Het is een scheppin, van de Allerhoogste en dat heeft de politie vermoord' Bodegraven als proefgemeente voor landelijk milieu-project Twee Gezusters' klem tussen wal en schip COMMISSIES STREEK DINSDAG 5 FEBRUARI Gedupeerde Arie van Rijn: 'Gemeente aansprakelijk gesteld' BODEGRAVEN "Twee gezusters" een 179 ton metend schip uit Driebrugge liep gistermiddag omstreeks half vier vast in de Oude Rijn, ter hoogte van Bodegraven. Aan de oostzijde van de brug in het centrum van Bodegraven bleek het schip net te breed om moeiteloos langs een in de sluis gemeerd schip te kunnen manoeuvreren. Met vereende krach ten. is het later gelukt het schip weer vrij te krijgen. (Foto Wim Dijkman) KATWIJK/NOORDWIJK Agrariër Arie van Rijn heeft een persoonlijk onderhoud aangevraagd met het tweede-kamerlid P. Jongeling van het Gereformeerd Poli tiek Verbond. Dat i® het advies dat hij heeft gekregen van zijn juridisch adviseur Van dier Heijden. Want het erbij la ten zitten doet hij zeker niet. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jan Holvast Uitgerekend op de autoloze zon dag van de zestiende december moest zijn vaars voor het eerst kalven. Van Rijn belde, het stond vorige week al in het L.D.-rechtbankverslag, zijn broer Teun om te assisteren bij de bevalling. Broer Teun kwam echter aanvankelijk niet ver. Op de Boule vard in Katwijk werd hij aangehou den door de Katwijkse politie. In het proces verbaal staat dat het toen kwart voor tien was, volgens Van Rijn was het nog kwart over negen. Om half elf 's Van Rijn door de Katwijkse politie bij zijn broer aan de Zwarteweg, net op Noordwijks grondgebied, afgeleverd. Voor het kalfje was het toen al te laat. Dat was gestikt in de baarmoeder mond die zich al was gaan sluiten. De vaars had toen al te lang "gele gen", waardoor veearts Langkamp t raadzamer achtte de Jonge koe naar het slachthuis te brengen. Naar zeg gen van veehouder Van Rijn, de eigenaar van de vaars, heeft hij daardoor een schade geleden van "een paar duizend gulden". "Het gaat me niet om het bedrag", vertelt Arie van Rijn, eigenaar van een onverzettelijk uiterlijk, "het gaat om het principe. Het geld is niet de eerste zaak, maar het moreel van de Katwijkse politie. Ze zijn gewoon sa distisch opgetreden, zo vanwe hebben er één gevangen". "Ik had de gemeente aansprakelijk gesteld", vertelt de "Noordwijker", "Dat wist die officier van justitie al. Maar dat heeft toch niks met mijn broer te maken?" Broer Teun is door de Haagse rechter ontslagen van rechts vervolging. Hij behoeft dus geen boe te te betalen, maar dat betekent wel dat de rechter meent dat Teun van Rijn in overtreding was. Hij laat 't er nu maar bij zitten", zegt Van Rijn. "Mijn gesprek met Van der Heij den", de juridisch adviseur van de twee broers, "komt hierop neer, dat de politie altijd fout is. juridisch en moreel". Van Rijn verwacht dat het langs Juridische weg zoeken van zijn recht hem veel geld zal kosten. Wel licht meer dan de schade die hij heeft geleden. "Je procedeert tegen het rijk", zegt Van Rijn, "en dat gaat steeds in beroep, uiteindelijk, kom je bij het Hof terecht. Maar ik heb er alles voor over, al moet het jaren duren. Ze kunnen je veroor delen de proceskosten te betalen, of een gedeelte daarvan". "Uit de gegevens die mijn broer had gekregen van de verkeersinspectie, in Rotterdam blijkt dat hij hele maal geen ontheffing nodig had. Zelfs de officier liet doorschemeren dat het anders bedoeld was dan het daar stond. Maar je hoeft toch geen wet te kennen anders dan hij er staat? Onze boekhouder kon het er niet uithalen dat hij in overtreding was en die Journalist die bij het proces was kon het er ook niet uithalen. Die bode van de rechtbank kon het er ook niet uithalen". "Stel dat mijn broer in overtreding was, dan hadden ze hem kunnen la ten gaan en daarna proces verbaal opmaken. Dan hadden ze hem de hoogste straf kunnen geven. Ik heb gegevens van oudere politiemensen, die het betreuren. Het had anders ge kund, hebben ze gezegd. Ik ben he lemaal niet opstandig. Maar hier is iets gebeurd. Je hebt er negen maanden tegenaan zitten kijken, 't Is een schepping van de Allerhoog ste en dat heeft de politie ver moord". De zich gedupeerd voelende Van Rijn heeft al een tijd geleden een 'Overtreder' Teun van Rijn: „Ik had natuurlijk hard door kunnen rijden, maar dan had ik onderhoud gehad met Katwijks hoofd van de politie, burgemeester A. G. Vermeulen, die momenteel met vakantie is. "Ik heb toen gezegd dat ik vreselijk boos was. Hij kon er wel inkomen, want hij was zelf ook een boerenzoon. Hij kon zich er wel in verplaatsen. Hij gaf zelfs een vloek in de richting van zijn onder danen. Dat mag u er gerust inzetten. Hij zou de zaak onderzoeken, zei hij". Per brief heeft Katwijks eerste burger laten weten dat hij de uitslag van het proces voor de Haagse eco nomische politierechter wilde af wachten voordat hij nadere uitspra ken wilde doen. Daarna zegt Van Rijn niets meer van hem te hebben Hij hoopt dat hij "zijn recht zal verkrijgen" via het tweede kamerlid, waarop hij laatstelijk heeft gestemd. Dat zou hem veel juridische kosten kunnen besparen. Vrijdag heeft hij de brief naar Amersfoort, de woon plaats van de GPV'er verzonden. Uiteraard heeft hij daarop nog geen antwoord ontvangen. "Ik denk, ik zal maar even stop pen om het uit te leggen", vertelt Teun, die op die bewuste autoloze BODEGRAVEN De gemeente Bodegraven is als proef- plaats gekozen voor een project, dat een bijdrage moet gaan leveren aan de ontwikkeling van de gezondheidszorg, voor lichting en opvoeding. Het project heeft het karakter van een proefopzet waarin een voorlichtingsmodel zal worden Uitgangspunt gemaakt, dat later in meer plaatsen door de bevolking kan worden uitgevoerd. ken worden stagiaires of tijdelijke medewerkers aangetrokken. Een voorbereidingscommissie heeft de plannen uitgewerkt; er zijn contacten gelegd met voor het pro ject relevante groepen en verenigin gen in Bodegraven. Tegelijkertijd heeft de project-bemanning plan nen gemaakt voor een voorlichtings programma. Deze zullen de discus siestof vormen voor de bijeenkoms ten van de voorbereidingscommissie, waarin onder andere vertegenwoor digd zullen zijn: de gemeente, de vrouwenverenigingen, het comité sa menlevingsopbouw en vooruitstre vend Bodegraven, het onderwijs, de vereniging voor handel en industrie en de middenstandsvereniging. Bodegravers zich straks inderdaad tegen de milieuvervuiling gaan keren, zal het hoven beeld van een vieze Oude Rijn in het dorp misschien al spoedig tot het verleden behoren. (Foto Wim Dijkman), De Nederlandse Stichting voor Ge zondheidsvoorlichting en Opvoeding vindt Bodegraven een plaats, die re presentatief kan zijn voor heel Ne derland in de volgende opzichten aantal inwoners, namelijk 10.000 tot 20.000; een niet uitgesproken stedelijk, noch plattelandskarakter; een niet specifiek karakter, bij voorbeeld vissersplaats, alleen tuin bouw of alleen forensen; een milieu-problematiek, die niet uitsluitend komt of van huis houdens, of van industrie, van de landbouw of van het verkeer; een bevolking van zowel autoch tonen als allochtonen; een gemeente die niet overdre ven actief is in het bestrijden van milieuproblematiek een bevolking, die niet over dreven actief is met milieu actiegroepen; niet te ver van Den Haag. Hieruit blijkt, dat het project zich zal richten op de consument in zijn gezin. Ouders en kinderen woraen met dit onderwerp geconfron teerd, zodat de discussie erover in het gezin zal worden gestimuleerd. Daarom wil de stichting bevorderen, dat in de tijd van het project op de bassisscholen lessen in milieu hygiëne worden gegeven. Voor de ouders worden discussiegroepen rond het thema consumentengedrag ge organiseerd. De resultaten zullen we tenschappelijk worden onderzocht. In een onderzoek zullen het ge drag met betrekking tot milieu-hy- giëne en de achtergronden daarvan vóór het begin van het project wor den vergeleken met ditzelfde gedrag na afloop van het project. Daartoe zullen enquetes werden afgenomen bij personen uit de doelgroep en uit een vergelijkbare controlegroep. De bevindingen zullen worden samenge bracht in een uitvoerig rapport. Drie weken De voorbereidingen zijn inmiddels achter de rug, zodat nog deze maand (23 februari) met de uitvoering van het project kan worden begonnen. Het onderzoek wordt gesubsidieerd door het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne. Het wordt uitgevoerd door de Stichting Hygië ne samen met de reeds eerder ge noemde Stichting. Voor speciale ta- Het belangrijkste uitgangspunt is, dat elk individu in de rol die hij in de samenleving inneemt verant woordelijkheid heeft en dus een bij drage kan leveren in het oplossen van blemen. Het project wordt dus toe- mede door hemzelf geschapen pro- gespitst op de gezinssituatie, waar beslissingen worden genomen, die ge volgen hebben voor het milieu: wat kopen we, wat gooien we weg, hoe richten we onze tuin in, waarom wil len we een auto. De algemene doelstelling is te la ten zien hoe het bedrag van mensen wordt bepaald door, maar ook hoe dit invloed heeft op maatschappelij ke structuren en processen. Voor de gezinssituatie betekent dit, dat men wil bevorderen, dat bij beslissingen rekening wordt gehouden met de mi lieuhygiëne. BURGERLIJKE STAND Warmond Overleden: H. M. H Kasel w.v. E. A. R. Heinrich; H. Z. van Straaten. Ondertrouwd: A. A. M. Versluijs zondag is aangehouden. "Ik had hard kunnen weg rijden, maar krijg ik een boete voor te hard den. Mijn auto hebben ze in bei genomen. Toen ik om een uur ol 's nachts bij mijn broer vam kwam ben ik eerst mijn auto gaan halen. Maar daar was kans op. Pas de volgende ma kon ik hem terugkrijgen. Daar was ik te laat voor het melken. 1 ik klaar was, was de melkrijda geweest. Die wacht niet, want rijdt op tarief. Ik heb er dus ei| lijk ook nog schade van gehad, ik moest de melk toen zelf Wassenaar brengen". „Toen ik kwam lag hij al aai te werken. Met de neus lag hij al bij de mond van de koe. De dere dag is mijn broer met het i kalf naar het bureau gegaan", schat de schade, nog zonder reke •/an de veearts, de taxatieko van de twee dode dieren, het eri de bijkomende kosten, al op geveer tweeduizend gulden tienhonderd gulden voor een ,min de slachtwaarde natuui Maar een beest dat net heeft kalfd heeft natuurlijk weinig vl waarde. Een nuchter kalf ja, dat is niks te hoog. Het was roodbonte. Die liggen het hoogs de markt". Argumenten Loco-burgemeester C. van der I verantwoordelijk voor het politi leid wanneer de burgemeester j zig is, zat vanmorgen in B. en vergadering. Hij kon daarin niet den gestoord. Korpschef Laméris gevraagd commentaar: de rechter i oordeel dat er een strafbaar was gepleegd, maar dat er geen s| ke was van schuld. In de Nederli se rechtspraak is 't zo: geen i geen straf. Als er geen strafbaar was gepleegd, hadden wij niet j gehandeld. Deze mensen hebben het begin af de gelegenheid ge gen een taxi te bellen of ee renarts. Daar hebben ze geen van gemaakt. Er is een eis vooi devergoeding gedaan. Dat wordt keken. Iemand heeft pas recht schadevergoeding, wanneer de heid iets gedaan zou hebben wat mag. De officier van Justitie 1 de zaak voor de rechter gebrs Men kan dus niet aannemen dat op losse argumenten hebben gel deld. Het zondagsrijverbod streng worden nageleefd. Dat de instructie en dat was ook ir pers geweest. Van de kant van politie is van alles gedaan zaak zo snel mogelijk te verhelpt LEIDERDORP De commis sie Maatschappelijk welzijn v dert op donderdag 7 februari, vang van de vergadering 8 uu: avonds in het gemeentehuis. Bels rijkste agendapunt is het verzoet medewerking aan de actie van werkgroep Vietnam te Leider voor een ziekenhuis in Vietnam. Op dezelfde avond vergadert commisie Onderwijs. Gesproken wordt over het bouwplan voor sportzaal in Binnenhof en het beó per leerling voor dit jaar. Beide gaderingen zijn openbaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4