iegroting ïervormde ending: 10 min. gjjmjiiiau'H.'i Ca. 6.000 vluchtelingen uit Chili geholpen WERELDGEBEDSDAG Mode zal er blijven Beleggingsbewijzen van de RPS! J eer geld gemeenten /'zingencyclus over t. Thomas van Aquino Integratie geloof en kerk op 'Kirchentag, PROGRAMMA VAN HYDEPARK rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente Rijkspostspaarbank DAG 12 FEBRUARI 1974 legroting van de twee hervormde zendingsinstanties voor 1974 bedraagt in totaal ntien miljoen gulden. De hervormde raad voor de zending te Oegstgeest heeft op de roting voor dit jaar een bedrag van f 6.956.238 staan. En de Gereformeerde zendings- de hervormde kerk (GZB) te Zeist heeft begroot tenminste f 3.300.000 nodig te Naar het zich laat aanzien zijn mede door de hulp van de samen werkende kerken en de Wereld raad. van Kerken mer dan 6.000 buitenlandse vluchtelingen gehol pen weer weg te gaan uit Chili, waar zij tijdens de regering-Allen- de vanuit verschillende Zuidame- rikaanse staten hun toevlucht had den gezocht. Met de militaire coupe op 11 sep tember jl. werd ook voor deze het bestaan weer onze ker. De kerken kwamen voor hen in beweging, in Santiago werd 'n klein maar actief bemiddelings bureau der kerken ingericht en de wereldraad riep eind oktober een speciale hulpafdeling voor Chili in het leven. Het interkerkelijk bureau in Santiago werd in een vroeg stadium als enige instantie aanvaard door het nieuwe Chileen se bewind; internationaal wrd de hulpactie met medewerking van de Verenigde Naties gevoerd. Eind januari waren 4.442 mensen aan asiel in verschillende delen van de wereld geholpen. En om streeks 1.000 anderen hebben via verschillende ambassades Chili kunnen verlaten. Met dit resul taat van vier maanden inspan ning is het werk nog niet gedaan. Deze week zou nog een krachtige poging worden gedaan velen te helpen. Destijds werd geschat, dat om streeks 15.000 personen hulp voor hun persoonlijke veiligheid zou den behoeven om Chili te verla ten. Die hulp vanuit Santiago en subcentra in andere steden be stond vooral uit het verschaffen van kleding, voedsel, medische zorg, rechtskundige bijstand en vervoer. Alleen al via de Wereld raad van kerken is hieraan f 1.730 000,- besteed. Onder meer de Nederlandse regering steunde 't hulpverleningsprogramma van de kerken en dat van de hoge com missaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen met grote be dragen. Kerkleden droegen bij via de instanties voor werelddiako- naat. Veel vluchtelingen verblij ven nu in andere landen in op vangkampen, zodat him vestiging elders nog lang niet definitief is. de zending verwacht werk DEN Ter gelegenheid van irdenking van het 700-ste sterf- St. Thomas van Aquino or- flei teert 15 februari a.s. spreekt prof. dr. M. Barendse over „De een- van het menselijk wezen bij St. th« nas". Op 1 maart houdt pater Maltha een lezing over „Maxi me als uitlegprincipe van de dogmatiek". Op de overi- ilzingen komen wij nader terug. '2S ilaats van de lezingencyclus is Adademiegebouw aan het Ra- stellingen (stichtingen en fond- it jaar f 190.000 en aan diver- idere inkomsten f 98.900. Van de jenien en individuele gemeente- wordt gevraagd, samen 7.428 bijeer te brengen, ig Jaar werd van de gemeen- le)n f 5 ïOO.OOO ontvangen. Voor zal het zeker f 6.600.000 moeten om niet achterop te raken, al lenningmeester mr. H. J. Pen- uitgaande van zeg 10 financieel meelevende ge- teleden, "gezinshoofden" en •n, f 33 voor een heel jaar. Mr. ig: "Daarmee steunt u dan 't arbeiders die hun arbeid verrichten, bij 20 kerken overzee, 8 theologische scholen, een sociale academie en een lerarenopleiding". De inkomsten van de GZB over 1973 bedroegen per 30 november jl. f3.026.180,72. Over 1973 komt daar o.a. nog bij de netto-opbrengst van de verkoop van kalenders, boeken, huisvlijt uit Indonesië en Kenya en dergelijke. Om het zendingswerk in de huidige omvang in stand te hou den en ook de vereiste uitbreiding te geven, acht het hoofdbestuur van de GZB te Zeis* het nodig dat er: f 3.300.000 bijeen wordt gebracht. V oor jaarszendings week De hervormde voorjaarszendings- week wordt van 24 februari tot 3 maart a.s. gehouden. Daarvoor is gevarieerd foldermateriaal samen gesteld. Uiteraard bestaat de bijdra ge van de raad voor de zending aan de kerken overzee niet alleen uit het ter beschikking stellen van man kracht, aldus "Oegstgeest", dat per 1 januari 1974 zendingsmedewerkers in dienst had in Indonesië, Kame roen, Nigeria. Ghana en Egypte. Enkele van hen zijn met verlof in Nederland. Onder hen bevinden zich 28 zendingspredikanten, 20 artsen 5 verpleegkundigen en voorts land bouwkundigen, maatschappelijk- werkers, een vormingsleider, een so cioloog, een verkoopleider voor chris telijke lectuur etc. De volgende, zestiende, Westduitse Dr. F. Lorenz, die leiding geeft protestantese 'Kirchentag', die 11 tot 15 Juni 1975 in Frankurt wordt gehouden, zal geen afzonderlijke werkgroepen en bijeenkomsten krij gen romdom 'Geloof en Kerk'. Tij dens de laatste 'kerkedagen' werd ook steeds aandacht besteed aan dit deeltheana, maar de leiding heeft be sloten voor Frankfurt 1975 'geloof en kerk' te integreren in de andere on derdelen van de Kirchentag. i het het studieprogramma voor Frankfurt 1975, heeft verduidelijkt, dat de bij belse, theologische en kerkelijke di mensies van dit conferentie-thema nadrukkelijk aan de orde zullen wor den gesteld in het kader van elk van de overige deelthema's. Het werkmateriaal zal niet louter achter de schrijftafel tot stand ko men. Evenals bij de vorige tweejaar lijkse Kirchentag (Düsseldorf 1973), toen dit voor het eerst gebeurde, zul len ook nu weer plaatselijke ge meenten, gespreks-, actie- en belan- leven'. Het heeft vooral betrekking op gengroepen tijdig vooraf betrokken de persoonlijke en de maatschappe lijke problemen van macht en on macht en de zorg voor de toekomst. res- penburg, de aanvang acht uur ('s- avonds) Voor het lezen van het werk van groep r.k. Leidse stu- St. Thomas heeft zich overigens een lezingencyclus. De eerste stu<jjegroep gevormd onder algemene leiding van pater Maltha. De bedoe ling van deze studiegroep is zich te verdiepen in de wetenschappelijk on vergankelijke waarde van St. Thomas een waarde die ook nog geldt voor de mensen van deze tijd; hier bij wordt vooral gedacht aan theo logen en studenten uit de B-facultei ten. Bij het lezen wordt van een Ne derlandse vertaling gebruik gemaakt. Men kan zich voor deelneming aanmelden bij P. van Kempen, telef. 01710-23001. Er is nog beperkte inschrijving mo gelijk voor 'Klinisch pastorale vor ming", van 25 februari tot 8 maart a.s. te volgen op het hervormd theo logisch seminarium "Hydepark" in Driebergen. 25 februari a.s. en 7 maart 1975. Dit programma van "Hydepark", omvat o.a een Barth-studieweek (1014 Juni)en een studieweek uit sluitend voor studentenpastores, (zelfde periode)liturgische studie- Op vrijdag 1 maart a.s. zal de we reldgebedsdag 1974 worden gehouden met als thc-rra: "Maak ons vrede stichters". Tn de Jeugdliturgie voor deze dag luiat het thema: "Bouwen aan de vrede". De Jaarlijkse wereldgebedsdag op de eerste vrijdag in maart (vroeger: op de eerste vrijdag in de lijdens- Wapens geleverd De Verenig de staten hebben het Jordaanse leger na de oktoberoorlog de modernste Amerikaanse draagbare anti-tank raket, de Tow, geleverd, aldus een woordvoerder van het Jordaanse le ger. Voor 1974 roept het Internationaal Comité Wereldgebedsdag christenen uit alle streken van de wereld op sa- te komen bidden "opdat weken), heet sinds 1971 niet meer: "Vrouwengebedsdag", omdat de deelname nu ook voor mannen open staat. Deze wereldwijde gebedsdag, is voortgekorr en uit een initiatief, van een vrouw in Amerika in 1887, werd in 1908 overgenomen door een raad van vrouwen in de Verenigde Staten, kreeg in 1922 navolging in Canada en wordt sinds 1928 ook in gesteld door vrouwen uit Japan, ons land gehouden. Dit is onderdeel I van het gevarieer- dagen o.l.v. dr. J. v. d. Werf en Frits de nascholings- en studieprogramma Mehrtens (8—10 aug.); een Luther- 1974 van "Hydepark" voor hervorm- studieweek (26 sept.), een cate- .e, remonstrantse, doopsgezinde en chese-studieweek (dezelfde data); de anderen. een Gunning- (30 sept.- vicarissen van Moltmann-studieweek (711 okt.): genoemde kerkgenootschap pen kunnen éénmaal in de vier Jaar gesterkt mogen worden in ons geloof op kosten van hun kerk een nascho- en in onze beslissing om God en de lingsocmferentie van twaalf dagen werk (2529 nov.) mensen in deze wereld te dienen als op Hydepark meemaken. Ook gere- stichters van vrede". De liturgie voor formeerden, rooms katholieken en de gebedsdag van dit jaar is samen- anderen zijn welkom op deze confe renties, cursussen voor afgestudeer- een n ascholingsconferentie over "Religie en spiritualiteit" (4—15 no vember) en training in vormings- Voor nadere inlichtingen kan men zich richten tot: drs- A. Hennephof, Driebergsestraatweg 50 te Drieber- den enz. die worden gegeven tussen gen; tel. 034384041. ADVERTENTIE ïige vrouwelijke mode-ontwerpster s rene Galitzine Wat blijft er eigenlijk fr de met veel geld opgetrokken i van de Italiaanse mode Ik besloot het te gaan vragen de Romeinse topontwerpster, s Galitzin, na de dood van ;1 en sinds Mary Quant zich haar boetieks terugtrok, 's we- invloedrijkste modekoningin. slanke, onvoorstelbaar actieve nde vrouw, dochter van Russische grootvorst, die er, als 3 genote van een niet meer zo u tuneerde prins De Medici, niet ;cop zag om zelf haar boterham 3 if ver gezegd haar toastje met ka- te verdienen. Galitzin, die met haar 57 voortdurend aantoont dat de niet aan leeftijd gebonden te zijn, ging op de witte sofa mij zitten. Twee Jaar geleden "de eerste Romeinse society- die in een exclusief restau- zwarte hotpants durfde te schijnen. Nu droeg ze een bruine talon met een bijpassende spen- Met aangebreide boord en daar- een beige blouse van crepe de wilt dus weten of modeontwer- in deze tijd nog een toekomst vroeg ze. ,Jk ben opti ek", zei ze. „Kijk, je ziet het he Parijse ontwerpers Cardin 7ves Saint-Laurent. Twee Jaar feil lieten zij weten dat ze er- ophlelden om dure haute-cou- lurken te maken, maar ze zijn alweer terug op het modetoneel, waarom.omdat wij geen van de publicity en de glamour een echt modehuis kunnen fen om verder succesvol zaken Want denk maar niet dat modeontwerpers zoveel aan die Jurken die we aan Liz Taylor Loren verkopen, verdienen. 15 moet er zelfs geld bij, maar levert Je wel contracten met metica- en confectiefabrieken op. haar moeten we het uiteindelijk hebben." ik bij voorbeeld kort gele- Jelakens voor de Upim (de Jhaanse Hema) ontworpen. En andere firma's maak ik even- door mij gesigneerde tassen, hen en bijou's. Bovendien zal 1 cosmetica dit voorjaar voor ^rst in Nederland worden ver- 'aiJo allemaal kleine kleine din- ü°8 net betaalbaar voor de meeste vrouwen, maar waarmee zij aan het alledaagse leven toch een toets van glamour kunnen geven. En naar mijn idee hebben vrouwen daar Juist in deze tijd van versobe ring meer dan ooit behoefte aan. Gewoon, omdat wij vrouwen op be paalde momenten in ons leven an ders dan alle anderen willen zijn." - U bent een van de laatst overge- bleve vrouwelijke ontwerpsters, geeft dat geen moeilijkheden met mannelijke collega's? Prinses Galitzin duwde haar zwarte poedeltje, Mefisto, dat tussen ons in op de bank was gesprongen, van de schoot en zei: „Nee, ik zie het Juist als een vooreel. Want laten we eerlijk zijn, de meeste couturiers hebben een uitgesproken hekel aan vrouwen en ze zijn er vaak alleen maar op uit om ons in hun kleren belachelijk te maken." - Ja, maar.probeerde ik. Prinses Galitzin maakte met haar lange, slanke handen met bloedrode nagels een afwerend gebaar. „Het is gewoon waar", stelde ze vast, op een toon die geen tegenspraak duldde. „Kijk, die modejongens we-> Prinses Irene Galitzine in de bibliotheek van haar Romeinse villa ten om te beginnen al niet wat praktisch voor een vrouw is. Want ga maar eens autorijden met een jurk met bolvormige knopen op de rug. Of probeer eens op reis te gaan met een broekpak, dat onher kenbaar verkreukeld uit een kofier komt. Het zijn allemaal details waar ik direct aan denk, maar die door veel anderen worden vergeten. En dat is misschien wel het belangrijkste deel van mijn succes. En dan al die kle ding uit de Jaren '30, '40 en '50. Ik doe niet aan die verkleedpartij mee, want ik Vind dat vrouwen nu Jur ken, broekpakken en mantels moe ten kunnen dragen, die helemaal in deze tijd passen." „Weet u", bekent ze bijna fluiste rend, „dat mijn man het eerst hele maal niet goed vond dat ik ging werken. Maar nu alles zo goed loopt en hij de zakelijk leider van mijn modehuis is, heeft hjj de smaak paa goed te pakken." Er zijn beleggingsbewij'zen van f 1.000,- en f 5.000,-. Bij een looptijd van 4 jaar krijgt u 872%, hij een looptijd van 5 jaar 9%. Het voordeel van de BES beleg gingsbewijzen is dat de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest: hoge rente op hoge rente. Kijk ééns wat dat betekent:voor f 1.000,- ontvangt u na 5 jaar f1.538,56, een toeneming van bijna 54%. Dat is per jaar ruim 10,7%. Ook hoge rente bij korter sparen. RPS beleggingsrekeningen met opzegtermijn. Ook bierbij is de rente zeer aantrekkelijk: 574% bij een opzegtermijn van 3 maanden, 6% bij 1 jaar, 7% bij 2 jaar en 8% bij 3 jaar. Minimum le inleg f 1000,- Speciale jeugdbeleggingsrekenïn- gen met een minimum eerste inleg van f 100,- Verdere informatie Laat u informeren bij-bet post kantoor. Of bel het gratis nummer 0017. Of gebruik de coupon. Coupon Stuur mij informatie over Beleggingsbewijzen/Béleggingsrekeningen van de RPS Naam: Adres: Plaats: (In een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam) H3TSS uw nationale spaarinstelling

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11