EIDSCH DAGBLAD Bezetters verwijderd Elk jaar f 350.- per inwoner Treinrover Ronald Biggs zit zonder geld Eenzijdige regeling iet olieland fataaV VVD: „Miljard zuiniger" vandaag htpaar s niets gek Kwestie Dennendal CEBUTO LEIDSCH DAGBLAD BEJAARD ECHTPAAR GESTIKT OPGERICHT I MAART I860 34245 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BRASILIA (AP) Ronald Biggs heeft gezegd dat hij plat zak is en dat hij zijn aandeel da buit in de grote trein- roof van 1963, die hij met 14 an deren deelde, heeft opgemaakt. De 44-Jarige Biggs verklaar- ue een en ander tegenover ver tegenwoordigers van de Brazi liaanse en buitenlandse pers in het hoofdkwartier van de fede rale politie in Brasilia, waar hij voorlopig 60 dagen wordt vast gehouden in afwachting van het verzoek tot uitlevering van Groot-Brittannië. "Ik ben volkomen blut en ik weet niet hoe ik al mijn schuld moet betalen. Ik hoop dat mijn vrienden in Rio de Janeiro een campagne zullen beginnen om geld bijeen te krijgen", zo ver klaarde Biggs. Hij zei niet hoe groot zijn aan deel in de buit van de treinroof is geweest. In het totaal werd zo'n 15 miljoen gulden buitge maakt, het hoogste bedrag bij een enkele treinroof. Biggs ver telde niet waaraan hij al het geld had uitgegeven. Biggs bevestigde verder dat zijn Braziliaanse vriendin Mas- cimento de Castro van hem in verwachting is en dat hij graag in Brazilië wil blijven. Voorts verklaarde hij dat de Brazi liaanse polite hem goed behan delde, bete" dan de Britse poli tie ooit had gedaan. Hij beves tigde dat hij tweemaal een ope ratie had ondergaan om zijn ge zicht te veranderen. Hoewel er tussen Brazilië en Groot-E: ittannië geen uitleve ringsverdrag bestaat, kan Biggs toch als ongewenste persoon worden uitgewezen. In 1965 ont snapte hij uit de Londense Wandworthgevangenis waar hij een gevangenisstraf uitzat, voor zijn aandeel in de treinroof. Volgens een politie-inspecteur, verandert 't feit dat zijn vrien din van hem in verwachting is niets aai de situatie en kan hij toch worden uitgewezen. Inmiddels is mevrouw Char- main Brent, echtgenote van Ro nald Biggs uit Australië naar Brazilië vertrokken. Volgens luchtvaartmaatschappij waar mee mevrouw Brent zij liet haar naam vier jaar geleden veranderen reist, gaat zij naar Brasilia waar haar man in ar rest zit. Volgens het dagblad de Sydney Daily Mirror heeft zij niets van hem, de politie of de Braziliaan se autoriteiten gehoord. "Hij kan mij na een huwelijk van 14 Jaar niet verstoten", zo zei mevrouw Brent. Na zijn ontsnapping uit de ge vangenis is Biggs met zijn gezin op de vlucht geweest en in 1969 kon hij ternauwernood uit Australië ontsnappen. Zijn vrouw et- twee kinderen hebben later toestemming gekregen in Australië te blijven. De tw'-e kinderen van Biggs, 10-jarigs jongen en een 6-jarig meisje, verblijven momenteel bij vrienoen in Melbourne. [T Met de arrestatie van ar uit de Domstad heeft de politie een einde gemaakt lange reeks oplichtingen, [kerijen, inbraken, diefstallen Hingen en pogingen tot in- e. De totale buit van de mis- 5 oopt in de tonnen. De politie ide ook vier medeplichtigen. 2|ak kwam aan het licht toen bij een verkeerscontrole werd uden in een auto met een rtij kleurentelevisies en an- ktronische apparaten op de 2 nk. Die bleken te zijn ge- ij een Belgische groothandel de oplichterijen vorm- voorbeeld de verzekerings- ippijen, waar het echtpaar [issing opgaf van door hen »len dure apparatuur of ap- die ze nooit hadden gehad, se zaken ging men zeer bru- perk en intimideerde men de s of het winkelpersoneel, in die optrad als fotograaf dsreportages liet zelfs op re- I van het jonge paar taarten DEN DOLDER Politie uit Zeist en Utrecht (iin totaal 30 man) heeft vanochtend om vijf uur het hoofdgebouw van de Willem Arntsz Hoeve in Den Dolder ontruimd. De politie moest om binnen te kunnen komen de glazen ruit van de toegangsdeur intrappen. Er waren ongeveer I 50 be zetters die zich hadden verspreid over de drie verdiepingen van het gebouw. De verwijdering van de "bezetters uit het kantoor van de Willem Arntszhoeve in Utrecht. J SHINGTON President Nixon is van mening dat het i ieder consumptieland rampzalig zou zijn als het zou pro- eigenhandig overeenkomsten te sluiten om Arabische olie J ijgen en zichzelf te beschermen tegen tekorten zonder ling te houden met anderen. n toespraak tot de gedele- van up internationale confe- Over energie in Washington imerhaatise president dat ac- ihne, evenmin als op het ge hande) en veiligheid, regering doet er alles °an verzetten tegen isolationis- iruk van binnen de VS, waar- vraag wordt gesteld de Ameri- gere leraturen avond en nacht opklaringen, overdag van het westen uit mde bewolking en plaatselijk llatige tot krachtige wind uit (zuidwest. Minimum tempera- oud 5 graden, maxima ongeveer (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 FEBRUARI te 8.00 uur; onder te 17.49 uur. te 1,32 uur; onder te 10.11 wgwater te Katwijk te 7.41 en laagwater te 3.24 en 15.53 kaanse troepen uit Europa terug te trekken en uitsluitend de eigen za ken betreffende handel en veiligheid te behartigen De president deed zijn krachtige oproep tot internationale samenwer king om de energiecrisis 't hoofd te bieden tijdens een werkdiner in het Witte Huis dat werd bijgewoond door ministers Van Buitenlandse Zaken en andere functionarissen van 13 landen die naar Washington zijn ge komen voor Ce tweedaagse olieconfe rentie. Aan zijn linkerzijde geflankeerd door de Westduitser Walter Scheel en aan zijn rechter door de Canadees Mitchell Sharp zei Nixon: „Wat de korte termijn betreft zou een politi cus zich kunnen wensen een zo goed mogelij k contract af te sluiten. Er zijn er die menen dat dat voor ons en andere hier vertegenwoordigde landen een goed beleid voor de kor te termijn is. Maar voor mij is dat op lange termijn erg slecht staats manschap. Rampzalig staatsmans schap op lange termijn". Hij ver klaarde niet te willen suggereren dat de olieverbrulkende landen zich aan een zouden moeten scharen ten kos te van de olieproducerende lan den. „Maar als elk land op eigen houtje te werk gaat zal het onver mijdelijk effekt zijn dat de prijs van energie wordt opgedreven, dat onze economie wordt neergehaald en dat wij allen uit elkaar worden gedre ven". Dagvaarding zoek bij PTT LOS ANGELES Functiona rissen van het hooggerechtshof, in Los Angeles hebben bekend gemaakt dat de historische dag vaarding voor president Nixon, te getuigen in de Water gate-zaak nog steeds niet in Washington D.C. is aangekomen, een week nadat zij gepost werd. Rechter Gordon Ringer van 't Hooggerechtshof, die de dag vaarding vorige week maandag aangetekend verzond heeft ver klaard, dat hij "stomverbaasd" BETER UIT MET reisbureau Doezastraat 30, Leiden Tel. 43612-25971 gaven voor dit Jaar is geraamd op Ontwikkelingssamenwerking, Cul- DEN HAAG Over veertien da- gulten. Het totaal aan rijksuit- genbegroting" vooral gevonden bij gen denkt de WD-fractie in de Tweede Kamer een nieuw plan ge reed te hebben voor bezuinigingen in de rijksbegroting. De fractie mikt op een bedrag van tenminste één mil- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 27 febr. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. p p naam: ödres: plaats: 9ironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. ruim vijftig miljard gulden. Vijf maanden geleden lanceerde de VVD-fractie een "tegenbegrotimg". Deze ging uit van een verzwaring van de belastingdruk met 0,2%. Dat was 0,4 procent minder dan het kabinet- Den Uyl nodig vond. In het nieuwe plan wordt ook ver mindering van de belastingdruk op genomen. Fractieleider Wiegel heeft tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en bij Volkhuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het ging om een totaal bedrag van 650 miljoen. Volgens een VVD-woordvoerder wordt de "tegenbegroting" opgeno men m het nieuwe plan. Belangrijk punt zal daarentegen zijn de dooi de regering voorgestelde blokkade van uitgaven van gemeenten en pro de laagstbetaalden in het vooruitzicht vincies tot een bedrag van 250 mil- gesteld, dat zij met de WD-plannen joen. De VVD is tegen deze blokkade beter af zijn dan met het werkelijke en zal zo mogelijk volgende week al beleid van het kabinet-Den Uyl. voorstellen e®n dergelijk bedrag te De bezuinigingen werden in de "te- bezuinigen op de rijksbegroting. De ontruiming duurde bijna 'n uur. De bezetters, leden van de actie groep Geriatrie en psychiatrie van de W.A. Hoeve en sympathisanten die niet op de hoeve werken, moesten uit allerlei kamers en ook van de zol der worden gehaald. Een groot deel van hen sliep toen de politie onver wacht arriveerde. Alleen ongeveer dertig bezetters die weerstand boden en die zich door de politie lieten dra gen of slepen, werden in overvalwa gens vervoerd naar het politiebureau in Zeist, waar proces-verbaal is op gemaakt. De politie constateerde dat enige bezetters dronken waren. De bezetting begon gisteravond om ongeveer half elf. Veertig me dewerkers van de W.A. Hoeve listen weten het gebouw niet te zullen ver laten alvorens hun eisen waren in gewilligd. Die waren Onmiddellijke intrekking van het bestuursbesluit tot ontruiming van de drie paviljoens van Dennendal. Na intrekking van dat besluit on middellijk aftreden van het bestuur. Begin van een procedure waarin met inspraak van alle personeelsle den van de stichting op democrati sche wijze een nieuw bestuur wordt gekozen. Dit waren dezelfde eisen als de 30 personeelsleden van het Willem Arntszhuis enkele uren eerder had den gesteld bij de bezetting van het bestuursbureau van de W.A. stich ting aan de Oude Gracht in Utrecht. Ook dat bureau is in de vroege och tend op verzoek van het bestuur door de politie ontruimd. Drs. Drecnsel verklaarde desge vraagd dat bet bestuur zich in een dwangpositie gebracht voelde. „We moesten wel ingrijpen anders zou 't aantal bezetters vandaag zijn ver dubbeld" zei hij. „Het werk moet doorgang vinden. De telefooncentra le in het hoofdgebouw is vitaal voor de hele hoe 7e en bovendien liggen er hoogst vertrouwelijke patiëntendos siers. De waarnemend directeur Ligtelijn van Dennendal krijgt de laatste da gen steeds ouders aan de telefoon die „in volstrekte verwarring" zijn ge bracht door berichten over deporta tie en evacuatie van pupillen. Maar volgens de heer Ligtelijn zijn deze berechten sterk overdre ven. Als tot ontruiming van drie pa viljoens moet worden overgegaan, zal dat slechts zeer geleidelijk ge beuren. Er zal overleg worden ge pleegd met ieder ouder afzonderlijk. Het gaalt om een tijdelijke maatre gel. „Zoals bij een vakantiereis van de pupillen ook gebeurt". Woordvoerder Jan Mulder van de „pro Muiier" stafleden van Den nendal heeft de door het W.A-be- stüür gedane beschuldiging beves tigd dat de „Mullerianen" de men sen die door het W.A.-bestuur zijn aangesteld als vervangers van de ze ven ontslagen stafleden hebben be dreigd met lichamelijk geweld als zij zich nog in Dennendal vertonen. Het conflict op Dennendal tussen de Mullerianen en de anti-Mul- lerianen (de termen doen den ken aan godsdiensttwisten uit ver vervlogen tijden) kent blijk baar geen grenzen. Steeds als men denkt dat het moeilijk nog erger kan, doemen er nieu ve rampen aan de horizon op. Na ontslagen, bezettingen, politie optreden, ontruimingen ligt er dan nu het plan van de Willem Arntsz Stichting (waaronder Dennendal ressorteert) om 160 zwakzinnigen naar andere in richtingen over te brengen. Daarbij vallen woorden als eva cuatie en deportatie, alsof het vaderland in volle oorlog is. Als ooit het bestuur van de Wil lem Arntsz Stichting getoond heeft bitter weinig gevoel te hebben voor de moderne geeste lijke gezondheidszorg dan is het nu wel. De moderne aanpak be ziet de zwakzinnige niet langer als patiënt, maar als een mens- met-zekere-tekorten, die ook recht heeft op geluk en een zo plezierig mogelijk leefklimaat. Daarmee waren Muilter en de zijnen bezig. Dat een "evacua tie" dat werk volslagen door kruist, is wel duidelijk, al wordt In dit verband dan zoetsappig gesproken over "vakantie". Het is de tweede ernstige fout, die het bestuur in korte tijd maakt. De eerste was het niet-opvolgen van het advies van staatssecre taris Hendriks om alle ontsla gen ongedaan te maken (die van Muller en de door hem de laan uit gezonden leraar Van Nek) en rond de tafel plaats te nemen. Of Muller in alle opzichten tac tisch en verstandig heeft ge manoeuvreerd, moet worden be twijfeld. Tolerantie en geduld ten opzichte van "andersden kenden" lijken niet zijn sterkste punten. En zijn aanhangers, die nieuw aangetrokken stafperso neel openlijk hebben bedreigd, vallen terug op een benauwende mentaliteit die men juist bij hen niet voor mogelijk had ge houden. Wat nu woedt is je reinste pres- tige-gevecht; hoe langer dat duurt des te moeilijker zal het vinden van een oplossing zijn. Ten behoeve van de kinderen van de rekening, zou het goed zijn als staatssecretaris Hen driks nogmaals probeert alle be trokkenen rond de tafel te krij gen. 16 PAGINA'S Freddy Haayen (foto), de man achter het Grand Gala du Disque Populaire 1974, vindt het organi seren van een dergelijk groot pla- tenfeest geen eenvoudige zaak. Het contracteren van de vele buiten landse artiesten is dan nog niet eens het grootste karwei. „Het ge krakeel begint pas goed als de ar tiesten straks in hun hotel zitten en met de repetities moeten be ginnen" PAGINA 5 Een geweldige meevaller noemt premier Den Uyl de prijsstijging van slechts 0,6% in de periode half december half januari PAGINA 7 De staking in Duitsland zal zich vermoedelijk nog verder uitbreiden PAGINA 9 Begroting voor de hervormde zen ding bedraagt dit jaar meer dan ruim tien miljoen gulden PAGINA 11 OUDE WETERING Het echtpaar Hoogenboom (hy 73, zij 69) uit Oude Wetering is door verstikking om het leven gekomen, doordat de man, vóór hij 's avonds naar bed ging, vergat een warmwaterkraan in de douchecel dicht te draaien waardoor de geiser bleef branden en er gebrek aan zuurstof ontstond in de woning, die hermetisch was afgesloten. Buren meldden gisteravond, dat zij het bejaarde echtpaar heel de dag niet hadden gezien. Aan deze oproep gaf de politie direct gehoor en via een ingeslagen ruit ging zij naar binnen waar men beide echtelieden dood in bed aantrof. Noodzakelijke uitgaven voor Alphens verkeer ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen aan den Rijn denkt voor de komende tien Jaar een bedrag van 140 mil joen gulden nodig te hebben voor de aanleg van verkeers- en vervoers voorzieningen. Omgerekend per Jaar komt dat neer op een bedrag van zo'n 350 gulden per inwoner. Van dit bedrag wil Alphen 10 miljoen beste den aan parkeerplaatsen en 5 mil joen voor verbetering van het open baar vervoer. Aan het rijk wordt voor de komende tien Jaar een bijdrage van 30 miljoen gevraagd. Dat blijkt uit de vandaag gepubli ceerde cijfers van een enquête door de Stichting Weg onder alle Neder landse gemeenten met tussen de 20.000 en 200.000 inwoners. Alphen ligt met 350 gulden per inwoner per jaar aanzienlijk boven het gemiddel de, dat rond de 100 gulden ligt. De Stichting Weg verklaart de gro te behoefte aan verkeers- en ver voersvoorzieningen in Alphen met de te verwachten "enorme bevolkings toename". Gevraagd om commentaar vertelde ir. Kooistra (adjunct-direc teur Openbare Werken) vanochtend: "Alphen heeft een forse achterstand op het gebied van wegen, die nodig zijn voor de ontwikkeling van de ge meente. Daarom zitten we zo ver boven het gemiddelde". Hij noemde onder andere de recon structie van de Prins-Bernhardlaan, Eisenhowerlaan met brug, Kennedy- laan met brug (nodig voor de omleg ging van de Oude Rijn), het ombui gen van de Oranje Nassau-singel en het ontsluiten van Kerk en Zanen en Ridderveld II. Acht geënquêteerde gemeenten ble ven met hun raming aanzienlijk be neden het gemiddelde. De gemeente Katwijk behoort tot deze categorie, die schat tot 1984 50 tot 75 gulden per jaar per inwoner nodig te heb ben. Wel heeft Katwijk een aanzien lijk bedrag gepland voor verbetering van het openbaar vervoer: 11 miljoen, terwijl voor parkeerplaatsen en ga rages 3 miljoen is begroot. Leiden heeft blijkens de enquête de behoefte aan verkeers- en vervoers voorzieningen voor de komende vijf jaar vastgesteld op een bedrag van 52 miljoen. Men houdt daarbij reke ning met een bevolkingstoename tot 1985 van 22.000. Voor verbetering van het openbaar vervoer is door Lei den een bedrag van 15 miljoen ge pland. Wassenaar denkt de komende vijf Jaar 18 miljoen nodig te hebben. Dit Jaar verstrekt de rijksoverheid voor de zogenaamde infrastructure le werken bijdragen aan de gemeeh- ten van gemiddeld rond 14 gulden per inwoner. Het zijn bedragen voorna melijk bestemd voor openbaar ver voer met een hoge prioriteit von" de drie grote gemeenten. De Stichting Weg is in het leven geroepen door ANWB, BOVAG, RAI, een aantal grote oliemaatschappijen en de verenigde wegenbouwers.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1