Zebra's terug WATER SCHADE sluitende begroting '74 nscH restaurant Doea Koentji Baroe ("e^^tad'gehoo^fi) mm DIEPVRIES- KISTEN RAMPRIJZEN lukje Puur HiurLehkér foortrekker erkeerscommissie 55 ZEBRA OF WETHOUDER WAARSCHUWT: mÊBËSBSÊÈÈÊÈ WANDELEN Raad Leiden kiest voor Pijpje Puur TIJD ZAL 'T LEREN 1 bsDAG 5 FEBRUARI 1974 [DEN De uit raadsleden en adviseurs samengestelde verkeerscommissie heeft gis- ;rm< niddag aan burgemeester en wethouders gevraagd het ene door een blokband vervan- zebrapad op De Sitterlaan bij de Lorentz school zonder dralen te veranderen in een rapad en hetzelfde te doen met het blok bandpad, dat in de plaats is gekomen van een ra op de Rijnsburgerweg nabij de Vogelwijk. eerste verzoek deed de com- ook in haar vergadering van weken geleden. B. en W. stuur- dit verzoek om advies aan de icibissaris van politie. De commis- nogal boos over dit ant- dat wethouder Kret gister- ■e *V e*l- ssels (VD)„Het is bekend, dat politie vóór vervanging van n door blokbanden is", erman (DS '70)„We heb- toch niet gevraagd naar de te gaan". hield vol: „Wat moeten we dan De meerderheid van de raad blokbanden, zo blijkt uit beslissingen, zelfs nog van 14 ri j.l. Wat moet je als college •thouder dan doen als leden van commissie onder druk van wat Lelj bewegingen ervan af willen 'rug als een ze or a dan ook werkelijk rtjnt?" Pr ssels vroeg zich af waarom star isti t vastgehouden aan blokbanden Ie advisering wordt betwijfeld, vertegenwoordigers van de A.N. an Veilig Verkeer in deze ïissie geven niet de mening van landelijke besturen weer. Lei- 'd oopt voorop, maar er is gewoon anig ervaring met wettelijk niet A iermde blokbandpaden". Dat laatste bestreed de wethou der. Elders zijn honderden zebra's vervangen, o.a. in Utrecht, in Duits land is een plan in uitvoering om systematisch alle zebrapaden te vervangen. Nadat Wessels hem daar op had gewezen, zei Kret, dat in Duitsland de blokbandpaden inder daad wettelijk beschermd zijn. Hier niet en dat vindt de webhouder een belangrijk argument van de tegen standers: de voetganger verliest zijn wettelijke bescherming. Overigens hangt Kret daar niet zo aan, omdat het weinig voorstelt bij een botsing tussen een sterke en een zwakke ver keersdeelnemer. „Het beste is de ver- keerssoorten te scheiden en dat kan alleen met verkeerslichten. Dat is evenwel een financiële kwestie". Amptmeijer (PSP) vertolkte de mening van die raadsleden, o.a. D'66- er Van Rooijen, die niet onder druk van wat het volk wil tegen blok banden zijn, maar die gewoon uit principe zullen strijden voor het behoud van elke zebra, volgens Amptmeijer de enige mogelijkheid om buitenshuis te voet te blijven gaan. Het aanwezige „volk" stak overi gens niet onder stoelen of banken wat het wil. Mevr. v. d. Stee uit de Vogelwijk: „Wij willen de Rijnsbur gerweg over en dat kan niet op het blokbandpad (met Son-verlichting, waarover ieder enthousiast is re dactie), dat er nu ligt" (de wethou der wist overigens niet, dat een aan tal kinderen altijd met openbaar ver voer kwam naar de school in de Vo gelwijk. „Zonder zebrapad op de Rijnsburgerweg durven we die ver antwoordelijkheid niet meer aan. Ik heb de gemeenten, waaruit deze kin deren afkomstig zijn gevraagd voor vervoer met taxi's te zorgen". De verkeerscommissie was over tuigd en besloot met 9-3 het college te verzoeken het zebrapad op de Rijns burgerweg terug te brengen in af wachting van een definitieve op lossing met verkeerslichten. Wanneer dat zal zijn, is een vraag, want dit ount staat niet in het schema. Onvriendelijke woorden vanaf de publieke tribune werden gesproken tegen verkeersingenieur Sauren. 't Bleek allemaal veroorzaakt door ver keerd begrijpen, maar overigens kreeg Sauren aan het eind van de vergadering waarderende woorden van de wethouder en een applaus van de commissie. Hij was voor het laatst in deze kring, omdat hij per 1 maart een functie in Venlo aan vaardt. Het zebra-pad op de Rijnsburgerweg bij de Vogelbuurt is vervangen door een blokband met verlich ting erboven. Als het aan de verkeerscommissie ligt, komt de zebra terug. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kent uzelf en uw gasten met onze overheerlijke RIJSTTAFEL of SPECIALITEITEN ADVERTENTIE LEIDEN Wethouder Kret van verkeer heeft gistermiddag de Oude Vest gewaarschuwd, daarin gesteund door het aan de over kant wonende raadslid Amptmeijer en niet tegengesproken door de rest van de verkeerscommissie. Kret: "Er is veel geld gestoken in verbetering en verbreding van dit weggedeelte. Desondanks worden de auto's overal neergezet, vaak zonder enige noodzaak. De auto's staan tegen de huizen, waardoor voetgangers de weg op moeten. Dit is onhoudbaar. Een parkeerverbod heeft geen enkele zin. Deze maatregel, waaraan ik nu denk, is een integraal stopverbod." Ook elders in de stad liggen blokbandpaden, zoals op de gevaarlijke oversteek in de Haarlemmerstraat over de city- ring, waar kort geleden een dodelijk ongeluk is gebeurd. Hier komen op korte termijn verkeerslichten. De palen staan er al. (Foto's Jan Holvast) PRIJSVERHOGING Wij hebben nog enkele waterschade exemplaren tegen Van 145 t.m. 600 liter. Voorraad 14 stuks. DE WITTE WALS Morsstraat 26 - Leiden RADIO PLEIN 16 5 Meiplein 116 - Leiden Telefoon 25100 - 43631 SASSENHEIM: Teylingerlaan 19, Telefoon 02522—10398 LEIDEN Ten behoeve van de raadsleden zal een lijst worden ge maakt van punten in de stad, waar voorzieningen nodig zijn voor fiet sers en voetgangers. De leden van de verkeerscommissie beloofden gis termiddag ook over deze zaak te zul len denken. De werkgroep Fiets heeft een aan tal punten ingebracht en die zijn voor een deel al op de lijst gezet. Hiermee in de hand moet de raad be slissen wat het urgentst is, omdat niet voor alles geld aanwezig is. Enkele van die wensen zijn het plaatsen van verkeerslichten op het punt waar de Hogewoerd de cityring kruist en de aanleg van een fiets- verbinding tussen Haagse Schouwweg en Endegeesterstraatweg. Beide za- de zaken wagen vrij veel geld, omdat ook in het laatste geval een ver keerslichteninstallatie moet worden gemaakt (op de oversteek Flesman- laan). LEIDEN Met twintig tegen dertien is de gemeenteraad er gisteravond mee akkoord gegaan, dat Leiden dit jaar met een sluitende begroting zal gaan werken. Tegen stemden, om verschillende redenen, het PAK (PvdA en D'66) en de PSP. Leiden heeft sinds 1967 geen sluitende begroting meer gehad. Dat is nu wel mogelijk door een beroep te doen op dè reserves (iets meer dan zeventien miljoen)die, wan neer het nu aanvaarde systeem blijft gehandhaafd, in vier jaar tijds opgesoupeerd zullen worden. Wethouder Elsgeest had gister- daarbij voornamelijk in op de kritiek, avond de taak antwoord te geven op die het PAK bij monde van finan- d'e vragen, die de verschillende frac- cieel deskundige Van Dam had ge- tïes vorige maandag in eerste imstan- uit. Het PAK staat een financieel be tte haden gesteld. De wethouder ging leid voor, waarbij het reële tekort van' oortrekker is een pure, natuur zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft [een toevoegingen nodig en is iet te vochtig. Daarom trekt-ie licht en. brandt-ie makkelijk.- eeft een geur en een smaak die nooit verveelt. Dat waardeert Ie ware pijproker. 1,60 Het verkeer op de rijksweg AmsterdamDen Haag heeft gistermiddag vertraging ondervonden, nadat in Leiderdorp een schip, waarvan de lading was gaan schuiventegen een bruggehoofd toas opgevaren. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan. De oostelijk rij baan bleef vrij, maar het verkeer uit Amsterdam in de richting Den Haag moest door de politie geruime tijd worden omgeleid. Er stonden files van 6 kilometer. (Foto Jan Holvast) Leiden duidelijk aan de centrale overheid wordt aangetoond. Met wil het de afgelopen jaren gevolgde systeem van niet sluitende begrotin gen voortzetten. Volgens wethouder Elsgeest ont staat er met het hanteren van een "Sluitende begroting voor de gemeente een meer werkbare situatie. „Wij hebben de afgelopen jaren moeten constateren dat bij een niet-sluitende begroting een beleid waarbij structu rele achterstanden dienen te worden weggewerkt, bijna onuitvoerbaar is. Voor iedere taakintensiveninghoe gering ook, is machtiging van hoger hand vereast. De bestuurlijke daad kracht wordt hierdoor geenszins be vorderd. Ik wil er met Mem op wijzen dat wanneer wij het systeem dat tot dusverre is gevolgd bij de opstelling van de begroting, zouden handhaven, er weliswaar een wensenbegroting op tafel ligt met een hoog begrotings tekort, maar dat er in de uitvoerings sfeer in wezen nilëts kan gebeuren". Risico Een sluitende begroting heeft daar entegen alls voordeel, dat wanneer G.S. er goedkeuring aan hebben ge hecht de daarin opgenomen be dragen verder zonder meer voor hun doel kunnen worden besteed. Wan neer een begroting niet sluit, moet de provincie bij elk krediet afzonderlijk gaan bepalen, of er al dan niet goed keuring aan kan worden gehecht. Els geest was het met het PAK eens, dat het niet zonder risico is, om in vier jaar de reserves op te maken. Van Dam betoogde vorige week, dat er in 1978 dan op de begroting wellicht drie miljoen gulden bezuinigd zal moeten worden het bedrag dat in 1977 nog als laatste reserve kan wor den aangesproken. De wethouder gaat er echter van uit, dat er dan inmiddels tussen rijk en gemeenten een andere en voor grote steden voordeliger financiële verhouding zal zijn ontstaan: „Wij hebben daarvoor voldoende garanties, al blijft het een hoop, die niet gestaafd kan worden door een bepaalde zekerheid", zo zei hij. In dat. verband en met hem KVP-er Cornelissens toem.de hij het belangrijk, dat er tussen gemeen te en de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken daarover per manent overleg zal worden gepleegd. Hij wees er bovendien nog eens op, dat de sluitende begroting mede tot stand is gekomen op aandringen van de staatssecretaris van Financiën. „Voorlopig hebben we behoefte aan rusfc op hiet begrotingsfront'aldus de wethouder, die voor de komende periode het werk van de commissie B.O.O. van „uitermate grote beteke nis" noemde. „Want zonder betere organisatie hebben wij. mijns inziens slechts een beperkte mogelijkheid tot verbetering van ons besturingsproces en daarmede tot verbetering van onze planning en onze kostenbeheersing". Dat laatste vermocht Van Dam („als het college van B. en W. net zo als de heer Elsgeest achter het werk van B.O.O. staat, moet het dat meer laten blijken") niet vermurwen. Hij vond dat de tactiek, die sinds 1970 wordt gevolgd dus geen slui tende begroting wel degelijk resul taat had opgeleverd. „In 1970 was de aanvullende uitkering van hét rijk (voor gemeenten, die met structurele tekorten kampen red.) ruim drie miljoen, in '71 vier miljoen, in '72 zes miljoen, in '73 acht miljoen en in '74 achteneenhalf miljoen. Er is kennelijk toch wel meer te bereiken. Het advies van G.S. voor dit jaar kwam zelfs uit op elf miljoen. Boven dien heeft staatssecretaris Polak ge- zegt dat de verbetering v. d. finan ciële positie van de gemeenten niet alleen via de verhoudingswet, maar vooral ook door doeluitkeringen en subsidies bereikt zaïl worden. Dit ka binet trekt bv. voor renovering grote bedragen uit". In tegenstelling tot het college van B. en W. verwachtte de PAK-woordvoerder niet dat G.S. op korte termijn de sluitende begro ting voor '74 zullen goedkeuren (B. en W. hebben in dit verband zelfs de term „per kerende post" laten vallen. „Misschien zelfs nog niet voor het einde van dit jaar. En als dat zo is, heeft 't college een belangrijke kans laten liggen. Dan heeft liet een slui tende begroting, die het niet heeft kunnen uitvoeren. Geef me dan liever een begroting, die het werkelijke te kort aangeeft". Zoals gezegd, bleek Elsgeest daarover heel wat optimis tischer: hij verwacht zelfs dat nog het huidige college van Gedeputeerde Staten in maart zijn er provinciale verkiezingen de begroting voor '74 zal goedkeuren, ook al is dat met die voor '72 en '73 nog steeds niet ge beurd. Realiteit PSP-er Amptmeijer bleek overigens noch het standpunt van het college van B. en W„ noch dat van het PAK te delen. Hij was het ermee eens, dat de reserves in korte tijd worden ver bruikt. „Maar in 1978 zitten we met de brokken. Deze politiek op korte De al een poosje sterk bij bewo ners van enkele wijken en bij schoolleidingen en oudercom missies levende zaak van de ze- brapaden-blokbanden dreigt uit de hand te lopen. De gemeenteraad heeft in meer derheid zijn fiat gegeven aan het streven van burgemeester en wethouders om systematisch zebrapaden te vervangen door blokbanden met een bij avond duidelijke verlichting erboven. Wethouder Kret van verkeer is daar op grond van adviezen (oa. van de gemeentelijke verkeers- deskundige en de politie) vóór en hij is niet de enige. Ook el ders is de wettelijk beschermde voetgangersoversteekplaats, die het zebrapad is, in discussie. Op twee plaatsen, waar een zebra pad is verdwenen, is de bevol king in het geweer gekomen. De meerderheid van de verkeers commissie, die college en raad adviseert over verkeerszaken, is daar gevoelig voor, deels wel licht onder druk, deels aange sproken door het argument, dat een zebrapad voor kinderen vei liger is, en deels uit principe. Hoe dan ook, al tweemaal heeft de meerderheid van de commis sie het college verzocht een ze brapad terug te brengen op de plaats waar kortelings een blok band is gelegd. De wethouder is daar tegen en in het eerste ge val heeft het college het verzoek alleen om advies naar de politie gestuurd, welk advies wel als bekend kan worden beschouwd: de politie is vóór blokbanden. Kret houdt strak en stijf voet bij stuk, omdat zijn beleid ge baseerd is op uitspraken van de raadsmeerderheid. Je kunt je afvragen waarom. Wel- is waar moet een wethouder de wet houden, maar de uitspraak van een meerderheid van de raad, voornamelijk in het verle den gedaan, is toch geen wet van Meden en Perzen? Je kunt er anderzijds begrip voor heb ben, want waarop moet het be leid van de wethouder anders stoelen. De onrust over het verdwijnen van zebra's, vooral onders ouders, is evenwel een sterk ar gument om niet zo star te den ken. En in elk geval is het no dig, dat er een onderzoek komt naar de voor- en nadelen van zebrapaden en blokbanden. De resultaten daarvan kan de raad vergelijken en vervolgens een beslissing nemen. Het aanvoe ren van argumenten door beide partijen, zoals nu gebeurt, heeft iets van het tv-programma "Waar gebeurd". Wat ie geloven? HANS MELKERT De diverse fracties in de gemeen teraad stuurden gisteravond hun financiële bollebozen in de slag om voor en tegen van een al dan niet sluitende begroting af te wegen. Het werd voornamelijk een steek spel tussen de scheidende in september wethouder Els geest en zijn mogelijke opvolger, de veelal met een telraam uit geruste PvdA-er Van Dam. Ze hadden grootvader en klein zoon kunnen zijn. Het is dan ook de tijd, die zal leren wie het gelijk aan zijn kant heeft: Els geest, die van het rijk in 1978 daden verwacht, waar het aan komt op het financieren van de gemeenten en ervan overtuigd is dat het provinciale college van Gedeputeerde Staten al op zeer korte termijn zijn begro ting zal goedkeuren of Van Dam, die nog helemaal niet overtuigd is van een betere fi nanciële verhoudingswet over vier jaar en de goedkeuring van G.S. ook al gezien de poli tieke strubbelingen (wel of geen provinciaal programcollefre met de linkse drie en de KVP! voorlopig nog wel ziet uitblijven De tactiek van Elsgeest is op korte termijn gezien, aantrekkelijker. De raad heeft de afgelopen ja ren in vrolijke buien tal van besluiten genomen, die vervol gens niet werden uitgevoerd, omdat G.S. geen goedkeuring aan de daarvoor benodigde kre dieten wenste te verlenen. Voor een gemeentebestuur een meer dan frustrerende en vrij uit zichtloze zaak. Waar tegenover staat, dat het in vier jaar op maken van de f 17.005.000 reser ve die Leiden nog achter de hand heeft een riskante zaak is. Want mocht er in "78 geen ver nieuwde financiële verhou dingswet ziin het systeem van aanvullende uitkeringen loopt dan ook af dan is Lei den. tenzij het door Amptmeijer gepropageerde meer steun zou krijgen, genoodzaakt met drie miljoen te bezuinieen. En het plan om in vijftien jaar de structurele achterstand van de ze stad weg te werken, kan dan ook in de koelkast worden ee.- stopt. JOHN KROON termijn is alleen gerechtvaardigd als we zonodig straks zonder goedkeu ring toch die uitgaven doen, die we nodig achten. Dat zijn geen dreige menten, maar een realiteit. Het past niest om nu te besluiten, dat tn 1978 misschien die miljoen gulden bezui nigd moet worden". Met andere woor den: Leiden zal dan uitgaven doen, zonder goedkeuring van G.S. af te wachten. Omdat Amptmeijers ideeën weinig weerklank ondervonden, stem de hij zowel tegen de voorstellen -van het college eis van het PAK.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3