STRESS DUIDT OP EEN STERK ZIEKMAKEND SOCIAAL MILIEU agend Betonmortelcentrale en de beswaren NIEUW MODEL ABRI Geen fatsoen bij uitkering voor blinde soldaat "HINDERWET IS EEN LACHERTJE" Culturele week in Wassenaar Subliem toneelspel LEZERS SCHRIJVEN PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 9 FEBRUAR UTRECHT (ANP) Van een groep van 1552 door de medisch-socioloog, dr. C. W. Aakster uit Leiden onder zochte personen tussen 25 en 65 jaar blijkt 40 tot 50 pet desgevraagd op te geven aan tenminste twee vormen van "stress" (spanningen) te lijden. "Met andere woorden", aldus Aak ster, "een op de twee volwassen Ne derlanders verkeert volgens de ver kregen gegevens in een psycho-so- ciale stress-situatie". Hij conclu deert "Deze percentages zouden kun nen duiden op een sterk ziekmakend sociaal milieu van de moderne Ongeveer 1 op de 4 deelnemers aan het onderzoek vermeldde een ge stoorde ouderlijke gezinsrelatie. „Dat wil zeggen, dat 25 pet van de nieuwe volwassenen, zoals die door de gezinnen aan de samenleving worden afgeleverd, met duidelijke tekorten, dus met een onvolgroeid aanpassingsvermogen in de maat schappij worden geplant". Dr. Aakster heeft getracht een aan tal psycho-sociale stresses te meten en deze in verband te brengen met medische gegevens over de onder zochte groep. Hij concludeert uit die vergelijking dat de via de (sociologi sche) vragenlijst vastgestelde ge zondheidsstoornissen een 'duidelijke verwantschap vertonen met de meer objectieve gezondheidsstoornissen zoals de artsen deze definiëren en vaststellen. Uit het onderzoek kwam verder een volgens Aakster bijzonder hoog per centage klachten over moeheid, hoofdpijn, rugpijn en duizeligheid naar voren: 34 ct bij mannen en 62 pet bij vrouwen. Overmatige vermoeienis of inspan ning van lichaam of geest kwam bij 37 pet van de mannen en 59 pet van de vrouwen voor. Opvallend veel voorkomend, zijn verder bronchitis (16 pet mannen, 11 pet vrouwen), hartsyndromen (11 pet mannen en 15 pet vrouwen), rheumatische aandoeningen (18 ct mannen en 28 pet vrouwen) en sui kerziekte (29 pet mannen en 25 pet vrouwen). "Deze percentages", aldus Aakster, "liggen veel hoger dan de in de kliniek bekende aantallen". Hij vraagt zich af of deze, door hem geconstateerde, lichtere vormen van bronchitis, hart- en rheumatische aandoeningen en suikerziekte voorfa- 'Tn dat geval", zo stelt hij, "heeft de huisarts hier een unieke kans te werken aan vroegrijdige ontdekking van ziekten". Het onderzoek van dr. Aakster is gepubliceerd in het Nederlands tijd schrift voor Geneeskunde. Het wordt vooafgegaan door een theoretische sociologische beschouwing van zijn hand over de begrippen ziek zijn en gezond zijn. Prof. dr .G. A. Ladee, redacteur van het blad, maakte ten aanzien van deze artikelen de opmer king dat "de roep van dr. Aakster om een programma tot verande ringen in de samenleving met als doel veel minder ziekten en gezond heidsstoornissen, de kritische lezer wellicht als een te simplistisch ge steld utopisch ideaal zal voorko men". "Niettemin", aldus prof. Ladee "is het wel een uitdaging als weten schappelijke onderzoekresultaten ster wijzen op verbanden die door velen op grond t ringen zijn verondersteld". De Leidse Rijndijkstraat, een smalle zijstraat van de Hoge Rijndijk, heeft wat meer fleur gekre gen door een ludieke bestrating en wat spaarzaam groen. De bewoners haken in met het op hangen van bakken en klompen met planten en bloemen. Twee bewoners hebben hun huizen ivit geverfd, de deuren vernieuwd en de kozijnen warmbruin geschilderd. Een voorbeeld voor de rest van de straat en voor andere oude straten. (Foto Jan Holvast) LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp kan zich de trotse bezit- een voor het open- Nederland geheel nieuw model abri. De wachtgelegen- heid bevindt zich bij het beginpunt Elisabeth Ziekenhuis van de NZH- lijnen 15 en 48 in Leiderdorp. Het wachthuisje van een abri kan volgens het blad Verkeerspeiling nauwelijks meer gesproken worden is ruim negen meter lang en twee en een halve meter breed, tweeder de is geheel gesloten, een derde is open. In het gesloten zowel als in het open gedeelte zijn in totaal vijf banken geplaatst. Aan het geheel zal nog een wat prettiger aanzien worden gegeven door het aanbren gen, van een zgn. boeibord (ofwel een daklijst) en het schilderen in 'n meer aangepaste kleur. Direct bij de opening van het ziekenhuis werd speciaal voor de bus door de gemeente een keerlus De NZH plaatste aan het begin punt een abri van het type S ter be schutting van de wachtende reizi gers/ziekenhuisbezoekers. In de praktijk bleek deze abri, o.a. door de ligging in het polderland het zie kenhuis is gebouwd aan de uiterste rand van Leiderdorp minder goed te voldoen. Regen eh wind hebben daar ter plaatse vrij spel zodat het voor de wachtenden geen genoegen is in een aan één zijde geheel open abri de bus af te wachten. De gedachte ging dan ook uit naar een meer gesloten abri en wel naar de Leidse abri, zogenoemd om- Maandag Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Ververs- plein, Haven, Havenkade, Kalver markt, Kijfgracht, Minnebroers gracht, Zuidsingel, Herengracht, Korte en Lange Langestraat, Nwe. Waardstraat, Oosterkerkstraat. Waardkerkplein en steeg, Waard- gracht, Oranjegracht, Kaarsemaker- straat, Looyerstraat, Weverstraat, Vestestraat, Groenestegen, Uterste- gracht, Kerksteeg. Breestraat, Langebrug, Ketelboeter- steeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, Gan getje, Botermarkt, Vismarkt, Stad huisplein, Koornburgsteeg, Dwars- koornbrugsteeg, Maarsmansteeg, Mandemakersteeg, Vrouwensteeg, Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn den Burcht, Burchtsteeg, nieuw- straat, Hartesteeg, Beschuitsteeg, Moriaansteeg, gracht, Koppenhinksteeg, landskerkkoorsteeg, Oude Rijn, Hoogstraat, Kaasmarkt, hooigracht, St. Pancrassteeg, van Driessenstraat, Middelstegracht. nevestgracht, Rijnstraat, Kraaier- straat, 2e en 3e Havenstraat, le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Le vendaal, Oranjeboomstraat, CathriJ- nenstraat, Barbarasteeg, St. Joris- steeg, Koenesteeg, Nwe Brugsteeg, Wielmakersteeg, Hogewoerd Water- steeg, Plantage, Utr. Veer, Veer- straat. Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nomiensteeg, Kolfmakers- steeg, Molensteeg, Boisotkade, Kam- persteeg, Conciëntiestraat, Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Ja- cobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Heren dat dit type zijn eerste toepassing vond op de perrons van het NS-sta- tion in Leiden. Helaas bleek, in ver band met de kosten, het plaatsen van een dergelijk wachthuisje geen haalbare kaart. De weg en waterbouwkundige van Leiderdorp H. v. d.' Berg met vakantie in de buurt van Lausanne zag daar ter plaatse een wachthuis je, dat naar zijn mening eenvoudig van opzet was en tegelijk voldoende beschutting bood voor de wachten de passagiers. Een onderzoekje leer de hem dat het ging om een gepre fabriceerde abri, vervaardigd door de firma Engelking in Celle bij Han nover. Terug in Leiderdorp kwam hij aan de weet dat de firma De Lange in Rotterdam de vertegen woordigster voor Nederland was. Zij heeft in het Rotterdamse havenge bied reeds verschillende huisjes ge plaatst. Ook de financiële kant van de zaak bleek aantrekkelijk te zijn. Het Eli sabeth Ziekenhuis had reeds bij voor baat geldelijke medewerking toege zegd omdat men het belang van een goede wachtgelegenheid terdege in ziet. Sinds enige tijd wordt nl. een uniforme regeling inzake het plaat sen van abri's in het gehele vervoer gebied van de NZH gehanteerd. De ze komt erop neer, dat de NZH be reid is aan gemeenten die willen voergaan tot de bouw van een abri bij NZH haltes, op bepaalde voor waarden een bijdrage te verlenen. De LEIDEN Wethouder Ham kreeg het hard te verduren gisteravond in de discussie over de bouw van een betonmortelcentrale in de Kooi. Hiervoor is reeds een bouwvergun ning gegeven en Ham betoogde dat hij deze volgens de voorschriften wel moest geven; de enige mogelijkheid om te voorkomen dat de centrale ge bouwd wordt is door een beroep te doen op de hinderwet, en daarna eventueel, als laatste stap in deze procedure, in beroep te gaan bij de Kroon. Daarop riep PvdA-gemeenteraads- lid Verboom uit dat de wethouder in gebreke was gebleven door niet van te voren met de buurt te overleg gen. Ham protesteerde scherp tegen deze uitlating, zoals hij ook al tevo ren ontkend had dat hij ooit toege geven had fout te hebben gehandeld en ondoordacht te zijn opgetreden, wat geschreven was in een be zwaarschrift, dat ingediend was bij de provincie. De voorzitter van de bijeenkomst, waarnemend voorzit ter van het wijkcomité, onderbrak deze met stemverheffing gevoerde discussie en stelde dat eventuele, fouten in de procedure in de ge meenteraad uitgevochten moeten worden; 't ging nu om de betonmor telcentrale de bezwaren daar- De voornaamste bezwaren betrof fen het stof en zand dat door de buurt weg zou waaien, de toename van vooral het zware verkeer, de overlast als de centrale 's nachts zou doordraaien, en de schade aan gemeenten hebben hierdoor de vrij heid gekregen een abri te plaatsen welke aan de omgeving is aangepast. Zij blijven eigenaresse. Het staat verder de gemeenten vrij derden bij de bouw en het plaatsen van abri's te interesseren. De wachtgelegenheid is in een mi nimum van tijd van de grond ge komen. Van den Berg vertelde dat de container met de bouwelementen om 9 u. 55 bij de halte aankwam. Om 10 uur hingen de onderdelen in de kraan, om 10 u. 10 was de abri op gebouwd en om 10 u. 15 konden de passagiers er gebruik van maken. De daarop volgende woensdag werd er een betonvloer in gestort. (FOTO JAN HOLVAST). de woningen door het verkeer. De heer Mittelmeijer, voorzitter van de woningbouwvereniging de Eendracht, die in de Kooi 666 huizen heeft, be toogde dat door de moerasachtige grond nu al veel huizen verzakken als er straks grote vrachtwagens door de buurt gaan rijden is er helemaal geen redden meer aan. Ook verbete ring en asfaltering van de Sumatra- straat zou dan ontoereikend zijn. Wethouder Ham vertelde dat hem verzekerd was dat de wagens min der last zouden veroorzaken dan de bussen nu. Mittelmeijer; "Er kan op deze grond geen goede weg aan gelegd worden!" De discussie werd steeds verhitter en er werden veel klachten geuit, De Kulturele Kern Wassenaar be reidt, in samenwerking met het ge meentebestuur, een culturele week voor, die eind april of begin mei zal worden gehouden. Eén van de activiteiten zal een tentoonstelling zijn in het raadhuis „De Pauw" van werken van Wasse- naarse beeldende kunstenaars. De bedoeling van deze expositie is een beeld te geven van de creatieve activiteiten op het gebied van de schilder- en eventueel van de toege paste beeldende kunsten. Burgemeester en wethouders heb ben alle Wassenaarse beeldende kun stenaars, die aan deze tentoonstel ling willen deelnemen, uitgenodigd zich aan te melden. Dinsdag Zoeterwoudsesinge (van Lammen- schansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, T. Siegenbeekstraat, Hoodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat Cobetstraat, de Ridderstraat, Thor- beckestraat, Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P. J. Blokstraat, Fruinlaan, de Gijselaar- straat, Kernstraat, Verdamstraat. Woensdag Korevaarstraat, Plantsoen, 4e Bin- Scheepmakersteeg, Houtstraat, Ge recht, Lokhorststraat, Zonneveld- straat, Pieterskerkkoorsteeg, Dief- steeg, Berkendaelstraat, Pieterskerk gracht en straat, Pieterskerkhof, Papengracht. Donderdag Zijlsingel, Rijnkade Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat. Trompstraat, de Ruyterstraat, Evertsenstraat, Heemskerkstraat, Oosterstraat, van Speykstraat, Ko- renaerstraat, Tasmanstraat, Over- rijn. Galgewater, Noordeinde en plein Rembrandtstraat, Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht. Rijn- en Schiekade, Witte Singel. Groenhovenstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree wijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bilderdijkstraat. Eriige tijd geleden keerde mijn zoon blind uit de militaire dienst naar huis terug. Sinds juni 1972 is hij niet meer in militaire dienst. Desondanks besloot Defensie onlangs tot het ver lenen van een reisgeldvergoeding naar het revalidatiecentrum te Loe- nen op de Veluwe. Tot twee maal toe is deze uitkering dan ook gedaan. Op 15 augustus vorig jaar werden weder om de vervoersbewijzen verzonden. Maar de uitkering hiervan is nog steeds niet geschied. Telefoontjes en brieven van 15 november, 25 decem ber en 17 januari j.l. bleven onbeant woord! Waarschijnlijk dreigt mijn blinde zoon het slachtoffer te worden van een verschil van mening over deze uitkering tussen de Inspectie Ge neeskundige Dienst en de afdeling Sociale Zaken van Defensie. Mis schien is er iemand bij Defensie die deze zaak kan oplossen? Of wellicht een kamerlid die dit toch wat al te gortig vindt! Maar hoe dan ook; het blijft een feit, dat deze diensten die zich toch sociaal noemen, zich die nen te houden aan de gebruikelijke maatschappelijk fatsoen. J. N. JANSSEN, Willem de Zwijgerlaan 50, Voorschoten, LEIDEN Mary Dresselhuys in het aulatheater van het Rijnlands Lyceum. Dan loopt heel Oegstgeest en misschien zelfs ook nog een stukje Leiden uit. Niet geheel ten onrechte overigens, want als je toch al van komedies houdt mag je een stuk met haar in de hoof drol zeker niet over slaan. Mary Dresselhuys drijft, met haar stereotiepe maniertjes en ge baartjes voor een groot gedeelte op haar routine, dat is waar. Dat neemt echter niet weg dat ze haar vak op een heel serieuze manier uitoefent. Allicht: Mary Dresselhuys heeft als "first lady" van het amu sementstoneel alleen maar een repu tatie te verliezen. Ze heeft nog steeds eeh geweldige uitstraling en het ple zierige vermogen om het publiek een avond lang onbekommerd te laten schateren. Men hoeft trouwens niet eens een haar talent als comedienne te kun nen waarderen. Ze drentelt op on navolgbare wijz tussen alle decor stukken door en weet als geen ander met één enkele blik, één enkele be weging een maximum aan toneelef fect te bereiken Het is wellicht ook de wat ingeto gen manier van komedie spelen die Mary Dresselhuys steeds opnieuw zo veel succes bezorgt. Genoeg echter over deze ras-artieste. Ze heeft in "Slippers", die best als de komedie kraker van dit seizoen beschouwd mag worden, Guus Hermus, Jeroen Krab bé en Willeke Alberti tegenover zich en deze drie verdienen eveneens veel waardering voor hun enthousiaste spel. Over het „natuurtalent" Willeke Alberti wordt wel eens schamper ge schreven of gesproken, maar dat is in dit geval zeker niet terecht. Willeke weet in Alan Ayckbourns stuk vol misverstanden in het kwa draat het jonge, verliefde meisje, dat zich uit een uiterst netelige situatie moet zien te redden, heel aanvaard baar neer te zetten. Ga er maar eens aan staan met routiniers als Guus Zaterdag over de situatie zoals die nu rond het industrieterrein is. Wethouder Ham verklaarde nog, dat hij ook niet zo gelukkig was met een betonmortelcentrale daar maar de bouwer had toegezegd pas met de bouw te beginnen als hij een hin derwetvergunning heeft. Verbitterd werd opgemerkt dat de centrale er toch wel zou komen, "de hinderwet is een lachertje". Actie tegen fluoridering WARMOND Ook Warmond gaat nu iets doen tegen fluoridering van het drinkwater. Door actie te voeren hoopt mevrouw Elias (Jan Steenlaan 32) dat vele mensen een stencil, verkrijgbaar in het reformhuis Leiden en in Oegst geest, opsturen naar de vaste tweede kamercommissie voor Volksgezond heid. In dit stencil staat onder andere dat het onwettig is dat de mensen een geneesmiddel in moeten nemen, waar zij eigenlijk tegen zijn en bovendien niet voorgeschreven is door 'n arts. Voorts wordt er op gewezen dat de wetenschap nog niet zo ver is dat de uitwerking van fluor geheel kan wor den overzien. In ieder geval is mevrouw Elias on der bovengenoemd adres altijd bereid de nodige informaties aan de War- mondse bevolking te verstrekken en daarbij zal zij zeker het boekje van Dr. Jansma dat via uitgeverij de Driehoek in Nederland wordt ver- spreil, aanprijzen. Hooglandse Kerkgracht 48, Geverstraat 65, Oegstgeest. voor kamerbewoners en all< clëteit, schaakle; clubSd Faraldo, 10.00 uur nam. Zondag Antonlus Clubhuis, dansen 8- Middelweg 19c, Leids Poppenl kindervoorstellingen, 2.30 uur n; Hooglandse Kerkgracht 48, dans Maandag Rapenburg 10, gebouw Rehobot] se Amateur Fotografen Verf aanvang 8 uur nam Steenschuur 6, ruilavond Leids zegelvrienden, 8 uur nam. Charlotte de Bourbonhof l/ho( lem de Zwijgerlaan, "Honk", spi reisvereniglng "De Wijde Vluch Steenschuur 6. Leiden, Spiritistii nootschap, wijdlngsdienst, toega aanvang 8 uur nam. Spreekuur Wijde Vlucht 7J Artsen Leiden Wijk I; Morswej tier, binnenstad tot Cityring; Jasperse, Witte Singel 72, tel, Wijk II; Groenoord, Kooi en 1 wijk: R. M. Taytelbaum, Hogi 138, tel. 20266. Wijk III: Waar fessoren wijk, Tuinstadwijk: Bruyne, de Laat de Kantel 32, tel. 26866. Wijk IV; Zuid Haagwegkwartier: F. Lahr, 1 woudsesingel 8, tel. 21463. Leiderdorp F. Kemme, i straat 184a, tel. 91000. Oegstgeest E. J. Roelants Halslaan 10, tel. 53747. Voorschoten W. van Dam Asserlaan 26, tel. 3960 (zaterd| E. James, Leidseweg 51, tel (zondag). Warmond A. W. Bots, Pro berselaan 2, Voorhout, tel. i 11393. Apotheken De avond-, nacht en zondai der apotheken in de regio wordt waargenomen door: Apotheek, Lammenschansweg den, tel. 23553. Apotheek v. Smallenburg, Loevestein 7, dorp, tel. 99211. Tevens zaten 13 uur nam. Oegstgeestse Ap< Wilhelminapark 8, tel. 53274 e theek Voorschoten, Leidseweg 01717—2525. W ij k verpleging Leiden Zr. Blok, Kanaa 68, tel. 32129. Zr. v. d. Be poolstraat 17a, tel. 54954. Leiderdorp Zr. C. v. Sant Zr. M. J. Wan ven, M. H. Tromplaan 162, tel b.g.g. 54500. Voorschoten Gezondheids» Prof. v. d. Waalslaan 25, të Warmond Zr. Gramer—I Heerenweg 77, tel. 2250. Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatschi Werk Leiden, Oude Rijn Vogelasiel Anna Paulownastraat 15, Gewonde en uitgeputte vogels I 34687. Kinderopvang Informatiebureau werkgi Hermus en Jeroen Krabbé samen in een stuk. O zo! Het applaus gisteravond aan het slot van deze probleemloze voorstel ling loog er trouwens ook niet om. Lof tenslotte voor de vlotte decor wisseling! PIETER C. ROSIER Dienstencentrum Noordelnpleln 2b. tel. 40483, Actie "Moeders Sociale raadsvrouw 36; üii ^49a; Twentwel Sociëteit Twentewel, Breestr openingstijden: elke dag beha LEIDSCH DAGBIJ DAGBLAD VOOR LELDE EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad Witte Singel 1 - LeldJ Postbus 54 - Giro 5701 1 Telefoon directie en adminüp tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21S Hoofdredacteur Han Mulde Maandabonnement Kwartaalabonnement i i- Per Post r J aarabonnement Losse nummers Abonnementsgelden bfj voo betaling te voldoen Bil aliM tische overschrijving ministra.tie- Nabezorglng van 18.00—201 N Zaterdag van 16.00—18.00 Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2