De klad zit in het sparen 'ord leeft in schaduw Nixon De wereld komt voedsel tekort Bezwaarschrift aan Gedeputeerde Staten llacht vice-president VS per traditie beperkt Nog geen onderzoek commissie in zaak Daey Ouwens eten Slechts een derde van de mensheid heeft te Politiek hoort niet op de scholen thuis Terugslag voelbaar bij handelsbanken [DAG 5 FEBRUARI 1974 ASHINGTON Iedereen in Amerika vraagt zich af of des te minder hij belooft als moge- len. Maar de Grondwet biedt geen duw van zijn meester. Niettemin is lijp de huidige vice-president in een unieke positie. Hij was al opvolger van een man - Agnew - tegen wie moeilijkheden voort uit de' traditio- criminele beschuldigingen zijn inge- •president Gerald Ford van het kaliber is, waarvan presi- ;en gemaakt moeten zijn. Twee maanden na zijn inauguratie ïumero twee in den lande kan niemand hem voorstellen ïumero één. het begin af duidelijk, ord het steeds moeilijker zou zijn betrekkingen met de beschuldigingen ent Nixon. Aan de ene kant zou weerleggen, die materiaal beschikte dat blaam zou zuiveren en John Dean lijk president. Hij heeft nog geen eigen krachtige staf gevormd, hetzij uit tact dan wel uit gebrek aan ini tiatief. Dit en het gebruik van de mannen die de redevoeringen van de president plegen te schrijven, suggereren dat hij nog minder on afhankelijk is dan Agnew. Als hij keuze: de vice-president moet op volgen. Natuurlijk spruiten veel vpn Fords gewone ambtenaar nele onmacht van het vice-presi- dentschap die al zo veel voorgan gers van Ford wanhopig heeft ge maakt. De „Veep" heeft geen eiigen reel leiders Partij Ford als de :te de partij uit de beproevin- Watergate zal helpen en herleven voor de eerstvolgende tijd had gehad, entsverkiezingen. Maar aan de karnt beschouwt Nixon als de man, die altijd volko- oyaal tegenover hem heeft ge- de presi- situatie, dan had men kunnen die machtsbasis, geen officiële functies, lang, dat behalve dan het voorzitterschap 1 bracht en is nu wellicht opvolger van een andere, Nixon. Voor de ge zondheid van het Amerikaanse poli tieke systeem is het van kritiek be de Republi- dent belastende verklaringen had wachten dat hij, als Nixon ten val de Senaat en hetgeen de president ambt. Maar zal Ford daartoe die afgelegd. Maar toen Moeilijkheid komen, met hem val- hem opdraagt. Hij leeft in de scha- staat zijn? Betoncentrale in Leidse Kooi t die als zijn verdediger en den jegens Nixon toen hij leidei van zijn politiek kan die zowel tegenover het Congres Amerikaanse publiek. ilair esident en het Congres waren over één ding, namelijk als een zeer populair jngreslid, betere betrekkingen iu kunnen scheppen. ;r zich op richten de het Congres aan de ent uit te leggen, of omge- stelde duidelijk primair, dat tuwe contacten met de presi- moest zien te vestigen. Dat te meer noodzakelijk, om- van Nixons voornaamste urs, Meivin Laird en Bryce wanhopig weggingen. Ford nderdaad in geslaagd nauwere dan zij met zijn benarde te vestigen. Hij spreekt de ent op zijn minst eenmaal per en heeft meer toegang tot dan ooit zijn voorganger Spi- de prijs hiervoor is. naar het niet alleen totale loyaliteit Je- de president, maar ook een nte verdediging van diens po- zelfs ten aanzien van Nixons persoonlijke aangelegenheden, zijn eerste persconferentie raardigde Ford tot in bijzon den Nixons niet-betalen van belastingen. Elke keer dat esident weer een nieuwe aan- verduren kreeg, snelde Ford hulp. sic e.vaarlijker vorm van a,anval half januari, toen Ford in ede machtige pressiegroepen waaronder de vakcentrale -fclO omdat die een massale ;anda-oorlog tegen de presi- iouden voeren. Extreem-partij lieden haalden volgens hem iderste uit de kan van Water- olgende dag bleek, dat deze jeschreven was door een van die redevoeringen van ;sident plegen op te stellen, ijdstip was buitengewoon on gekozen, want twee uur Ford had gesproken kwam er ieuwe climax in het Waterga- andaal in de vorm van de ge- van elektronische deskundi- t een strook van 18 minuten banden, waarop gesprekken 'atergate waren opgenomen, >er ongeluk kon zijn uitgewist, i hoorzitting over Water- niet gevraagd door ex- partijdige lieden, maar door Sirica, de Republikeinse op- chter van het districtsgerechts- lenaan vallen [Nixons tactiek van felle tegen- jftilen over te nemen leek Ford pest.ip in het land te polarise- pp een manier, die weliswaar in bs strategie past. maar die zijn toekomst moeilijker zou ma- 1 is sindsdien doorgegaan met president te verdedigen. Hij p gezegd dat de president hem heeft opgedragen. Een week na pklaring van de elektronische pidügen beweerde Ford: „Ik l dat de president er niet bij jkken was". Hij gaf verslagge- de verzekering, dat het Witte uisarrest voor ikbondsleiders Zuid-Afrika De Zuidafrikaan- heeft drie Jonge blanke ondsfunctionarissen beperkingen bewegingsvrijheid opgelegd, nauw betroxken bij oo- de Afrikaanse arbeiders in onden te organiseren, voor vijf jaar geldende beper- zijn opgelegd aan Halton tfle en David Hemson van de afrlkaanse vakbond van arhei- Ip de textielindustrie en Da"id van het ondersteuningsfonds Zij waren he- bij een staking voor hogere van 10.000 Afrikaanse textiel- in Durbar vorige week. drie zullen hun vakbondsaoti- niet kunnen voortzetten. Zij n geen openbare of politieke ideringen bijwonen en geen fa- haven of Afrikaans gebied den. Voorts moe*.pn zij in het ursdistrict Durban blijven en zij zich onthouden van da- .zoals het aanwakkeren van vij- gevoelens tussen de blanke bewoners van de Te ek Zuid-Afrika". de minderheid van Afgevaardigden. Maar de moeilijkheid is, dat hoe loyaler hij lijkt als vice-president, Holiday Inn Leiden vraagt om fietspaden LEIDEN In een bezwaarschrift aan Gedeputeerde Staten maken de woningbouwvereniging „De Een dracht", het wijkcomité De Kooi, de actiegroep ter wering van de beton- mortelcentrale en het actiecomité be en 140 m. van de Atjehstraat. De bewoners en de gemeente zijn 't er volgens het bezwaarschrift over eens dat de vestiging van de betonmortel- centrale verschillende schade en hinder met zich LEIDEN De directie van de Holiday Inn" heeft aan burgemees ter en wethouders van Leiden ver keersmaatregelen gevraagd. In het bedrijf zijn momenteel ca. 80 perso nen werkzaam, van wie een groor aantal per fiets naar het werk komt. Het is onmogelijk de Holiday vool7 Inn per fiets te bereiken zonder ccn gedeelte over de autoweg te rijden. hetgeen een zeer gevaarlijke situatie woners Leiderdorp bezwaar tegen het brengen: vooral veel trillingen (met is. Volgens de directie zou een over steek gemaakt kunnen worden van af het terrein van de Holiday Inn naar het reeds bestaande fietspad op de Haagse Schouwweg. Ze zai zelf zorg dragen voor het fietspad, dat over het eigen terrein gaat lopen. Tevens verzoekt de directie B. en W. om de mogelijkheid te bestude ren een fietspad aan te leggen langs de Plesmanlaan, zodat fietsers het universiteitsgebouw alsmede de Ho liday Inn vanuit Leiden gemakxe- lij? kunnen bereiken. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden heeft gisteravond na de openbare bijeenkomst in het geheim tot in de nacht vergaderd over de zaak Daey Ouwens, de directeur van de Groenoordhal, die een maand ge leden met verlof is gegaan. Niet bekend is waarover precies is gesproken. Wel staat vast, dat bur gemeester en wethouders nog steeds geen commissie van onderzoek heb ben ingesteld, die ze een maand ge leden hebben toegezegd. Deze com missie zou, zo liet het college toen weten, binnen zes weken verslag moe ten uitbrengen over het "intern en extern functioneren van de direc teur van de Groenoordhal". eventueel verlenen van een ontgron dingsvergunning aan de B.V. Bouw- materialenhandel v. h. Fa. P. Fon tein en Zonen in Leiden tot het ma ken van een insteekhaven in een industrieterrein aan de Zijl. De ontgronding is noodzakelijk vestiging van een betonmor- telcentrale. Deze komt zeer dicht bij de wdonwijk ae Kooi te liggen, 120 m. van de woningen aan de Su- matrastraat en 100 m. van de wo ningen aan de Zijldijk (Leiderdorp) schade aan de huizen) door vracht verkeer, verkeersonveiligheid: versto ring van de nachtrust (het is een continu-bedrijfDe hinder zal ook niet gedaan door de betonmortelcentrale. Wethouder Ham heeft volgens het bezwaar schrift toegegeven dat hij fout ge handeld heeft door voor de bouw van de betonmortelcentrale een bouwver gunning te geven. Volgens het be stellingsplan zouden op de plaats, waar nu de betonmortelcentrale komt, arbeiders- en kleine midden standswoningen gebouwd moeten veroorzaakt worden door de schepen worden. Wethouder Ham heeft ech ter gedachteloos ontheffing van diit voorschrift Verleend, waardoor de bouw van de betonmortelcentrale mogelijk is geworden. ten behoeve waarvan de ontgronding nodig is, die materiaal aan- en af voeren. Voorts wordt de betonmor telcentrale zeer omvangrijk en lelijk. De gemeente heeft plannen ge maakt om de Kooi te rehabiliteren en te renoveren. Dit streven naar vernieuwing van deze wijk wordt te- De bezwaarden vragen GS ontgrondingsvergunning niet te lenen. Nu Rome en Parijs hun "modekaarten" op tafel hebben gelegd, komen ook de Londense ontwerpers met hun nieuwe voorfaars- en zomercollectie op de proppen. Dit deux-piece van zwart-wit geruite zijde is een ontwerp van Avril Airyar. Bij het pak wordt een Edwardiaanse hoed gedragen en een boa van tule. VERENIGDE NATIES De energiecrisis heeft het voedsel tekort en de inflatie uit de belangstelling verdrongen. De graanoogst heeft zich hersteld van het catastrofale peil van 1972 en in september 1973 kon de Voedsel- en Landbouworga nisatie (FAO) meedelen dat de voorraden graan „uiterst krap maar niet kritiek" meer waren. Het slechte weer, dat tot voed seltekort en prijsstijgingen had geleid, heeft zich niet herhaald, maar het heeft wel zijn sporen nagelaten. Het is duidelijk dat de wereld, ondanks alle technologische vooruitgang, nog steeds aan de genade van het weer is overgeleverd. na is alle vruchtbare grond al bruik. Landbouwgrond maken bijvoorbeeld heuveltoppen brengt te tijdelijk enig soulaas en kan boven- 1974 is dien leiden tot onherstelbare bodem- Onid'ervoedliing Het Wereldbevolkingsjaar door de VN bestemd voor het bestu deren van bevolkingsvraagstukken. Het voedselvraagstuk valt daaron der. De vraag is, hoe in dit verband het woord "voldoende" moet worden in veei landen al Drink watertekort Verhoging bundig groeien en de zuurstof op slorpen. Dat leidt weer tot vissterf- ti vis is in veel landen een voor- name bron van eiwitten. Tegengaan van de bevolkingsgroei heeft pas op lange termijn effect. Na de slechte oogst van 1972 raak ten de wereld graanreserves, die voor het grootste deel in de VS lagen op geslagen, uitgeput door massale ver koop van graanvoorraden aan de Sowjet-Unie en andere landen. Het tekort lijkt een probleem van korte termijn op het gebied van vraag en aanbod, dat kan worden verholpen door technologische vooruitgang zo als "wondergraansoorten" van de jaren 1960, maar dat is niet zo. Het rapport 1973 van de FAO wijst op de betekenis van deze toestand. Zorgwekkend is het dat, wanneer 'n marginaal tekort in de verwachte produktie in 1973 in een der belang rijkste gebieden tot een ernstig we reldtekort kon leiden, een marginale verbetering geen opluchting kan brengen in een reeds gevaarlijke toestand. Groei Het vraagstuk kan worden opge lost met twee of drie goede oogsten. Wij staan voor een fundamenteel vraagstuk de groei van de wereld bevolking die gevoed moet worden. Die groei is'gemiddeld 2 procent per opgevat. De een berekent dit hand van minimum calorieën, an deren aan de hoeveelheden eiwitten. Maar hoe men het ook berekent, het antwoord schijnt eenvoudig nee te zijn. Er is niet genoeg voedsel gezien de eetgewoonten en de prioriteit van bepaalde soorten oogsten. Enkele deskundigen, onder wie dr. George A. Borgstrom, schatten dat gedaan worden wel tweederde van de kinderen in de de pas blijven meeste ontwikkelingslanden aan on dervoeding lijden. Borgstrom zegt Jaar en zonder maatregelen daarte gen betekent dat een verdubbeling van de wereldbevolking in 35 jaar. Zelfs voor het handhaven van het huidige consumptiepeil per hoofd moet in die periode de produktie wor den verdubbeld, of er moeten nieu we eitwitbronnen worden gevonden. Maar er moet dan alleen ma met de bevolkingsgroei. Als onder deel van de internationale strategie zelfs dat, wanneer alle voedsel voor de tweede VN-ontwikkelingsde- wereld gelijkelijk verdeeld zou cade is voor de minder ontwikkelde den- iedereen ondervoed landen een stijging van 4 pet. oer dafc d jaar van de landbouwproduktie tot slechts doel gesteld. Geheel afgezien van de invloed zegt de FAO dat deze Toch zullen wij, willen wij overle ven, een mengsel van al deze metho den moeten toepassen, voorzichtig, met respect voor de burgers van elk land, en rekening houdend met de ingewikkeldheid van het ecologisch systeem van onze planeet. Het We reldbevolkingsjaar wil ons aansporen tot concentratie op de voedselschaar ste, de werkloosheid, de verstedelij king, de rol van de vrouw en de an dere aspecten van het bevolkings vraagstuk. Ven de oplossing van en- m voedingsstoffen, kele van deze problemen hangt de organismen uit- toekomst van de wereld af. zijn grote hoeveelheden water en kunstmest voor nodig. Dr. Borgstrom schat dat er in 1980 een tekort aan zoet water zal ko men omdat Europa en Noord-Ame- rika dit al verbruiken in een tempo dat twee tot driemaal zo hoog ligt als het terugvloeien naar de toeganke lijke waterreserves. De kunstmest maakt meren en ri vieren rijker zodat de mii de huidige voedselproduktie derde van de wereld kan voeden volgens de huidige VN-vor- Men kan land bebouwen en landen niet de vooruitgang hebben de opbrengst van reeds bestaand geboekt die voor hun economische bouwland verhogen. Het patroon van ontwikkeling nodig is. Sinds 1961 de voedselproduktie kan worden ge- hebben de ontwikkelingslanden als wijzigd en verspillingsvormen zoals geheel hun landbouwproduktie ge middeld met 2.7 procent per jaar we ten op te voeren. Dat is al een aan merkelijke prestatie, maar blijft ver onder het doel van 4 procent, en om dat de oogsten in 1972 zijn mislukt is voor de overige achter jaren een dierlijk eiwit vervangen door soja bonen en andere zuiniger eiwitbron- tenslotte kan getracht LEZERS SCHRIJVEN Viain mijn dochter „men" op het lyceum voornemens i£ den de bevolkingsgroei tegen te hou- 6 februari 1974 den. Al deze methoden hebben hun delen. Op enkele uitzonderingen gunste welke politieke richting dian ook ee seerd wordt, is het mijn vaste tuigiing d»at politiek op een school in ag" het geheel niet thuis hoort en dat de schoolleiding zulks in het geheel ten niet mag toestaan. De klad zit een beetje in het spa ren. Dat tonen recente cijfers dui delijk aan. Als we de spaarbalans van driekwart van 't vorig jaar op- ken. dan is nog slechts sprake van een vermindering van de groei. Maar worden de cijfers gulden. De groei van de spaarreke ningen was in 1973 bijna 20 procent minder dan in 1972. Ook bij de Rijkspostspaarbank van de PTT was sprake van een derge lijke ontwikkeling. Slechts bij de Bondsspaarbanken viel de daling laatste maanden apart gezet, dan nog mee: het ^spaaroverschot liep licht plotseling het eerste rode sig naal op. Bij veel banken blijkt dan meer spaargeld te zijn opgenomen, dan werd ingelegd. De zogenaamde ontsparing is voor het eerst dit jaar een feit. aangesloten, die samen over zo'n 2355 verkooppunten beschikken. „In de spaarbankwereld althans maken wij ons nog geen zorgen over het spaarpatroon. De toestand is allerminst alarmerend", meent de heer Schiphorst. „Dit kan best het begin zijn van een langere periode dat er minder gespaard wordt", geeft hij toe, „maar het is nog veel namen de spaarders bijna 15 mil- te vroeg om daaruit conclusies te joen meer op van hun rekeningen, trekken", dan zij inlegden. „De terugslag bij Door Jan Kees Kokke Nu zijn de laatste maanden het jaar nooit erg gunstig voc spaarinstellingen. Maar als w cijfers van 1973 naast die 1972 leggen, dan blijkt dat bij alle j-mg wijst. De neiging banken het spaaroverschot verschil dus tussen het totale be drag dat op de spaarrekeningen wordt gestort en het bedrag dat er vanaf wordt gehaald in 1973 aan merkelijk lager was. Minder groei Bij de Rabobanken - de grootste bank in ons land - daalde het spaaroverschot tot en met oktober deze vierde zuil op de spaargeld- van 1591 miljoen tot 1334 miljoen De grootste klap viel echter bij de handelsbanken, met name de Amro- bank en de ABN. Het spaarover schot daalde bij die groep tot en met september 1973 van 1270 mil joen naar slechts 349 miljoen gulden. Amrobank-president dr. Van den Brink waarschuwde dan ook voorzichtig dat er een verande ring in de spaarstroom optreedt, die in de richting van een verminde- geld te sparen op een gewone spaarreke ning neemt af, aldus de heer Van den Brink. Is men in de spaarwereld nu ver ontrust over deze ontwikkeling? Geen alarm „Totaal niet", zegt een bedaarde mr. H. Schiphorst, directeur vam de zNederlandse Spaarbankbond. Bij Van werknemerszijde is indertijd dan ook gezegd dat het effect van de inkomensnivellering op de econo mie moet worden onderzocht". Grotere consequenties op de spaar- lust moeten, aldus de heer Schip horst, worden verwacht van de in flatie. Als die aanhoudt, zal er steeds meer achteraf gespaard wor den. „Maar een duidelijke tendens om minder te sparen zie ik op het ogenblik niet. Tenzij het publiek wat dat betreft zou gaan reageren op de olieboycot. In het algemeen reageert men echter in Nederland niet meer zo heftig op allerlei eco nomische en politieke verschijnse len. Veel minder althans dan voor de oorlog". handelsbanken bovendien veel groter dan bij de spaarbanken. De spaarbanken heb ben vooral mensen met een gemid deld inkomen als klant. Mensen met een wat hoger inkomen, die vaak bij de handelsbanken zitten, wijken gemakkelijker uit naar an dere spaarvormen", aldus mr. Schiphorst. Concurrentie Bedenkelijk „Maar als de ontsparing inderdaad zou doorgaan, dan is dat een zeer bedenkelijk verschijnsel", waar schuwt de spaarbank-directeur. „Voor een land als Nederland is een spaarquotum, het totaal aan bespa ringen dus, van 20 procent absoluut noodzakelijk. Daar zitten we nu op. Maar zou het lager worden, dan komen de investering in de knel". Schiphorst: „Een drastische inko mensnivellering zou bijvoorbeeld kunnen volgen dat markt zijn ruim 120 spaarbanken kunnen leiden tot minder sparen, rente kan worden gegeven verminderde groei op de heeft intussen al geleid tot een aanzienlijke verscher ping van de concurrentie onder de banken. Een gevolg daarvan was het plan voor een fusie tussen de Bondsspaarbanken als de Rijkspost spaarbank van -de PTT. Biedt zo'n fusie nu wel voordelen voor de spaarder? De heer Schiphorst: „Als de nieuwe organisatie efficiën ter kan werken, dan zou daaruit hogere m dat De begrijpelijke weerzin van mijn dochter tegen een dergelijke dag heeft mij doen besluiten haar op mijn advies en dus met mijn toestem ming d'eze dag te doen verzuimen, en ik hoop dat veie ouders met mij dezelfde maatregel zullen nemen. W. A. SHAMIER, Roodenburgersfcraat 45, Leiden. De rector van het Visser 't Hooft- lyceum, de heer A. Middeldorp verklaarde vanmorgen in een te lefonisch commentaar het te be de klant kan treuren dat de heer Shamier op deze manier briefwisseling voert Overigens verwacht de heer Schip- met de school. Hij zei verder dat horst niet dat de rente op de de door de briefschrijver genoem- spaarrekeningen, die onlangs nog de "politiek" in dezen een om- werd verhoogd, binnenkort opnieuw streden ivoord is. "Op school moet zal stijgen. „Vooral als de conjunc- je de leerlingen niet alleen som- tuur terugloopt, dan zie ik dat niet men leren, maar ze ook bijbren- zo snel gaan." J Intussen wil het niet erg vlotten met de aangekondigde samenwer kingsplannen tussen de RPS en de spaarbanken. Geen staatsbank Schiphort: Bij veel leden bestaat be duchtheid over 'n te grote staatsin vloed. In geen geval willen de spaar banken dat de nieuwe combinatie 'n z.g. Staatsbank wordt waarvan in 'n aantal voorbarige publikaties sprake zou zijn. De invloed van de staat moet van de spaarbanken beperkt blijven tot minder dan de helft. Men wil geen invloed van de staat, die uitgaat boven die van de Neder landse Bank." „Als de spaarbanken „ja" zeggen tegen een onderzoek naar de fusie, dan zal dat onderzoek in het voor jaar voltooid zijn. Daarna wordt pas een beslissing genomen of de fusie doorgaat'. En dan kan het nog jaren duren voordat de integratie tussen beide organisaties tot stand komt" gen wat er in de wereld te koop is". De heer Middelkoop verklaar de voorts dat de bedoeling van de dag is Chili als uitgangspunt te nemen. Tijdens de lessen zal er zvorden gediscussieerd over de vrij meningsuitging van de mens en zal er op worden gewezen dat er grote delen m de wereld zijn (zoals Chili en Oost-Duitsland en Griekenland) waar de vrije me ningsuiting ontbreekt. Distributie kantoor dicht LEIDEN Het kantoor van de Distributiekring Leiden is geslo ten, aangezien de taken van de dis- tributiedienst beëindigd zijn. De ver dere administratieve afhandeling van de enige nog lopende distributiere geling, n.l. de inlevering van bonnen door de pomphouders, vindt plaats tussen de pomphouders en de ben- zinemaatschappijen,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15