frak van akbonden p kabinet eemt toe egering tegen Europese nafhankelijke kernmacht 'Huisvrouw kan - als ze wil - heel wat besparen' RAALTE OP HET OORLOGSPAD d—M Opperste prijzenbewaker L. M. Bruins TERLOUW TREKT MOTIE TOCH IN Andriessen betreurt loslaten ARP en CHU in Zuid-Holland Uw Kunstgebit S3 BINNENLAND DEN HAAG „De huis vrouw, die er wat moeite voor doet. kan heel wat besparen. Want de prijsverschillen, ook voor ar tikelen, die men dagelijks nodig heeft, zijn soms aanzienlijk. Maar Je moet het natuurlijk een Door Wibo Burgers beetje uitkienen en niet voorop stellen dat alle boodschappen van het lijstje in dezelfde zaak te vinden zijn". Opperste prijzenbewaker L. M. Bruins geeft daarmee aan dat de voorlichting over de prijzen, waarmee de consumenten-orga nisaties vanavond op de televisie starten, uiterst zinvol kan zijn. In deze programma's zal de con sument de weg worden gewezen naar de laagste prijzen, o.m. door tips en prijsvergelijkingen. In deze dagen, waarin de prijs stijgingen naar een recordhoog te dreigen te gaan, is er bij de directeur van de Economische Controle Dienst toch nog een vleugje optimisme. „Er zijn lichte aanwijzingen dat er een ken tering op komst is. In enkele sec toren hout, textiel stijgen de grondstoffenprijzen wat min der snel. Er is sprake van een zekere aarzeling". Bruins hoopt 'n soort verzadiging op de grond- stoffenmarkt, al zal het prijsef- fect daarvan niet direct de consu ment bereiken. Wanneer deze ontwikkeling door- set zou door het verscherpte prijs beleid van minister Lubbers via de „wachttermijnen", waarin de ondernemers de kostenstijgingen voor eigen rekening moeten ne men, het topje van de prijzen- golf kunnen worden afgehaald. Op de bon Maar voorlopig is het nog niet zover. De realiteit van deze da gen scherpe prijsverhogingen. De Economische Controle Dienst draait dan ook op volle toeren. De laatste maanden gaan er on geveer honderd ondernemers per maand op de bon wegens over treding van de prijsregels. "Dat aantal zal waarschijnlijk groter worden nu het prijsbeleid verder is verstrakt", aldus de heer Bruins. Toch blijft het aantal processen verbaal flink achter bij begin 1969 toen de nieuwe omzetbelasting de BTW, werd ingevoerd. In die tijd kregen maandelijks zo'n twee honderd ondernemers een pro ces-verbaal. "Maar toen heeft er ook een tijd een prijsstop gegol den", aldus de ECD-directeur. De ECD let niet alleen op prijs verhogingen, maar ook op prijsda lingen. Bruins: "De vleesprijzen zijn wat aan het zakken. Er wordt intensief gecontroleerd om na te gaan of die prijsdaling bij de consument terechtkomt". Sterkte De sterkte van het controle-ap paraat wordt intussen aanzienlijk opgevoerd. In normale omstan digheden beschikt de ECD over ongeveer 250 controleurs. Die ba sis-sterkte wordt uitgebreid tot 270 man. Daarbij komen dan ongeveer 150 "geleende" contro leurs van de Algemene Inspec tie Dienst van het ministerie van Landbouw. Verdere versterking van het ap paraat: ongeveer 25 man van de loontechnische dienst. Zij zullen in het bijzonder worden ingezet, om straks de tarieven in de sec tor van de vrije beroepen te con troleren. Deze tarieven .zijn mo menteel "bevroren" in afwach ting van overleg over een aan vaardbare verhoging. Ten slotte zullen nog enkele tien tallen werklozen worden toege voegd aan de controledienst. Zij zullen eenvoudige controle-werk zaamheden, zoals het toezien op prijsaanduidingen, voor hun re kening gaan nemen. Bruins: "Met deze sterkte is een redelij ke controle op de prijzen moge lijk". Schaarste van enige omvang, ziet de heer Bruins voorlopig niet meer optreden, zeker niet nu de oliecrisis meevalt. "We hebben de huisvuilzakken gehad en heel even de wasmiddelen. Maar de hamsterwoede is voorbij, al wil len de huisvrouwen nog wel eens een extra voorraad van bepaalde artikelen in huis nemen". Voorlopig zitten we dus nog met het probleem van de scherp oplopende prijzen. Op wat lange re termijn gezien het tweede halfjaar van 1974 is er enige Kans op een wat rustiger prijs ontwikkeling. HAAG/UTRECHT De druk van de vakbeweging op binet-Den Uyl om snel tot een gesprek over de lonen te i neemt toe. FB n< CL r 1W, dat arbeidsonrust in de in op de werven vreest, heeft J verklaard dat er op korte iet de regering moeit worden Deze vakcentrale ziet mo len in een „versnelling" van id compensatie. Nü volgen de prijsontwikkeling pas na Piety sionele werkgevers vinden regering zölf liet initiatief nieuw loonge- ff-S^aar dan moeten er wel har- jen over de verwachte eco- ontwikkeling op tafel ko us mr. C. C. M. Geerkens, secretaris van het Neder- stelijk Werkgeversverbond. zien het nog niet zo rkens: „We hebben méér dan alleen de olie. Denk de omvang van de inflatie ilvaartsverlies aan het bui- vindt dat er met de rege- »et worden gepraat over de .positie van de laagstbetaal- prijscompensatie en de mo gelijkheden voor normale loononder handelingen na 1 april. „Grote loon stijgingen in de ons omringende lan den geven meer ruimte om zonder grote» risico's ook in ons land wat minder benauwd te doen. Ook het prijsbeleid moet in discussie komen. Het NKV vindt het volstrekt uitgesloten dat de werknemers de re kening gaan betalen van de schade, die aan het prijsbeleid is toegebracht door de Tweede Kamer, de midden standsorganisaties en minister Lub bers (economische zaken) zelf. „De aangekondigde verscherping van het prijsbeleid heeft daarmee een knauw gekregen". Het NKV meent dat het kabinet-Den Uyl nu nog in de gelegenheid is tot een beleid te komen dat ook voor de werknemers redelijk geloofwaardig is. „Maar dan zal er snel gewerkt moeten worden". DEN HAAG D'66-fractielelder Ter louw gaat vandaag zijn motie waarin hij om meer bevoegdheden vroeg voor minister Vorrink (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) op het terrein van milieuzaken, toch intrek ken. Terlouw kondigde dit gister avond al aan tijdens een bijeenkomst in Zevenaar. Volgens hem heeft mi nister Vorrink, die vorige week op uiterst felle wijze de Tweede Kamer aanvaarding van de motie ontraadde, de inhoud ten onrechte geïnterpre teerd als een tegendeel van een on dersteuning van haar beleid. Gezien deze reactie en gezien het structurele karakter van de motie vindt Terlouw het beter de motie in te trekken. Wel wil hij dat de discus sie over de uitbreiding van de be voegdheden van de minister zo spoe dig mogelijk, het laatst bij de ko mende algemene beschouwingen, met de minister-president wordt voort gezet. Van de andere ondertekenaars van de motie zullen zeker de PvdA PPR en ARP intrekking ondersteu nen. Verwacht wordt dat ook de KVP zal volgen. Bij de oppositiepar tijen als CHU en WD wordt nog be keken of men met een eigen motie (van dezelfde inhoud) zal komen. Bekentenis van overvallers geldtransport BREDA De vier verdachten van de gewapende overval, die vorige week maandag op een geldtranspoi t van Van Gend en Loos in Breda werd gepleegd, hebben een volle dige bekentenis afgelegd. De politie heeft inmiddels het wa pen gevonden, waarmee de geldlooer J. Busschots om het leven is ge bracht. De Bredase Zuidmolukse ge meenschap heeft drie van de vier verdachten - allen Zuid Molukker^ - aan de politie uitgeleverd. ABV A-voorstel voor herstel van rust op RAALTE Hun hoofdman noemt linker hand heeft hij een glas Jene- zich Harald de Grote. Hij draagt 'i ruig gewaad, heeft een helm met hoornen op, op een kapsel van vlas- touw. Hij heeft een roestig zwaard bij zich, rechts op de heup en in zijn Hij zegt: "Veel belangrijker dan de grap is de ernst van onze krijgs tocht. Raalte moet welvarend blij- ieimzmnige Iwijning een panty )RECHT De gemeen iht heeft een onderzoek inge- treurt het, dat zijn partij op provin- lijst uitkomen, lar een mysterieuze zwavel- ciaal niveau in Zuid-Holland de pro- De dreigende breuk in de christen- He vorige week heeft gehan- ^en de brug tussen Dordrecht Tweede Kamer de begroting van verkeer en waterstaat behandeld. De vikingen zullen er voor zorgen, dat het parlement de kwestie van het kanaal Raalte—Deventer niet onbesproken laat. Twintig inwoners de eeuw de Noormannen deel gehad hebben aan de ontwikkeling van Salland, als kolonisten. DEN HAAG ris Hendriks heeft gistermiddag na een gesprek met het bestuur van de W.A.-stichting meegedeeld dat de heer J. D. R. Trappel, districtsbe- "De oude vikinggeest werd toen op stuurder van de Algemene Bond van slag weer over ons vaardig en zo zijn Ambtenaren (ABVA) voorstellen we zaterdag van wal gestoken. Men heeft gedaan ter bemiddeling in de Raalte Zal in Den Haag van onze vastbe- affaire van het ontslag van de bij Duurstede, maandag vroeg in de selijke politici, wat kunstenaars en radenheid getuige zijn: Raalte moet stafleden. Deze voorstellen zijn vol- middag. Zojuist meerde hier een vi- seiljke politici, wat kunstenaar en kingschip af met een vervaarlijke drie journalisten trokken zater- drakenkop op de boeg. Aan boord 'n dag het vikingpak aan en gingen twintigtal woestelingen: Noordman- scheep op de tot drakenschip nen op weg naar Den Haag. Zij schreeuwen, doen wapengkletter ho ren en een van hen blaast op een Zweedse hoorn van berkebast. Straks zullen zij het oude stadje Wijk bij Duurstede binnenvallen, de wallen bestormen en dan naar een paar slooppanden gaan, die ze in de fik mogen steken. Vandaag zullen ze met hun vi kingschip verder varen naar Den welvarend blijven"! gens de staatssecretaris „zeer posi tief" ontvangen, ook door het bestuur De Noormannen namen nog een dat ze met alle betrokkenen zal be- neut en toen koerste de schipper het spreken. Ze houden in, dat de bouwde sleepboot Elly. Heel Raai- drakenschip met de geel-zwarte weer aan het werk kunnen (of orfiets had eveneens last ndende gevoel in zijn gezicht, erg werd dat hij moest stop- Haag om op het Binnenhof kabaal heel Raalte: Ton Oldenbijvank van Kote gaan schoppen: Ragnar, Henrick hotel De Zwaan. We hebben alles testantse zusterpartijen ARP en democratische samenwerking heeft Seebalt. Knud de Geduchte. Juds razendsnel georganiseerd. Tien da- Bernoed gen geleden was het plan er nog niet eens om als vikingen naar Den Haag te trekken. We wisten toen al leen dat we iets moeten doen, dat kanaal is van levensbelang voor de de werkgelegenheid in ons stuk van Salland". te, met fanfarekorpsen en plaatse- schilden de sluis in. Noorman Sip het werk kunnen blijven) zonder dat lijke carnavalsereniging, deed hen uitttocht. Zaterdagavond maakten de vikingen kabaal in Deventer, zondag in Arnhem en gistermiddag bestormden ze Wijk bij Duurstede. "Dolle pret", zegt ons een jonge Noorman. "We hebben ons natje en droogje aan boord. De kok, die mee reist op ons schip, is de beste van Astrolfc had op zijn midwinterhoorn eerst nog het signaal "flessen weg" getoeterd. ADVERTENTIE Oude CHU dreigt los te laten. "Ik hoop ook in AR-kringen droefenis opge- Broed met de halve Zwijn- vurig, dat de drie christen-democra- wekt. Tweede voorzitter mej. Hannie Eenoog en al die anderen. lijn ko- van Leeuwen van de Tweede-Kamer fractie, zei dat het haar tische partijen alsnog op en", zei hij gisteren. Andriessen gaf echter toe, dat hij spijten als de KVP de andere twee een brandend gevoel in haar geen rechtstreekse greep heeft op de partijen zou loslaten, had. Een agent van politie op ontwikkeling naar een programma college van gedeputeerde staten in brug gelegen chemisch be ll verde niets op. Men dacht komen, nadat bekend In het huidige bestuur van de pro- en elk een provinciebestuurder. Als de bespreking van de progressie ven, Deze gesprekken zijn op gang ge- met de KVP tot een afspraak voor de verkiezingen schoonmaken van een tank- den dat in Zuid-Holland er niet een heeft dat tot gevolg, dat ARP, CHU waarbij de damp vrijgekomen gezamenlijke CDA-lijst van KVP en WD uit het dagelijks bestuur ARP en CHU zou komen. Als van- worden gewipt. Spektakel, Omdat de gemeente Raalte in Overijssel wil dat het kanaal, dat vandaar naar Deventer loopt, uit gediept wordt om schepen van min stens 300 ton te laten varen. Jaren lang heeft men om die, voor de wel vaart van Raalte zo noodzakelijke maatregel gevraagd. De kosten zijn echter 15 miljoen gulden. Aarzeling was steeds het antwoord op de smeekbedes. Daarom is Raalte op het oorlogs pad gegaan. Vandaag wordt in de Iemand in Raalte bracht opeens te berde dat in het begin van de elf- kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - het speciale moderne poeder - behoeft slechts op de gebits plaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden. U voelt zich zeker en be haaglijk. Dentofix voorkomt tevens on aangename reuk uit de mond. Probeer het nog heden. Bij apotheken en dro gisterijen, f. 2,83. eerst opnieuw behoeven te solli citeren. Over de positie van de ont slagen directeur van Dennendal drs. Carel Muller zal niet meer worden gesproken zo lang niet zeker is of hij in beroep gaat tegen zijn ont slag en zolang een eventuele be roepsprocedure duurt. In die tijd zal voor hem geen opvolger worden be noemd. Het bestuur van de Willem Arnsz- stichting heeft gisteravond het voor stel van de ABVA besproken met de zes andere stafleden van Den nendal, de vertegenwoordigers van de ouders en de heer Trappel van de Ambtenarenbond. Het zal' zich van daag aan de hand van de resultaten van deze gesprekken verder bera den. Namens 'iet bestuur werd gis teravond meegedeeld dat het „noch positief noch negatieftegenover het voorstel van de ABVA saat. ADVERTENTIE HAAG De Nederlandse wijst een onafhankelijke &cht van een Europese Unie kt af, en heeft "zeer aanzien- bezwaren tegen een in de geïntegreerde Europese acht. Dit heeft de staatssec- van Buitenlandse Zaken, dr. lans, gisteren in Den Haag ttd. taatssecretaris sprak op ■sen ering van de politieke com- tfopese Unie, bestaande uit de rspronkelijke EG-landen en en de eerste en tweede- ïommissies van Buitenlandse kt algemeen heeft Nederland, dr. Kooijmans, "uitzonderlijke te&" tegen een Europese nu cleaire figuur. In de huidige situatie lijkt het niet onmogelijk, dat men er in zal slagen het probleem van de keürnwapens onder controle te krij gen, en daarom wijst Nederland al les wat een dergelijke ontwikkeling zou kunnen verstoren "streng" van de hand. Gezien de zorgwekkende ontwik keling van de Europese gemeen schap gedurende de afgelopen maanden, meent de Nederlandse re gering dat de Westeuropese lande») zich zullen moeten bezinnen hoe het einddoel, een Europese Unie die vol gens de Parijse topconferentie in 1972 tegen 1980 moet zijn gevormd, kan worden bereikt. Het alterna tief, een verbrokkeld Europa, zou een periode van "eindeloze misère" inluiden, aldus de staatssecretaris. Een Europese Unie, met een doel treffende uitvoerende macht die wordt gecontroleerd door een demo cratisch gekozen parlement, kan geen "supermogendheid" zijn met een eigen onafhankelijk kernwa pen. Een der belangrijkste struikel blokken op de weg naar een Euro pese Unie is het gebrek aan overeen stemming over een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek. Vroeger werd aangenomen, dat de politieke samenwerking eenvoudig zou volgen op de economische. Thans is men zich ervan bewust geworden dat dit niet het geval is. In nauwe samenwerking met de Atlantische partners moet het mo gelijk zijn een nieuwe rol voor Eu ropa te creëren, aldus de staatssec retaris. Dr. Kooijmans verklaarde gisteren nadrukkelijk, dat de Nederlandse regering de zgn. Eurogroep van de NAVO verkiest boven de WEU v«or het oplossen van defensieproblemen. De voorzitter van de tweede-ka mercommissie voor Buitenlandse Zaken, P. Dankert, zei de indruk te hebben dat Franse pogingen om de rol van de WEU te versterken meer zijn ingegeven door het verlangen naar samenwerking op het gebied van bewapening dan door politieke overwegingen (met andere woorden niet door een verlangen de rol van de Verenigde Staten in de Westeuro pese defensie te verminderen, maar door de wens de ontwikkeling en produktie van wapens te coördinc- ireal, Pino6 P!PGE|?T 104 —yaa'de f 8-595 mei zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u- voorwielaandrll- ersnellingspookje; dIaaistraal s,echts 492 cm; schijfremmen voor, trommélremmen achter- vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeier en rembiistellinais tedere week één ven de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor ƒ1 deLlnéemt^an krant PUZZelaCtia de Slichlin8 Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducaile) in d«C

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7