Kans op akkoord over prijsbeleid voor winkeliers Minister Vorrink boos op de Tweede Kamer Hij spaarde z'n wrok zes jaar op... en doodde de verkeerde NVV„De lonen moeten omhoog" WA-bestuur afwijzend tegenover commissie van goede diensten Minister vertrouwt directies dagbladen yiiet erg Druggebruiker )verleden Rechtzaak ontaardt m messen- TIEN JAAR GEEIST YOOR MOORD Verkeerslawaai gevecht Lijstnummers voor de verkiezingen bepaald rilIJDAG 1 FEBRUARI 1974 AMSTERDAM Het NVV vindt dat er een reële loonsverhoging moet komen voor de lager be taalden nu de economische voor uitzichten beter zijn dan een paar maanden geleden werd verwacht. Daarom zal de vakbeweging met het kabinet- en in het bijzonder met minister Boersma (Sociale Zaken) moeten gaan praten over de afbouw van de „rustpe riode" in de onderhandelingen over nieuwe c.a.o.'s. Met de werk gevers zal gelijktijdig of direct daarna moeten worden overlegd over zelfstandige loonstijgingen en prijscompensaties. Het kabinet-Den Uyl moet zijn koers wijzigen, aldus het NW in zijn vandaag verschenen officeel orgaan „De vakbeweging". „De benzine vloeit weer rijkelijk, op de internationale oliemarkt speelt men handjeklap, de middenstand verzet zich met hand (op de por temonnee) en tand (in het prijs beleid) tegen het leveren van ook een bijdrage in de strijd tegen de inflatie en, in andere Europese landen tekenen zich loonsverho gingen van 12 tot 16 procent af". De c.a.o.-werknemers vragen zich langzamerhand af of zij weer de enigen zijn, die het gelag moe ten betalen van een mogelijk zelfs internationaal gefingeerde, maar in elk geval nationaal verkeerd getaxeerde crisis, aldus het NVV. Minister Duisenberg (Finan ciën) heeft bovendien laten we ten dat de voor dit jaar verwach te nationale „verarming" met drie procent wel kan worden verge ten. Daarom kan niet worden vol staan met gelijkblijvende koop kracht voor de laagstbetaalden, zij zullen van de gunstiger situa tie moeten profiteren door er reëel op'vooruit te gaan. Er is nogal wat kritiek op de presentatie van het kabinetsbeleid en op het „hikkend karakter" van dat beleid, aldus het NW. „De re gering kan zich nu revancheren door de feiten onder ogen te zien en niet te wachten op de eerste tekenen van ernstige sociale on rust om een zakelijk en goed te presenteren beleid te kiezen voor de rest van 1974". DEN HAAG De kans op een ak- oord over het voor de detailhandel ren prijsbeleid is snel toegeno- len nu minister Lubbers (Economi- ihe Zaken) gistermiddag in een her nieuwd overleg de middenstaindsbon- nog wat verder tegemoet is ge- Dmen. Lubbers heeft de middenstandsor- misaties op drie punten toezeggin- n gedaan: een onderzoek naar aparte onthef- ngen van het verscherpte prijsbe- oor met name bedrijven, die oedingsmiddelen verkopen; "noodverband" voor midden- ;andszaken, die door- de opeenstape- an kostenstijgingen (jeugdloon erscherpt prijsbeleid) in een moei- jke hoek komen. Zij zullen vrij- jellimg van het verscherpte prijsbe- ;id krijgen wanneer hun extra kos- als gevolg van doorvoering van ;t jeugdloon een nader vast te stel- n percentage van de totale loon- overtreffen. ien verruiming van de geldmar- (eerder vastgesteld op 7%) per [april inplaats van per 1 juli. Een werkgroep, waarin ook de mid- m standsorganisaties zitten en die ordt geleid door staatssecretaris azekamp, zal deze punten nader it werken. Binnen twee weken moe- in de resultaten van hun werkzaam- 2den op tafel komen. Op basis hier in zullen de middenstandsbonden eslissen over hun opstelling. Verder heeft de bewindsman ver- laard dat het verscherpte prijsbe- id in beginsel vier maanden van •acht blijft. Voor de detailhandel, ui heit waarschijnlijk 'n maand kor- duren. De basis-uitgangspunten, r het regeringsbeleid zijn dat de kleine zelfstandige niet zwaarder saties: "Zolang het overleg gaande mag worden belast dan de werkne- is gebruiken wij het woord acties mer en dat rekening moet worden niet meer, al betekent dat niet dat gehouden met de toch al zware lasr we daar definitief van afzien". Zijn ten van de winkeliers. collega De Mooy van de christelijke miidden&ta/nders„Een oplossing Voorzitter H. Pors van het overleg- vinden voor de problemen is natuur- orgaan van de middenstandsorgani- lijk beter dan acties". Iden HAAG Minister Van van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vertrouwt de irecties van twee dagbladonderne mingen - die beide in Limburg ope- teren - niet. In de Tweede Kamer zei lij gisteren tijdens het vragenuur- gjje, dat de directies van de Audet- jers en De Telegraaf de geruchten ver een mogelijke samenwerking igenspreken. Volgens Van Doorn Den zij dat „niet zo stellig als door elen wel gehoopt zal zijn." Ook deel- e de minister mee, dat hij uit vrije ieuwsgaring de indruk had gekre- sn dat er "wel wat aan de hand is." Minister Van Doorn sprak de rees uit, dat een "bedenkelijke ver- ihraling" zal optreden bij een even- uele redactionele en/of technische administratieve samenwerking De Telegraaf met het Auaet- In antwoord op vragen van D3'70 ieeft Van Doorn geweigerd de cij- over de advertentie-inkomsten het dagblad De Tijd bex-nd te aaken. Wel zei hij, dat deze inkom en de laatste jaren 25 tot 30 pro nt van de totale inkomsten heb- 3n bedragen. De minister heeft on- itigs besloten De Tijd gedurende rie Jaar een steunsubsidie van twee ailjoen gulden per jaar te geven. ROTTERDAM (ANP)' In een an de Eendrachtstraat in Rot- irdam is een 18-jarige jongen over- aan overmatig druggebruik in Mnbinatie met alkohol. Volgens de Dlitie was de Jongen op een bank slaap gevallen nadat hij met rienden een aantal soorten drugs ad gebruikt en daarbij sherry had idronken. In zijn slaap overleed de >ngen aan de fatale combinatie. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Willem Arntszstichting heeft gisteren in een broief aan staatsse cretaris Hendriks (Volksgezondheid) het voorstel van de werkgroep Den- nendalbestuur om als commissie van goede diensten een driemanschap in te stellen, afgewezen. De leden van dit driemanschap zouden moeten worden benoemd door de staatsse cretaris provincie en gemeente Utrecht en de (pro-Muller) werk- exgroep Dennedalbestuur. Volgens het bestuur van de Wil lem Arntszstichting, kan de WA- raad die uitstekend bekend is met de situatie binnen de stichting en op Dennendal, al als een soort commis sie van goede diensten worden be schouwd. De WA-raad bestaat on der meer uit vertegenwoordigers van de hoofdafdelingen, de ouders, externe deskundigen en de zieken fondsen. Het bestuur vraagt de staatsse cretaris nu snel zoals hij heeft be loofd- een vijfde bestuurslid voor de WA-stichtipg te benoemen. Tenslotte merkt het "ten over vloede" op dat er in welke construc- Hendriks van Volksgezondheid is, als hij daarom gevraagd wordt, bereid zich in ver binding te stellen met alle betrok kenen bij de zaak Dennendal voor het vinden van een bevredigende De staatssecretaris zei gisteren, dat hij tót dusverre niets nagelaten heeft om de zo broodnodige rust op "Dennendal" te herstellen. In de nieuwe visserijhaven van Harlingen is gisteren een bunker schip geladen met 100 ton olie gezonken. Een grote hoeveelheid olie stroomde in de vissershaven. Deze olie werd in brand gesto ken. Ook met chemicaliën werd de olie gelokaliseerd. Dank zij deze maatregelen is verontreini ging van het water voorkomen. Kwart miljoen zwartrijders boven water BREDA Die twee Jaar in de ge- „Terken je me niet", vroeg Nico. vangenis dacht Nico aan niets anders "Nee", zei Jan V. dan aan de wraak die hij zou nemen p op de man die hem er had bijgelapt. Aaeiuiigen Onschuldig? Nico verliet de zaak weer. Later Nico zegt van wel, maar volgens de vertelde hij aan de politie dat er Jüstitie is er geen twijfel aan of hij voor zijn wraakactie niet genoeg men- werd in 1968 volkomen terecht veroor- sen aanwezig waren geweest. Want deeld voor een serie inbraken, samen vóór hij hem doodde wilde hij Jan met Jan V., de man die hem had V. eerst laten bekennen met wie hij aangewezen als mededader. DEN HAAG De invoering van de benzinedistributie heeft ongeveer 300.000 nieuwe aangiften voor de motorrijtuigenbelasting ten gevolge gehad. Hiervan zijn er naar de fis cus aanneemt 250.000 afkomstig van de zwartrijders. De nieuwe staatssecretaris van fi nanciën, drs. M. J. van Rooijen, die in het bijzonder belast is met de behandeling van fiscale zaken, heeft dit gisteren tijdens een kennisma kingsbijeenkomst met de pers mee gedeeld. Naar schatting brengt dit staartje van het distributiemuisje de schatkist op jaarbasis 30 k 40 mil joen gulden extra op, welk bedrag de staat tot nu toe door de zwartrij ders werd onthouden. Sedert anderhalf jaar is er een verscherpte controle op de aangifte van inkomstenbelasting en vennoot schapsbelasting. Welke stijging van inkomsten voor de staat hieruit voortvloeit is nog niet te zeggen, al dus de staatssecretaris. Hij erkende dat de belastingdruk in ons land zeer hoog is, maar, zo zei hij, er is toch eigenlijk nog nooit aangetoond, dat de hoge belastingdruk in Neder land de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven heeft aan getast. Een verlaging van de btw ziet de staatssecretaris niet gebeuren. DEN HAAG Volgens minister' Vorrink (volksgezondheid en milieu hygiëne) heeft ongeveer 30 a 40 pro cent van de Nederlandse bevolking last van verkeerslawaai. Zeer ernstige hinder ondervindt on geveer 5 è- 10 procent van de be volking. De bewindsvrouw zei dit gis teren tijdens de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer. Door Sybe Stamm de inbraken in 1967 werkelijk had ge pleegd. En daar moesten getuigen bij zijn, werkte bij Shell aan de Moerdijk en die in de kost was bij Hotel Verbaan, was het slachtoffer geworden een vergissing. Groot was ook onsteltenis van Nico. Voor de Bredase rechtbank zit de kleine kalende man met de diepge groeven in zijn gezicht roerloos te luisteren naar wat anderen over zijn zaak hebben te zeggen. Hij geeft alles toe: zijn Jarenlange wrok. de voorbedachte rade, de op zet tot doden. En zijn vreselijke en Een kwartier later kwam Nico te- onbegrijpelijke vergissing Het eni- Vast staat dat Nico zó bezeten was van zijn wraakgedachbe dat hij na zijn ontslag uit de gevangenis zijn aandacht bij geen enkel werk kon houden. Jan V. kwam uit Vlissingen. Een van de eerste dingen die Nico ondernam was een reis naar Vlissin gen, waar hij bij de burgelijke stand probeerde V.'s adres uit te vissen. Tevergeefs. Maar Nico (48) gaf de jacht niet op. Elke minuut die hij wakend doorbracht bleef hij zoeken naar de man die hem al of niet terecht rug. Zijn geladen pistool had ditmaal in de hand. „Waar is V.?'', vroeg hij aan de kastelein. „V. is er niet," zei de heer Ver baan. „V. is er wèl!," antwoordde Nico. ge wat hij nog steeds ontkent is dat zachtende omstandigheid hij in 1967 de serie inbraken heeft Pieiter vraagt een straf gepleegd waarvoor hij is veroordeeld. Professor Kloek, een van Neder lands bekendste criminologische psychiaters, heeft Nico uit AMSTERDAM Een kleine rechtzaak, die voor de Amsterdam se politierechter moest dienen, is gistermiddag ontaard in een vecht partij tussen twee families, waarbij de 30-jarige service-bediende C. W. Tousijn, vriend van een der getui gen, door de als verdachte gedag vaarde 25-jarige kantoorbediende W. C. van Z. met een broodmes da nig werd toegetakeld. Het slachtof fer moest met een gebroken pols en een slagaderlijke bloeding in de hals naar het Wilhelmina Gasthuis woe den gebracht. De kantoorbediende Van Z. was gedagvaard wegens eenvoudige mis handeling van een vrouw, de 35-ja- rige Norma S., die met haar 64-ja- rige moeder als getuige was opge roepen. Niets vermoedend stapte Norma met haar moeder en haar vriend, de 30-jarige service-bediende die haar naar het paleis van justitie had ee- bracht, gistermiddag de wachtka mer binnen, waar zij werd opge wacht door verdachte van Z.. diens 45-jarige moeder en haar tweede echtgenoot. Zodra dit drietal de messen te voorschijn haalde, vluchtten de ee- tuigen met de service-bediende naar buiten, maar de laatste had al bil de deur de eerste steek te pakken. Buiten, in de Lange Leidsedwars- straat, bleef verdachte Van Z. on de Advocaat mr. M. J. Koeken acht service-bediende insteken, terwijl moord niet bewezen. Nico's opzet tot Norma en haar moeder naar binnen doden was immers niet gericht tegen renden en -grote consternatie ver- de Adriaan den Outer. De verdediger wekten in de rechtzaal, door dekking benadrukt dat Nico in 1968 ten on- te zoeken op de publieke tribune rechte veroordeeld moet zijn. Want Haar moeder achter zich aanzeu- als hij werkelijk in zes grote kraken lend, schreeuwde Norma. "Moord, de mededader van Jan V. zou zijn politie, ze willen mijn moeder dood- geweest, dan is het onmogelijk dat steken". hij Den Outer voor Jan V. heeft aan- De parketwacht bracht de twee gezien. dames snel in een andere kamer in De ernstige twijfel, die moet be- ™ilighei^ wist daarna met en- staan over het vonnis van 1968 wordt der inmiddels gealarmeerd polltle- door mr. Koeken als een enorm ver- Personeel de verdachte en zijn fa- gezien. milie in bedwang te houden. niet langer dan vijf jaar. "Kunt u die wrok tegen Jan V. niet t. „w hoofd zettenV" vramrt. de bureau StaSel En met het pistool in de aanslag Mep onderzocht. Geen psychische afwij- hij naar Jan V., die bij het biljart kingen, géén waanideeën, niet stond toe te kijken. Paspoort „Vertel op!", riep Nico: „Met wie heb Je in 1967 die inbraken ge pleegd?" „Ik weet van niks' Jan V. Laat eens Je zien," beval Nico. 1967 en niet nu. De enige verklaring lijkt dat er destijds echt een fout is gemaakt..dat Nico echt onschuldig is veroordeeld. Maar zowel de psychiater als een team politiemannen hebben *t dos- antwoordde sier van de toenmalige zaak nog weer eens nauwgezet nageplozen. De ech- identiteitsbewijs te Jan V. Is opnieuw en uitvoerig verhoord. Er was geen enkele fout hoofd zetten?1 president. "Ja", belooft Nico. Vonnis 14 februari. Toen bij dit drietal twee messen en een hamer werden aangetrof fen, werd het overgebracht naar het de Amsterdam- nolitie en aldaar in arrest ge steld. De rechtzaak tegen Van z. werd voor onbepaalde tijd aangehouden. jan V. gooide zijn paspoort op te vinden, Jan V. is op geen enkele m de gevangenis had geholpen. De het biljart NiCo keek er in VMss.n- leugen betrapt. En hij blijft bij zijn gedachte aan wraak liet de verbitter- de loswerkman zes Jaar lang geen moment met rust. gen stond er als woonplaats. Nico beschuldiging. zijn pistool In een flits En toen, op 9 mei vorig Jaar, ter wijl hij in de bus voorbijreed, zag hij opeens in een flits zijn aartsvijand voor het raam staan van Hotel Ver baan aan de Teteringenstraat te Breda! Nico reed door, naar huis. Óm zijn pistool te halen. Toen nam hij de te lefoon, belde Hotel Verbaan en vroeg naar Jan V. "V., telefoon voor Je", hoorde hij roepen. Nico wist genoeg. Hij legde de hoorn neer en stapte met dodelij ke vastberadënheid naar het hotel, de gelagkamer binnen. Daar stond Jan V. doodleuk een pilsje te drin ken. "Geef mij ook een pils", vroeg Ni co hem. "Dan moet.u bij die, meneer zijn", zei Jan V. eri hij wees naar kastelein Verbaan, haalde de trekker over. En nog Het slachtoffer liep met de han den op zijn buik de straat op en probeerde op een drafje te ontkomen, h 9„ m ommlcrrl Wrvmv >71 i-n mnmrlenaur Wfl/t DeuOeit U. .Wil IN CO Resteert "de benauwende vraag wat gaat Nico doen als hij zijn nieu we straf heeft uitgezeten? Iedereen denkt er aan, de president vraagt DEN HAAG De voorzitters van de fracties in de provinciale staten zijn heit eens geworden over de ver- achtervolgd door zijn moordenaar. Op de Wilhelminasingel zakte de hevig bloedende man tegen een auto. „Met wie heb je ingebroken'." vroeg Nico weer. Stervend mompelde de man iets. Nico verstond de naam van een be kende onderwereldfiguur. Voor de derde keer haalde hij de trekker over. Toen werd hij gearresteerd. „Ik voel opgelucht dat ik 't heb gedaan, sprak Nico onbewogen tot de politie. ook Vergissing de smart in het gezin ten. De president legt uit: "U hebt V. willen doden, maar u doodde een an der. V. leeft dus nog". "Ja", beaamt Nico, "maar daar heb ik nog niet over nagedacht". En hij voegt er aan toe: "Als ik een rechtvaardige straf krijg, dan is t goed". "Wat noemt u rechtvaardig?" "Dat weet ik niet. Wat een ander politieke partijen, die zitting hebben in de staten, kunnen het centraal stembureau hun voorkeur voor een bepaald lijstnummer kenbaar maken, waarbij het aantal handtekeningen van zittende statenleden bepalend is voor die volgorde. Er waren wat moeilijkheden te overwinnen aangezien fracties met een gelijk aantal zetels het over de krijgen. Dat kan uitlopen op loten tot tien Jaar". Verzachtend bij het Volgens officier van het doodsbe- Thijssen moet het inderdaad tien jaar worden. Vi knippert er niet van met zijn ogen. Maar de groeven om zijn mond lij-, de PPR Rijn-Schelde Maatschappij tijdelijk ken nog dieper te worden. De PvdA-fractie, die een ruime voorsprong hoeft op nummer twee (25 tegen 12) heeft hier de knoop doorgehakt door enkele fractieleden voor een andere partij te laten teke- Nico nen. Op deze lijst kreeg die KVP een dan de VVD en kwamen CPN boven de SGP. De lijst verdeling, voor zo ver het de nu zittende partijen betreft, ziet er als volgt uit: 1. PvdA, 2. KVP, 3. VVD, 4. ARP, 5. CHU, 6. D'66, 7. PPR, 8. CPN, 9. SGP en 10 PSP. Lichtreclame verbod verzacht DEN HAAG Met ingang van 4 februari is het verbruik van elektri citeit voor buitenlichtreclames door middel van gasontladingslampen (neonverlichting en tl) weer toege staan. De minister van economische zaken heeft hiertoe de beschikking beperking verbruik elektriciteit 1973 gewijzigd. De minister heeft tot deze wijzi ging besloten onder meer ter wille van de werkgelegenheid in de betrok ken bedrijven. DEN HAAG Minister Vorrink Volksgezondheid en Milieuhygiëne) gisteren in de Tweede Kamer tij- ns de begrotingsbehandeling woe- md uitgevallen tegen de indie- irs van een motie waarin wordt tgesproken dat de minister van mi- iuzaken meer invloed zou moeten •ijgen op dat deel van het kabi- ïtsbeleid dat raakvlakken heeft met ït milieubeheer. „Het is wel erg gemakkelijk om te roepen dat dit kabinet in de eerste negen maanden niets heeft gedaan aan het milieu beleid. Maar men verwacht ook dat er een goede betalingsbalans is, dat er geen werkloosheid is en dat zo maar een oliecrisis goed wordt aan gepakt," riep zij nijdig. De minister verklaarde volstrekt achter het be leid van het kabinet Den Uyl te staan. Zij wees er zelfs op dat het milieubeleid inmiddels een test-case had ondervonden tijdens de oliecri sis. „Dat was een toetsteen en bij het uitbreken van die oliecrisis dacht iedereen: nu is het uit met de pret. Maar toch is er door het kabinet geen enkele beslissing genomen die het milieubeleid geweld heeft aange daan". D'66 fractieleider Terlouw, de indiener van de motie, reageerde enigszins verbaasd op de uitval van de minister. Volgens hem had zjj de intentie hiervan verkeerd beoordeeld want de bedoeling was juist een versterking van het milieubeleid. Ook PvdA-spreekster mevrouw Epe- ma-Brugman onderstreepte dit nog even. De minister bleef echter fel en verkondigde dat als sommige Ka merleden van mening waren dat an dere ministers in het kabinet onvol doende aandacht hadden voor milieu zaken zij dit maar aan de orde moes ten stellen als het beleid van die ministers aan de orde kwam. „Het is erg moeilijk het onaanvaardbaar uit te spreken, maar ik kan wel zeggen dat ik aan die motie geen enkele be hoefte heb". De stemming volgt volgende week dinsdag. De motie van Houwelingen (ARP) waarin wordt aangedrongen op stopzetting van verdere verlaging van de grond watertoestand zag de bewindsvrouw als een ondersteuning van haar be leid. Zij wees erop dat enkele depar tementen een lagere grondwaterwet voorbereiden. „Op dit moment heeft de regering nog geen bevoegdheden om in te grijpen, maar deze nieuwe wet moet daartoe alle mogeUjkhe- den geven". Mevrouw Van Veenen- daal-Van Meggelen (DS'70) die een motie had ingediend waarin zij vraagt om een zoegnaamd emissie kadaster (dat wil zeggen een kadas ter waarin alle vervuilende bedrijven worden opgenomen samen met de stoffen die zij regelmatig lozen), vroeg later deze aan te' houden. De minister had haar namelijk gewezen op het experiment dat binnenkort in Zuid-Limburg zal worden gehouden. Hierbij zal worden uitgegaan van re gistratie van alle luchtverontreini- gers. Binnen dit experiment zullen ook de waterverontreinigers en de lozers van chemische afvalstoffen worden betrokken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7