voorwaarden ïjn voor ons naanvaardbaar 3eloften zullen moeten worden nagekomen' Van Hanegem: Voetballen niet zeuren Foutje9 van KNVB HAPPIE nAREL JANSEN: "BOND WIL SPELERS TWEEMAAL VOOR DEZELFDE PREMIE LATEN SPELEN" E" tegen Ajacieden geen belangstelling voor eindronde WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL 1974 SPORT HAAG Karei Jansen, de van de VVCS, die met Cor w.k.-belangen van de ■-kandidaten behartigt, was ivond niet geschokt door het at de Ajacieden hadden beslo- de "harde lijn" te volgen. "Ik •t ingecalculeerd, er rekening Vente gehouden dat het zo zou gaan. er de heren van de KNVB oor gewaarschuwd. Ik heb ge- als Jullie met dergelijke voor komen, loop Je het risico dat spelers het niet meer zien en bedanken". •rigens vind ik het wel erg ver- iu alles in de publiciteit omen. Er een explosie heeft plaatsgevonden. Dit had in dit sta dium van de onderhandelingen nooit mogen gebeuren. Ik stel het nu zo: ik was het schaakspel met de KNVB begonnen, had net een zet gedaan en wat gebeurt er dan? Dan staan er zich ineens allerlei mensen om het schaakbord te verdringen". Je bent het niet eens met de plot selinge actie van de Ajacieden? Jansen: "Dat hoor je mij niet zeg gen. Ik kan er zelfs begrip voor op brengen. Hun "weigering" zal ik nu bij de komende onderhandelingen als facet gaan gebruiken. Morgen praat ik weer met de bond". Maar de Feyenoorders, en Wim van Hane- gem voorop, reageren anders. Die denken voorlopig niet aan een boy cot. Jansen: "Ach, een Wim van Hane- gem heeft in deze kwestie wat nuch terder gereageerd dan de Ajacie den". Over welke concrete gegevens wat betreft de financiële regeling voor de spelers tijdens de wereldkampioen schappen beschikt Karei Jansen op het ogenblik? Het antwoord: „Eerlijk gezegd over nog geen enkele. Dat kan ook niet. We hebben pas een bespreking over het geld gevoerd. Vorige week vrij dag. Cor Coster en ik hebben hem met Ton Zwikstra van het sectiebestuur betaald voetbal die ook in het w.k.- bestuur zit, gesproken. Dat was in derdaad een moeilijk gesprek. Maar het was wat je noemt de openings vergadering van een serie. En daar om vallen er domweg nog geen con crete cijfers te geven. Ze zijn er niet. Omdat we met de onderhandelingen pas in de beginfase zitten". Je gaf toe dat het gesprek met Ton Zwikstra, het financiële brein van de sectie betaald voetbal, moei lijk was. Lagen de standpunten dan zover uiteen? Karei Jansen: „Laat ik voorop stellen dat Zwikstra het ook niet ge makkelijk heeft. Hij heeft wat de w.k. betreft een begroting op moeten stellen. Hoe gaat zoiets bij een nor maal bedrijf? Je werkt dan met vaste gegevens. Maar in dit geval heeft Zwikstra die amper. Hij weet ook niet wat het toernooi precies gaat opbrengen; hij kan bij het kos tenaspect niet van concrete cijfers uitgaan; bovendien zijn rond de sponsoring nog veel vaagheden, hoe veel levert dat op? Door al die vraag tekens had Zwikstra te doen met uiterst aanvechtbare cijfers. Tóch moest er een begroting komen. Nu, om zich geen buil te vallen, heeft hij met erg royale marges gewerkt. Daarbij vooral de kraan dichtge draaid wat de kostenfactor aangaat, de uitkeringen aan de spelers dus". Hoe het ook precies zit, zoals de za ken er op het ogenblik voorstaan, zijn de spelers uiterst ontevreden over hetgeen hen in het vooruitzicht is gesteld? Karei Jansen: „Dat kun Je echt wel zeggen. Bij Ajax heerst momenteel grote ontevredenheid. De meeste Amsterdamse spelers hebben me al opgebeld en gezegd: „Onder die voor waarden doen we het niet". En dat is beslist geen grootspraak. Dat me nen ze". Maar wat zijn dan die voorwaarden? De leider van de spelersvakbond: „Nogmaals, er is niets officieels. Ik ga nu eerst met alle spelers contact opnemen en daarna op korte ter mijn weer met de KNVB rond de ta fel zitten. Maar goed, ik kan wel zeg gen hoe het standpunt van het bondsbestuur is, dat Zwikstra ons af gelopen vrijdag meedeelde. De bond wil een deel van de bedragen die de spelers uit de voorronden tegoed hebben, gaan verhalen op de recette die de w.k. oplevert. Maar weet je wat dat inhoudt, wat dat in feite bete kent? Dat de spelers twee keer moe ten spelen voor dezelfde premie!" Kun je dat met cijfers duidelijk ma ken? Karei Jansen: „Ja, en ik zal wer kelijke cijfers als voorbeeld gebrui ken. De best betaalde spelers uit de voorronden, de voetballers, die alle wedstrijden meededen, hebben f 56.000 bruto, dus beslist geen 65 mille verdiend. Daarvan is f 36.000, uitgekeerd. De bond wil nu in feite die laatste 20 mille niet meer uitbe talen, maar zegt: dat kunnen jullie in Duitsland nog verdienen. Met an dere woorden: Ga er nog maar eens voor voetballen en voor de voorron den moet je met f 36.000 genegei: nemen en krijg je niet de f 56.000 die beloofd zijn. De KNVB wil het ver schil - 20 mille de man dus - gewoon in zijn begroting voor de w.k. opne men. Daar zijn de spelers het totaal niet mee eens. En wij, de VVCS, ook niet, Als er niet veel verandert, zullen er grote toestanden ontstaan. De sec tie betaald voetbal moet zijn beloftes nakomen. En nu kan het bondsbe stuur weT zeggen „we zitten al met een groot tekort en ergens moet het geld toch vandaan komen", maar dan mag het niet ten koste gaan van de bedragen die al waren toegezegd aan de spelers". iTERDAM De droom wordt zo langzamerhand een pure nachtmerrie. Op de dag - verlosser" Rinus Michels uit Barcelona arriveerde om zijn eerste organisatorische li len naar een glorieus Oranje-avontuur in West-Duitsland te onthullen was daar in- het communiqué. Sobere woorden, opgekrast door de Ajacied Ruud Krol. „Negen Je tien spelers van Ajax die in aanmerking komen voor het Nederlands elftal heb- s ;een belangstelling onder de huidige voorwaarden met het Nederlands elftal in de t onde van het toernooi om Het wereldkampioenschap te spelen". Stoel „In een bijna twee uur du- bijeenkorhst na de training *|aandag zijn wij tot de con- gekomen dat de voorwaarden bder wij in de eindronde van 0 wereldkampioenschap zullen i spelen, voor ons onaan- laar zijn. Om geen misver- n te veroorzaken, die voor- en liggen uitsluitend op het 0 lële vlak". bezwaar richt zich niet op de waarop training en begelei- zullen worden bezorgd. Na- de negen spelers heb ik Karei i, de secretaire van de vereni- van contractspelers van ons >unt op de hoogte gesteld en jevraagd bemiddelend te wil- Kreden". aarden die op het financiële Hoewel alle betrokke- reigeren bedragen te noemen gelekt dat het in wezen om it van bijna één miljoen gaat. 1 1-bestuurder Brugwal heeft even dat zoals de zaken er nu itaan de spelers ieder ƒ25.001 ontvangen wanneer zij tot en e WK-finale in de race zou- ijven. te laag acleden die door hun hoge in- is onder zware belastingdruk zouden daar ongeveer tien- 'd gulden „schoon" van over Voor zeven weken West- md vinden zij dat, zeker ge in het licht van de 25.000 die zij voor hun Europa Cup- ties telkens opstreken, veel en e laag. De negen Ajacieden Suurbier, Krol, Hulshoff, en, Rep, Mulder. Keizer en willen minsten 35000 Aangezien zij niet meer verdienen dan de andere ekandidaten moet er als de KNVB aan deze eis tegemoet zou komen nog een bedrag van 22 x f 50.000 op tafel komen want f 35.000 "schoon" betekent ongeveer ƒ75000 „vuil". Een gat van rond de één miljoen gulden dus. Ton Zwikstra, die de financiële on derhandelingen met de twee spelers- afgvaardigden Karei Jansen (VVCS) en Cor Coster vorige week afsloot, is toen tot de volgende ver deelsleutel gekomen. 20 procent van de uit het eindtoernooi binnenko mende gelden zijn voor de KNVB, 40 procent voor de clubs en 40 pro cent voor de spelers. De Ajacieden hebben nu de indruk dat de KNVB een Jarenlang gevoerd financieel wanbeleid nu wil rechttrekken via de inkomsten van het eindtoernooi en in wezen dus over hun ruggen de grote tekorten wil aanzuiveren. Johau Cruijff, gisteren met supervi sor Michels op Schiphol gearri veerd: „En dan te bedenken dat het Nederlands elftal in de voor ronden wlinst heeft gemaakt. Die wedstrijd Nederland-België was uit verkocht en daarbij komen nog de TV-rechten". De ex-AJacied maakte zich bijzonder kwaad over de geruchten dat hij meer zou krijgen dan de andere Oranjespelers. Cruijff: „We zouden dus ongeveer 25 mille krijgen. Stel, stel dat ik 50.000 zou vragen. Dat is voor mij toch nog maar een schijn tje gezien in het licht van mijn ne veninkomsten uit de reclame. Maar nogmaals, ik vraag niets extra's en kan er wel achter staan dat de Ajacieden meer willen hebben dan ƒ25.000. Vervelend is echter dat er een hetze tegen mij wordt gevoe-d". Smerig Schoonvader Cor Coster: „Een sme rige aantijging dat Johan meer zou krijgen. Een politiek spelletje is het. Ik heb de indruk dat de affaire Neeskens bij Ajax zo'n verontrus ting heeft veroorzaakt dat de spe lers van boven af een voorzetje ge kregen hebben. De Ajax-leiding heeft er volgens mij weinig op te gen dat het bij Oranje een rotzooi tje is". Cruijff (kwaad): „Het is een hetze! Als Van Praag niet ophoudt, dan zal ik eens een persconferentie ge ven en wat documenten op tafel brengen waar hij niet blij mee zal zijn. De heer Van Praag heb ik, in die tien jaar dat ik met hem te maken heb gehad, nog nooit op een waarheid kunnen betrappen". Voorzitter van Praag: „Denk Je nou werkelijk dat ik zo kleinzielig ben om Johan zo te dwarsbomen. In derdaad is op een vergadering van de clubs onlangs aan de orde geko men dat Cruijff volgens geruchten meer zou krijgen dan de anderen. Maar Ajax heeft dat per se niet naar voren gebracht, daar zijn ge noeg getuigen van". Cruijff (namokkend)„Zo'n schijn tje meer. Ik zei toch al, het gaat toch om de neveninkomsten". Dat laatste is waar. De reclamein komsten voor een man als Cruijff zijn bijzonder hoog. Ook dat wekt onrust in de Ajax-gelederen. Het gerucht gaat dat Philips aanvanke lijk van plan geweest was om het Nederlands elftal te sponsoren maar tenslotte toch besloot alleen Cruijff te steunen. En dat weer had tot ge volg dat gefluisterd wordt dat de begaafde spitspeler de zes ton van Philips in de zak mocht stoppen mits hij beloofde aan het eind van zijn contract met de FC Barcelona bij PSV te tekenen voor de rest van zijn carri.'re. Coster: „Een smerige aantijging. Wie dit suggereert die moet wel vol vergif zitten. Inderdaad, Philips steunt Johan. Maar misschien ko men de Hoogovens straks ook nog. Zou Johan dan bij Telstar teke nen????". Ajax-trainer Knobel heeft die verga dering van de Ajacieden bijgewoond. Knobel: „Gelukkig wel. Het is nou allemaal weer niet bevorderlijk voor de rust in de ploeg. Daarom was ik blij dat ik de vergadering kon voor zitten, als gespreksleider. Wat ik er van vind doet er niet toe". Vindt hij het feit dat alleen Johan Johan Cruijff: Jk heb Van Praag nog nooit op een waarheid kunnen betrappen". H.I. Ambacht - De reactie van Wim van Hanegem op de beslissing van „negen van de tien Ajacieden" laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. „Ik snap op het ogenblik al dat windeloze gezeur om geld niet. We moeten gewoon gaan voetbal len, door de eerste ronde zien heen te komen en daarna proberen het zo ver mogelijk te schoppen. Voor mij zijn de centen in dit geval echt het belangrijkste punt niet. Ik ge loof ook dat de Ajaxspelers nu een hoop goodwill verspelen door de fi- volledig voorop te stellen". Wim van Hanegem prakkiseert er op het ogenblik dan ook niet over om zich solidair te verklaren met de spelers van Ajax. De Feyenoor- der: „De voetballers van het Neder lands elftal hebben destijds besloten om alle financiële zaken over te la ten aan Karei Jansen. Gisteren heb ik Jansen gebeld. Hij vertelde me dat er over de poen nog maar één gesprek was gevoerd en dat er nog niets zeker was. Dus over de hele kwestie spreek ik pas een oordeel uit als er wel iets zeker is. Ik wacht, volgens afspraak, gewoon af wat er uit de onderhandelingen komt". Wim Jansen reageerde in dezelfde trant als zijn ploeggenoot. Jansen: „Zolang er nog niets officieel is, wil ik niets zeggen. Ik begrijp alleen niet dat wij uit de krant moeten vernemen hoeveel we bij de wereld kampioenschappen kunnen gaan verdienen. Ikzelf wist nog totaal niets af van de bedragen die in de krant werden genoemd. Maar ik be grijp in deze zaak wel meer niet. Bijvoorbeeld dat er zonder overleg van alle spelers ineens een actie wordt ondernomen. We zouden toch afwachten hoe de KNVB zou reage ren op ons voorstel inzake de pre mies?". Dick Schneider moest - evenals by Wim Jansen het geval was - het nieuws van de boycot van de Ajax spelers van de sportredactie van onze krant vernemen. De ex-Go Aheadspeler: „Nee, de spelers van Ajax hebben met ons, de Feyenoor ders. geen overleg gepleegd. Maar als ik het nu goed begrijp, is er op het ogenblik in Amsterdam een alarmsituatie. Wat mij persoonlijk betreft, tijdens de wereldkampioen schappen voetbal speel ik in de eer ste plaats om de eer. Of ik nu voor een finaleplaats 25.000, of het tienvoudige zou krijgen, de eer vind ik het belang rijkste. Maar ik wil toch ook wel kwijt dat ik 25.000, voor het be halen van de eindstrijd te weinig vind. Gewoon, verhoudingsgewijs voor de prestatie die Je dan hebt geleverd. Als dat bedrag tenminste waar is. vind ik dat we ons laten afschepen. Maar ja, gaat het wer kelijk om dat bedrag? Ik zeg altijd „eerst zien dan geloven". We moe ten er maar eens over gaan praten. Met z'n allen. Collectiviteit maakt immers macht". Neeskens, pupil van Cor Coster en op de nominatie staande om naar Barcelona te vertrekken, geweigerd heeft zich achter het Ajax-commu- riiqué te stellen, geen enorme han dicap om zijn ploeg tot een eenheid te houden. Knobel: „We hadden af gesproken dat we de naam van die éne Ajacied geheim zouden houden en ik begrijp niet hoe dat nou toch is uitgelekt, maar dat moet de be trokkene helemaal zelf weten. Als hij wel voor tien mille schoon wil spe len is dat zijn zaak. VoorzitterVan Praag: „Ik zou eerst willen opmerken dat waar niet is, de Keizer zijn recht verliest. Daar naast telt toch de eer om een eind toernooi te mogen meemaken ook mee. Een derde ding is in het begin al de fout gemaakt om de spelers in de voorronden al een bedrag van rond de ƒ60.000 toe te zeggen. En ten vierde zou ik willen opmerken dat Ajax zijn spelers toch maar uitstekend betaalt, gezien de andere ADVERTENTIE Haag Rond de sponsoring Nederlands elftal schijnt de een nieuwe blunder te heb- pegaan. De bond vernieuwde ttntract met de SRV, dat daar- tot en met de wereldkam- schappen Oranje als recla- iect mag gebruiken. Toen de eigenlijk nog de enige echte or die de KNVB momenteel evenwel aan de start wilde bleek dat de Oranjekandida- betreft de sponsoring geen chtingen meer hebben aan de 'an Beveren weigerde voor het poel een foto te laten maken. redeneerde de doelman, het de spelers met de KNVB oten collectieve sponsorcon- is op 31 december 1973 afgelo- i niet verlengd. aliteitde SRV mag, op basis waterdichte contract met NVB met Oranje gaan „wer- maar de spelers kunnen dan [delink de bond aanspreken, waarbij zij sinds 31 december niet meer onder contract staan. Hans Kortekaas, die de p.r.-zaken van de SRV behartigt: „We gaan in maart toch met een actie met lu ciferboekjes beginnen, waar de fo to's van de spelers op staan. Die actie gaat gewoon door. In elk ge val. We hebben immers dat con tract met de bond. En als de spe lers het niet eens zijn met die re clame, dan moeten ze maar bij de KNVB aankloppen. Dat is onze zaak niet. Wij staan daar volledig buiten. Ik zou alleen nu niet graag in de schoenen van de KNVB staan". Karei Jansen: „De SRV heeft vol komen gelijk. En dat bedrijf mag volgens mij in geen geval de dupe worden van deze kwestie. Het heeft correct gehandeld. De bond is al leen vergeten dat het collectieve contract met de spelers afliep. Het vernieuwde wel het contract met de SRV en niet met de voetballers. Een foutje". De negen boycotters vati Oranje menen overigens dat ze met Ajax meer kunnen verdienen dan bij tie WK in West-Duitsland. Dit omdat Ajax nog een aantal aantrekkelijke uitnodigingen heeft liggen uit ver schillende delen van de wereld om tegen veel geld te komen spelen. In die wedstrijden zijn blessurekansen gering en ze zouden dan gespeeld kunnen worden in de periode direct na de competitie, die dit seizoen juist vanwege het WK vroeg af loopt. De vraag is echter of er Juist in een tijd dat de TV over de ge hele wereld voetbalwedstrijden uit zendt belangstelling is voor demon stratiepartijen van Ajax. Uw krant organiseert in samenwerking met de V.V.V. KATWIJK en Reisbureau BEUK reizen naar Duitsland. Wij hebben beslag kunnen leggen op kaarten voor de volgende wedstrijden: Nederland-Uruguay: zaterdag 15 juni. Aanvang 16.00 uur. Kosten: f52,50 (zitplaatsen). Nederland-Zweden woensdag 19 juni Aanvang 19.30 uur. Kosten: f37,50 (staanplaatsen). Nederland-Bulgarije: Zondag 23 juni. Aanvang 16.00 uur. Kosten: f37,50 (staanplaatsen). In deze reissom is een Reis- bagage- en ongevallenverzekering begrepen. Boekingen, tegen betaling bij onderstaande adressen: REISBUREAU BEUK, Vuurtorenplein 5, Noordwijk, telefoon 017195241. Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden; Heereweg 229, Lisse. V.V.V. KANTOOR - Boulevard 68, Katwijk, telefoon 0171813045. Telefonische informatie: LEIDSCH DAGBLAD, telefoon 0171025041, toestel 20. Onze lezers in Alphen aan den Rijn en omgeving dienen zich ook te verstaan met de bovenstaande adressen en telefoonnummers.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11