*olitie grijpt 4 anarchisten a W-Duitsland Maximaal 100 km op autosnelwegen en autowegen, maximaal 80 km op de overige wegen. GEHEIM GESPREK SYRIË EN ISRAËL ^uig niet voor uk Amerika' bk arrestatie in Amsterdam GEVANGENIS INBRAND NA OPSTAND Ondanks gevechten in Golan Parlement eist actie na aanslag op bus TREINROVER WIL TOCH IN RIO BLIJVEN INFRAROOD TELESCOOP VAN NASA Met ingang van morgen: ministerie van Verkeer en Waterstaat LG 5 FEBRUARI 1974 BUITENLAND In een kennelijk zorgvuldig voorbereide politieactie zijn gisternacht bij huis- ngen in Hamburg en Frankfurt 14 mensen gearresteerd die de kern vormen van een jende strijdgroep. Volgens de politie kan deze vermoedelijk gelden al-s geestelijk erf- m van de Baader-Meirnhofgroep, die in de afgelopen jaren is opgerold en waarvan pstukken in eenzame opsluiting reeds geruime tijd op hun proces wachten. hofgroep. In de kamer van de Duitser aan te nemen dat de valse paspoorten, alsmede gereed stond in Kiel een soortgelijke vloeistofonitstekingsme- actie te ondernemen. De groep onder scheidde zich overigens van hun vervoegde zich op voorgangers doordat hij geen revolu tionaire schandischriften uitgaf of zich op andere wijze in de openbaar- lat er enig verband tus- [earresteerde groep en die van •Meinhof. Tot de thans in j aangehouden anarchisten ken va de al lange tijd gezochte Use stoffen ïiak (20) van wie destijds al chanismen. id dat zij tot de kern van de iep behoorde, alsmede Christa hetzelfde adres een vermoedelijk Helmut Pohl, die door de Duitse jongeman, die naar de gear- Bveneens tot de eerste garni- resteerde Duitser vroeg. Hij wilde held begaf, trden gerekend. niet vertellen wie hij was en is even- ankfurt werd Margrit Schiller eens aangehouden, teerd ,die wegens haar lid- Gisteren heeft de politie in Hain an de BM-groep vorig burg de pers het omvangrijke wapen tot gevangenisstraf was ver- materiaal getoond dat in beslag is l, maar gezien de lange tijd genomen. Tot die buit behoorden ma- orarrest toen voorwaardelijk chinepistolen met geluiddemper, ex- voeten was gesteld. plosieven, handgranaten en een be- irzoek van de Westduitse poli- drag van 17.000 mark. Ook in Frank, gistermorgen in Amsterdam furt nam de politie pistolen en gra- •jarige Duitser aangehouden, na ten in beslag. [ens de Duitse Justitie moge- Volgens een BVD-woordvoerder in jan zijn van de Baader-Mein- Hamburg is met vrij grote zekerheid Dit zijn de resten van de Engelse autobus waarin gistermorgen vroeg 11 mensen omkwamen toen een tijdbom in het voertuig ontplofte. In de bus zaten miliaire verlofgangers met hun familie leden. gerije vraagt Europa: [JS (Reuter) De Algerijnse ut Houari Boumedienne heeft interview met Le Monde de de Staten ervan beschuldigd chtsblok van olieverbruikende te willen vormen om de Ame- hegemonie in de wereld te m. Tegen de Westeuropese si Boumedienne dat ze „op en historische kans zullen ls ze zich buigen voor de tnse stok", neent dat de conferentie van iruikende landen op 11 febru- resultaat kan hebben omdat eproducerende landen ertegen len kan geen blijvende oplos- rkrijgen onder druk. „Dreige- druk kunnen invloed heb- sommige landen, maar niet op )e Westeuropese landen heb- kans om de basis te leg- or samenwerking op lange ter- et olieproducerende staten, die jaar olietoevoer zal garande- il voor technologische bij- economische ontwikkeling Arabische en Afrikaanse aldus de Algerijnse president, bedoelingen van de Ver enigde Staten zyn niet alleen de prij zen naar beneden te krijgen, maar ook om de energiebronnen onder controle te krijgen. „Dat is de kern van de zaak", zo meent Boumedien ne. Hij vindt dat West-Europa nu een keus moet maken. Als Europa bereid is naar buiten te kijken en onafhankelijk op te treden, zou dat een belangrijke gebeurtenis zijn, maar jammer genoeg zien we dat de Europeanen niet in beweging komen. Als zij niet handelen, zullen de Ame rikanen het laatste woord hebben in het Midden-Oosten". Boumedienne vindt de huidige prij zen niet te hoog. „De geïndustriali seerde landen vragen ons de olieprijs te verlagen, maar zijn zij ook bereid de prijzen van industrieprodukten te verlagen?" De Algerijnse president heeft on langs namens de niet-gebonden lan den op een buitengewone bijeenkomst van de algemene vergadering van de Verenigde Staten om niet alleen het energieprobleem, maar de kwestie van grondstoffen in het algemeen te be spreken. SYDNEY De Bathurst-gevange- nis in Sydney door 250 gedetineerden in 'n puinhoop herschapen. De op stand, die kennelijk goed was voorbe reid, begon bij 't luchten. Op zeker ogenblik stond driekwart van de ge vangenis in vuur en vlam. Drie van de vier cellenblokken ,de keuken, de werkplaatsen en de administratiege bouwen moesten het ontgelden. Met assistentie van politie uit de omgeving kreeg men gisteren de ge vangenen in bedwang. Zij zullen in andere inrichtingen worden onder gebracht. Tien van hen kregen schot wonden, meest in de benen, maar van twee is de toestand kritiek. Het was al enkele maanden onrus tig in Bathurst en er hebben zich al eerder moeilijkheden GENÈVe De geheime onderhandelingen tussen Syrië en Israël over troepenscheiding aan het Golanfront schijnen snel lere voortgang te maken dan algemeen verwacht werd. Zij zouden zelfs in de loop van deze maand tot een eerste akkoord kunnen leiden, zo is gisteren uit gewoonlijk welingelichte diplo matieke bronnen vernomen- Brezjnew sprak met Joodse demonstranten GANDER Op weg van Cuba naar Moskou heeft de Russische partylei der Leonid Brezjnew een tussenlan ding gemaakt op de internationale luchthaven Gander in New Found- land. Toen Brezjnew zich naar de ont vangstkamer van de luchthaven be gaf werd hy toegeschreeuwd door een groep Joodse demonstranten die met borden met anti-Russische opschrif ten betoogden ten gunste van de Jo den in de Sowjet-Unie. Zij boden de partijsecretaris een petitie 'aan, waar in onder meer werd gezegd dat 500.000 Joden in de Sowjet-Unie naar Israël willen emigreren maar daarin gehin derd worden. Brezjnew liep op de de monstranten toe en zei hun dat slechts 3000 Joden de Sowjet-Unie willen verlaten en dat zyn regering alles doet om hen te laten vertrekken. Damascus en Jeruzalem, die onder handelen via de Verenigde Staten, zouden reeds militaire kaarten uit gewisseld hebben over de troepen scheiding in weerwil van de artille rieduels tussen Syrië en Israël, die de afgelopen weetc aan de orde van de dag zijn geweest. Ook de eis van Israël, dat Syrië eerst de lyst overhandigt met de na men van Israëlische krijgsgevange nen in Syrië schijnt niet langer een hinderpaal te zijn voor onderhande lingen, aangezien de Syriërs beloofd hadden deze lijst te verstrekken als de Israëliërs de Syrische vluchtelin gen op de Golan-hoogvlakte naar hun haardsteden laiten terugkeren. In Arabische diplomatieke krin gen te Genève legt men er de nadruk op, dat de troepenscheiding op de Golan-hoogvlakte slechts beschouwd zou kunnen worden als een eerste etappe van een Israëlische terug trekking uit alle bezette Syrische Van Amerikaanse zijde is verklaard dat de geheime Syrisch-Israëlische onderhandelingen zich afspelen door tussenkomst van verscheidene func tionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die zich gevestigd hebben in de Italiaan se ambassade in Damascus, aange zien de V.S. en Syrië geen diploma tieke betrekkingen onderhouden, sinds de zesdaagse oorlog van 1967. Syrische diplomaten zouden zich in Washington ophouden in de Paki staanse ambassade. De Israëlisch-Syrische onderhande lingen tenslotte zouden voldoende gevorderd zijn om een spoedig be zoek te rechtvaardigen van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, aan Da mascus en Jeruzalem. Inmiddels heeft Syrië bekend ge- maaM daJt langs de gehele bestands lijn met Israël nog steeds hevige gevechten met artillerie en tankka nonnen geleverd worden. In 'n com muniqué van het Syrische opperbe vel werd de beschuldiging geuit dat de gevechten in het heuvelland van Golan door de Israëlische troepen zijn uitgelokt. Er zou een ware tank slag worden gevoerd. Syrië beweerde gisteren dat het zes Israëlische tanks vernietigd had en een artilleriebatterij tijdens een twee uur durend gevecht langs de gehele bestandsgrens op de hoogten van Golan. Israël ontkent dit alles. Vervroegde verkiezingen in Z.-Afrika KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafrikaanse premier John Vor- ster heeft bekendgemaakt dat op 24 april vervroegde algemene verkiezin gen gehouden zullen worden. De we geer-periode van Vorsters regering, zou pas in het voorjaar van 1975 af lopen. De premier deed deze mede deling in het parlement in Kaapstad toen hij reageerde op de traditione le motie van wantrouwen, die jaar lijks wordt ingediend door opposi tieleider sir De Villeirs Graaff Vervroegde verkiezingen werden wei verwacht. Waarnemers menen dat Vorster hiertoe heeft besloten om dat hij op een positieve uitslag voor zijn nationale partij rekent. In de vo rige algemene verkiezingen, in 1970, wist de Verenigde Partij, de opposi tiepartij waarop vooral de Engelsta lige blanken van Zuid-Afrika stem men, enige winst te boeken, maar de vooruitzichten voor de Velrenigde Partij lijken nu niet erg rooskleurig, als gevolg van diepgaande interne meningsverschillen. LONDEN (Reuter) Veront waardigde Britse parlementsleden hebben maatregelen geëist om aan slagen, zoals die van afgelopen zon dag op een leger-bus, te voorkomen. Een bomontploffing in de bus kost te het leven aan acht Britse militai ren, een vrouw en twee kinderen. Parlementsleden verlangden, dat paspoorten worden ingevoerd voor reizen tussen de Ierse republiek en Groot-Brittannië, en persoonsbewij zen voor reizigers uit Noord-Ierland. Tot dusver zijn geen reisdocumen ten nodig voor reizigers uit Ierland. De staatssecretaris van Defensie, Ian Gilmour, sprak in het Lagerhuis van een "weerzinwekkende misdaad" en gaf toe dat de daders nog niet zijn geïdentificeerd. Vrij algemeen, worden echter de "provisionals" van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) verdacht. Er wordt gestu deerd op maatregelen, zo zei hij. RIO DE JANEIRO (AP) De ver oordeelde Engelse treinrover Ronald Biggs, die onlangs in Brazilië gear resteerd werd en zijn Braziliaanse vriendin hebben in de gevangenis een interview gegeven aan een plaat selijk dagblad en zijn verschenen in een nationaal televisieprogramma getiteld „Fantastico". Het Engelse consulaat en Scot land Yard schenen door deze ont wikkelingen te zijn verrast. Biggs werd geïnüterviewd door het dagblad „O Globo" uit Rio de Janeiro en zei dat hij niet graag het fraaie land schap en "de vriendelyke mensen in Rio" verliet. Zijn vriendin Raimun- da Nascimento de Castro (26) zei dat zij een kind verwachtte, maar dat dit waarschijnlijk niet van invloed zou zijn op de mogelijke beslissing om Biggs aan Engeland uit te leveren. WASHINGTON (AP) De NASA heeft bekendgemaakt de grootste in frarode telescoop ter wereld te gaan bouwen op Mauni Kea in Hawaii. De telescoop die een waarde van zes miljoen dollar vertegenwoordigt, zal voornamelijk worden gebruikt om gegevens over de temperatuur en het oppervlak van andere planeten te verschaffen. Deze informatie is nodig voor de Jupiter-Saturnus-missie in 1977. De telescoop zal worden gebruikt door de universiteit van Hawaii en wordt ook beschikbaar gesteld aan geleerden over de hele wereld. ADVERTENTIE Maximum snelheden... Met ingang van motgen, woensdag 6 februari, gelden ver schillende maximum snelheden, die niet met borden zijn aangegeven. Op de autosnelwegen en autowegen mag u niet harder rijden dan 100 km per uur. Op alle overige wegen buiten de bebouwde kom geldt een algemene maximum snelheiu. van 80 km per uur. Maar,., let op: waar lagere .maximumsnelheden dan 80 of 100 staan aangegeven moet u zich daar natuurlijk aan blijven houden! ...èn minimum snelheden. Tevens geldt met ingang van morgenop de autosnelwegen 'n minimumsnelheid. Voor personenwagens: 70 km per uur. Voor vrachtauto's, auto bussen en auto's met aanhang wagens: 60 km per uur. Voor deze laatste groep motorvoertuigen blijven de voor hen geldende maximum snel heden gewoon gehandhaafd. Uitzonderingen. Bij hoge uitzondering zal hier en daar op autosnelwegen een maximumsnelheid van 110 km gelden in plaats van 100 km per uur - en op overige wegen soms 90 km in plaats van 80. Maar deze uitzonderingen worden duidelijk met borden aangegeven. Wat zijn nou eigenlijk autosnelwegen? Aan het begin van een autosnelweg of bij opritten daar van ziet u dit bord staan: een langwerpig vertikaal blauw bord waarop in witte lijnen en een gestyleerd viadukt een door gaande verbinding wordt gesymboliseerd. Autosnelwegen zijn wegen met gescheiden rijbanen, vluchtstroken en zogenaamde "ongelijkvloerse" kruisingen. En wat zijn precies autowegén? Een autoweg is herkenbaar aan dit bord: een blauw vierkant bord, waarop in witte lijnen het front van een auto staat aangegeven. Een autoweg kan één of twee hoofdrijbanen hebben en is alleen toegankelijk voor motor voertuigen die harder kunnen én mogen rijden dan 40 km per uur. Een autoweg heeft in het algemeen gelijkvloerse kruisingen die vaak door verkeerslichten worden beveiligd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9