'Dat kunnen wij ook, zeiden ze' Lekker rommelen in een schoolkrant Barokmuzie op de koffu MEER MANNEN IN KOUDEKERK Onvoorzichtig rijdei officier eist drie wel Madonna Nieuwe aanval op wereldrecord klaverjassen Reconstructies in Lisse beginnen PROJECTWERK OPFIORETTI IN LISSE BURGERLIJ STANDEN PAGINA 4 VRIJDAG 8 FEBRU4 LEIMUIDEN Zeven van de acht klaverjassers zijn reeds be kend. De achtste wordt binnen kort aangewezen. De zeven, die zich 22 maart rond de tafel zul len scharen, zijn: Zemel, Van Steyn, Mollers, Van Egmond, Touw, De Graaf en Van Wijk. Advertenties mogen niet meer liegen AMSTERDAM De commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen acht de klacht van een mevrouw uit Gouda tegen een advertentie van grossier- -derij de W. BV te Bodegraven ge grond en ze beveelt dan ook de adver teerder aan reclames gelijk de ge wraakte achterwege te laten. De klacht richtte zich tegen het feit dat in de advertentie een liter flacon Maggi Aroma werd aangebo den met een korting terwijl bij aan schaffing bleek dat de zogenaamde t literfles met slechts 0.74 liter was ge- vuld. De grossierderij verdedigde zich met de stelling dat haar reclamebu reau vergeten had de inhoud van 0.74 liter erbij te vermelden en dat, af gezien daarvan, flessen met een gro tere inhoud dan 0.74 liter niet in de handel zijn. De commissie acht de klacht ech ter gegrond. Niet alleen is de adver- tentie zonder de toevoeging "inhoud 0.74 liter" volgens haar zonder meer .'in strijd met de waarheid doch ook •met deze aanvulling blijft de adver- tentie ongeoorloofd: "immers, om te spreken van een literfles met een .inhoud van 0.74 liter is verwarring- wekkend". Ook de klacht die het consumen- ten contact in Den Haag indiende r tegen een advertentie van Radio v.d. H BV in Den Haag voor de verkoop van een Nordmende kleurentelevisie acht de codecommissie gegrond. In |de advertentie wordt meegedeeld dat deze televisie door consumenten- organisaties in Duitsland als de bes te is beoordeeld, terwijl in feite het Duitse consumentenonderzoek waarop de Haagse firma zich be roept, zich heeft gericht op een 1 Nordmende tv van een ander type en bovendien dateert uit 1970. Bij 'n gecombineerd onderzoek van de stichting VWO en de Staftung wa- rentest, dat ook in Duitslan dwerd i gepubliceerd, komt Nordmende niet als de beste naar voren. Ook deze adverteerder wordt aanbevolen der- gelijke reclames in het vervolg ach- terwege te laten. LEIMUIDEN .Natuurlijk hebben wij een dokter bena derd, die de gezondheid van de kaarters nauwlettend in de gaten moet houden. Het is onmogelijk om te stellen: ga maar om de tafel zitten en zie hoeveel uur je het volhoudt. Wanneer deze plaatselijke arts het noodzakelijk acht, dat één van de klaverjassers er mee moet stoppen, zit er niets anders op dan dit te doen. Tenslotte mag de gezondheid er niet onder lijden. Het moet een spel blijven". Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman Hoewel secretaris Klein van de voetbalvereniging "Kickers" uit Lei- muiden zelf geen deel uitmaakt van het groepje kaarters, dat 22 maart een aanval gaat doen op het wereld uurrecord klaverjassen, dat nu met zo'n veertig uur op naam staat van twee Sassenheimers, één Katwijker en één Amsterdammer, leeft hij bij zonder enthousiast mee met de man nen, die bijna twee dagen en nach ten niets anders zullen doen dan kaarten. Hij jaagt op sponsors om de kosten, die moeten worden ge maakt voor o.a. controleurs van de Nederlandse Klaverjas Federatie, voor de club niet al te hoog te laten worden en knapt allerlei andere klusjes op rond de strijd tegen de klok. "Denk nu niet", zegt hij, "dat de mannen constant met de kaarten in de hand zitten. Per uur is er een rustpauze van ongeveer vijf minu ten. Daarin mogen zij doen wat ze willen. Voor de rest is het kaarten geblazen: vlug of langzaam, dat geeft niet". Idee Hoe is het idee gegroeid om het on langs gevestigde record te breken? "Spontaan mag ik wel zeggen. Toen er sprake van was, dat er in Sassenheóm een aanval op het re cord zou worden gedaan, heb ik 'n aanplakbiljet meegenomen en dat in de kantine gehangen. Er zijn toen wat enthousiaste kaarters gaan kijken", vertelt hij en speelt met een rode balpen. "Toen de strijd voorbij was zeiden zij: dat kunnen wij ook. En zo wordt die kreet over een paar weken werkelijkheid". Die paar weken zijn er zes. Don derdag 21 maart precies om twaalf uur 's nachts zullen voor de eerste keer de kaarten worden geschud. Zaterdagavond (23 maart) tussen zeven en acht uur hebben zij er dan ruim één-en-veertig uur opzit ten. Heeft de vereniging nog bepaalde eisen gesteld. Dingen, die zij bijvoor beeld niet mogen doen? "Ja, het bestuur heeft ten sterkste afgeraden om tijdens het spelen geen sterke drank te gebruiken en het roken tot het uiterste te beper ken. Ik weet van enkelen, dat zij nu al bezig zijn minder te roken en te drinken. Want niet één van hen wil uitvallen. Daarom hebben ze er ook wel wat voor over". Tweemaal vier Waarom zijn er tweemaal vier spelers? "Dat heb ik me ook al afgevraagd. En er is niemand die daar mij tot nu toe een definitief antwoord heeft gegeven. Kijk, het is natuurlijk wel zo als er één speler uitvalt de kan sen op het record zijn verkeken. Ik zou me kunnen voorstellen, dat die mannen elkaar willen stimuleren". Het is toch niet zo, dat ze tégen el kaar gaan spelen? "Nee, beslist niet. Geen van beide groepjes wil alleen over de eind streep gaan. Het enige wat de acht spelers voor ogen staat is die één-en- veertig-uur-grens te overschrijden. Wanneer dat bereikt is zullen ze ge zamenlijk de kaarten neerleggen". Hoe staat het bestuur van de voet balvereniging tegenover dit initia tief? "Uiteraard positief", zegt Klein. "Het bestuur wil er wel wat tam tam aan geven. In de omgeving van Leimuiden en ook in een gedeelte van de Bollenstreek zullen zo'n hon derd reclamebiljetten worden ver spreid waarop de strijd wordt aan gekondigd. Daardoor hopen we wat mensen naar 't Spant in ons dorp te trekken want de vereniging heeft de komende periode veel geld nodig. Er worden thans plannen ontwik keld, die forse investeringen vra gen. Welke? Nee, dat kan ik beslist niet zeggen want er zijn nog diverse instanties, die hierover moeten wor den ingelicht. Het is beter dat eerst zij er van op de hoogte zijn gebracht voor er ruchtbaarheid aan wordt gegeven". Het dorpje Leimuiden zal 22 en 23 maart ongetwijfeld veel belangstel ling trekken. Zy, die 't Spant bin nen willen, doen er goed aan hun portemonnee bij zich te steken, want er wordt entree geheven. Secretaris Klein van de voetbalvereniging "Kickers" doet zelf niet mee, maar wel doet hij alles om de acht record-brekers zo goed mogelijk te begeleiden. KOUDEKERK De gemeente Koudekerk telt volgen gegevens van 31 december 1973 4021 inwoners, waarvan dan de helft van het mannelijk geslacht. Over het hele vt jaar nam de bevolking van het dorp toe met 96 personen het jaaroverzicht blijkt dat er 169 mannen en 155 vroi bij zijn gekomen door geboorte of vestiging, terwijl 111 v nen en 117 vrouwen door vertrek en overlijden van het volkingsregister moesten worden afgevoerd. Leuk om te weten is dat 34 woningen gereed kwamet de loop van 1973, waarmee het woningbestand werd gebr op 1164 woningen. Dit impliceert een gemiddelde bezel van 3,454 personen per woning. Eind 1972 lag dat getal hoger met 3,458. Verder werden er in 1973 negentien huwelijken voltrok en twee ontbonden. Kinderen vrij entree ALPHEN AAN DEN RIJN In de serie Alphense koffieconcerten op de zondagmorgen treedt dit weekend het Amsterdamse barok- ensemble Musica da Camera op in De Bron. Dat is dan meteen het eerste koffieconcert waarbij kin deren tot en met twaalf jaar er gratis in mogen. Tot dusverre gold ook voor jeugdige toehoor ders .een toegangsprijs van een rijksdaalder. De kulturele raad van Alphen heeft besloten hen nu vrije toe gang te verschaffen omdat geble ken is dat het sommige gezinnen flink in de papieren ging lopen als zij gezamenlijk naar een zon dagsconcert wilden. Luiste boven de twaalf jaar blij f 2,50 betalen, waarbij koffie is inbegrepen. Over da Camera: dit gezelscha] zondag om half één. Het ki kest bestaat uit vier jongi ci: Ton Koopman, klave Lucy van Dael, viool; Ku ge, hobo en blokfluit Linden, cello. Afgelopen maand ontvü Koopman de prix d'ex voor zijn klavecimbelspel. andere drie heeft hij zich op de barokmuziek gericht Het programma bestaat ken van Handel, Dornel, Biber en Bach. LISSE Het aantal huwelijks sluitingen in de gemeente Lisse neemt geleidelijk toe, reden waarom B. en W. van Lisse eem voorstel doen aan de gemeenteraad een tweede ambte naar aan te stellen. Per 1 maart denkt men daarvoor aan te stellen de heer C. Houwaard, commies bij de afdeling sociale zaken. Aam de raad van de gemeente Lis sen wordt voorgesteld aan de stich ting bevordering eigen woningbezit gronden te verkopen in plan Poelpol der West. Op de gromden zullen 84 woningen verrijzen. Ook moeten gronden in dit uitbreidingsplan wor den bouwrijp gemaakt in verband met de te stichten christelijke Mavo- school. De totale kosten worden ge schat op f 466.850,-. Uit dat bedrag zijn ook gelden beschikbaar gesteld voor de aanleg van een weg ter ontsluiting vam een weg door het to tale uitbreidingsplan. Die weg heeft f 206.400 gekost, zodat voor het bouw- rijpmaken een bedrag van f 260.450 resteert. Dat bedrag kan uit de nu aan de orde zijnde grondverkoop wordem gefourneerd. De woning van oud-notaris Hogervorst is te koop. Om in de toekomst een om- leidingsweg rond LLsse mogelijk te maken stellen B. en W. voor het pand aan te kopen, om de realise ring van de weg in de toekomst veilig te kunnen stellen. B. en W. stellen de raad voor de kruising Kanaalstraat- Tulpstraat- Beatrixstraat voorzieningen te tref fen. Dat gaat f 66.000,- kosten. Nog. deze maand hoopt men met de re constructie van de Kapelstraat te kunnen beginnen. B. en W. hebben overeenstemming bereikt met de eigenaren van de laatste twee stukjes grond die nog nodig waren om de re constructie te realiseren. B. en W. van Lisse hebben vergun ning geweigerd voor de ve'rbouw van een bedrijfspand van de heer C. G. Korsten uit Sasenheim. Het bedrijfs pand ligt achter de woning Heereweg 411. B. en W. achten de verbouw in strijd met het vigerende bestem mingsplan. Zij stellen de raad voor het beroep ongegrond te verklaren, omdat het opzetten van landbouw- technische bedrijven op die plaats niet is toegestaan. DEN HAAG Drie weken gevan genisstraf en een voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs eiste de officier van Justitie tegen een 23- jarige uitvoerder uit Naaldwijk, die op de kruising Valkenburgseweg-Mo- lentuinweg geen voorrang had ver leend aan de bestuurder van een vrachtauto. De chauffeur van de vrachtwagen had bij de aanrijding vrij ernstig letsel opgelopen. De Naaldwijker zei niet te hebben opge merkt dat hij een voorrangskruising naderde. „Dat staat duidelijk aan gegeven," zei de officier van justi tie, „door middel van borden en haaietanden op de weg". Van de po litie had de Naaldwijker vernomen dat op de kruising het muurtje om de tuin van één van de woningen 't uitzicht belemmert. „Er zijn autobe stuurders die niet voldoende oplet ten," vond de officier, „of er nu twee of tien borden staan", dat juist momenteel wordt aangedrongen maatregelen tegen autotx die verkeersveiligheid werken. Omdat de verdacht! bewijs voor zijn werk drin^ dig veeft, wilde de officier genisstraf hoger stellen. C. tien dagen zal de rechter v<^ LISSE Dat het helemaal niet zo gemakkelijk is om een krant te maken, ondervonden de eersteklassers van het Fio- retti-college in Lisse. Deze hele week stond hun lesrooster in het kader van „De Kramt", en de kinderen hebben het er behoorlijk druk mee gehad. Dinsdagochtend ging de projectweek van start met een al gemene inleiding en een film over het verschijnsel „krant Een bijeenraapsel van deskundigen uit de journalistieke we reld vertelde over het werk en wat daar allemaal bij komt kijken. Enthousiaste kreten als „ik ga later bij de krant" werden hierna regelmatig vernomen. Het wat rommelig, afwisselende, werk sprak de twaalf- en dertienjari gen duidelijk aan. Ze vonden het meer dan prachtig om bij wildvreem de dorpsgenoten binnen te stappen, en een echt interview te gaan hou den. Dat werd woensdagochtend ge daan in de Poelpolder in Lisse. In groepjes van vier, waarvan er dan al tijd wel één brutaal genoeg was om het woord te voeren, trokken ze er gewapend met pen en papier op uit. Het uitwerken van die vraag-en- antwoord spelletjes leverde heel wat meer moeilijkheden op. Het goed formuleren van zinnen op een zinni ge manier, is nu eenmaal niet zo een voudig. Veel van de kinderen hielden bij gebrek aan ervaring maar vast aan de chronologische volgorde van zo'n interview, waardoor een vol gend stukje kon ontstaan: "We gin gen met zijn vieren naar mevrouw B. We belden aan. Mevrouw B deed de deur open .We hingen onze Jassen aan de kapstok. Eerst kregen we li monade", waarna een lange reeks vragen en antwoorden volgde. Naast het maken van interviews, Door Elisabeth Tolenaair Foto Jan Holvast bezochten de brugklassen diverse redacties van kranten. Heel leer zaam, en vooral tijdens de busreis jes erg rumoerig. Met veel belang stelling volgden de kinderen de "spreekbeurten" van de deskundi gen, waaronder (zie foto Jan Hol vast) zelfs Barend Barendse. Schokkend De klassen waren natuurlijk onderverdeeld in redacties. In klei ne groepjes werden de rubrieken sport, politiek, ongelukken en zelfs horoscopen bij de kop genomen. Kolommen vol advertenties (waar onder de meest onwaarschijnlijke), werden volgepend. Eén van de meest geliefde bezighe den, was wel het verzinnen van Nadat hij drie glazen bie glaasjes Jenever, volgens zeggen had gedronken, vt gen tien j arige bloemenverko Voorhout de macht o van zijn auto kwijtgeraakl Schulpweg in Noordwijkerh te hij eerst een paaltje om gen een lichtmast tot stilsta men. Eén van zijn passagi-^ daarb hgewond. „Ik wilde moeidheid wat afreageren te gaan rijden," vertelde de verkoper, die ten tijde fortuinlijke rit nog rijlesseï Met een snelheid van vijfti ter per uur had hij een flai genomen. De auto war De officier wilde rekening!^ met de leeftijd van de vertj] eiste twee weken gevangen voegdheid en een boete vant, gulden voor het niet in bez T van een rijbewijs ten tijde ongeval. Op 21 februari zal ter vonnis wijzen. VOORHOUT De ledflf* vrouwenbeweging te Voort/ ben op gloedvolle wijze de o of wel hun 25 jarig bestaai n Voorafgegaan door een eu viering in de St. Bartholo: o liep de grote zaal van het huis vol. Ook zeer vele® (echtgenoten) hadden gehi d: ven aan de oproep van het hun respectievelijke echtger diit feest te vergezellen. NOORDWIJKERHOUT- in de bedoeling onder auspra" de Nederlandse Verenigng i vrouwen enige cursussen wijkerhout te gaan organise dacht wordt aan brigde, bo vervaardigen van wandklee gelijke. Dames ongeacht tijd, die hiervoor interess kunnen zich in verbindir met mevrouw Van den B< Nolenslaan 5, tel. 2497. ■ess P schokkende gebeurtenissen en onge lukken, waarin docenten over het algemeen de hoofdrollen vervulden. Eén leraar zou bijvoorbeeld in een sloot zijn gereden, omdat hij zoals de foto naast het verhaaltje ver meldde naar een langgerokt en kortgewiekt meisje had gelonkt. Zijn commentaar: "Als ze nou korte rok ken aan had gehad, Ja. Afschuwelijke moorden werden, op realistische wijze (nou ja uit de doeken gedaan. De woorden "bloed" en "lijk" waren in dit soort stukjes in vrijwel iedere regel terug te vinden. Vandaag de laatste dag van 't project zijn alle werkstukjes op De aandacht was gistermor gen voor Barend Barendse, die een praatje hield over zijn werk. grote vellen krantenpapier geplakt, en waren de kranten helemaal "echt". Even serieus Natuurlijk lag er aan het project meer ten grondslag dan louter pret maken, hoewel de kinderen zonder meer hebben genoten van hun week je, "vrijbuiterij". Het was de bedoe ling dat zij via het bezig zijn met dit project, meer belangstelling gaan opbrengen voor de dagelijkse stroom kopij die een krant alfevert. Verder werden alle normale vakken op de een of andere duistere manier inge schakeld: aardrijkskunde en moder ne geschiedenis bij de politieke vraagstukken, Nederlands in hoge mate bij het uitwerken van de ver schillende opdrachten en ga zo maar door. In elk geval is het nog maar de vraag of er op de school van journa listiek in Utrecht met zoveel puur plezier en oprechte zelfwerkzaam heid wordt gestudeerd als de brug klassen deze week deden in Lisse. Wat de didactische waarde van het project dan ook geweest moge zijn, de kinderen vonden het leuk, en dat is ook wat waard. ALPHEN AAN DEN RIJN Mor genavond zal jongereoisociëteit Ma donna in Alphen weer barsten van activiteit. Disco-dansen staat vanaf acht uur op het programma, dat zondagmiddag eem film vermeldt. Half drie: "The magnificent se ven". Na de film is er weer gelegen heid tot dansen en/of biljarten. j [b nus" P. C.,"z. V. C.' H. Bax'en Ex< v d. Ploeg; Sophia W. J. 0n N. Heemskerk en E. M. Aanha ,P df Ondertrouwd: A. Hülterstes' en W. Wolters, te Velzen; Veen. te Alkemade en M. o vi merdam; C. Scheepmaker t( m M J. Brama. m Getrouwd: C. Pot. M. B. L. Went. Overleden:

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4