen voor de eerste issen van de twee scholen worden ngenomen; voor de Don Bosco- 100I geldt dit inmiddels de eerste ie klassen. De Stichting Katholiek derwijs wil via deze weg der ge leidelijkheid voorkomen dat het aan tal leerkrachten in een bepaald ka lenderjaar wordt bepaald door het aantal leerlingen van het jaar daar voor. Op het ogenblijk tellen de St. Leonardusschool 120 de St. Francis- cusschool 144 en de Don Boscoschool 119 leerlingen. De situatie op de twee kleuterscho len (St. Leonardus en St. Francis- cus) in zuid kan volgens de stichting niet op langere termijn worden vast gesteld, maar zal van Jaar tot Jaar moeten worden bekeken. Dit jaar zul len er in elk geval nog kleuters kunnen worden aangemeld. Het voornemen om de twee scholen in Leiden-zuid af te bouwen was er al vorig jaar toen aan de hand van demografische en andere gege vens (van het bureau voor katholiek onderwijs, de parochie-kartotheek en de afdeling sociografie van de ge meente) duidelijk werd dat de in 1958-'60 gemaakte prognoses voor wat betreft de leerlingenaantallen waren achterhaald. Sanders„In Lei den-zuid hebben we vier katholieke scholen voor basisonderwijs. Toen de scholen werden gepland, konden we 800 leerlingen verwachten. Maar in middels vertonen alle scholen een te ruggang. En nu kunnen we over vijf jaar 400 leerlingen verwachten. Twee scholen zijn dan voldoende*. Sanders geeft als verklaring voor de teruggang in de leerlingenaantal len de daling in het geboortecijfer. ADVERTENTIE JAN LUYKENLAAN 191 MORSKWARTIERgeopend: dinsdags van 10.00—17.00 uur 's zaterdags van 10,0017.00 uur. PEPPELRODE 22 MERENWIJK geopend: 's woensdags van 10.0017.00 uur 's zaterdags van 10.0017.00 uur. INTERIEURVERZORGING telefoon 42627 'Dat is voornamelijk bij de katho lieken goed te merken. De geboorte beperking daar is iets van de laat ste vijf jaar. De daling in het aan tal leerlingen bij het katholiek on derwijs is dan ook het sterkst, na melijk zeven procent". Sanders gelooft niet dat de be langstelling voor het katholiek on derwijs tanende is. "Er is even een daling geweest maar nu bezoekt tachtig tot negentig procent van de katholieken het katholiek onder wijs". Bestemming Wat er met de gebouwen van de te sluiten scholen gaat gebeuren is nog maar ten dele bekend. De be doeling is in het gebouw van de St. Franciscusschool in de toekomst 'n LOM-school ondei te brengen. De bestemming van de gebouwen van de St. Leonardusschool en de Don Boscoschool is echter nog wat vaag. Dat er met de opheffing van de drie scholen een financieel verlies zou optreden, acht Sanders onwaar schijnlijk. Zolang het aantal leer lingen van de resterende klassen op 6terkte blijft (dan blijven de inkom sten uit het bedrag per leerling toe reikend), zal de exploitatie kunnen worden gedekt. Ook met de waar borgsom die de stichting aan de ge meente heeft moeten betalen toen de scholen werd opgericht, zit het volgens Sanders wel goed. Doorgaans raakt men deze waarborgsom kwijt wanneer die school binnen 20 jaar na betaling wordt gesloten* maar nu de drie scholen simpelwei door een gebrek aan leerlingen moeten verdwijnen, komt men waarschijn lijk voor een bijzondere regeling in aanmerking, zodat de waarborgsom wordt terugbetaald. Waar ln Leiden-Zuid en in de Professorearwijk enkele kafthölieke scholen zullen verdwijnen, bestaan er voor het ivtorskwartier plannen om aan de daar gevesitigde Pacelli- 6Chool vier lokalen voor basis- en kleuteronderwijs toe te voegen. De verwachting voor de toekomst? Sanders: "Naar het zich laat aan zien, zijn we er nu wel uit". woensdag kwam het ids Huurders Comité op een wel tr merkwaardige wijze in het luws. Naar aanleiding van een le- uvergadering van de Politieke Par- Radikalen werd er gesuggereerd t het LHC deel zou uitmaken van J partijpolitieke combinatie samen itD'66, PPR en PSP. Wij hebben neend hierop te moeten reageren it een keiharde ontkenning, ver leid van duidelijke argumenten te- b dergelijke samenwerking. 3e Leidse krantenlezers werden ags hierna getrakteerd op twee leven van de PvdA en de PPR die l stonden van tegen het LHC lichte beschuldigingen en verwij ten. Aangezien de inhoud van deze artikelen gemakkelijk tot ernstige misverstanden zou kunnen leiden is hier ons weerwoord. 1. Nog niet lang geleden bestond er binnen het LHC een zeker ent housiasme om bij de raadsverkiezin gen samen te werken met verschil lende progressieve partijen. Er wa ren echter twee voorwaarden; ten eerste zou de samenwerking met de ze partijen een echt progressief ka rakter moeten hebben dat o.a. wil zeggen: geen gekonkel met lieden en/ of politieke groeperingen die zich aan het noodlot van Leiden en haar bevolking tot dusver weinig gelgen hebben laten liggen. Ten tweede wenste het LHC op z'n minst een vijfde plaats op een gezamenlijke verkiezingslijst van de PSP—D*66 en PPR. Wat betreft het progressieve karakter van die sa menwerking denken PPR en PvdA daarover verschillend. Zoals wij reeds eerder melden en het goed is dit nogmaals te herhalen wil de PvdA samenwerken met de zeer rechtse KVP niet bij voorbaat uit sluiten. Overigens is het opvallend, dat de PvdA dit in haar brief van Jl. vrijdag niet heeft ontkend en Je zou bijna zeggen: wie zwijgt stemt toe! In zekere zin geldt dit ook voor de PPR. Hoewel deze partij in dit op zicht wat kritischer stelling neemt, een ingezonden brief in dit dag- d van 8 februari schrijft de PvdA- iden o.a. over de Merenwijk: "En «u we eerlijk zijn, de bewoners 11 de Merenwijk wisten allemaal 10 zij hun huurcontract tekenden, 1 die huur hoog was'*. Wel, heren 11 de PvdA, laten we dan ook he- "tol eerlijk zijn. Dat wisten de neente Leiden en de betrokken tongbouwverenigingen nog veel to!. En met een kind van twaalf to je geen contract, met een onkenlap of met iemand die niet tokeningsvatbaar is ook niet. to dat mensen wier inkomen je *t en van wie Je weet dat ze on gelijk de huren in de Merenwijk toen opbrengen, daar kun Je ge- [°n een contract mee afsluiten. Je die mensen in dure flats, vult op 0 manier de Merenwijk (het staat» raar anders, al die lege huizen) 1 Ja laat ze verder barsten. Ze zien to hoe ze het rooien. En als ze mogelijkheid meer zien om de lren op te brengen, dan stuur je toon een deurwaarder of je roept "contractbreuk"!, en de zaak is weer bekeken. Nee, zo simpel als de PvdA het voorstelt is het niet. Trouwens het LHC wordt in deze ook genoemd, terwijl het met deze zaak niets heeft uit te staan. Het is een afdeling van de BHW die deze actie voert, en deze BHW-afdeling bestaat uit bewoners van de Meren wijk en loopt dus evenveel, zo niet meer. risico dan de overige bewoners. Naar onze mening zijn het de ge meente Leiden en de betrokken wo ningbouwverenigingen die zich be wust moeten zijn wat zij de bewoners aandoen. Als Je persé mensen in de ellende wil storten, neem dan gezin nen met lage inkomens en zet ze in de Merenwijk. Natuurlijk, Je hoeft niet, niemand dwingt je! Blijf maar zitten bij je moeder, daar zat je al zes jaar, waarom kan het niet lan ger? Blijf maair zitten in je krotje, blijf maar zitten met Je drie kinde ren in je tweekamerwoning! Want zo zit het met dat "contract", we hadden geen keus, behalve de keus tussen wel of niet een dafc boven je hoofd. En zolang de mensen met de ho ge inkomens zich heerlijk blijven voelen in hun goedkope woningen en zolang er niet voor iedereen goede betaalbare hulzen zijn, zolang zul len er nog mensen in de Merenwijk- val trappen, terwijl ze het eigenlijk niet kunnen betalen. Maar op het moment, dat Je een huis aangeboden krijgt, is geld de minst belangrijke factor. Zeker als je er al jaren naar hebt zitten snak ken, of als je Je huwelijk te gronde ziet gaan door te benarde woonom standigheden. En omdat ons op het gemeente huis verteld is dat de huren inder daad veel lager kunnen (wat trou wens een keiharde noodzaak is), zullen we doorgaan met actievoeren totdat we resultaten hebben geboekt Namens de BHW-afdeling Me renwijk, MEVR- ROODENBURG, Kiekendiefhorst 5, Leiden. wil ook de PPR een samenwerking met rechts niet bij voorbaat uitslui ten. Het PPR-argument luidt, dat men op die manier bereikt .dat de PvdA dan meer geneigd zal zijn, om naar rechts te kijken.(LD 82). Kennelijk heeft de PPR dus niet al te veel vertrouwen in de PvdA (wat wij ons trouwens best kunnen voorstellen). 2. Maar de PPR is wél keihard te genover het LHC. Op een gezamen lijke lijst mag het LHC geen vijfde plaats bezetten. Bovendien is het voor ons bijzonder onaangenaam om via de pers te moeten vernemen, dat .het LHC geen politieke par tij is en zich nog geheel moet waar maken.(Trouw 6—2). Het LHC dat al twee jaar lang met man en macht werkt in straten en buurten moet zich nog waarmaken, Ja, ja. 3. Bijzonder irritant is de wijze, waarop de PPR steeds weer sugge reert dat het LHC niet anders is dan een "mantelorganisatie" van de PSP. Laten wij hier voor eens en altijd duidelijk over zijn. Ofschoon wij in het verleden steeds op de PSP kon den rekenen (overigens bij verschil lende gelegenheden ook op de verte genwoordigers van CPN en D'66) zijn wij een volkomen zelfstandige orga nisatie. Wij hebben slechts reken schap aan onze leden af te leggen. Dat er daarnaast tussen de PSP- vertegenwoordigers in de gemeente raad en het LHC een zekere ver standhouding is gegroeid, spreekt voor zich. Was het maar zo dat wij ook bij alle andere politieke partijen zoveel medewerking ondervonden: het LHC zou dan spoedig overbodig zijn. 4. De brief van de PvdA bevat ab solute onjuistheden. Inderdaad, het beleid van Van Dam betekent in een aantal opzichten een verbete ring vain dat vatn ex-minister Udink. Maar dit geldt nauwelijks voor de bewoners van "ONS BELANG" en "DE EENDRACHT" (en waarschijn lijk Tuinstadwijk). Het feit blijft be staan, dat Van Dam op 23 Januari j.l. van beide woningbouwbesturen heeft geëist dat de achterstallige huurverhogingen van '72 en '73 plus de huurharmonisatie over beide Ja ren alsnog worden betaald, m.d.v. dat dit zonder meer geldt voor de vóór oorlogse woningen waarop geen reno vatieplannen rusten. (Voor "Ons Be lang" de plannen 2, 5 en 6). Men dient bovendien te bedenken dat Van Dam openlijk heeft gedreigd met strafmaatregelen tegen mensen die dag en nacht hebben geploeterd om iets van hun werk te maken. Wanneer de Leidse PvdA schrijft, dat wij eerst moeten aantonen dat het beleid van Van Dam inderdaad "meedogenloos" is, dan moet mevrouw Kerling van het PvdA-ombudsteam maar eens terdege gaan informeren bij de besturen van "Ons Belang" en "De Eendracht". 5. Nu is 't beslist niet onze bedoe ling om alles wat deze regering doet als uiterst negatief en onwaardig af te schilderen. Ofschoon wij de reno vatiewerkzaamheden kritisch zullen begeleiden, juichen wij het toe dat er nu een begin mee wordt gemaakt. Verder zijn wij met name enthou siast over de werkzaamheden in het kader van de z.g. aanvullende werk verschaffingsobjecten. Dit betekent een grote verlichting van de wo ningbouwbesturen. Op dit moment zijn bij "De Eendracht" 10 werklie den bezig met onderhoudswerkzaam heden, bij "Ons Belang" zijn het er vier. Maar één zwaluw maakt nog geen zomer. Er is niets dat er op wijst dat de volkshuisvestingspolitiek radikaal wordt gewijzigd. Als voor beeld nemen wij de Merenwijk. On danks allerlei mooiklinkende regelin gen als huursubsidie, gewenningspre- mies enz. lijden vele Merenwijkers aan stille armoede. Zo is het alge meen bekend dat tientallen Meren- wijkbewoners een aanvullende uitke ring krachtens de Algemene Bij standswet ontvangen. En wanneer deze mensen in beweging komen en zelf, in samenwerking met de BHW, de huren met f 75,— tot f 100,- ver lagen, dan zeggen de PvdA ombuds mannen en -vrouwen dat deze Me renwijkers zich hadden moeten be denken voordat zij het huurcontract tekenden, zij hadden kunnen weten dat de huur hoog was. Wij kunnen daar slechts op ant woorden dat een dergelijke opmer king hoogst grof en beledigend is voor mensen, die vaak door de hoog ste woningnood gedreven geen enke le keus hadden. Laat de PvdA zich liever daadwer kelijk inzetten voor de Leidse bevol king inplaats dat zij zich beperkt tot het eindeloze geleuter in raden en commissies. Wanneer dat verandert, zouden wij - d.w.z. alle progressieve groeperingen samen - opnieuw een poging kunnen wagen om onze stad evenals vier eeuwen terug, te ontzet ten. Dit keer niet van de Spanjaar den maar van de woningnood, huur- opdrijving, verkloosheid, verpauper ring en schrijnende achterstand. Het Leids Huurders Comité bewoners "Ons Belang" Haagwegkwartier Tuinstadwijk Maredorp Oost JAN PEN De renovatieplannen van „Werk manswoningen" en de gemeente hebben we uitgebreid in onze buurt besproken. De mensen uit de Banka-, de Bili- tonstraat en de Kooilaan keuren de plannen van het bastuur af. Zij willen een grote dakkapel vóór, want de zolder is bij brand levensgevaar lijk. De goot die over de zolder loopt en vaak verschrikkelijk stinkt moet naar buiten en er moet een douche achter de WC komen. Deze renovatie willen de bewoners nog liever van daag dan morgen. Ze willen voor die renovatie een redelijke huur betalen, maar die moest dan wel voor gelijke huizen gelijk zijn. Van de bewoners van de andere buurten willen slechts enkele mensen de renovatie (wat natuurlijk hun volste recht is) mits de huur rede lijk is. Verreweg de meeste bewoners willen geen renovatie. De andere be woners zijn óf ouder dan 70 Jaar en willen op hun leeftijd niet meer in de rotzooi zitten óf ze hebben hun huisje zelf al tot een paleisje „gere noveerd" beter dan het bestuur ooit kan laten doen. Vele duizenden gul dens heeft het hun gekost. Daarom zijn hun voornaamste eisen: goede reparatie, huurstop en gelijke huren! Het bestuur ei) de gemeente praat ten op een voorlichtingsavond over wisselwoningen waar praktisch nie mand in wil en sociale begeleiding door de Welzijnsraad (kunnen we onze eigen boontjes niet doppen?» De plannen, die 95 pet. van de mensen niet wil, werden uitgebreid toegelicht. Er zijn veel mooie woorden ge sproken, maar harde toezeggingen zijn er niet gedaan. Bewoners zouden voor de dingen, die ze zelf ln hun huis hebben aangebracht, de subsidie krijgen die het bestuur ook krijgt, mits die voorziening bruikbaar is en voldoet aan de eisen. Wat nu als je douche 5 cm te klein is en je hebt tegeltjesboard in plaats van echte tegels aangebracht? De mensen zou den een schriftje thuis krijgen ge stuurd met lege tekeningen waarop ze zelf hun wensen zouden kunnen invullen. Daarmee zou dan rekening worden gehouden als het gewenste bruikbaar was. Wie bepaalt wat bruikbaar is? Van de zijde van de gemeente werd gezegd, dat de huurverhogingen misschien wel niet boven de 25 gul den uit zullen komen. Maar hij kon niets beloven. Huurverhoging blijven we weige ren! De biturtcomité's van de Bond van Huurders en Woningzoekenden. MARGREET ZIJLSTRA Alg. medewerkster BHW Groenesteeg 31 Leiden. Wervelende modeshow voor zelfmaciksters LEIDEN Met het uitdelen van appeltjes aan de verzamelde Eva's begonnen gisteren zes mannequins met de presentatie van de Libelle modeshow 1974. Een wervelende show waarin de bezoekster in ongeveer an derhalf uur 72 modelletjes te zien kregen van luchtige strandkleding tot een chique grijs velours pak met lange rok en strikblouse voor de bruidsmoeder. De Libelle-show is vooral voor de zelfmaakster en dat zullen er deze zomer met de stijgende confectieprijzen heel wat zijn. Een paar tientjes zijn, als je een beetje handig bent, zo verdiend. Romantiek viert hoogtij in de Witte Serie van Libelle. Op de foto luchtig schortje waaronder een broek met bloemmotief wordt gedragen. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Een Leidenaar is gis- gulden, alsmede een voorwaaxdelij- Entertainer Fred Helms, die af en toe de show met een liedje aan el kaar zong en zich ook heel even aan een jaren vijftig roek-nummertje waagde met een van de mannequins toen het zo uitkwam, betreurde het dan ook dat er geen mannen meege komen waren om te zien dat de vrouwen niet altijd honderden gul dens hoefden uit te geven om er aardig uit te zien. Je hoeft ook hele maal geen eerste klas coupeuse te zijn om er iets aardigs van te ma ken. Libelle heeft namelijk voor de beginners een „instantserie" dat wil zeggen een serie modellen die door het dichtnaaien van een paar naden in elkaar zit. Deze jeugdige serie was uitgevoerd in zwart-wit en had een model omslag tok en blouse dat ook de wat oudere vrouwen best zal bevallen. Naast de serie Privé Boe tiek, couture modellen de allernieuw ste modellen voor rokken, waarvan de lengte varieert van op de knie tot enkellengte en ieder nuance daar tussen, vrijetijdskleding en een serie jeans-modellen bracht Libelle een leuke kaftan-serie. Eenvoudig te ma ken wijde gewaden zoals die b.v. in Marokko worden gedragen. Terug naar de romantiek grepen de pa troonontwerpers van Libelle bij de „Witte Serie" een aantal modellen uitgevoerd in wit met broderiekant meestal met lange rokken. Het mooi ste in deze serie waren voor mij eigenlijk de parosols, maar daarvan was helaas geen patroon beschikbaar. Natuurlijk kon ook Libelle niet achterblijven bij de roek-rage. Voor de vakantie is een short-pak, het short is dan de lengte van een mini- autorijschoolhouder was, dat hij in rok en heeft omslagen, best termiddag door de kantonrechter tot ke ontzegging van de rijbevoegdheid korte tijd grote afstanden moest af- net als de kniebroek. Natuurlijk werd leggen naar zijn diverse klanten en de show besloten met het bruldstoi- dat hij om aan een redelijke brood- iet, een heel simpel modelletje winning te kunnen komen, veel leer- broderie. Libelle heeft met deze vlotte zich, op de Leidseweg in Voorsciio- lingen nodig heeft. De rechter van- show laten zien dat zelfmaakmode ten aanzienlijk harder gereden dan niste nochthans konform de eis, met besltet nie,t onder hoeft te doen voor is toegestaan. "Ik begrijp niet dat U die verstande dat hij de proeftijd de confectie, en wie nu aan de slag zich niet moreel gebonden voelt om halveerde. Een vertegenwoordiger uit gaat zal eerder haar modieuze jurk Zoetermeer, met al even omvangrijk of pantalon in de kast hebben han- strafblad met verkeersovertredin- gen dn de modezaken in hun rekken. vier maanden met een proeftijd van twee Jaar tegen zich eisen. Hij proeftijd van twee jaar, veroordeeld, had, notabelle met een leerling naast omdat hij in zijn volière een plaatsje had ingeruimd voor een goudvink, 'n beschermde vogel. Overtredingen van de vogelwet komen in deze regio veelvuldig voor, vertelde de kanton rechter. Verdachte beweerde dat hij de goudvink ter verzorging gekregen had van een onbekend gebleven per soon. Het beestje was er slecht aan toe, "en ik heb hem er doorheen ge sleept". In het proces-verbaal van de politie stond echter dat de man de vogel had gekocht en daar con formeerden officier van justitie en kantonrechter zich bij hun oordeel maar aan. Een autorijschoolhouder uit Den Haag hoorde een boete van honderd voorbeeld te geven", aldus de officier van Justitie. Verdachte al een aanzienlijk aantal keren gen, werd op dezelfde wijze ver oor- eerder bekeurd. Het verweer van de deeld. Verwent uzelf en uw gasten met onze overheerlijke RIJSTTAFEL of SPECIALITEITEN Indisch restaurant Doea Koeniji Baroe

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3