Bewoners nemen huurverlaging in eigen hand Leiden 'geplaagd' door vernielingen Stem van niet-kapitaalkrachtigen agenck Protest tegen huurverhoging P WEIGERING IN MERENWIJK LEZERS SCHRIJVEN Gewonden in het Leidse verkeer Enquete in Wassenaar voor de leefbaarheid DINSDAG 5 FEBRUARI WASSENAAR De enkele weken geleden opgerichte groep "Werkend Wassenaar", die aan de komende ge meenteraadsverkiezingen zal gaan deelnemen, heeft gisteravond in het Astra-theater eem eerste openbare vergadering gehouden. Voorzitter J. Vork kon een vrij groot aantal be langstellenden verwelkomen, maa^ moest meedelen, dat de heer A. C. Duijvestijn, één van de steunpila ren van de nieuwe groep, verstek moest laten gaan wegens ziekte. De heer Vork gaf een korte uiteen zetting over het ontstaan van de groep. De groep is voortgekomen uit een onvrede met het beleid, zoals dat in Wassenaar gevoerd wordt, een beleid dat een kleine groep bevoor recht. maar geen rekening houdt met de behoeften van grote groepen Wassenaarders, die niet tot de zeer welgestelden behoren. Er is kritiek op de combinatie Christelijke Partijen. Want bij be langrijke beslissingen blijkt steeds weer dat een deel van deze christe lijke vertegenwoordigers in de ge meenteraad de zijde kiest van ae VVD. De bedoeling van de nieuwe groep is ook de stem van de niet-ka- pitaal krachtige Wassenaarder te laten horen. Ernstig verontrust is de groep ever een beslissing van de meerderheio van de raad om geen woningbouw toe te staan in het gebied van de Ho ge Klei. Dat betekent, dat 400 a 500 jonge Wassenaarse gezinnen, die al jaren op de. wachtlijst staan, niet aan een woning geholpen zullen kunnen worden. Er is verder behoefte aan bejaar denwoningen, maar ze worden niet gebouwd. Er is behoefte aan speel- gelegenheid voor de jeugd en aan 'n duidelijker milieubeleid. Er zijn ook wensen op onderwijsgebied. De groep "Werkend Wassenaar" wil, via eigen vertegenwoordigers in de gemeenteraad, aan al deze zaken aandacht gaan besteden. Er werd aan de vergadering ruim schoots gelegenheid gegeven vragen te stellen en opmerkingen te maken. Ondermeer werd de vraag gesteld waarom de initiatiefnemers van "Werkend Wassenaar" geen aanslui ting hebben gezocht bij "Open Appel" dat toch ook getoond heeft de belan gen van de doorsnee-Wassenaarders voor te staan. Uit het antwoord bleek, dat men dat ook ernstig heeft overwogen. Maar de protestants- christelijke deelnemers aan het voor overleg bleken daar principiële be zwaren tegen te hebben. De nieuwe groep zal zich echter be paald niet tegen "Open Appel" af zetten en hoopt, dat de stemmen die zij zal trekken, geen schade zullen toebrengen aan Open Appel. Meegedeeld werd verder, dat zich in een week tijd 200 leden bij "Wer kend Wassenaar" hebben aange meld. Het huidige bestuur heeft een voorlopig karakter. Binnen niet al te lange tijd zullen de leden worden uit genodigd een definitief bestuur te kiezen en zich te beraden over de kandidatenlijst, waarmee aan de ge meenteraadsverkiezingen zal wor den deelgenomen. (Foto Jan Holvast) Dinsdag Breestraat 19, sociëteit 'erkende jongeren, Schelpenkade 6, bijeen Rijksherbarium, aanvang Praethuys Leiden, Vergadert PPR, aanvang 8 uru nam. Petrakerk Leiden, bijeenkom Ned. Chr. Vrouwenbond afd. 1 aanvang 8 uur nam. Woensdag Ten Katestraat, speeltulngebou Jaardensociëteit Humanltas, 24.: Geversstraat 65, Oegstgeest, so voor kamerbewoners en alleenstai 8—12 uur nam. Zuiderkerk Leiden, politieke ling voor vrouwen, 9.30 uur v Donderdag Breestraat 19, sociëteit fenslevoorlichtlng, 89 Geversstraat 65, O voor kamerbewoners 8—12 uur nam. 3e Binnenvestgracht 3, Lt Kantine Clos en Leembru Jaarvergadering, aanvang 2 uur. Vrouwenkerkkoorstraat 9, F liuys, gespreksavond over asl gie, inleider Rogier van Vlissi astroloog, aanvang 8 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zoni dienst der apotheken in de regio den, wordt waargenomen door: theek Reyst, Steenstraat 35, Lc tel. 20136. Apotheek Voorsch Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 0 2525. Tevens zaterdag tot 13 uui middag Oegstgeestse Apotheek, helminapark 8, tel. 53274. Stichting Bureau Maatschapj Werk Leiden. Oude Rijn tel. 01710-20931. Spreekuur van Het bestuur van WBV "De Een dracht" heeft van Marcel van Dam te horen gekregen, dat de huurver hogingen over 1972 en 1973 toch ge heven moeten worden. Het bestuur heeft een voorstel van Marcel van Dam aangenomen, dat zij binnen twee weken bericht sturen aan het ministerie van Volkshuisvesting, hoe Marine vierde uitbundig feest OEGSTGEEST De Koninklijke Marine kent vele- tradities en één daarvan is de jaarlijkse viering van de verjaardag van H.K.H. prinses Beatrix hetgeen zich udit in een fees telijk „Prinsessebal". Een traditie die ook in ere wordt ge houden door de Marine Bedrijven te Oegstgeest. Zaterdagavond hadden ruim vierhonderd feestgangers zich verzameld in de kantine aan de Haarlemmerstraatweg. Het werd een avond met vele hoog tepunten. Noemen wij het optreden van het zangduo „The Luckberries" met liedjes uit de „hitparade". Kos telijk vermaakte men zich met het trio Marcello dat het liedje „C'est ci bon" op internationale wijze voor het voetlicht bracht. Bepaald imponerend was het optre den van de tien leden tellende Suri naamse steelband „The Invaders" met calypso, Soul en cha-cha-cha. Een opzwepend ritme waarvan velen onder bekoring geraakten. zij die huurverhogingen zullen door voeren. Die huurverhogingen kun nen oplopen tot 6%. Dit alles is op 28 januari aan het actiecomité's van de BHW meegedeeld door het be stuur. Daarmee wordt een succesvolle actie van de buurtbewoners voor eer huurstop met één klap van tafel ge veegd. Maandenlang hebben vele be woners de huurverhoging geweigerd, omdat onze huizen geen huurverho ging waard zijn en omdat het leven toch al duur genoeg is. Deze "progressieve" regering '9 at zich hiermee wel van haar zwartste zijde zien. Zij willen de huren ver hogen, juist nu de werkende mensen het moeilijk krijgen door de schrik barende prijsverhogingen. Het be stuur van de Eendracht is voor het blok gezet en zij zijn gezwicht voor de dreigementen van Marcel van Dam. Wij zij het daarmee niet eens. Wij hebben het bestuur gekozen om de wil van de bewoners uit te voeren. Wij hebben verleden jaar april dui delijk gemaakt, dat we geen huur verhoging willen. Daarom organiseert de BHW i«a de Eendracht een protest vergadering in Clubhuis de Zevensprong aan de Bernardkade morgenavond 8 uur. De bewoners zelf moeten dan Uil- maken wat we gaan doen. Het graat tenslotte om onze portemonnee. Namens het actie comité van d» BHW. W. A. DEN HAAN Atjehstraat 2. Leiden, LEIDEN Sinds twaalf uur vanmiddag is Leiden een visres taurant rijk. In de Donkersteeg werd het negende zelfbedienings restaurant in Nederland geopend een zogeheten Noordzee Quick- restaurant. De opening werd verricht door dis. A. Merk, secretaris van het Productschap Horeca. Merk ver stelde dat de laatste tien jaar de eetgewoonten van de mensen drastisch zijn gewijzigd. Was er in 1960 nog 73 pet van de mensen die nooit buitenshuis at, in 1970 ivas dat percentage teruggelopen met 45 tot 28 procent. „Het gehele leefpatroon van de mensen is veranderd: natuurlijk zijn er mensen die lekker verwend willen worden, maar in het za kelijke verkeer spelen factoren als tijd en kwaliteit een beslissende rol en worden zelfbedieningsres taurants zeer gewaardeerd", aldus Merk. Aan de bedrijfsleider werd dóór de directeur van de Noordzee Quickrestaurants, de heer Zek- veld, symbolisch de sleutel over handigd van het nieuwe restau rant (zie foto Jan Holvast). De prijzen van de artikelen zijn erg laag gehouden, zodat zowel mensen die aan het winkelen zijn er even naar binnen kunnen wan delen, maar ook zij die eens "uit" willen er naar toe kunnen gaan. Het restaurant is geopend van 10 tot 7 uur. Op zon- en feestda gen is het gesloten. LEIDEN Een groep bewoners van de Merenwijk Reeft gisteravond besloten met in- Maatschappelijk werk gang van 1 februari j.I. f 75,- van de totale huur die ze verschuldigd zijn, niet te betalen. Tijdens een door de afdeling Merenwijk van de Bond van Huurders en Woningzoeken den (BHW) georganiseerde buurtvergaderin g in de aula van het scholencomplex aan het Vogelasiel Valkenpad stelde het overgrote deel van de ongeveer 90 aanwezigen zich achter dit be sluit op. Met grote meerderheid van stem men werd verder besloten dat: de weigering om de door de Prot. Chr. Woningbouwvereniging (PCW) ingestelde verhoging van stookkosten met f 16 te betalen, zal worden voort gezet; er een fonds zal worden gemaakt waaruit de eventuele proceskosten kunnen worden betaald die uit dc weigering van huurbetaling zouden kunnen voortvloeien; In de Merenwijk zal nu verder worden geprobeerd nog meer bewo ners tot dit besluit te bewegen. Zoals bekend hebben vorige maand in elk geval 456 bewoners via een handte keningenactie te kennen gegeven dat ze de huren in de Merenwijk te hoog vinden. Omstreeks dezelfde tijd gingen de bewoners er toe over de verhoging van stookkosten met f 16 te weigeren. Tijdens de buurtvergadering gister avond werd besloten dat de verho ging niet zal worden betaald zolang de Prot. Chr. Woningbouwvereniging niet duidelijk de noodzaak daartoe heeft aangegeven en de gebreken aan verschillende woningen niet zijn verholpen. Huurschuld Inmiddels is komen vast te staan dat staatssecretaris Van Dam niet zal ingaan op het verzoek de huren in de Merenwijk te verlagen, zo werd gisteravond meegedeeld. De BHW had de staatssecretaris om een gesprek gevraagd en hem een ulti matum gesteld dat hij voor het eind van de vorige maand in elk geval moest reageren, omdat de bewoners anders tot actie zouden overgaan. De f 75 huurverlaging is volgens de BHW o.a. gebaseerd op uitspraken van het gemeentebestuur in het ver leden dat de huur van de woning in de Merenwijk in 1970 hooguit f 220 en in 1973 f 250 mag bedragen. Op het ogenblik belopen de huren ge middeld rond f 330 per maand. Vol gens een lid van de BHW bedraagt de totale huurschuld in de Merenwijk momenteel t 250.000 en ligt de groot ste huurschuld op rond f 2500. Bij de actie voor huurverlaging zal dezelfde werkwijze worden gehan teerd als bij de weigering om de ver hoging van stookkosten te betaien Led envan de BHW zullen minstens één keer per maand bij de bewoners langs gaan om giro-kaarten op te halen. Op die manier kan er een ad ministratie worden bijgehouden van de weigeraars en wordt er een re gelmatig contact geschapen met de bewoners. Iedere bewoner zail verder één keer per maand een gulden stor ten in het fonds voor eventuele pro ceskosten. Een lid van het Juridisch Adviesbureau zegde gisteravond toe de verdediging van eventuele rechts zaken op zich te zullen nemen. LEIDEN Een 48-Jarige Leide- naar kwam gisterochtend op de hoek van de Montgomerystraat en de Joh. Poststraat in Zuidwest met zijn brommer zo lelijk te vallen dat hij vermoedelijk een heupfractuur kreeg. De onfortuinlijke bromfietser is door de gladheid in de bocht geslipt. Hij moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Op de Haarlemmerweg had zondag avond een frontale botsing plaats, tussen een auto en een fiets. De 34- jarige bestuurder van de fiets brak zijn neus, een achteropzittende vrouw haar sleutelbeen. Het ongeluk gebeurde op het moment dat de auto op het linkerweggedeelte reed. Kinderopvang Informatiebureau werkf Dienstencentrum Noordeinpleln 2b, tel. 40483, algi ne informatie, dag. van 910 Actie "Moeders 1 Sociale raadsvrouw Driftstraat 49a; woensdag: 10; ii.uO uur Dijkstraat 2a en 16.30—1 uur. Gerecht 10; donderdag: 18.1 20.00 uur. Stadhulsppleln 1; vrij< 10.3011.30 uur. Herenstraat 45. T wentwel Sociëteit Twentewel, Breestraat Dinsdag Het is weer dinsdag, zowaar. Het gekke is, dat het dan helemaal niet mee hoeft te vallen. U kent dat wel: de wekker loopt mooi op tijd af, maar je hoort hem niet zo goed; de veters van je schoenen knappen net op het moment als het theewater be gint te fluiten; d escheercrème wordt bijkans op de tandenborstel ge smeerd en wanneer je buiten staat, en op" de fiets wilt stappen, is de voorband leeg. Nou ja, zo voelde ik me dus vanoch tend. Ik denk dat ik morgen maar eens een vrije dag neem. Wenselijk Met ingang va ngisteren (maar toen hadden we geen ruimte meer om 't te plaatsen) is bij het bureau voor lichting van het stadhuis het derde verslag van het onlangs gereedge komen binnenstadsonderzoek voor het publiek (u dus) verkrijgbaar. Deze ambtelijke nota "deel C selijke ontwikkelingen" wordt kocht voor een bedrag van f9.- per stuk. De nota is een vervolg op de reeds eerder gepubliceerde delen over de bestaande toestand en de mogelijke en wenselijke ontwik kelingen in de binnenstad. In de nieuwe nota worden de wenselijke ontwikkelingen aangegeven ten aan zien van natuurlijke gegevens als grondgebruik, verbindingen, omge ving, enz. Naast de ontwikkeling van de woon- werk- en verkeersfuncties worden in de nota ook onderwijs, cul turele, recreatieve en sociale aspec ten per stadswijk behandeld. Het bureau voorlichting is gevestigd in de hal van het stadhuis (ingang Vismarktzijde) en is op werkdagen geopend van 8.3 Otot 12.30 uur, en Redactie Paul Wolfswinkel C Doe Wat Sinds een paar dagen voert de ac tiegroep "Doe Wat" en "Mythyl" 'n actie voor de Leidse mythylschool, om instrumenten te kunnen betalen en om experimenten te betalen, als het bewegen en ontspannen van kin deren aangaat, die op de mythyl school zitten. Men wil namelijk appa ratuur aanschaffen waarmee de kin deren zich ontspannen en waar de reactiesnelheid mee kan worden ge meten. Om deze actie te steunen, kan men geldelijke bijdragen stor ten op giro 3111884 t.n.v. P. Vlasveld Munnikenstraat 31 in Leiden. Op 't kaartje schrijven: Mythyl. U kunt ook donateur worden door even een briefje te sturen aan bo venstaand adres. Nadere mededelin gen volgen (jan. LEIDEN Een aantal Jongens heeft gisteravond van een herenmo dezaak aan de Haarlemmerstraat de etalageruit ingegooid. Ze gristen uit de winkel enkele leren jasjes weg en namen vervolgens snel de benen. Vijf minuten later al kon de politie op de Hooigracht vier jongens allen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, aanhou den, die van de brutale roof wer den verdacht. Twee van deze Jongens konden echter vrijuit gaan, de twee anderen werden in het bureau aan de Zonneveldstraat vastgehouden. De jasjes zijn inmiddels weer in het be zit gesteld van de winkeleigenaar, die echter wel een glasschade van 800 gulden moest noteren. Er werden in de afgelopen nacht trouwens nog meer vernielingen in Leiden gepleegd. Van een snackbar aan de Sophiastraat werd 'n ruit met een steen ingegooid, waardoor een schade van f 500.- ontstond Ook werd de ruit van 'n kapperszaak aan de Lange Mare vernield. De schade bedroeg in dit geval f 100,-. Voor tenminste f 1000,- schade werd in het afgelopen weekeinde toegebracht aan de Chr. Pedagogische Akademie aan de Paulus Buysstraat, waar H groot aantal glasruiten het moes.', ontgelden. Architecten Architecten-Informatie cent: Rijnland. Op werkdagen tel. ber r 26385. Zitting op do. av SPEL-EN TYPEFOUTEN VOORSCHOTEN Voorscho- tens D'66-raadslid Joop Goosens werd tijdens de laatst gehouden raadsvergadering dringend ver zocht door de voorzitter om zijn opmerkingen over spel- en typefouten niet tijdens een ver gadering te maken. Nadat de wethouder Esselaar bij een ontwerpregeling drie spel- en typefouten aan de raadsleden had uitgelegd, noemde Joop Goosens eventjes vlot nog tien fouten in dezelfde verordening, allemaal slordigheden. Thans heeft het raadslid schrif telijk vragen gesteld aan B. en W. Vraag 1 wil opheldering over deze fouten, vraag 2 vraagt of er wellicht een taak is weggelegd voor de burgemeester om in laat ste instantie coördinerend zorg te dragen dat de ontwerpveror deningen puntgaaf in de raad komen. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging voor wen en weduwnaars, tel. Lelds i bureau: 61112. Moeders voor moeders Informatiebureau werkgemt. Kindercentra Leiden. Welzijnsraad, tionsweg 28, tel. 0171046861. Geoi Actie „Moeders ven bij zuster E. Hofdijk 32. Oegstgeest. 53652. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Lelt 45, tel. 49441 voorm Aanvragen voor halve dagen: kerkelijke opleidingsschool voor zinsverzorging, Rijnsburgerweg t Wetswinkeltje Volkshuis, ApothekerSdiJk 33. ningstljden, dinsd woensd. dond. 1 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jolanda Jacoba Aafje Adriana. i Morskwartier. clubhuis Morsweg 59, tel. 60580. Groot Deyleroord houdt midden fe bruari een enquête ondre de bewo ners van deze Wassenaarse buurtge meenschap, om de leefbaarheid te kunnen bevorderen. Vrijwilligers ge ven huis-aan-huis formulieren af, die zij de volgende avond weer ko men ophalen. Op deze manier wil men er ach ter komen in hoeverre er behoefte bestaat aan onder andere dammen, klaverjassen of schilderen, en of er wensen zijn voor een jeugd- of oude- rensociëteit of op het gebied van peu ter- en kleuteropvanp. Groot Dyeleroord stelt zich tot doel de onderlinge kontakten tussen de burgers alsmede met de autoriteiten te stimuleren. Om dit te kunnen be reiken zijn er veel voorzieningen no dig zoals een wijkcentrum waarin voornoemde aktiviteiten kunnen plaats vinden. Het bestuur is niet van plan aktivi teiten te gaan ontplooien, die al in voldoende mate door andere organi saties zijn ontwikkeld. V t A E. Brugman: Ninotschka Xenla Anuschka, z. v. N. van Om men en A. Kemp; Riccardo, z. v. J. Kroesemeijer en J. Regeer; Ronald Alexander, z. v. J. van der Horst en L. van Gorkom; Blonda, d. v. S. Kijk in de Vegten en M. Boers; Robert Paul a - der Wal en M. nlëlle. d. v. J. Beij en P. de Roode; Ronald Jacob Wilhelm Antonlus, z. v. A. Colpa en H. Schaap; Gisele, d. v P. Vermond en I Noordertneer GËTROr B. Dunn en H ter en J. Teske: W. J. Laterveer. M, Sol 11, dochter. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldsch Dagblad BV Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement f 10,2. Kwartaalabonnement f 30,! Per Post f 32.0 Jaarabonnement f 110, Losse nummers f 0.5 Abonnementsgelden bij voorurt- betaling te voldoen Bij automa ttscbp overschrijving geen ad mlnlstratle- en Incassokosten Nabezorging van 18.00—20.00 Zaterdag van 16 00—18.00 u. Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2